STADSNIEUWS I Zoekt gij betrouwbaar Personeel I Plaats dan 'n „Omroeper" voor 75. OOO gezinnen Het laatste woord m suiiiiiuinmiiiHiimiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiniiiiiuiiiuiiimiiiiiiuuiiuiiiHiiuiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiii WOENSDAG 25 APRIL 1934 Nieuw kantongerecht Modern ingericht en historisch. Aan ruimte en gezelligheid veel gewonnen Ruim en groot Zittingszalen De kleine zittingzaal JCAMER VAN KOOPHANDEL De toestand in 't visscherijbedrijf Het plan-Rambonnet AFSCHEID GENERAAL SEIJFFARDT Van de schoolcompagnie van den Motordienst 'N ZILVEREN RECHERCHEUR Hoe de heer Spoor zijn sporen verdiend heeft ARR. RECHTBANK HAARLEM Faillissementen van 24 April j. Spaargaren te Aalsmeer- Curator mr. L. G. yaa Dam, alhier, CIRCUS-ROMANTIEK Reis met hindernissen van een vrachtwagen NU GAAT DE HEER VOORBIJ Personalia Ontvanger directe belastingen HEEMSTEDE DE GEHEIMZINNIGE AUTOBUS Verklaring van den chauffeur Raadscommissie geeft het op De kwestie inzake steunverleening en werkverschaffing te Zandvoort HET OLYMPISCH IJSSTADION GARnl mam Nederland—België Een vestigings- en arbeidsverdrag Gefantaseerde aanbesteding ZWEMMEN NIEUWE WERELDRECORDS Japanner verbetert de 400 meter crawl en 200 meter rugslag BOKSEN NEDERLANDSCHE SUCCESSEN IN ENGELAND Japan en de Olympische Spelen 1940 De moord te Waspik Nadere bijzonderheden Godsdienstvrijheid Uniformverbod voor Münchens katholieke jeugd JULIANAKANAAL Opening zal eenvoudig karakter dragen KINDERBESCHERMING Vraagstuk der ongecontroleerde kindertehuizen Prof. SCHOUTEN IN RUSLAND Begrafenis mr. Sassen ,De muiterij was in werkelijkheid de apotheose van een slappe Regeeringspolitiek" Officieren onder den indruk Massabesmetting op school Veertig kinderen door t.b.c. aangetast? Moskou betaalde niet meer! NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT HlillllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMUIIIIIIIIIIIllllB Er bestaat veel verschil tusschen het entrée In het oude gerechtsgebouw en dat in het nieuwe kantongerechtsgebouw, dat hedenmor gen 10 uur officieel in gebruik zal worden ge nomen. Maakt het oude een ietwat somberen indruk, het nieuwe maakt in zijn prettige lichte mo derne kleuren en door den beteren lichtval een heel wit prettiger indruk. In het nieuwe gebouw waarin we door mr. Leesker, den griffier, werden rondgeleid, heeft de kantonrechter een fraai eigen domein ge kregen, dat tot een heel wat prettiger werk- verzetting zal leiden. Direct rechts na het binnentreden treft men de bodenkamer in de gang, die toegang geeft tot parket en griffie. Deze laatste, die vooral in het oude gebouw aan een beperkte ruimte gebonden was, heeft hier een heele ontplooiing ondergaan. Hier is de beschikking gekregen over een ruime groote griffie, waar achter glas een aparte afdeeling voor de typistes is gemaakt, zoodat de hinder lijke „tikkerij" in een beperkt vierkant beslo ten blijft. De griffier en substituut-griffier beschikken beiden over een ruime kamer, waar zij onge stoord him werk in een gezellige sfeer kunnen doen. Ook het parket beschikt over de noodige ruimte, zooals trouwens het geheele nieuwe kantongerecht-domein. De beide ambtenaren van het O.M. hebben hier ieder hun kamer. Alles is frisch en prettig modem, wat tot Uiting komt in kleuren en aankleeding. Links van het entrée zijn de kamers van de kantonrechters en de zittingzalen gelegen. Achter elkaar liggen de kamers van den eersten en tweeden kantonrechter. In die van den eersten domineert nog het oud-Holland- sche, met een paar oude schilderstukken van Grebber en v. d. Vinne, terwijl zich in de ka mer van den tweeden kantonrechter nog een oud portret van de Koningin bevindt. (Deze kamer diende vroeger tot werkkamer van den Commissaris van de Koningin). De groote zittingzaal ligt aan de achterzijde en ontvangt het licht door groote ramen ach ter de groene tafel. Ook hier is het ruim, frisch en groot. De publieke tribune kan heel wat menschen bergen, evenals de twee flinke ge- tuigenkamers, tegenover de zaal. Het meubilair is geheel nieuw en in de ge vangenissen vervaardigd. De acoustiek van de zaal is heel goed. ter wijl de lambrizeering, die het „heel goed doet" een groote verbetering beteekent op de som bere wanden van de zaal, die tot nu toe in het gerechtsgebouw werd gebruikt. Tn de zaal bestemd voor kleine zittingen als getuigen verhoeren, echtscheidingen en crisis pachtzaken, waant men zich als het ware in een museum. Rondom met gespannen doek behangen bezit deze zaal een plafond van historische waarde, dat met een speciaal preparaat opgefrischt is en typisch oud schilderwerk te zien geeft. Ach ter de groene tafel bevinden zich twee wa pens van oude Haarlemsche families. Deze kamer ontvangt het licht van de zij kanten. Achter het gebouw is een groote tuin gele gen, bezet met zware oude boomen, terwijl de verdere aanleg nog volgen zal. Hier zijn de fietsenstallingen ondergebracht en staat ook nog een steenen gebouwtje, waar in archiefstukken zijn ondergebracht. Iedere kamer is verder voorzien van tele foon, zoodat het geheel met elkaar in nauw contact staat. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem vergaderde Dinsdagavond in het ge bouw aan het Nassauplein, onder voorzitter schap van den heer J. G. Droste. Uit de mededeelingen vernamen wij, dat in de Commissie van Advies voor de uitvoering der wet op de Evenredige Vrachtverdeeling in de Binnenscheepvaart door den Minister van Economische Zaken is benoemd de heer dr. H. A. Marcus, voorzitter van de Bevracntings- commissie te Haarlem, dat op verzoek van Minister Colijn de heer H. J. E. Klein Schip horst zitting zal nemen in den Raad van Bij stand en Advies van het Werkfonds 1934. Voorts deed de voorzitter mededeeling over het verloop van het geschil aan de veiling te Aalsmeer en van de concurrentie inzake bona fide bloemisten en handelaren in bloemen te Beverwijk. Goedgekeurd werden de 'Verzonden brieven Inzake wijziging bevrachtingsreglementen, in zake de instelling verkeersfonds, inzake ver plaatsing bijkantoor Frans Halsstraat en in zake belasting op besloten vennootschappen. De heer BRINKMAN deelde mede, dat hij zich tegen het ageeren op de wet op besloten vennootschappen wenscht te stellen. De heer BURGERSDIJK verklaarde zich te gen den verzonden brief inzake instelling ver keersfonds. De heer J. de Vries te Haarlem werd op ar beidscontract als ambtenaar aangesteld. Subsidie- en medaille-aanvragen werden af gewezen, omdat deze ééns in het jaar behan deld worden en anders een precedent ge schapen zou kunnen worden. De heer DEDDENS stelde voor toch een me daille te verleenen aan de Coop. Ver. „Door Eendracht Sterk" te Hoofddorp voor tentoon stelling Juni 1934. Na eenige tegenwerpingen goedgekeurd. Goedgekeurd werd het concept-schrijven aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp Credietverleening Middenstand. De verslagen van den heer F. C. Breitenstein over vergadering Fonds proefnemingen ten be hoeve der zeevisscherij, van den heer D. Treur over de vergadering Ned. Industrie en Han- delsraad voor Land- en Tuinbouw en van den heer Mathot over de demonstratieve Hanze- vergadering te Hillegom werden aanhoord. Bij de rondvraag vroeg de heer TEDING VAN BERKHOUT of het niet wenschelijk zou zijn steun te verleenen aan de actie van den burgemeester van Velsen om het visscherijbe drijf te IJmuiden uit de zorgen te helpen. De VOORZITTER antwoordde, datdeze kwestie reeds lang de aandacht van het bureau heeft. Ook nu zal weer overwogen worden of iets gedaan kan worden. De heer BüCHERNAU te IJmuiden zegde dank aan den heer Teding van Berkhout voor zijn vraag. Het plan-Rambonet moet eerst nog bestu deerd worden; er zou een commissie uit de Kamer voor dit doel gevormd kunnen worden. De heer BREITENSTEIN verklaarde zich voor deze gedachte. Het bureau zal zich met den burgemeester in verbinding stellen en indien wenschelijk naar eigen inzicht handelen. De Kamer ging daarna in besloten zitting. De luit.-generaal H. Seijffardt die 1 Mei a.s. den militairen dienst als chef van den Ge- neralen Staf gaat verlaten, kwam gisteren af scheid nen.en van de officieren en onder-offi cieren van de Schoolcompagnie van den Mo tordienst, het corps dat hij ruim 5 jaar onder zijn bevelen heeft gehad. In zijn afscheidswoorden memoreerde de ge neraal den toestand van 's lands financiën met als gevolg de inkrimping enz. van het leger. Spr. vertrouwde erop dat de officieren en onder-officieren, ook wanener het legerbelang veel van hen zal vragen, het beste zullen ge ven, ook al gaat dit boven hun persoonlijk belang voor het leger waarvan spr. ruim 45 jaar deel heeft mogen uitmaken. Na ieder persoonlijk de hand te hebben ge drukt, dankte de commandant van den Motor- dienst, majoor van Loon, den generaal voor den eer van het corps aangedaan, om persoon lijk afscheid van het corps te komen nemen en voor de woorden hierbij gesproken. Zooals wij reeds aankondigden in ons blad van Zondagmorgen, is heden de hoofdagent rechercheur Th. Spoor 25 jaar onafgebroken in dienst bij de Haarlemsche politie. Zooals bij de politie gebruikelijk is, wordt het jubileum in huiselijken kring gevierd, waar het den jubilaris echter niet aan belangstelling van collega's en superieuren zal ontbreken. Naar ons ter oore kwam, zal het politie-muziekcorps een serenade brengen voor zijn woning in de Gen. de Wetstraat. Na zijn benoeming tot rechercheur in 1913 vestigde de heer Spoor al spoedig de aandacht van zijn superieuren op zich door zijn ener giek en tactvol optreden zij de opsporing van vele duistere zaakjes. Met gerechtvaardigden trots wist de bescheiden politieman ons enkele interessante gebeurtenissen uit zijn loopbaan te vertellen In 1915 was aan den Parkweg te Bloemen- daal een heele villa leeggehaald. Voor e en waar de van vele duizenden was verdwenen: o.a. eenige kostbare kandelabres en een waardevol Perzisch tapijt. Reeds na eenige dagen had rechercheur Spoor de daders reeds te pakken en slaagde erin den buit geheel en al terug te vinden. Het jaar daarop slaagde hij er in een geraf fineerde fietsendievegge op te sporen, die in Haarlem en Den Haag in korten tijd niet min der dan 36 rijwielen verduisterd had. Uit dienzelfden tijd dateert ook de geschie denis van de inbraak bij den toenmaligen of ficier van justitie mr. Pelerin in diens woning aan de Dreef. Nog denzelfden nacht had de wakkere rechercheur al een spoor gevonden. Een huiszoeking bij den verdachte leverde het bewijs en bracht tevens aan het licht dat deze op hetzelfde uitstapje in Heemstede nog een inbraak gepleegd had. Voor deze mooie prestatie kreeg de heer Spoor een bijzondere onderscheiding van den burgemeester. In 1918 maakte hij zich buitengewoon ver dienstelijk door na de opzienbarende inbraak bij v. d. Steur in de Gr. Houtstraat, waarbij voor 10.000 gulden stoffen werd ontvreemd, den geheelen buit op te sporen. Velen zullen zich nog wel herinneren, dat in datzelfde jaar in Haarlem buitengewoon veel werd ingebroken. Aan rechercheur Spoor werd opgedragen aan dit euvel zonder meer een ein de te maken en binnen korten tijd was Haar lem weer veilig. Bij het onderzoek naar den bankbiljettendief- stal bij de fa. Enschede wist hij zich zoo ver dienstelijk te maken dat hij als blijk van waar deering van den burgemeester een gouden hor loge met- inscriptie mocht ontvangen. De grootste onderscheiding van zijn leven is wel zijn benoeming in 1918 tot rechercheur bij den politieken dienst, waardoor hij tot het keurcorps van de politie verheven werd. Ook deze moeilijke functie heeft de heer Spoor tot buitengewone tevredenheid van zijn overheden verricht tot Augustus van het vori ge jaar. Toen werd hij benoemd tot hoofd agent-rechercheur. Nog veel interessante avonturen zou de wak kere rechercheur kunnen vertellen, maar vrees de dat dan de lezer ons blad voor een Nick Carter zouden verslijten! Den heer Spoor zijn nog vele even actieve dienstjaren toegewenscht. M- Laan, weduwe van Jacob Betjes, veehoud ster, wonende te Assendelft. Curator mr. J. H. J. Simons, alhier. W. v. Koperen, groentenhandelaar, wonende te Haarlem, Gasthuislaan 48. Curator mr. K. van Giffen, alhier. De N.V. Fabriek van Melkproducten „Zaan- landia", gevestigd te Zaandam, Valkstraat. Cu rator mr. L. V. Hoog, alhier. J. Winkel, loodgieter te Haarlem, Eikenstr. 57. Curator mr. B. W. Stomps, alhier. Rechter-commissaris mr. M. A. van Rijn van Alkemade. Opgeheven zijn wegens gebrek aan actief de faillissementen van: J. J. Monné, te Haarlem. Curator mr. A. Beets, alhier. H. D. Sluiter te Beverwijk. Cur. mr. H. J. M. Tonino, alhier. W. Hansen te Aalsmeer. Cur. mr. L. G. van Dam, alhier. F. Clay te Hillegom. Curatrice mevr. E. A. J. Scheltema-%fonradi, alhier. N. Blank te Koog aan de Zaan. Cur. mr. F. J. D. Theyse, alhier. P. de Reuver te Wormerveer. Curator mr. F. J. D. Theyse, alhier. J. C. Stoop te IJmuiden. Curator mr. J. A. P. C. ten Bokkel, alhier. Geëindigd zijn wegens het verbindend worden der uitdeelingslijst S. A. Schönhage te Haarlem. Curatrice mevr. S. L. VisSanders, alhier. H. Walkers te Hillegom. Curator mr. L. Ali Cohen, alhier. Gehomologeerd werd het accoord van: de N.V. Handelmaatschappij „Hertog", geves tigd te Haarlem. Curator mr. H. Bogaardt, al hier. Maandagnacht passeerde de karavaan van circus Armanda Roberti op zijn doorreis naar Lisse ook Haarlem. In de Kruisstraat zakte een der aanhang wagens door het rechter-achterwiel. Haastig als circusmenschen altijd zijn, lieten ze den wagen rustig achter. 's Morgens om 10 uur verscheen een vracht wagen ten tooneele om den drenkeling op te halen. Op fantastische wijze werd de verongelukte wagen aan den vrachtauto gekoppeld: de ach terzijden van beide wagens werden met ket tingen aan elkaar gebonden. Men had de krachtpatsers zeker thuisgelaten, want er werd gewerkt met doodgewone dom mekrachten. Na een uur of anderhalf kon de reis worden voortgezet. Toen kwam er, reeds op de Parklaan, een nieuwe hindernis, in den vorm van een politie agent, die het geval liet stoppen, daar het de veiligheid van het verkeer in gevaar bracht. Dit werkte zoo deprimeerend op de beman ning, dat ze maar gingen lunchen in het in wendige van den wagen. De kaarten voor de opvoering van dit Graal- spel in den Stadsschouwburg op hedenavond zijn uitverkocht. De heer K. Brants, alhier, is gekozen tot lid van het bestuur van het Ned. Museum voor Onderwijs en Opvoeding. Bij beschikking van den Minister van Finan ciën is de ontvanger der directe belastingen enz. F. K. C, Timmerhans van Abcoude van het kantoor der directe belastingen en accijn zen te Noordwijk overgeplaatst naar het kan toor der invoerrechten en accijnzen te Haarlem. In ons nummer van Maandag meldden wij, dat in den nacht van Zondag op Maandag de politie te Heemstede een autobus op den Heerenweg aldaar had aangetroffen, die bijna geheel in elkaar was gedrukt en waarbij nie mand in den omtrek te vinden was, die bij die autobus behoorde. Bij informatie vernemen wij thans, dat de bestuurder, de chauffeur G. P. uit Enkhuizen, door de politie is verhoord en verklaard heeft, dat hij met de autobus muziekinstrumenten voor een band vervoerde. Toen hij op den Heerenweg te Heemstede reed, werd hij ver blind door het licht van een tegenligger. Hij raakte den koers kwijt en reed tegen een boom, waarbij wel de autobus ernstige mate- rieele schade opliep, maar de chauffeur zelf geen letsel bekwam. De autobus heeft hij toen in den steek gelaten. De reden waarom, kon de politie niet mededeelen. Volgens het rapport van de politie is hier geen alcoholgebruik of oververmoeidheid in het spel. De bus, die aan een autocarondememing te Hoorn behoort, is door een kraanwagen naar een reparatie-inrichting gesleept. De raadscommissie te Zandvoort ingesteld op 9 Mei 1933, teneinde een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van de gerezen moeilijkheden, in verband met de steunverleening en werkver schaffing deelt den raad mede, dat zij na ern stige overweging besloten heeft gezien de ge dane ervaringen haar onderzoek af te bre ken en haar taak als geëindigd te beschouwen. Zij is namelijk in haar onderzoek door aller lei oorzaken ten zeerste belemmerd. De commissie heeft echter nog op de volgen de punten de aandacht gevestigd. Zij heeft in haar eerste rapport reeds duide lijk uiteengezet, in welke omstandigheden de klachten van het departement hun oorsprong vonden. Achteraf bleek echter, dat B. en W. geen leering uit de gerezen moeilijkheden had den getrokken. In begin Juni 1933 werd in een conferentie op het departement er op gewezen, dat men verschillende malen Zandvoort had aangeboden de Commissie C. te instrueeren en op de hoogte te brengen van de juiste manier, waarop de circulaires van den Minister dienden te worden uitgelegd. Op den 13en Juni had men een conferentie met de raadscommissie, commissie C. en de controleurs. De commissie dacht nu, dat alles weder voor elkaar gebracht was, omdat zij alle vertrouwen had, dat B. en W. nu voldoende doordrongen waren van de ernstige situatie, zoowel als van de financieele consequenties eener niet uitge voerde steunregeling. In een bespreking die de commissie 19 Fe bruari met wethouder Siegers had, werd haar de ontstellende mededeeling gedaan, dat men op tin s&dtfe j 4c j Ontwerp voor het Olympisch ijsstadion te Garmisch-Partenkirchen. 12.000 toe schouwers zullen er plaats kunnen vinden de oude manier en volkomen foutief was blijven doorwerken en dat alles pas veranderde, toen de nieuw benoemde ambtenaar in functie trad. Bij die gelegenheid werd door den wethouder volmondig toegegeven, dat niemand ook maar eenigermate van de dingen op de hoogte was en algeheel gebrek aan bekwaamheid moest wor den geconstateerd. De commissie is er van over tuigd, dat dit, gevoegd bij de klaarblijkelijke afwezigheid van verantwoordelijkheidsbesef bij diegenen, die aan deze zaak leiding moesten ge ven, grond gaf aan de aanvankelijke meening ten departemente, dat men in Zandvoort moed willig de rijkssteunregeling saboteerde. Het is der commissie gelukt, dien indruk weg te nemen en den indruk te vestigen, dat de gemeente Zandvoort te goeder trouw handelde. Een brief, dien de commissie als gevolg van deze confe rentie aan burgemeester en wethouders advi seerde, is tenslotte de trait d' union geworden om het gebroken contact te herstellen. Ingediend is een wetsontwerp, houdende goed keuring van het op 20 Februari 1933 te Genève tusschen Nederland en België gesloten vesti gings- en arbeidsverdrag. Aan de memorie van toelichting is het vol gende ontleend: Het vorig jaar zijn tusschen de Nederland- sche en Belgische Regeeringen onderhandelin gen geopend nopens de totstandkoming vaneen vestigings- en arbeidsverdrag. Het levendige verkeer tusschen Nederland en België en het daaruit voortvloeiende groote belang voor de wederzijdsche onderdanen om hun rechtspositie op allerlei gebied in het andere land duurzaam te zien geregeld, vormden gereede aanleiding tot deze onderhandelingen, die gevoerd zijn in een geest van gelijkstelling, zooveel mogelijk, van de wederzijdsche onderdanen in elk der twee landen. Het verdrag bevat eene in vele opzichten meer uitgewerkte regeling van verschillende onderwerpen, die in verdragen met andere lan den in meer algemeene bepalingen regeling von den. Eene groote zekerheid met betrekking tot de rechten der onderdanen is daarvan het ge volg. Het verdrag is verdeeld in drie afdeelingen, waarvan de eerstse zich meer in het bijzonder bezig houdt met de toelating, het verblijf, de vestiging en alles, wat daarmede samenhangt, terwijl de tweede afdeeling uitsluitend op het verrichten van arbeid in loondienst betrekking heeft; een derde afdeeling bevat tenslotte eeni ge bepalingen die zoowel voor de eerste als voor de tweede afdeeling toepasselijk zijn. De verleening van onderstand aan- en de overneming van de wederzijdsche onderdanen en oud-onderdanen zonder nationaliteit zal met België in een afzonderlijk verdrag worden ge regeld, waaromtrent de onderhandelingen tus schen de twee Regeeringen nog loopende zijn. Maandag heeft de rechtbank te Maastricht den architect R. uit Roermond, die zich in Fe bruari door een gefantaseerde aanbesteding en inschrijving daarop wederrechtelijk trachtte te bevoordeelen, tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens oplichting. De Japanner Kiokawa heeft het wereldrecord 400 Meter crawl, dat de Amerikaan Kojac tij dens de Amsterdamsche Olympiade in 1928 op zijn naam bracht met een tijd van 1 minuut 8.6 seconden, verbeterd met een tijd van 1 minuut 7.6 sec. Bij de Maandagavond te Grimsby gehouden bokswedstrijden voor professionals werd door onze landgenooten Donnars en Disch met succes deelgenomen. De Hagenaar Donnars won op punten van Glyn Moody den middengewicht-kampioen van Wales. Hij wist zijn tegenstander in de derde ronde voor acht tellen neer te krijgen. Robert Disch won door een technischen k.o. van den districtskampioen Hinton. De eere-president van de Japansche Ahtletiek Federatie, J. Kano, is uit Tokio naar Athene vertrokken, ter bijwoning van de vergadering van het I. O. C. Kano zal voorstellen de Olym pische Spelen van het jaar 1940 te Tokio te houden. (Onderstaande berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage) Omtrent den moord te Waspik kan nog het volgende worden gemeld: Op de weide achter het schuurtje van de we duwe de B. in de nabijheid van de plaats, waar het lijk is gevonden, werd een bloedplas aange troffen, waarom men vermoedt, dat Kools door zijn aanvaller (s) hierheen is gebracht, en dat men hem daar den doodelijken steek heeft toe gebracht. Uit de bloedsporen blijkt, dat het lijk daarna naar het kanaaltje is gesleept. De mare chaussee van Waalwijk heeft de zaak in onder zoek. Omtrent de beweegredenen voor de daad tast men volkomen in het duister. Het slachtoffer de 72-jarige J. Kools, 'n alleenwonend man was eenzelvig en had de gewoonte, vooral des avonds zijn wandelingen aan te vangen. MÜNCHEN, 24 April (V.D.) Het hoofd der politie te München heeft in het belang van de handhaving van de openbare rust, orde en vei ligheid het dragen van uniforme kleeding of op uniformen gelijkende kleedingstukken als mede van insignes, waaruit het lidmaatschap van een Katholieke Jeugd- of Gezellenorgani- satie blijkt, verboden. Overtredingen worden ge straft met zes weken hechtenis of 150 mark boete. Het verbod treedt onmiddellijk in werking. MAINZ, 24 April (V.D.) Het nummer van 32 April van het te Mainz verschijnende Katho lieke weekblad „Der Katholik" is in beslag ge nomen. Naar wij vernemen, ligt het in het voorne men van den minister van Waterstaat om Maandag 7 Mei a.s. het Julianakanaal van Maasbracht tot Born en de kolen-overlaad- inrichting van de Nederlandsche Spoorwegen te Bom in dienst te stellen. In verband met de tijdsomstandigheden zal deze plechtigheid een zeer eenvoudig karakter dragen. Het aantal genoodigden zal zeer worden be perkt. De Nederlandsche Vereeniging voor Armen zorg en Weldadigheid en de Nederlandsche Bond tot Kinderbescherming hebben een geza menlijke algemeene ledenvergadering uitge schreven, welke zal plaats hebben te Utrecht in het Jaarbeursgebouw op Zaterdag 5 Mei a.s. te 1 uur 30 n.m. In deze vergadering zal worden behandeld het rapport, uitgebracht door de commissie, welke door den Nederlandschen Bond tot Kin derbescherming en Weldadigheid gezamenlijk is ingesteld, ter bestudeering van het vraagstuk der ongecontroleerde kindertehuizen. Genoemd rapport is den leden van beide ver- eenigingen toegezonden. Professor dr. Schouten, van de Technische Hoogeschool te Delft, is vanuit Moskou te Le ningrad aangekomen en houdt deze week, op uitnoodiging van het Instituut voor Mecaniek en Mathematiek aan de universiteit van Le ningrad een serie lezingen, die later in het Rus sisch zullen worden uitgegeven. In Mei gaat prof. Schouten weer naar Mos kou, om te werken aan de universiteit aldaar. Binnenkort geeft de universiteit van Leningrad het nieuwe boek van prof. Schouten uit, geti teld: „Inleiding in de nieuwe methoden der Differentiaal-Geometrie". De teraardebestelling van het stoffelijk over schot van mr. L. A. M. Sasen, in leven vice- president van het Gerechtshof te 's Gravenhage, zal Vrijdag a.s. geschieden op de R.K. begraaf plaats aan de Kerkholflaan aldaar, des voor middags na afloop van de kerkelijke plechtig heid. SOERABAJA, 24 April .(Aneta.) Aan de du plieken van de raadsleden van de voor den Zee krijgsraad terecht staande officieren van de „De Zeven Provinciën", is het volgende ont leend: De raadsman de officier van den Marine Stoomvaart Dienst der eerste klasse C B. Een hoorn bepleit een grootsch gebaar ten behoeve van den beklaagde den luitenant ter zee der eerste klasse F., door reductie van den eisch van anderhalf jaar. Voorts pleit hij handhaving in den militairen dienst. De raadsman de luitenant ter zee der eerste klasse H. D. Lindner zegt ten aanzien van de door hem verdedigde luitenant ter zee aer derde klasse dat het beter zou zijn geweest indien indertijd de bestraffing vanwege den comman dant ware afgedaan, doch thans is het te laat. „Het lijkt of de affaire van de „De Zeven Provinciën" een incident is in een gezonde Marine, doch in werkelijkheid is zij de apo theose van een slappe Regeeringspolitiek." De raadsman Van 't Hof krijgt het laatste woord. Hij betoogt o. a. dat „het belang der zaak" volgens de ten laste legging heel iets anders is dan volgens het requisitoir, weshalve de fiscaal aantoone dat individueel optreden zou hebben kunnen leiden tot geheel of gedeel telijk herstel van de tucht. De fiscaal wenscht niec opnieuw het woord, waarna de president den beklaagden stuk voor stuk de vraag voorlegt of zij nog iets te hunner verdediging of verontschuldiging hebben aan te voeren. De beklaagde luitenant ter zee der eerste klasse W. F. J. E. verklaart nu ongeveer het volgende „Hoewel het mij zeer lastig valt op dit tra gisch moment iets te zeggen, wensch ik het vol gende toe te voegen aan de woorden van mijn raadsman: Hoe pijnlijk is het voor iemand, die gedurende negentien jaren alle gedachten wijdde aan het beroep waarmede hij van jongsaf heeft gedweept, dit uit eigen beweging vaarwel te zeggen, want hoewel ik steeds wan hopig worstelde om mij staande te houden bleef mijn beroep mij steeds ideëel, weten schappelijk, steeds uitzonderlijk dierbaar, zal het ondanks alles mij dierbaar blijven. Verder ,s mij niets te verwijten. Mijn onge schiktheid was gerapporteerd, waarom zou ik dat dan zelf nog doen? Na de historie met de mijnenvegers was ik overtuigd van de komende groote deb&cle. Ik dacht dat ik voor een commissie van onderzoek zou moeten verschijnen, doch men liet mij maar doorgaan. Ik, zelf ziek, liet mij maar Voortdrijven op de omstandigheden. Hoewel diep wanhopig heb ik later getracht op de „De Zeven Provinciën" te komen, ten einde mij te kunnen handhaven in mijn beroep." Nadat hij deze verklaring had afgelegd zette de diep ontroerde en blijkbaar sterk aangegre pen beklaagde F. zich neer op deri rieten stoel. Beklaagde de luitenant ter zee der tweede klasse E. M. H. legt de volgende verklaring af: „Met ontzetting heb ik kennis genomen van den eisch, vooral omdat de motiveering van dien eisch zoo vernederend is voor mijn per soon. De veronderstelling dat ik mij aan een ge vecht zou hebben onttrokken is even grievend als onjuist. Als ik aan dek had gezien, dat er gevochten werd, zou ik onmiddellijk hebben meegedaan. De beklaagde de officier van gezondheid der tweede klasse H. C. B., verklaart dat hij zich niet op zijn ambtseed beriep, daar hij den in houd van dien eed bekend veronderstelde, te weten de verplichting van verleening van ge neeskundige hulp onder omstandigheden. De beklaagde de luitenant ter zee der tweede klasse D. D. is er van overtuigd dat hetgeen gedaan werd volkomen in het belang der zaak was. Niet is aangetoond dat de mislukte onder handelingen geen redelijke kans van slagen boden, integendeel onder de bekende omstan digheden was de kans van slagen wel degelijk aanwezig. Beklaagde verwijst hiervoor naar de bekende feiten. Ik voel en zal blijven voelen, aldus besloot hij, dat mijn beroep ontzaglijk veel mooie pun ten biedt, dat de weg om ontslag aan te vragen is afgesloten voel ik pijnlijk. Ik voel mij niet meer thuis bij de Marine, en zal stellig zelf ontslag vragen." De' andere beklaagden wenschen niets te hunner verdediging of verontschuldiging aan te voeren, waarna hun de ter terechtzitting af gelegde verklaringen worden voorgelegd en on derteekend. Te Emmer Compascuum doet zich 'n geval van massabesmetting met tuberculose voor bij schoolkinderen. Van de vijftig leerlingen der eerste klasse van de openbare U.L.O. reageeren meer dan veertig kinderen positief bij het onder zoek. Gebleken is, dat een der in September 1933 op school gekomen nieuwe leerlingen een meisje, aan open t.b.c. leed. Heden is het onder zoek begonnen van alle verdachte leerlingen in het tuberculose-consultatiebureau van Dr. San dra te Emmen. Onze Belgische corr. seint ons: De communistische coöperatie te Charleroi heeft haar betalingen gestaakt. Er zijn groote schulden en zelfs de huur is al maandenlang niet meer betaald. Een der voornaamste oorza ken van di ze moeilijkheden is, dat het aantal leden, dat ir 1932 nog 4000 bedroeg, thans tot ongeveer 2uC gen.,aid is. Aan den andeien kant echter schijnt Moskou sedert Aug. 1932 geen subsidies meer verleend te hebben, omdat de revolutionnaire beweging in Juni van hetzelf de jaar niet gesiaagd was,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4