Revolveraanslag in de duinen Mgr. B. Hilhorst bisschop gewijd GROOTE PLECHTIGHEDEN DE KNEUTJES STAAN WEER TERECHT Slachtoffers van hun plicht WOENSDAG 25 APRIL 1934 De Haarlemmerstraat en de Posthoorn-kerk te Amster dam in feesttooi „Ecce sacerdos" De ceremoniën De zalving en de zegening De offergaven TUINBOU W CONGRES Bespreking van de crisis moeilijkheden Een bekend redder overleden Hij verrichtte ongeveer honderd reddingen HET BIOSCOOPCONFLICT Actie van Jong Limburg De moord te Waspik Een arrestatie DE BISSCHOPSWIJDING VAN MGR. HILHORST V arkenssmokkelari j Het onderzoek vordert goed Het Julianakanaal Opening door minister Kalff DE ONTSLAGEN BIJ ONZE MIJNEN BRAND TE ZAANDAM Kind verdronken m De aankomst van Z. H. Exc. Mgr. B. Hilhorst aan de kerk vóór de plechtigheid De moord te Echt Tegen verdachte Chr. K. één jaar gevangenisstraf geëischt De kogels troffèn slechts de hon den der achtervolgende jachtopzieners Een jaar geëischt Een jaar gevangenisstraf gevorderd HET ZGN. „RAAM" IN HET BOLLEN-SANEERINGSPLAN De vaststelling ervan volslagen onmogelijk Moeilijke en kostbare controle Gevallen Oostenrijksche politie mannen nog nergens in ons land herdacht DOOR DE AFSLUITBOOMEN GEREDEN Een ongeval dat goed afliep DERTIG JAREN STRIJD Diocesaan Knxisverbond in het bisdom Haarlem INDISCHE POSTVLUCHTEN In de kerk ,,De Posthoorn" aan de Haarlemmerstraat te Amsterdam is he denmorgen tot bisschop gewijd Mgr. B. Hilho'rst, apostolisch vicaris van Baga- mayo. Als consecrator heeft daarbij ge fungeerd Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aen- genent, bisschop van Haarlem, terwijl Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van den Bosch, en Z. H. Exc. Mgr. L. Hunsec, uit Parijs, generaal-overste van de Congregatie van den H. Geest hunne bisschoppelijke assistentie verleenden. De kleine Posthoornkerk werd reeds kwart voor negen geopend om de vele belangstellen den binnen te laten die zich tijdig van een goede plaats wilden verzekeren. De versiering in de kerk zelve vormde een harmonisch ge heel met de lijnen der Gothische ornamentiek, ler hoogte van de benedengalerij was aan weerszijden van het middenschip een rij witte hortensia's aangebracht, van de tweede galerij hingen kleurige tapijten af en in de bcgen bo- ven de zijbeuken waren schilden aangebracht met de wapens van den wijdeling en de con- sacreerende bisschoppen. Het altaar zelf straal de in een zee van licht en was weelderig ver sierd met witte bloemen. Ter rechterzijde was op het priesterkoor de troon opgeslagen voor den consacreerenden bisschop, ter linkerzijde de zitplaatsen voor priesters en diakens. Het linker-zijaltaar was ingericht voor den te wijden bisschcp. Op een tafel lagen de bis schoppelijke gewaden waarmee de nieuwe kerk vorst straks voor het eerst bekleed zou worden, en de offergaven, twee dikke waskaarsen, twee vaatjes wijn en twee brooden, rijk versierd met gouden en zilveren omkleeding. Bij de plechtigheid waren aanwezig Mgr. M. Möllmann, Vicaris; Prelaat Stocker van fle ab dij te Heeswijk; Prof. Mgr. Groenen, Prof. Wij- tenburg en talrijke pastoors en kapelaans uit Amsterdam en omgeving. Ook de nieuwe vloot- aalmoezenier majoor Bangert, tot voor kort kapelaan der parochie, was in uniform bij de plechtigheden aanwezig. Toen te half tien de kerk bijna geheel ge vuld was, trok Mgr. D. G. C. van Noort, voor afgegaan door een stoet geestelijken in witte superplie, van de pastorie naar den ingang der kerk om de bisschoppen te verwelkomen. Van daar trok, terwijl het jongenskoor onder For- tunatus van Tulder het Ecee Sacerdos zong, in een toonzetting van den dirigent zelf, de ge- heele geestelijkheid naar het priesterkoor, waar de bisschoppen een korte wijle neerknielden voor het H. Sacrament op het rechter-zijaltaar. Van daar begaf zich Mgr. Aengenent, begeleid van zijn presbyter assistens, Mgr. van Noort, naar zijn troon op het hoogaltaar, waar hij met rochet, stool en koorkap en witten mijter be kleed werd. De wijdeling werd door de mede consecrator-en naar zijn zijaltaar geleid en even eens met de heilige gewaden bekleed. Dan namen de voorbereidende ceremoniën een aanvang. Allereerst werd het Pauselijk benoe mingsdecreet voorgelezen, waarna een vrij lang durig examen volgde, waardoor de Kerk zich officieel verzekert van rechtzinnigheid in de leer en de rechtschapenheid van zeden bij den can- didaat. Hierna begon het eigenlijke Misoffer, door den consecrator aan het hoofdaltaar, en door den wijdeling aan zijn zij-altaar opgedra gen. Tusschen de assisteerende bisschoppen las Mgr. Hilhorst het eerste deel der H. Mis, om zich vervolgens weer naar het hoogaltaar te doen geleiden, met de bennet op het hoofd, terwijl de assistent-bisschoppen den mijter droegen. De Wijdeling ontdekte zich en boog zich diep ter aarde, terwijl allen op de zetels plaats namen en Mgr. Aengenent, den mijter op, zich tot de om- staanders wendde, een gebed afsmeekend om Gods genade. Vervolgens werd de litanie van Alle Heiligen gezongen, éénmaal onderbroken door den Con secrator met de driemaal herhaalde smeekbede: „Dat Gij U verwaardigt dezen uitverkorene te zegenen.... te heiligen.... te wijden...." „Wij bidden U verhoor ons." De litanie was ten einde. Majestatelijk stond de consecrator met den mijter op het hoofd, voor zijn armstoel met den knielenden Wijdeling aan zijn voeten, wie het evangelieboek op hoofd en schouders werd gelegd: „Ontvang den H. Geest." waarna den Wijdeling eerst de kruin en vervolgens de handen gezalfd werden. Na zich de handen te hebben gereinigd ging mgr. Aengenent, nu met ontbloot hoofd over tot de zegening die hij den Wijdeling gaf en stak hem den ring aan den vinger. Aan zijn eigen altaar zette de Wijdeling de H. Mis vervolgens voort, tot het offertorium. Nu was het oogenblik der offergaven van den wijde ling aan den Consecrator gekomen. Een schilderachtige plechtigheid welke telkens weer bekoort. Geknield voor den troon van den Con- De groep Veilingsvereenigingen in Nederland houdt 17 Mei te Utrecht de algemeene vergade ring. In de middagvergadering zal voor de afge vaardigden gelegenheid worden geboden om over de verschillende maatregelen, welke in verband met de crisis-omstandigheden voor den tuinbouw van belang zijn, van gedachten te Wisselen. Het groepbestuur stelt zich daarbij voor, in bespreking te brengen: le. de handelspolitieke maatregelen, noodzakelijk in verband met ver ruiming van den tuinbouwexport; 2. de moeilijk heden, ontstaan tengevolge van de contingen- teering van den invoer van onze producten in tal van buitenlandsche staten; 3. de betalings moeilijkheden en de deviezenvoorschriften in 3>uitschland en de gevolgen daarvan voor on zen export naar dat land; 4. het vraagstuk der minimumprijzen en in verband daarmede eenige ingekomen voorstellen van aangesloten vereeni- gingen; 5. de uitvoering van het verplicht vei len; 6. de machtiging voor het groepsbestuur voor het vaststellen van een uniforme prijs voor de eenmalige bak. secrator bood de nieuw-gewijde bisschop zijn offergaven: kaarsen, brood en wijn. Daarna zet ten beide bisschoppen aan het hoofdaltaar te zamen de H. Mis voort. Aan het einde daarvan werden de mijter en de handschoenen van den nieuwen bisschop nog gewijd en dan volgde aan het slot de laatste, de meest treffende plechtig heid. Gezalfd en gewijd trad de nieuwe kerkvorst thans in de volheid van zijn macht onder het volk, voorgegaan door de twee assisteerende bis schoppen en zegent de neergeknielde geloovigen. Na dezen zegenenden rondgang liet hij nog een maal van de treden van het hoogaltaar zijn ze gen op de scharen nederdalen om ten slotte den bisschop, die hem gewijd heeft, den dankenden heilsgroet toe te zingen: „Ad muitos annos" Nog vele jaren. Hiermede eindigden de indrukwekkende plech tigheden en is de derde zoon der parochie ook mgr. Möllmann en mgr. Bouter zijn uit de Post hoorn-parochie verheven tot vorst der H. Kerk. Een bekend redder langs de Hollandsche zee kust is Dinsdagnacht overleden, Arie Tuk, oud- schipper van de reddingsboot te Ter Heyde aan zee. Ongeveer een halve eeuw heeft Tuk zijn leven in dienst gesteld van het reddingswezen en tal van reddingen heeft hij verricht. De Zuid-Hollandsche Mij. tot Redding van schipbreukelingen, in wier dienst Tuk stond, heeft in hem een van de oudste redders verloren. Tot 1928 was Tuk in dienst dezer maatschappij, daarna is hij een welverdiende rust gaan ge nieten. Want heel wat gevaarlijke tochten heeft hij gemaakt, om hen die in nood verkeerden te redden. De voornaamste redding die Tuk heeft geleid was die op 30 September 1911. Het uitgaande s. s. „Solo" liep bij hooge zee en loeienden storm bij Ter Heyde op 't strand. Schipper Tuk ging er met zijn mannen op uit, en zij wisten de ge- heele bemanning, bestaande uit 39 koppen veilig aan land te brengen. Verder dient vermeld de redding op 24 Octo ber 1900, toen twee Maassluische loggers op het strand geraakten. Ook toen werd de beman ning, 28 in getal, gered. Voor de redding der bemanning van de „Solo" ontving Tuk de gouden medaille voor redding van schipbreukelingen en zijn metgezellen de zilveren medaille. Verder heeft Arie Tuk tal van andere onderscheidingen verkregen, w.o. van de Fransche regeering en in 1912 de Prins Hendrik-medaille van het Oranjekruis. De begrafenis van dezen zeeheld zal Vrijdag middag om 2 uur te Monster plaats vinden. keld heeltt, een krachtigen steun te geven, door de jeugd de gelegenheid te ontnemen, om den verderfelijken invloed van de meeste films op zich te laten inwerken, waardoor al 't goede, wat met zooveel zorg en moeiten in het jeugd werk is bereikt, weer verloren gaat; c. Moreelen steun te verleenen aan de Ge meentebesturen van Venlo en Tegelen, die het jeugdverbod reeds geruimen tijd hebben inge voerd en die zich door geen enkel dreigement van den Bioscoopbond hebben laten afschrik ken. Het Comité overweegt verder, zich in verbin- din te stellen met het Hoofdbestuur van Jong Limburg, teneinde te bereiken, dat de diverse afdeelingen van dezen Bond eveneens daadwer kelijk aan deze actie zullen deelnemen. De afd. Tegelen van den Bond Jong Limburg heeft hare laatste vergadering gewijd aan be sprekingen omtrent het bestaande bioscoopcon flict, aldus bericht de Nieuwe Venl. Crt. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over het initiatief, door Katholiek Tegelen in dezen genomen, dat er op doelt, om een eind te maken aan den machtswellust van den Nederland- schen Bioscoopbond in 't Katholieke Zuiden en te bewerken, dat hier de rijpere jeugd beneden de 18 jaar verschoond blijve van filmvoorstel lingen, die uit moreel oogpunt niet toelaatbaar kunnen geacht worden. Met nadruk werd erop gewezen, dat speciaal de jeugdorganisaties dit initiatief met vreugde kunnen begroeten en bij een dergelijke actie, als voor hen van groot belang zijnde, gaarne hun steun naar vermogen zullen geven. Een comité werd benoemd, dat tot taak had, contact te zoeken met „Kaholiek Tegelen" en verder na te gaan, op welke wijze Jong Limburg daadwerkelijk aan deze actie kan deelnemen; dit eventueel in samenwerking met de andere jeugdorganisaties. Als gevolg van hare opdracht heeft dit Co mité overleg gepleegd met „Katholiek Tegelen" en mocht vernemen, dat de actie de volgende drie punten omvat: a. In de allereerste plaats een einde te maken aan de macht van den Bioscoopbond speciaal in het Katholieke Zuiden, die naar willekeur vanuit Amsterdam wil decreteeren, wat wij op bioscopisch gebied hier te doen en te laten hebben; b. Het Katholieke Jeugdwerk, hetwelk zich speciaal de laatste jaren zoo prachtig ontwik- De justitie en politie hebben Dinsdagmiddag het onderzoek naar den moord te Waspik met kracht voortgezet. Verschillende personen werden gehoord. Een van hen, P. van O. uit Kapelle, die met den verslagene het laatst in het café „Middenhuis" heeft gezeten en met hem is vertrokken, is ge arresteerd en naar Waalwijk overgebracht. Op zijn in beslag genomen kleeren is bloed ge vonden, dat door Dr. van Ledden Hulsebosch uit Amsterdam nader zal worden onderzocht. Van O. was Dinsdag te half zeven neg even naar de plaats van het gebeurde gaan kijken. Er bestaan ernstige aanwijzingen. Verdachte heeft nog niet bekend. Volgens de „N. Rott. Crt." is het onderzoek betreffende de smokkelarij met crisisvarkens in den laatsten tijd flink opgeschoten, mede dank zij een zeer vruchtbare samenwerking tusschen Nederlandsche en Belgische politie-autoiiteiten. Het rapport over het onderzoek in de grens streek is zoo goed als klaar; het vormt een flink boekdeel van bijna tweehonderd pagina's. In de laatste dagen zijn verschillende per sonen te Rotterdam in verhoor genomen. Of er eenig verband is tusschen de veelbesproken smokkelzaak en de arrestatie van de tien keur meesters te Rotterdam, waarvan er intusschen een uit de voorloopige hechtenis ontslagen is, kon men nog niet zeggen; sommigen van die gearresteerden worden er trouwens van ver dacht, zich reeds vóór de invoering der crisis- wetten aan zekere fraudes te hebben schuldig gemaakt. De Minister van Waterstaat, ïr. Kalff, heeft het voornemen op Maandag 7 Mei het Juliana kanaal van Maasbracht tot Bom en de kolen- overlaadinrichting van de Nederlandsche Spoorwegen te Bom in dienst te stellen. De plechtigheid zal een eenvoudig karakter dragen. Sinds Juli 1931 zijn aan de Nederlandsche mij nen reeds 6750 mijnwerkers ontslagen. In de afgeloopen maand Maart werd aan 600 arbei ders het werk opgezegd. Te Zaandam is hedenmorgen te tien uur brand uitgebroken in de vischhal van J. B. SchoenKruyt aan de Fransche Straat 15. Toen de vrouw even haar woning had verla ten, vond zij bij haar terugkomst het huis ge heel in vlammen. Het woonhuis brandde tot den grond toe af, terwijl de belendende perceelen belangrijke waterschade kregen. De garage,, waarin de auto van den heer S. stond, kon de brandweer be houden. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Een drie-jarig zoontje van den heer P. de Bruin aan den 's Gravezandschenweg te Naald wijk, vermaakte zich in den tuin met een drie- wielige fiets. Hierbij is het kind in een breede sloot gereden en verdronken. Toen de ouders naar het kind gingen zoeken, zagen zij eerst het voertuigje in de sloot liggen. Toen men ging dreggen, vond men even verder het Hjkje van het kind. Voor de Roermondsche rechtbank werd Dins dag behandeld de zaak tegen den 25-jtarigen arbeider Chr. W. M. K. uit Echt, wien ten laste wordt gelegd, dat hij op 9 April 1933, des avonds om elf uur te Echt opzettelijk Fr. Ton- naer gewelddadig met een mes, althans met een scherp voorwerp, in den hals heeft geslagen, waardoor het grootste' deel van het halsmerg ter hoogte van de streek tusschen den derden en vierden halswervel werd doorgesneden, ten gevolge waarvan T. in den avond van den volgenden dag is overleden. De verslagene had op 9 April 1933 café's be zocht en keerde des avonds omstreeks elf urn- in kennelijken staat van dronkenschap met zijn fiets aan de hand huiswaarts. Op de Slekker- straat werd hij plotseling overvallen en heeft daar, zooals bij de sectie door dr. Hulst uit Leiden werd geconstateerd, een messteek ge kregen. Den volgenden avond verklaarde het slachtoffer aan wachtmeester Houtermans, dat hij mishandeld was door zekeren K. uis Echt. Hij gaf toe, beschonken te zijn geweest. Aan L. Heynen, landbouwer te Echt, vertelde T., dat dria personen hem dien avond waren voorbij gereden; een van hen was K.; zij hadden hun rijwielen aan den kant van den weg neerge gooid, waarna K. hem had geslagen. K. werd 10 April gearresteerd; op hem werd een mes gevonden, dat vlekken vertoonde. Bij confron tatie wees T. dezen K. als den dader aan. De heer Van Waegeningh, politie-deskundige, Maastricht, heeft het mes onderzocht; hij kwam hierbij tot de conclusie, dat de vlekken op dit mes niet van bloed afkomstig waren. Ed aan gezien er geen voldoende bewijsmateriaal aan wezig was, werd verd. in vrijheid gesteld. Eeni ge maanden later kwam er voor de justitie meer licht in deze zaak. J. Verstraeten, vracht rijder te Echt vertelde op 4 Sept., toen hij in beschonken toestand was, aan den gemeente veldwachter Fey, dat verd. K. hem op 10 April verklaard had, dat hij Tonnaer den vorigen dag had mishandeld. Verd. had toen ook het mes aan F. vertoond en het aan den grond afgeveegd. Den volgenden dag heeft de veld wachter de verklaring van dezen Verstraeten De Egmonder visscher Jan D„ 'n lid uit het gezin, waarvan de mannelijke leden bekend staan als de „kneutjes" is een broeder van den jongen man, die in een Novembernacht van 1932, ge durende een strooptocht in de duinen te Egmond in een conflict met een jachtopziener, werd neergestoken. Ook Jan D. is een hartstochtelijke strooper, 'n hartstocht die door den treurigen toestand van het visschersbedrijf nog wordt aangewakkerd en hij is dan ook een habitueele klant van den kantonrechter. Ook in den nacht van 8 Februari bevond Jan zich met zijn broer Kees op het strooperspad in de Berger duinen en werden de heeren door den rijksveldwachter v. d. Leeghte en z'n collega W. Mol betrapt en nagezeten. Onder deze achtervolging loste Jan D. een revolverschot, waardoor de politiehond van Mol aan zijn poot werd getroffen. Aanvan kelijk werd vermoed, dat de Kneut het op de veldwachters had voorzien en werd hij gearres teerd en in voorarrest gesteld. Jan beweerde evenwel te hebben geschoten om zich tegen de aanvallen van den hond te verdedigen, waarna hij uit de voorarrest ontslagen werd. Dinsdag stond hij terecht voor de Arrondisse- ments-rechtbank te Alkmaar en was de revolver als stuk van overtuiging aanwezig. Van der Leeghte had onder de achtervolging duidelijk opgemerkt, dat verd. zich omdraaide en op den hond schoot, ook schoot Jan D. later op den hond van zijn collega Mol, met gevolg, dat het dier in den linkervoorpoot werd gewond, aan welke verwonding deze hond later is gestor ven. Door Jan D. werd beweerd, dat hij het bevel om te blijven staan niet had gehoord. Hij had op een zwarte hond geschoten omdat deze hem aanviel. v. d. Leeghte had de persoonlijke meening dat het laatste schot eigenlijk was bestemd voor de Rijksveldwachters. Dat is hem niet ten laste ge legd, vermeende president Mr. Ledeboer. In ieder geval was de aanval van den hond niet zoodanig dat het schot gewettigd was, zei v. d. Leeghte. De verdachte toonde een rooden halsdoek, waarvan een reep was afgescheurd, zoo hij be weerde, door den zwarten hond die hem aanviel. Hij had niet de bedoeling den hond te raken, maar om hem af te schrikken. De rijksveldwachter Mol, als tweede getuige gehoord onderschreef de verklaringen van zijn collega die op een afstand van 2530 Meter dui delijk had gesommeerd. Getuige had niet ge zien, dat Jan D. op zijn hond had geschoten. La ter bemerkte getuige, die de schoten wel had gehoord, dat zijn hond gewond was. De hond viel niet aan, omdat hij daartoe niet het bevel „vast" had gekregen, wel sprong hij om Jan D. heen. De veldwachter reclameerde voorts f 80 voor den hond en f 25 voor geneeskundige behande ling schadevergoeding. Pleiter betwijfelde of verdachte een werklooze visscher, 'n dergelijk bedrag wel zou kunnen op brengen. De president bracht verdachte in herinne ring dat hij door het Hof te Amsterdam was veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf wegens mishandeling van een ambtenaar, het viel dus te betwijfelen, of hij aan een bevel van een ambt tenaar om te blijven staan, zou voldoen. Verdachte repliceerde, dat geen enkele stroo per aan een dergelijk bevel, op 25 of 30 meter af stand gegeven zal gehoorzamen; bovendien had verdachte dit bevel niet gehoord. De officier, requisitoir houdende, nam niet aan dat verdachte, zooals hijook had beweerd de veldwachters voor andere stroopers hield en hjj toen aan den haal zou zijn gegaan. Zoo hard loopen stroopers niet weg voor collega's! Voorts besprak de officier de kwestie van het waarschuwingsschot, nota bene, een waarschu wingsschot door een strooper! De rollen werden hier omgekeerd en wel door den man, die niet eens een revolver in zijn bezit mocht hebben! De officier wenschte verdachte, die zich reeds vroeger tegen het wettig gezag keerde, met ge strengheid te behandelen en requireerde een jaar gevangenisstraf. Mr. Judel vermeende dat het geenszins vast stond, dat verdachte zich schuldig had gemaakt aan strooping of eenige andere jachtwetovertre ding. En daarom was er voor verdachte en zijn metgezellen geen motief op op een politiebevel te blijven staan. Ten slotte achtte pleiter beide feiten; Jan D. ten laste gelegd, niet bewezen of niet strafbaar en concludeerde vrijspraak en ontslag van rechtsvervolging. De uitspraak werd bepaald op a.s. week Dinsdag. laten herhalen. Van een en ander werd door maréchaussée Houterman proces-verbaal op gemaakt. Verstraeten beweerde, dat hij deze verklaring niet eerder had gegeven, omdat zijn vrouw een zuster is van verdachte. Doch toen op 4 Sept. oneenigheid in de familie was ont staan, wilde hij niet langer zwijgen. Aan de hand dezer verklaring nam de justitie het on derzoek weer op met het gevolg, dat K. thans als verd. terecht stond. Er waren 10 getuigen, onder wie dr. Hulst uit Leiden als deskundige. Deze is de meening toegedaan, dat de aan de rechterzijde van den hals toegebrachte steek als zwaar lichamelijk letsel kan aangemerkt worden; de wonde was van dien aard, dat het slachtoffer niet meer in leven kon blijven; het bevreemdt get., dat het slachtoffer nog zoolang is blijven leven. Met het aan get. getoonde mes kan de steek zijn toegebracht. In de namiddagzitting hield het O. M., waar genomen door mr. dr. P. J. Rieter, zijn requisi toir. Spr. zegt, dat na de eerste onderzoekingen niet voldoende bewijsmateriaal aanwezig was. Toen de verklaring van get. Verstraeten kwam, kon verd. in arrest gesteld worden. Spr. heeft geen reden, aan de verklaring van dezen get. geen waarde te hechten. Op een gegeven oogenblik, door allerlei oorzaken, was voor get. reden aanwezig om zijn geheim te verraden. Spr. acht het bewijs voldoende geleverd en eischt een jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De verdediger, mr. P. Tripels, vraagt vrij spraak en onmiddellijke invrijheidstelling. Hiervoor vond de rechtbank geen termen aanwezig en bepaalde de uitspraak over 14 dagen. Het hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur heeft aan den Minis ter van Economische Zaken een adres gericht, waarin bezwaar gemaakt wordt tegen het zgn. „raam" uit de Handelsbeschikking van het bloembollensaneeringsplan, dat de hoeveelheid bloembollen, die een kweeker per oppervlakte eenheid ten behoeve of ter beschikking van den export mag afleveren, beperkt. Gebleken is in het seizoen 1933 dat deze voorschriften niet gehandhaafd konden worden. In dit adres wordt o.a. gezegd, dat het hoofd bestuur d.d. 23 Augustus 1933 zijn ernstige be zwaren kenbaar heeft gemaakt tegen de voor schriften van de „handelsbeschikking" geno men op grond van het Kon. besluit betreffende den handel in en aflevering van voor export bestemde bloembollen, en verzocht, deze voor schriften in te trekken. Aan dit verzoek werd niet voldaan. Bij de uitvoering der voorgeschreven maat regelen is gebleken, dat onze op 23 Augustus 1933 uitgesproken vrees ten aanzien van de uit komsten dier maatregelen volkomen beves tigd is. Volgens de bekendgemaakte garantie voor overschotten buiten het raam, zouden deze worden opgekocht tegen den binnenlandschen minimumprijs; waarmede een bedrag van rond 800.000 gemoeid was. Bij de toepassing van dit voorschrift zijn tegen de bedoeling ervan, maar zonder dat het opzettelijk verboden was. vrijwel alle overgeschoten bollen binnen de be palingen van het raam gebracht, terwijl boven dien bij dezen inkoop van regeeringswtege niet voldoende aandacht is geschonken aan de kwa liteit, die bij de eischen voor de inlevering was vastgesteld. De wijze waarop „het raam" in de praktijk gewerkt heeft, heeft overtuigend aangetoond, dat, al moge iets dergelijks misschien uitvoer baar zijn bij fabrieksartikelen, waarvan men de productie geheel in de hand heeft, de vast stelling van een raam voor een gewas, dat groo- tendeels van de natuur afhankelijk is en waar van de opbrengst van op elkaar volgende jaren licht 40 pCt. verschillen kan, volslagen onmo gelijk is. De oogstopbrengst van 18000 kweekers, welke duizenden verschillende soorten van bloembol len telen; de verkoop van deze opbrengst ver deeld over honderdduizenden koopactes, welke dikwijls door bemiddeling van verscheidene tus- schenhandelaren voor een en denzelfden koop Van den Amsterdamschen politieinspecteur, den heer M. J. M. Gemmeke, ontvingen wij onderstaand schrijven, dat wij om zijn belang rijkheid gaarne deze plaats in ons blad af staan. vooral in Florisdorf hebben de opstandelingen zich schandelijk gedragen; op 20 schreden afstand van het politie posthuis Grosz-Yedlersdorf lag de jonge, dappere Oberwachmann Anton Tatzber zwaargewond op straat, strijdend met den dood; een kameraad wilde hem bijstaan werd daarin echter verhinderd door opzet telijk tegen hen gericht vuur; Schutzbünd- ler kwamen naderbij en schopten den ster vende nog met hun voeten; de dood maakte op straat een einde aan het lijden van den politieman. „Ontzettend is de strijd in Floridsdorf geweest, vooral ook omdat uit vrijwel iedei huis verraderlijk op de politie en troepen geschoten werd." Bovenstaande regels uit de Zaterdag j.l. ver schenen brochure van den heer Leo Speet: Bloedig Carnaval", troffen ons zéér, zulks te meer, waar in het avondblad van „Het Volk" van 20 dezer een hoofdartikel: .Misdaden van de Weensche Politie" voorkwam, waarin wij geen enkel concreet feit konden vinden. Ge noemde brochure daarentegen bevat tal van sterk documenteerende gegevens, die het over» wegen alleszins waard zijn. Zonder ons partij te willen stellen in de Weensche Revolutie, frappeerde het ons toch, dat na de bloedige Februaridagen noch in po- litietijdschrift, noch in eenig dagblad op eeni- gerlei wijze, hetzij openlijk of bedekt, deelne ming is betuigd met de Oostenrijksche politie mannen, die met ongelooflijken heldenmoed hun bijna bovenmenschelijken plicht vervulden. Wij willen ons niet occupeeren met de vraag, op wien de bloedschuld moet neerkomen, doch op deze plaats getuigen, dat onze gevallen ka meraden hun leven offerden voor een geluk kiger Oostenrijk, dat zij als helden de hun op gedragen taak hebben vervuld en gevallen zijn als slachtoffers van hun plicht bij de uitvoering van de hun gegeven bevelen, in dienst van het gezag als zoodanig. Het is ens een behoefte den schrijver van meergenoemde belangwekkende brochure dank te zeggen, aangezien daarin de eerste bewijzen van deelneming en een eerbiedig saluut ge bracht worden aan de Oostenrijksche politie. En nu is er nog iets wat ons op het hart ligt. Op het congres van den Alg. Bond van Politiepersoneel in Nederland, de vorige week te Utrecht gehouden, zijn de Oostenrijksche collega's met geen enkel woord herdacht. (Over het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder mocht niet worden gesproken!!!). Wél werd de in Duitschland overleden secretaris van de Politie-Intemationale, Winkler, gememoreerd. Wél werd er een collecte gehouden voor de Oos tenrijksche ontslagen politieagenten; over de gevallen collega's werd met geen woord gerept. geschieden, is feitelijk niet te controleeren. Hierbij is voorts nog in aanmerking te nemen de onvoldoende administratieve kennis van de overgroote meerderheid der kweekers, die niet of niet behoorlijk boek-houden, en de moei lijkheid om te controleeren of een kweeker voor binnenlandsch gebruik, zooals voor de trekkerjj, kweekt waarmede groote hoeveelheden ge moeid zijn of dat zijn verkoop valt binnen het raam van den export. Een betrouwbare contróle gesteld dat zij mogelijk vtare zou wegens haar onvermij delijke uitgebreidheid onbetaalbaar kostbaar zijn, en bovendien een onmogelijke belemme ring voor den export beteekenen, welke in het korte tijdsbestek van ongeveer zes weken met inspanning van alle krachten pleegt te geschie den. Daarom zou zelfs de beste contróle slechts na afloop van het exportseizoen kunnen vaststellen dat overtredingen, heb ben plaatsgehad, maar nooit kunnen voor komen dat gedurende het exportseizoen bollen worden uitgevoerd welke buiten het „raam" vallen. Wij mogen aannemen, dat een en ander ook ten departemente niet onbekend is en daarom de hoop koesteren, dat de handelsbeschikking van 1933 niet gehandhaafd zal worden voor het seizoen 1934. Een vrachtauto uit Poeldijk, moest Dinsdag middag aan een spoorwegovergang stoppen, om dat de afsluitboomen werden neergelaten. De chauffeur remde nogal sterk, met het ge volg, dat de rem brak. De auto vloog met een flinke snelheid door den afsluitboom en kwam gedeeltelijk op de spoorlijn te staan. Daar de boomen juist neergelaten waren, had men nog tijd om het voertuig en de stukken van den boom van de rails te verwijderen, zoo dat de trein kon passeeren. De vrachtauto en de spoorboom waren zwaar gehavend. De chauffeur had geen letsel van beteekenis bekomen. Het diocesaan Kruisverband in het bisdom Haarlem houdt dezen keer z'n jaarvergadering op Zondag 3 Juni des middags om één uur in huize „De Liefde" te Amsterdam. In deze vergadering zal tevens het dertig-jarig bestaan van het Verbond worden herdacht. Ter behandeling komt ook op de agenda voor een voorstel van de afdeeling Rotterdam om aan hangig te maken een actie voor een verbod aan militaire vliegers van het gebruik van alcohol houdende dranken tijdens de diensturen en een redelijk daaraan voorafgaanden tijd; en om de cantines op of bij de vliegvelden alcoholvrij te maken. De „Snip" is uit Bagdad vertrokken ai te Cairo aangekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5