Laffe overval FINANCIEN Geestelijke crisis Op weg naar wittere tanden RADIO-PR OGRA MM A MARKTEN Dagfilm WOENSDAG 25 APRIL 1934 Ons kabinet en zijn taak BESTRIJDING VERDRINKINGS DOOD TWENTSCHE BANK Winst f 1.485.506 TWEE NIEUWE SCHEPEN Mooie opdracht voor de Scheeps bouw Mpij. DE WINKELSLUITINGSWET Op spoed aangedrongen HANDELAAR IN GROENTEN EN FRUIT ENGELSCH INVOERRECHT 2 pond per ton vroege aardappelen NEDERLANDSCHE MIDDEN- STANDSBANK Netto-winst f 14.800 Donderdag 26 April 1934 De dieven spoorloos DIRECTEUR VERDUISTERDE Een jaar gevangenisstraf geëischt JAARBEURS TE UTRECHT Najaarsbeurs van 1120 Sept. WATERVERONTREINIGING DE NOOD DER WERKLOOZE INTELLECTUEELEN UITBREIDING VAN DE DIESELTRACTIE Een zilveren professiefeest Van kwaad tot erger Ratten vernielen zolder en dak. Wielrijder op slag gedood Bij het elkaar passeeren van twee auto's Enschedé en Lonneker Wetsontwerp tot vereeniging van beide gemeenten aangenomen STUDENTEN EN FILM Lezing voor „Sanctus Virgilius" .KINDEREN VAN ONS VOLK" Opvoeringen in Den Haag Een rede van Baron van Wijnber gen voor de kiesvereeniging te Loenen Zondagavond heeft mr. A. J. M. J. baron van Wijnbergen voor een stampvolle zaal in zijn ge boorteplaats Loenen een rede gehouden over de tegenwoordige staatkundige constellatie in Ne derland. Na herinnerd te hebben aan de eeuwenoude historie en traditie van Katholiek Gelderland, die wijst op hec bewaren van de geloofseenheid, spoorde hij aan tot het bewaren ook van de politieke eenheid. Op staatkundig terrein zullen ook onder de katholieken in menig opzicht uiteenloopende meeningen' zijn, doch het geestelijk cement zal ons kunnen en moeten samenhouden, en daarom hebben wij te zorgen, dat dit geestelijk cement van de beste kwaliteit zei. Komend tot de vraagstukken van den dag en tot de moeilijke taak van dit kabinet, noemde spr. als éérsten eisch, dien wij aan dit laatste moeten stellen, dat het een crisis-kabinet blij - ve en geen zaken aanpakt, die niet tot de taak van zulk een kabinet kunnen worden geacht. Spr. bracht o.m. hulde aan den afgetreden minister Verschuur, die met meesteriijkheid, plichtsbetrachting en ijver juist op dit terrein zfjn taak vervulde. Hierna vroeg spr. zich af, of het tegenwoor dige kabinet wel voldoende aandacht schenkt aan de geestelijke crisis. Hij meende, dat hier omtrent wel eenige twijfel gerechtvaardigd was. Dit was niet bedoeld als een verwijt, doch de regeering zou goed doen, wanneer zij de be angstigende excessen van het badwezen uit den weg wist te ruimen. De eigenaardige samenstelling van dit kabi- nec achtte hij een gevaar voor het verdoezelen van de beginselen. Hij bepleitte daarom een tiegelyxe studie van Schaepman's principes. Voor het fascisme is spr. niet bezorgd. Wél voor de dreiging, dat wij terugvallen in een pa ganisme, zooals in Duitsehland onder christe lijke vlag wordt gepropageerd. Spr. wekte tenslotte zijn toehoorders op, om toch vooral in dezen tijd den Christus te plaat sen en te blijven plaatsen in het centrum ook van de staatkunde. Of moet het nog erger wor den in de wereld, moet er soms een tweede wereldoorlog komen, om ons te overtuigen van het woord van den Zaligmaker: „Zonder Mij kunt ge niets doen"? Blijft levende katholieken, aldus spr. Volgt de pauselijke roepstem der katholieke actie, dan zijt gij, naar het woord van Schaepman, goede Nedenanders. Adres aan gemeenteraden Het Centraal Bestuur van de Nederlandsche Centrale Reddingsbrigade, gevestigd te Rotter dam, heeft aan verschillende gemeenteraden een adres gezonden, waarin wordt gewezen op het gevaar, van verdrinken dat de roei- en zeilsportj maar voornamelijk de cano-sport, met zich brengt. In de laatste vijf jaar (1928—1932) hebben 3151 menschen door een onvrij willigen val in het water, w.o. vele ten gevolge van het om slaan van bootjes en cano's het leven ver loren. Adressant zou het daarom op zeer hoogen prijs stellen indien zou kunnen worden beslo ten maatregelen te nemen ter bestrijding van den verdrinkingsdood. Deze maatregelen zouden kunnen zijn: het bezitten van een vergunning van de Over heid tot het gebruiken van een roeiboot, zeil boot of cano hetzij voor genoegen of voor be roep en dat deze vergunning slechts dan wordt verstrekt, wanneer de gegadigden in het bezit zijn van een vaardigheids- of zwemdiploma van de N.C.R.B. of een daarmee gelijk te stel len certificaat, dat daartoe o.m. een verorde ning in het leven ware te roepen waarbij aan verhuurders van roei- en zeilbooten en cano's zoomede aan roei-, zeil- en canovereenigingen de verplichting wordt opgelegd, dat zij geen vaartuigen mogen verhuren aan minderjarigen, noch minderjarigen als leden mogen aannemen, die niet m het bezit zijn van een zwemdipolma, welk diploma voorzien moet zijn van een pas foto van die diplomahouder (ster) en een stem pel van de politieautoriteiten, zulks in dien verstande, dat men voor het behalen van een zwemdiploma minstens moet voldoen aan de eischen welke door de N.C.R.B. worden ge steld; welke zijn: 100 M. schoolslag borstzwem- men; 50 M. rugzwemmen met de handen in de heupen, 1 minuut watertrappen met de han den op de schouders en springen van de 1 M plank (voetsprong)dat de overheid elk jaar een behoorlijke controle instelt naar de deug delijkheid en betrouwbaarheid van het verhuren materiaal. Adressant verzoekt een verordening, waarin bovenomschreven punten worden geregeld, in het leven te willen roepen. Het jaarverslag over 1933 van de Twentsche Bank N.V. vermeldt, dat het saldo winst over dit jaar bedraagt 1.485.508. Hiervan zal ƒ196.932 op nieuwe rekening worden overgebracht. Na reserveering van een bedrag voor de te betalen dividend- en tantième-belasting komt ter dispositie van aandeelhouders een bedrag van 1.187.850, waaruit een diivdend van 3 pet. over het in contanten gestorte kapitaal kan worden uitgekeerd. (Div. 1932 eveneens 3 pCt.). De Angle-Saxon Petroleum Company Ltd., te Londen, heeft aan de N. V. Nederlandsche Scheepsbouw-Maatschappij de opdracht gegund voor den bouw van twee stoomtankschepen, be stemd voor den Curaqao-dienst. De schepen zullen de volgende hoofdafmetin gen krijgenlengte 335'0", breedte 56'—0" holte tot hoofddek 14'6", holte tot trunkdek 22'—6'/,". maximum-diepgang in zeewater 13'— 6". Het draagvermogen bij dezen diepgang be draagt 3960 tons. nu U begonnen bent Uw tanden i e d e r e n dag te borstelen met IVOROL, De Nederlandsche Tandpasta De schepen worden gebouwd met twee langs- schotten met trunk en zullen in totaal 18 la dingtanks hebben. Ze worden uitgerust met twee stoommachines van totaal 2400 I.P.K.. waarmede een snelheid van elf knoopen zal worden bereikt. De machine-nistallatie, die compleet geleverd en geïnstalleerd wordt door Werkspoor, zal, zooals gebruikelijk bij tank schepen, in het achterschip worden opgesteld. Daarvóór is een brandstofbunker, alsmede de pompkamer gelegen. De verblijven voor de bemanning worden ingericht in een bak op het voorschip, terwijl op het achterschip een kampanje met hutten en verdere accommodatie voor de officieren wordt gebouwd. De Algemeene Winkeliersvereeniging heeft heden aan de Tweede Kamer een telegram gezonden, luidende als volgt: Met groeiend leedwezen constateeren wij het herhaald uitstel van behandeling van het wij- zigingsontwerp-Winkelsluitingswet, hetv. elk ver ruiming van Zondagsverkoop zou brengen. Na mens grootste deel Amsterdamschen winkelstand dringen wij thans bij Uwe Kamer aan op reso luut ingrijpen, opdat een stiefmoederlijke be handeling winkelstand een einde komt. Het eindeloos talmen met dit wijzigingsvoorstel in strijd met gegeven toezeggingen wekt grenzenlooze verbittering en beteekent voor belanghebbenden vergrooting van den nood, waarin zij verkeeren. Begeering in huidige sta dium blijkbaar onwillig, onze hoop thans ge vestigd op duidelijke uitspraak Tweede Kamer. Redt de betrokkenen vóór zij vergaan. Erkenning middels de bestaande organisaties De Nederlandsche groenten- en fruitcentrale deelt mede: Het crisistuinbouwbesluit 1934 staat het in voorraad hebben, verhandelen of verwer ken van tuinbouwgewassen slechts toe aan aan geslotenen bij de Nederlandsche groenten- en fruitcentrale. Om als aangeslotene door de Ne derlandsche groenten- en fruitcentrale te wor den erkend,, kan een handelaar of verwerker van tuinbouwgewassen zich wenden tot de or ganisatie, waarbij hij als groenten- en fruit handelaar of verwerker is aangesloten. Het is n.l. de bedoeling, om de erkenningen middels de bestaande organisaties te doen geschieden Plaatselijke afdeelingen van koopliedenbonden wenden zich dus te dezer zake tot hun vak bonden, die ten aanzien van den gang van zaken ten volle zijn ingelicht. Ook de erken ning van hen, die zich niet bij een bond of plaatselijke koopliedenvereeniging hebben aan gesloten of wenschen aan te sluiten, kan via een dezer organisaties geschieden. Indien van de zijde van een handelaar daartegen geen be zwaren bestaan, is het zelfs wenschelijk, dat dit geschiedt en daarom zal zulks door de Nederlandsche groenten- en fruitcentrale worden bevorderd. De erkenning van hen, die dit eventueel om een of andere reden niet wenschen, zal eerst kunnen geschieden, nadat de erkenning via de koopliedenorganisatie heeft plaats gevonden. Uitdrukkelijk wordt er nog op gewezen, dat slechts eenmaal voor denzelfden persoon een aanvraagformulier mag worden ingevuld. Zij, die van meer organisaties lid zijn, moeten hier mede wel rekening houden. Op plaatsen, waar meer handelaren-organisaties bestaan, is het zeer wenschelijk, dat door samenwerking, b.v. door het instellen van een commissie uit de gezamenlijke besturen dezer organisaties, me degewerkt wordt om de erkenningen van han delaren op de gewenschte wijze te doen ge schieden. De „organisation-commission" voor de Engel- sche aardappelteelt, heeft definitief aangekon digd ene invoerrecht van twee pond sterling per ton aardappelen, ingevoerd in Juli en Augustus, bericht het „Handelsblad". Wij ontleenen aan het verslag over het zesde boekjaar van de Nederlandsche Middenstands- bank het volgende. In aanmerking nemende de ongunstige om standigheden, is het verheugend te mogen con stateeren, dat onze cliëntenkring zich wederom uitbreidde en dat het bedrag der ons toever trouwde gelden een stijging vertoonde. Crediteuren, deposito's en spaargelden 31 De cember 1932 f 13541.371.idem spaargelden 31 December 1933 f 14.489.551. De actiefzijde van ons Dedrijf vertoonde daar entegen een teruggang, welke moet worden toe geschreven aan verminderde credietvraag van de zijde der met ons in relatie staande zelfstandi ge banken. In het verslagjaar werden verleend credieten tot een bedrag van f 2.481.331.tegen in 1932 f 2.193.998.—. De credietverleening was dus circa 3 ton hoo- ger dan in 1932. De intrestbaten waren ca. f 56.000.lager dan in 1932. Het is echter een verblijdend verschijnsel, dat de provisiebaten met meer dan dit bedrag n.l. met bijna f 75.000.stegen, als gevolg van ver dere uitbreiding onzer effecten- en andere cliën- tèle en van onze verhoogde activiteit op emissie- gebied. Het totaal der baten bedroeg f 1.083.186.(v. j. f 1.066.478.onkosten en salarissen f 961.281 (v. j. f 973.844.brutowinst f 121.904.(v. j. f 92.634.—); saldo A. P. f 3.604.72. Afgeschreven werd op Inventaris en Safe-in richtingen f 58.643.37, op Oprichtingskosten f 12.000.en Reserveering tegen bedrijfsrisico's f 40.000.waarna een netto winstsaldo resteert van f 14.865.89. Voorgesteld wordt hiervan f 3.000.te bestemmen voor de uitkeering van 5 pCt. dividend aan de houders van preferente aandeelen. HUIZEN, 1875 M. 8.00 KRO. Mor genconcert. 10.00 NCRV. Gramofoonmu- ziek. 10.15 Morgendienst door ds. G. W. van Deth, 10.45 Leger des Heils-kwar- tiertje. Gramofoonmuziek. 11.00 KRO: Gramofoonmuziek, 11.30 godsd. half uurtje door pastoor L. H. Perquin, 12 00 Politieberichten, 12.15 KRO-orkest onder leiding van Mar. van 't Woud. 2.00 N. C. R. V.: Fraaie handwerken door mej. G. Ablij, 3.00 Gramofoonmuziek, 3.45 Rust poos, 4.00 Bijbellezing door ds. M. J. C. Visser. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd door H. J. Steinvoort, 5.30 Orgelspel door L. Blaauw, 6.30 J. C. Geervliet: „Het zwemmen in het belang der mensch- heid," 6.45 Gramofoonmuziek, 7.00 Poli tieberichten, 7.15 Gramofoonmuziek of een greep uit het dagelijksche gebeuren, 7.30 Wèekoverzicht door C. A. Crayé, 8.00 Gramofoonmuziek, 8.15 Historisch con cert in het gebouw Tivoli te Utrecht. Chr. Oratorium met medewerking van Jo Vin cent, sopraan. Suze Luger, alt. Louis van Tulder. tenor, Max Kloos, bas. Gerrit v. d. Burg, orgel. Jb. Wilderbeek, cembalo. Bern. Verhoeven, orgel. Utrechtsch Stede lijk Orkest. Geheel onder leiding van An- thon v d. Horst, 9.15 Ouderuurtje „Ar beidsvreugde" door A. J. Drewes. 9.45 Ver volg concert, 10.20 Vaz Dias, 10.30 Gra mofoonmuziek, 11.30 Sluiting. HILVERSUM, 302 M.: 8.00 AVRO. Gra mofoonmuziek, 10.00 Morgenwijding, 10.15 Gramofoonmuziek, 10.30 Cello-recital door Johan de Nobel. Aan den vleugel Felix de Nobel, 11.00 Knipcursus door mevr. Ida de Leeuw van Rees, 11.30 Pianorecital door Alice Heksch, 12.00 Omroeporkest onder leiding van Nico Treep. Afgewisseld door gramofoonmuziek, 2.15 Causerie door mevr. Lucy Pierson: „Japansch bloemenschik- ken", 2.45 Gramofoonmuziek. 3.00 Ver volg knipcursus van mevr. de Leeuw van Rees, 3.45 Rustpoos, 4.00 Halfuur voor zieken en ouden van dagen door mevr Ant. van Dilk, 4.30 Gramofoonmuziek, 5.00 Radlotooneel voor de jeugd: ..Op zoek naar de schatten van Bidoux", door Ir. J. P. Valkema Blouw, 5.30 Kovacs Lajos en ziln orkest, 6.30 Sportpraatje door H. Hol lander, 7.00 Gramofoonmuziek. 7.10 Prof. Casimir: „Onze tijd en het boek", 7.30 En- gelsch voor beginners door Fred. Fry. 8.00 Vaz Dias, 8.15 Aansluiting met het Con certgebouw te Amsterdam. Abonnements concert door het Concertgebouworkest on der leiding van Dr. Willem Mengelberg. Rosette Anday. alt. Martin Oehmann, te nor. Piet van Evmond, orgel. In de pauze gramofoonmuziek. Na de pauze voortzet ting abonnementsconcert, 10.30 Gramo foonmuziek, 11 00 Vaz Dias, 11.10 Gramo foonmuziek, 12.00 Sluiting. LUXEMBURG, 1304 M.i 7.00 Duitsche avond. Gevarieerd gramofoonplatenpro- gramma. 7.30 Gevarieerd concert door het Omroeporkest onder leiding van Henri Pensis, 8.40 Zangrecital door Mme. Don- gesSprenke, 9.10 Duitsch concert door het omroeporkest onder leiding van Henri Pensis, 9.50 Vervolg Duitsch-concert, 9.15 Dansmuziek (gramofoonplaten). BRUSSEL, 484 M.: 12.30 Populair con cert, 4.20 Symphonie-orkest onder leiding van Jan Kumps, 5.35 Gramofoonmuziek, 7.20 Populair concert, 8.35 Vervolg con cert, 9.30 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 322 M.; 12.30 Gramofoonmu ziek, 4.20 Populair concert, 7.20 Omroep- symphonieorkest onder leiding van Jan Kumps, 9.30 Gramofoonmuziek. KALUNDBURG, 1261 M.: 2.00 Pianosoll, 2.20 Otto Lington's orkest, 7.30 Ged. uit Maskarade, opera van Carl Nielsen. Om- roepsymphonie-orkest onder leiding van Egisto Tango. BERLIJN, 357 M.: 3.20 Omroepkleinor- kest onder leiding van Willv Steiner, 6.20 Kamermuziek, 7.35 Progr. Leipzig. HAMBURG. 332 M.: 3.20 Concert. 9.40 Die Bremer Stadtmusikanten, 11.25 Mo derne muziek. DAVENTRY, 1500 M.: 12.20 Gramofoon muziek, 3.25 Concert van Scottish Regio nal, 7.20 The old musihall, 8.55 The Les lie Bridgewater, Harp-kwintet, 10.05 Lou Preager en zijn band. PARIJS, RADIU, 1648 M.: 11.50 Victor Pascal-orkest, 7.20 Gevarieerd programma, 9.50 Dansmuziek. MILAAN, 369 M.: 4.30 Dansmuziek, 7.00 Gramofoonmuziek, 7.25 Idem, 8.15 Don Giovanni, treurspel van Arturo Rossato. Muziek van Felice Lattuada. ROmE, 421 M-: 4.20 Vocaal-instrumen taal concert, 7.25 Gramofoonmuziek, 8.05 Concert onder leiding van Rito Sel- vaggi. WEENEN, 507 M.: 11.20 Populair concert onder leiding van Jozef Holzer. 3.35 Pia norecital, 4.35 Gramofoonmuziek, 7.20 Operacomique-fragmenten, 9.35 Populair concert. WARSCHAU, 1415 M.: 2.40 Populair con cert, 3.55 Gramofoonmuziek, 7.22 Omroep orkest onder leiding van J. Ozimlnski, 8.35 Omroeporkest onder leiding van St. Nawrot, 9.20 Populaire dansmuziek. BEROMÜNSTER. 540 M.: 3.20 Concert 5.20 Populaire Volksmuziek, 6.45 Populaire gramofoonmuziek, 7.35 Feestconcert t. g. v. de Othmar. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Bejaarde weduwe door twee in dringers gebonden en met doodslag bedreigd Dinsdagavond omstreeks 10 uur heeft te Menaldum ten huize van de ruim 65-jarige we duwe J. V., wonende aan den weg tusschen Ber- likum en Riet, een brutale overval plaats gehad. Onder voorwendsel werd getracht de we duwe, die reeds te bed lag, naar buiten te lokken en toen dit niet gelukte, werd een keukenraam ingeslagen. Bij haar poging om de woning te ontvluchten, werd de weduwe door twee personen vastgegrepen en aan handen en voeten gebonden, terwijl haar een prop in den mond en een deken over het hoofd werd gedaan. Alles in de woning werd overhoop ge haald en onder bedreiging met doodslag werd de weduwe gedwongen de plaats te zeggen, waar zij haar geld had geborgen. Een bedrag van ruim 70 wordt vermist. Ef fecten en sieraden werden niet meegenomen. Nadat de indringers waren vertrokken, heeft de weduwe zich losgewrongen en twee passee- rende wielrijders verzocht de politie te waar schuwen. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. Ter zake van verduistering heeft zich voor de Haagsche Rechtbank te verantwoorden ge had de 50-jarige J. H. G. D., gewezen direc teur der N.V. Houthandel voorheen J. D. Bij dagvaarding was aan den verdachte ten laste gelegd, dat hij in de jaren 1932/1933 als directeur van bovengenoemde N. V. een bedrag van 36.000.althans van 23.000 zou hebben verduisterd. Mr. Bourlier, die als raadsman van D. op trad, legde ter completeering van de dagvaar ding een gespecificeerden staat, houdende ver schillende cijfers, aan de Rechtbank en het O. M. over. Uit het getuigenverhoor kwam vast te staan, dat de verdachte, die vroeger eigenaar der zaak was, na het omzetten daarvan in een N. V. tot directeur werd aangesteld. In den loop van 1932 kwamen enkele onregelmatigheden aan het licht en te dien einde werd omstreeks October van dat jaar de getuige K. Jr. aangesteld met een speciale opdracht om verdachte op de vin gers te kijken. Uit een ingesteld onderzoek kwam men tot het aanvankelijk resultaat, dat een bedrag van 15.300 niet verantwoord bleek. Daarnaast werd ook geconstateerd, dat door verdachte een bedrag van totaal 14.000 was opgenomen. Een en ander leidde tot een bespre king met den getuige Van S. en met goedvin den van aandeelhouders werd besloten een re geling te treffen, waarbij de verdachte eenige hem toebehoorende onroerende goederen, als mede zijn meubilair ten behoeve van de N.V. cedeerde. Desondanks bleek later dat ve -dachte over 1933 wederom geldsbedragen tot een totaal van ƒ7000.— aan de zaak had onttrokken. De Officier van Justitie, mr. Blok, meende dan ook, na op de voortgezette handelingen van verdachte te hebben gewezen, dat deze moet worden schuldig verklaard aan verduiste ring meermalen gepleegd en vorderde ter zake 1 jaar gevangenisstraf. Mr. Bourlier verzocht met aandrang een voorwaardelijke straf op te leggen. De recht bank zal 8 Mei a.s. vonnis wijzen. dracht tot levering van zeven Thomassen- Frichs Dieselmotoren van 115-125 P.K., welke zullen worden ingebouwd in bestaande motor rijtuigen. Thomassen bouwt deze motoren ingevolge de door haar verkregen licentie van Prichs' Moto- renfabriek te Aarhus (benemarken)welke fa briek een groote ervaring op het gebied! van Dieseltractie bezit. Zij leverde o.a. aan verschil lende Deensche Spoorweg Maatschappijen niet alleen vele motorrijtuigen, doch ook motorloco motieven, alle voorzien -van Frichs-Diesel- motoren. De Raad van Beheer der Koninklijke Neder landsche Jaarbeurs deelt ons mede, dat in af wijking van dén oorspronkelijk vastgestelden datum de aanstaande najaarsbeurs zal worden gehouden van 11 tot en met 20 September 1934. De beurs zal zooals gewoonlijk, alleen op Zon dag 16 September gesloten zijn. Ingesteld wordt een commissie inzake water voorziening, welke den Minister van Sociale Zaken van advies moet dienen omtrent aan gelegenheden, die het voorkomen en bestrijden der verontreiniging van openbare wateren ra ken. Deze commissie zal overleg plegen met vertegenwoordigers van belanghebbende lichamen, waaronder de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond. In verband met het voornemen van de regee ring, om met een bedrag van 60 millioen het eerste gedeelte van een plan te financieren, strekkende ter bestrijding van de werkloosheid, heeft de „Vereeniging van Werkzoekenden met volledige M O.-bevoegdheid" (We M. O.) een adres gezonden aan den Minister van Econo mische Zaken, waarin zij verzoekt bij de uit werking der onderhavige plannen aandacht te schenken aan de nooden der werklooze intel- lectueelen. De Motorenfabriek Thomassen te de Steeg ontving van de Nederlandsche Spoorwegen op- De communiteit van de Congregatie der Eerw. Zusters Domi nicanessen van Voor schoten te Aarlander- veen bij Alphen a. d Rijn, viert 30 April a.s. feest. Op dien dag namelijk hoopt de Eerw. Zuster Irena (in de wereld Martha. Maria van Soest, ge boren te Utrecht) haar zilveren profes siefeest te vieren. April 1908 deed de Eerw. Jubilaresse haar intrede in de congregatie der Eerw. Zusters Dominicanessen te Voorschoten en werd 30 April 1909 als Bruid des Heeren geprofest. Zr. Irena was vervolgens werkzaam te Tiel, daarna te Schiedam, alwaar zij, na een korte onderbreking voor een ver blijf te Rotterdam, jaren werkzaam mocht zijn als wijkverpleegster. In 1918 werd de jubilaresse door haar Overste verplaatst naar Aarlander- veen bij Alphen a. d. Rijn. Heeft zij te Schiedam velen aan zich weten te verplichten, niet minder kan katholiek en niet-katholiek Aarlanderveen thans getuigen van haar onvermoeide zorgen, gewijd aan de zieken. God alleen weet, hoe dikwijls zij, waar noodig, door haar bemiddeling den ergsten nood daar bij wist te helpen lenigen. Twee metselaars en een timmerman hebben bj| het herstellen van de door ratten vernielde zolder verdieping van het huis van den Heer Smolenaars te Nederweert meer dan 500 doode ratten gevon den. De Heer S. schreef ons, dat hij na vele vruch- telooze pogingen om van de rattenplaag verlost 11 worden .Rodent" gebruikte, waarna hij geen rat meer heeft gezien. Geen rat of muis ontkomt aan Rodent, de radicale rattendooder. Koop nog heden een doos van 50 ets. of een dubbele doos a 9J ets. Elke drogist kan U Rodent uit voorraad leveren, imp.Fa. B. Meindersma - Den Haag. B 49 Hedenmorgen omstreeks half twaalf heeft op den Rijksstraatweg Den BoschGrave onder de gemeente Nuland een doodelijke aanrijding plaats gehad. De 21-jarige boerenzoon Van J. uit Heesch reed per fiets, komende uit de richting Den Bosch, over het fietspad naar zijn woning. Uit de richting Grave naderde een vrachtauto van den expediteur van B. uit Oss, waar achter een auto reed van notaris Van B. uit Berghem. Deze wilde den vrachtauto passeeren en kwam daarbij, waarschijnlijk doordat de wagen slipte,, op het fietspad terecht. Juist bevond zich daar Van J., die met kracht tegen de voorruit van den auto sloeg. Hij was op slag dood. Spoe dig was dr. Hanegraaf uit Rosmalen aanwezig, die ook slechts den dood kon constateeren. De marechaussee uit Geffen en de burge meester uit Nuland hebben den auto in beslag genomen. Het lijk is naar het ziekenhuis te Heesch overgebracht. Aan de orde is het wetsontwerp tot vereeni ging van de gemeenten Enschede en Lonneker. De heer DE VOS VAN STEENWIJK (C.H.) bestrijdt dit ontwerp, dat hij een onrecht noemt tegenover Lonneker, omdat Enschede zeer wel kan worden Uitgebreid zonder annexatie.' De heer SMEENGE (V.B.) ondersteunt het adres van de Overjjsselsche Maatschappij van Landbouw, waaruit men mag concludeeren, dat deze annexatie niet in het belang is van de landbouwende bevolking. Spr. hoopt, dat de Minister deze kwestie nog eens zal overwegen. De heer HEERKENS THIJSSEN (R.K.) is voorstander van deze samenvoeging. Natuurlijk zullen er particuliere belangen worden geschaad, doch dit is het geval met iedere grenswijziging. De heer GELDERMAN (V.B.) acht de gegeven oplossing de beste. Hij wijst er op, dat van de zestien duizend inwoners van Lonneker de helft woont in arbeiderscentra. De eigenlijke land bouwende bevolking is dus niet zeer talrijk. Minister DE WILDE zegt in het algemeen.'n tegenstander te zijn van annexatie. Hief betreft het echter een grenswijziging, geboden door de omstandigheden en die zeer urgent is in ver band met de omstandigheden, die spr. nader beschrijft. De Minister noemt het onjuist, een tegenstelling te maken tusschen de belangeh van platteland en stad. De boerenbevolking van Lonneker heeft groot belang bij den bloei van Enschede en het boerenelement zal in de nieu we gemeente beter tot zijn recht komen. Het ontwerp wordt goedgekeurd met 36 tegen 8 stemmen. Hierna wordt zonder stemming goedgekeurd het ontwerp tot wijziging van de grens tusschen Oud- en Nieuw-Beierland. De vergadering wordt daarna gesloten. (Ongecorrigeerd) Voor de R. K. Studentenvereeniging „Sanctus Virgilius" te Delft, zal de heer A. van Domburg (close-up) Donderdagavond 26 April een lezing houden over „Film en Publiek" voor katholieke belangstellenden in het gebouw van St. Virgilius, Oude Delft 18. In de oorspronkelijke bezetting door het Nieu we Schouwtooneel, zal het tooneelstuk „Kinde ren van ons volk" van Antoon Coolen (regie en bewerking van Cor Hermus) in Den Haag vanaf Zaterdag 28 April en volgende avonden weder opgevoerd worden. Daarvoor heeft men de be schikking weten te verkrijgen over het „Trla- non-theater" aan de Prinsenstraat aldaar, waar gedurende dien tijd geen bioscoop zal gehouden worden. Op het veilingterrein te De Lier sloeg de werkman J. zich met een hamer op den duim, waardoor een bloedende wonde ontstond. Toen de man op weg was zich te laten verbinden, raakte hij het bewustzijn kwijt en viel ach terover op den grond, waarbij hij een hersen schudding bekwam. AMSTERDAM, 25 April. Veemarkt. 284 vette kalveren: le kwal. 5662, 2e kwal. 4454, 3e kwal. 30—42 cent per K.G. levend gew. S3 nuchtere kalveren 3.006.00 per stuk. 434 var kens: vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 4243 cent, zware varkens 4142 cent, vette varkens 4041 cent per K.G. slachtgew. 3 wagons geslachte runderen uit Denemar ken. Overzicht. Vette kalveren aanvoer tamelijk, handel niet vlug, prijzen iets hooger, weinig beste kalveren. Nuchtere kalveren minder aan voer, handel stil en gewone prijzen. Varkens weinig aanvoer, handel zeer stil en prijzen on veranderd. ALKMAAR, 25 April. Voorjaarspaardenmarkt. Aanvoer 209 paarden: rijpaarden 150.00425.00, werkpaarden 100.00400.00, hitten 80.00225.00, ponnys 70.00120.00. Handel stil. BROEK OP LANGENDIJK, 25 April. 350 K.G. Aardappelen: Friso 2.20. 15000 K.G. Roode kool 1.00—2.50, 16000 K.G. Gele kool 2.10—4.60 1500 K.G. Deensche Witte kool 5.60. 3800 K.G. Uien: Gele Uien 2.50—2.80, Grove 2.70—3.00. NOORD-SCHARWOUDE, 25 April. 1500 K.G. Uien: Uien 2.80—3.10, Grove Uien 3.20—3.40 32600 K.G. Roode kool 1.00—2.30. 25000 K.G. D Witte kool 4.00—5.10. 18300 K.G. Gele kool 2.60 —5.20. WOERDEN, 25 April. Kaasmarkt. Aanvoer 256 partijen: le soort met R.M. 18.0020.00, 2e soort met R.M. 14.0017.00. Handel traag. De Bank voor Nederlandsche Gemeenten kondigt de uitgifte aan van 3.000.000 4 pCt. schuldbrieven a 98K pCt., waarbij de houders van de 5 pCt. schuldbrieven 1932 de voorkeur genieten. Aan de algemeene vergadering van aan deelhouders der N.V. Blauwhoeden-Vriesse- veem zal worden voorgesteld, na toepassing der gewone afschrijvingen, een verlies over 1933 op de beschikbare reserve af te boe ken. De gemeente Eindhoven besloot tot dt uit gifte van f 2.000.000 4\'2 pCt. obligaties ter consolidatie van loopende schulden. De Nederl. Middenstandsbank boekte in 1933 een netto-winst van 14.865, na af schrijving van f 110.600. Hiervan zal f 3000 bestemd worden voor de uitkeering van 5 pCt. dividend op de prefer, aandeelen. De winst over 1932 bedroeg 6900 na afschrij ving van f 98.800. Volgens het jaarverslag van de Tabaks industrie v.h. Gebr. Philips, is de omzet in 1933 gestegen en bedraagt de exploitatie winst 125.953 tegen 132.725 het vorig jaar. De N. V. Mij. voor textielondernemingen is voornemens over 1933 een hooger divi dend uit te keeren op de gewone en prefe rente aandeelen, n.l. 4 pCt. tegen 3 pCt. in 1932. De productie der Limburgsche mijnen in Het „Berliner Tagebl." logenstraft de ge ruchten, als zou de Duitsche Gouddisconto Bank over geheime deviezén beschikken, welke uit verschillende transacties in haar bezit zouden zijn gekomen. if Op den vooravond van de transfer-confe rentie, Donderdagavond a.s., zal Dr. Schacht een radio-rede houden. Onder toonaangevende rubbermakelaars te Londen heerscht een bijzonder optimis me over de restrictie. Er liep gisteren een gerucht, dat Zaterdagavond wellicht een gunstige publicatie te wachten is Volgens Italiaansche bladen zal het ge sloten verdrag tusschen Franrijk en Itlalië niet alleen den handel der beide landen ten goede komen, maar ook een toeneming van den handel met geheel Europa ten gevolge hebben. De arbeidsmoeilijkheden bij de Ameri- kaansche spoorwegen zijn nog niet van de baan. Aangezien de werknemersorganisa ties weigeren een loonsverlaging van 10 pCt. te aanvaarden, acht men het niet uitgesloten, dat op de basis van een ver- laarng van 5 pCt. overeenstemming moge lijk is. De Sao Paulo spoorweg keert op de gewo ne aandeelen een slotdividend uit van 2 pCt., zoodat het totaal dividend 4 pCt. bedraagt tegen nihil het vorig jaar. Marconis Wireless Telegr. kondigt een di vidend aan van 6 pCt. op de gewone aan deelen tegen 2 pCt. het vorig jaar. Té Ne'w-Ybrk blijft men ongerüst over de arbeidsmoeilijkheden in de automobiel- .en petroleum-industrie. Minister Ickes keurde het benzine- en contróleplan goed, hetgaen stabilisatie be- ogst van den 'benzine-af zet in de Ver. Staten door middel van het in evenwicht brengen van productie en verbruik. De ruw-olie productie in Amerika daalde in de afgeloopen week met gemiddeld 18.200 vaten per dag. De U. S. Steel Corporation zag haar be drijfswinst in het eerste kwartaal toene men en het verlies verminderen. Het ver lies verminderde n.l tot 6.900.000, na af schrijvingen en betaling van rente. Het verlies bedroeg in het vierde kwartaal 1933 7.945.000 en in het eerste kwartaal 1933 %16.730.000. Op de pref. aandeelen wordt een onveranderd dividend van een halven dol lar uitbetaald. De Norfolk en Western kondigt een on veranderd kwartaal-dividend aan van §2 op de gewone aandeelen. De United Light and Power Comp. boek te in 1933 een netto-winst van 1.27 mill, tegen 3.48 mill, het vorig jaar. v „Aftenposten" meldt, dat de betalingsba lans van Noorwegen over 1933 een over schot zal aanwijzen van Kr. 90 a Kr. 100 millioen. Mede in verband met de bevredi gende verwachtingen voor het loopende jaar, acht het blad de positie van Noorwe gen zeer gunstig. De uitvoer van Oostenrijk is in Maart j.l. vergeleken bij Maart 1933 met meer dan 30 pCt. gestegen en bedroeg Sch. 18 >/i mil lioen meer. De invoer bedroeg ruim Sch. 100 millioen of Sch. 15% millioen meer dan in Februari en 2 millioen meer dan in Maart 1933. Over het eerste kwartaal steeg de in voer met bijna Sch. 10 millioen, doch de uitvoer met bijna Sch. 42 millioen in verge lijking met dezelfde periode van het vorig jaar. In de Londensche City loopen geruchten omtrent een Engélsche leening aan Italië. Het toestaan van een leening zou natuurlijk de opheffing van het bestaande verbod tot kapitaaluitvoer noodzakelijk maken. Het voorstel van Engelsche fabrikanten tot verhooging der margarine-prijzen werd verworpen. De Chineesche minister heeft de bewe ring van den Japanschen gezant te Was hington tegengesproken, volgens welke de Amerikaansche katoen- en tarwe-leeningen aangewend zouden zijn voor politieke doel einden en voegde hieraan toe, dat alle lee ningen gebruikt werden voor wederopbouw en ondersteuning. Een deel van de orders, die Rusland voor Amerika bestemde ten bedrage van 2 mil lioen, zal in Europa ondergebracht worden n.l. in Duitsehland, Frankrijk en Engeland. Men brengt dit in verband met het besluit der Amerikaansche regeering, geen orders te financieren, alvorens een regeling der vóór-oorlogsche schulden heeft plaats ge had. De voorraden goudhoudende ertsen van de „Kilo Moto" bedroegen einde December 1933 58.000 K.G. of 14000 K.G. meer dan ein de December 1932. Het productie-program ma voor het loopende jaar voorziet in een goudwinning van 6400 K.G. (v.j. productie 6112 K.G.). Men berekent, dat de Mij. in de laatste 13 jaar 96.547 K.G. goud heeft ge produceerd, vertegenwoordigende een waar de van fr. 2 milliard.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6