1 IN EN OM HAARLEM! Bloemendaals brandweer IN EN OM DE GEVANGENIS wm ÉI GAAN WIJ VOORBIJ? DONDERDAG 26 APRIL 1934 Uit den Gemeenteraad 10-JARIG BESTAAN 182 maal uitgerukt DE HEER BOES CANDIDAAT VOOR WETHOUDER EEN GEESTELIJK BUITEN KANSJE! ERNSTIGE AANRIJDING Wielrijdster tegen auto gebotst Halfwegsche Wielerbaan Feestelijkheden Overzicht van organisatie, be stuur, werk en historie Organisatie Hij zal benoeming aanvaarden Lezing R. Verwers Een gunst bij goed gedrag Magirus-spuit Staf Branden KAMPEERBEPERKING TE BLOEMENDAAL Slechts 225 verggunningen GEEN EIGEN APOTHEEK Ziekenfondsen contracteeren met apothekers FILMNIEUWS OM ACHT UUR AAN TAFEL Society-drama aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiitiifiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu niiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiioiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiniHiiiiiiniiiiiiuiiiiiiiiii; Een niet zeer belangrijke raadszitting met vuurwerk vóór en vuurwerk na. Het eerste gold den burgemeester; het tweede den scheidenden wethouder mr. Slin genberg. Bij den aanvang der vergadering wenschte de heer Gerritsz den heer Maarschalk, namens den raad, geluk met zijn herstel van gezond heid. Zooals men weet, is de burgemeester eenige weken afwezig geweest tengevolge van een hem overkomen auto-ongeval. De voorzit ter, wien het hartelijk applaus, waarmede de raadsleden de woorden van den wethouder on derstreepten, goed moet hebben gedaan, dankte voor de vriendelijkheid en zeide verheugd te zijn weer in het midden van den raad te wezen. Met opgewektheid leidde hij de kalme raads zitting. Hij ziet er goed uit, maar het loopen schijnt hem nog moeilijk en pijnlijk te vallen. Na eenige opmerkingen naar aanleiding van de ingekomen stukken werden bijna alle agen dapunten afgehamerd. Evenals andere ziekenhuizen heeft ook het St. Elisabeths-gasthuis gelegenheid gegeven voor werkgevers om hunne inwonende dienst boden kosteloos gedurende 6 weken te doen verplegen tegen betaling van 10.'s jaars voor elke dienstbode, die in hun dienst is. B. en W. stelden nu voor, dat tarief van 10. op 7.50 te brengen. Zij deelden hierbij mede, dat één der ziekenhuizen in deze gemeente reeds tot 7.50 is gegaan. De heer Castricum vond dit geen motief om ook de tarieven voor het Groote Gasthuis te verlagen en wees daarbij op de jaarlijksche subsidie, die door de gemeente moet worden betaald om het nadeelig saldo te vereffenen. De heer Wolzak, regent van het Groote Gast huis, verklapte, dat deze dienstboden-abonne menten voor het Groote Gasthuis een goed zaakje zijn. De kosten van een verpleegdag in het Groote Gasthuis bedragen f 67. Welnu, het blijkt dat de dienstboden-abonnementen zooveel opbrengen, dat elke verpleegdag voor 'n dienst bode het Gasthuis ƒ10 ƒ11 opbrengt. Er kan dus van het abonnement best wat af. Door de verlaging van dat eene ziekenhuis had het Groote Gasthuis dit jaar 120 abonnementen minder gekregen. Tenslotte las de burgemeester de mededee- ling voor van den heer Slingenberg, waarbij hij ingevolge zijn benoeming tot lid van Gedepu teerde Staten ontslag neemt als lid van den Raad en dus als wethouder van financiën. De voorzitter voegde er vele vriendelijke woorden aan toe, waarbij hij 't volle licht liet vallen op de verdiensten van den heer Slingen berg als bewaarder van de Haarlemsche schat kist in een zeer moeilijk tijdsgewricht. Hij legde er den nadruk op, dat de heer Slingenberg geenszins een desolaten boel achterlaat, maar een departement, dat in den kern gezond is. Ook voor de vriendschappelijke samenwerking in het college van B. en W. dankte de voor zitter hem. De heer de Braai sloot zich bij de hulde als nestor van den raad aan. Hij eprak van een krachtig bewind en een beleid dat voor alles gericht was op het belang der gemeente. S. De heer SlingenbeVp bedankte in een lange toespraak. Aantrekkelijk was zijn uitlating dat hij de benoeming tot lid van Gedeputeerde Staten een half jaar geleden niet zou hebben aanvaard, want als er 'n groot tekort zou zijn op de gemeentefinanciën of als er nog ingrij pende maatregelen noodig zouden zijn, zou hij zijn post niet verlaten. Maar niemand zal nu kunnen zeggen, dat hij een desolaten boel ver laat, meende hij. De uitkomsten over 1933 zijn van dien aard, dat dit jaar zeer waarschijnlijk zonder nadeelig slot zal sluiten. Hij dankte de raadsleden, die hem in zijn politiek hadden gesteund, en ook de oppositie voor haar critiek. Hij roemde het ambtenarencorps van Haarlem en in het bijzonder de af deeling financiën; hij noemde de laatste jaren van zijn ambtelijk leven in Haarlem de moeilijkste, maar ook de mooiste van zijn leven. Hierna nam de heer Slingenberg van ieder der raadsleden persoonlijk afscheid. In de antichambre gebruikte hij zijn kopje thee en gehoed en gejast, kon hü daar nog juist hooren, dat de heer Peper het woord kreeg om te vertellen, dat hij zich allerminst bij de woorden van hulde aan het adres van den heer Slingenberg aansloot. Het getuigde van een gemis aan goeden smaak, dat wij wel bij den communist Oversteegen, maar niet bij den heer Peper hadden verwacht. De on vriendelijkheid van den heer Peper was het laatste dat de heer Slingenberg van den Haarlemschen Raad hoorde en wij dachten 'n oogenblik, dat hij nog even in de raadzaad zou terugkeeren om er nog eens een zijner felle filippica's aan het adres der communisten te improviseeren, waarvan wij zoo dikwijls ge noten hebben, maar hij liet ditmaal de over winning aan den heer Peper en met een on deugend lachje om de lippen verliet mr. Slin genberg het Prinsenhof. Wat in den Catechismus staat is natuurlijk waar! Geen Katholiek, die daaraaan twijfelt, 't- Is alleen maar zoo jammer, dat de onveran derlijke waarheden, daarin vastgelegd, dikwijls veel te weinig tot ons spreken. Zoo zegt de Ca techismus: „Het waardigste deel van den mensch is de ziel, omdat de ziel een onsterfelijke geest is, geschapen naar Gods beeld en gelijkenis"! Zijn wij van deze groote waarheid werkelijk diep overtuigd? Zoo ja, hoe komt het dan, dat ook onder ons, Katholieken, er zoo velen zijn, die practisch de zorg voor het lichaam hooger schij nen te stellen dan de zorg voor hun onsterfelijke, Gods gelijkenis dragende ziel? Voor vermeende lichaamsschoonheid heeft men veel meer over dan voor de waarachtige verrukkelijke schoon heid der ziel. Om de gezondheid van het lichaam maakt men zich angstig bezorgd; zijn ziel stelt men tegelijkertijd roekeloos bloot aan allerlei gevaren, ten koste dikwijls van het onschatbaar leven der heiligmakende genade. Ja zelfs zijn er onder ons, Katholieken, die met een beroep op lichaamscultuur en hygiëne meedoen aan open bare ergernissen, die ten verderve strekken aan onschuldige zielen! Katholieken, denkt aan de waarde van uwe onsterfelijke ziel! De groote Meester heeft het zoo krachtig gezegd, en dat woord moest altijd tot ons blijven doorklinken: „Wat baat het den mensch, heel een wereld te winnen, als hij scha de lijdt aan zijn ziel!" Hulde aan den R. K. Volksbond, afd. Haarlem. Hij viert dit jaar zijn 45-jarig bestaan; het be stuur heeft het voorgesteld en in de vergadering is het met applaus begroet: dat negende lustrum zal gevierd worden, door aan de leden te bieden een extra-zielesterking! Dit zal gebeuren door 'n grootsch opgezet triduum en ook, door de leden, die daarvan gebruik willen maken, in de gelegen heid te stellen, tegen een buitengewoon lage ver goeding een retraite mee te maken. Er worden dit jaar gehouden 4, zegge vier, re traites! En dat tegen een vergoeding van f 2.50. Een speciale commissie is ingesteld, om den le den daarbij van dienst te zijn. Hieronder vindt men de namen en adressen der volijverige leden van die commissie. Wat een heerlijk, geestelijk buitenkansje! Leden van den R. K. Volksbond, grijpt het aan met beide handen! Ziet het zoo te regelen, dat ge van een der retraites gebruik maakt. U wor den geboden drie dagen van restauratie van de ziel, die in en door den omgang met de wereld gemakkelijk wordt aangetast door allerlei kie men van bederf. Drie dagen, gedurende welke de ziel wordt ondergedompeld in den overvloed van Gods genade, de vlekken worden wegge spoeld en nieuwe krachten aan de ziel worden toegevoerd! De retraites worden gehouden te Bergen: 14 tot 17 Juli, 18 tot 21 Augustus, 8 tot 11 Septem ber; te Noordwijkerhout: 21 tot 24 Juli. Houdt bijtijds met deze data rekening! Dringt U zelf, dringt ook anderen, om binnen te komen, opdat het retraitehuis vol worde! Rector J. B. M. TIMP, Geest, adviseur van den R.K. Volksbond. De leden van de retraite-commissie zijn: B. Reijnders, voorzitter, Zomervaart 134; W. H. Du- belaar, secretaris, Teslastraat 32; P. A. Puts, penningmeester, Eemstraat 20; P. J. Alleman, Romolenstraat 68r., W. A. Bosman, Preanger- straat 26; J. A. Gortzak, Indischestraat 67. Woensdagavond omstreeks 7 uur heeft te Aerdenhout een aanrijding plaats gehad cus- schen een auto en een wielrijdster. Laatstgenoemde kwam van den Zwaluwen- weg en moest de Nachtegalenlaan oversteken om op het fietspad te komen Eensklaps bemerkte zij een auto, die een signaal gaf, waarvan de wielrijdster schrok. Ze wist niet zoo spoedig wat te doen en vloog tegen den auto op, met haar hoofd door de voorruit heen. Haar gezicht en handen zaten vol bloed. Spoedig waren een dokter, de Eerste-hulp- dienst en eenige agenten ter plaates. Een verpleegster, die in een nabijzijnde villa vertoefde, verleende direct de noodige assis tentie. Van de fiets van het slachtoffer bleef niet veel over. Den autobestuurder, die nog zoover mogelijk uitweek om een ongeluk zooveel mogelijk te voorkomen, heeft waarschijnlijk weinig schuld. Zondagmiddag 29 April wordt op de wieler baan aan de Marialaan te Halfweg een groote nationale wedstrijd verreden. De hoofdschotel voor dezen middag is een 2 uurs-koppelwed- strijd, waaraan verschillende renners van naam zullen deelnemen. Aanvang 2 uur 30. Het jubileerende brandweerkorps van Bloemendaal. De vreugdedans „Regina Coeli" in het Graalspel „Nu gaat de Heer voorbij", dat Woens dagavond ook te Haarlem een succesvolle opvoering genoot. Wij ontvingen het fraai uitgevoerde en uit gebreide jubileumboek van de Vereeniging Vrijwillige Brandweer „Bloemendaal", uitgege ven ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het brandweercorps. In een inleiding herinnert de burgemees ter van Bloemendaal, tevens voorzitter van het eere-comité, Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, aan den bekenden, veelgenoemden „brand van Bij voet op 17 Maart 1932", waarbij de brandweer haar bestaansrecht bewezen heeft. Er is echter een ander brandje gewteest, zoo onbeduidend, dat naar ik meen de bui tenwereld er niets van gemerkt heeft, aldus de burgemeester. En toch heeft de brandweer zich dien dag meer verdienste verworven tegenover de Bloemendaalsche burgerij dan bij alle voor gaande zware branden, want dit onschuldige binnenbrandje was ontstaan in een der houten huizen, die nog steeds als een potentieele brandhaard in het hart van het dorp Bloemen daal liggen; was de brandweer wat laks ge weest, wat goed Hollandsch langzaam en eigen wijs dan had de Bloemendaalsche winkelstraat het dien dag zwaar te verantwoorden gehad. De voorzitter en commandant van het corps, de heer Joh. Meeuwig, beschrijft, hoe de V. V. B. B. werkt en op w'elke wijze de leden worden opgeroepen. De gemeente Bloemendaal is verdeeld in 4 rayons n.l.: Vogelenzang, Aerdenhout, Over- veen en Bloemendaal. In elk rayon zijn vol doende manschappen en materiaal aanwezig, om bij eventueelen brand dezen te kunnen be strijden. De alarmeering geschiedt als volgt: Ingeval van brand wordt de Politiepost Over- veen opgebeld (13900). Deze op haar beurt brengt de alarmschei in werking welke bij elk lid der V. V. B. B. aanwezig is en dit alles werkt zoo snel en doeltreffend, dat eenige minuten van de melding het benoodigde materiaal en manschappen op het terrein der brand aanwe zig zijn. Dank zij de welwillende medewerking van ons gemeentebestuur is de V. V. B. B. in het bezit van een Magirus-motorspuit, standplaats garage Lansdorp te Bloemendaal en een Ford- motorspuit, standplaats brandweergarage Schulpweg Aerdenhout. Vervolgens beschikt zij over zuurstofappara ten, gasmaskers en lest best over ongeveer 50 manschappen die hunne opleiding verkregen hebben door het houden van oefeningen, lezin gen, cursussen en excursies. Bij de te houden oefeningen zijn altijd één of twee leden der Bloemendaalsche Reddingsbrigade, n.l. de hee- De secretaresse van den Vrijz. Dem. Bond schrijft ons: De Vrijzinnig-democratische raadsfractie heeft tot nog toe geen mededeelingen aan de pers verstrekt over de wethoudersvacature, die zou ontstaan door de benoeming van Mr. Slingenberg tot lid van Ged. Staten en kan dus geenerlei ver antwoordelijkheid dra gen voor de in de cou ranten verschenen be richten. Nu Mr. Singenberg verklaard heeft zijn benoeming als lid van Ged. Staten te zullen aanvaarden, heeft de fractie over de wet houdersvacature beraadslaagd en met algemee- ne stemmen den heer A. G. Boes candidaat ge steld. De heer Boes heeft verklaard de candidatuur te aanvaarden en heeft daaraan geenerlei be perking van tijdsduur aan toegevoegd, zooals ten onrechte in een der kranten vermeld stond DE HEER A. G. BOES De heer R. Verwers, leeraar aan de Acbdemie voor Lich. Opvoeding te Amsterdam, houdt Maandagavond in De Nijverheid voor de leden van de Honkbalclub Haarlem een lezing over: Honkbal voor Beginners. ui. Wat het uitstel van een vervolging of het uitspreken van een voorwaardelijke ver oordeeling beteekenen, wanneer het iemand betreft, die in het geheel niet on der de misdadigers gerekend mag worden, dat kunnen misschien alleen zij beseffen, die een dergelijk geval in hun naaste omgeving hebben meegemaakt. Gered te worden van de schande en het leed der gevangenis is niet al leen voor den naast betrokkene een onbeschrij felijke weldaad, maar ook voor zijn gezin, zijn familie, voor allen, wier eer en geluk met het zijne verbonden zijn. Dat het daarbij een voor treffelijk middel is om herhaling van het mis drijf te voorkomen, het ligt wel voor de hand en bovendien is er de ervaring van de reclas- seeringsinstellingen om het duidelijk aan te toonen. Niet altijd kan de rapporteur van de reclas- seeringsvereeniging tot den rechter het verzoek richten, den schuldige uit de gevangenis te houden, terwijl er ook vele gevallen zijn, dat er van zoo'n poging geen sprake is. Dan hebben we met den gestrafte als gevangene te maken. Het gevangenen-verlossen moet dan in zijn hoogste beteekenis worden toegepast, namelijk zoo, dat, mede door het celbezoek, het verblijf binnen de zware muren den veroordeelde geen kwaad, maar, integendeel, goed doet. In het bij zonder de katholieke reclasseerder vindt hier een schoone taak, die bijzonder veel tact, geduld en toewijding vereischt. Het gaat hier dikwijls om mensehenzielen, om veel meer dan een maatschappelijk belang; om het eeuwig geluk van den ingeslotene. Er kunnen in die kleine sombere ruimte woorden gesproken worden, die voor het innerlijk leven van den gevangene voor het oogenblik en voor de geheele toekomst van de grootste beteekenis zijn. En die woorden zul len zelden geheel vergeefsch zijn, als de gevan gene voelt, dat hij niet door een verwaanden prediker wordt lastig gevallen, maar dat een mensch als hij zich interesseert voor zijn hoog ste belangen; dat waarachtige christelijke liefde de drijfveer is, die den celbezoeker toenadering met den vernederden naaste doet zoeken. Met dat apostolaat zijn prachtige winsten aan ver beterd ziëlelever geboekt. Maar de celbezoeker laat het niet bij woorden. Wanneer iemand een langere straf dan negen maanden heeft „uit te zitten", wordt door de reclasseeringsvereeniging over dien man (of die vrouw) een rapport opgemaakt met de bedoe ling, zoo mogelijk zijn straftijd te verkorten door een vervroegde voorwaardelijke invrijheidstel ling, waartoe de Overheid onder zekere voor waarden bereid is. Het is een gunst, die door den gevangene bij goed gedrag verkregen kan worden, en die van den reclasseerder nieuwen arbeid, nieuwe zor gen vraagt. De terugkeer van den voorwaarde lijk vrijgelatene in de maatschappij moet im mers worden voorbereid; hij moet er een plaats kunnen vinden, die voldoende zekerheid voor een behoorlijk gedrag biedt; waar de oude ver leiding niet aanwezig is en personen en omstan digheden meewerken met zijn goeden wil. Daar bij wordt de ontslagene dan onder toezicht van de vereeniging gesteld, er wordt, zooals het heet, patronaat over hem uitgeoefend en het is veelal ook deze moreele leiding, die den goeden weg voor den gewezen gevangene begaanbaar maakt. Hij weet het: verzuimt hij zijn plicht, ont houdt hij zich bij zijn voorwaardelijke vrijheid niet van eenige wetsovertreding, dan gaan de gevangenisdeuren weer voor hem open en de opgeschorte straf wordt opnieuw zijn deel. Vrees voor de cel is voor menigeen een doel treffend middel om hervallen in het kwaad te voorkomen, maar de katholieke reclasseerder weet, dat zijn taak verder reikt: hij beschouwt de uitoefening van zijn patronaat in de meeste gevallen als een middel tot innerlijke verhef fing. Er is nog veel te zeggen over dit liefde werk, maar verdere uitweidingen zouden wellicht de aandacht verslappen bij hen, die wij toch zoo gaarne tot intensiever belangstelling in de reclasseering willen opwek ken. En het is juist dat laatstgenoemde onder deel van het werk, waarop wij in het bijzonder willen wijzen, omdat wij daarvoor de hulp van „buitenstaanders" noodig hebben. Hopen en verwachten mag de reclasseerings vereeniging, dat haar doel wordt begrepen, ge waardeerd en gediend waar het kan. Iedereen kan het beseffen, dat in een tijd als dezen, een abnormalen tijd, zeer velen met de rechterlijke macht in aanraking komen. De bemoeienis der vereeniging wordt geweldig uitgebreid, omdat er nu ook relatief meer zijn, die niet tot gevange nisstraf veroordeeld worden en dus onder het toezicht der reclasseerders komen te staan. Zoo groot is dat getal geworden, dat het kleine aantal werkende leden die taak niet zonder hulp kan vervullen. Daarom vraagt de Haarlemsche afdeeling der katholieke reclasseeringsvereeni ging om toezichthouders. Zij zou gaarne verder gaan en willen kloppen aan het hart van hen, die voor dit liefdewerk een offer weten te bren gen, en hen willen uitnoodigen om toe te tre den- tot het bestuur van de vereeniging en deel te nemen aan het celbezoek. In het algemeen vraag zij om den steun, dien ook zij niet missen kan om haar taak naar behooren te vervullen, een steun, dien haar ten slotte alleen edel moedige schenkers en trouwe donateurs kun nen verleenen. Het zou een mooi bewijs van belangstelling in dit sociale, etische en charitatieve werk zijn, als velen zich geroepen voelden om op een of andere wijze aan het welslagen der reclassee ring bij te dragen. Er is een tijd geweest, dat ook de katholieke gevangenen afhankelijk wa ren van de hulp eener zeer verdienstelijke, maar toch altijd neutrale organisatie, die hun in menig opzicht kon bijstaan, maar die toch door haar aard niet de aangewezene was om voor de allervoornaamste belangen van onze geloofsgenooten op te komen. In Haarlem beschikken wij nn reeds vijftien jaren over een katholieke vereeniging en het mag wel eens openlijk gezegd worden, dat zü reeds veel goeds tot stand heeft mogen brengen en ongetwijfeld door haar activiteit niet minder kwaads heeft weten te voorkomen.*) En al kan het niet anders of het belangrijkste deel van haar werk moet door een beperkte groep erva- renen worden uitgeoefend, dat werk mag toch niet in zijn omvang en zijn resultaten tegen gehouden worden door het gebrek aan mede leven en deelname van buitenaf. De gevallene is onze broeder of zuster; het lot, dat dien geslagene heeft getroffen, zou ook het onze kunnen zijn of dat van iemand die ons lief is. En lief moet ons zijn iedere naaste, ieder Godskind. Niemand beoordeele dus de bemoeiingen der reclasseerings-instellingen van een benepen standpunt, maar trachte daarin te zien wat er mee bedoeld wordt: de opheffing van den gevallen naaste. En ieder, die kan, hel- pe om dit schoone en noodzakelijke liefdewerk in een moeilijken tijd te doen slagen! Het bestuur is samengesteld, zooals wij in artikel I reeds vermeldden, uit de heeren: P. K. J. Tervooren, arts, Mauritsstraat 9, voor zitter; J. G. A. Klein, Kinderhuissingel 114, secretaris, en mej. C. G. M. van Nooij, Konin ginneweg 13, penningmeesteresse. ren E. de Graaf en B. J. Kuil, als eerste hulp bij ongelukken aanwezig. De bosch- en duinbranden hebben altijd de bijzondere aandacht der V. V. B. B. voorna melijk omdat deze meestal uitbreken op plaat sen onbereikbaar voor de spuit en wlaar ook meestal geen water aanwezig is. Een foto toont de V. V. B. B. in actie bij een duinbrand aan het Bloemendaalsche strand, ongeveer een half uur loopen van de Politiepost af, hier maakte zij gebruik van een strandwagen. De heer Meeuwig brengt tenslotte dank aan allen, die aan het jubileerende brandweercorps medewerking hebben verleend. De voorzitter van de feestcommissie, de heer N. v. Keulen, beschrijft in het kort de oprich ting van het corps op 30 April 1924, op initia tief van den tegenwoordigen voorzitter en com mandant, en de eerste moeilijke jaren. Hij her denkt tenslotte een drietal leden (de heeren P. Lelyveld, H. van Oorschot Sr. en H. Dek ker), die de vereeniging door den dood ontval len zijn, en voorts ook den heer Ir. Brunings, den eersten commandant (tot 1 April 1929) van het corps. De brandmeester, de heer J. J. Lansdorp, geeft eenige interessante bijzonderheden over het materiaal der brandweer, in het bijzonder over den Magirus-wagen, die een 4 cyl. motor van 34 P.K. bezit en een hoogedruk centrifu- gaalpomp met een capaciteit van ruim 1000 L. water per minuut bij een toerental van 1600 omwentelingen. Totaal kunnen 4 slangen tegelijk aangesloten worden, terwijl alle benoodigde hulpstukken en verwisselstukken, aansluiting gevende op brandputten in omliggende gemeenten (met wie Bloemendaal een overeenkomst tot onder linge hulp bij brand heeft gesloten), voorts verbandkist, springzeil, 1000 meter slangen, zit plaatsen voor 12 brandweerlieden, enz., enz aanwezig zijn. Indien w'aterleiding aanwezig is, wordt bij brand gebruik gemaakt van de diverse brand putten in de gemeente; een volledige kaart dezer brandputten is in het bezit van den staf, en op de Magirus-motorspuit zoowel als op de Ford-spuit bevindt zich een exemplaar. Indien geen brandputten aanwezig zijn, of de afstand te ver is voor aansluiting met de mo torspuit, dan wordt gebruik gemaakt van het open water, en door middel van een aanzuig- slang het benoodigde water verkregen. De grootste aanzuighoogte bedraagt plm. 10 me ter. De Ford-motorspuit, gestationneerd te Aer denhout, is in hoofdzaak uitgerust zooals de Magirus. De ondercommandant, D. J. v. Buuren, ver meldt de functie en samenstelling van den staf en de taak van ieder lid afzonderlijk. B. en W. der gemeente Bloemendaal benoe men de leden van den staf. Echter worden de candidaten gekozen en ter benoeming aan B Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, burgemeester van Bloemendaal en voorzitter van het eere-comité. en W. voorgedragen door de leden van het corps zelf. De staf bestaat uit vijf leden: commandant, onder-commandant, secretaris, opzichter van het materiaal en chauffeur-adviseur van het rollend materiaal. De secretaris, de heer H. J. Eichhom, geeft een overzicht van de werking van bestuur en leden, die met groot enthousiasme en kame- raadschappelijken geest hun werk verrichten; en van de gehouden bestuurs- en ledenverga deringen, die altijd een vlot verloop hadden en druk bezocht waren, wat niet van elke vereeni ging gezegd kan worden. De secretaris van den staf, de heer W. K. Kempen, somt tenslotte de branden in Bloe mendaal op; n.l. 3 groote: aan de Houtvaart- kade te Aerdenhout op 4 Juli 1931 (drie villa's in brand), in de lampekappenfabriek aan den Kinheimweg te Bloemendaal op 20 Augustus 1931 en de brand in de Stoomwasscherij van de firma Bijvoet te Bloemendaal op 17 Maart 1932. Totaal hebben er 16 uitslaande branden, 33 binnenbranden, 43 schoorsteenbranden, 46 bosch- en duinbranden, 22 autobranden, 3 hooibranden en 19 alarmeeringen zonder dienst in de afgeloopen 10 jaar plaats gehad, terwijl elk rayon een maandelijksche oefening en het geheele corps een algemeene jaarlijksche oefe ning houdt. Het belangwekkende, overzichtelijke boekje is rijk geïllustreerd met photo's op de jubilee rende vereeniging betrekking hebbende, Tenslotte volgt hier nog een overzicht van de feestelijkheden op 30 April ajs.: 12.30 uur opstelling van het jubileerende corps bij de Brandweer-garage te Vogelenzang (Leidschevaart) 1.45 uur opstelling van manschappen en ma teriaal bij het oude Raadhuis. 2 uur ontvangst door het gemeentebestuur ten Raadhuize (De Nagtegaal) te Overveen, bij monde van den burgemeester. 35.30 uur receptie in Hotel „Roozendaal" te Overveen. 8.30 uur aantreden voor de demonstratie bij „Duin en Daal'V 9 uur demonstratie door de Vrijwillige Brand eer. Fantastische verlichting (waterpartijen) achter den vijver van „Duin en Daal", opgeluis terd door muziek. Het eere-comité bestaat uit de heeren: Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, burgemeester van Bloe mendaal, voorzitter, C. F. Bierens de Haan, J. Th. Bomwater, wethouder, C. J. v. d. Broek, commandant Vrijw. Burgerwacht Haarlem, A. Cassee, gemeenteraadslid, J. Dolleman, Ir. W. J. Hartjens, A. Hiemstra, commissaris van po litie, te Bloemendaal, P. Jongepier, directeur gas- en waterleidingbedrijf, Dr. G. Kraus, ge neesheer-directeur Prov. Ziekenhuis, J. v. Ol- denburgh, directeur Prov. Electr. Bedrijf van Noord-Holland, C. B. Posthumus Meyjes, Mr. P. J. Prinsen Geerligs, A. J. Prinsenberg, wet houder, H. Smidt van Gelder, Mr. Dr. J. F. Veeren, gemeente-secretaris en E k van Weel De gelegenheid om te kampeeren aan het Bloemendaalsche strand zal dit jaar heel wat minder ruim zijn dan de vorige jaren. Er mag dezen zomer alleen gekampeerd worden gedu- rend de maanden Juli en Augustus. Ook zullen niet meer dan 225 kampeervergunningen uitge reikt worden. Ge ruimen tijd geleden maakten wij melding van een kwestie tusschen de Haarlemsche zie kenfonds „Ziekenzorg" en de apothekers. Zie kenzorg wenschte als gevolg daarvan een eigen apotheek te stichten waartegen onmiddellijk heftige protesten gehoord werden. Wij verne men thans van dr. Roorda, dat voor de eerste 5 jaar een contract gesloten is tusschen de Haarlemsche ziekenfondsen en de apothekers, waardoor een goede samenwerking ten bate van het publiek is gegarandeerd Dat „Ziekenzorg" de idee van een eigen apo theek heeft laten varen, is, zooals men weet, het gevolg van in uitzicht gestelde financieele zorgen. Door het gesloten contract heeft „Zie kenzorg" een sluitend budget gekregen. Deze onverkwikkelijke kwestie behoort nu thans definitief tot het verleden. George Kaufman en Edna Ferber hebben een tooneelstuk geschreven .Dinner at eight", en nadat het werk de eer te beurt was gevallen in verschillende landen in eigen taal opgevoerd te worden (in ons land is het ook ten tooneeie gebracht als „Om acht uur aan tafel"), heeft de filmindustrie een scenario laten maken van dit wrange en bittere society-stuk, spelende te New-York. Deze week kan men het resultaat in het Luxor-Theater aanschouwen. De Metro Goldwyn Mayer heeft er een ster ren-productie van gemaakt en haar grootste figuren de dramatische verwikkelingen laten spelen. Wat zegt u er wel van dat John en Lionel Barrymore, Marie Dressier, Wallace Beery, Jean Harlow, Edmund Lowe en veie anderen elkaar de eer gegund hebben van een samenspel in één film? Men verzekert dan ook, dat het een heele toer geweest is, al die groot heden met hun nukken, wenschen en onaange naamheden in vrede bij elkaar te houden. Er is echter één Koningin in dit harde spel van het leven in hoogere kringen, dat is Marie Dressier. Zij geeft hier een creatie van een oude vaudeville artiste op non-activiteit die uitmunt door natuurlijkheid, maar vooral door ongekunstelde, heerlijken humor. Zij zorgt er voor, dat al die vervelende dialogen over twij felachtige liefde, gentleman-bedrog en beleefd heidsopstoppers met een frisch sausje begoten worden. Zij plaatst geestige pointes zooals we ze in het dagelijksche leven zoo smakelijk kun nen savoureeren, zij zegt waarheden, die men op een karton zou willen plakken en in de werkkamer ophangen. De menschen die om acht uur aan tafel moe ten komen bij een deftige familie, maken in de uren daarvoor zóóveel mee, dat alle eetlust voor goed verdwenen is. Men kan niet verwachten, dat dit stuk uit de society-wereld zoetsappig en braaf is. Er komen mislukte levens in voor, erger, al die levens zijn niet gaaf meer, geofferd aan geld, liefde en verveling. De film is echter typisch, knap van uitwer king en niet zonder spanning. Het is weer eens iets anders en men krijgt een goeden kijk op het walchelijke society-leven van menschen, die oogenschijnlijk boven duizenden anderen be voorrecht zijn, maar in werkelijkheid tot en met hun hersens in den modder zitten. Strikt volwassenen zullen het sublieme spel van de sterren kunnen waardeeren; daar lang niet alle teksten het verhaal verduidelijken is het wel raadzaam den inhoud van het programma te voren nauwkeurig te lezen. John Barrymore en Mary Dressier in dc film „Om acht uur. aan tafel"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5