Emmers schooljeugd besmet AUTO De Engelsche cup-finale FINANCIËN POKOM VOORBARIGE BERICHTEN RADIO-PR OGRA MM A EEN DER POPULAIRSTE SPORTGEBEURTENISSEN GEHEEL NIEUWE Dagfilm DONDERDAG 26 APRIL 193*. Onderzoek duurt voort De moord te Waspik PERSOONLIJK CONTACT MET INDIË Een hoofdzaak voor Uw welzijn Vrijdag 27 Ap ri l 1934 °iekv*Jean Kumps PRINCIPIEELE BESLISSING KUNSTMEST ||U> BendiervPolconfaLr. N aarden OVERTREDING ARBEIDSWET EIGENSCHAPPEN Een voordeelig zaakje Vrouwe Justitia „doet" in boter DE KONINGIN-MOEDER EN DE T. B. C. BESTRIJDING Blijk van erkentelijkheid WINKELSLUITING OP ZONDAG De hoogste voetbal onderscheiding Wat de captains te vertellen hebben Rond de cup Veertien van de vijftig leerlingen niet naar school EMMER-CO MP ASCUTJM. (Van onzen eigen redacteur) Het Is een toevallig samentreffen, dat Juist een maand na het overlijden van de Vorstin, die van de bestrijding der t.b.c. onder onze jeugd haar levenswerk gemaakt had, uit een uithoek van ons land, van de Drentsche venen, het gerucht komt van een ver om zich heen grijpende besmetting van levenslustige kinderen, buiten hun weten overrompeld door den slui penden moordenaar, de tuberkelbacil. En dat in een streek met uitgestrekte veenlanden, na bij de golvende heuvels van de Drentsche Hondsrug, een streek met dennebosschen en heidevelden, waar de lucht zoo gezond is, dat men er een sanatorium zou kunnen stichten. Intusschen hoede men zich voor overdrijving. Door sommige bladen is met weinig takt een groote ophef van het geval gemaakt; er zijn heel voorbarige en onware berichten verspreid. Lazen wij niet in een der groote bladen van een geheel „ontvolkte klasse", van begrooting van de som, die noodig zou zijn, om dit kwaad te genezen? Wij hebben hedenmorgen de klas gezien doch de term „ontvolkt" doet oi. toch te weinig eer aan de 36 levenslustige leerlingen, die ei altijd nog zitten. In het geheel zijn er veertien kinderen, die op dokter's voorschrift van school moeten blij ven. En het is nog lang niet zeker, dat zij allen lijdende zijn aan de gevreesde ziekte. Hoe groot de schade is en hoe groot de even- tueele steunverleening moet zijn, valt dus nog by geen benadering te begrooten. Het hoofd der school, de heer J. Liefhebber, gaf ons hedenmorgen het volgende overzicht van de feiten, die zich tot nu toe hebben voor gedaan. Een overzicht van het schoolhoofd Op 1 Maart werd door mij een 14-jarig meisje naar huis gezonden, omdat ik verschijnselen aanwezig achtte geen t.b.c. die een gevaar voor de anderen konden opleveren. In een brief je, dat door mij werd meegegeven, wees ik de ouders hier op. Toen mij bleek, dat dc ouders geneeskundige hulp niet noodig achtten, heb ik afgesproken, dat het kind in geen geval voor de Mei-vacantie weer op school zou komen. Na 1 Maart heeft zij de school niet meer bezocht. Opmerkelijk is, dat zij voor 1 Maart geen en kele schoolles verzuimd had en zich ook op 1 Maart nog in het geheel niet ziek voelde. Eerst omstreeks half Maart kwamen bij ver schillende leerlingen de eerste ziekteverschijn selen, die uiterlijk aan griep deden denken. Zeer spoedig werd én door mij, én door on ze onderwijzers bij den behandelenden genees heer, Dr. de Koning, er op gewezen, dat al de ze kinderen uit dezelfde klas kwamen. Het aan tal patiënten was echter nog gering. Omstreeks 1 April niets wees nog op t.b.c. is door mij aan den dokter overhandigd een plattegrond der klas, die ook nog geen enkele aanwijzing gaf aangaande een infectie. Dit diende om te wijzen op de noodzakelijkheid van splitsing dezer klas, die omstreeks 50 leer lingen telde en om aanwijzing te verkrijgen van een tweede leerkracht. Om bezuinigingsredenen is daarvan echter niets gekomen. Meer ziektegevallen Daar het aantal zieke leerlingen zich in middels vermeerderde met twee, heb ik in over leg met den behandelenden geneesheer, den schoolarts dr. Groeneveld, geraadpelegd, die on middellijk alle noodige maatregelen nam. Ambtshalve werden door mij het gemeentebe stuur en dergelijke instanties van een en ander in kennis gesteld, zoodra de schoolarts infectie constateerde. Hoe die infectie zich verder zal ontwikkelen, kan nog niet worden verondersteld, voor het geheele onderzoek geëindigd is. Op een Maan dagavond door mij bijeengeroepen vergadering van ouders in de school heeft de schoolarts duidelijk uiteengezet hoe de zaken staan. Tot mijn spijt is van deze vergadering, die een ver trouwelijk karakter had, door een onbescheiden verslaggever, zonder overleg met mij, 'n verslag gemaakt, dat onder de bevolking nog al onrust verspreidde en aanleiding gaf tot onzuivere conclusies. Op deze vergadering zijn alle mo gelijke consequenties onder het oog gezien, die nog lang geen consequenties behoeven te wor den. Het is noodig, de ouders zooveel mogelijk gerust te stellen. Het feit is zeer ernstig, doch na de verzekering, dat alle instanties, die mee kunnen werken, geraadpleegd zijn, moeten wij afwachten, hoe de zaak zich verder zal ont wikkelen. In de hoog ere klassen komen geen verschijn selen voor en dat daar besmetting aanwezig zou zijn, lijkt ons uitgesloten. Ter geruststelling van de ouders zullen ook deze kinderen geneeskundig worden onderzocht, evenals het onderwijzend personeel. Volgens den schoolarts is op de geheele school geen enkele verdere bron van besmet ting aanwezig. Hulp is dringend noodig Persoonlijk spreek ik de hoop uit en ik meen, dat deze hoop niet ongegrond is dat de overheid middelen zal kunnen vinden, om voor de beproefde ouders in elk geval de ma- terieele zorg te verlichten. Verschillende pa tiëntjes zullen extra-voeding noodig hebben. Ik meen sterk te moeten betwijfelen, of velen zich uit hun eigen middelen die zullen kunnen betalen. Hulp zal dringend noodig zijn. Hopen wij verder, dat de groote zorgen, die in vele huisgezinnen zijn binnengeslopen, er spoedig mogen verdwijnen. Enkele patiëntjes, die het eerst ziek zijn geworden, knappen al weer aar dig op. Mooi zomerweer, versterkende voeding en rust zullen veel kunnen bereiken. Wij zijn vanmorgen op de school geweest en constateerden, dat de leerlingen, ook van de besmette klasse, er allerminst ziekelijk uitzien. De school zelf is een modem gebouw en is ruimschoots toegankelijk voor licht en lucht. Wel is echter de betreffende klas zeer dicht bezet. De vijftig leerlingen zitten bijna zonder tusschenruimten naast en achter elkaar. Het schoolhoofd wees ons nog op de vrij achterlijke toestanden, die op woning- en hy giënisch gebied in de streek heerschen. Het meerendeel der kinderen komt uit boeren- of veenarbeidersgezinnen en van hen moet 50 pet. leven van werkloozensteun. De woningen zijn klein, het geheele gezin woont veelal in ééu kamer en eet uit één schotel, zoodat het te be grijpen is, dat het weerstandsvermogen van vele kinderen na den wintertijd aanmerkelijk verzwakt is. Het meisje, waarvan in bovenstaand commu niqué sprake is, had echter uitgesproken aan leg voor t.b.c. Het kwam uit een ziekelijk boe rengezin, waarvan de vader reeds eerder over leden was en, naar eerst later bekend werd, had het meisje reeds eerder aanvallen van be nauwdheid gehad en bloed opgegeven. Verdachte bekent De 30-jarige ongehuwde P. van O., te Ca- pelle, die gearresteerd was in verband met den moord te Waspik op den 72-jarigen J. Kools, heeft hedenmorgen tegenover de marechaussee te Waalwijk een volledige bekentenis afgelegd. De reis van den heer Hardeman Zooals men weet gaat de reis van den heer Hardeman, die minister Colyn op zijn reis naar Indië zou vergezellen, wel door. Hij zal één week langer wegblijven, dan minister Colijn van plan was en dus drie weken in Indië zijn. Het doel van deze reis is met den gouverneur- generaal en andere autoriteiten die zaken te be spreken, die beter mondeling dan schriftelijk of telefonisch behandeld kunnen worden. De heer Hardeman is door den aard van zijn functie en zijn dagelijkéche aanraking met den minis ter volkomen op de hoogte van de inzichten van den minister en kan dus zoo noodig uit eenzetten en toelichten. Anderzijds kan de In dische reegering hem inlichten over de ziens wijze in Indië, ter voorlichting van den minis ter. Het persoonlijke contact, dat het doel was van de reis van den heer Colijn, wordt dan toch indirect verkregen en beter dan door an dere communicatiemiddelen mogelijk is. Het voornaamste onderwerp, dat behandeld zal worden, is, volgens de „N. Rott. Crt." de financieele toestand. Zooals men weet, heeft juist omstreeks dezen tijd de zoogenaamde be- grootingsvergadering plaats, waarin het schema voor de begrooting voor het volgende jaar in een vergadering van den Raad van Indië, voor gezeten door den landvoogd en bijgewoond door de hoofden der departementen en den voor zitter van den Volksraad, wordt vastgesteld. Overigens zal men natuurlijk over en weer van de gelegenheid gebruik maken, die zaken te bespreken, die zich daarvoor leenen. Met de onderhandelingen met Japan houdt de reis van den heer Hardeman geen verband. Dit volgt reeds uit de omstandigheid, dat deze aangelegenheid buiten het terrein valt, waarop de heer Hardeman aan het departement werk zaam is. Zooals men weet, is de heer Harde man hoofd van de tweede afdeeling (financiën, begrooting, geldleeningen enz.). Notariaat By K. B. is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Almelo, met standplaats de gemeente Den Ham, W. B. H. van Tnght, can- didaat-notaris te Hilversum. (Ingezonden Mededeeling) 13e doktoren zijn eenstemmig in him oordeel, dat voor het lichamelijk welzijn weinig zóó belangrijk is, als een goede stoelgang. Zorg daar dus geregeld voor. Maar veel laxeer middelen prikkelen den darm. Neem daarom uitsluitend ISTIZIN-TABLETTENZy werken aangenaam zonder gevaar voor darm en nieren. 9.30 Gramofoonmu. HUIZEN, 1875 M. NCRV 8.00 Schriftlezing en meditatie 8.15 Gramo- foonmuzlek 10.30 Morgendienst door ds. Th. Hoen 11.00 Liederenrecital door Bram Keereweer, bariton. A. d. vleugel L. W. D. Keereweer 12.00 Politieberichten 12.15 Orkestmuziek (gr.platen) 12.30 Orgelconcert door Jan Zwart uit de Luth. Kerk. Kloveniersburgwal te Amsterdam 2.00 Gramofoonmuziek 2.30 Lezen van Chr. Lectuur 3.00 Gramofoonmuziek 3.45 Verzorging zender 4.00 Bespeling van het studio-orgel door S. P. Visser 5.00 Concert door het „Hendrikstrio" 6 30 „Het aanleggen van gazons en de waarde van verschillende grassen" door A. J. Herwig 7.00 Politieberichten en pers berichten 7.15 Gramofoonmuziek 7.30 Literair halfuurtje. Spr. D. Wouters: „Ovei leeskunst en lectuur" 8.00 Aansluiting met het Concertgebouw te Amsterdam. Ultv. v. h. Oratorium „Der Messias" van G. F. Handel door de Koninklijke Christe lijke Oratoriumvereeniging m. m. v. so listen en het Concertgebouworkest o. I. v. Hubert Cuvpers Pl.m. 10.15 Gramofoon muziek 11.30 Sluiting. HILVERSUM, 301 M. VARA 8.00 Orgelspel door Cor Steyn 10.30 Gramo foonmuziek 11.15 Pianorecital door Jo- han Verster 11.45 Gramofoonmuziek AVRO 12.00 Tijdsein 12.01 Lunchconcert door Kovacs Lajos en zijn orkest met inter mezzi van gramofoonmuziek en pianoreci tal door Egbert Veen 2.30 Causerie door mevr. Ida de Leeuwvan Rees: „Het ver der verwerken van de meisjesjurk van het gratis Avro-patroon" 3.00 Gramofoon muziek 4.00 Gramofoonmuziek VARA 5.00 De Notenkrakers o. 1. v. Daaf Wins 6.00 Overgang naar den versterkten zendei 6.05 Vroolijke gramofoonplaatjes 6.30 Klein Vara-ensemble o. 1. v. Frits Bakels 11.00 De Flierefluiters o. 1. v. Jan van der Horst 12.00 Sluiting. LUXEMBURG, 1304 M. 7.00 Holland- sche avond. Radio-cabaret Tuschinski 7.30 Gevarieerd concert door het omroep orkest o. 1. v. Henri Pensis 8.35 Accor- deonspel door Mark Braun 9.00 Geva rieerd concert door het omroeporkest 9.30 Zangrecital door Gustave Simon 9.50 Vervolg zangrecital 10.00 Sympho- nieconcert (gramofoonpl.) 10.25 Dans muziek. BRUSSEL, 484 M. 12.30 Populair con cert o. 1. v. Karei Walpot 4.20 Sympho- nie-orkest o. 1. v. Jean Kumps 6.10 Po pulair concert 8.35 Symphonieconcert BRUSSEL, 322 M. 4.20 Dansmuziek 6.20 Napolitaansche liederen 8.20 Het omroep-symphonie-orkest o. 1. v. Arthur Meulemans 9.30 Dansmuziek uit de „St. Sauveur" te Brussel. K.4LUNDBORG, 1261 M. 11.20 Carl Rydahl's Instrumentaal ensemble 2.20 Het omroeporkest o. 1. v. Fritz Mahler 7.30 Het omroeporkest o. 1. v. Emil Reesen 10.15 Otto Lington's dansorkest. BERLIJN, 357 M. 5.50 Hildegard Wagner speelt lyrische pianomuziek 8.40 Sigmund Bleier, viool, speelt met het om roeporkest o. 1. v. Otto Frlckheoffer. HAMBURG, 332 M. 5.20 Het omroep koor zingt arbeidsliederen 6.35 Het om roeporkest o. 1. v. José Elbenschütz 10 20 Pianorecital door Walter Gieseking 10.50 Concert door de „Berliner Tanzsymfoni- ker". DAVENTRT, 1500 M. 12.35 Het Northern Studio-orkest o. 1. v. John Bridge 3.50 Het Metropole-orkest o. 1. v. Emilio Colombo 8.40 Het B.B.C.-orkest (afd. E) 0. 1. v. Joseph Lewis 10.10 Harry Roy en zijn band. PARIJS (RADIO), 1648 M. 11.50 Het „Krettly-orkest" 6.40 Gramofoonmuziek 9.50 Dansmuziek. MILAAN, 369 M. 4.30 Kamermuziek 7.00 Gramofoonmuziek 7.25 Gramo foonmuziek 8.05 Concert o. 1. v, Renzo Blanchl. ROME, 421 M. 4.20 Vocaal en in.stru inen taal concert 7.00 Gramofoonmuziek 7.25 Gramofoonmuziek 8.05 Orkest concert o. 1. v. Andrea Marchesini. WEENEN. 507 M. 3.30 Populair con cert o. 1. v. Josef Holzer 6.35 Populair concert o. 1. v. Max Schönherr 9.35 Gramofoonmuziek. WARSCHAU, 1415 M. 3.20 Kamermu ziek 5.20 Populair concert o. 1. v. Wll- kosz 7.35 Het Philharmonie-orkest van Warschau o. 1. v. Val. Bierdjajew 9.50 Dansmuziek. BEROMCNSTER, 540 M. 3.20 Het om roeporkest o. 1. v. Hermann Hoffmann 4.20 Het omroep-klein-orkest o. 1. v. Er- win Gilbert 6.45 Het omroeporkest o. 1. v. H. Neppach 7.45 Kamermuziek door het Berner Strijkkwartet. POOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS WIJ Heeft de Tarwewet verandering noodig? Voor den strafrechter te 's-Hertogenbosch stonden Woensdag een zestal bakkers terecht, gedagvaard wegens overtreding der Tarwewet. Deze wet verdeelt de soorten tarwemeel in A en B. De bakkers mogen voor hun klanten slechts brood bakken van tarwemeel A, dat meer eiwitten en Vitaminen bevat dan tarwe meel B. zy mogen dit laatste meel ook niet in voorraad hebben. De boeren, die zelf tarwe ver bouwen, mogen van het zelf gewonnen meel voor eigen gebruik brood bakken en kunnen dan ook meel B voorradig hebben. Op vele plaatsen laten de landbouwers het brood bak ken bij de beroepsbakkers en brengen hun dan het benoodigde meel. De kwestie was nu, of een bakker, wien het verb9den is .meel B voorradig te hebben, om er zyn gewone klanten van té bedienen, dit meel wel mag bewaren ten behoeve van de landbou wers. De controleur der Tarwewetten, A. de Vries uit Arnhem, die de bakkers bekeurd had, Verklaarde, dat er op die manier reusachtig ge knoeid kan worden; hy had zelfs voorraden van 6000 kilo meel B bij bakkers aangetroffen; dat dit meel geheel voor de landbouwers zelf verbakken werd, is weinig waarschijnlijk. De ambtenaar van het O. M. had by den hoofdcontroleur der Tarwewetten, den heer Abrahams, inlichtingen gewonnen, waaruit bleek, dat het z.g. loonbakken met tarwemeel B geoorloofd is. Spr. was van oordeel, dat de tarwewet op dit punt herziening noodig heeft, daar hier een zeer groote mogelijkheid voor knoeierijen bestaat. By de tegenwoordige wet geving is het feit echter niet strafbaar, om welke reden de ambtenaar vrijspraak eischte. De verdediger, mr. Van Zinnicq-Bergmann, Den Bosch, betoogde, dat een boer, die zelf tar wemeel B in voorraad mag hebben, dit ook vrij by een ander kan neerleggen. Pleiter zou het jammer vinden als door eventueele veroordee ling het zoo economische systeem der boeren zou te niet worden gedaan. De kantonrechter velde vervolgens een vry- sprekend vonnia en deelde den bakkers nog mede, dat de opbrengst der in beslag genomen en inmiddels reeds verkochte meelvoorraden hen teruggegeven zal worden. de oplosbare voor Cactussen, Blad en Bloeiende planten u Verkrijgbaar in fiesschen 40 et. met Ui gratis kleurenfoto's van planten met |H aanwijzingen der verzorging by de Istj Bloem- en Zaadwinkels. §g Is men verplicht inlichtingen te geven? Voor den kantonrechter te Delft heeft zich Woensdag een bakker uit Monster te verant woorden gehad, die had geweigerd aan een Rijksveldwachter inlichtingen te verstrekken omtrent zijn werktyd, zulks in verband met een overtreding van de Arbeidswet. De verdachte gaf dit feit toe, en zei dat hy geen tyd ervoor had den veldwachter te woord te staan. De ambtenaar van het O. M. zeide van mee ning te zijn, dat men ook verplicht is aan ryks- veldwachters de noodige inlichtingen te ver strekken omtrent Arbeidswetsovertredingen. Op het platteland heeft men niet overal voldoende ambtenaren der inspectie, zoodat het goed Is dat ook marechaussee en ryks veld wacht aan de handhaving der wet kunnen medewerken, en men dus verplicht is hen op vragen te antwoor den. Spr. eischte dan ook 10 boete subs 5 dagen hechtenis. De kantonrechter, jhr. mr. Lunsingh-Wlchers, zeide deze meening niet te deelen. In art. 79 der Arbeidswet wordt onder de opsporings ambtenaren niet de ryksveldwacht genoemd, zoodat geen verplichting tot antwoorden kan worden gevorderd. Mitsdien werd verdachte van rechtsvervolging ontslagen. Stuurlieden-examen DEN HAAG. Geslaagd voor 3en stuurman gr. stoomvaart: R. Zalenstein, F. Th. Zurhake en A. Schell. DE MET Het was een eigenaardig zaakje dat Woens dag de kantonrechter te Delft te berechten kreeg. Eenigen tyd geleden werd een boterhandelaar bekeurd, omdat zyn product niet van het ver- eischte merk was voorzien. Het geval kwam voor den kantonrechter, en deze verooordeelde den boterhandelaar, waarby de boter verbeurd werd verklaard. Zooals gewoonte is, werd van Rykswege deze boter verkocht. Maar de „klant" van Vrouwe Justitia over trad ook de wet, want hy verzuimde eveneens het vereischte merk aan te brengen. Een ambtenaar van de Zuivelcentrale consta teerde zulks, bekeurde den klant ennam de boter in beslag. Woensdag moest de kantonrechter dus op nieuw zyn vonnis over de boter vellen. Maar, de verdachte bleek nog bekocht te zijn ook, en was niets over zyn leverancierster te spreken. Want in den tijd van de eerste inbeslagname en den verkoop der boter, was deze sterk ge worden en alzoo in waarde verminderd. Nadat eenige getuigen waren gehoord, vond de ambtenaar van het O. M. het ten laste ge legde niet volkomen bewezen; administratieve gebeurtenissen maakten, dat geen veroordeeling kon volgen. De verdachte vroeg toen zyn geld terug, waarbij bleek, dat de boter opnieuw was ver kocht, hetgeen den verdachte aanleiding gaf op te merken, dat het zoo wel een voordeelig zaakje werd; een boter-handeltje en boeten er bij. De Kantonrechter bepaalde, dat de opbrengst van den tweeden verkoop aan den verdachte zou worden uitbetaald, die er evenwel minder van geworden is, omdat het product nu minder opgebracht heeft dan by de eerste verkooping. Vrouwe Justitia bezit eén handigen handels geest. In de vergadering van het bestuur der Ne- derlandsche centrale vereeniging tot bestryding der Tuberculose werd door den voorzitter de voorloopige mededeeling gedaan, dat besloten is pogingen aan te wenden, om ter herinnering aan de nagedachtenis van H. M. de Koningin- Moeder een biyvend getuigenis van erkenteiyk- heid vóór alles, wat zy in het belang der iy- dende menschheid, vooral voor de tuberculose- bestryding, deed, tot stand te brengen. De be doeling is, dat het geheele Nederlandsche volk in de gelegenheid zal worden gesteld, hierin by te dragen. Welken vorm dit biyk van dank bare herinnering zal aannemen, zal nader wor den beslist. Meer verkoopgelegenheid gewenscht De Nederlandsche Banketbakkers Vereeni ging heeft een telegram gezonden aan den Voor zitter van de Tweede Kamer en den Minister raad, waarin aangedrongen wordt op maatrege len tot verruiming van den verkoop op Zondag, opdat niet nog meer slachtoffers worden ge maakt door deze beperking van verkoopge legenheid. Zaterdag zullen Manchester City en Portsmouth den strijd aan binden om deze waardevolle trophee, die sinds 1871 wordt verspeeld Al in het midden van de vorige eeuw kwam men in Engeland jaarlyks tot een krachtmeting in verschillende takken, welke wedstrijden door hun regelmatigen terugkeer een traditie vestig den, die naar mate deze ouder werd in waarde steeg. Zoo werd de klassieke boot-race, de Derby en test-match (cricket) geboren. Stond men omstreeks de zeventiger en tachtiger jaren nog wat sceptisch tegenover deze krachtmetingen, de sportbeoefenaars gingen van generatie op generatie op den ingeslagen weg voort, zoodat de huidige generatie zich het sportleven niet meer denken kan zonder deze klassieke kampen. Eender ging 't met de Cup. Stellig de populairste van al de Engelsche sportgebeurtenissen. In een byna onafgebroken ry hebben de clubs elkander sinds 1871 bekampt om deze waardevolle trophee en zoo staan wy dan heden voor de 59ste finale. Manchester City. Portsmouth. Twee oude clubs, waarvan de City drie keeren sinds haar bestaan de finale wist te bereiken; een maal, n.l. in het seizoen 1925/26 nam zy door een 10 zege op Bolton Wanderers de veel omstreden Cup mee naar haar bakermat in het graafschap Lancashire, de beide andere keeren strandde het elftal echter. Portsmouth daarentegen heeft nog nooit haar inspanning bekroond gezien. Eens bereikten de Pompeys de finale en wel in 1928/29, doch de Bolton Wan derers intusschen een der meest vermaarde „Cup-fighters" overwon haar in dien match En welk team nu vandaag zal zegevieren? Bij zulke wedstrijden faalt elke kansbereke ning en is zelfs de recente ontmoeting te Man chester, waarby de City met 2—1 won, geen richtsnoer. Deze laatste week hebben de spelers een speciale leefwyze gevolgd, zy hebben zien den laatsten tyd bijzonder in acht genomen, om zoo fit mogelyk na den „kick-off" den stra- tegischen opzet te kunnen uitwerken. Want de overwinning is zelfs voor professionals de hoogste onderscheiding, een cup-medaille is zoowel voor het huidige, als het nageslacht het eervolste, wat zij u toonen kunnen. Den 90.000 bezoekers wenschen wy 'n genot vollen middag. En beiden teams „good luck!" Sam Cowan is 'n pootig heer! Zoo een van het genre, waarmede men beter een eitje kan tikken, dan een robbertje op de mat gaan. En toch heeft hy een weeke inborst en is buitengewoon gevoelig voor indrukken. Dat weten zijn elftalmakkers maar al te goed, al hebben zij ook een buitengewoon respect vooi hem. Want hy heeft als aanvoerder maar iets te zeggen, en op prompte wyze worden zyn orders uitgevoerd. Verleden week nu stond Sam in Manchester op het perron, toen er een allerliefste jongedame naar hem toekwam, die hem een pakje gaf. Hy opende het en uit het papier kwam een mascotte een zwarte kat. Om haar nek droeg zy een kaartje, waarop te lezen stond: Neem my mee naar Wembley, en ik zal je geluk brengen! En deze mascotte gaat mee, verzekerde Sam, ook al ben ik zeer optimistisch gestemd over den uitslag. Voor den derden keer komt hy Zaterdag op Wembley, en driemaal is scheeps recht! Na de ontmoeting tegen Chelsea is Manches ter City direct op reis gegaan, om zich deze week volkomen op den „big match" te kunnen concentreeren. Was het tot dusver gewoonte om deze bestemming geheim te houden, thans heeft hy gezegd, dat het elftal in het fraaie Southport logeert. Het geeft toch niets, of wij ons ver bergen, daar de journalisten hondenneuzen hebben! Als wy nu in Wembley, zegt Dave Thacke ray, het geluk niet aan onze zijde hebben, dan winnen wy nooit meer. vyftig hoefijzers, neen, 't is geen grapje vyftig hoefyzers werden ons present gegeven. Dave Thackeray is de captain van Portsmouth. Een eenvoudige kerel, die wars is van elk bygeloof. 't Is op aandringen van zyn directie, dat hy den als matroos aan- gekleeden pop, den talisman van de Pompeys, mee naar Wembley neemt, maar persoonlijk voelt by er niets voor. Evenmin kan 't my schelen, in welke kleedkamer wy ons gereed manen, ook al zegt men, dat in de linksche steeds dat elftal zich kleedde, dat ten onder ging. Eigen tactiek en kracht moet ons naar de uiteindelijke zege voeren, en in myn mannen heb ik zooveel ver trouwen, dat ik hoop te slagen, 't Is volkomen juist, dat wy den laatsten tyd in de competitie niet veel hebben gepresteerd, maar voorzichtig heid om de onnoodige blessures te voorkomen was de hoofdzaak. Portsmouth biyft, tegen de gewoonte in, deze week thuis, pas Vrijdag gaat men in de buurt den laatsten nacht voor den grooten match verblyf houden. Toen Aston Villa in 1895 de Cup had ge wonnen, werd het kostbare kleinood te pronk gezet in een van Birmingham's etalages. In het hartje van den nacht wisten obscure gasten zich van deze trophee meester te maken, en zoo had de Villa wél de eer, maar niet het stoffelijk bewijs. De eenigste „hattrick" in een Cup-finale ge scoord staat op naam van William Townley van de Blackburn Rovers. Manchester City wist ook het vorig seizoen de groote finale te bereiken, doch verloor dien match met 30 van Everton. Tot dusver werden 633 Cup-medailles door de F. A. uitgereikt, daar elk speler van het win nende team als herinnering zulk 'n medaille ontvangt. Enkele cyfers over het aantal toeschouwers en de recettes: finale 1930 92488 toeschouwers 5.172 recette 1931 92.406 5.156 1932 92.298 5.226 M 1933 92.950 5.177 Acht spelers van Manchester City, die reeds verleden jaar In de Finale speelden maken thans deel van het team uit. Het vorig jaar werd Portsmouth reeds In de eerste ronde voor de Cup door Grimsby Town met 32 gewipt. Aston Villa en Blackburn wisten ieder zes keer den Cup te winnen, waarmede deze clubs het betreffende record op hun naam hebben. 't Is de eerste maal in het leven van den be- faamden internationalen scheidsrechter S. S. Rous, dat hem de eer te beurt valt de groote finale te mogen leiden. Hoe de elftallen er uit zien MANCHESTER CITY Blauw shirt, witte broek Grensrechter: Mr. C. W. Ward Swift Bamett Dale Busby Cowan Lloyd Toseland Marshall Tilson Herd Brook Scheidsrechter o Mr. S. F. Rous Rutherford Easson Weddle Smith (J.) Worrall Thackeray Allen Nichol Smith (W.) Mackie GilfiUan PORTSMOUTH wit shirt, blauwe broek Grensrechter Mr. F. C. Wells Hieronder geven wy de uitslagen van de finales, die sinds den wereldoorlog werden ge speeld: 1919/20 Aston Villa—Huddersfield Town 1—0 1920/21 Tottenham Hotspur Wolverhampton Wanderers 10 1921/22 Huddersfield Town Preston North End 10 1922/23 Bolton Wanderers West Ham United 90 1923/24 Newcastle UnitedAston Villa 20 1924/25 Sheffield United—Cardiff City 1—0 1925/26 Bolton WanderersManch. City 10 1926/27 Cardiff City—Arsenal 1—0 1927/28 Blackburn Rovers Huddersfield Town 31 1928/29 Bolton WanderersPortsmouth 0 1929/30 ArsenalHuddersfield Town 20 1930/31 West Bromwich Albion Birmingham 21 1931/32. Newcastle UnitedArsenal 21 1932/33 Everton—Manchester City 30 De Anglo-Saxen Petrol. Comp. Ltd. tc Londen heeft aan de N.V. Scheepsbouw Mij. te Amsterdam de opdracht verleend voor den bouw van twee stoomtankschepen, be stemd voor den dienst op Curagao. De ma chine-installaties zullen door Werkspoor worden geleverd. Volgens het jaarverslag van de Twentsche Bank werd de teruggang van de constante winstbronnen gecompenseerd door valuta- en effectenwinst. De Duitsche vorderingen zijn 3 millioen gedaald van f 10 millióen tot f 7 milioen. Het winstsaldo bedraagt 1.48 millioen tegen 1.99 millioen in 1932. De Holl. Soc. van levensverzekeringen boekte in 1933 een netto-winst van 550.914 tegen f 474.941 het vorig jaar, waaruit een onveranderd dividend van 10 pCt. zal wor den uitgekeerd. Volgens het jaarverslag van de N.V. Hee - maf is het verlies na afschrijving vermin derd van 751.195 tot 379.000. De Holl. Beton Mij. boekte in 1933 een netto-winst van 683.634 tegen f 683.561 het vorig jaar. Na uitkeering van 6 pCt. op de pref. aandeelen resteert een onveran derd dividend van 20 pCt. op de gewone aandeelen. Volgens het jaarverslag van de Perlak Pe trol. Mij. werden de boringen tijdelijk her vat en is de productie gestegen. De winst bedraagt 190.629 tegen f256.626 in 1923. Na overboeking van 60.000 naar de reser ve, zal 4 pCt. dividend worden uitgekeerd tegen 6 pCt. het vorig jaar. De Nederlandsche uitvoer naar Amerika over 1933 bedroeg 30.9 millioen of 38 pCt. hooger dan het vorig jaar. De Amerikaan- sche uitvoer naar Nederland beliep 48.7 mill, of 7.7 pCt. meer dan in 1932. Het bruto-overschot van de Staatsmijnen in Limburg bedroeg 5.09 mill, tegen 4.48 mill, het vorig jaar. Het zal bestemd wor den voor afschrijvingen. „Ag. Econom." meldt dat het onlangs ver leende Nederlandsche crediet aan Frank rijk gunstig gewerkt heeft op de stemming van Fransche staatsfondsen. De Nederland sche banken, aldus het blad, zijn van mee ning, dat de terugkeer van het vertrouwen in het Fransche crediet gunstig zal werken op de positie van andere landen, die trouw zijn gebleven aan den gouden standaard. Het gerucht liep gisteren te Parijs, dat de regeering onmiddellijk na de leening van het Credit National een leening op korten termijn ten behoeve van de schatkist zou uitgeven. De minister van financiën heeft dit gerucht tegengesproken. De deposito's van de Fransche Banque des Coopératives bedragen 1345 mill, francs Daar bij de moeilijkheden meest kleine be leggers betrokken zijn, overweegt de regee- ring een steun-actie. Alle bijkantoren in de provincie zijn gelijk de hoofdbank geslo ten. De Italiaansche minister sprak verschil lende geruchten tegen omtrent den finan- cieelen toestand vies lands, o.a. als zouden ander handeling en met Nederland gevoerd zijn over het plaatsen eener leening. Het evenwicht der begrooting zal binnen kortêh lijd hersteld zijn, aldus de minister. De Duitsch-Russische handel ontwikkelt zich den laatsten tijd ten nadeele van Duitschland. De Duitsche uitvoer is in 1933 gedaald en de Russiche invoer gestegen. Terwijl de Duitsche uitvoer naar Ruslana het laatste kwartaal van 1931 een record hoogte bereikte van M. 256 millioen is deze gedaald tot M. 89 millioen in het eerste kwartaal van 1933 en tot slechts M. 39 mil lioen in het laatste kwartaal. Ook in het loopende jaar is de Duitsche uitvoer ach teruitgaande. Blijkens den jongsten weekstaat der Duitsche Rijksbank is de deviezen-porte feuille toegenomen van M. 5.507.000 tot M. 5.848.000; de goudvoorraad nam met iy2 millioen toe, maar het goud in dépot bij de buitenlandsche circulatiebanken is van M. 36.28 mill, tot M. 27.78 mill, afge nomen. Symington en Wilson geven zich niet aan gissingen inzake de rubber-restrictie over, maar vertrouwen, dat overeenstemming wordt bereikt en spoedig een aankondiging zal geschieden. De Industrial Rayon Co. kondigde een prijsverlaging aan van Viscose-garens van 10 tot 13 cent per lb., in verband met do toenemende voorraden. De Engelsche Kunstzijde-productie is in Maart belangrijk gestegen, n.l. tot 8.420.000 lbs. tegen 7.300.000 lbs. in Februari. De to tale productie over het eerste kwartaal be draagt 24.180.000 ton tegen 18.000.000 in de zelfde periode van het vorig jaar. Het voorstel van de directie van de Max well Grant Comp. tot aankoop van eigen aandeelen werd aangenomen. De algemeene vergadering erkende de moeilijkheid van de waardeering van het grondbezit. Er werd naar petroleum geboord, hetgeen tot nu toe zonder resultaat bleef. De General Motors behaalde in het eerste kwartaal een winst van 0.63 per gewoon aandeel tegen 0.11 het vorig jaar. De netto-verkoop en bedroegen 205 millioen tegen 120 millioen. De Interstate Commerce Commission keurde de benzine beurs-contröle-wet goed. Het voorstel van de vorming van een onaf hankelijke commissie werd verworpen. De Amerikaansche staalproductie wordt deze week op 56 pCt. der capaciteit geraamd tegen 52 pCt. de vorige week. Jron Age" gelooft, dat in verband met de sterk toene mende orders, de -productie de volgende week 59 pCt. zal bedragen, d.i. is boven den hoogsten stand van het vorig jaar. De ontvangsten van 14 Amerikaansche spoorwegen zijn in Maart j.l. ten opzichte van Maart 1933 met 35.6 pCt. gestegen. De netto-ontvangsten over het eerste kwar taal stegen met 204.4 pCt. tegenover het eerste kwartaal 1933. De voorzitter van de North American ver klaarde, dat de gestadige toeneming van den afzet sedert Mei 1933 zich in de bruto- ontvangsten begint te weerspiegelen Het electrisch stroomverbruik in Amerika was in de afgeloopen week 16.9 pCt. hooger dan in dezelfde week van 1933. De vorige week bedroeg de stijging 16.5 pCt. De Southern Pacific behaalde in Maart den bruto-winst van 11.77 mill, tegen 9.02 in Maart 1933.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6