Werkloosheidsbestrijding Nieuwe regels voor den weg Alcohol uit suikerbieten Wat brengt het Werk fonds 1934 BELANGRIJK RAPPORT WIJZIGING MOTOR- EN RIJWIELREGLEMENT DONDERDAG 26 APRIL 1934 EVEN TIJD VOOR Rustpoos op de speelplaats SIMON DE WIT BEGRAVEN WIJZIGING WINKELSLUITINGSWET Regeering neutraal GEEN SPEELVERGUNNING DE „HAVIK" NAAR INDIË VERTROKKEN VORSTELIJK BEZOEK jw Wacht U voor namaak Oranjekleurige stop lichten Waarom was het weer zoo koud? Stilstaande auto's weder verlicht Méér stilte Een autodafé van petten AUTO IN BRAND GEVLOGEN Teekens geven Het vraagstuk en de regeering De zes ministers die tezamen het crediet voor werkverruiming hebben aange vraagd, geven in de memorie van toe lichting tevens aan in welke richting zij zich de beoogde werkverruiming denken. De mi nister van Waterstaat schijnt bij het opma ken van dit schema zijn beste beentje vóór gezet te hebben, want de met name ge noemde werken liggen alle op het gebied van den waterstaat. Zoo de Scheepvaartweg van Amster dam naar den boven-Rijn. de versnelling van de Maasverbetering, een nieuwe haven te Terneuzen en een verbeterd kanalen stelsel in de Noordelijke provinciën, enz. De groote steden Amsterdam en Rotter dam hebben zich gehaast daarnaast hun eigen verlanglijstjes in te dienen, waarop ook niets dan openbare werken staan: stadsuitbreiding, de bouw van enkele groote gebouwen, te Rotterdam de lang begeerde tunnel onder de Maas. Nu zit aan een dergelijk „werkplan" al lereerst het bezwaar vast, dat nooit met zekerheid gezegd kan worden, of deze wer ken wel werkelijk bijkomstig zijn in dien zin dat ze buiten het zestig millioen plan niet uitgevoerd zouden zijn. Met name de gemeenten zullen terstond in de verleiding gebracht worden om groote werken van hun budget af te voeren in de hoop dat ze voor Rijks-rekening in werkverschaffing uitgevoerd zullen worden. Dit zou een ave rechtsche uitwerking hebben, daar op die manier werk aan het normale bedrijfsleven onttrokken zou worden. Maar deze directe werkverschaffing door de Overheid heeft nog een ander bezwaar. Zij brengt niet dan een tijdelijke verlich ting van de werkloosheid. Wanneer de ka nalen, havens, wegen enz. zijn aangelegd en de zestig millioen uitgegeven, zullen de ex-tewerkgestelden weer kunnen gaan stempelen. En het zal dan bijzonder moei lijk zijn om weer nieuwe objecten te zoe ken. Deze werkverschaffing is een wissel op de toekomst. Nu weten wij wel dat het doen en laten van de meeste menschen en instel lingen in dezen tijd, en dat van de Over heid in de eerste plaats, uitgaat van de veronderstelling dat aan deze crisis eens een eind zal komen en dat daarop een nieu we conjunctuur zal volgen, die ons in de gelegenheid zal stellen, de verbruikte reser ves weer aan te vullen. Maar speciaal ten opzichte van de werk loosheid lijkt het ons toch beter niet te veel van de toekomst te verwachten. De wereldhandel is nu eenmaal afgebroken, de tariefmuren staan kris-kras door Europa opgetrokken en daarachter hebben zich be drijven gevestigd, die buiten die muren niet kunnen leven. Het lijkt ons geheel onwaar schijnlijk dat wij te eeniger tijd nog eens onzen export kunnen hervatten op dezelf de schaal als vóór den oorlog. Zoolang de regeering onze industrieën handicap!, door haar monetaire politiek is daar geen kijk op, maar ook wanneer de gulden nog eens van het goud afgaat, blijven daar nog al tijd de invoerbelemmeringen in het buiten land en de sociale dumping van het Oos ten. In de exportindustrieën zal in geen geval het aantal arbeiders werk kunnen vinden dat daar in vroeger jaren werkte, ook al wegens de verder gevorderde rationalisa tie. De landbouw die thans ten koste van tweehonderd millioen in stand gehouden wordt, zal ook geen groot contingent van de 300.000 werkloozen kunnen opnemen. Handel en scheepvaart zullen misschien opleven wij hopen het van harte maar deze bedrijfstakken hebben het bijzondere kenmerk, dat zij betrekkelijk weinig perso neel omvatten. En intusschen schrijdt de rationalisatie verder en groeit de bevolking steeds meer aan. Waar moeten de honderdduizenden arbeiders die thans met de hoop op betere tijden werkloos rondloopen, ten slotte het werk vinden, dat hun toch tot geen prijs onthouden mag worden? Het bouwen van kanalen, wegen en bruggen, het inpolderen van het IJselmeer kan hen tijdelijk bezig houden, maar voor de toekomst bieden zulke werken geen enkel perspectief. Zelfs is het te vreezen dat zij eenmaal aange legd, de Waterstaatsrekening met hooge onderhoudskosten zullen bezwaren en bij voortduring *zware offers van de belasting betalers zullen eischen. Bovendien: wat moet er van de vakkennis en de scholing van het derde deel onzer bevolking terecht komen, wanneer dat bij voortduring in de werkverschaffingen voor graafwerk wordt gebruikt? Al onze werkloozen kunnen toch niet tot polderjongens worden opgeleid en nu eens hier, dan weer daar in den lande aan een karwei gezet worden? Er moet iets gedaan worden, dat uitzicht geeft op een blijvende vermindering der werkloosneid. Beter lijkt het ons, de zestig millioen dienstbaar te maken aan verdere industria lisatie van ons land. De industrie is de eenige bedrijfstak die nog in staat is groo te contingenten arbeiders in zich op te ne men, mits haar een behoorlijke rentabili teit verzekerd wordt, d. w. z. mits zij een afzetgebied voor haar producten kan vin den. En nu biedt ons land altijd nog een ruime afzetmarkt voor velerlei producten die even goed in ons land kunnen worden gemaakt als daarbuiten. In Limburg en Brabant hebben de provinciale Economisch Technologische instituten talrijke plannen uitgewerkt die op degelijke studie van pro ductie en afzetvoorwaarden berusten. Het ontbreekt echter aan de kapitalen om die industrieën te vestigen, reden waarom men in. Limburg reeds tot oprichting van een In'dustriebank geraakt is, die met steun van overheidslichamen Rijk, provincie en gemeenten de financiering zal ter hand nemen van industrieën, waarvoor de voor uitzichten gunstig geacht worden. Indien een deel der zestig millioen besteed werden om dezen industrieën-in spee een kans te geven, zouden wij dat geld zeker niet ver spild achten. Er is echter meer. Ook waar het buiten land veelal uit oorzaken van tijdelijken aard, producten goedkooper kan invoeren dan wij deze zelf kunnen maken, lijkt het ons verstandig, voor de eigen industrie toch een groot deel der binnenlandsche markt te reserveefen. Wij weten wel: dit gaat in tegen de orthodoxe economie, die aantoont dat op deze wijze de geheele bevolking een prijs betaalt om de „achterlijke" industrie ën te doen voortleven. Dat is zoo, we ge ven het toe, maar wat betaalt ze wanneer wij den invoer van buiten ongehinderd toe laten? Een lageren prijs, die echter ten goe de komt aan de buitenlandsche ondernemers en arbeiders, plus de ondersteuning voor de werkloozen in het eigen land. Wanneer de vreemde producten niet veel en veel goed kooper zijn, is het nog maar de vraag of de consument tevens belastingbetaler! zuiver economisch gesproken zooveel goed kooper uit is door ingevoerde goederen te koopen. Afgezien van de fatale gevolgen die de werkloosheid heeft op de moreele kracht van ons volk. Het behoud van een gezond volk, gewend aan en geschikt voor harden arbeid, is o. i. nog belangrijker dan welk voordeel van economischen aard ook. En deze laatste factoren worden door de klas sieke economie systematisch buiten be schouwing gelaten. Echter begint er thans een kentering te komen in het economisch inzicht, ook buiten Katholieke kringen die altijd om welke redenen is ons niet ge heel duidelijk iets gereserveerder tegen over den volstrekten vrijhandel hebben ge staan dan de liberale economen. Wij her inneren slechts aan de brochure „Van woord tot daad" van den sociaal-democraat W. H. Vliegen, die als richtlijn voor de eco nomische politiek aangeeft: „den invoer beperken tot die zaken, die wij om natuur lijke redenen niet kunnen missen en al het overige zelf maken." Op deze wijze zou o. i. een meer perma nente werkloosheidsbestrijding kunnen worden aangepakt dan het geval is wan neer men werken „in versneld tempo" gaat uitvoeren, waarbij iedereen «belang heeft, dat ze zoo lang mogelijk duren. O. L. Groote belangstelling Hedenmiddag is onder groote belangstelling uit geheel Nederland teraarde besteld het stof felijk overschot van den heer Simon de Wit, oprichter en directeur van het bekende groot- (Ingezonden Mededeeling) Het Comité van Actie tegen de winkel sluitingswet belegt BEGIN MEI een ver gadering en noodigt alle organisaties over geheel Nederland, die belang hebben bij verruiming van het aantal verkoopuren, uit, hunne afgevaardigden te willen zenden naar deze vergadering. Organisaties, die aan dezen oproep gevolg willen geven, wor den verzocht hiervan per omgaande mede deeling te willen doen aan het secretariaat. Marnixstraat 380, Amsterdam, Telef. 36213, waarna onmiddellijk nadere mededeelingen over deze vergadering zullen volgen. Mogelijkheid om den Nederland- schen bodem, zonder consu ment geforceerd te belas ten, een reëele waarde te geven In de najaarsvergadering van de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hol lands Noorderkwartier werd op voorstel van den heer J. B. Visser te Santpoort een com missie ingesteld, die tot taak kreeg een rapport uit te brengen over de bereiding van alcohol uit suikerbieten. Deze commissie bestond uit de heeren P. Burman, Schermer; P. J. Wayboer, Anna Paulcwna; J. B. Kistemaker te Kolhorn; J. B. S. Visser, Santpoort en Ir. G. Lienesch Schagen. In de Woensdag te Alkmaar gehouden ver gadering werd dit rapport door Ir. Lienesch uit gebracht en besloten dit in druk te laten ver schijnen en te trachten voor de zaak de be langstelling van de Regeering op te wekken, aangezien men van oordeel was, dat door de alcoholfabricage uit de suikerbieten een groot nationaal belang gediend kon worden, waarom de voorzitter onder instemming der vergadering de commissie dank bracht voor het grocte werk in het belang van den Nederlandschen land bouw verricht. Met het oog op het groote Nederlandsche belang aan deze kwestie verbonden, achten wij het bepaald van nut reeds thans de lezers in ken nis met den inhoud van het rapport te stellen. Uit Pransche publicaties, aldus het rapport, is zender eenige moeite aan te toonen, dat de technische zijde van de verwerking van suiker bieten tot alcohol praktisch uitvoerbaar is. Hier voor werd verwezen naar een werk van 1932 van P. Marbeau en naar mededeelingen van den directeur van het Rijksbrandstoffen-instituut te 's Gravenhage. In het jaar 1930 tot 1931 werd in Frankrijk uit suikerbieten 1.525.000 H.L. al cohol geproduceerd. Ook in andere landen ge bruikt men eveneens suikerbieten voor de alco- hol-fabricatie. In ons land vervaardigt men te Bergen op Zoom en Delft in de spiritusfabrieken aldaar reeds vele jaren van een afvalproduct van de bietensuikerfabrieken alcohol. In Frank- winkelbedrijf in kruideniers- en koloniale wa ren. Aan het sterfhuis aan de Paulus Potterstraat te Amsterdam werd Woensdag aan de leden van het personeel, behoorende tot de genera tie, die nog door den overleden directeur was aangesteld en met hem hebben samengewerkt, de gelegenheid geboden, een laatsten groet aan den algemeen geachten patroon te brengen. Hiervan hebben zeer velen gebruik gemaakt. Daarna is de kist met het stoffelijk over schot Woensdagavond naar Zaandam overge bracht en geplaatst in het kantoor, dat als rouwkamer was ingericht. Toen de lijkbaar hedenmiddag op de be graafplaats in' de aula was binnengebracht en de familieleden en belangstellenden daar om heen waren geschaard, bracht het orgel treur muziek ten gehoore. In tegenwoordigheid van vele belangstellen den, waartoe ook het personeel van de kanto ren en de 109 in het land gevestigde winkel zaken behoorden, is daarop het stoffelijk over schot aan den schoot der aarde toevertrouwd. Naar aanleiding van het verzoek der Exploi tatie-mij. „Scheveningen" om gedurende het a.s. seizoen in Scheveningen toe te staan, dat rou lette wordt gespeeld, heeft de Ministerraad thans, zooals reeds verwacht werd, op voorstel van Minister Van Schaik beslist, dat op de bad plaatsen geen hazardspelen geoorloofd zijn. Hieraan zal streng de hand worden gehouden. Hedenmorgen te 6.27 uur is het K.L.M.-vlieg tuig de „Havik" van Schiphol naar Indië ver trokken. Aan boord bevinden zich zes passagiers, res pectievelijk drie met bestemming naar Batavia, één voor Medan, één voor Cairo en een voer Bagdad. Het vliegtuig neemt mee 308.438 K.G. post, 49.990 K.G. pakketpost en 156.440 K.G. lading. Vorst von Lippe heeft Woensdag in gezel schap van Z. K. H. Prins Hendrik een bezoek gebracht aan H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana ten paleize Het Loo. Van kwaad tot erger! Op het veilingterrein te De Lier sloeg de werkman J. zich met een hamer op den duim, waardoor een bloedende wonde ontstond. Toen de man op weg was zich te laten verbinden, raakte hij het bewustzijn kwijt en viel .ach terover op den grond, waarbij hij een hersen schudding bekwam. ij rijk verwerkt men den uit suikerbieten verkregen alcohol met benzine als motorbrandstof, waar door een landbouwbelang gecombineerd' werdt met een groote zelfstandigheid op het gebied van brandstoffenvoorziening. Behalve voor mo torbrandstof is alcohol 100 pet. een belangrijk bestanddeel van de verschillende springstcffen. Het is dan ook niet onwaarschijnlijk dat dit onze nationale springstoffen industrie ook eenige af zetmogelijkheden kan bieden. Voorts dienen verschillende alcoholen nog als een bestanddeel bij de bereiding van lakken, parfumerieën, geneesmiddelen enz. Het gebruik van alcohol in benzine veredelt bovendien deze brandstof en biedt vooral voor hooge compressie-motoren groote voordeelen. Door de alcoholmélange loopt de machine in de practijk beter. De motor is soepeler en ver draagt zonder schokken en stooten een vertra ging in den gang bij volle belasting. Deze soepelheid maakt, dat de wagen beter tegen hellingen kan oprijden dan bij gebruik van zui vere benzine. Zij veroorzaakt geen voor-ontsteking en geeft een hooger effect zoowel wat betreft het brand stofverbruik als de geringe slijtage. Het bevriezen van den carburateur is zoo goed als uitgesloten. Het schijnt, dat de latente warmte bij de vergassing van alcohol-benzine hooger is dan bij benzine alleen. Wanneer men zich op het standpunt plaatst, dat eventueel uit bieten te produceeren alcohol geen concurrent mag zijn voor de reeds be staande alcoholindustrieën te Bergen op Zoom en Delft, dan merkt de commissie op, dat dit ook niet het geval behoeft te zijn, indien er gelegenheid is tot vermenging van den bieten alcohol in benzine. Er bestaat dan reeds een ruim voldoende ge legenheid. om het arenaal suikerbieten cp zoo danige wijze uit te breiden, dat een grootere oppervlakte met dit gewas bebouwd kan worden dan voor de crisisbeperkingen het geval was. De hoeveelheid mengalcohol te produceeren van 1 H.A. bieten met een opbrengst van 30.000 Kg., wordt 28 H.L. alcohol 100 pet. Voor een menging van 28 deelen alcohol met 72 deelen benzine zullen dan ten naaste bij noodig zijn de bieten van 40.000 H.A. Het belang van de uit breiding van den bietensuikerverbouw voor den landbouw acht de commissie zco algemeen be kend, dat ze van oordeel is, ten dien aanzien met de hoofdpunten te kunnen volstaan. De voordeelen zijn: le betere vruchtwisseling en daardoor rationeelere bedrijfsvoering bij vol doende bietenteelt; 2e. betere voorkoming van plantenziekte, die zich bij meer eenzijdige cul tuur eerder zal doen gelden; 3e. betere bestrij ding van werkloosheid, onder de landbouwarbei- ders. Als voornaamste punten van bestudeering Voorrang van hoofdwegverkeer niet ingevoerd Nieuwe ver boden voor roekeloos rijden Invoering nader te bepalen zijde van zijn auto, motor, rijwiel, rij- of voer tuig moeten aangeven, dat men vaart vermin dert door de hand op en neer te bewegen. Ook de stoplamp blijft hiervoor geoorloofd, men moet echter zorgen voor oranjekleurig licht; de plaats van dit lichtsein zal nader worden vastgesteld. Ook voor de richtingaanwijzers volgen nadere ministerieele voorschriften. Bij bochten en vernauwingen van den weg, waar men onvermijdelijk van richting moet ver anderen zal geen teeken meer noodig zijn. Bo vendien wordt uitdrukkelijk bepaald, dat door het uitsteken van een richtingaanwijzer (of de hand e.d.) de bestuurder geen aanspraak kan maken op een voorrang, die hem niet volgens andere voorschriften toekomt. Andere teekens dan in deze bepalingen vervat kunnen van de weggebruikers niet geëischt worden (dus ook niet een teeken bij rechtuitrijden). Het gevaarlijke „snijden" De sterke afkoeling, die na de warme dagen van een paar weken geleden is ingevallen, heeft zeer zeker eenige verwondering en teleurstelling verwekt. Verwondering omdat het zelfs bij een zuidelijke wind zoo koud werd, teleurstelling omdat het mooie warme weer zoo veelbelovend was en alle verschijnselen er op wezen, dat wij een vroege lente hadden, die misschien zou voortduren. Waarom is het weer dan zoo koud geworden? De oorzaak hiervan is niet ver te zoeken en verklaart tegelijk waarom de afkoeling juist met zuidenwind begon. Elke afkoeling, die in dezen zomer van *t jaar invalt, wordt zonder uitzondering daardoor ver oorzaakt, dat het gedeelte van Europa, waar toe ook ons land behoort, wordt overstroomd door koude lucht, die uit t hooge Noorden komt Wanneer wij dit nagaan op weerkaarten, die ons in staat stellen den omvang en de herkomst van dezen kouden luchtstroom te bepalen, zien wij steeds, dat zoo'n inval van z.g. polaire lucht geschiedt over een breed front. De koude luchtstroom heeft een breedte van 500 tot 100 kilometer en hij dringt in den loop van een paar etmalen van het hooge Noorden door tot het Zuiden van ons werelddeel. Zou men uitrekenen hoeveel kubieke kilometers koude deze stroom over Europa uitstort, dan zou men komen tot zeer groote getallen, die ons den in druk zouden geven van een ware overstrooming. Wij behoeven ons dan ook niet te verbazen, dat de thermometer zoo veel gedaald is als wü zoo'n stortbad van koude lucht over ons heen gekregen hebben. Het raadsel van den kouden zuidenwind is nu ook gemakkelijk op te lossen. De bovenbe doelde luchtstroom liep n.1. eerst langs de Noorsche kust naar de Britsche eilanden en boog zich om een centrum van lage luchtdruk- king heen om naar het Oosten en ging vervol gens over de Golf van Biscaye waar hij verder omboog naar het Noord-Oosten en tenslotte als een zuidelijke wind in ons land aankwam. De ons uit het Zuiden toestroomende lucht vond dus niet haar oorsprong in het warme Zuiden, maar kwam langs een omweg uit het hooge Noorden. Daarmede is het voortduren van het koude weer ook bij een zuidelijke wind ver klaard. Vraagt men tenslotte of spoedig verbetering te wachten is, dan moet het antwoord achter wege blijven, omdat er geen duidelijke aanwij zingen zijn in welken zin het weer zich verder zal ontwikkelen. Het is thans afwachten. (Nadruk verboden). weggedeelten (bruggen) e.d. Ook dit is niet nieuw; dergelijke voorschriften bestaan reeds lang in de practijk. Het verlichtingsvraagstuk wordt niet aange roerd, slechts is bepaald, dat stilstaande auto's^ weder verlicht moeten zijn! Zooals men weet bevat ook in de thans geldende regeling dit voorschrift, maar het mist verbindende kracht. Deze verlichtingsplicht wordt thans in eere hersteld. Een verbod wordt ingevoerd om geluidssigna len te geven, tenzij de veiligheid van het ver keer zulks vordert. Dit is dus een stap op den (ongetwijfeld langen en moeilijken) weg, die naar meer stilte leidt. Handel niet roekeloos! Een andere nieuwe bepaling houdt een verbod in om de autodeuren te openen op zoodanige wijze, dat de vrijheid of veiligheid van het ver keer in gevaar wordt gebracht. Wie zich de tal- looze aanrijdingen herinnert, welke hierdoor zijn veroorzaakt zal dit voorschrift zeer toe juichen. Tevens wordt den automobilist, die ach teruit rijdt opgedragen om zich van te voren te overtuigen, dat dit zonder gevaar kan geschie den. Dit zijn dan de belangrijkste nieuwe bepalin gen, aldus schrijft ons de A.N.B.W., Toeristen bond voor Nederland. Er worden ook nog tal van voorschriften gegeven over gesloten verklaring van wegen voor bepaalde categorieën weggebrui kers, over aanhangwagens, inschrijving van vrachtauto's en andere onderwerpen, die echter in dit verband van minder belang zijn. Wel me- moreeren wij nog de verplichting om op alle mo torrijtuigen, dus ook motorrijwielen, een achter uitkijkspiegel te hebben. Verblijdend is het te kunnen constateeren, dat thans binnen afzienbaren tijd de nieuwe inter nationale verkeersseinen zullen worden inge voerd. Bovendien zal thans zéér binnenkort het wetsontwerp tot wijziging van de Motor- en Rij- wielwet worden ingediend bij de Tweede Kamer zoodat de mogelijkheid bestaat, dat men dan op de huidige veranderingen in *t Motor- en Rij wielreglement nog terugkomt. Zooals gezegd zullen deze wijzigingen op een nader te bepalen tijdstip in werking treden. Tot dusver droegen in Duitschland H.E.S.-ers en gymnasiasten, studenten en eigenlijk alle scholieren allerlei bonte petten, die men een paar jaren geleden ook hier ten lande maar tevergeefs! heeft willen invoeren. Aan die petten-heerlijkheid schijnt nu in Duitschland een einde te komen. De Berlijn- sche corresp. van de N. R. Crt. meldt althars: Te Darmstadt heeft de Jungbann de gekleurde petten van de bezoekers van de middelbare scholen op sabels gespietst door de straten ge dragen. od het paradeplein op een hoop gelegd, met benzine begoten en verbrand. Vooraf hield de chef van den staf van de Jungbann. Richter, een toespraak, waarin hij de beteekenis in het licht stelde va» deze .socialistische daad" waardoor een einde gemaakt werd aan den kastengeest en standsaanmatiging van het ver vlogen tijdperk. Tijdens het afbranden va§ de hoop petten werd gezongen: ..Unsre Fahne flattert uns voran". De plechtigheid, welke de groote belangstelling van de bevolking gaande maakte, eindigde met een parade van de Hitler- jeugd. On den Breedeweg onder Zevenhuizen in den Zuidplaspolder, is Woensdagmiddag een auto in een kuil gereden en dientengevolge tegen een boom gebotst. De wagen vloog onmiddelijk in brand.. De beide inzittenden, de 52-jarige reiziger, J. Comelisse uit Waddinxveen en de 29-jarige J. de Bruin uit Gouda, werden door haastig toegeschoten personen met moeite uit het brandende voertuig gehaald. De heer Cor- nelisse was er het ergste aan toe. Hij had ern stige brandwonden aan armen en beenen, een gebroken linkerbeen en verwondingen aan het hoofd. De heer de Bruin bekwam eveneens brandwonden aan beide beenen en een hersen schudding. Beiden zijn naar het van Iterson ziekenhuis te Gouda overgebracht. De auto is geheel uitgebrand. Het Koninklijk Besluit tot wijziging van het Motor- en Rijwielreglement, dat gir.teren is bekend gemaakt brengt o.m. de volgende wijzigingen: 1. Stoplampen moeten oranjekleurig licht geven. 2. „Snijden" worden verboden. 3. Inhalen kan op bepaalde smalle wegge deelten verboden worden. 4. Overbooige geluidssignalen worden ver boden. 5. Aautodeuren moeten voorzichtig geopend worden. 6. Stilstaande auto's weder verlicht. Eindelijk is het er dan van gekomen: nadat reeds enkele maanden na de afkondiging van 'n nieuw Motor- en Rijwielreglement in het jaar 1927 de wenschelijkheid bepleit was om ver schillende wijzigingen aan te brengen, is nu een Koninklijk Besluit verschenen van 24 Maart 1934 (No. 125) dat verschillende veranderingen brengt. De voornaamste nieuwigheden hebben wij hierboven al in het kort vermeld; thans moge een iets uitvoeriger bespreking volgen. In het vervolg zal men steeds aan de linker- Iedereen kent die noodlottige berichten: „een autobestuurder haalde een voorrijdenden auto in, terwijl op den smallen weg ook uit tegenover gestelde richting een voertuig naderde".... Schier dagelijks verschijnen ze in de couranten, zoodat het begrijpelijk is, dat thans het inhalen verboden wordt tenzij hiervoor voldoende gele genheid bestaat in verband met uit tegenover gestelde richting naderend verkeer. Stoppen, stationneeren, parkeeren Vier nieuwe bepalingen zijn in de rijksregeling verschenen: het kan verboden worden op een weg stil te staan, te stationneeren (d.i. langer stilstaan dan noodig is voor in- en uitstappen, enz.) en te parkeeren. Deze materie kwam tot dusverre alleen voor in de verordening van som mige gemeenten (o.a. Amsterdam). Belangrijk is in verband hiermède de toevoeging, dat der gelijke verbodsbepalingen ter kennis van de weggebruikers moeten worden gebracht op door den Minister van Waterstaat te bepalen wijze. Voor bepaalde smalle wegen kan een „inhaal- verbod" worden vastgesteld. In de practijk be stonden er reeds dergelijke voorschriften, maar het was niet zeker of deze rechtsgeldig waren. Dit nieuwe voorschrift komt daaraan tegemoet. In aansluiting hiermede wordt thans de mo gelijkheid geschapen om aan het verkeer uit be paalde richting voorrang te geven bij smalle van het vraagstuk hebben echter gegolden de economische en politieke gezichtspunten, die er aan vast zitten. De kosten van fabricage Het was de commissie niet mcgelijk recht streeks juiste cijfers omtrent verwerkingskosten van bestaande industrieën te ontvangen. Uit Fransche inlichtingen was de commissie er ech ter in geslaagd den kostprijs van den alcohol min of meer vast te stellen door zoo goed mcgelijk de Fransche cijfers door Nederlandsche te ver vangen. Behalve den gewonnen alcchol bezit de fabriek na de distillatie nog de rest van de mélasse; als nevenproducten worden vervaardigd pot- asch, amylacetaat, butylacetaat, vceder enz. De meerprijs van enkele dezer artikelen moet in opbrengst volgens de meening der commissie waarschijnlijk goed maken de aanmaakkosten van den alcohol plus de nevenproducten uit een grondstof, die gelijk in prijs is met den verkochten alcchol, terwijl het einddoel van de fabriek wel zal zijn het behalen van eenige winst. Gebleken is, dat de prijs der productie berekend wordt op een bepaalde waarde van de suiker, waar uit volgt, dat de bietenwaarde voor alcohol distillatie te berekenen is naar het suikerge halte. In principe maakt het dan ook weinig ver schil of men bij de bereiding uitgaat van sui ker in mélasse of in biet. Onvoorziene onkesten plus winst per L. alco hol geschat op 2 1/2 ct. komt men voor de biet alcohol op een prijs van 18K ct. per L. Bij een menging van 28 deelen alcohol op 72 deelen ben zine werdt de prijs voor het mengproduct 13.85 per 100 L. En bij een menging van 10 deelen alcohol op 90 deelen benzine wordt die prijs 12.66. Het is de Commissie bekend, dat er bij de Regeering in het algemeen een eenigszins neu trale houding tegenover dit vraagstuk bestaat. De commissie komt tot onderstaande conclusies: le. Verwerking van bieten uit alcohol is prac- tisch zeer goed uitvoerbaar, evenals verwerking van mélasse op alcchol. Praktische toepassing op groote schaal vindt men in Nederland, Frankrijk, Denemarken, Zweden enz. 2e. Vermenging van den zoo te winnen alco hol met benzine geeft een motorbrandstof, die weinig duurder komt in den verkoop dan de tegenwoordige zuivere benzine. Tengevolge van deze meening zullen de inkomsten uit de ben zinebelasting naar evenredigheid verminderen. Werd in 1932 pl.m. 28.000.000 aan benzine belasting geïnd, dan zal dit bedrag met ruim een kwart verminderen bij opname van 28 pet. alcohol in de benzine. Daartegenover staat, dat de suikerbietenteelt geheel bekostigd kan wor den uit den verkoopsprijs van de mengbrandstof, zoodat de Regeering veel minder of geen groote steunbedragen behoeft uit te keeren voor de suikerbietencultuur. 3e. Het bieten-areaal is by van Regeerings- wege voorgeschreven menging aanzienlijk uit te breiden. Bij volledige verwerking van bietensuiker uit de wortels op alcohol werdt bij een menging van 28 deelen alcohol met 72 deelen benzine de moge lijkheid geschapen om 40.000 H.A. meer met bieten te beteelen, dan nu het geval is. 4e. Argumenten, die behoud van en uitbrei ding der bietencultuur staven, zijn o.a.: a. het scheppen van de mogelijkheid om vooral in de kleibouwstreken een rationeeler landbeuwbedrijf uit te oefenen; b. een betere vruchtwisseling te krijgen, wat van groot belang is, in verband met de tegenwoordige regeling van den graan bouw; c. het behouden en verbeteren van den bodemcultuur, wat uit cultuur-technisch oogpunt bezien, van niet te schatten beteekenis is te achten; d. het geven van grootere werkgelegen heid ten plattelande aan landarbeiders en an dere werkkringen; e. het verminderen van het bedrijfsrisico voor den landgebriker, omdat de bietencultuur in het algemeen minder onzeker factoren inhoudt dan bij andere gewassen het geval is; 5e. De kosten van bietenteelt voor verwer king van den zuiveren alcohol kunnen bij invoe ring van menggebod voor alcohol in benzine gedekt worden door de verkoop-mogelijkheden, die het mengproduct biedt. 6e. De Regeering staat voor zoover bekend is nog vrijwel neutraal tegenover de kwestie van omzetting van bietsuiker in alcohol. Het was de commissie bekend, dat de groote benzinemaatschappijen, die in ons land werk zaam zijn belangstelling hebben voor de even- tueele fabrikage en distributie van den bieten alcohol, ingeval de Regeering overgaat tot uit vaardiging van een menggebod voor benzine met alcohol. Wanneer aan de Regeering kan worden duidelijk gemaakt, dat tegenover de derving van de benzinebelasting staat een aanzienlijk gerin gere steunuitkeering aan de bietensuikercultuur, dan zal naar de overtuiging van de commissie door de benzinemaatschappijen een welwillen de houding aangenomen moeten worden tegen over deze zaak. De commissie eindigt het rapport met een bijzender woord van dank aan den heer J. S. Visser, voor de welwillende wijze, waarop hij vele hem bekend zijnde gegevens ter beschik king had gesteld. In de hierop volgende bespreking gaf de heer D. de Boer, oud-voorzitter van de H. M. v. L. in overweging nog nader advies in te winnen van Prof. Minderhout te Wageningen; spr. oor deelde het vraagstuk buitengewoon urgent, om dat hierdoor de mogelijkheid wordt geopend aan den Nederlandschen bodem een reëele waarde toe te kennen, op grond van de produc tenopbrengst en dit te meer, omdat de tegen woordige waarde in hoofdzaak steunt op den steun, dien men van anderen ten behoeve van de landbouwproducten vordert.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9