DE DOORTOCHT VAN HET PANAMA-KANAAL Duitschlands weigering aan So vj et-Rusland Waarom Tokio Zeeofficieren gevonnist zoo te keer ging Het nieuws van heden CHINA AAN HET WERK „DE BALTISCHE LANDEN NIET BEDREIGD DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS 8UREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling VRIJDAG 27 APRIL 1934 Avondblad Het Weerimi NIEUWE LEGERCOMMANDANT IN EGYPTE mwwm m DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN JAPAN LACHT Het tracht China te enteren Z. H. Exc. Mgr. Kordac De crisis in Spanje Rechts verlangt het aftreden van president Zamora Oudminister Renoult vervolgd Advocaat in dienst van Stavishy „Kanton en Nanking werken sa men en de Chineesche lucht macht groeit met den dag" Niet meer te verwaar- loozen factor Uitspraak inzake de muiterij op „De Zeven Provinciën" Luit. F. kreeg twaalf maanden Litwinof ontstemdzijn bezorgd heid voor goede relaties met Duitschland Een Russisch exposé Commentaar te Riga Mgr. Franz Kordac f Emeritus-Aartsbisschop van Praag Doriot in actie Frankrijk zwijgt Het wil eerst Engeland en Amerika laten handelen inzake het Verre Oosten Van het Chacofront Schietoefeningen op de Belgische kust Bezoekt de Tentoonstelling en Fancy-Fair NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18717 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. D RUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek 1 VERWACHTING: Matige, aanvankelijk 1 tijdelijk wellicht afnemende, Zuid-Weste- g lijke tot Noord-Westelijken of Noor- =5 ieiyken wind, gedeeltelijk bewolkt, aan- 3 lankelijk nog regenbuitjes, vooral des 3 nachts iets kouder. -- «S- Luitenant-generaal G. A. Weir, de nieuwe opperbevelhebber der Engelsche troepen in Egypte, inspecteert, na zijn aankomst te Cairo, de eerewacht. De Japansche minister van buitenland- sche zaken Hirota heeft de verklaringen van den zegsman van zijn departement, waarbij Japan zich tot controleur en „bescher mer" van China benoemde, volkomen gedekt en de politiek van Hirota, zooals die werd ge- paraphraseerd door den Japanschen gezant te Washington Saito, heeft de volledige sanctie van de Japansche regeering verworven. Alleen de toon, dien de ambtenaar van Hirota's depar tement aansloeg, had wat milder kunnen zijn Dit is de eenige en minimale concessie, welke Japan ter wille van de algemeene verontwaar diging en ongerustheid heeft willen doen. Tekst en uitleg van Japans aanmatigende politiek zijn dus officieel geautoriseerd en de wereld wteei wat het daarvan te denken heeft. Volgens alle in het Verre Oosten belangen hebbende vreem de mogendheden houden Japans verklaringen, ondanks alle draaierijen en ontkenningen van Tokio, een directe bedreiging van de opendeur- politiek in China en van de Chineesche integri teit in. Er is dus alle reden voor deze mogend heden om het consultatieve artikel van het ne- genmogendhedenverdrag toe te passen, en on derling overleg te plegen over de te nemen maatregelen nu China's souvereiniteit en de opendeurpolitiek in gevaar verkeeren. Zoodra een der onderteekenaars van meening is, dat de bepalingen van dit verdrag worden ge schonden, heeft deze het recht een beraadsla ging te vragen over een eventueel gemeen schappelijk diplomatiek optreden. Welnu, niet één, maar nagenoeg alle onderteekenaars van het negenmogendhedenverdrag, met uitzonde ring natuurlijk van Japan, zijn het er in hun hart over eens, dat er aanleiding te over is voor zulk een bespreking. En wat gebeurt? Engeland zendt een „vriendschappelijke" nota aan Japan, waarin het alleen maar zijn standpunt uiteen zet. Amerika blijft officieel zwijgen. Rusland levert verontruste perscommentaren. Italië lanceert in zijn bladen het denkbeeld van een gemeenschappelijk front tegen het gele gevaar. China windt zich op tegen de Japan sche aanmatiging. Maar niemand durft den eerste stap te doen op de brug naar het in het verdrag voorziene overleg. De een wacht op den ander. Niemand wenscht een conflict. Men heeft de wederrechtelijke verovering van Mandsjoerije en de keizerlijke comedie van Mandsjoekwo onder protest over zijn kant la ten gaan. Zal men ook deze nieuwe uitdaging der Japansche expansie-politiek over zijn kant laten gaan? De Vereenigde Staten houden groote vloot- manoeuvres. Binnen tweemaal vier en twintig uur worden honderdelf Ameri- kaansche oorlogsbodems en drie vliegtuigmoe derschepen door het nauwe Panama-kanaal van den Stillen Oceaan naar den Atlantischen gevoerd, niettegenstaande 'n sprinkhanenzwerm van gevechtsvliegtuigen dezen doortocht tracht te verijdelen. In Limon Bay ligt thans heel de Amerikaansche vloot voor anker om straks te manoeuvres in de Caraïbische Zee te beginnen. Twee maal vier en twintig uur. Japan lacht. Hadden de Amerikanen niet gepocht, dat zij deze massale doorvaart in één etmaal zouden klaarspelen? Dit bleek echter niet mogelijk. Twee dagen om van de Pacific naar den Atlan tischen Oceaan te komen. Japan lacht... maar als een boer die kiespijn heeft. Wat heen kan, kan ook terug. Binnen twee dagen kan dus de heele Amerikaansche vloot, ondanks de aanval len van vliegtuigen, door het Panamakanaal ook van den Atlantischen Oceaan weer in den Stillen komen. Amerika zal 't straks gaan bewij zen, want de manoeuvres zullen, volgens de „Daily Telegraph" worden verlengd en in den Stillen Oceaan worden besloten. Hoe lang zal de Stille Oceaan nog stil blijven? Er valt voor Japan eigenlijk niets te lachen. Roosevelt is van plan nieuwe volmachten te Vragen om de vlootsterkte op te voeren tot de bij verdrag toegestane uiterste grens. Ook En geland is druk in de weer cm zich met het oog op de komende vlootconferentie zoo sterk mogelijk te maken en een zoo gunstig moge lijke positie in te nemen bij het te voorziene gemarchandeer. Japan zal vlootpariteit eischen, Japan zal de mandaats-eilanden niet willen afgeven, Japan zal China controleeren, Japan zal Azië onder zijn hegemonie brengen, Japan zal.... Japan doet op het oogenblik moeite om met China, dat het zoo leelijk voor het hoofd heeft gestooten, rechtstreeksche onderhande lingen aan te kneopen over de hangende pro blemen. Worden Japan en China het eens, dan zijn de kansen voor de andere mogendheden verkeken. Japan heeft om de doorvaart van het Panamakanaal door de Amerikaansche vloot gelachen, maar het is een Aziatische lach, die zijn ongerustheid moet verbergen. Japan tracht nu China te enteren. Maar China heeft tot nu toe niet veel lust getoond zich door den Ja panschen kaper op sleeptouw te laten nemen. Het heeft den noordelijken mast van Mandsjoe rije moeten verliezen. Dat is al meer dan het kwijt wilde zijn. MADRID, 27 April (Reuter). Aan het eind van den tweeden crisisdag in Spanje was de toestand als volgt: de rechterzijde en het cen trum bepleiten een nieuwe regeering-Lerroux en zijn tegen ontbinding van de Cortes. De burgerlijke linkerzijde wenscht een kabinet van republikeinsche concentratie alsmede Cor- tes-ontbinding. De socialisten eischen de macht voor zich op. De rechterzijde verlangt, dat de president der republiek ontslag neemt, terwijl de burgerlijke linkerzijde en de socialisten „verzamelen blazen" rondom het staatshoofd. Hardnekkig blijven aan weerszijden geruch ten loopen, waarin de tegenpartij van staats greep-plannen worden beticht. Men neemt aan, dat pas heden tegen den avond de opdracht tot het vormen van een kabinet zal worden gegeven. PARIJS, 27 April. (Reuter). Naar gemeld wordt, is de parlementaire enquête-commissie voor de zaak-Stavisky voornemens, om binnen kort den vroegeren minister van justitie, René Renoult, te doen vervolgen. Deze werd gisteren opnieuw door de commissie verhoord en beken de, van Stavisky ruime geldbedragen ontvangen te hebben voor zijn medewerking als advocaat. In dezelfde zitting deelde de uitgever van het blad „Rempart" die met Stavisky relaties onder houden heeft, mede, dat hem bij zekere gelegen heid door den minister van koloniën, Piétri, 60.000 francs was aangeboden. (Van een bijzonderen correspondent) De recente arrogante Japansche waarschu wing aan het adres der Westersche mogend heden, waarbij deze gewaarschuwd werden, zich niet met Chineesche aangelegenheden in te la ten, waren niet zoo zeer gericht tegen zekere plannen, om aan China leeningen te verstrek ken, als wel tegen den buitenlandschen invoer van vliegtuigen in China en tegen de aëro- technische hulp, die China van buitenlandsche zijde verstrekt wordt. Amerika (United Aircraft) voert groote hoe veelheden vliegtuigen naar China uit en de be langstelling, die de Chineesche autoriteiten voor de ontwikkeling van de luchtvaart aan den dag leggen, is zeer opvallend. Nog onlangs bracht de commandant van de Chineesche krijgsschool te Nanking een bezoek aan de Nederlandsche Fokkerfabrieken te Amsterdam en dit is waar lijk niet alleen geweest, om zijn technische weetgierigheid te bevredigen. Japan begint in te zien, dat China met den dag meer weerbaar wordt en dit heeft geleid tot den jongsten hysterischen uitval tegen de Westersche landen. Nippon betwist China het recht, zich weerbaar te maken en ziet met groote bezorgdheid, dat zich in China een lucht macht begint te ontwikkelen, die niet meer als quantité négligeable beschouwd zal kun nen worden. s. Die ontwikkeling op. luchtvaartgebied is al Hoogste stand: 763.2 te Thorshaven. EE Laagste stand: 750.8 te Yarmouth. Zon op 4.40, onder 7.17. Licht op 7.47. H EE Maan op nm. 5.14, onder v.m. 3.24 EE De Zeekrijgsraad te Soerabaja heeft heden uitspraak gedaan in de zaak der officieren van de ,,De Zeven Provinciën". De Zeekrijgsraad veroordeelde: Luit. ter zee eerste klasse: W. F. J. F. twaalf maanden gevangenis straf (een jaar, zes maanden), Luitenants ter zee 2de klasse: E. M. H. zes maanden 1 jaar drie maan den), L. D. de K. zes maanden (een jaar), D. D. drie maanden (zes maanden), officieren van Marine- Stoomvaartdienst 2de klasse: L. de W. zes maanden (een jaar), C. M. W. van B. drie maanden (vijf maanden), G. S. vier weken (twee maanden), de Officier van Gezond heid 2 e klasse H. C. B. zes weken (drie mnd), luitenants ter zee derde klasse: A. E. J. M. zeven dagen (conform eisch), R. R. van E. vijf dagen (een week), J. A. A. van R. vijf dagen (een week), H. T. K. vijf dagen (een week), W. J. R. vijf dagen (conform eisch), A. N. Baron de V. van S. vijf dagen (conform eisch), P. C. Z. zeven dagen (conform eisch), J. G. S. drie dagen (conform eisch). Bovendien werden de officieren F., H., de K., de W., van B. en B. on geschikt verklaard, om in den mili tairen stand te blijven. In de hoofdsteden van de Baltische Staten Finland, Estland, Letland en Littauen werd zooals wij berichtten, Woensdag j.l. officieel medegedeeld, dat Duitschland den regeeringen van genoemde Staten ervan in kennis had ge steld, door Sovjet-Rusland te zijn aangezocht voor het sluiten van een Duitseh-Russische overeenkomst tot waarborging van de onafhan kelijkheid der Baltische Staten. De overeenkomst zou tevens dienen, om de betrekkingen tusschen Moskou en Berlijn te verbeteren. Van Duitsche zijde werd aan Rus land geantwoord, dat de onafhankelijkheid der Baltische Staten niet bedreigd werd geacht, ter wijl van de voorgestelde overeenkomst ook geen verbetering van de Russisch-Duitsche betrek kingen werd verwacht. Daarom wees Duitsch land het Russische voorstel van de hand. Het Sovjet-telegraafagentschap publiceert thans eenige gegevens over deze kwestie van de volgende strekking: Op 28 Maart werd het voorstel door Litwinof aan Duitschland gedaan. Bij de te sluiten over eenkomst zouden zich de andere betrokken staten kunnen aansluiten. Op 14 April stelde ambassadeur Nadolny Litwinof in kennis van de' Duitsche weigering. De veronderstelling werd geuit, dat het Russische voorstel eerst aan Polen werd gedaan. Deze veronderstelling werd door Litwinof tegengesproken, die verder zijn leedwezen over de Duitsche weigering betuigde. Litwinof wees er op, dat een schending van den vrede in Oost-Europa naar alle waarschijnlijkheid het voorspel kan worden voor de ontketening van een nieuwen wereldoorlog. Verder noemde Lit winof de Duitsche veronderstelling, dat men de overeenkomst als tegen een derden staat ge richt zou kunnen beschouwen, ongerechtvaar digd, evenals de gedachte, dat de overeenkomst een kunstmatig protectoraat zou beteekenen. Volgens Litwinof had Duitschland geen enkel afdoend motief aangebracht tegen de ondertee- kening der overeenkomst- Overigens begroette Litwinof het verlangen der Duitsche regeering, om een vriendschappe lijk contact met de Sovjetregeqring te onder houden om een overeenstemming te verzekeren in alle politieke en economische kwesties tus schen de beide landen. Ook begroette hij den spoed, waarmede de Duitsche regeering de kwestie van het herstel van vertrouwelijke be trekkingen wilde behandelen. Litwinof merkt echter op, dat Duitschland geen enkelen weg naar het herstel van dit vertrouwen aangeeft, terwijl alleen concrete voorstellen en geen ab stracte verklaringen werkelijk beteekenis heb ben. Rusland wil ten allen tijde concrete Duit sche voorstellen onderzoeken, welke tot een feitelijke verbetering der betrekkingen kunnen leiden. RIGA, 27 April (Reuter) Inzake het voor stel van Litwinof aan Duitschland, om een ver drag te sluiten ter waarborging van de onaf hankelijkheid der Baltische landen, schrijft het blad van den Letlandschen boerenbond „Brihwa Seme" het volgende: „Wij moeten bekennen, dat deze stap van Sovjet-Rusland ons verrast heeft, omdat dit land zonder ons weten en zonder onze deel name onderhandelingen over ons voert. Sovjet-Rusland tracht de Baltische landen voor een voldongen feit te plaatsen en over hen te beslissen, zonder dat wij hebben mogen meepraten." De eerste minister en de minister van buiten landsche zaken verklaarden aan het blad, dat de kwestie of de Letlandsche regeering belang heeft bij de onderteekening van een dergelijk verdrag tusschen Duitschland en Sovjet-Rusland van den inhoud van het verdrag afhangt. Deze onderhandelingen zouden echter positie ver resultaten hebben opgeleverd, als de Bal tische landen erbij waren betrokken geworden. De vroegere Aartsbisschop van Praag, Z. H. Exc. Mgr. ar. Franz Kordac, is Donderdag U. in den ouderdom van 82 jaren gestorven. In het jaar 1919 werd hij door den Paus tot aartsbis schop van Praag benoemd. In het jaar 1930 deed hij wegens ouderdam en ziekte en ook om verschillende gerezen moeilijkheden afstand van zijn bisschoppelijken zetel. Pius XI schonk hem toen den titel van Aartsbisschop van Amacia en beneomde hem tot Assistent bij den Pauselijken Troon. Dr. Kordac schreef een groot aantal van filosofische en theologische werken. PARIJS, 27 April (Reuter) De Communis tische afgevaardigde en burgemeester van Saint Denis, Doriot, dien de partijleiding uit de Com munistische partij wil zetten, had gisteravond in Saint Denis een vergadering belegd. Tijdens zijn rede werd hij herhaaldelijk onderbroken; er ontstond een handgemeen en de vergadering moest worden gesloten. Nadat zijn tegenstanders waren afgetrokken, hield Doriot een nieuwe vergadering, waarin een motie aangenomen werd tot het vormen van een eenheidsfront van arbeiders. De crisis in Spanje. Rechts verlangt Zamora's aftreden. Frankrijk zwijgt inzake Japans China-politiek. Duitschlands weigering tot sluiting van een Baliisch verdrag met Rusland. Nadere bijzonderheden over den Zesden Ned. Katholiekendag te Den Bosch. De bisschopswijding van Mgr. W. Panis M.S.C. Uitbreiding van het „Yerbondskwartiertje." „St. Christoffel" in vergadering bijeen te Utrecht. Het zinken van de „Krakatau"; de drie officie ren door het Hoog Militair Gerechtshof vrijge sproken. De officieren van „De Zeven Provinciën" ge vonnist. Tegen den directeur en een redacteur van „De Tribune" twee maanden gevangenisstraf ge- eischt wegens smaadschrift. O PARIJS, 27 April. (Reuter) In officieele Fransche kringen bewaart men een volkomen stilzwijgen over de Japansche verklaringen in zake het Verre Oosten. De gebeurtenissen al daar en de beschouwingen, die in de verschil lende landen en vooral in China over Japans politiek worden gegeven, volgt men echter met de grootste aandacht. Bij gebreke aan gezag hebbende mededeelingen zal Frankrijk geen party kiezen, zoolang Engeland en Amerika, die het meest bij de kwestie betrokken zijn, dit niet hebben gedaan. WASHINGTON, 27 April (Reuter) De En gelsche gezant Lindsay heeft gisteravond een langdurige bespreking gehad met den Ameri- kaanschen onder-minister voor Buitenlandsche Zaken, Phillips, over de Japansche kwestie. Lindsay heeft het Engelsche standpunt uiteen gezet. ASUNCION, 27 April (Reuter). Volgens een communiqué van de Generale Staf van Para guay hebben de Boliviaansche troepen in den sector Ballivian zich in wanorde teruggetrokken. De troepen van Paraguay hebben versterkte posities in dien sector gezet over een breedte van 16 K.M. en een diepte van 2 KM. Er zijn 50 menschen omgekomen. Onze Belgische correspondent seint ons: Belgische militaire vliegers houden de laat ste dagen schietoefeningen op de Belgische kust met vaste en beweegbare schijven. De vliegtuigen zijn uitgerust met nieuwe mitrail leurs van Belgisch maaksel, welke met dubbele snelheid kunnen vuren ten opzichte van de mitrailleurs welke tot heden in gebruik waren. Stand op Vrijdag 1 unr nun.: 746 Vorige stand: 741 Cheng Chi-Tang, militair-gouverneur van Canton. veel meer gevorderd, dan men in het Westen over het algemeen vermoedt. Tusschen Shanghai en Canton functionneert regelmatig een vliegdienst van twee vluchten per week. In de provincie Kiangsi zijn den laatsten tyd zes nieuwe vliegvelden aangelegd, terwül twee andere vliegvelden nog in aan leg zijn. Dezer dagen zyn te Canton weer vier nieuwe in het buitenland gekochte vliegtuigen aangekomen, die bestemd zyn om den dienst CantonKuei-yang te onderhouden. De nieuwe lijn Canton—Hankéoe>—Siapgfu za,l binnenkort geopend worden "n Reeds zyn proefvluchten gemaakt voor een route tusschen Shanghai en de afgelegen pro vincie Szetchuan (Zuideiyk Centraal China). Deze proefvluchten hebben goed voldaan. Er worden thans voorbereidingen getroffen voor een regelmatige luchtverbinding tusschen Shan ghai en Manilla (Philippijnen), die als de eerste étappe beschouwd moet worden van een dienst ChinaU.S.A. Het plan voor de Chineesche luchtvaart om vat 12 groote lynen: 1. NankingKwansi; 2. NankingYunnanSikang; 3. Nanking—Tibet; 4. FoekienSinkiang; 5. NankingMongolië; 6. NankingHeilungkiang; 7. KalganSuiyuan; 8. KansoeTibetSinkiang; 9. SuiyuanSin kiang; 10. HeilungkiangMongolië; 11. Tihua Sula en 12. ShensiKwangsi. Van deze routes zijn reeds 5000 K.M. voor geregeld verkeer ge schikt gemaakt, terwijl lynen ad 8470 K.M. in aanleg zijn. Teneinde de nationale luchtstrijdkrachten on der gemeenschappelyke controle te brengen en nog meer spoedig te perfectionneeren, heeft de Centrale Regeering een reorganisatieplan uitge werkt. Hierbü is rekening gehouden met de wenschen van den militairen gouverneur van Canton, generaal Cheng Chi-tang, die voorge steld heeft, dat de leiding van de reorganisatie zal opgedragen worden aan den beroemden Chineeschen aviateur, generaal Chang Huei Chang. Ingevolge die reorganisatie zullen de ef fectieven van Zuid-China bij die van Noord- China ingedeeld worden. Recentelyk zijn op het vliegveld Huangjao vier nieuwe vliegtuigen gedoopt. Dit ceremo nieel geschiedt in China niet met champagne, doch met den veel geroemden wijn van Chao- shing. De plechtigheid werd geleid door gene raal Woe Teh-tcheng, burgemeester van Groot- Shanghai, die de Centrale Regeering vertegen woordigde. De vier nieuwe vliegtuigen kozen het luchtruim, om deel te nemen aan quadrille- vluchten met negen andere machines, die van de militaire luchtvaartschool te Hangtchéoe ge komen waren. Deze negen jagers keerden naar hun basis terug, vergezeld van een nieuw ge heel metalen gevechtsvliegtuig, dat door een Chineesche industrieele onderneming te Shan ghai aan de regeering was geschonken. China is voor de fabricatie van vliegtuigen al niet meer uitsluitend op het buitenland aange wezen. Teneinde het gebruik van in China gefabri ceerde vliegtuigen populair te maken, wordt op het oogenblik een rondvlucht gemaakt door het toestel „Chiang Feng", dat geconstrueerd werd op de Chineesche marinewerven. Deze machine bezoekt Foetsjeoe, Swatow, Amoy, Canton, Han- keoe, Shanghai, Peiping en Tientsin, der St. Josephsgezellenvereenlging Haarlem 1 in het Gezellenhuis, Jansstraat 59. Geopend: 28 April van 5%11 u.; 29 April van 125V2 en van 7-11 uur; 30 April van 711 uur; 1 Mei van 711 uur; 2 Mei van 711 uur. Muziek - Attracties - Mooie prijzen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1