Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan 'n „Omroeper" voor 75.000gezinnen STADSNIEUWS Zandvoorts raad vergadert Wat de tonq streelt De besmetting in Drente EEN VRAAG VAN GEDEP. STATEN LEVENSMIDDELENHUIS le kl. HARRY VAN BEEK ZOOLANG DE VOORRAAD STREKT C. E. TOESET, Mr. Cornelisstr. 40 VRIJDAG 27 APRIL 1934 De heer Geers neemt afscheid 0. J. DE JONG - Oostvest 34 Pain d'Amande WAT ZULLEN WIJ VOOR GROENTEN ETEN? Een onderhoud met den schoolarts ONDERWIJS AAN ZIEKE EN ZWAKKE KINDEREN Jaarverslag van de commissie over 1933 PROVINCIALE AAN BESTEDINGEN Van aanleg wegen Zeiljacht gezonken Personalia Tweede Noord-Hollandsche Tramweg Mij. Viool Recital HET SPOORWEGRIJTUIG VAN PRESIDENT KRUGER „De Wandelaar" Gevonden dieren en voorwerpen Het schrijven der commissie-P ad t in bespreking. Ged. Staten zul len er kennis van krijgen Sportterreinen Over een derden wethouder Aan de orde komt vervolgens bet schrijven Openhartige taal Geen lunapark Badhuisplein Benoeming Verhooging opcenten Natuurschoon Afscheid van den heer Geers OVERVEEN ZILVEREN JUBILEUM ZUSTER ISIDORE Hartelijke huldiging door de leerlingen BLOEMENDAAL HEEMSTEDE KLEVERPARKWEG 11, Tel. 10987 Speciale reclame met gratis eieren RUND-, KALFS- EN VARKENSSLACERIJ Prima kwaliteit - Lage prijzen ZIJLSTRAAT 18 PIELAGE Co. - TEL. 11078 ZIJLSTRAAT 18 VELSEN BLOEM EN-AFSCHEIDSGROET Belangrijk overschot voor het Oranje-N assau-oord LEENING AAN OOSTENRIJK Nederlands aandeel gestort NIEUWE ON DERWIJS- WETGEVING BEGRAFENIS SIMON DE WIT Brouwerij „De Amstel" Het onderzoek levert groote moeilijkheden op Röntgen-onderzoek Hoeveel kinderen zijn er ziek? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT nlllllllllllllllllllllllllIlllllllllllllllllIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIiiiiiiiiiiiiiiiiiiilllllë Zooals uit het vorig jaarverslag van de com missie ter voorziening in het onderwijs aan zieke en zwakke kinderen te Haarlem en Om streken bleek, werd het onderwijs begonnen met 32 leerlingen. Gedurende den loon van het jaar kwamen er 21 nieuwe leerlingen bij, zoo dat in het afgeloopen jaar door bemiddeling der commissie aan 53 kinderen onderwijs werd gegeven. Afgevoerd werden 5 leerlingen wegens gevor derden leeftijd, 14 leerlingen konden de school weer bezoeken, 3 leerlingen zijn overleden, 1 leerling wegens zwakte, samen 23 leerlingen, zoodat op 1 Jan. 1934 het onderwijs werd voort gezet met 30 leerlingen. Met lust en opgewektheid wordt door de leerkrachten het onderwijs gegeven, de les- uurtjes worden steeds met verlangen tegemoet gezien. Bij de ouders ondervindt de commissie steeds veel waardeering en medewerking. Gedurende de crisisjaren worden de bijdra gen der ouders steeds minder, terwijl ook vele leden door de malaise voor him lidmaatschap bedanken en tot overmaat van ramp werd de gemeentel, subsidie met 800 verlaagd en aldus gebracht op 2000. Wanneer hierbij wordt medegedeeld, dat de lesgelden over het laatste jaar ruim /400G be droegen, dan is het begrijpelijk, dat dit alles leidt tot bezorgdheid, wat de toekomst betreft. Vol vertrouwen wordt nochtans het jaar 1934 ingegaan, hopende, dat vele stadgenoo'en het werk zullen en willen steunen, opdat steeds, als het kind niet naar de school kan komen, de school bij het kind kan komen. Hedenmorgen werd door het Provinciaal be stuur van Noord-Holland aanbesteed het ver- breeden en gedeeltelijk nieuw aanleggen van de aarden baan voor den Provincialen weg Hoorn—Enkheuizen tusschen den opperweg te Schellinkhout en een punt op plm. 520 M. ten Westen van de bebouwing van Venhuizen, en van plm. 350 M. ten Westen tot 340 M. ten Oosten van de sluis in den zeedijk te Broeker haven, benevens het aanbrengen van een fun deering voor den rijweg in deze weggedeelten in de gemeenten Blokker, Schellinkhout, West woud. Venhuizen, Hoogkarspel Bovenkarspel met bijkomende werken. Ingekomen 34 biljet ten. Hoogste inschrijver R. Bijker te Haarlem voor 239.000.Laagste inschrijver Roozen- daal's aannemingsbedrijf te Enkhuizen voor 144.450.—. Alsmede werd aanbesteed het aanbrengen van een gewalste fundeering en deklaag van teer- steenlaag of een ander gelijkwaardig materiaal in de aarden baan van het gedeelte Provin cialen weg tusschen het Noord-Hollandsch ka naal bij Koedijk (Noord) en de dorpsstraat te Noordscharwoude met bijkomende werken in de gemeente Koedijk, Oud-Karspel en Noord Scharwoude. Ingekomen 29 biljetten. Laagste inschryfster N. V. Geruischlooze weg te Heemstede voor 56.840.—. Ook werd aanbesteed het onderhoud van den Provincialen weg HaarlemSchiphol—Amstel veen van den Spieringerweg in den Haarlem mermeerpolder af tot de dorpsstraat te Am stelveen en van den Provincialen weg Heem stedeAalsmeerUithoorn van de ombuiging bij het voormalige stoomgemaal „De Cruquius" in den Haarlemmermeerpolder af tot de dorps straat te Aalsmeer gedurende het jaar 1934. Ingekomen 13 Biljetten Laagste inschrijver K. Blauw, Haarlemmermeerpolder voor 14.943. Bij het wegbrengen van een zeiljacht, hetwelk gesleept werd achter een motorvaartuig, is dit jacht losgeraakt en op de Warmondsche meren gezonken. Pogingen worden in het werk gesteld om het zeiljacht te lichten. Tot gecommitteerden bij het dit jaar te hou den eindexamen aan de Hoogere Burgerschool A met 5-jarigen cursus zijn benoemd: Prof. Dr. H. N. ter Veen, hoogleeraar aan de universiteit te Amsterdam; mej. Mr. E. C. van Dorp, te Bloemendaal; Ir. F. C. Duf our, directeur der N.V. Haarlemsche Machinefabriek vil. Gebr. FL- gee te Haarlem; J. Lucassen, ontvangenr v. d. waarborg enz., te Haarlem; jhr. dr. J. C. Mol- lerus, secretaris van de Kamer van Koophandel te Haarlem; W. van Waveren, directeur der N.V. van Waveren's Graanhandel te Haarlem; Mr. T. A. M. Westerwoudt, directeur van de Spaamebank te Haarlem en D. Winkel, alge meen procuratiehouder van de Incassobank te Amsterdam. In de te Amsterdam gehouden vergadering van de Tweede Noord-Hollandsche Tramweg Mij. werden de balans en winst- en verlies rekening goedgekeurd. De aftredende commissaris, de heer ir. W. J. Burgersdijk, werd herkozen. Men schrijft ons: Kort geleden is in onze stad opgetreden de violist prof. Stanislow Frydberg. Nog eens, en wel as. Zondagmorgen om half twaalf, zullen onze stadgenooten in staat zijn, om het spel van dezen violist te bewonderen. Hij geeft een concert in het Rembrandt Theater, waar hij naast een aantal kleine stukken van Pugnani, Bach, Tshaikowsky, Chopin, Paganini, Mozart, ook een concert van Wieniawsky zal spelen. Prof. Frydberg heeft allerlei ervaringen mee gemaakt. Hij was oorspronkelijk advocaat en oefende dat beroep uit in Moskou. Zijn talen ten in het vioolspel brachten hem er toe, zich aan de kunst te wijden. Daar de violist be hoorde tot de rijke families in Rusland, en ten nauwste geparenteerd Was met de bestuurders van provincies en adelijke heeren, werd zijn geld en have door de bolsjewisten geconfis queerd. Tweemaal werd een ter dood veroordee ling tegen hem uitgesproken, maar Frydberg wist te ontkomen. Dank zij het feit, dat Frydberg Jood en Rus was, werd hij dit Duitschiaad verdreven na dat de Nazi's aan het bewind waren gekomen, en thans zwerft hij, een oude man, rond in ons land en andere landen, om een schamel stuk brood te verdienen. Moge Zondagmorgen de zaal vol zijn, als deze man met ongetwijfeld groote gaven in het Rem brandt Theater speelt. Het teekent, dat hij de helft van zijn verdiensten heeft afgestaan ten bate van het Haarlemsche Crisis-Comité. Prof. Frydberg zal aan den vleugel worden begeleid door Willem Rettich, terwijl de heer Bakker het Rembrandt Theater belangeloos be schikbaar stelde. Te Bloemfontein is dezer dagen de ontdek king gedaan, dat het spoorwegrijtuig van pre sident Kruger, dat indertijd als zetel der „re geering te velde" dienst heeft gedaan, nog in gebruik is bij de Zuid-Afrikaansche spoorwegen. De wagon is gebouwd door de Koninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens van J. J. Beynes te Haarlem en is thans in gebruik bij den afdeelingschef van de spoorwegen in den Vrijstaat. De wagon is destijds door Koningin Wilhelmina aan den president ten geschenke gegeven; hij bevat twee slaapvertrekken, een zitkamer, een keuken en een bad. In de April-aflevering van „De Wandelaar", maandblad, gewijd aan natuurstudie, natuurbe scherming, heemschut, geologie, folklore, bui tenleven en toerisme, houdt B. E. Bouwman zich uitvoerig bezig met een paar populaire en boeiende boomengroepen: de „evergreens" dennen en sparren, de gebroeders L. en N. Tinbergen vertellen allerlei interessants van sperwers en haviken. De bekoringen, die de tuin in April biedt, worden geschetst door P. L. Rusticus, J. L. A. Kremer zet zijn studie over een oude kern op de Veluwe voort en Practicus geeft wenken met betrekking tot de verzorging van kamer planten in Grasmaand. Covadewa uit zich geestdriftig over het schoon van één der mooiste parken van Neder land, dat te Bergen op Zoom is te vinden en Rinke Tolman, de redacteur, wijst op de be- teekenis van den bekenden entomoloog dr. J. Th. Oudemans (20 Febr. j.l. overleden). Talrijk en suggestief zijn wederom de illustra ties in dit maandblad, uitgegeven door A. G. Schoonderbeek te Laren. J. Scholten, Donkere Begijnhof 8 rd., tasch m.i.; J. W. Elfring, Santpoorterstr. 15, bril; D. Zurel, Leidschestraat 24rd., ceintuur; Steffers, Ged. Schalkburgergracht 90, das; S. Ringers, Thorbeckestraat 34, foto's; Bureau van Politie, Smedestraat, handschoenen; C. Rijbroek, Lan ge Margarethastr. 30 rd., horloge; B. Rijkens, Nieuwe Gracht 39, handschoen; A. Zwart, As- sendelverstr. 61, idem; Mr. Stomps, Heerenweg 109 (Heemstede), handschoenen; Kennel Fau na, Parklaan, 2 honden, 2 katten; Kuijl, Ar chipelstraat 54, jas; G. Nielen, Hasselaersplein 35, hoek; D. Vrugt, Ged. Raamgracht 33i muts; H. v. d. Ham, Zuider Tuindorplaan 24. muts; P. Mok, Klein Heiligland 40 B, medaille; M. Tholen, Jan Nieuwenhuizenstr. 3, muts: De Vries, Turfmarkt 32b, muts; P. Prins, Thor beckestraat 33, potlood; W. Goda, Schotersingel 39, pakje m. i.; M. Koomen, Bilderdijkstraat 36, portemonnaie m. i.; Slot, Duinoordstraat 46, idem; L. Vasbinder, Gruttostraat 5, rijwielbe- lastingplaatjeJ. van Bruggen, Leidschestraat 111, idem; P. H. Touw, Hofmeijerstraat 28, id.; Damiaans, Oranjestraat 81, sleutel; Bureau van Politie, Smedestraat, rijwielsloten met ketting. Donderdagavond kwam de raad der gemeente Zandvoort bijeen onder voorzitterschap van bur gemeester Van Alphen. Afwezig de heer Groen. Onder de ingekomen stukken was een verzoek van de raadsleden van RijnberkVan der Moo- len om in het uitbreidingsplan voor plan-Noord sportterreinen te projecteeren. Bij de bespreking hierover deelt Wethouder SLEGERS mede, dat de Z.V.V. met October a.s. haar tegenwoordige terrein moet verlaten, om dat de huur opgezegd is. In plan-Noord een sportpark in te richten, is de bedoeling van B. en W. niet, omdat dit te kostbaar zal zijn. Wel kunnen er twee voetbalterreinen worden aange legd, en misschien is het mogelijk, dat door werkloozen hierbij te werk te stellen, het rijk in de kosten bijdraagt. Z.V.V. is bereid per jaar 1000.aan huur te betalen, zoodat bij een verhuur voor vier a vijf jaar gelijk de rente der aanlegkosten ad pl.m. ƒ10.000.— vrijwel gedekt is. De Raad besluit in principe tot het aanleggen van deze terreinen, en de uitvoering der plannen aan B. en W. over te laten. De ingekomen stukken brachten voorts een schrijven van Ged. Staten, waarin deze vragen, of de gemeenteraad bereid is, nu hij besloten heeft een derden wethouder te benoemen, de jaarwedden te verlagen, b.v. met een derde ge deelte. Den heer ELFERS bevreemdt het, dat Ged. Staten een dergelijken brief zenden. De wethou ders hebben hier een jaarwedde van ƒ900. waarmede, naar spr.'s meening, die functie on behoorlijk betaald is. Er zijn tijden geweest, dat op de begrooting 1500.als jaarwedde werd uitgetrokken. Nu uit dit schrijven blijkt, dat het bij Ged. Staten alleen om de oplossing van het financieele vraagstuk gaat, zal het voor den ge meenteraad slechts zaak zijn, dekking voor de uitgave der jaarwedde voor een derden wethou der te zoeken. Spr. geeft daarvoor een regeling aan. De heer GEERS vraagt, hoe de werkzaam heden verdeeld zullen worden, als er drie wet houders komen. Als dan maar niet de één alles en de ander niets krijgt. Voor een behoorlijke vervulling der wethouderstaak vindt hij 900 jaarwedde ook te laag. Noodig acht hij een derden wethouder evenwel niet. De heer ELFERS zet dan nader uiteen, hoe hij voorzitter der Financieele Commissie, de regeling der financiën gedacht heeft. Voor de vergoeding aan Haarlem der kosten voor de leerlingen uit Zandvoort van Middelbare scho len ad 2000 moet nog dekking gezocht wor den; ook voor 1300 uit een anderen post. De Financieele Commissie stelt nu voor, de op centen op de Gemeentefondsbelasting te ver- hoogen van 65 tot 70. Dan zal een bedrag ge vonden worden, dat evenwel iets hooger is dan het momenteel noodige. Dit overschot kan dan naar „onvoorzien" worden overgebracht, even tueel verminderd met 600, welk bedrag voor dit 2/3 jaar nog noodig zou zijn voor een derden wethouder. De heer GEERS betreurt het, dat hier de opcenten verhoogd zouden moeten worden om een streven van een bepaald deel van den raad in te willigen. De heer ELFERS critiseert de argumentee ring van den heer Geers, die het wil doen voor komen, dat de vijf hoogere opcenten noodig zouden zijn voor een derden wethouder. Spr. noemt deze argumenteering beneden peil. De heer DRUIJF stelt hierna voor, aan Ged. Staten te berichten, dat hun verzoek niet voor inwilliging vatbaar is en de jaarwedden op 900 gehandhaafd moeten blijven. Over dit voorstel staken de stemmen (66). In de volgende vergadering zal dus nader beslist worden. van de raadscommissie-Padt, ingesteld tot on derzoek naar de oorzaak van de gerezen moei lijkheden in verband met de steunverleening en werkverschaffing. Zooals wil dezer dagen reeds meldden, heeft zij den raad medegedeeld, dat zij na ernstige overweging besloten heeft, gezien de opgedane ervaringen, haar onderzoek af te breken en haar taak als geëindigd te beschouwen. De heer PADT licht dit schrijven nader toe. De zaken van steunverleening en werkverschaf fing zijn in Zandvoort voor 100 pet. in handen van één ambtenaar. Met hem staat en valt dus alles. Dit acht spr. een zeer ongewenschten toestand en hij dringt daarom aan op het ne men van maatregelen en het zoeken naar een oplossing en wel zóó, dat die ambtenaar, die in zeer tijdelijken dienst is, spoedig door iemand ter zijde kan worden gestaan en, zoo noodig vervangen, opdat een herhaling van het voor gevallene zal worden voorkomen. De heer ELFERS stelt voor, dit schrijven ter kennis van Ged. Staten te brengen. Wethouder SLEGERS antwoordt, dat voor de bedoelde werkzaamheden groote routine vereischt wordt. Als men geen jarenlange er varing heeft, komt men er niet in. Spr. ontkent, dat hij niet bereidwillige mede werking aan de commissie gegeven heeft. Op dit punt is haar mededeeling dus onjuist. Ook spr. wil het rapport aan Ged. Staten zenden, maar dan zal hij ook een rapport opmaken en hij is benieuwd, hoe Ged. Staten daarover dan zullen denken. Er zijn n.l. ergere dingen ge beurd, die niet aan de wethouders mogen wor den toegeschreven. Over het voorstel- Van Rijnkerk inzake een lunapark in plan-Noord, te organiseeren door de fa. Hommerson, staken wederom de stem men (66), zoodat deze kwestie voor goed van de baan is dit jaar. i De fa. Hommerson had een chèque van 6000.bij den gemeente-ontvanger gedepo neerd, maar het advies daarop was nog niet afgegeven. De heer PADT neemt het een wethouder niet kwalijk, als hij niet volledig met de admini stratieve bepalingen op de hoogte is. Maar dat hij er niets van zou weten, dat is erg. Een tegen-rapport zenden is tegenwoordig meer en meer gebruikelijk, soms openlijk, zoo als hier, soms in 't geheim. Spr. zal het dan ook rustig laten geworden. Waar in het rap port der commissie van onvolledige medewer king gesproken wordt, is dit niet van toepas sing op wethouder Siegers. (Deze zegt, hiervan nota te nemen.) Naar hetgeen deze weet van erger dingen is spr. wel benieuwd. Tenslotte deelt spr. nog mede, dat hij als voorzitter der commissie ondervonden heeft, dat de manier van confereeren en het verstrek ken van inlichtingen hier dengene, die de in lichtingen wilde, met lamheid sloegen. Men kreeg den indruk: „daar kun je nou een maand in wroeten of zes maanden, maar dat kom je nooit te weten." Met algemeene stemmen wordt vervolgens besloten, het schrijven der raadscommissie aan Ged. Staten te zenden. Het voorstel tot verbetering van het Badhuis plein wordt aangenomen met 8 tegen 4 stem men. Hier zal ook een kiosk verrijzen, welke voor ƒ400.— verhuurd wordt. Besloten woidt den heer J. Zwemmer, meter- opnemer en geldophaler bij de bedrijven en badman in het gemeente-badhuis, alleen de eerste functie op te dragen, en A. Kerkman als tijdelijk badman aan te stellen. Met den heer C. Keur wordt een ruiling van grond aangegaan ter verbetering van den plaatselijken toestand aan de Rozenobelstraat. Op voorstel der Financieele Commissie wordt besloten tot verhooging der opcenten op de gemeentefondsbelasting van 65 tot 70. De heer Paap alleen stemt tegen. De regeling voor het Middelbaar en Hooger Onderwijs, de begrooting belastende met ƒ2000.houdt o. a. in, dat de gemeente Zand voort 80.betaalt voor iederen leerling, die het R. K. Lyceum, het Christelijk Lyceum of Kennemer Lyceum bezoekt. Gewijzigd wordt de verordening op het af graven van duinzand, grind en leem. Toestem ming tot het afgraven zal nu niet meer door B. en W., maar door den raad gegeven moeten worden. De VOORZITTER richt zich tenslotte tot den heer Geers, die elf jaar raadslid is geweest en thans wegens vertrek uit de gemeente be dankt heeft. Spr. roemt de nauwgezette plichtsvervulling van den heer Geers en houdt zich er van over tuigd, namens den geheelen raad te spreken, als hij hem bedankt voor de aangename samen werking, niet alleen in den raad, maar ook in de raadscommissies. Ook in vele vereenigingen zal men u erg missen. U hebt uw oordeel steeds gegeven na nauwlettende studie en dit oordeel is steeds zeer op prijs gesteld. Tenslotte wenscht spr. den heer Geers en zijn echtgenoote in zijn verdere leven alle goeds toe. De heer GEERS zegt, dat hem dit afscheid nu niet alleen onvergetelijk, maar ook zeer moeilijk wordt gemaakt. Zandvoort is mijn vaderland geworden en het was mij een genoegen hier 27 jaar te wer ken. Zandvoort is mijn dierbaar oord geworden. Ik heb mij niet willen opwerpen als een bet weter en heb mij steeds toegankelijk getoond voor betere standpunten. Dank brengt spr. aan den voorzitter voor de wijze waarop hij hem steeds is tegemoet ge treden, en aan de raadsleden voor de onder vonden samenwerking, en de hoofdambtenaren e.a. voor de steeds getoonde welwillendheid. Wederkeerig wenscht spr. den voorzitter en diens gezin en allen raadsleden in hun verdere leven alle goeds en hij besluit met de hoop uit te spreken, Zandvoort, zijn aangelegenheden en bloei nog lange jaren te mogen blijven volgen. Hierna wordt de vergadering gesloten. De Parochiale Meisjesscholen te Overveen vierden gisteren een groot feest! Het algemeen beminde en geachte hoofd der school, de Eerw. Zuster Isidore, herdacht n.l. het feit, dat zij vóór 25 jaar in de Congrega.- tie van J. M. J. te Den Bosch trad. Eigenlijk had het feest op 8 Maart gevierd moeten wor den, maar het is toen wegens de Vasten, uit gesteld tot gisteren. Vanzelfsprekend werd het feest des morgens kerkelijk geopend, n.l. met een mis in de pa rochiekerk te Overveen, waaronder algemeene H. Communie der leerlingen. Om 10 uur had in het patronaatsgebouw de eigenlijke huldiging plaats. Op het voorplein werd de jubilaresse verwel komd door de kleuters van dé Fröbelschool, die een lied ten gehoore brachten en haar vervolgens begeleidden naar de féëriek ver sierde groote zaal, waar reeds een groot aan tal personen, o. a. pastoor Van Niekerk, de Eerw. Zusters en onderwijzend personeel en ouders der leerlingen en dezen zelf aanwezig waren. Ook daar ontbrak het niet aan felicitaties en vriendelijke woorden, die getuigden van waar deering voor Zuster Isidore. Een comité van moeders der leerlingen, meende terecht, dat ondanks de benarde tijden een stoffelijk blijk van waardeering voor de jubilaresse niet mocht achterblijven. Het bood dan ook, bij monde van mevrouw WildeDrie beek die in haar toespraak vol lof sprak over het onderwijs der Zusters een kostbaar missaal, de laatste uitgave van Pustet te Re gensburg, aan. Er werden vervolgens tractaties uitgedeeld en gedichtjes door de leerlingen voorgedragen, o. a. een dat betrekking had op rozen, door meisjes, die zelf ook allen den naam „Roozen" dragen. Het was een prettige en feestelijke huldi ging, welke om ongeveer 12 uur beëindigd werd. Des middags van ongeveer 2 uur af, hadden op de speelplaats der scholen een gymnastiek- uitvoering en openluchtspelen voor grooten en kleinen plaats. Het ging er vroolijk en welgemoed toe en de leerlingen verbmaakten zich weer opper best. Helaas trad daarbij de regen als spelbreker op en liet het slot van de feestelijkheden let terlijk in het water vallen. Dit slot was een Maria-hulde door alle kinderen gebracht ter gelegenheid van het feest van O. L. Vrouw van Goeden Raad, dat op dezen dag valt. Het was zeer indrukwekkend en bestond uit recitatief, zang en voordracht. Behoudens het ontijdig einde, is het geheel een uitstekend geslaagd feest geweest. Hieraan kunnen wij nog toevoegen, dat Zr. Isidore een schat van bloemstukken van ouders en kinderen, enz. ontving en tal rijke brieven, telegrammen en andere felici taties. Om degenen, die om de een of andere reden gistermorgen niet in de gelegenheid wa ren Zr. Isidore te feliciteeren, alsnog in de gelegenheid te stellen dit te doen, houdt de jubilaresse Zondag a.s. na de Hoogmis een receptie in het Mariagesticht, Korte Zijlweg 9. Besmettelijke ziekten In de afgeloopen week zijn alhier 2 gevallen van diphteerie en één geval van roodvonk geconstateerd. Tninliedenvergadering. Woensdagavond hield de onderlinge tuinliedenvereeniging „Aerden- hout en Omstreken een zeer goed bezochte ver gadering in café-restaurant „Hof van Heem stede". Besloten werd op Hemelvaartsdag een ex cursie te maken naar Aalsmeer, waarna een bezoek gebracht zal worden aan Schiphol. Vervolgens zal er getracht worden om op Zondag 6 Mei een bezoek te brengen aan de kweekerij van den heer Smit in Aerdenhout. In beginsel werd besloten dit jaar een groote excursie te maken naar Arnhem en omgeving. Het onderwerp „Actueele vragen" nam eeni- gen tijd in beslag. Uitvoerig werd besproken het spuiten van vruchtboomen en rozen. Vervolgens hield de heer H. van Gurp een causerie over het stekken van dahlia's en eeni- ge voorkomende ziekteverschijnselen. Uitreiking had plaats van de jonge plantjes der Chrysant Blanch de Portevienne voor de in het najaar te houden prijsvraag. Hiervoor schijnt ook weer voldoende animo te bestaan. De heer C. van Iperen gaf yervolgens nog I ONS PRIMA HAM VOOR 28 ct., HIERBIJ GRATIS 4 GROOTE ROOMVERSCHE EIEREN Alléén op Vrijdag, Zaterdag en Maandag Wij bezorgen door geheel Haarlem, Bloemen daal, Aerdenhout, Heemstede en Santpoort „DE ZEEUW" - Koudenhom 24 - TeL 11780 Afdeeling Banketbakkerij 35 CENT PER POND Voldersgracht 37 - Burgwal 60 - Cronjéstr. 18 Kennemerstraat 34 - Brouwersplein 7 ZATERDAG 28 APRIL geven wij weer af tegen betaling van 10 ct. per stuk: KOSTELIJKE HAAGSCHE LEVER WORSTJES met de bedoeling kennis te laten maken met dit nieuwei artikel. Wij verstrekken echter niet méér dan 2 worstjes aan één kooper. LAAT ONS HET U ZEGGEN: ASPERGES SNIJBOONEN SPERCIEBOONEN HOLL. BLOEMKOOL PEULEN JONGE WORTELTJES KROPSLA POSTELEIN SPINAZIE KOMKOMMER, ENZ. HEDEN AARDBEIEN TELEFOON 15014 KLEVERPARK TELEFOON 15014 eenige inlichtingen over „hoe de Lathyrus ver zorgd moet worden." Medegedeeld werd, dat op de eerstvolgende vergadering de heer J. Mooren een lezing met lichtbeelden zal houden over Orchideeëncul- tuur. Roodvonk In de afgeloopen week zijn al hier 3 gevallen van roodvonk geconstateerd. De penningmeesteres van het comité inzake den bloemen-afscheidsgroet aan wijlen H. M de Koningin-Moeder deelt mede, dat ten ge volge van de groote deelname der Nederlandsche vrouwen, het aanzienlijke bedrag van bijna 9.700 is overgebleven, om aan het Oranje- Nassau-oord te worden overgedragen. Woensdag heeft de onderteekening plaats ge had van de overeenkomst betreffende de Ne derlandsche tranche der aan Oostenrijk gega randeerde Volkenbondsleening. Naar wij ver nemen is heden het bedrag ad f 1.050.000 Dij een der groote banken gedeponeerd. Op het Departement van Onderwijs treft men voorbereidingen voor een wetsontwerp, dat een samenvoeging bedoelt van alle andere onder wijswetten. Men wil, aldus bericht het „Volk", verband brengen tusschen de regelingen van de bestaande soorten onderwijs. De onlangs ont worpen Kweekschoolwet zal o.a. een onderdeel van dit „raam"-ontwerp uitmaken. Verschillende gedeelten van dit geheel hebben reeds hun voorloopig eindstadium bereikt. Het lager onderwijs moet echter nog geregeld wor den. Omtrent de begrafenis van den heer Simon de Wit te Zaandam kunnen we nog het vol gende melden: Nadat het orgel „Ases' Tod" van Grieg ten gehoore had gebracht, heeft de heer A. Berg man, namens het gezamenlijke kantoorperso neel, woorden van waardeering aan de nage dachtenis van hun patroon gesproken en hulde gebracht aan zijn groote werkkrachten vrien delijken omgang met het personeel. Nooit stond hij boven, steeds naast hen. Vervolgens heeft de heer J. Fennet gesproken uit naam van het 800 man sterke winkelper soneel. Deze heeft erop gewezen, dat het stre ven van den overledene was: Steeds vooruit te gaan en in diens geest wil ook het personeel verder arbeiden. Daarna heeft de heer J. Smit het woord ge voerd namens het expeditie-personeel. Ook in de stad werd bij de teraardebestelling veel belangstelling aan den dag gelegd. Een zoon van den overledene, de heer M. de Wit, heeft namens de familie dank gebracht aan allen, die van hun belangstelling hebben blijk gegeven. In de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders van de Bierbrouwerij „De Am- stel" werden de balans en winst- en verlies rekening goedgekeurd. Het dividend werd vast gesteld op 9'A pet. op de gewone, 6 pet. op de preferente aandeelen en op ƒ350.— per winst bewijs. De aan de beurt van aftreding zijnde commis saris, Jhr. C. A. de Pesters, werd als zoodanig herkozen. (Van onzen eigen redacteur). Wij hadden nog een onderhoud met den schoolarts, dr. Groeneveld te Emmen. Ook deze wees er ons op, dat de omvang der besmetting nog absoluut niet kon worden vastgesteld. On geveer 40 kinderen op de school reageerden po sitief op een injectie met tubereuline (de re actie van Pirquet)Deze toont echter alleen aan, dat zij tuberkelbacillen in hun bloed hebben, en dit is bij de meeste menschen het geval. Ge vaarlijk is dit niet. in zekeren zin zelfs nuttig, daar door die aanwezigheid van bacillen het menschelijk lichaam zich tegen hun uitwerking kan wapenen. Iemand, die nooit met tuberkel bacillen in aanraking is geweest, zal, wanneer hij een maal een betrekkelijk groote hoeveel heid daarvan binnen krijgt, daaraan veel eer der ten gronde gaan, dan een mensch, die nu en dan met de bacillen in aanraking is ge weest. De leerlingen nu, die positief reageerden, zullen allen nog met Röntgenstralen worden onderzocht op het consultatiebureau voor tuber culose te Emmen, waar Dr. Sandra uit Assen eens per week zitting houdt. Achttien kinde ren zij, die het sterkst reageerden zijn reeds zoodanig onderzocht. Van dit onderzoek is de uitslag echter nog niet bekend. De Rönt genfoto's moeten worden ontwikkeld, gedroogd, en nauwkeurig worden onderzocht zoodat 'tnog wel eenigen tijd zal duren, voor met juistheid kan worden vastgesteld, hoeveel kinderen wer kelijk tuberculeus zijn. Van slechts een kind kan nu reeds gezegd worden, dat het lijdende is aan pleuritis. Dit is dan het tweede geval van deze ziekte, dat zich in deze klas voordoet. Reeds eerder was pleuritis bij de andere leerlingen vastgesteld. Zeker is het echter, dat lang niet alle kinde ren, die onderzocht werden, pleuritis of t.b.c. hebben. En degenen, die het hebben, zullen nog slechts in zeer lichten graad zijn aange tast, zoodat zij er met een kuur, eventueel met opname in een sanatorium, zeker weer bovenop zullen komen. Een plaatselijke krant heeft terstond, zonder bij eenigen deskundige informaties in te win nen, gruwelberichten verspreid, waarin stond, dat alle kinderen door vliegende tering zouden zijn aangetast. Daarmede heeft het blad den autoriteiten allerminst een dienst bewezen. Vele ouders zijn nu zonder reden ongerust geworden en het kost nog al wat moeite, om sommigen te bewegen, hun kinderen naar de thans van alle besmetting vrij zijnde school «te zenden. Dr. Groeneveld wees ons nog op de groote moeilijkheden, waarmede het onderzoek gepaard gaat ten opzichte van het gebrek aan medewer king van sommige ouders. Zoo heeft het heel wat moeite gekost, om, toen het vermoeden van massa-infectie gerezen was, het meisje, van wie men vermoedde, dat zij afkomstig was, te onderzoeken. De moeder achtte een onderzoek van haar kind, dat later bleek, kwaadaardig aangetast te zijn met open t.b.c., geheel onnoodig. Het schoolhoofd en de dokter hebben al hun overredingskraent moeten aanwenden, om de onwijze moeder tot andere gedachten te brengen. Het zou nuttig zijn, aldus dr. Groeneveld, als de schoolartsen in zulke gevallen de bevoegdheid hadden, een medisch onderzoek te eischen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4