Ad interim Marxistische Democratie S St. Christoffel De uiterste dag! De velden vol kleur en geur lALS DE BOLLEN BLOEIEN Prikkeldraad Het zinken van de „Krakatau" CARAVELLIS PRIJSVRAAG VRIJDAG 27 APRIL 1934 Handelsbetrekkingen van Indië BELASTINGJAREN: 1931-'32 t.m. 1933-'34 BELASTING- PL ICHTI GEN, WEEST OP UW HOEDE! Kent den toestand MOOI SCHOUWSPEL Nog veel te genieten BOLLENVELDEN De bollen bloeien - Naar de velden? Terecht Hier is Uw kans! Rook onze 3 nieuwe merken (IRAK 35 ct., BOUQUET 30 ct., ELEGANT 25 ct.) en geef Uw oordeel. Schrijf in niet meer dan 100 woorden welk merk No. 1 wordt en waarom (met de volgorde der beide andere). Schrijf korte logische taal; op schrijftrant wordt niet gelet. Doe mee aan de groote 'oo:: CRISIS IN DE MIJNSTREEK ROODE SOLIDARITEIT Uitbreiding van slaapwagens derde klasse DE „K.L. M." 99 99 ,JIet maatschappelijk leven eischt volwaardige arbeidskrachten Openingsrede voorzitter Noordelijk Noord-Holland In Kennemerland Te Limmen Te Lisse Te Noordwijkerhout ...en dan natuurlijk naar g Café-Restaurant „VELSEREND" te Santpoort - Groote Terrassen g RESTAURANT „IN DEN VERGULDEN TURK" LEIDEN FRITS VAN DUINEN 75 jaar Loslippig Burgemeester J. L. Verveen Zooals de bladen meldden, berichtte minister Colijn aan H. M. de Konin gin, dat hij het beheer over het de partement van Economische Zaken heeft aanvaard. Het eerste wetsontwerp, dat zijn handteekening in zijn nieuwe kwaliteit zal dragen, is dat tot regeling van den invoer van metaaldraadgloeilampen, een artikel, dat licht verspreiden moet in de duister nis, welk licht goed te pas komt, naar minister Colijn in de Eerste Kamer even voor de aanneming van dit wetje verklaar de, dat de regeering slechts met moeite er in zal kunnen slagen een vervanger te vin den. Staatsrechtelijk is dat natuurlijk niet juist, want de regeering adviseert H. M. de Koningin, die Haar ministers kiest, maar daarover zullen we niet vallen. Minister Colijn heeft verder medege deeld, dat hij 's morgens op het departe ment van Koloniën zal zijn en 's middags op Economische Zaken, maar of dat wel altijd mogelijk zal zijn in de komende we ken, betwijfelen we; we verwachten im mers, dat de bewindsman meer middagen in de Kamer zal zijn dan op het departe ment. Om te beginnen: er staan al tien wetsontwerpen op de agenda van de Twee de Kamer en de volgende week zullen daar zonder twijfel nog een aantal aan worden toegevoegd, waaronder ook de begrooting van het landbouwcrisisfonds, die eenige zittingen zal vragen. Dat is dus de taak, die dezen minister van Economische Zaken ad interim wacht, waaraan wij de vraag mogen vastknoopen, hoelang dit bewind zal duren. Kort zal het niet zijn, want het schijnt de bedoeling van minister Colijn, al deze wetsontwerpen ook met de Eerste Kamer te behandelen, vóór er een opvolger komt, dat zal dus eerst zijn tegen Juli, want we kunnen ons niet voorstellen, dat dat allemaal zoo vlug zal gaan in de Se naat. Een moeilijkheid vormen nog de beide wij zigingen van de Winkelsluitingswet, waar omtrent de minister gevraagd heeft aan den voorzitter van de Tweede Kamer, deze voorloopig niet in behandeling te nemen. De mogelijkheid bestaat, dat minister Colijn persoonlijk bezwaren heeft, maar daarnaast staat ook, dat dit een materie vormt, waarin hij niet zoo thuis is om deze in de Kamer met kennis van zaken te ver dedigen. Mogelijk dat er dus door een ar- beidsverdeeling in het kabinet nog een op lossing gezocht moet worden, opdat ook deze kwestie kan worden afgedaan, wat zeer gewenscht is. De nieuwe bewindsman zal dus, indien onze gedachtengang de juiste is, eerst kun nen worden verwacht tegen het zomer reces, zoodat hij voldoende gelegenheid heeft zich in te werken voor hij in het na jaar voor de Kamer komt. We geven dadelijk toe, dat de taak van minister van Economische Zaken in deze tijden niet gemakkelijk is en dat men geen ruime keuze heeft voor opvolgers, maar toch mogen we wel even aandacht schen ken aan de vraag, of een dergelijk betrek kelijk lang ad interim wel wenschelijk is. Als we goed zien, ondervindt de bewinds man reeds nu de bezwaren, want de eerste groote moeilijkheid, waarvan naar buiten blijkt de contingenteering van veekoe ken waarover hevige strijd gevoerd wordt heeft hij niet opgelost. De contin genteering is heden (in tegenstelling met de gewoonte) maar met drie maanden ver lengd, de oplossing wordt dus gereserveerd voor den komenden bewindsman. Zoo zul len er vermoedelijk meer vraagstukken onbehandeld blijven. Een bezwaar is verder, dat juist in dezen tijd de begrooting wordt vastgesteld, waar op de nieuwe bewindsman ook geen in vloed kan uitoefenen. Minister Colijn zal zich in dezen tijd over alle vraagstukken, die in de Kamer aan de orde komen, moeten laten inlichten in korten tijd, zoodat er van leiding niet veel zal kunnen komen. In het algemeen be lang zou het dus zijn, dat de opvolger zoo spoedig mogelijk kwam, maar voor zoover wij weten is daar niet veel kans op, want allen tot dusver genoemden voor deze func tie zijn niet anders dan suggesties, die niet van het kabinet zijn uitgegaan. Het eeni ge, dat wel schijnt vast te staan, is, dat minister Colijn er niet aan denkt, mede gezien den omvang van het werk, om zelf de portefeuille van Economische Zaken te nemen. We zullen dus de ontwikkeling van za ken geduldig moeten afwachten. De op lossing is niet eenvoudig, zoodat goed over leg geboden is, maar toch meenen we, dat dit niet langer mag duren, dan beslist noodzakelijk zal blijken, want wij kunnen ons niet onttrekken aan de vrees, dat een te lang ad interim niet bevorderlijk kan zijn voor den goeden gang van zaken in het kabinet. De toestand is eerst normaal en het geheel kan alleen maar goed werk verrichten, als ieder op zijn plaats is. Hoe meer dit bespoedigd wordt, hoe be ter dit zal zijn. Zooals men weet, zijn de besprekingen met Duitschland over de handelsbetrekkingen met Indië afgebroken, omdat men van beide zijden nadere informaties moest inwinnen en zich be raden. De „N. Rott. Crt." verneemt nu, dat de be sprekingen binnenkort waarschijnlijk in de eer ste helft van Mei zullen worden hervat en wel in Den Haag. De Nederlandsche gezant te Berlijn, graaf van Limburg Stirum, die voorzitter van de Ne derlandsche delegatie is, zal daarvoor naar Nederland komen. Bij de totstandkoming van het handelsver drag met Italië, is in het protocol vastgelegd, dat over de handelsbetrekkingen van Italië met Nederlandsch-Indië afzonderlijk zou worden onderhandeld. De eerste voorbereidingen voor deze onder handelingen zijn thans aangevangen. Men stelt n.l. de wederzijdsche desiderata op, die later het onderwerp van de onderhandelingen zullen uitmaken. In de delegatie van Nederland voor de han delsbesprekingen met Spanje is indertijd ook prof. van Gelderen aangewezen, speciaal voor de Indische belangen bij deze onderhandelin gen. Prof. van Gelderen neemt echter niet deel aan de besprekingen. De belangen van Inaië die overigens geen zaken van groot belang be treffen, worden behartigd door den voorzitter der Nederlandsche delegatie, den heer Lamping. Jaren aan jaren, vooral in den Marxisti- schen tijd, heeft de S.D.A.P. haar vol gelingen in agitatie, stakingen en de school van de terreur opgevoed. In „De Notenkraker" kauitalisten, die de arbeiders tegen den grond sloegen en priesters in beschermende omarming van de brandkast, in „Het Volk" een geregelde campagne tegen de geestelijken in het Zuiden, bij stakingen, knokploegen tegen werkwilligen in Twente en elders, overal de klassenstrijd met al de bitterheid en den haat, die tat zijn begeleidings-verschijn- selen behooren. Klassenstrijd en Marxisme zijn nog niet door de S.D.A.P. verloochend, ook niet na het Paaschcongres. Maar wel geeft de Ar beiderspers zich geregeld moeite, om ze aan de uit haar school voortgekomen com munisten en revolutionnaire socialisten af te wrijven, al riposteeren dezen: we heb ben den heibel van jullie geleerd! Voorheen had de christelijke pers dag aan dag werk, om de leugens na te rijden, en te weerleggen, die allerlei naamloozen vrijelijk in de roode pers als op een aan plakbord plachten te publiceeren. Dat was in de jaren, dat zeker hoofdor gaan zich de reputatie verwierf van „het liegt." De tijden zijn veranderd en de zeden iets verder geschoven. „Het Volk" van giste ren signaleert thans de radicale deugnie ten uit den rooden huize als de aartsbe driegers: „Het zijn toch zulke doortrapte bedrie gers, die communisten, en zij hebben zelfs alle schaamte over hun vuile bedrijf ver loren. Vroeger vond men in hun pers uit hun kringen nog wel eens een protest te gen zulke gemeene leugens, maar dat is al lang voorbij. De weinige fatsoenlijke lieden, die iets weten, zijn er tusschen uit getrokken en de rest, voor zoover niet wel bewuste bedriegers, gelooft in onwetend heid alles." Het blad maakt zelfs in den klassen strijd onderscheid. De S. D. A. P. volgt een zachtmoediger „klassenstrijd zonder ge weld" en fouter doorliefde ingegeven. Ongetwijfeld leidt de klassenstrijd wel tot excessen, maar: „Ieder ter zake kun dige weet, dat dit van de anarchisten, maar niet van de cociaal-democraten geldt." De anarchisten terroriseerden de straten van Parijs, niet Jouhaux en Blum, de communisten brachten den klassenstrijd op de barricaden van Weenen, niet de lammeren van de Internationale der liefde! Och, och, och! U)ik U-fJOOOmtuwn. p frit De burgemeesters van de mijnzetel-gemeen- ten, die enkele malen bijeen kwamen, in ver band met de crisis in de mijnindustrie, hebben den minister van Economische Zaken om een audiëntie verzocht, om gezamenlijk met Zijne Excellentie de belangen van de mijnstreek te bespreken. Volgens het „Volk" heeft Mertens, de secreta ris van het Belgische vakverbond, die, zooals ge meld, heeft medegedeeld, dat het Engelsche vak verbond bereid is een bedrag van 200.000 pond sterling (ruim twintig millioen Belgische francs) ter beschikking van het Belgische vakverbond te stellen voor eventueele conflicten, ook verklaard dat de roode vakvereenigingen in Nederland zich bereid hebben verklaard aan de Belgische vak beweging desnoods steun te verleenen. Vanaf 15 Mei a.s. zullen de treinen D8 en D19, ParijsAmsterdam en terug, een slaaprijtuig derde klasse bevatten. Daardoor is aan den wensch van vele reizigers tegemoet gekomen en mag worden verwacht, dat van het slaaprijtuig een druk gebruik zal worden gemaakt. De Compagnie Internationale des Wagons- Lits heeft van de zijde der Nederlandsche Spoorwegen alle medewerking mogen ondervin den om tot de invoering van slaaprijtuigen derde klasse op hare lijnen te kunnen geraken. De zomerdienstregeling 1934 van de Koninklij ke Luchtvaart Maatschappij is verschenen voor de Europeesche en binnenlandsche luchtlijnen, waarmede alle vorige uitgaven vervallen zijn. Het handige boekje toont o.a. een kaart van de luchtlijnen, de tarieven, de verbindingen met de vliegveldenkortom alles wat iemand we ten moet, die zich op moderne wijze snel met een vliegtuig wil verplaatsen of goederen door de lucht heeft te verzenden. Maandagmiddag, 30 dezer, eindigt onher roepelijk de amnestie termijn voor belas tingontduiking. Wie vrijwillig verbeterde aangiften voor de ver mogens- en inkom stenbelasting voor de belastingjaren 1931-1932 t/m 1933-1934 aan de inspecties der directe belastingen inzendt, doch niet zorgt, dat die aangiften vóór sluiting der bureaux aldaar in feite op 30 dezer aanwezig zijn, wordt zonder ontkomen nage vorderd met de wettelijke 400 verhoogin gen en niet geacht vrijwillig verbeteringen te hebben gedaan. Aangeteekende stukken, waarvan de kennis gevingen ter inspecties in den namiddag van 30 dezer binnenkomen, behoeven niet te worden afgehaald op dien datum; verwacht mag worden, dat die brieven als niet-tij dig ontvangen worden aangemerkt. Alle brieven, die Dinsdagmorgen, 1 Mei 1934, ter inspectie worden ontvangen, zullen de voornoemde boeten tengevolge hebben. Men zij dus gewaarschuwd niet tot het laatste oogenblik te wachten met zijn verbeterde aangiften. Hedenmiddag om 3 uur begon in het gebouw voor K. en W. te Utrecht de algemeene jaar vergadering van de Ned. R.K. Vereeniging van handelsreizigers en handelsagenten „St. Chris toffel". Aan de openingsrede van den voorzitter, den heer J. B. Tilman uit Maastricht, ontleenden we het volgende: Al is eenige lichte ontspanning ook in dezen tijd niet ongepast (het kan zelfs een nuttige uitwerking hebben) er moet toch met allen ernst naar gestreefd worden, dat deze vergadering 'n voorbeeldige uiting is van innerlijke kracht, van een onvermoeid willen, van een zuiver saam- hoorigheidsgevoel, van een opofferenden geest, die in onderlinge liefde mee wil strijden, mee wil werken, opdat ook wij ons aandeel mee zul len brengen, tot hervorming of omvorming van het sociaal-economisch leven in christelijken zin. Het groote getal aanwezige leden verheugt ons, alsook de aanwezige weleerw. adviseurs, die wij gaarne welkom heeten. Gij, afgevaardigden van onze afdeelingen, van onze vakgroepen en groep, wij verwelkomen U gaarne. Leden van diverse commissies, belangstellen de besturen en andere leden, van harte welkom. Werkers in en voor St. Christoffel, weest al len welkom. Met dank voor hunne aanwezigheid, begroe ten wij de vertegenwoordigers der Katholieke Pers. Een sociaal priester heeft er kort geleden op gewezen, zoo vervolgt spr., dat de verstandelijke ontwikkeling van den vertegenwoordiger niet op een peil staat als de positie, die hij in 't maat schappelijk leven inneemt, doet verwachten. De onontbeerlijke vakkennis, evenals het noodzakelijk op dë hoogte zijn met brandende maatschappelijke vraagstukken is bij den ver tegenwoordiger onvoldoende. Wij willen niet ontkennen, dat in deze aanmerking of opmer king een grond van waarheid zit. Vandaar ook ons onvermoeid ijveren om ge legenheid te geven tot uitbreiding van gedegen vakkennis, in den vorm van vakcursussen. On begrijpelijk is 't voor ons en onverantwoordelijk voor de betrokken personen, dat van deze cur sussen niet veel meer gebruik wordt gemaakt. Zou er geen energie, geen wilskracht, geen doorzettingsvermogen aanwezig zijn, om meer te willen weten, om meer te kennen, om daar door langzaam aan hooger te klimmen op den maatschappelijken ladder. Het maatschappelijk leven eischt volwaardige arbeidskrachten, en zij zijn dit niet, als de noodzakelijke vakkennis ontbreekt. Wanneer een nieuwe ordening der maatschap pij is verkregen, zullen we een nieuw voor ons nog onbekend gemeenschapsleven moeten lel den. Daarvoor is karakter noodig, karakter om te offeren, om te beminnen en om te lijden. Onze sociale arbeid moet een fundament zijn van zuivere liefde, offervaardigheid en recht vaardigheid. Onze sociale organisatie zal omgebouwd, om- Ook in het noorden van Noord- Holland en in Kennemerland zijn prachtige tochten te maken Zondag a.s., zal als hü werkelijk een „Zon"- dag zal zijn, een tweede „Bollendag" worden. Weliswaar is men in de bollenstreken reeds be gonnen met 't „snijden" der bollen, d.w.z. met het afsnijden der bloemen, zoodat slechts de stelen en bollen overblijven, maar toch blijven er Zondag a.s. nog genoeg velden over, waar de bloembollen in hun volle pracht te bewonde ren zijn, zoodat een tocht langs de velden nog zeer wel de moeite loont. Vooral zijn thans de tulpen geheel in bloei gekomen, zoodat, wat aan den eenen kant het natuurschoon doet ver minderen, i.c. het genoemde „snijden", dit aan den anderen kant weer gecompenseerd wordt door het in bloei komen van nog niet of nau welijks ontloken tulpen. Wij hebben tot nu toe voornamelijk over de meest bekende bollenstreek n.l. tusschen Haar lem en Leiden, die ook de oudste rechten heeft gesproken en daarvoor uitgebreide tochten, zoowel als kleinere tochtjes opgegeven, die in wijden kring belangstelling hebben getrokken en voor velen een leidraad bij hun bezoek aan de bollenvelden zijn geweest. Thans willen wij ook het een en ander me- dedeelen over den stand der bollenvelden in het Noorden van Noord-Holland, wat vanzelf sprekend niet inhoudt, dat in de overige bol lenstreken niets of niet veel meer te zien zou zijn. Integendeel! Over den stand van de bollenvelden in het noorden van Noord-Holland meldt onze cor respondent te Anna Paulowna het volgende: Zooals bekend komt de schoonheid van het bollenland in deze streken altijd een week of veertien dagen later dan in het Zuiden. De belangstelling van den Helder en Alk maar had verleden Zondag nog geen reden van bestaan. Deze week heeft 't weer, hoewel niet veel toch eenig schot gebracht. Blijft de regen aan het einde van deze week nog wat hangen en geeft de komende Zondag zonneschijn dan zal de Anna Paulownapolder, vooral de velden rond Breezand de belangstelling over waard zijn. Vooral voor de bewoners van Den Helder is 't een schitterende gelegenheid a.s. Zondag van de gelegenheid gebruik te maken en de onge ëvenaarde pracht van de Hollandsche bollen velden te gaan zien. Een aanbevelenswaardige fietstocht vanaf Den Helder is De Kooy, Stoomweg, Kleiweg, Middenweg, Molenvaart, Zandvaart door Bree zand en Zwarteweg en om ten slotte weer bij de Kooy uit te komen. Ook benoorden de bloemenstad, in Kenne merland zijn prachtige bloemenvelden te zien. Zij hebben bovendien dit voordeel, boven de eigenlijke bollenstreek, dat hier meer afwisse ling is in het landschap. Hier worden nog uitsluitend de schilderach tige heggetjes als afscheiding der verschillende velden, gebruikt. Het tochtje van Haarlem over Santpoort Vel- sen, Beverwijk naar Egmond, zal voor velen een openbaring op gebied van bloemengenot zijn. Overal langs den weg, ziet men nog bloeiende velden, tegen een achtergrond van groene weilanden of beboschte duinen. Even voor Castricum ligt beschut tusschen uitloopers der duinen een der mooiste bollen velden die we kennen, terwijl men op den weg naar Bakkum nog eens een herhaling van dit schouwspel krijgt. Tusschen Bakkum en Egmond wordt telkens de wildernis van het duinlandschap onder broken door veelkleurige tapijten van bedden hyacinthen en tulpen. vestigen op Limmen, daar Limmen dus als het bestuur, gelegen aan den grooten Rijksweg, aan de spits staat van de Bloembollencultuur tuschen Haarlem en Alkmaar, daar Limmen een zeer uitgebreid wegennet heeft, waardoor men overal de velden kan naderen en Limmen de meest geschikte plaats is, waar men van den afsluitdijk uit Friesland komend, ten volle kan genieten van de schitterende bloemen pracht. In ons bovengenoemd tochtje van Haarlem en Beverwijk naar Egmond is het dan ook aan te bevelen zijn route over Limmen te kiezen en daar de bloeiende velden in oogenschouw te nemen. Voor personen, die uit Amsterdam ko men is Limmen een van de dorpen op hun weg naar Noordelijke streken, als zij de Zaanstreek gepasseerd zijn. Voor hen, die precies willen weten, waar Limmen ligt, zij vermeldt dat Lim men gemakkelijk in weinig tijd is te bereiken vanuit Castricum, Uitgeest of Alkmaar. De route vanuit Haarlem wordt dus: Haar lem, Velsen, Beverwijk, Castricum, Limmen, Alkmaar of Egmond; en vanuit Amsterdam: Amsterdam, Zaandam, Wormerveer, Knollen dam, Uitgeest, Limmen, Alkmaar of Egmond. Het comité „Lisse Vooruit" maakt bekend, dat de bloemenpracht in de Bollenstreek nog steeds mooi is. De late soorten hyacinthen staan nog in vollen bloei. De Ideaal-tulpen, zoo ook de Mendel-, en Darwintulpen zullen de eerstvolgen de dagen hun mooiste kleed aan hebben. In aansluiting hierop deelt onze correspon dent te Lisse nog de volgende meestloonende route mede: Vanaf het café-restaurant „De Nachtegaal", de Zwarte Laan, Loosterweg, Stationsweg naar het dorp. Vervolgens rechtsaf tot de Ned. Herv. Kerk, daar den Achterweg op, Spekkelaan, Loos terweg, Esselaan en dan weer linksaf langs het gedeelte Achterweg dat nog niet gepasseerd is of de Catrijnelaan naar den Rijksstraatweg en zoo terug naar het dorp. Inderdaad een mooie route waarlangs voiop van de rijke bloemen pracht valt te genieten. Tenslotte nog een advies uit Noordwijkerhout: Dank zij het koude weer der laatste dagen zijn de bloembollen niet al te hard ontwikkeld zoo dat er nog verschillende mooie velden bloeien. Het zijn nu vooral de tulpen welke hier hoogtij vieren. De vroege tulpen staan nu vrijwel allen in vollen bloei, terwijl wij ook hier en daar reeds een enkele hoek met Darwintulpen zagen, welke reeds beginnen te kleuren. Wanneer men as. Zondag deze plaats bezoekt is er heel waf moois te zien. Vanuit de Zilk langs den Bitumenweg n. Noordwijk of wel vanaf het station langs den Kerkweg is een aanbevelens waardige tocht. Men verzuime echter niet ook een kijkje op de zijwegen te gaan nemen, zooals z.g. Lange Laan en Buurweg. gl|||lIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!IIIIIIIIIIlllllllllllllllllllMIHII| Op üw rondreis door de is Café de NACHTEGAAL met gr. speeltuin te Noordwijk een schitterend rustpunt. Groot Parkeerterrein. Prima Consumptie Gooweg 48 - B. Engwirda v/h G. T. Struik Hotëï-Café-Restaarant Sistermansf van ouds „Het Wapen van Friesland" l Uitgangspunt v. schitterende wandelingen i Garage en parkeerruimte aan het Hotel. yaste tramhalte - HILLEGOM. Tel. 5852 Inger. v. h. ontvangen v. groote gezelsch. I Koffietafel Lunch, Diner en a la carte den geheelen dag. te^Liirunen^emSh^oS ook de aandacht te ^|||i||||||i||i||||ii||||||i|||i||i|||||l|l||l||||||||I|||lllIllllllllllllllllllllllUUinilllllllinillllllllllllllill>lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllt? Ruim drie honderd Oostenrijksche Schutz- bündler, die wel zóóveel op him geweten zullen hebben gehad, dat zij zich in hun vaderland!?) niet langer veilig voelden, zijn het land uit gevlucht en in Sovjet-Rusland terecht gekomen. Inderdaadterecht. Want uit alles blijkt, dat de Austro-Marxisten voor 't grootste deel in Sovjet-Rusland thuis behooren. Met geestdrift zijn de vluchtelingen in Moskou ontvangen; verwelkoming viel hun te beurt vanwege de Internationale Roode Hulp; heele colonnes van arbeiders stonden aan het station opgesteld ter begroeting; feestelijke redevoeringen werden afgestoken. „Alle sprekers, die namens het proletariaat van Moskou optraden," vertelt „De Tribune", „legden er in hun redevoeringen den nadruk op, dat het proletariaat van de Sowjet-Unie en van het Roode Moskou, de hoofdstad van het internationale proletariaat, de Oostenrijksche strijders niet als gasten, maar als zijn lijfelijke broeders, als zijn nieuwe Jeden medeburgers cntvangt, die met alle werkers van de Sowjet- Unie aan het machtige socialistische opbouw werk willen deelnemen." De Oostenrijksche Schutzbündler zijn dus werkelijk wel op hun plaats om niet te zeggen in hun eigenlijke vaderland terecht gekomen. Groot moge de afstand zijn tusschen Weenen en Moskou: van het Austro-Marxisme naar het Bolsjewisme is maar één stap. Austro-Marxisten en bolsjewisten zijn frères- compagnon. Zegt het ook niet iets, dat de Oostenrijksche socialisten de 190.000 Schillingen, welke van de Arbeidersbank naar Holland gesmokkeld werden, toevertrouwden aan.... Edo Fimmen, een der meest links staande figuren in de rijen der Nederlandsche socialisten? Wij begrijpen eigenlijk niet goed, waarom onze S.D.A.P. de hopelooze zaak der Oostenrijksche Schutzbündler tot de hare maakt: deze Schutz bündler toch zijn veel meer communistisch dan sociaal-demokratisch. De S.D.AP. had zich een blamage kunnen besparen. gevormd moeten worden, van strijdorganisatie tot een sociale gemeenschap. Er komt verzet tegen de onderlinge verscheu ring. Een roep om broederschap weerklinkt. De schrik voor de ontwrichting van dezen tijd is gekomen. Niet alleen zij, die verantwoordelijk zijn als bestuurders der organisatie, maar alle leden moeten door studie en ontwikkeling de over tuiging in zich versterken, en steeds duidelijker trachten te zien, hoe een nieuwe orde, die ko men gaat en komen zal, aan de geschokte menschheid opnieuw geluk en tevredenheid zal brengen. Kennen wij door scholing de dwaling van de zen tijd en hebben wij vertrouwen in ons be ginsel voor de toekomst, dan zal met Gods ge nade een betere tijd voor ons menschen aan breken. St. Christoffel in haar geheel, en alle leden individueel, zullen niet onwetend dit alles laten voorbijgaan, maar nederig en vol vertrouwen op de Goddelijke Voorzienigheid, ook het hare tot verbetering der maatschappelijke toestanden willen bijdragen. De drie officieren door het Hoog Militair gerechtshof vrijgesproken Het Hoog Militair Gerechtshof heeft heden sententie gewezen In de zaak tegen den Kapi tein ter Zee, J. van R.; Oud-commandant van de Marine te Soerabaja; den Kapiteln-Luitnant ter Zee, C. C .F. J., commandant van H. M.'s „Krakatau" en de Luitenant ter Zee der 2de klasse B. P., officier van de wacht op de .Kra katau", die terecht hebben gestaan wegens het aan schuld te wijten hebben, dat H. M.'s „Kra katau" op 11 October 1932 gezonken is in het Oostervaarwater bij Soerabaja. De Advocaat-fiscaal Mr. A Brants had ten aanzien van alle drie beklaagden vrijspraak ge- requireerd. Het Hof heeft niet bewezen verklaard, hetgeen aan beklaagden, zoowel afzonderlijk als collectief, is ten laste gelegd en heeft hen alle drie vrijgesproken. Van de beklaagden was de Kapitein ter zee v. R. niet aanwezig. Op Maandag, 30 April as. hoopt de bekende oud-operazanger, Frits van Duinen, zijn 75sten geboortedag te vieren. Vrienden van den jarige hebben gemeend, de zen dag niet ongemerkt te mogen laten voorbij gaan. Zij, die den jarige geluk willen komen wen- schen, vinden hiertoe gelegenheid op Maandag as. tusschen 3 urn- en 4.30 uur des namiddags in hotel Americain, Marmerzaal, ingang Leidsche- kade. In een herberg te Kohlberg, waar het kermis was, aan de overzijde van de Nieuwstraat ge legen, werd Dinsdagavond een herbergier uit Kerkrade, die zich in ongunstigen zin over de Hitler-regeering had uitgelaten, gearresteerd en ter beschikking van de justitie te Aken ge steld. Op verzoek met 1 Juni eervol ontslagen, met dank voor langdurige diensten, de heer J. L. Verveen als burgemeester v%n Kethel en Spa- land. Hij is benoemd tot ridder in de Oranje Nassau-Orde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5