ft Paul Krugers salonrijtuig r De beleedigende „Tribune" Mgr. W. Panis M.S.C. HET WEER OP ZONDAG VRIJDAG 27 APRIL 1934 ff GESCHENK VAN H.M. DE KONINGIN Directeur en redacteur staan terecht Zesde Nederlandsche Katholiekendag Nadere bijzonderheden over geen in Den Bosch gaat geschieden het- V erbondskwartiert je" De radio-uitzendingen van het R.K. Werkliedenverbond on dergaan uitbreiding UIT HET FASCISTENKAMP Nationale Unie en A. N. F. B. Retraite R.K. Spoor- en Tram wegpersoneel Z.H. Exc. zal in zijn Missie zelve door Mgr. Aerts tot bisschop worden gewijd Het wapenschild PATER M. VOETS t PASTOOR RATTé Audiëntie Deze salontrein bestond uit twee rijtuigen; 'n salon- en een zit-slaapcompartiment De oude toestand wordt hersteld De salontrein van Paul Kruget van. buiten gezien HANDEL OP AMERIKA Uitwisseling van producten FOLKLORE- EN CLUBTOCHT VAN DE K. N. A. C. Van 9 tot 13 Mei a.s. PAARDENUITVOER Verblijdende cijfers INVOERBEPERKING VAN LEDER Door Prins Hendrik ontvangen Koel en droger weer tegen Zondag te verwachten WELDADIGHEIDS POSTZEGELS De verkoop in de hoofdstad GEORGANISEERD OVERLEG Het rijke interieur van het salonrijtuig van Kruger's trein Voor de Amsterdamsche rechtbank stond heden terecht C. K., directeur van de drukkerij van het dagblad „De Tribune", verdacht van overtreding van artikel 419, wegens het druk ken van twee artikelen van strafbaren aard in »,De Tribune", die opleveren smaadschrift te genover den heer Marinus, sociaal-democra tisch wethouder van Aalsmeer en beleediging .van Minister Colijn. Daar verdachte reeds eerder is veroor deeld, wilde de Officier van Justitie geen geldboete vorderen. H« requireerde een ge vangenisstraf van twee maanden. Uitspraak op 11 Mei. Vervolgens stond terecht mr. A. S. de L., redacteur van „De Tribune", verdacht van be leediging vrm Minister Colijn. Verdachte be kende het artikel van iemand anders te heb ben ontvangen. Hij had het gelezen en daarop opdracht tot drukken gegeven aan de zetterij. In verband met het feit, dat ook deze verdachte zich reeds eerder wegens belee diging te verantwoorden had, requireerde de Officier tegen den redacteur een gevan genisstraf van twee maanden. Mr. de L. voerde zelf zijn verdediging, waarin hij op vrijspraak aandrong. Vonnis 11 Mei. Wjj zijn thans in de gelegenheid enkele na dere mededeelingen te doen over hetgeen den deelnemers aan den zesden Nederlandschen Katholiekendag te 's Hertogenbosch op 23 en 24 Juni a.s. wacht. Aan den vooravond, Vrijdag 22 Juni, zullen het hoofdbestuur en genoodigden ontvangen worden ten stadhuize door het gemeentebe stuur. Zaterdag 23 Juni, des morgens 9 uur, gelezen H. Mis in de kathedrale basiliek van „Sint Jan" met predikatie van prof. dr. Weve O.P. Om half elf vindt in het Concertgebouw de eerste vergadering plaats, na een begroetings woord door den voorzitter van het plaatselijk comité, jhr. mr. P. van Meeuwen. De openings rede wordt uitgesproken door mr. A. Baron van Wijnbergen en de eerste inleiding voor den Katholiekendag wordt 'gehouden door pater dr. Vroom S. J. De tweede vergadering wordt om half drie gehouden. Sprekers: dr. G. van Noort deken van Amsterdam, over: het gezag in de Kerk, en professor mr. Kamphuysen, hoogleeraar aan de Keizer Karei-Universiteit te Nijmegen, over: het gezag, in den staat. In de derde vergadering van dien dag. om acht uur 's avonds, zal de heer A. C. de Bruyn, voorzitter van het R. K. Werkliedenverbond, spreken over: het gezag in het gezin. Na afloop hiervan wordt aan de deelnemers aan den Katholiekendag een concert aangebo den, vermoedelijk in het plantsoen. Zondag 24 Juni is de dag van de massale beweging. Gerekend wordt, dat om uiterlijk 10 uur uit alle deelen des lands de extra-treinen Den Bosch hebben bereikt. Veel treinen zullen er reeds vroeger zijn, maar ieder kan, wanneer hij met den trein reist, zeker om 10 uur in Den Bosch present zijn. Alles wordt daarop inge steld. Om half elf zal zoo eenigszins mogelijk op de Parade, in den schaduw der basiliek aan een daartoe te bouwen altaar, Z. H. Exc Mgr. A. F. Diepen het H. Misoffer opdragen. Alle kerkzangers der stad worden uitgenoodigd voor de uitvoering der Gregoriaansche gezangen. Na de H. Mis vrndt een korte openluchtver gadering plaats, waarbij alle hoogwaardige bis schoppen en vele kerkelijke en wereldlijke auto riteiten zullen tegenwoordig zijn. Rector van Galen, centraal praeses der Sint Jozefsgezellenvereeniging, houdt hier een korte rede over het onderwerp van den Katholieken dag en het hoofdbestuur heeft van Z. H. Exc. den Aartsbisschop de toezegging ontvangen, dat Mgr. hier de duizenden zal toespreken. Gezorgd zal worden door luidsprekers, dat leder hetgeen gesproken wordt, duidelijk kan verstaan, terwijl men geen vrees behoeft te hebben, dat men van een en ander niets zou zien. De plaatsing van het podium zal zoo zijn, dat het voor het geheele plein zichtbaar is. Na deze vergadering heeft men gelegenheid tot verpoozing in de omgeving. De slotvergadering wordt van kwart over een tot half drie in het Concertgebouw gehouden; dan zal professor Kaag, hoogleeraar aan de R. K. Handelshoogeschool, spreken over: het gezag in bedrijf en onderneming. Middelerwijl wordt vanaf half twee op het Vonk en Vlam-terrein, langs Zuidwal, Paleis van Justitie, een demonstratieve optocht voor bereid. Om half drie wordt afgemarcheerd voor een omgang door de stad. Op dat oogenblik vertrekken ook de deelne mers aan de vergadering in het Concertgebouw naar het Kardinaal Van Rossum-plein, waar na een rede van den burgemeester der stad, mr. F. J. van Lanschot, het standbeeld van den grooten Nederlandschen Kardinaal in tegen woordigheid van de hoogwaardige bisscncppen en andere autoriteiten zal worden onthuld. De plechtige onthulling zal geschieden Juist als om half vier de kop van den stoet genaderd is bü het standbeeld. De bisschoppen en auto riteiten zullen hier gadeslaan het défilé der duizenden, wat een waardig slot zal vormen van dezen Nederlandschen Katholiekendag, waaromtrent de verwachtingen en niet ten onrechte hoog zijn gespannen. Tot dusverre had het R. K. Werkliedenver bond vrijwel wekelijks 'n „Verbondskwartiertje" Dinsdagsavonds door den K.R.O. uitgezonden. Dit „kwartiertje" was oorspronkelijk bedoeld als een gelegenheid om actueele mededeelingen te doen betreffende het werk der katholieke arbeidersbeweging, doch is gaandeweg "'an ka rakter veranderd: in den korten tijd van onge veer 15 minuten werden in den laatsten tijd meermalen vraagstukken aangeroerd, maar van behandeling kon natuurlijk in dien tijd haast geen sprake zijn. Dit bracht het Verbondsbestuur tot de over tuiging, dat met den oorspronkelijken opzet radicaal moest worden gebroken en de gelegen heid diende gezocht om verschillende zaken voor de microfoon werkelijk te behandelen. Het besloot daartoe de medewerking te vra gen in de eerste plaats van den K.R.Odie er, bereidwillig als altijd, in toestemde van het kwartiertje in de week te maken een uitzen ding van ongeveer om de veertien dagen, die langer zou duren. Toen deze medewerking was verzekerd, werd een program opgemaakt en werden bevoegde sprekers aangezocht. Zoodoende is tot stand gekomen een plan van radio-uitzendingen, waarin behandeld zul len worden „vragen van heden en toekomst". De eerste uitzending zal zijn as. Dinsdag 1 Mei. De heer Henri Hermans zal dan een al- gemeene inleiding geven onder den titel: de huidige onrust op maatschappelijk en staat kundig terrein. Daarna behandelt Mr. C. Goseling op 15 Mei het katholiek herstel op staatkundig gebied, pater Mr. Dr. D. Beaufort O.F.M. op 29 Mei het herstelprogram van Quadragesima Anno; 12 Juni Mr. J. van Maarseveen, historie, inhoud en beteekenis van de Bedrijfsradenwet'; op 19 Juni spreekt de heer A. C. de Bruijn over de toekomst der vakbeweging en 3 Juli rector J. Bots over het leekenapostolaat naar Quadra- gesimo Anno. In de dan volgende Verbonds-uitzendingen worden enkele economische vragen behandeld, terwijl nadien een tiental onderwerpen aan de orde komen onder den titel van „Aller aan dacht waard". Alle uitzendingen vinden plaats op Dinsdag avond en beginnen om kwart na zeven. De heer Baars blijkt als leider van den A. N. F. B. te zijn opgevolgd door jhr. R. Groe- ninx van Zoelen, secr. der Nationale Unie, zoo dat de band tusschen beide vereenigingen nu wel zoo innig mogelijk is. Het is, volgens de „N. R. Cti" gebleken in de Woensdagavond te Leiden gehouden openbare vergadering van den A. N. F. B., waarin het woord heeft gevoerd dr. M. A. J. Brinkgreve en eenige vragen zijn be antwoord door jhr. Groeninx van Zoelen als „tegenwoordige leider". Van Maandag 28 tot Donderdag (H. Sacra mentsdag) 31 Mei, wordt er in het retraitehuis „Loyola" te Vught een retraite gegeven voor R. K. Spoor- en Tramwegmannen. ESURIENT! PANEM De eerste Apostolische Vicaris van het pas opgerichte Vicariaat Celebes, Z. H. Exc. Mgr. W. Panis, M.S.C., titulair bisschop van Trisipa, zal in zjjn Missie zelve tot Bisschop gewijd worden. Z. H. Exc. Mgr. J. Aerst, M.S.C., Apos tolisch Vicaris van Nederl. Nieuw-Guinea, die tot dezelfde Congregatie der Missionarissen van het H. Hart behoort, zal de Consecrator zijn. Men zal van de dispensatie, die aan Missie bisschoppen verleend wordt, om zonder As sistent-Bisschoppen geconsacreerd te worden, moeten gebruik maken, wijl het in de Indische Missies wegens de groote afstanden zeer moei lijk, zoo niet onmogelijk zou wezen, dat drie Bisschoppen ter plaatse zouden zijn; ook bij de andere Bisschoppen, die tot nu toe in Nederl. Indië werden gewijd, n.l. H.H. Exc. Mgr. Bos en Mgr. Brans, geschiedde de consecratie zonder assistent-bischoppen. De datum der wijding van Mgr. Panis is nog niet vastgesteld, doch hoogstwaarschijnlijk zal zij niest voor einde Juni plaats hebben. Van het wapenschild van den nieuwen Missie- Bisschop is de teekening te danken aan de he raldische kennis en kundige hand van den wel bekenden Dr. Xav. Smits. Het wapen voert in het rechter bovenkwartier den oud-christelijken visch, 'n dolfijnsoort, die een korfje met vüf brooden en daarin een'glas met rood gekleurden wijn op den rug draagt. De groote visch verbeelde oudtijds den Christus i: de levende wateren, waarin de kleine vis- schen (Christenen) mét Hem en dóór Hem leefden. De figuur van den Visch op het wapen schild is nauwkeurig gevolgd naar fresco's in de Catacomben, die sedert De Rossi en Mgr. V'ilpert voldoende bekend zijn geworden. De Visch (Ichthus) is om zijn verheven betee kenis in goud, evenals het brood en de wijn, de symbolen der Eucharistie. De golf waarop de visch is afgebeeld, is in azuur, evenals het veld van dit kwartier. Op deze voorstelling in het eerste kwartier van het wapenschild heeft de wapenspreuk van Z. H. Exc. Mgr. Panis be trekking: „Frangam esurienti panem tuum: den hongerende zal ik Uw brood breken". In het tweede kwartier staat het vlammend Hart van Jezus, aan Wien de Congregatie is toegewjjd. Deze figuur is van keel (rood), gela den op een veld van goud. De benedenhelft van het schild is van zilver, waarop een palmboom op een eiland (Celebes), ter weerszijden van golven omspoeld. Boom, eiland en golven zijn van sinopel (groen), de kleur van het Oost-Indische Missieland, dat weldra een smaragd moge worden aan de kroon der Katholieke Kerk! Bij de familie te Oss is bericht gekomen, dat de zeereerw. pater M. Voets, van de Congre gatie van het Onbevlekt Hart van Maria (Scheut-Vught) missionaris in Z.W. Mongolië of Si-wan-tzen, daar is overleden. Z.Eerw. bracht ook jaren door in de Chineesche missie totdat de dood plotseling een einde maakte aan zijn zegenrijken arbeid en aan zijn welbe stede priesterlijke loopbaan. Pater Voets was geboren in Heeswijk en be reikte den ouderdom van 44 jaar. Naar wij vernemen, heeft Z. H. Exc. de bis schop van Haarlem aan den zeereerw. heer pas toor A. J. Ratté te Sloten eervol ontslag ver leend als geestelijk adviseur van den R. K. Too- neelbond in het bisdom Haarlem. Pastoor Ratté heeft 21 jaat dit adviseurschap bekleed, van de oprichting af. Toen was deze bond een lande lijke; in 1930 is hij in een diocesanen omgezet. Tot zijn opvolger is benoemd de zeereerw. zeergel. heer J. A. Slijkerman, leeraar aan het Seminarie „Hageveld" te Heemstede. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Maandag, Dinsdag en Donderdag audiëntie verleenen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week alléén Vrijdag en Zaterdag audiëntie verleenen. Te Bloemfontein is men onlangs tot de ont dekking gekomen, dat het spoorweg-rijtuig, het welk indertijd heeft gediend als zetel van de „regeering te velde", nog in gebruik is bij de Zuid-Afrikaansche Spoorwegen. Het rijtuig is gebouwd door de Koninklijke Fabrieken van .W.V. Rijtuigen en Spoorwagens van J. J. Beynes te Haarlem, Holland. Tot nog toe is de koets in gebruik geweest op een klein traject in den Vrij staat. De koets, welke door H. M. Koningin Wil- helmina aan den Staatspresident Kruger werd geschonken, is in de jaren niet veel veranderd. Indertijd was de wagen herkenbaar aan het ver gulde wapen, hetwelk aan weerszijden van de koets was bevestigd. Daar het rijtuig in de laatste jaren niet meer aan de moderne eischen voldeed, bleef het vaak op het station achter en deed dan ook wel dienst voor den afdeelingsbestuurder. Het merkwaardig rijtuig zal thans worden overgebracht naar Pretoria en weer geheel in zijn vroegeren staat worden teruggebracht. Van de directie der Beynesfabrieken te Haar lem, kregen wij welwillend nog de volgende in teressante bijzonderheden over dezen salonwa gon: De wagon werd in December 1893 afgeleverd. Hij bestaat eigenlijk uit twee samengekoppelde rijtuigen, waarvan één een grooten salon en "n ruim bordes bevat en het andere een W.C., een zit-slaapcompartiment en een dienkamer, be nevens een klein balcon. De dubbelwagon was totaal ongeveer 16 M. lang, 8 Meter hoog en 2.80 Meter breed en ge schikt voor smalspoor (één Meter spoorwijdte) Hij was geheel van hout gemaakt, want des tijds kende men nog geen stalen of aluminium rijtuigen! De kleur was wit. Op het ruime bordes van den eersten wagen stonden twee fauteuils en twee tabourets. Het bordes had een z.g. portefeuille-tree, welke ook toegepast is bij den.... ultra-modernen Diesel- trein, 3ij het dat ze daar automatisch is! In den salon, welke zeer „weelderig" (volgens de'begrippen van dien tijd!) was aangekleed, bevonden zich acht met leer bekleede stoelen en twee tafels met neerklapbare bladen. Aan de zijwanden hingen copieën van schilderijen van Rembrandt, n.l. portretten van diens vader en moeder. Op den buitenkant van den salon was het wapen van de Zuid-Afrikaansche Repu bliek aangebracht. De W.C. in den tweeden wagen bevatte ook den waschbak voor de zit-slaapkamer en had aan de buitenzijde een ruit, waarin het monogram van de Zuid-Afrikaansche Spoorwegen geëtst was. In de daarnaast gelegen zit-slaapkamer be vonden zich acht zitplaatsen, welke tot bed den uitgeklapt konden worden. De tweeling wagen was dus op het vervoer van acht per sonen berekend. Het laatste compartiment van den tweeden wagen was de „dienkamer" en bevatte o.a. een ijskast en een aparte bergkasi voorwijnflesschen. Vanzelfsprekend was ook waschgelegenheid aanwezig. De waterreservoirs hiervoor bevonden zich, zooals ook thans nog gebruikelijk is, onder het dak van den wagen. De compartimenten van het z.g. slaaprijtuig waren onderling verbonden door 'n zijgang. Deze gang liep uit in den vouwbalg (ook wel „harmoni ca" genaamd), welke de beide wagens vast aan elkander verbond en den doorgang ertusschen vormde. De vouwbalg zat door de plaats van de zijgang niet in het midden van beide wa gons, zooals o.a. bij de electrische treinen het geval is, maar aan één zijkant. In de zijpaneelen van de plafonds van beide wagen waren lampen (natuurlijk geen elec trische of gas!) met reflectors bevestigd. Daar iedere wagon slechts 8 Meter lang is en twee assen bezit, maakt ze thans uiterlijk niet veel meer indruk dan een oude, dood gewone tramwagen. Destijds was ze echter het neusje van den zalm en een geschenk van H. M. Koningin Wilhelmina aan president Kruger waardig De dubbelwagen is in 1893 geheel in kisten gepakt en per spoorwagon naar Amsterdam of Rotterdam gebracht, waar ze per schip verder naar zuid-Afrika is vervoerd. Lang heeft hij daar niet als salon-slaapwagen van den president der Zuid-Afrikaansche Re publiek kunnen fungeeren, niet omdat hij daar voor niet voldeed, maar omdat de Republiek werd opgeheven en gewelddadig door Engeland geannexeerd (18991902), waardoor vanzelf een salonwagen voor den president overbodig werd! Naar het ,,Ned. Weekblad voor Kruideniers waren" verneemt, is door de regeering een com missie benoemd, die met Amerika zal onder handelen over uitwisseling van producten. Deze commissie heeft o.m. tot taak een regeling te treffen tot uitvoer van lijnolie uit ons land naar Amerika, waar tegenover Amerika lijnkoeken naar Nederland zou exporteeren. Het grootste succes van den Twaalf-Provin ciën-Rit is voor de Sportcommissie der K.N.A.C. aanleiding geweest tot het uitschrijven van een zoogenaamden „Folkloretocht". Het programma van den tocht is als volgt sa mengesteld: Woensdag 9 Mei. Samenkomst te 4 uur in de verschillende hotels te Oosterbeek, zooals Bil- derberg, Tafelberg, De Duno, en te 6 uur diner in eigen hotel, waarna te kwart over zevenen samenkomst op een nader te bepalen punt, ge meenschappelijk rijden naar den Meihof, al waar gevestigd is het Centraal Bureau voor Volksdansen (N. C. V. B.). Mevr. dr. Elise v. d. VenTen Bensel zal met haar voordansers ver schillende contra-, morris- en zwaarddansen uitvoeren. Bij slecht weer zal dit plaats hebben in de concertzaal te Oosterbeek. Donderdag 10 Mei. Hemelvaartsdag, 's Mor gens facultatieve rit naar de Duno, wandeling door de Azalealaan, daarna lunch in eigen hotel. Vandaar uit tocht door den Achterhoek naar Muldersfluite bij Hengelo in Gelderland, waar te zien zal zijn de broodweging en brood- uitdeeling. Terugtocht over Laag-Keppel, Die ren, Zijpenberg naar Oosterbeek. 's Avonds ge- meenscnappelijk diner. Vrijdag 11 Mei. Vertrek 's morgens half 11 over de Veluwe eventueel met inlassching be zichtiging eiermarkt te Barneveld, naar Gorssel bjj Zutphen. Zaterdag 12 Mei. "s Morgens bezoek aan het Openlucht Museum te Arnhem. De deelnemers worden hier rondgeleid door den directeur, den heer T. A. van Erven Dorens en den heer D. J. v. d. Ven. Indien de bloei der vruchtboomen de Betuwe nog aantrekkelijk maakt, zal hier naar 's midaags een autotocht worden onder nomen. Zondag 13 Mei. Half elf vertrek naar St. Hu- bert bij Cuyk aan de Maas, waar dien dag groote Gilciefeesten uit de geheele streek wor den gehouden. Na afloop gemeenschappelijke thee in den Piasmolen of andere gelegenheid bij Nijmegen, waar de tocht zal worden ont bonden. Blijkens de mededeelingen van het Centraal bureau voor de statistiek is een verblijdende vooruitgang in den uitvoer van paarden in het eerste kwartaal van 1934 te constateeren. Vooral de uitvoer van oudere paarden er werden in de eerste drie maanden 1337 stuks uitgevoerd nam toe. Hiervan nam Duitschland er 1296 af. Alleen de uitvoer van jonge paarden liep ver geleken met het eerste kwartaal van 1933 terug van 305 tot 87 stuks. Totaal verlieten in Januari-Maart 1448 paar den ter waarde van f 463.000 ons land. Voor 1933 waren deze getallen resp. 1267 en f 308.000. Inderdaad verblijdende cijfers voor de fokkers en handelaren. In de Staatscourant van hedenavond zal een Koninklijk Besluit worden opgenomen, waarbij de contingenteering van den invoer van leder voor acht maanden verlengd wordt. Voor zooi- leder, drijfriemleder tuig- en zaalleder is het contingent bepaald 'op 40 pet. van de hoeveel heid, welke gemiddeld per acht maanden in 1930 en 1931 werd ingevoerd. Voor overleder en ander leder (waaronder zeemleder en voeringleder) is het contingent bepaald op 40 pet. van de hoeveelheid, welke gemiddeld per acht maanden in 1931 en 1932 werd ingevoerd. Z. K. H. Prins Hendrik heeft hedenochtend in audiëntie ontvangen den aftredenden chef van den Generalen Staf luitenant-generaal H. A. Seyffardt, en den afgetreden commandant der zeemacht in Indië, hoofd van het Departement van Marine aldaar, vice-admiraal J. F. Osten. Gedurende de afgeloopen week hebben wij kunnen waarnemen, hoe het weer over het alge meen hoe langer hoe meer in kwaliteit achter uitging. Tegen Donderdag werd het buiig en kwamen in verschillende streken van West- Europa ook onweders voor. In ons land waren toen echter de koudste dagen reeds voorbij en vertoonde de thermometer over 't algemeen weer een tendens tot stijging. Voor de beoordeeling van de naaste weerkan- sen is het van belang eerst de oorzaak na te gaan van deze temperatuurstijging. Daartoe is het allereerst noodig om op te merken, dat de sterke tempera tuur daling, die er aan vooraf ging, daardoor veroorzaakt werd, dat koude, polaire lucht rechtstreeks uit het hooge Noorden over west-Europa stroomde. Toen echter over de Britsche Eilanden en hunne omgeving een lage druk centrum was gevormd, liep de koude luchtstroom in een zeer wijden boog, en wel over de Golf van Biskaye, om dit centrum heen en keerde als Zuidwestelijke stroom over Frankrijk naar het Noordoosten terug om via de Noordzee en het zuidelijk deel van Skandinavie weer ten deele in den hoofdstroom te worden opgenomen. Op dezen langen weg had de koude lucht ge legenheid warmte op te nemen, vandaar, dat de Zuidwestelijke luchtstroom, die weliswaar van polairen oorsprong was, een hoogere tem peratuur bezat dan de eerst rechtstreeks uit het hooge Noorden toevloeiende lucht. De tempera tuur moest dus iets milder worden zonder dat het warm weer kon worden. Ten tijde van het opmaken van dit overzicht was deze algemeene toestand hetzelfde. De zeer warme luchtmassa's, die uit Z.O.-Europa naar de Oostzee vloeiden, werden daar naar het Oosten afgeleid en konden den kouden stroom niet ontmoeten, zoodat het gecompliceerde de pressie-gebied over West-Europa niet gevoed werd en tot afsterven gedoemd was. Intusschen ontwikkelde zich ten Westen der Britsche Eilanden een gebied van hoogen druk in aansluiting aan het Azorenhoog. Dit past geheel in den voor dezen tijd normalen alge- meenen weerstoestand. Wij kunnen om die redenen voor Zondag niet rekenen op warm weer. Waarschijnlijk zal het weer in ons land tegen het einde der week wel rustiger worden wegens het afsterven der de pressie. Het weer kan daarbij zelfs heel mooi worden, maar zal eerder koel, vooral des nachts, zijn met vrij milde temperatuur over dag in den zonneschijn. De regenkansen nemen tegen het einde der week weer af. De wind zal vermoe delijk naar West of Noordwest ruimen en over het algemeen zwakker worden. Op warm weer zal nog gewacht moeten worden. (Nadruk verboden.) Onder het eere-presidium van mevrouw C. de Vlugt-Flentrop heeft zich te Amsterdam een comité gevormd om de verkooporganisatie van de crisispostzegels ter hand te nemen. Van Zaterdag 28 dezer af zullen van 10 tot 5 uur speciale loketten geopend zijn in het hoofd postkantoor en in het postkantoor Zuid (Roeiof Hartplein), terwijl eveneens zegels verkrijg baar zijn bij het secretariaat van het Postzegel- comité: Accountantskantoor M. F. Pieters. Kei zersgracht 276, tel. 35276, en bij het Crisis- Comité Amsterdam 1931, Sarphatikade 2, teL 31808. Telefonische bestellingen worden aan beide laatstgenoemde adressen gaarne aangenomen. Bestellingen boven 10.— worden thuisbe zorgd tegen contante betaling. Frankeert uw correspondentie uitsluitend met crisispostzegel, helpt op deze wijze mede het moeilijke bestaan van uw door de crisis zoo zeer getroffen medebrugers althans eenigszins te verlichten. De postzegels met een frankeerwaarde van resp 5 en 6 ct. worden verkocht voor resp. 9 en 11 ct. Het is voor het eerst dat een postzegel de beeltenis draagt van H. K. H. Prinses Juliana, eere-voorzitster van het Nationaal Crisis- Comité. In de laatst gehouden vergadering van de Bijzondere Commissie voor Georganiseerd Overleg voor de Ambtenaren der directe Belas tingen, enz. en der Registratie, enz. werd inge stemd met de door den Minister van Finan ciën voorgenomen regeling betreffende het verleenen van toelagen aan landmeters, hoofden van bureaux. Een voorstel van den Minister om de positie van de klerken bij den dienst der belastingen nader te regelen, in zooverre, dat met hen een arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht zal worden aangegaan, werd aangenomen. Verworpen werden de van de zijde der orga nisaties ingediende voorstellen tot het invoeren van een andere loonregeling voor de bij den dienst der belastingen werkzaam zijnde schrij vers en het bij dien dienst invoeren van den rang van bureelchef met een afzonderlijke schaal van bezoldiging. Voorts maakten een onderwerp van bespre king uit, door organisatievertegenwoordigers ingediende voorstellen over het bevorderen van rijksklerken tot commies en om de daarvoor in aanmerking komende ambtenaren bij den dienst der belastingen te doen voorzien van een aanstelling tot onbe'zoldigd rijksveldwach ter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9