de Inktvisch Roode bankiers New-Yorksche Beurs GEWESTELIJKE LANDDA G VAN DE N.S.B. ZONDAG 29 APRIL 1934 Socialistische wethouders van financiën belegden gemeente' gelden in een wankele bank Balthasar gaat heen De steden wedstrijden te Antwerpen Amsterdam wint met 31; Rot terdam verliest met 63 AntwerpenRotterdam Jaarvergadering van "St. Christoffel" Leden aangesloten bij fascistische of nationaal-socialistxsche organisaties worden geroyeerd Het standpunt inzake de N.S.B. Onderzeeërs aangekomen Vol, maar leeg Achttien misdrijven gepleegd Dievenbende te Winschoten ontmaskerd ZWARE ERUPTIE Aschregens en gloedwolken van de „Merapi" Op rijksveldwachter geschoten Dader heeft zich bij de politie gemeld AMSTERDAM—HULL- LIVERPOOL DREIGENDE CONFLICTEN Confectie, taxi's en steenen MARKTNIEUWS Stemming gemakkelijk. Omzetten 560.000 shares WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT Juü 1.50 STOOMVAARTLIJNEN DOOR PETER BARON Onze Belgische correspondent seint ons: De socialistische federatie van Gent heeft Zaterdagmiddag beraadslaagd over de positie van wethouder Balthasar. Deze heeft, zooals men weet, in zijn hoedanigheid van wethouder van financiën, 20 millioen franken belegd in de socialistische Bank van den Arbeid. De vergadering besloot wethouder Balthazar te verzoeken zijn ontslag aan te vragen. Het wordt evenwel aan hem overgelaten om het tijdstip te kiezen, waarop hij zijn ontslag zal indienen. Vrijdag hebben de katholieke en de Vlaamsch- nationalistische leden van den Antwerpschen gemeenteraad het college van B. en W. ge ïnterpelleerd over het feit, dat er 23 millioen franken uit het bezit der gemeente belegd werden in de Bank van den Arbeid. Vooral den socialistischen wethouder van financiën, dis tevens zitting heeft in den raad van beheer der Bank van den Arbeid en dus de wankele positie van de Bank kon kennen, toen hij er zoo een belangrijk bedrag aan gemeentegelden in belegd, troffen heftige verwijten. Op de vraag, wat het college van B. en W. denkt te doen om te vermijden, dat de stad Antwerpen schade lijdt bij de débacle der Ban kvan den Arbeid, antwoordde de burge meester, dat de onderhandelingen nog voort duren en dat hij daarom nog geen ant woord kon geven op de gestelde vraag. In geheime zitting droeg de raad dan het college van B. en W. op om langs rechterlijken weg het bezit der gemeente terug te eischen. Op het Beerschot-terrein te Antwerpen wer den Zaterdagmiddag de beide Stedenwedstrij- clen AntwerpenAmsterdam en Antwerpen Rotterdam gespeeld. Om drie uur werd voor 5000 toeschouwers met de ontmoeting AntwerpenAmsterdam aangevangen, waarbij de opstelling als volgt was: Entente Anversoise: Doel De Ceuninck (Antwerp F.C.); achter: v. d. Bosch (Beerschot) en Seys (Beerschot); midden: Verboven (Berghem Sport), Meulder- mans (Beerschot) en Willems (Berghem Sport); voor: Wauters (Berghem Sport), Th. Bastin (Antwerp F.C0, A. Hellemans (Belgica), Isen- borghs (Beerschot) en Franckx (Lyra). Amsterdam: Doel: Oerlemans (De Spartaan); achter: Wil- ders (BI. Wit.) en Caldenhoven (D.W.S.); mid den: Slot (D.W.S.), van Deyck (Ajax) en De Lange (BI. Wit); voor: Ten Tave (Ajax), Ouden dijk (Ajax), Van Reenen (Ajax), Brands (V. V.A.) en Mulders (Ajax). In het begin was het spel verdeeld, maar reeds na zes minuten schiet Van Reenen tegen de lat en Oudendijk kogelde den teruggespeel- den bal in het doel (01). De Antwerpenaren werden iets sterker en keeper Oerlemans moet verscheidene schoten houden. De uitvallen van Amsterdam blijven gevaarlijk en uit één daarvan scoort Van Ree nen uit een voorzet van Mulders na 17 minuten spelens het tweede doelpunt (02). Het kopwerk der Belgen viel op, maar het plaatsen aan beide kanten was slecht. De Bel gen konden niet tot scoren komen door het slechte afwerken van den aanval. Met een 20- voorsprong voor de Amsterdammers ging de rust in. Na de rust zakte het spelpeil geweldig en waren de Antwerpenaren over het algemeen iets meer in den aanval. Vijf minuten voor het einde scoorde A. Hellemans een tegenpunt, dat welverdiend was. Twee minuten voor tijd kreeg Van Reenen, even buiten het beruchte gebied, een vrijen trap wegens hands te nemen. De Belgen vormden een hechte linie voor het doel, doch de Ajaxied plaatste tactisch naar den vrijstaanden Mulders, die kalm inschoot (13). Met een welverdiende overwinning van 31 voor Amsterdam kwam dus het einde. Direct hierop aansluitend werd begonnen met den wedstrijd AntwerpenRotterdam, waar voor de volgende teams in het veld versche nen: Antwerpen: Doel: Somers (Antwerp F.C.); achter: Pave- rick (Antw. F.C.) en Joacim (Berghem Sport) midden: Van Wouwe (Antwerp F.C.), Mortel mans (Antwerp F.C.) en Hollanders (Antwerp F.C.; voor: De Vries (Antwerp F.C.), Stijnen (Berghem Sport), Lambrechts (Antwerp F.C.), Van Brandt (Berghem Sp.) en Van Campen- hout (F C. Mechelen). Rotterdam: Doel: Cohen (Sparta); achter: De Bruyn (Hermes D.V.S.) en Mastenbroek (V.V.V.)mid den: Gebr. Pauwe en Van Oyen (Feyenoord); voor: v. d. Tuin (Hermes D.V.S.)Vrauwdeunt (Feyenoord), Bouter (Excelsior), de Haay (D.C. L.) en Ruizeveld (C.V.V.). Aanvankelijk was het een goede wedstrijd met een kalm verloop. Beide teams kregen zeer veel kansen tot scoren doch eerst na 34 minuten wist Van Campenhout met een kopbal Cohen te passeeren (1—0). Het bleek al spoedig, dat de Rotterdamsche voorhoede zeer zwak was en vooral de midvoor Bouter presteerde niet veel en schoot in snel heid te kort. Zeven minuten later was het reeds 20 door een goed doelpunt van Lambrechts. Met een 20 voorsprong voor Antwerpen ging de rust in. In de tweede helft waren de Antwerpenaren direct in het offensief en spoedig was een doel punt het resultaat hiervan. Met een goed schot maakte Lambrechts er 30 van. De Rotter dammers antwoordden met eenige vinnige aan vallen, waarbij een kopbal van Vrauwdeunt tegen de lat kwam. Toen kwamen er eenige fatale minuten voor Rotterdam. Kort na elkaar wisten eerst Van Brandt, daarna Lambrechts en tenslotte wederom Lambrechts Cohen te passeeren en de stand was dan 60 voor Ant werpen. Kort achter elkaar scoorde Rotterdam toen drie doelpunten. Eerst scoorde Bas Pauwe uit een penalty, daarna maakte Vrauwdeunt uit een voorzet van v. d. Tuin het tweede doelpunt en tenslotte was het weer Vrauwdeunt die kee per Somers met een fraai schot passeerde (63). Met dezen stand kwam het einde. (Vervolg.) De Zeereerw. Pater Van Kempen C.s.sJR., rector van het retraitenhuis te Amersfoort, die door den voorzitter hartelijk werd verwelkomd, wekte de leden op tot deelname aan de retraite, erop wijzende, hoe ook door retraite sociale verbetering verkregen moet worden. Langdurige besprekingen werden gevoerd over de exploitatie van het orgaan. Eenige voorstellen betreffende het royeeren van leden, die zijn aangesloten bij een fascisti sche of nationaal-socialistische organisatie, kwamen niet in behandeling, daar het hoofd bestuur in dezen reeds zijn standpunt heeft bepaald. Leden van „St. Christoffel", die tevens lid zijn van een fascistische- of nationaal-socialis tische organisatie, worden als lid van de ver- eeniging geroyeerd, terwijl beroep op de alge- meene vergadering mogelijk is. Een en ander geschiedt volgens het reglement na overleg met het bestuur der betreffende afdeeling. De middagvergadering werd voor een groot deel in beslag genomen voor het behandelen der begrooting, die aan inkomensten en uitga ven sloot met een eindbedrag van 30.750.—, waarover uitvoerige besprekingen werden ge voerd. Warme dank werd door meerdere sprekers gebracht aan den algemeen penningmeester, den heer G. Th. Distelbrink uit Amsterdam. Ook het orgaan werd wederom besproken, terwijl een afgevaardigde pleitte voor contri- butie-verhooging. Breda vroeg een meer overzichtelijke begroo ting. De penningmeester ontzenuwde verschillende bezwaren, die tegen de begrooting gemaakt waren. De presentie-gelden zullen door het bestuur worden herzien. De voorzitter deelde mee, dat het bestuur ook de vraag van Breda zal ovewregen. De begrooting werd met de stem van Arn hem tegen ongewijzigd goedgekeurd. Naar aanleiding van een voorstel van de af deeling Eindhoven, zegde het bestuur toe de mogelijkheid te onderzoeken om de vacatiegel den van hoofdbestuur, commissarissen, gedele geerden en commissieleden te verminderen. Na de rondvraag, waarvan velen gebruik maakten, werd de vergadering gesloten. SOERABAJA, 28 April. (Aneta.) De on derzeeërs K XIV en K XV liepen klokslag 11 uur het Marinebassin binnen, alwaar vele offi cieren, onderofficieren en manschappen ter ver welkoming stonden opgesteld. Nadat de onderzeeërs gemeerd waren, begaf de Commandant der Marine, de kapitein ter zee J .S. C. Olivier, zich aan boord van de K XV. Hij inspecteerde de bemanning, sprak haar toe, verwelkomde haar en wenschte allen voorspoed in hun werkkring toe. De commandant der Marine eindigde zijn redevoering met een driewerf hoera op H. M. de Koningin uit te brengen. Daarna begaf hij zich naar de K XIV, waar hij deze toespraak herhaalde. Hermede was de plechtigheid afgeloopen. Men kan niet beweren, dat de N.S.B. nume riek tot op heden in Nederland geen succes gehad heeft. Kwamen er op den eersten, te Utrecht ge houden Landdag op 7 Januari 1933 ongeveer 600 N.S.B.-ers bijeen, negen maanden later, op den tweeden Landdag verschenen er reeds 6000; en thans waren er, volgens opgave van de leiding, wel 12.000 leden in het Amster- damsche RAJ.-gebouw opgekomen. 'n Beweging alzoo, welke niet onderschat, niet verwaarloosd mag worden, zij het dan ook, dat ook andere bevolkingsgroepen bij gelegen heid evenzeer zulk een menschenmassa bijeen zouden kunnen krijgen. Ondanks de volte ging echter alles rustig toe, al verloochende zich ook in dit milieu de weer barstige Hollandsche aard niet. Ondanks veel vuldig en streng verbod werd er lustig op los gerookt en lang duurde het vóór de leiding na de pauzen de menschen weer op hun plaats gekregen had. De zaal was voor deze gelegenheid fascistisch versierd met vaandels, vlaggen en N.S.B.-em- blemen en in 't midden was een hoog, groot podium aangebracht, waarop schijnwerpers suggestief werkten. Hier was en werd geregisseerd, en 't was interessant, te zien, hoe gemakkelijk en graag de massa zich liet fascineeren. Onder daverende houzee-spreekkoren betrad de leider Mussert de zaal, en besteeg hij, vooraf gegaan en geëscorteerd door net-echte fascis ten, het podium om het doel van dezen Land dag met een enkel woord te omschrijven: de vorming van heel ons volk tot één groote fa milie, en een demonstratie van marcheeren- de N-S.B.-ers in de hoofdstad, waar voorgoed een einde gemaakt zal worden aan het Marxis me. De opkomst, de regie en het enthousiasme waren dus in orde. Wij hebben er echter verbaasd, om niet te zeggen ontsteld over gestaan, hoe zulk een volte gepaard kan gaan met zulk een leegheid. Aan sprekers aan sommige goede en vlotte sprekers ook geen gebrek: achtereenvolgens is er gesproken door ds. Van Duyl, die bezig schijnt den in 1928 overleden Erich Wichman tot een nationalen held te verheerlijken, omdat nationaal-socialisme zonder helden verheerlijking nu eenmaal niet gedijen kan; door den pro pagandist Vlekke, die hevig tegen het liberalis me te keer ging en voor de vergadering kwam spoken met een hier en daar wel eens bespro ken „Kabinet op breeden grondslag", waarin ook sociaal-democraten zouden zitting nemen; door den heer Van Geelkerken, algemeen secretaris van de N.S.B., die de vergaderden een kwartiertje met grapjes ten koste van de Ministers Marchant en Oud amuseerde; door den heer J. Hoge wind, belast met de organisatie van de WA. (S.A. zouden ze in Duitschland zeggen); door graaf d'Ansembourg en ten slotte door den heer Mussert zelf. Wij hebben heel den avond geduldig zitten luisteren, maar het is ons ni.vt mogen geluk ken in de talrijk gehouden redevoeringen ook maar iets concreets, iets positiefs te ontdekken- Alles was negatief: tegen het Marxisme, tegen het liberalisme, tegen de politieke partijen, te gen Colijn, tegen „De Standaard", tegen Mar chant, tegen Oud, tegen de demokratie, tegen het parlement, tegen de kerkgenootschappen, die het lidmaatschap der N.S.B. niet kunnen goed keuren. Het is ons een raadsel, hoe de duizenden, hier aanwezig, zich blijkbaar verzadigen kon den aan al dat negatieve; zou niemand nu niet eens gedacht hebben: Wat voor een toekomst kan de NS.B. ons bieden? De leden der N.S.B. schijnen, wanneer zij maar mooie woorden hooren, gemakkelijk te bevredigen te zijn; ook een grapje werkt in dit milieu wonderen; als Mussert zegt, dat hij niet van eadetjes houdt, proest heel de zaal. En als zoowel Van Geelkerken als Mussert het gewetens-conflict van sommige N.S.B.-ers met één handomdraaien oplossen, door te ver kondigen, dat dezulken hun geloof hoog moeten houden, maar trouwe leden moeten blijven van de N.S.B., dan schijnt er niet één toehoorder op de idee te komen, dat er indien de oplossing zóó gemakkelijk was heelemaal geen gewe tens-conflict zou bestaan. Leeg was 't allemaal, ondanks de volte. te zijn naar een ziekenhuis in Den Haag ver voerd, waar vannacht de kogel is verwijderd. De toestand van den agent is redelijk. De dader heeft zich per fiets naar Den Haag begeven en heeft zich aan het politiebureau aan de Prinsenstraat aldaar gemeld, waar hij zijn daad vertelde. Het wapen heeft hij ergens in het water gegooid, het wordt door de politie ge zocht. Van de aanleiding tot zijn daad is nog niets bekend. Aan wraak tegenover de politie behoeft niet te worden gedacht, want de jongen heeft in 8 jaar niets met de politie uitstaande gehad. Hij en ook zijn familie staan zeer gunstig be kend. Wel was de G. iemand van onevenwichti ge natuur. De G. was in dienst bij de firma V. D., waar hij administratief werk verrichtte. Hij is in Den Haag ingesloten. De marechaussee te Winschoten is eenige we ken geleden een georganiseerde dievenbende op het spoor gekomen, van welke reeds 5 leden kon den worden gearresteerd. Gedurende de laat ste jaren werden in Winschoten en omstreken verschillende diefstallen gepleegd van rijwie len en rijwielonderdeelen. Verleden week werd de marechaussee door een 15-jarigen rijwielher steller op het spoor gebracht van de bende. Thans is het onderzoek zoo ver dat aangeno men kan worden dat ongeveer alle misdrijven in de laatste jaren te Winschoten en omstre ken gepleegd, als inbraak, vernieling, diefstal, enz. in totaal niet minder dan 18 misdrijven, op rekening van deze bende kunnen worden ge schreven. Gearresteerd zijn drie schippers te Winscho ten, een vader en twee zoons, een scheepsjager te Vlagtwedde en een voorwerker van de Ned. Heide Mij. uit Oosterhesselen. Allen hebben voor den wachtmeester der marechaussee te Winschoten een volledige bekentenis afgelegd. De officier van justitie te Groningen, waar zij eveneens verhoord werden, heeft last gegeven hen in het huis van bewaring op te sluiten. Ver moedelijk zullen nog meer arrestaties volgen. Het onderzoek is nog aan den gang. DJOKJAKARTA, 28 April (Aneta) Gister avond werd te 9 uur 50 een zware eruptie van den Merapi waargenomen, welke 8 minuten duurde. Tot een hoogte van 700 Meter werden gloedwolken uitgestooten. De Trisingglijbaan bereikte de grens van het boschreservaat. Tijdens de eruptie werden bliksemstralen waargenomen en op de Westelijke helling vie len aschregens. Om 9 uur 53 werden groote steenen uitge worpen. Deze bereikten de plaats waar de elec- trische regenmeter is opgesteld. Te 10 uur 58 hadden wederom twee erupties plaats, welke gepaard gingen met gas-cxplosies. Des nachts té kwart voor een vond een nieu we eruptie plaats, welke echter niet kon wor den waargenomen, tengevolge van den mist. Te 1 uur 44 volgde een gas-explosie, terwijl 13 maal een zwaar gerommel werd gehoord. De waarnemingspost Selo bericht dat gloed wolken werden waargenomen bij Selokopodoe- woer, de eruptie werd niet opgenomen. Vrijdagavond om 10 uur surveilleerden de ge meenteveldwachter C. A. van Eendenburg en C. Lange in de Langestraat te 's-Gravenzande. Lange bemerkte, dat jongens luidruchtig waren, hij keek om en zag toen den 29-jarigen T. de G. op een afstand van 10 M. een schot lossen, waardoor van Eendenburg in den rug werd ge troffen. De dader ging er van door en nadat Lange zijn collega v. E. naar dokter van Rijn had gebracht is hij den dader achterna gegaan. Deze heeft ergens in een donkere straat nog maals een schot gelost, waarna hij wist te ont komen. De gewonde van E. is na voorloopig verbonden Naar de „Telegraaf" verneemt, heeft het Biitsche ministerie van Luchtvaart een voor de K. L. M. belangrijke beslissing genomen, door toe te staan, dat op de 1 Juni a.s. te ope nen nieuwe luchtlijn AmsterdamHullLiver pool ook op het traject HullLiverpool passa giers en goederen zullen mogen worden ver voerd. Er zal een drietal conferenties van Rijks bemiddelaars plaats hebben, nJ. op Dinsdag 1 Mei van den Rijksbemiddelaar mr. dr. S. de Vries Czn., in verband met een dreigend con flict in het confectiebedrijf; op Donderdag 3 Mei, eveneens van mr. dr. S. de Vries Czn., in verband met een dreigend conflict in het taxi bedrijf te Amsterdam en op Woensdag 2 Mei van den Rijksbemiddelaar H. P. J. Bloemers, in verband met een dreigend conflict aan de steenfabriek van de firma Mees te Groningen. AMSTERDAM. Tabak. Per s.s. „Trier" werden hier aangevoerd: 2919 pakken Sumatra-, zijnde 546 pn. Senembah Mij/K/4, 474 pn. id./S/Langk./4, 354 pn. id./SB/3, 306 pn. id/M/3, 506 pn. id/S/5 cn 733 pn. id/S/Langkat/5. Slotkoersen April 28 Allied Chemical 146 American Can C101% Amer. Car Foundry 26% Am. For. Power 9% Am. Smelting Ref41% Am. Tel Tel120 Am. Tobacco B. 7jx/2 Am Waterworks 20% Anaconda Copper X6V8 Ass. Gas Electr. Co. 7/g Atchison Topeka 67s/* Auburn Auto 41 Baltimore Ohio 28% Bethl. Steel Co40% Canadian Pacific \(,i/ Case Treshing Chase National B. 30 Chesapeake Ohio 46V* Chic. Milwaukee pref. 10% Chicago Rock Isl4% Chrysler Motor 48% Cities Service 3 Consol Gas of N.Y36 Continental OU 21 7 Dawesleening 73% 5y, Youngleening 46% Dele ware Hudson 64 Dupont de Nemours 94 Eastman Kodak 95 El. Bond <Ss Sh. Co. 16% General Electric 2 2 Va Gen. Gas Electr. 24 Gen. Gas El. cl. A. 1 General Motors 367/8 Great Northern Hudson Motor 16% Illinois Central 3lVa Intern. Harvester 40% Intern. Nickei 28% Intern. Tel. TeL 14 Kennecott Copper 21% KoninkL Olie 33% Low priced shares 6.55-65 McKeesport Tin PI A 87% Miss. Kansas Texas 11% Missouri Pacific 4% Idem pref. 7 Montgomery Ward 30% Nat. Cash. Reg. Co. 18V* National City Bank 31% Nat. Dairy Prod. G. A. 16% Nat. Steel 49Vs New York Central 33% Nord American Co18% Norfolk Western 1™ Novadel 21% Pennsylvania 330^ Proctor Gamble 3 Publ. Serv. N. L. 38% Radio Corp. of Am. 8% Sears Roebuck 4o% Shell Union Oil 87/8 Socohy Vacuum 16% Southern Pacific 26% Southern Railway J2 Standard Brands 21% Stand. Oil of N.-Jersey 4c% Tidewater Ass. Oil13% Union Pacific 129 United Aircraft 23V* United Corp. A 6 Unit. States Leather 9Vs Unit. States Rubber 22 Unit. States Steel1 Corp. 49% Wabash gew. A4 Westinghouse El39 Wool worth Build o2% 27 145% 101% 27% 9% 41% 120% 7 20% 16V* 7/a 68 41% 28% 41% 16% 69% 30 47 10% 4% 50 3 35% 21% 72% 44% 64% 95% 95% 16% 22% 24% lVs 37% 18% 18 26 145 102 27 97/* 41% 120% 71% 20% 16% 7/a 68V* 41V* 28% 42 16% 68V* 30% 46% 10V* 4% 50% 3 36% 21 71 43% 64% 94% 94 16% 22% 24V* 1 37% 19% 18 31% 32 41% 407/g 28% 28% 14% 14% 217/a 21% 33'/a 33% 6.60-70 6.55-70 87% 11% 4% 7% 30% 18% 31% 16% 49V* 34 72 18% 180 21% 34 3o3/8 38% 8% 49% 9 16% 27% 32% 21% 40% 13% 129% 23% b 22% 49% 4 39% o2% 87% 11% 4% 7% 30% 19 31% 167/a 49% 34% 18V* 180 21 34 36% 38% 8% 49 9% 16 27% 32% 21% 45 V* 137* 130 23% 0% 97a 2 2% 50% 4% 39% o3>* exdiv. ex claim. I gedaan en laten. t ex coupon. bieden. NEW-YORK, 28 April. 28 April 27 April 28 April 27 April Brussel 23.55 Rome 8.56% Madrid 13.77 Bern 32.66 Weenen 19.15 23.56 8.57 13.78 32.64 19.15 Oslo A'dam Londen Parijs Berlijn 25.87% 25.85 68.20 68.18 5.15 5.14 6.64% 6.65 39.72 39.63 NEW-YORK, 28 April. 28 April 27 April 28 April 27 April Rubber Mei 12.57 12.80 Deo. 13.45 13.70 Juli 12.80 13.09 Jan. 13.55 13.80 Sept. 13.03 13.37 Mrt. 13.75 14.00 Oct. 13.07 13.48 Suiker Mei 1.4 r-46 1.44-45 Dec. 1.60-61 1.60 Juli 1.47-48 1.47-48 Jan. 1.61-63 1.61-62 Sept. 1.54 1.54 Mrt. 1.67 1.65-66 Oct. 1.56 1.56 Ct.Cuba 3.42 3.42 Tarwe Roode Winter loco 90 Harde Winter loco 91 88% 89V* Tin Loco 55.05 54.87% April 55.05 54.87% Katoen Loco 11.15 11 15 Sept. 11.20 11.21 April Oct. 11.25-26 11.27-28 Mei 11.01 11.00 Nov. 11.31 11.33 Juni 11.06 11.05 Dec. 11.37-39 11.39 Juli 11.11-12 11.11-13 Jan. 11.46 11.45 Aug. 11.16 11.16 Mrt. 11.53 11.54 Koffie (Rio) (Santos) Mei 8.20 8.25 Mei 10.72 10.77 Juli 8.33 8.42 Juli 10.85 10.92-94 Sept. 8.40 8.50 Sept. 11.23 11.32-34 Dec. 8.49 8.58 Dec. 11.33 11.42-43 Mrt. 8.57 8 68 Mrt. 11.40 11.49 28 April 27 April Tarwe Mei 78%-% lull 78V*-% Sept. 7 9%-% Mais CHICAGO, 28 ApriL 28 April 27 April Mei 44% Juli 47V* Sept. 49 Reuzel Loco 5.82% Mei 5.25 Mei 5.80 Juli 6.00 Sept. 6.22% oud contract. Nieuw contract. Haver 76%-7/f Me) 28% 277/8 76%-% Juli 28% 28% 77%-% Sept. 29 28% Rogge 43% Mei o4% 53% 46% Juli 55% 54%.7/g 48% Sept. 57 56% Duluth Lijnzaad 5.62% 5.07% Mei S.62'/a luli 5.80 6.02% 1.85 1.86 1.82% 1.83% 28 April 27 April WINNIPEG, 28 ApriL 28 April 27 April Tarwe Gerst Mei 65% 64% Mel 35s/* 36 Juli 66% 65% JuU 37 37% Oct. 68% 67% Oct. 38s/* 39% Rogge Lijnzaad Mei 42 417/g Mei 1.48% 1.48% Juli 43% 43% 1.50% Oct. 45% 45% Oct. 1.48 1.48% Haver Mei 32 32 Juli 33% 33% Oct. 34 Va 34% ROTT. LLOYD KOTA TJANDI, 28 April van R'dam naar Java. PALEMBANG, 27 April n.m. 9 uur van Ham burg naar Rotterdam. BALOERAN, wordt 29 April n.m. 4 uur van Batavia te Southampton en 30 April v.m. 9 uur te Rotterdam verwacht. KOTA PINANG, thuisreis, 27 April n.m. 9 uur te Londen; zal 28 April n.m. 2 uur naar Rotter dam vertrekken. JAVA—NEW-YORK LIJN. KOTA GEDE, Java naar New-York, pass. 28 April vm. 5 uur Kaap Bon. HOLLAND—AMERIKALIJN. DELFTDIJK, Pacillc Kust naar Rotterdam, 27 April te Los Angeles. ROTTERDAM, wordt volgens nader bericht 1 Mel v.m. \an New-York te Rotterdam verwacht. Passagiersontscheping 8 uur v.m. BREEDIJK, 27 April van New-York te Rotterd. DRECHTDIJK, Rotterdam naar Pacific Kust, 27 April van Swansea. ROTTERDAM—Z.-AMERIKA LIJN. ALCY.PNE, thuisreis, 26 April van Victoria. HALCYON LIJN. MAASBURG, naar Rotterdam, was 26 April 4 uur 30 n.m. 200 mijlen O. van Wiek. STAD HAARLEM, Rotterdam naar Porto Fer- rajo, pass. 26 April Gibraltar. VREDENBURG, Bahia Blanca naar Rotterdam, passeerde 27 April Ouessant. KONINKL. HOLL. LLOYD. ORANIA, uitreis, pass. 27 April Ouessant. MIJ. OCEAAN. MELAMPUS, Java naar Amsterdam, pass. 27 April Perim. MYRMIDON, 28 April van Liverpool naar Ba tavia. KONINKL. NED. STOOMBOOT MIJ. ACHILLES, 27 April van Rotterdam naar Middl. Zee. AGAMEMNON, 27 April van Amsterdam te Rot terdam. VAN RENSSELAER, 28 April van W.-Indlë te Amsterdam. AJAX, 27 April van Hamburg te Amsterdam. PLUTO, 27 April van Amsterdam naar Go thenburg. TRITON. 28 April van W—Indlë te Amsterdam. BOSKOOP, 26 April Van Curasao naar Llverp. CERES, Middl. Zee naar Amsterdam, pass. 26 April n.m. 5 uur Finlsterre. COLOMBIA, thuisreis, 27 April n.m. 11 uur te Havre; zal 28 April n.m. 5 uur de reis voortzet ten en wordt 29 April n.m. 1 uur te Amsterdam verwacht. JUNO, 27 April van Savona n. Livomo. MARS, 27 April van Vlgo te Lissabon. ORESTBS, 27 April van Constanza te Istanboul. PERSEUS, 27 April van Oporto naar Vigo. TIBERIUS, Middl. Zee naar Amsterdam, pass. 28 April v.m. 4 uur 20 Wight. NEREUS, 28 April van Amsterdam te Kopenh. VENEZUELA, 26 April van Curasao naar Puerto Cabello. BODEGRAVEN, 26 April van Curasao naar Cristobal. MIJ. NEDERLAND. TANIMBAR, uitreis, 27 April van Antwerpen. POELAU ROEBIAH, thuisreis, 27 April van Singapore. VEREEN. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND—AFRIKA LIJN. NIJKERK, 28 April n.m. 3 uur van Hamburg te LJmuide!» verwacht. SPRINGFONTEIN, thuisreis, pass. 27 April n.m. 8 uur Ouessant; wordt 29 April 12 uur 's mid dags te Antwerpen verwacht. KLIPFONTEIN, 28 April van Kaapstad naar S S 61 b£1 i MELISKÉRK, uitreis, 28 April v.m. 2 uur te Antwerpen; zal 29 April middernacht de reis voortzetten. RIETFONTEIN, thuisreis, 27 April van Lorenzo Marques. HOLLAND—O.-AZIE LIJN. SEROOSKERK, uitreis, 26 April van Singapore. ZUIDERKERK, thuisreis, 28 April van Takubar. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. TJINEGARA, 26 April van Batavia naar Hongk, TJIKANDI, 26 April van Soerabaya n. Milke. TJISADANE, 26 April van Shanghai n. Batavia. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN. KOTA INTEN, 26 April van Vancouver naar Kaapstad. DIVERSE SCHEPEN. DELFSHAVEN, Rotterdam naar Norfolk, 28 April te Sluiskil. BATAVIER I, 27 April van Rotterdam te Hamb. MOORDRECHT, 27 April Van Havre naar Con stanza. BEURSPLEIN, Narvik naar Rotterdam, pass. 27 April Udsire. TEXELSTROOM, Amsterdam naar Liverpool, pass. 27 April Dungeness. MAASSTROOM, Amsterdam naar Bristol, pass. 27 April Dungeness. WOLSUM, Rotterdam naar B.-Alres, pass. 27 April Dungeness. LEKHAVEN, 26 April van Hampton Roads naar Charleston. TOWA, 27 April van B.-Alres naar Santos. TELA, B."Aires naar Antwerpen, pass. 27 April St. Vincent. JONGE JACOBUS, Rotterdam naar Cannes, was 26 April 7 uur 25 n.m. 50 mijlen O. van Niton. 35 Korte Inhoud van het voorafgaande: John Richmond, agent van den Brltschen Geheimen Dienst, wordt vermoord door den Squid", die hem door geheel Europa ls gevolgd, ln het huls van Sir Marcus Losely. die zelf ook gewond wordt. De Squld kan echter de geheime mededeellngen, die Rich mond \"eroverde, bemachtigen. De politie slaagde er niet in de daders op te sporen. Jaren later wordt bfl Sir Marcus ingebroken en de Losely-tiara, een kostbaar lamiie- stuk gestolen. De dief heeft echter niet het echte, maar een imitatie van het erf stuk meegenomen. Voor zijn dood heeft Richmond nog enkele woorden in geheim schrift op een papiertje geschreven dat Sir Marcus, kort voor de inbraak ln han den van Scotland Yard geeft. Dit papier wordt ontcijferd en deelt mede. dat er een geheim document ln de tiara was verborgen De daders van den diefstal, die werk van Squid is. kan inspecteur Eleden echter niet te pakken krijgen. Wel koestert hij ver denking tegen Freddie Leicester, een neef van Sir Marcus, die kort na den diefstal ln de kamer van Sir Marcus wordt aange troffen. Een en ander 6chijnt echter op een misverstand te berusten en Freddy wordt weer vrijgelaten. Heel toevallig ls Freddv dan aanwezig bij een bijeenkomst van den Squld en zijn handlangers). Hij keek even in het boek en toen terug naar den inspecteur. Vlug strekte hij zijn hand uit naar de koperen wijzerplaat midden in de deur van de safe. De kleine wijzer begon achter- cn voorwaarts te bewegen. „Zeven vooruit drie terug vijf voor twee terug drie voor.... zóó!" Hij zweeg en de deur ging open. „Beweeg u niet, inspecteur," zei hij en z'n vrije hand verdween in de safe. Zij kwam terug met de diamanten keten er in, die glinsterde en schitterde in 't licht. De Baraipur-diamanten! De Squid stak 't ding in zijn zak en voor de tweede maal reikte zijn hand in de safe. Hij haalde er een bundel papieren uit, die in een anderen zak verdwenen. Hij stond op en zijn spottende oogen keken recht in die van den inspecteur. „De schoonheid van klein bankpapier," zei hij, „is, dat het onnaspeurbaar is. Ze kunnen me ook een vergoeding schenken, voor een anders verkwisten avond. Bij gelegenheid, zal ik me meer speciaal toeleggen op het vinden van de diamanten-collectie, die, als ik me niet vergis, met de mijne in meer dan één opzicht kan wed ijveren." Hij beduidde den inspecteur van de tafel weg te gaan, stapte naar voren en schonk een glas in. Spottend stak hij zijn glas omhoog. „Op onze volgende ontmoeting, inspecteur. Bij gelegenheid zal ik de valsche sieraden terug be zorgen." Hij lachte hartelijk, toen hij den ander schrik ken zag. „Te nadrukkelijke berichtgeving is erg dwaas, inspecteur. Beseft u niet, dat van het oogenblik, waarop u dat heele, nu niet zoo erg schitterende schema, met onzen vriend in elkaar zette, u alle kaarten tegen u had?" Met één teug dronk hij zijn glas leeg. „Die whisky," zei hij, is goed. En als u uw handen nog een centimeter of twee laat zakken inspecteur, dan gebeurt er wat." Elveden beet zich op de lippen en strekte zijn handen zoo hoog mogelijk uit. De langzame, re gelmatige neerwaartsche beweging er van, was den ander blijkbaar niet ontgaan. „En over die diamanten gesproken," zei de Squid zachtjes. „Sta mij toe uw aandacht te ves tigen op den humoristischen kant van de kwes tie. Ik ben ervan overtuigd, dat u daar misschien nog gevoeliger voor bent, dan ik zelf." Zijn oogen knipperden vroolijk. De inspecteur zweeg. Hij kon ook weinig zeg gen, trouwens. De Squid hield alle troeven in handen. „Zooals ik ook nog tegen mijnheer Leicester zei ah, dat is nieuws voor u, zie ik. Ja, ik heb een onderhoud gehad met mijnheer Leicester, een heele poos, en ik stel voor, dat nog wel eens te herhalen tenzij ik hem.... eh.... nou ja, heelemaal uit den weg ruim. Hij had het onge luk op een ongeschikt oogenblik in aanraking te komen met mijn zaken, een tijdje geleden al. Erg jammer. Het zal mij altijd blijven spijten, het instrument te moeten zijn, om zoo'n veelbe lovende loopbaan reeds ietwat ontijdig te moet- ten afsnijden. Zijn oogen keken recht in die van den inspec teur. .O „Vergeet vooral niet, wat ik daarnet zei over uw handen,'' waarschuwde hij, en Elveden fron ste het voorhoofd. „Maar we dwalen af," vervolgde de Squid. „Zooals ik dan zei tegen mijnheer Leicester, een paar jaar geleden nam ik me de moeite om de diamanten van den Maharadja eens te bekij ken. Natuurlijk viel zijn vervalsching mij direct op en dientengevolge, kwam de val, die u voor mij legde, me nogal kinderachtig voor. Ik wist overigens nog, dat de Maharadja inzake mis daad veel pech had. Ook wist ik, dat de diaman ten in uw handen gevallen waren. Natuurlijk heeft de Yard haar deskundigen om het bedrog bloot te leggen." Hij grinnikte en de inspecteur beheerschte zijn opkomende woede met de grootste inspanning. „Maar het grappige hebt u nu niet gehoord," ging de Squid verder. „De Maharadja waar u zoo ijverig naar aan 't zoeken bent, is toevallig een van mijn meest waardevolle helpers. Grappig, nietwaar?" Hij grinnikte met eenige uitgelatenheid maar werd toen ook plotseling weer ernstig. „Maar ik heb nu tijd genoeg met u verspild, mijn goed-bedoelende, maar hersenlooze vriend," en hij stapte vlug, maar behoedzaam, achteruit naar de deur. Elveden deed een halve stap voorwaarts en de revolver bewoog plotseling dreigend. Met zijn rug tegen de deur aanleunend tastte de Squid naar den sleutel. Hij haalde hem uit het slot en na de deur even geopend te hebben, stak hij hem er aan den buitenkant weer in» yoen stond hij in de opening van de deur, een griezelige, geheel-zwarte gestalte. Hij boog eventjes. „Mijn complimenten aan den commissaris," zei hij spottend en als de bliksem was hij in de hall verdwenen en had de deur met een slag achter zich dichtgetrokken. De sleutel draaide in het slot, tien seconden vóór Elveden er zich op wierp. Met een onderdrukte verwensching greep de inspecteur den eersten den besten stoel, die in de nabijheid stond en wierp hem tegen de deur aan. Sloeg ermee, slag op slag en van boven kwam nu het geluid door van loopende menschen, be dienden, dacht hij. en hij riep om hulp. De kostbare seconden draaiden voorbij en de stevige paneelen weken geen haar-breed voor de verwoede slagen. Den geheel beschadigden stoel liet hij toen val len, keek het vertrek rond en kreeg het raam in het oog, dat in de laan achter het huis uit kwam. Hij opende het venster. Snel kroop hij over de vensterbank en sprong op het grintpad er beneden. Hij haastte zich om het huis heen. Stiet nog eens op een gesloten deur in een muur, waar hij nu overheen moest klimmen. Aan den anderen kant sprong hij eraf, stormde op het hek af en in zijn zak tastend, haalde hij er zijn politiefluit uit te voorschijn. Snerpend en doordringend klonk het geluid in de stille morgenuren. TWEE EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK Hertogelijke gemelijkheid Masters, gevolgd door de keukenmeid, een huisknecht, en verschillende andere bedienaren der hertogelijke huizinge, kwam behoedzaam de trappen af. Er waren nauwelijks vijf minuten verloopen, sinds hij gewekt was, door het barbaarsche ru moer beneden op die deur, en het opgewonden geschreeuw van inspecteur Elveden. Inderhaast had hij wat kleeren omgeslagen, hij was zijn kamer uitgegaan en had de anderen voor zijn deur verzameld gevonden zenuwach tig fluisterend en niet de minste neiging ver- toonend, om naar beneden te gaan zien, wat de oorzaak van hun gestoorde nachtrust was. Beneden aan de trap gekomen liep Masters regelrecht naar den schakelaar, om het elec- trisch licht aan te knippen. Vanuit de duisternis hoorde de kleine groep, die boven aan de trap was blijven staan, een plotseling gemopper en een nogal hevigen val. Toen volgde er een hartgrondig krachtwoord. Overeindzwaaiend haastte Masters zich, het licht aan te steken en keek naar den grond, om naar den bundel te kijken, waarover hij gestrui keld was. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2