STADSNIE U W S Laatste Nieuws De goudstroom bij de belastingen ZONDAG 29 APRIL 1934 SPEELTUINVEREENIGINGEN Een geslaagde tentoonstelling van winterwerk AFSCHEID VAN DEN HOOFD INSPECTEUR L.O. Grootsche hulde van negentien onderwijsorganisaties De heer Brants en het bijzonder onderwijs Het M.U.L.O. Veelzijdige verdiensten Dankbetuiging EEN BEZIENSWAARDIGE TENTOONSTELLING En een leuke fancy-fair Opening De tentoonstelling Fancy-fair Afscheid mr. M. Slingenberg Maatschappij voor Electrische Centraalstations Gegund Personalia Feestavond Oranjebond „Prinses Juliana" NAKLANK DER REMMENWEEK 1700 AANGIFTEN De aanzuiveringen van de belas tingschuldigen overtroffen in buitengewoon groote mate de verwachting van de belastingambtenaren Teveel huishoudgeld voor de vrouw? Grootste en kleinste bedrag Wee... na 1 Mei! 1700 aangiften Over de bevoegdheid van de politie Een gevaarlijk precedent HAARL R.K. DAMBOND Clubcompetitie le klas Gevonden dieren en voorwerpen Bogoljubow wint Voor de eerste maal Koelnische Volkszeitung verboden Hoogheemraadschap van Rijnland BEVERWIJK BLOEMENDAAL VELSEN De Bond van Kennemer Speeltuinvereeni- gingen heeft beslag gelegd op de groote zaal Van het St. Bavogebouw. Hier bevatten lange tafels het werk, dat in den winter in de clubhuizen is vervaardigd Deze tentoonstelling beoogt een tweeledig doel. Eerstens om het publiek kennis te laten maken met het vervaardigde winterwerk en tweedens bevat het een aansporing aan de betrokken instanties, om toch vooral niet voort te gaan met verlaging der subsidies. Het speeltuinwerk met zijn mooie doel om de kinderen van de straat te houden en ze te behoeden voor licha melijke en moreele gevaren komt daarom ieders belangstelling toe. Deze te toonen, daartoe bestond gisteren en bestaat heden van 11 uur 's morgens tot 6 uur de gelegenheid. Er is heel wat te zien. Gecombineerd zijn de speeltuinvereenigingen „Oosterkwartier", „Westerkwartier", „Flora" en „Meerlebosch". „Flora" kwam uit met brei- en haakwerk, waaronder keurige jumpers en sjaals. Ook de figuurzaagclub laat schitterend werk zien, tevens mooie metaalplastiek en aardige poppenkamers „Oosterkwartier" demonstreert keurig afge werkte gehaakte spreien, mooie kussens, haak- en naaiwerk. De pitrietclub vervaardigde, mooi afgewerkte mandjes en presenteerblaadjes. De kinderen van 35 jaar werden aangenaam en nuttig beziggehouden met matjes viechten. De timmerclub van dezen speeltuin vervaar digde goed bruikbare timmerstukken als trap pen en vuilnisvaten, e.d. „Westerkwartier" heeft eveneens prachtig figuurwerk, terwijl „Meerlebosch" al heel bij zondere clubs heeft, waaronder: De natuur- en mycologenclub, die aardige preparaten laat zien. De fotoclub, de episcoopgroep, de herbarium en cultuurplanten-groep, de tooneel- en teeken- groep, zjj allen laten een staal van merkwaar- digen ijver zien, terwijl een heel aardige bosch- groep uit houtzaagwerk een bijzondere aandacht Waard is. Het geheel zal er veel toe bijdrage, dat het nut van het speeltuinwerk aan de aandacht van het publiek niet langer zal ontsnappen. Zaterdagmiddag om half vier is de tentoon stelling officieel, onder belangstelling van het gemeentebestuur geopend. Zaterdagmiddag werd in café Brinkmann te Haarlem, de heer K. Brants gehuldigd, in verband met zijn afscheid uit het ambt van hoofdinspecteur der 2e inspectie, van het lager onderwijs. Aan deze huldiging werd deelgenomen door negentien onderwijsorganisaties op elk gebied en van alle richtingen. Zeer velen gaven door hun aanwezigheid blijk van waardeering, waaronder we opmerkten den heer Gerhard, lid van Ged. Staten van Noord-Holland; Prof Gunning, oud-school opziener vagr de inspectie Amsterdam; dr. Elzinga, inspecteur van het Middelbaar Onder wijs, alsmede de heeren v. d, Weyen en Weustink, resp. inspecteur en oud-inspecteur van het L. O. in de inspectie Haarlem. Nadat de heer Brants onder hartelijk applaus van de talrijke aanwezigen, in gezelschap van zijn kinderen, de zaal was binnen getrèden, nam de voorzitter van het huldigingscomité, de heer v. Goethem, het woord. Spreker drukte dan wensch uit, dat het geen afscheid, hetwelk hier door nagenoeg alle on derwijsorganisaties geboden werd, in mineur zou zijn. Maar toch viel allen het scheiden zwaar, van een persoon, die om zijn beminne lijkheid, zich altijd meer mensch had betoond, dan hoofdinspecteur. Hij dankte den heer Brants voor het vele goed, dat hij in zijn hooge en verantwoorde lijke positie voor het onderwijs tot stand had gebracht. Het gevoel van dankbaarheid, dat allerwege naar voren kwam, had het plan gebaard, den scheidenden hoofdinspecteur een geschenk aan te bieden. Na lang beraad had men de keuze laten vallen op een zeer bijzonder geschenk. Het was n.l. sinds lang bekend, dat de heer Brants plannen koesterde voor een bezoek aan zijn zoon in Indië, waarom men besloten had een bedrag bij elkaar te brengen, waardoor zijn verblijf in Indië veraangenaamd zou kunnen worden. Namens het comité, werd onder hartelijke wenschen een couvert met inhoud door den voorzitter overhandigd. Als eerste van de lijst der sprekers, werd nu het woord gevoerd door rector De Jong, bis schoppelijk inspecteur, om te danken voor alles wat de heer Brants, voor het bijzonder onderwijs gedaan had. Als waardig vertegenwoordiger der regeering, had hij steeds gevolg gegeven aan de passage uit de Grondwet: het onderwijs is een voort durend onderwerp van de zorg der regeering, en had daarbij altijd krachtig getuigenis af gelegd voor de beginselen vrijheid en gelijk stelling. Spreker besloot met den wensch, dat alle takken van het Lager Onderwijs nog lang de vruchten mogen plukken van den arbeid van den heer Brants. De heer Schreuder, sperkend namens de drie vereenigingen voor Mulo, schetste zijn groote verdienste voor dezen tak van onderwijs. Vooral in de jaren 1909 en '10 had hij zich onderscheiden, door het Mulo voor den onder gang te behouden, in zijn functie van secretaris der subcommissie-Woltjer. Tegenwoordig is bezig te geschieden, wat de heer Brants toén reeds propageerde: n.l. het Mulo als voorbereiding voor de kweekscholen. De heer Scheuder eindigde met het verzoek, dat de scheidende hoofdinspecteur nog niet ge heel zou scheiden van het Mulo, maar als voor zitter der commissie van Rijksgecommitteer den nog lang de belangen van het Mulo zou voorstaan. Vervolgens spraken de heeren v. d. Hoeven, namens de vereeniging voor onderwijs in han denarbeid, waarvan de heer Brants in 1929 rijksgecommitteerde was en de heer Brakel, na mens de vereeniging „Lucas", waarvan hij als een der oprichters, van 1901 tot 1912 als voor zitter, en sindsdien eere-voorzitter was. De heer Hobema sprak namens de Vereeni ging van Christelijke onderwijzers en onder wijzeressen in Nederland en Indië, en sprak namens de Vereeniging van oud-kweekelingen den wensch uit, dat de heer Brants nog lang de plaats van voorzitter zou mogen beklee- den. De heeren Weytens en Ellens spraken resp. uit naam van de drie Kweekschoolbonden en de Vereeniging voor Teekenonderwijs. Nadat ook een nicht van den heer Brants, mej. Brants uit 's-Gravenhage, namens de Vereeniging van onderwijzeressen bij het voor bereidend onderwijs, had gesproken, alsmede de oud-schoolopziener, de heer Stamperius, het woord had gevoerd, dankte de heer Gerhard, namens het College van Ged. Staten van Noord-Holland, voor den velen steun, die dit College van den scheidenden hoofdinspecteur had ondervonden, bij de oplossing van vele moeilijke onderwijs kwesties. Ontroerd over zooveel hartelijkheid, dankte de heer Brants de verschillende sprekers en de aanwezigen. Deze middag had hem er weer eens sterker aan herinnerd, dat hij door Gods genade tot stand heeft mogen brengen, wat hij uit eigen kracht nooit zou hebben gekund. Al viel het scheiden uit zijn werkkring hem zwaar, hij aarzelde niet: „jongeren hebben recht op een plaats, en de ouderen moeten niet langer aanblijven dan noodig is". De overhandigde envelop gaf den doorslag bij zijn overwegingen van een reis naar Indié, zoodat dit geschenk hem en zijn kinderen een reden tot groote dankbaarheid was. Als volop Christenmensch besloot de heer Brants, met oprechten dank aan God, die hem gegeven had, iets goeds te mogen doen voor zijn land en de kinderen van zijn volk. Hierna besloot de heer Goething het offi- cieele gedeelte dezer bijeenkomst. Een nieuwe lente een nieuwe, frissche ac tie! Ook de St. Jozef gezellen vereeniging Haar lem I heeft het winterseizoen definitief afge sloten en een krachtige Aprilactie ondernomen. Eerst gaf zij vier uitstekend geslaagde en druk bezochte donateursavonden en thans toont zij het gepresteerde in de afgeloopen maanden in een heel belangwekkende en bezienswaardige tentoonstelling, welke gisterenmiddag door den Hoogeerw. heer Deken H. C. J. Sondaal onder groote belangstelling, in het Gezellenhuis, Jans straat 59, geopend is. De praeses, kapelaan A. v. d. Hoeven herin nerde in zijn welkomstwoord aan 't oogenblik, waarop, nu anderhalf jaar geleden, Z. H. Exc. de Bisschop spr. tot praeses benoemde. Deze benoeming bezorgde hem angst en vrees door zijn gewichtigheid, maar toen de Bisschop hem verzekerde dat Deken Sondaal bereid was de helpende hand te bieden om de St. Jozephgezel- lenvereeniging over alle moeilijkheden heen te leiden, toen heeft spr. met moed en Godsver trouwen de taak op zich genomen. Thans nu Deken Sondaal hier aanwezig is, wilde spr. dezen openlijk dank zeggen voor al- hetgeen hij heeft gedaan om de vereeniging weqr-in haar oude glorie te herstellen. Het,is de wensch van alle gezellen, aldus spr., dat U nog jaren lang de vruchten van dit moeilij ke en schoone werk zult zien. Spr. verwelkomde vervolgens de vele Eerw. heeren geestelijken, (onder wie aanwezig waren pastoor van Dijk, pastoor J. P. Reijnenberg O.F.M., kapelaan Th. v. d. Lugt, districtspraeses, kapelaan C. A. Verheijen, praeses der St. Jo- sephgezellenvereeniging Haarlem II, kapelaan G. Morsch, praeses van de St. Josephgezellen- vereeniging te Haarlem-Noord, en kapelaan J. Stadegaard van de K. J. C.) en dankte dezen vooral, voor hun financieelen steun, waardoor het mogelijk is dat de St. Josephgezellenveree- niging weer tot nieuw leven kon worden op gewekt. Ook den Raad van Bestuur, die ondanks de ontredderde positie van de vereeniging toch nooit de moed had verloren, werd dank voor zijn zorgen gebracht, waarna spr. een woord van welkom richtte tot vertegenwoordigers van de K. J. C., K. J. M. V. en de deputatie van de Graal, met wie de St. Josephgezellen pas zoo'n voortreffelijke opvoering van „Nu gaat de Heer voorbij" hadden gegeven. Spr. hoopte dat de samenwerking niet deze jeugdorganisaties nog tot in lengte van dagen zal mogen voort duren en vele goede resultaten zal hebben. Een boompje dat pas goed gesnoeid is, kan niet onmiddellijk in vollen wasdom zijn, aldus spr. Zoo is het ook met de vereeniging Spr. hoopte van deze tentoonstelling en fancy-fair daarom slechts dit, dat het voor de gezellen weer moge „daghen in het Oosten", opdat zij de beteekenis van het heerlijke devies van hun beweging zouden begrijpen: „Trouw aan Kolping aan Kolping trouw!" Vervolgens was het woord aan den hoogeerw. heer Deken Sondaal, die zeide de uitnoodiging voor deze tentoonstelling van ganscher harte te hebben aanvaard, omdat onder al het werk, dat voor de jeugd wordt gedaan, het werk voor de St. Josephgezellen bovenaan staat. Want zij vooral hebben de zwaarste stooten in dezen tijd op te vangen en loopen gevaar weggezo gen te worden door elementen van weerskanten, die hen probeeren aan de Kerk te ontrukken. Allen hebben dan ook den plicht hun In dezen moeilijken strijd bij te staan. De vereeniging heeft veel medegemaakt, aldus spr. Katholiek Haarlem heeft ze veel gesteund, maar de Bisschop en de priesters nog meer, want zij vóóral hebben alles gedaan opdat de ze St. Josephgezellenvereeniging niet zou be zwijken. Waar Bisschop en priester zoo zijn voorge gaan is het thans de taak van katholiek Haar lem deze vereeniging verder te helpen. Den dank, die kapelaan v. d. Hoeven hem gebracht had, bracht spr. weer over op de geestelijken, die hem bij zijn reddingswerk van de vereeniging hebben gesteund Ook sprak spr. een bijzonder woord van dank aan het bestuur en aan allen, die toen het geheel dreigde ineen te storten, niet zijn weggeloopen, maar zijn blij ven steunen. Een hartelijk saluut aan hen, want zooiets ziet men niet veel in dezen tijd! Tenslotte kregen ook de gezellen een woord van lof, omdat zij ondanks alle moeilijkheden hun vereeniging en hun ideaal zijn trouw ge bleven. Met de beste wenschen voor de vereeniging en de tentoonstelling verklaarde spr. deze voor geopend. Hierna bracht kapelaan v. d. Lugt by ont stentenis van den centraal-praeses (praeses Van Galen, die later op de tentoonstelling aan kwam) de gelukwenschen van den Centralen Raad over en feliciteerde de vereeniging ook na mens zichzelf als districtspraeses. Hy voegde hier de wensch aan toe dat Haarlem I veel zal biyven bydragen tot den bloei van het centraal verband der St. Josephgezellenvereenigingen. Tenslotte werd een rondgang over de ten toonstelling en de fancy-fair gemaakt. Een tentoonstelling interessant en belangwek kend noemen, is soms niet meer dan verslag gevers rhetoriek. Maar waar het hier de ten toonstelling der St. Josephgezellenvereeniging Haarlem I betreft, is het heel wat méér dan dat! Behalve de St. Josephgezellen exposeeren er ook de Teekenschool der vereeniging en de jeug dige werkloozen hun werk. Wat er te zien is? wy zullen ons maar niet aan een opsomming wagen, want de voorwer pen zün van zoo'n groote verscheidenheid en vorm, dat men er zoowel van gedreven koper als van marmer, zoowel figuurzaagwerk als hout- snywerk, van teekenlngen en knutselwerk tot een hoorn des overvloeds, een compleet altaar, meubelen, fietsen en lampen toe kan bewonde ren! Met recht dus: voor elck wat wils! Wat het mooiste is? De beoordeeling laten wy maar liever aan de deskundige jury over, die bestond uit den beeldhouwer j. P. Maas, den kunstschilder L. Lourijsen (van wien ook de op zet der tentoonstelling is) en de heeren H. J. Klein Schiphorst en J. v. Brussel, directeur van de teekenschool. zy kenden de volgende prijzen toe: Huisvlijt: le prijs v. Hetem (babycommode), 2e prys F. R. Knape (theetafel) en W Bonfrèr (hanglamp), 3e pr. H. van Rossum (rooktafel). Vakwerk: le prys A. Klein (rooktafel van gedreven koper) en 2e prys J. Ort (marmeren bloemvazen). Er zijn personen, die meenen dat zoo lang zamerhand het summum aan originaliteit op t gebied van fancy-fair is bereikt. Maar hebben zy dan al de griezelige onderaardsche gang op de fancy-fair in het Gezellenhuis bezocht, of de onvervalschte roulette geprobeerd? Hebben zy „Strik of Stropdas" al de oogen en neus uit gegooid, de hoeden gewipt, of de vlotbrug be proefd, om dan nog maar te zwijgen van schiet-, visch- en werptenten en de schoone waarzeg ster? Men mag er dingen doen, die thuis streng verboden zijn, n.l. den boel in de keuken stuk gooien, vliegmachines kan men door het zaal- ruim doen snellen of de automaat probeeren lekkere hapjes te geven. Enfin men kan er zich gezellig en aangenaam vermaken, mede door de muziek van een achttal leden van „Utile Dul- ci" of van de door gezellen zelf aangelegde luidspreker-installatie, zoodat voor wie een ge past „slippertje" wil maken het gezellenhuis in de Jansstraat zyn adres is! De tentoonstelling is vandaag van 12 tot half 6 en van 711 uur en de volgende dagen tot Donderdag van 711 uur geopend Entree vrij! Zaterdagmiddag, 12 uur, was er in de oude raadzaal ten stadhuize gelegenheid voor die genen van het gemeentepersoneel, die zulks wenschten, afscheid te nemen van den heer Slingenberg. Er waren er velen, die den schei denden wethouder de hand kwamen drukken en hun naam zetten in het register, dat in de gang, die toegang geeft tot de raadszaal ter teekening was neergelegd. i In de Zaterdag gehouden vergadering van aandeelhouders werden de balans en verlies- en winstrekening over 1933 vastgesteld en goed gekeurd. Na ruime afschrijving is het dividend voor de gewone aandeelen op 170 en voor de oprichters-aandeelen op 130 bepaald. De heer J. J. W. van Loenen Martinet te Utrecht, die aan de beurt van aftreding was, is als commis saris herkozen. Door den architect C. J. Tack is het sloopen van perceel Urulastraat 3 en het bouwen van een winkelhuis met bovenwoning bij aanbeste ding opgedragen aan de N.V. Vereenigde Haar- lemsche Bedrijven Jan Muller en Adr. v. d. Lande. By Koninklijk Besluit van 7 April 1934 no. 24 is de reserve le luitenant J. Bikker benoemd tot reserve-kapitein. By Koninklijk Besluit van 14 April 1934 no. 12 zijn de le luitenants A. L. A. van Drumme ien, A. P. Bliek, L. H. P. Hoekers, F. A. Klein, J. J. Hofman en P. C. Brunting benoemd tot reserve-kapitein. Allen by de Schoolcompagnie van den mo- tordienst. In het gebouw „St. Bavo" hield de Oranje- bond „Prinses Juliana" (afd. Haarlem-Oost van de Vereeniging „Koninginnedag"), een feest avond ter gelegenheid van den vijf en twintig sten verjaardag van Prinses Juliana. De feestavond was zeer druk bezocht. De voorzitter, de heer j. H. van Engelen, ver welkomde in zijn openingswoord de vertegen woordigers van zustervereenigingen en herdacht vervolgens het overlijden van H. M. de Ko ningin-Moeder. Ter harer nagedachtenis werd eenminuut stilte in acht genomen, waarna het „Wilhelmus" werd gezongen. De avond werd verder gevuld met het op treden van het humoristenpaar Kees Klare Bram Flora en een vijftal Nederlandsche jonge lui, die den Engelschen naam van de „Lonland Singers' droegen en op een Nederlandschen Oranje-avond o.a. Duitsche liedjes zongen. Het succes was zeer groot en de aanwezigen hebben een prettigen en geslaagden feestavond gehad, waartoe ook de opgewekte muziek van de Jazzband „The Jolly Band", onder leiding van den heer F. de Paus, bijdroeg. In romantische boeken van romantische schrijvers over romantische dingen kan men vaak lezen, dat in verre streken (jammer, dat die streken altijd zoo ver af zyn!) een of andere mijnwerker of mijnwerkerskolonie na velerlei avonturen van allesbehalve gezelligen aard in een verborgen hoek van het oerwoud of van een bergrits een goudader heeft aangeboord en met rijke schatten beladen naar zyn of hun woon stee terugkeerde(n). Welnu, onze minister van financiën heeft ook een goudader aangeboord zonder wellicht oorspronkelijk dit zelf te weten! in den vorm Van „de mogelijkheid tot het vrijwillig aange ven van vermogen of inkomen waarover belas ting moet of moest betaald worden en verzwe gen werd", zooals dit in officieele terminologie heet. Wij hebben terzake eens inlichtingen inge wonnen en vernomen, dat die goudader in het begin van Februari begon als een breede rivier, later versmalde, maar, nu het tegen 1 Mei loopt (morgen is de laatste dag van aangifte) sinds lang weer tot een heelen breeden vloed is aangegroeid, zoo zelfs, dat ze den belasting ambtenaren van hoog tot laag overvloed (en zelfs meer dan dat!) van werk heeft gegeven. Deed, zoo vertelde men ons, oorspronkelijk de hoofdinspecteur van de belastingen te Haarlem deze vrijwillige aangiften alleen af op zyn spreekuur' allang heeft men dit stelsel moe ten verlaten en zyn alle inspecteurs in het ge weer geroepen, terwijl de aangiften niet alleen meer op het spreekuur behoefden te geschie den, maar den heelen dag door en eiken dag van de week kunnen gedaan worden. Ten slotte kon men het zelfs in den bureau tijd niet meer af en moest men des avonds een paar uren overwerken.... of nóg sterker.... den ganschen dag doorwerken van des morgens vroeg tot des avonds laat! Wy spraken zoo juist over „vrywillige" aan' giften, maar niet spontaan! x De „berouwvolle" belastingontduikers moch ten in de eerste drie weken spontaan hun te weinig opgegeven belasting aanzuiveren, de la- teren kwamen voor het grootste deel slechts omdat vrees voor „de kast" (de gevangenis) hen er toe dreef. En daarbij constateerde de ambtenaren meerendeels een mentaliteit by de „berouwvollen", die zacht gezegd geen sterk bewustzyn van gemeenschapsplichten verraadt. De aanzuiveraars onder wie heel veel vrouwen behoorden tot alle standen en klas sen van de maatschappijze kwamen zoowel uit het Armenhuis als uit de deftige villa. Laatst genoemden opmerkeiyk veel vooral in de afge loopen dagen dus net op het nippertje. Voor het einde van den termijn! Er waren kleine boertjes bij, wien men een post vermogen te hebben, niet zou aanzien en die toch duizenden guldens op een boerenleenbank en idem zoo veel op andere banken bleken te hebben staanAnderen was de aangifte van hun ge- heele verzwegen vermogen of inkomen inééns te zwaar en deden het trapsgewijze door eerst te melden, dat ze b.v. 10.000 bezaten, dit eenige dagen daarna tot viermaal zooveel ver hoogden en nóg eenigen tyd later bekenden, dat ze van een vermogen van over de honderd duizend gulden de eigenaar zyn. Het hoogst verzwegen en weer aangegeven vermogen was dat van iemand, die eenige h o n d e r d-duizenden guldens bezit en officieel slechts eenige tien-duizenden guldens had aangegeven. Zyn vermogen was dus in werke lijkheid méér dan tienmaal zoo groot als op gegeven aan de belastingambtenaren! Het kleinste bedragje bedroeg enkele guldens en was van iemand, van wie men méér ver wacht had, later kwam hy ook inderdaad met een heel pakje effecten aandragen, welke hij eerst voor de belastingambtenaren verzwegen had! Er waren er, die ronduit alles vertelden van hetgeen ze verzwegen hadden, terwijl by ande ren weer de inspecteurs alles als het ware „uit hun mouw moesten trekken." Sommigen wilden niet vertellen wat ze op de bank (spaarbank b.v.) hadden staan, enkelen daarentegen deelden een aantal overbodige bij- zonderheden aan de zich déarvoor heelemaal niet interesseerende ambtenaren mede. Zelfs kwamen werkloozen vragen of ze over hun „steun" ook belasting moeten betalen! De ambtenaren vonden iedere aangifte goed. Men mocht verzwijgen wat men wilde en op geven ook wat men wilde. De aangifte was im mers vry willig 1. Maar op 1 Mei is de termijn afgeloopen en dan gaan de ambtenaren aan het werk. Een groot aantal belastingschuldigen staan op de zwarte lijst" en zullen na 1 Mei wel eens even duchtig aan den tand gevoeld worden! Het recente „voorbeeld" van den Bloemen- daalschen liedjeszanger, die 1000 boete kreeg wegens belastingontduiking spreekt in dit op zicht wel boekdeelen! Sprekende over de ver stoktheid van vele belastingplichtigen, die wei geren een juiste opgave te doen van hun ver mogen of hun inkomen, gaf onzen zegsman eenige scherpe philippica's ten beste over den z. i. verkeerden invloed van de echtgenoote op haar man in dit opzicht. Bovendien bleken plotseling heel wat vrouwen groote bedragen te hebben overgehouden van haar kleed- of huishoudgeld, wat ze thans soms met een ver goelijkend lachje aan de ambtenaren als ver zwegen inkomen kwamen opgeven. 't Is onbegrijpelijk waar ze die bedragen ineens vandaan haalden! Voor een belastingaanzuiveraar zal zyn aan gifte nog een onaangenaam staartje hebben. Zyn inkomen bleek n.l. op oneerlijke wijze ver kregen te zyn, zoodat hij hierover nog wel het een en ander zal hooren. De overigen waren behalve destijds toen ze officieel hun inkomen of vermogen moesten opgeven zoo „eerlijk als goud", wat ook te verwachten is, want wei nigen zullen zoo dom zyn om zich zelf er in te „draaien", zooals dat in rechtsjargoen heet. De meeste berouwvolle zondaars deden hun aangifteper brief. Het is wel gebeurd dat er 67 brieven op één dag by de hoofdinspectie binnenkwamen. Op andere dagen bedroeg dit aantal bijna 50 of ruim 50 stuks. Totaal hebben thans, schriftelijk of monde ling, 1700 belastingplichtigen hun te weinig op gegeven vermogen of inkomen aangezuiverd. D.i. ongeveer 4 pet. van het geheel aantal be lastingplichtigen (74.500) in de inspectie Haar lem en omstreken. De belastingambtenaren heb ben nog geen tijd gehad om de opgegeven ver mogens bij elkaar op te tellen, zoodat elk even tueel gepubliceerd getal daarover slechts „een slag in de lucht" is. Van deskundige zijde wordt geschat dat de belastingen ongeveer anderhalf a twee ton over de afgeloopen drie maanden zullen binnenkrij gen- Wy vroegen onzen zegsman nog of verlenging van den termijn van drie maanden nog grooten invloed zou gehad hebben op de totale op brengst. Och, was het antwoord, als men de termijn nog met b.v. twee jaar zou verlengen, dan zou de stroom van aangiften nog even breed en even lang bhjven voortvloeien.... Morgen is de laatste dag. De ambtenaren zit ten. nu al met hun handen in het haar om den te verwachten stortvloed van aanzuiveringen van belastingschuldigen te kunnen verwerken. Want, nietwaar, hoevelen wachten niet tot het allerlaatste nippertje, van den allerlaatsten dag Itim, ._.LsV In het weekblad „De Auto Kampioen", on der technische redactie van Ir. H. Zoetelief Norman lezen we ten aanzien van de door de Haarlemsche politie gehouden controle op de remmen: Veiligheidsweken, remweken e.d. hebben on getwijfeld haar nut, maar zy moeten niet die nen om wanbegrippen onder het publiek te verspreiden. Bij dergelijke gelegenheden is het noodzake lijk, dat do pers behoorlijk gedocumenteerd wordt voorgelicht, anders kan men deze „pro- paganda-weken" beter achterwege laten. Het blad meent, dat er cijfers gepubliceerd zyn, die met remcontróle totaal niets te ma ken hadden en waarvoor het de Haarlemsche verkeerspolitie voorloopig verantwoordeiyk stelt. Betwijfeld wordt of er wel voldoende gron den aanwezig waren om auto's, welke van zeer slechte remmen voorzien waren, in beslag te nemen. De redactie laat de .academische vraag" daaromtrent rusten, omdat het natuurlijk in het belang van het verkeer is, wanneer hoogst- gevaarlyke autowrakken van den weg verdwy- nen. De redactie vernam verder (zooals ook in ons blad gepubliceerd), dat van wagens, welke niet voor inbeslagname in aanmerking kwa men, doch die niettemin onvoldoende remmen hadden van den bestuurder het nummerbewys en de wegenbelastingkaart werden gecon- fisceerd. Een agent begeleidde den delinquent naar een garage, waar de remmen moesten worden bijgesteld en later kon de man met zyn auto dan, zonder de wettehjk voorgeschre ven documenten by zich te hebben, naar de controleplaats terugrijden, om het bewijs te leveren, dat zyn remmen dan wel deugden. De redactie heeft nadere informaties over deze publicaties ingewonnen en vernomen, dat ze geheel juist zyn. Daarom brengt zy uitdruk kelijk naar voren, dat de Haarlemsche politie by deze procedure haar bevoegdheid verre overschrijdt. Zy kan zich voorstellen, dat het heel ver leidelijk is voor een politieman, om de voor het rijden noodzakelijke documenten zoolang onder zyn berusting te houden, tot de wagen in orde is en ongetwijfeld heeft de zaak een goede zyde. Immers is het niet aan te nemen, dat de nalatige autorijder zijn documenten in den steek laat en met een onveiligen auto verder rijdt. Maar de politie kan dit doel ook op een andere een wettige wijze bereiken door den man een bekeuring te beloven, indien hy niet binnen een zekeren tyd (bijvoorbeeld 2 a 3 uur) terugkeert met goede remmen. Zelfs is het te verdedigen om den agent, die thans de auto naar de garage vergezelt, ook by de door ons bedoelde oplossing te laten meerijden. En men kan nóg verder gaan en den man een on herroepelijke bekeuring toezeggen, indien hij de garage met zyn auto verlaat, zonder dat de remmen in orde zyn. Maar men schept een heel gevaarlijk prece dent als men een autorijder zyn papieren af neemt (ook al geschiedt dit met een goede be doeling en al is de confiscatie van tydelyken aard. Immers wat vandaag geschiedt wegens overtreding van art. 14 Motor- en Rywielwet (het remmenartikel) kan morgen een ander politieman willen doen b.v. wegens overtreding van art. 15 (waarin o.m. voorgeschreven wordt aan welke eischen de hoorn moet voldoen) of van art. 17 (waarin o.a. het hebben van ge kleurde zy lichten aan lantaarns verboden is). Vandaag confisceert Haarlem wegens een inderdaad ernstige overtreding, morgen vindt een politieman elders, die erg op de letter der wet gesteld is, een andere overtreding en neemt daarvoor nummerbewijs en wegenbelasting- kaart af. Hier wordt dus de deur wyd geopend voor willekeur en afgescheiden van aiie andere motieven: geen enkele wettelijke bepaling machtigt de politie tot het inbeslag nemen van deze autodocumenten; indien zy deze confisca tie dus des ondanks verricht, overschrydt zy zeer ver hare bevoegdheid. Om het groote prin- cipieele belang van dit feit moeten wy hierte gen met kracht opkomen; en ter geruststelling moge hierbij naar voren gebracht worden, dat het onaannemelijk is, dat de justitie met dit gebeuren bekend is, zy zelve zou hier tegen zonder twijfel onmiddellijk maatregelen nemen. Nederland bezit gelukkig een uitmuntend sa menstel van wettelyke bepalingen, die waken tegen machtsoverschrijding en willekeur, door wie ook, het is mitsdien voor de rechtszeker heid van het allergrootste belang om inbreuken op die voorschriften direct te signaleeren ten einde erger te voorkomen. De laatste wedstrijd voor bovengenoemde competitie heeft plaats gehad, zoodat deze thans is beëindigd. Het gold hier de ontmoeting tus- schen de le tientallen der clubs „Ontwikke ling" uit Lisse en „Gez. Samenzijn" uit IJmui- den. By eerstgenoemde club kwamen 2 spe lers niet op, zoodat deze borden reglementair verloren werden. Toch wist „Ontwikkeling" na dat van 8 borden een uitslag daar was, een 106 voorsprong te noteeren. De eerste borden moesten nu de beslissing brengen of „Gez. Samenzijn" zou gelijk spelen of verliezen. Daar de beide IJmuidenaren zich met een ongekend enthousasme in den strijd wierpen, gelukte het hun te winnen, waardoor deze spannende kamp in een gelyk spel ein digde. De gedetailleerde uitslag is als volgt. Ontwikkeling 1 Gez. Samenzijn 1 Jac. v. d. PoelP. Smit 02 A. v. d. PoelP. v. Buuren 02 N. v. d. PoelP. Heilig 20 P. C. de Jeu (n. o.)G. Haver 02 J. SchilderL. Haver 20 P. Philipse (n. o.)J. Speet 02 A. van DykB. Gjertsen 20 J. OetelaarP. Balm 02 A. LeuvenJ. Bos 20 A. MooyekindN. N. 20 Totaal 1010 Terug te bekomen bij: Bureau van politie, Smedestraat, spuitje, schoen; J. Groen, Wilgen straat 17, doosje inhoudende abonnement; Rolvers, Houtvaart 184, ceintuur; A. J. Oer- lemans,' Delistraat 72, zak, inhoudende cement; Kruimel, Hooge Duin- en Daalscheweg 20 (Bloemendaal), handschoenen; v. Krimpen, Oost- vets 70, horloge; Wytvliet, Teylerstraat 7. hond; v. d. Putten, A. L. Dyserinckstraat 88, hand doeken, zakdoeken; T. Kroon, Pretoriaplein 14. handschoen; v. Heiningen, Bakenessergracht 48, penning; A. Rootlieb, Preangerstraat 24, porte- monnaie m. i.; Walker, Gierstraat 79. ring; Spoor, Zwaardstraat 6, rijwielbelastingplaatje H. Jansen, Timorstraat 75 a rd., schoenen. Spoedig na de hervatting van (Ie Vrijdag af gebroken tiende partij bleek, dat Aljechinzyn stelling toch iets te optimistisch had beoor deeld. Er waren in zyn stelling verschillende zwakke punten te ontdekken. Na vijftig zetten had Bogoljubow een gewonnen stand verkre gen, maar het viel hem moeiiyk, dezen on middellijk uit te buiten. Hy veroverde een tweeden pion en na vele uren spelens behaalde hy de ovei winning. By den 83sten zet moest de wereld-kampioen opgeven: Bogoljubow had zyn eerste partij gewonnen. De stand is thans. Aljechin 3 gewonnen par tijen, Bogoljubow 1 gewonnen party, 6 remi ses. Morgen wordt te Suttgart de elfde partij be gonnen. KEULEN, 28 April (D.N.B.) De „Koelnische Volkszeitung" is voor den tyd van 29 April tot en met 7 Mei verboden. die van 19041919 hoofdingeland is geweest en van 1919 tot zyn overlyden deel van het bestuur heeft uitgemaakt, benevens den overleden hoofdingeland P. Verdegaal te Lisse, die van 1890 tot 1931 hoofdingeland-plaatsvervanger en van 1931 tot zijn overlijden hoofd-ingeland os geweest. Besloten werd tot toelating van de in April gekozen bestuursleden: jhr. mr. E. H. E. Teding van Berkhout als hoofd-ingeland en L. G. Prins als hoofdingeland-plaatsvervanger voor het tweede district, beiden te Bloemendaal; De Kok te Haarlem als hoofd-ingeland-plaatsvervanger voor het derde district; J. van Spengen en H. J. Lafeber, Reeuwyk, als hoofd-ingeland en hoofd ingeland-plaatsvervanger voor het 11de district J. A. Duinisveld, Zoetermeer, G. van Wijk, Zeg waard, resp. als hoofd-ingeland ep hoofdinge land-plaatsvervanger in het 16e district. Besloten werd tot verkoop van een stukje grond te Santpoort aan de gemeente Velsen ten behoeve van wegverbetering van de Hoofdstr. Ten slotte werd het jaarverslag van den wa terstand van Rijnland aangeboden. In de te Leiden gehouden vereenigde vergade ring van het hoogheemraadschap van Rijnland heeft de dijkgraaf den overleden hoogheemraad jhr, mr. L. M. Rutgers van Rozenburg herdacht, Kennemer Ondheidkamer. Aa nhet jaar verslag over 1933 ontleenen wij het volgende: De belangstelling, waarin de Kennemer Oud heidkamer zich mag verheugen, uit zich in de eerste plaats in de vele geschenken, welke de kamer toestroomen. Uit Genève werd van een afstammelinge van Gijsbrecht Karei Hogendorp een reproductie ontvangen van een oude kaart van het land goed Adrichem, waar hare voorzaten hadden gewoond en dit werd aanleiding tot een onder zoek door onzen adviseur Dresch met als gevolg de aangekondigde lezing op de jaarvergadering. Een inwoner van Doom zag in de courant, dat aan de Oudheidkamer een exemplaar der eer ste uitgave van „Willem Levend" was geschon ken en in het bezit zijnde van een eerste uit gave van een ander werk der dames Wolff en Deken, n.l. „Sara Burgerhart", bood hij dit de Kamer aan. De belangstelling door bezoeken kon beter wezen. In totaal werd de Oudheidkamer in 1933 bezocht door 283 personen. Hoewel dit een vry aanzienlijk aantal is. moet toch worden opge merkt, dat velen hun goede voornemens nog steeds hebben uitgesteld en dat er daaronder zijn, die zelfs nog geen kennis hebben gemaakt met de Oudheidkamer. Onder de ontvangen voorwerpen zyn er_ welke niet op Kennemer- land of omgeving betrekking hebben. Toch zijn die voorwerpen welkom, daar zij vaak belang wekkend zijn, later bij uitbreiding in een af zonderlijke afdeeling van het Museum geplaatst kunnen worden en zeer zeker voor de bezoekers van belang zullen wezen. Als men hoort, dat er op 1 Januari 2359 voor werpen in de Oudheidkamer waren, zal men zich afvragen of daar wel plaats voor is. Men moet dan bedenken, dat er vele voorwerpen zijn, welke slechts zeer weinig plaats innemen en vele voorwerpen in kasten kunnen worden op geborgen, omdat ze slechts voor enkele bezoe kers van belang zijn en aan deze op aanvrage getoond kunnen worden. Maar er mag toch ook gezegd worden, dat er heel goed meer ruimte gebruikt zou kunnen worden en gehoopt wordt dat by het aanbreken van betere tijden daartoe de gelegenheid verkregen zal worden. Daar zoovele voorwerpen als geschenk worden verkregen, behoeft slechts een enkele maal een voorwerp te worden aangekocht. Dit geschiedt in het algemeen slechts als voorwerpen te koop zijn gesteld, welke later niet zoo licht meer verkrijgbaar zullen wezen. De uitgaven bedroegen 137,87 tegen inkom sten groot 227,36, zoodat het inrichtings- en aanschaffingsfonds, hetwelk begin 1933 een saldo had van ƒ709,99 op het einde van 1933 beschikte over 799,48. Statuten De „Staatscourant" bevat de statuten van de N.V. A. de Groot Czn.'s Aan- nemings- en Zandleveringmaatschappij, alhier. Burgerlijke Stand Geboren: z. van A. C. van OpbergenHolman; d. van A. van Es Meinesz; z. van H. C. SpreeuwVan Wlnsen; z. van A. RiemersmaUffen; d. van H. G. van den BergStoop; z. van N. J. M. MullerVan Strien; d. van J. Flisijn—Van Es; z. van J. J. CaratiKoster; d. van A. KostersVan Rijs wijk; d. van C. KramerMolenaar; z. van C. J. v. d. VeldeRiedijk; d. van M. J. WoordBuis; d van J. BoudesteijnBouman; z. van Ph. M. DekkerDobbelaar; d. van G. C. AlbersEvers; A. VisserBeumer, d.; R. Stamv. d. Belt, d.; M. E. RuigvoomHandgraaf, d.; K. van der Hoffvan der Pennen, z. Ondertrouwd: G. Blok en A. Jonge jan; J. Makelaar en E. Rasch; P. Huijer en J. L. Koe ne; W. C. J. Stek en F. J. de Smit; P. Mulder en A. Fioris; C. Borst en C. W. Bravenboer; C. Glas en A. v. d. Zwet Slotemaker. Getrouwd: C. Th. J. van Zijl en A. Bank; A. J. van Leeuwen en M. G. Schoorl; J. W. van der End en P. Mors; O. M. Kwaak en C. Prins; E. Walthuizen en A. Haan; J. B. Brouwer en A. C. Heeremans; A. van der Aart en M. Kop penaal; P. F. Noordzij en T. Hamburg; C. van Wijngaarden en A. E. Stoutjesdijk. Overleden: Cornells Zwanenburg, 74 jaar, ongeh.; Jacoba Schriemer, 46 jaar, echtgen. v. J. H. van Dalen; Abraham Huijer, 68 jaar. echtg. van G. Zonneveld; ILeendert van Loo, 78 jaar, weduwn. van G. Griep; Simon Post, 18 jaar, ongeh.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3