Meteorologie en hoogte-record Om de juiste keuze ONBEMANDE BALLONS ZONDAG 29 APRIL 1934 Het record van Donati HET LEERFILMCON- GRES Vier dwazen Verbïndings-raadsel aa.L met BRABANTSCHE BRIEVEN Enkele uitdrukkingskes van onzen patent-veurzitter j Twee jaren geleden bereikte Pic- card de toen ongeloofelijke hoogte van 16000 meter Een audiëntie bij den H. Vader Pauselijk schrijven te wachten Academische examens DE STRATOSFEERTOCHTEN VAN PICCARD DE MARX BROTHERS OMGESCHAKELDE OVER TUIGING Ida Wüst aan het woord BandoengBatavia driemaal daags Stuurlieden-examen Universitaire examens Prins Hendrik naar Het Loo Oplossing vorig raadsel VT.0LLU) Prijswinnaars zijn: SCHAATSENRIJDEN BESTRAFFING VAN NOORSCHE RIJDERS Staksrud, Engestangen en Ballan- grud geschorst WIELRENNEN NIEUWE TOUR DE FRANCE Voor fabrieksploegen WERELDKAMPIOENSCHAP PEN WIELRENNEN Grootsche organisatie DANKBETUIGING KONINGIN „Hulvenout 'n lestorisch hoogenblik 1 hekselsior!" In de laatste jaren staan de stratosfeer tochten in de algemeene belangstelling. Men vergeet vaak, dat het hier om wetenschap ppl"ke onderzoekingen gaat en dat nog andere methoden dan ballonvluch- ten voor de ontsluiering van de stratosfeer- geheimen worden toegepast. De techniek heeft zich in onze eeuw zoo ge weldig omwikkeld, dat weldra in horizontale richting geen afstanden meer zullen bestaan Daartegenover zijn de resultaten, die wij in loodrech.e richting bereikten, in vergelijking hiermee poover te noemen. Diep in de aarde dringen, kunnen wij niet en groote hoogten kunnen wij evenmin bereiken. Zeker, men is 2000 meter ver in de aarde gekropen en men heeit een hoogte van 22.000 meter bereikt. Hoe wteinig dat eigenlijk is, kan door de volgende vergelijking duidelijk worden. Wanneer men zich de aarde zoo groot voorstelt als een ge woon huis in een s-ad, dan zweeft de ballon, die het verst van de aarde verwijderd is, on geveer 4 cM. boven deze „globe". De Italiaansche vlieger Donati is er in ge slaagd, een hoogte van 14.553 meter .te halen. Met groot levensgevaar heeft hij deze hoogte bereikt, die in vergelijking met de aarde toch zeer gering is. Wel bewijst dit record, dat de vliegtuigkunde geweldig vooruit gaat. Zal de menseh met vliegmachines nog hooger kunneu komen? De technici bevestigen en ontkennen dit; want feitelijk is het meer een materiaal kwestie, of de 14.553 meter overtroffen zullen worden. In de ijle lucht moet de propeller, wil hij nmtig zijn, zoo razend vlug ronddraaien, dat de uiteinden een snelheid bereiken, die dich' de grens van de cohaesie voor het materiaal nadert. Waarschijnlijk zal de ballon in de volgende jaren grootere hoogten bereiken. Twee jaar ge leden bereikte Piccard de toen ongeloofelijke hoogte van 16.000 meter. Een paar maanden geleden stegen de Russen tot een hoogte van 22.000 meter. De mededeeling der Russen, dat zij onbeman de ballons met zelf-regis .reerende instrumen ten in de stratosfeer lieten opstijgen, verwekte eenige sensatie. Toch is deze methode niet nieuw reeds dertig jaar geleden werkte men er mee. Indertijd hadden de Dui.schers Berson en Sühring een hoogte bereikt van 10.800 me ter. Na 10.250 meter bezwijmde Sühring echter, zoodat Berson het tenslotte verstandiger acht te, daar ook hij een ineenstorting vreesde, te dalen. Nu wilde men, ondanks het feit, dat menschen in deze hoogten niet meer konden werken, uit nog hoogere regionen meteorolo gische gegevens hebben. Zoo kwam men er vanzelf toe om twee ballons te laten opstijgen, uitgerust met zelfregistreerende instrumenten. Een ballon barstte op een vooruit berekende hoogte, zoodat de instrumenten langzaam met den anderen ballon daalden. Tegenwoordig gebruikt men slechts een bal lon, die op groote hoogte uit elkaar springt, waarna met behulp van een parachute het in strument veilig kan dalen. Meer dan twintig jaar geleden bereikte men met deze ballons hoogten van 35.000 meter. De meteorologie is dan ook sedert jaren met de toestanden in deze groote hoogten uitstekend bekend. De stra tosfeer is lang niet zulk een mysterieuze lucht laag als men algemeen denkt. Men weet, dat op 10 K.M. de temperatuur niet meer daalt zooals wel in de stratosfeer het geval is maar om de 55 graden Celsius beneden nul blijft. Menig onderzoeker meent zelfs, dat op groote hoogten de temperatuur weer stijgt. Tot nu toe is men er niet in ge slaagd dit te bewijzen. Weliswaar kan een war mere laag hooger dan 35 K.M. liggen, maar uit deze regionen heeft men geen metingen en het is ook twijfelachtig, of de 35 K.M.-grens wel overschreden kan worden. Theoretisch is dat heel goed mogelijk, maar in de praktijk stuit het af op de rubber. Hoe hooger de ballon komt, des te meer rekt de rub ber, daartoe gedwongen door de constant blij vende wfeterstofgasvulling en het verminderen van den luchtdruk. Op de groote hoogten heeft de ballon dan ook vaak een 10 maal grooteren omvang dan op aarde en is de rubber zoo uit gerekt, dat de dikte niet meer dan een onder deel van 1/10 m.M. bedraagt, zoodat de ballon scheurt. Hoewel men prima materiaal gebruikt, is aan deze uk letting een natuurlijke grens gesteld, die slechts met behulp van een nieuwe rubber soort zou -men overschreden worden. V'.n zal dus voorloopig op een andere wijze moeten trachten, gegevens uit nog grootere hoogte te krijgen. De raket kan hierbij als ver voermiddel van de instrumenten dienen, die op tophoogte met een valscherm van de raket los komen en dan hun werk beginnen. Drie jaar geleden kon de meteorologische meettechniek een groot succes boeken, toen men er in slaagde, een registreer-instrument te combineeren met een kortegolfzender, die niet zwaarder was dan 500 gram, zoodat men reeds tijdens het stijgen van den ballon de ver schillende toestanden door vastgestelde seinen te weten kwam. Met het oog op den grooten vooruitgang van de onbemande stratosfeerballons zijn de toch ten van bemande ballons niet zóó urgent. Daarbij komt nog, dat professor dr. Regener er in geslaagd is, de hoogtestralen ook voor groo tere hoogten te berekenen. De overige straalmetingen en de observatie van de hemelkleur zijn echter van niet ge noeg te waardeeren beteekenis. Iedere nieuwe tocht met bemande ballons zal dan ook met spanning gevolgd worden. De Italiaansche vlieger Donati hij zijn lan ding op het vliegveld Montecélio, hij Rome, nadat hij een hoogte van ruim 14500 meter had hereikt. Maandag is het bestuur van het Internatio nals Katholieke Film Bureau, dat deelgenomen heeft aan het Leerfilmcongres te Rome, door den Heiligen Vader in een bijzondere audiëntie ontvangen, welke voor de katholieke filmactie van bijzonder belang geweest is. De Paus, die zijn bezoekers met groote wel willendheid ontving en hen bemoedigde in hun apostolaat, noemde de katholieke actie op film gebied een bijzonder moeilijk werk, dat boven dien in de huidige crisis een zeer ongunstig oogenblik vindt. Dat neemt niet weg, dat hier met alle kracht gewerkt moet worden. De Heilige Vader noem de het voor de katholieken een gewetensplicht, de pieuwe wereld van de film met cnristelijken geest te doordringen. Dat kan veelal niet het werk van priesters zijn, maar van leeken, die op dit gebied een taak vinden, waarvan zij de. óók financieele verantwoordelijkheden niet mogen schuwen De katholieken van alle landen moe ten daartoe samenwerken, niet in een eenheids- verband, maar wel in eendrachtige samenwer king, die tot eiken prijs moet gevonden wor den. Deze vermaning van den Paus aan de katho lieken, om meer aandacht te wijden aan dp nieuwe wereld van de film, die al te zeer buiten allen christelijken geest om opgroeit, zal ook schriftelijk worden herhaald. Het Internatio nale Bureau heeft namelijk ter gelegenheid van de audiëntie aan den H. Vader een schrijven over de positie der katholieken ten aanzien van het filmvraagstuk overhandigd, waarop de Paus een schriftelijk antwoord heeft toegezegd. Wij hopen, zoo verklaarde kanunnik de Bro- hee ons, dat het woord van den Paus de inzet zal zijn tot een sterke en gesloten actie van de katholieken der gansche wereld, om met ge meenschappelijke krachten dien grooten ach terstand in te halen, waarin de katholieken zich op het gebied van de wereldfilm geplaatst zien. LEIDEN. Cand. ex. klassieke letteren de heer C. A. Noordegraaf; cand. ex. Indisch recht de heer E. van Riemsdijk; econ. doet. ex. indologie de heer J. C. Tiggelman. Prof. Piccard in een der laboratoria van de Universiteit te Brussel bezig den van zijn stratosfeerballon aan een inspectie te onderwerpen. gondel dersteld wordt een parodie op dit milieu te zijn. Willen volwassenen de gekke broers gaan zien, zij hebben in de film „De Dictator" volop gelegenheid. Maar dan zullen zij meer Marx Brothers zien dan film. Dbg. Eigenlijk zijn de vier gebroeders Marx, die in Amerika beroemdheden zijn, muzikanten van beroep en voor een deel zijn ze dit nog, maar hun voornaamste emplooi vonden zij toch in de film. Binnenkort zal de eerste film met de vier gebroeders Marx, de film „De Dictator" in Nederland vertoond worden. Wij zagen dezer dagen de film, die gevuld wordt door grappen en zotte dialogen van deze vier clowns. Een film, die door niet minder dan vier clowns wordt gedragen, kan bezwaarlijk een goede film zijn. Ze heeft' zich te schikken naai de vertolkers en zet de zaken op hun kop, om dat het nu eenmaal niet de acteurs kunnen zijn, die een film haar waarde verleenen. Men kan genoegen beleven aan den overvloed van zotternijen die de clowns uithalen en waarin zij niet voor elkaar onderdoen. Zij bespelen ter loops een reeks instrumenten, wanneer zulks in de kraam van de film te pas komt. De Marx-broers reisden eerst de kermissen af als „Muzikaal nummer". Met hun moedex en een tante traden zij op onder den naam „de Zes Muzikale Mascottes". In later jaren pre senteerden zij zich als de „Vier Nachtegalen". Tot ze op een avond in Texas door onvoor ziene omstandigheden in moesten vallen, en een geheel nieuw nummer moesten improvisee- ren. Zij brachten dat uit onder den naam „De Vier Marx Brothers", en toen kwam aan het licht, dat zij clowns waren van een ongeloofe lijke handigheid en vindingrijkheid. Sindsdien zijn zij door Paramount geënga geerd, die hen in enkele films liet spelen. In „De Dictator" worden de vier gekken ge plaatst in een denkbeeldig rijk, waar het mi nisterie de zaken verkeerd heeft laten loopen Men roept om een dictator van groot formaat en deze verschijnt in de persoon van één der Marx Brothers. De anderen doen dienst als spion of als intendant, terwijl de dictator een reeks ongezouten bevelen uitvaardigt, die de klassieke diplomaten met afgrijzen vervullen De dictator veroorzaakt in no time een conflict met een bevrienden staat, Wiens gezant hij eenige malen om de ooren slaat. Tenslotte loopt alles uit op een oorlog, die een geschikte gelegenheid Diedt, om een stel clowns hun fan tasieën te laten botvieren. Het is niet recht duidelijk, of deze film be doeld is als een persiflage op dictators, regee ringen of wat dies meer zij. Indien wel, dan is de ironie wat goedkoop, daar men tenslotte niets anders gedaan heeft dan een en ande: belachelijk maken. Aannemelijker lijkt dan ook de veronderstelling, dat de heele denkbeeldige staat Freedonia werd opgezet om de Marx Brothers te lanceeren en hun zoo ruim moge lijke kansen te geven. Een superieure parodie is de film dan ook alleminst en dit dient men met te meer nadruk te zeggen, omdat tegenwoordig iedere komieke film, die in een bepaald milieu speelt een militair, diplomatiek of staatsmilieu veron- De „Völkische Beobachter" bevatte dezer dagen een interview met de beroemde film actrice Ida Wüst, die iedere bioscoopbezoeker uit een reeks operettefilms ongetwijfeld kent. Ida Wüst, als axle anderen gelijkgeschakeld, is in dit interview even uitvoerig als in haar filmmonologen. Zij is bijzonder goed te spreken over de nieuwe bewindslieden in Duitschlanu, vooral sinds zij in de filmmoederrollen mag spelen. Onder de oude regeering, aldus Ida, moest ik altijd maar verloopen vrouwen voorstellen. Als men een lichtzinnige vrouw noodig had, werd ik er bij gehaald en ik heb er altijd zoo naar gesnakt op „moralische We gen" te wandelen. Maar nu, onder de nieuwe regeering, mag ze een moeder spelen, die zich opoffert om de studie van haar kind te kunnen betalen en daar is Ida zóó gelukkig mee! En alsof ze hier mee nog niet voldoende eer aan Goebbels be wezen heeft, voegt zij er aan toe, dat zij over tuigd „National sozialistin" is en dat haar twee broers eveneens tot de nazi's behooren. Het klinkt allemaal erg braaf, maar deze uitlatingen zijn toch eenigszins in strijd met het filmverleden van Ida Wüst, die' haar rol len van ,danebengerutschte Dame" steeds ge speeld heeft met een toewijding (we zeggen niet: talent), waar vele collega's een voorbeeld aan konden nemen; een toewijding, die niet bepaald getuigenis aflegt van haar thans zoo nadrukkelijk getoonde verachting voor de edele figuren, die zij te spelen had. De geestdrift voor de moederrollen onder de nieuwe regeering zal dan ook wel niet zoo da verend zijn, als zij wil doen gelooven. En ove rigens is het een openbaring voor ons, dat dr. Goebbels zich zóó intensief met de film be moeit, dat hij zelfs de rollen voor Ida Wüst uitkiest. BATAVIA, 28 April (ANETA). De K.N.I.L.M. vangt 1 Mei a.s. proefnemingen aan met het in zetten van een derde vliegtuig op de lijn Ban doengBatavia. DEN HAAG. Geslaagd voor derden stuurman groote stoomvaart de heer J. Spruijt. LEIDEN Bevorderd tot arts, de heeren F. A. C. Sekhuis en J. J. A. van Driem. Z. K. H. de Prins is jisteren voor eenige dagen naar Het Loo vertrokken, waar hij den ver jaardag van de Prinses zal vieren. De woorden in de linkerkolom staan op de goede plaats. Die in de rechterkolom moeten echter van plaats veranderen, en wel zöö, dat nen met behulp /an een verbin- iingsletter op de alaats der punten, >p eiken regel een ?oed twee- of drie lettergrepig woord te lezen geeft. Het gaat nu om de juiste keuze, want er zijn hier en daar verschil lende verbindingen mogelijk, b.v.: het woord kam links kan men met een verbin dingsletter e zoowteJ verbinden met het woord raad tot kameraad, als met het woord nier tot kamenier. Die juiste keuze is hier gebonden aan de voorwaarde, dat de 12 verbindingsletters van boven naar beneden iets te lezen moeten geven, dat zeer noodzakelijk is voor de spelen de jeugd. We vullen onze woorden naar de gegeven om schrijvingen als volgt in: 1. G e G a 1 m 2. IrOnie 3. S t R u i k 4. S e D e r t 5. E z E 1 i n 6. N a B u u r 7. D o N d e r 8. O 1 IJ v e n 9. EcZeem 10. T e N d e r 11. M o E d e r 12. I e M a n d 13. SpOnde 14. StOker 15. E i R o n d 16. N a D e e 1 En aldus krijgen we te lezen: in de le kolom van 116 het gezegde: GISSEN DOET MISSEN en in de 3e kolom van 161 de zegswijze: DROOMEN ZIJN BEDROG We hebben bij dat 9e nummertje goed kun nen merken, dat er een vereenvoudigde spelling in de lucht zit, dienog 'n beetje meer ver warring zal brengen; we hebben ons over de verschillende schrijfsels: exeem eczeem ekzeem ekzema eczema maar genadig lijk ontfermd, alsof ze alle goed waren. Met een „gegons" van luidende klokken konden we ons echter niet zoo gemakkelijk vereenigen: 't zijn zouden we zeggen bijen, die gon zen, en klokken, die galmen. J. Bergmans, Munsterplein 20, Roermond. L. Bosdriesz, Alb. Thijmstraat 8 hs, A'dam (W) A. Breukel, Raadhuisstraat 281, Alphen a. d. Rijn. M. Dieckhaus, Burg. Tenkinkstraat 13, Doe- tinchem. L. Drinkenburg, Pieter Kiesstr. 58 rd, Haarlem. Mej. A. Gerlich van Daalen, Akkerstraat 21, Deventer. G. Th. Geurtsen, Lange Smeestraat 61, Utrecht. H. Graansma, Vermeerstraat 27, Amersfoort. Mej. M. de Graauw, Staringstraat 14, Utrecht. D. Janse, Jansstraat 6, Haarlem. Mej. Hanrüe Kiesel, Witte de Withstraat 150III, Amsterdam (W). J. P. L. van Kraaij, Capittenweg 7, Blaricum (N.-H.) L. B. Martens, Klingelbeek 59, Arnhem. M. J. Mertens, Van Goorstraat 68 b, Tilburg. A. L. W. Meijer, Achillesstraat 117III, Amster dam (Z.) Mevr. Chr. Müller-Moltmaker, Van Spejjks- straat 105 hs, Amsterdam (W.) Mej. M. R. E. J. Peeters, Couperusstraat 1, Arnhem. A. A. v.d. Pluijm, Tilburgsche Weg F 76 C. Teteringen (post Breda-Dorst). Mej. Rijnbout, Lange Jansstraat 4 bis, Utrecht. Mej. Greet Rijnja, Reguliersgracht 126, Am sterdam (C.). Th. Scholte, Spaarnzichtlaan 17, Heemstede. A. J. B. Soutberg, Marconistraat 10, Elinkwijk, Utrecht. H. Vermeulen Windsant Jr., Amsteldijk 46, Am sterdam. Fr. Vogels, B. 13, Leende (N.-Br.) G. van Weelden. Nobeldwarsstraat 1, Utrecht. Oplossingen tot Donderdag 12 uur aan den heer G. M. A. Jansen, Ruysdaelstraat 60, Utrecht. De Noorsche schaatsenrijders Michael Staks rud, Hans Engestangen en Jvar Ballangrud, die zonder de toestemming van hun organisatie heb ben deelgenomen aan wedstrijden te Warschau, waar zij intkwamen tegen de beste Russische rijders, zijn een jaar geschorst. Oorspronkelijk was men van plan hen voor goed te royeeren, maar blijkbaar stelt men prijs op het behoud van deze cracks. Een nieuwe, liever gezegd tweede Ronde van Frankrijk is in voorbereiding. Een groot dag blad, gesteund door een sport-weekblad en een radio-omroep hebben een plan in elkaar gezet, waardoor aan fabrieksploegen de gelegenheid wordt gegeven aan dezen wedstrijd deel te ne men, hetgeen niet mogelijk is bij den Tour de France, uitgeschreven door Henri Desgrange, en waar men alleen landenploegen kent. De wedstrijd zou beginnen in Bordeaux, via het geheele Zuideii van Frankrijk, Toulouse, Nime% Cote d'Azur, Lyon naar Parijs. De wedstri/d zou plaats vinden na de wereldkampioenschap pen, dus in September ongeveer. De ronde zal acht dagen duren. Concurrentie voor Henri Desgrange! De organisatoren van de wereldkampioen schappen wielrennen verwachten een grooten toevloed van wielrenliefhebbers. Men spreekt zelfs van meer dan 100.000 toeschouwers. Tot op heden zijn 14 extra treinen geannon ceerd, komende uit Nederland, Frankrijk, Bel gië en Zwitserland. Het circuit, waarop de weg wedstrijd zal worden gehouden, wordt zeer vroeg in den ochtend gesloten; het vertrek wordt gegeven in de Karl Tauchnitzstrasse, wel ke één van de mooiste en breedste straten van Leipzig is. Een tribune zal in deze straat wor den opgesteld, waarop meer dan 3000 personen kunnen plaats nemen. Een corso zal 12 Augus tus plaats vinden. Dit zal aanvangen des mor gens 10 uur en niet eindigen voor 1 uur des middags. Honderden wielerclubs, uit geheel Duitsch- land, zullen hieraan deelnemen. Het zal het grootste corso zijn ooit vertoond in Duitsch- land. De Duitsche.sportleider von Tschammer Osten zal aanwezig zijn. BUITENZORG, 28 April. (Aneta). De Gou verneur-Generaal van Ned.-Indië ontving het volgende telegram van H. M. de Koningin, d.d. 27 April: „Diep getroffen na kennisneming van de be wijzen van medeleven en spontane deelneming van alle groepen der bevolking bij het overlij den Mjjner geliefde moeder, verzoek ik U allen Mijn diepgevoelden dank te betuigen. WILHELMENA. üllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Ulvenhout, 24 April 1934 Menier, „Hulvenout mot hekselsior!" Ge herinnert oew dit stop woord nog wel van onzen bak ker, d'n Fielp, die alle h's geregeld verkeerd zet. „Artenhaas", „kiepennok", „haap van 'nen snotneus", „hik oop van arte, maar 't ga-d-oew niks haan", ziedaar, amico, enkele uitdruk kingskes van d'n Fielp, onzen patent-veur zitter! En dat „Hulvenout haltij hekselsior mot", da stokperdje berijdt ie al heel z'n leven. Ge wit, hoe ie daar verlejen jaar, mee z'n zuiver jubi leum as Raadslid, in z'n verschillende toespra ken d'n nadruk op legde. Minstens eens in de maand fietst ie naar d'n Moerdijk, mee z'n driehonderd pondjes lijfsge wicht, om te zien hoe ze daar ^opschieten mee de voetgangersbrug, want has die brug er his dan ga-g-et vanzelvers hekselsior," zee-t-ie telkens. „De Ollanders motten ier kunnen ko men, zonder hoverlast van die snertponten t' emmen en oan, de-kwestie-is-deus, (daar kan ie ok nie van afkomen!) dan komen die Ol- laansche menschen ier geren, lettopwakzeg Haannemen!" Toen begost ie te lachen, waant we stonden op den weg en m t vuur van z'n rede, hij llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllH sprikt altij net, of ie op 'n ver gadering zit, vergat ie heele- gaar, dat er op d'n weg gin buffet geplotst stond. Waant as ie aan t end van z'n redeneering is, geconcludeerd hee dat „de kwestie deus is," om te besluiten mee: „lettop wakzeg" en dan stikt ie z'nen worst van 'nen wijsvinger bekaanst in oew neusgaten, dan is is gewend om 's te drinken en.... as 't glaske leegstaat, te bestellen! t Is 'nen aarigen, goeien tiep, waar 'k gin aander kwaad van vertellen kan, as dat-ie nie teugen z'n verlies kan bij 't proppen, zoow aS ge wit. Maar van d'n aanderen kaant bekeken, hebben we daar sjuust altij zo'n plazier mee, da-d-et jammer zouw zijn, as ie wél teugen z'n verlies kon! Nouw mot ik er één ding bijzeggen: as d'n Fielp piekt, (pico gaat, ge versta me wel), dan letten de aanderen ok zóów secuur op, dan wordt er ok zóów venijnig-sjuust gespuid, dat-ie er eeuwig-en-altij in hangt! En as ze dan d'r koppen maar hielden maar ochirrekes, daar ga-g-et nouw net om! Dan zee d'n Blaauwe, mee 'n stalen smoel: „jah, Dré, dü's waar, maar bij 't pieken kunde oew goeie kaartspulders pas kennen!" En treiterig kalm rekent-ie dan na, of d'n Fielp genogt betaald hee. Dan houwdt d'n bakker z'n eigen in, dat ie er bleek van wordt, maar dan zee d'n Joost: 't leven is gin lolletje!" En as d'n Joep, d'n jongste van de club, dan t nie meer kan uithouwen en bulderend in d'n lach schiet, dan scheldt d'n Fielp 'm uit, dan scheldt ie 'm zwart, ollee, dan lot ie echt merken, dat ie virtig jaren gelejen soldaat gewist is En as 'nen wildvrimden mensch da zou bij wonen, nouw, dan zou ie minstens denken: „dalijk vallen er dooien". Dan staat de heele „Gouwen Koei" op 'r achterste pooten, waant die salamandersche biljarters komen er dan ok bijstaan. D'n eene gift d'n Fielp gelijk en d'n aandere brikt 'm tot d'n grond-toe af, mee 't gevolg, dat d'n Fielp zóó aan 't redeneeren slaat, dat ie nie ziet, hoe ze malkaar allemaal knipogskes staan te geven In 't midden van z'n redevoering gaat er eenen weg, biljarten, gaat er eenen naar de locht kijken op d'n erft, gaan er nog twee weg en de rest zit of staat te praten over de slechte tijen, net zoolaank, tot d'n Joost zegt: „nouw. Fielp, wanneer gifde gij de kaarten weer 's?" De leut, die me daar altij mee hebben, ami co, is nie te zeggen. Maar virtien dagen gelejen, d'n bakker was weer 's naar de Moerdijksche brug wisten kijken en dee daar 'n groot verslag van, virtien dagen gelejen dan, toen zee-t-ie zoo: „we moesten 's 'n verheenigink hoprichten!" Ge wit, dat ie al voorzitter en minstens be stuurslid is, van 'n stuk of twintig vereeni- gingen. Hij is veurzitter, secretaris, penning meester of lid van: „de Morianen", de rookvereeniging; „de „Mikkers", de boogschutters; „de Propclub", daar vurmt ie 't heele be stuur van; „de Haanze"; „de Rijvereeniging"; „de Kruieniersvereeniging". de collectaanten in de kerk; den Gemeenteraad; de Heremonie; „Gezelligheid kent gin Tijd"; afijn, om kort te gaan: hij is nooit thuis! Mee aandere woorden: hij is 'n trouw en ge acht lid van alle meugelijke vereenigingen. be halve van z'n Echtvereeniging; daar zien ze m maar zelden! Toen ie dus zee: „me moesten 's 'n verhee- niging hoprichten," begrepte gij vanzelvers, dat d'n Blaauwe daar sterk veur was! Die sloeg mee z'nen vust op tafel en kwekte enthousiast: „Sjuust! Wa 'k altij gezeed heb, we motten 's 'n verheenigink hoprichten!" Meteen schupte-n-ie mijn onder de tafel teu gen m'n beenen. En as d'n Joost en d'n Joep na 'n oogen- blikske ok zoo geestdriftig wieren, begreep ik dat zuilie ok "nen trap hadden g'ad onder de tafel. Efkens verraaide d'n Tiest z'n eigen bekaanst, toen ie in z'n „enthousiasme" uit z'nen mond liet vallen: „maar wat veur 'n vereeniging, Fielp?" Maar d'n Fielp is nie zoo krenterig, om op alle slakskes zout te leggen, en dus gong ie seerjeus deur: ,,'n Verheenigink die reclame mokt veur Hulvenout." Efkens dochten we na. „Zegt da nog 's, bakker," vroeg d'n Joost. „Zo'n soortement van Horgelesatie," zee d'n Fielp, ,tot bevordering van 't Vrimdelingenvet- keer." „Nouw ge da, zegt, ruuk ik 't ok," zee d'n Blaauwe, „sjuust, da 's 'n goeie gedacht!" „Puik," knikte-n-ik. „Tiptop," zee d'n Joep. „Veur d'n boelanzjee," zee d'n Joost op z'n Engelsch of Spaansch, weet ik veul. „Dus gullie worren er allemaal lid van," vroeg d'n bakker. „Wouwde gij dan soms alleen lid worren?" vroeg d'n Blaauwe; „geren of nie, bakker!" „Borst," zee d'n bakker. „Da wouw ik ok zeggen," zee d'n Blaauwe tevrejen. „Aanneme," riep d'n bakker. En as de vrouw aan 't tafeltje kwam: „Kee vraagt 's haan de lejen van de Verheenigink tot bevordering van 't Vrimdelingenverkeer in Hulvenout, wa ze gebruiken zullen van d'n veur zitter." Van dieën zurg waren we dus al af: "nen veurzitter hadden we alweer! „Wa-d-is da veur 'n vereenigink?" vroeg Kee. „Rijst mee pruimen," zee d'n Blaauwe: „breng as d'n bliksem die borreltjes, Kee, aanders lopt 't nuuwe vereenigingswageltje al dalijk droog!" „Mannen," klonk d'n Fielp plechtig: „ditte is 'n iestorisch hoogenblik in Hulvenout. Hik klink op Hulvenout hekselsior! Saantjes!" Plechtig keerde-n-ie 't citroentje-mee-suiker om, in z'nen rosbepluusten nek, zett-n-t leege gloske te hard neer en stak dus de stuk ken in z'nen broekzak, zoodat èn de citroen èn t gloske binnen 'n haalf minuutje van d'n ülvenhoutsche èèrdbojem waren verdwenen. Toen had d'n bakker de ruimte. Hij lee z'n ermen makkelijk op tafel, na eerst z'n klaan- tenboekske uit z'nen binnenzak genomen te heb ben, en 't kousenband-illastiekske-n er te heb ben afgedaan, en toen begost ie d'n „werk- hagenda" samen te stellen. Eerst schreef ie z'nen eigen naam op en zet- te-n-er achter: „veurzitter". Toen vroeg ie per- sies onze namen. Ja, hij is kollosaal officieel, horre! Hij hee-d-ons al geboekt veur wel twin tig vereenigingen, maar as geboren veurzitter en Raadslid, doe ie net as d'n president van üe Rechtbaank, die elke week ovemuuw aan on zen Jaan, d'n veldwachter vraagt, of ie d'n Jaan is! En of ie gin familie is van verdachten of getuigen. D'n president schijnt er den Jaan van te verdenken, dat-ie mee heel Ulvenhout in familierelatie staat! „Nouw d'n naam," zee d'n Fielp. „Hulvenout Hekselsior", kwekte d'n Blaauwe zegevierend. „Nie kwaad," knikte d'n Fielp en schreef da veurstel op. „Schoon Ulvenhout", zee ik. Fielp knikte en schreef. „Ulvenhout veuruit", zee d'n Joep, die z'n tiende kindje verwacht. „Ulvenhout vooraan", stelde d'n Joost veur, die as wereldkampioen (zoo as ge wit!) altij veuraan wil zijn. En toen sprak d'n bakker, die as geroutineerd veurzitter altij 't leste woord doet en dan iedereen tevrejen stelt: „ik stel veur: „Vereeni ging Schoon Ulvenhout", met de toevoeging „het Land van den Dré". Ik protesteerde, maar 't hielp gin bal. Bij acclamatie wier 't veurstel aangenomen! Amico, ge zult binnenkort de eerste druk werken ontvangen, en zien da 'k oew niks wijs- gemokt heb. As me zoover waren, beloofde d'n Fielp dat ie Zondag in 't kastje op 't Kerkplein d'n op roep zouw zetten veur de eerste vergadering enZondagmergen, na de late Mis stond d'n bakker zóó aandachtig z'nen eigen oproep in da kastje te lezen, dat-d-iedereen 's kwam kij ken enda me van d'n avond 'n volle zaal kunnen verwachten veur de oprichting van de nuuwe vereeniging. D'n Blaauwe hee nageplozen, dat d'n Fielp veur t veurzitterschap van 'n vereeniging be- daankt had, en nouw bang was, dat ie éénen avond in de maand niks te voorzitteren zouw hebben en dus thuis zouw moeten blijven. En dat ie daarum 'n nuuwe vereeniging wil stich ten. Maar da's natuurlijk weer 'n echt Blaauwsch lolletje. Ik ben er van overtuigd dat bij den Fielp „Hulvenout hekselsior" mot en dat ie 't middel nöuw gevonden hee! Ge heurt er meer van. 'k Mot er nouw af- scheien, waant over 'n haalf uur begint de ver gadering. Gegroet van Trui en as altij gin horke min der va,n oewen toet a voe, DRé

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 8