Als de N.S.B. landdaagt Stadsnieuws Men óMjfi om: Bouwkunst te Florence Laatste Nieuws POLITIE OP DE BEEN Groote drukte TE HOOG! DE NIEUWE GRONDWET MAANDAG 30 APRIL 1934 L* Gothiek in Italië Herhaalde pogingen van tegen- demonstranten om den tocht naar en van het R.A.I.- gebouw in de war te sturenmislukt De teruggang TARWE-KNOEIERIJEN Aanmeldingen betreffende frauduleuze handelingen OM EEN POLITIEVEROR DENING Het hangen van een politiek reclamebiljet voor het raam Afscheid plantsoenwachter Bij GEM. AVONDSCHOOL VOOR NIJVERHEIDS-ONDERWIJS Zeventig jaar historie Veertigjarig jubileum VRAGENBUS ■Ëmm m mm mmm - Door het parlement aangenomen PRINSES JULIANA 25 JAAR RIJKSVISCHAFSLAG Staat van besommingen WISSELKOERSEN Zaterdag heeft de N. S. B., zooals wij reedes kort berichtten, te Amsterdam een Landdag gehouden. Voor dezen dag bestond veel belangstelling, misschien nog wel meer buiten den kring der N. S. B. dan daarin. De Tribune had o.a. alle proletariërs opge wekt om tegen deze vergaderenden met alle middelen op te treden. In enkele buurten, o.a. in uiterst Zuid werd door het uithangen van Oranje.blanje-bleu en zwart-roode vlaggen adhaesie betuigd aan de nationaal-socialistische beweging. Met acht extra treinen kwamen uit alle rich tingen de deelnemers voor den Landdag aan. Op het perron werden ze ontvangen door groepsleiders van de afd. Amsterdam. In het geheel waren er 8000 deelnemers. Men verliet het station aan de achterzijde en stelde zich vlug en ordelijk op de De Ruyter- kade op. Even voor vier uur arriveerde de leider, ir. Mussert, die met een „Hou Zee" begroet werd. De leider plaatste zich aan den kop van den stoet, die zich daarna op weg begaf. Reeds om drie uur begaven zich groote groe pen van links-georiënteerden in de richting van het station, om tegen-demonstraties te houden. De politie had zeer uitgebreide maatregelen getroffen, die niet overbodig zijn gebleken. De leiding aan de De Ruyterkade berustte bü commissaris L. Hoogenboom, terwijl als de tachementscommandant voor de begeleiding van den stoet optrad de hoofdinspecteur, de heer Voordewind. Bijna geheel het beschikbare politiepersoneel ■was op de been. Nauwelijks had de stoet zich in beweging gezet, of onder het spoorweg-viaduct bij den [Westelijken oprit klonk het „Rood front". Oogenblikkelijk greep de politie in en joeg de demonstranten terug. Op het Stationsplein werd met steenen gegooid, hetgeen de politie met het uitdeelen van enkele rake klappen be antwoordde. Ook op het Damrak moest worden opgetre den en de lange stokken van de bereden politie moesten herhaaldelijk dienst doen. Bij de Oudebrugsteeg wierp een communist zijn fiets voor een politiepaard. Ook deze man werd gegrepen. Bij het Muntplein hadden zich weer talrijke tegenstanders verzameld, tegen yrie hardhandig moest worden opgetreden. Langs Vijzelstraat, Keizersgracht, Spiegel straat, Hobbemakade en van Hilligaertstraat trok de stoet, die ruim drie kwartier lang was verder. Dikwijls begroet met „Hou Zee" of ge hoond met „Rood front". Was het op de Hob. bemakade tamelijk rustig, in de omgeving van het R. A. I.-gebouw hadden zich weer een groot aantal tegendemonstranten verzameld. De leiding van de politie berustte hier Dij den commissaris der 5e sectie, den heer de Jong, en den hoofdinspecteur van het bureau Pieter Aertszstraat, den heer Van Polenstein Helder man, met een zeer sterk detachement politie. Nauwelijks was de kop van den stoet aan het R. A. I.-gebouw aangekomen of de tegenpartij hief de „Internationale" aan. Oogenblikkelijk greep de politie in en char geerde in verschillende richtingen. Herhaalde lijk moest in de omgeving van het R. A. I.- gebouw en het Cornelis Troostplein worden op getreden, waarbij harde klappen werden uit gedeeld. Toen de meetinggangers binnen het gebouw waren, brak een zwaar onweer los, dat de te gendemonstranten op de vlucht dreef. Een sterke politiebewaking bleef in de om geving van het R. A. I.-gebouw achter. Tegen tien uur hadden zich in de omgeving van het R.A.I.-gebouw wederom een groot aan tal tegendemonstranten verzameld. Daarbij voegden zich de bezoekers van 'n Liga-meeting in de Diamantbeurs, welke tegen half tien was geëindigd. Een enorme politie-macht met een groot aantal recrercheurs en overvalauto's door kruisten de buurten. Klokslag tien zette zich de stoet, die naar het C.S. ging in beweging. De leiding van dezen stoet had de inspecteur Stolp. Dadelijk werden zij met een „Rood Front" ont vangen maar dit was het sein voor de politie om in te grijpen. Met sabel en gummistok werden de tegen demonstranten uiteengejaagd. Op den hoek van de Lutmastraat werd een inspecteur door een communist aangevallen. Deze man kon worden gearresteerd. Op de kruising Ferd. BolstraatCeintuurbaan was het een brandpunt van rumoer. Hier moest herhaaldelijk krachtdadig worden opgetreden. Op den hoek van de Jan Steenstraat werd met In verband met knoeierijen met regeerings- tarwe zijn twee tarwe-telers aangehouden, J A. v. D. uit Mijnsheerendam en W. de R. uit Klaaswaal, die er van verdacht worden bij de Tarwecentrale opgaven te hebben gedaan over tarwe die zij niet geteeld hebben, waardoor zij wederrechtelijk uitkeeringen uit het Land bouwcrisisfonds kregen. Intusschen hebben zich al verscheidene tar- wetelers uit eigen beweging gemeld, die zien eveneens aan dergelijke frauduleuze handelin gen hebben schuldig gemaakt. Tegen den dezer dagen gearresteerden O. ko men steeds meer bezwarende feiten aan het licht. De man, die voor zijn bemoeiingen een salaris van 6000 genoot, schijnt zich ook schuldig gemaakt te hebben aan knoeierij niet de zgn. t. c.-tarwe. Hij had opslagplaatsen van de regeering on der zijn beheer, waarin groote voorraden t.c.- tarwe lagen opgeslagen, die slechts tegen be paalde prijzen verkocht mochten worden. Hij heeft echter herhaaldelijk onder het mom dat erwten werden afgehaald, partijen tegen lagere prijzen verkocht en het geld in zijn zak gestoken. bloempotten uit de ramen geworpen; ook hier werden verschillende charges uitgevoerd. De stoet trok onverstoord verder in de richting van het Muntplein, waar commissaris Dijkstra voor een uitmuntende afzetting gezorgd had, zoodat de verdere tocht naar het C.S. geen hinder meer ondervond. Den tegenbetoogers was geen kans gelaten het Stationsplein te benaderen. De tweede groep begaf zich onder bevel van inspecteur Hopman via de Ceintuurbaan naar het W.P.-station. Hier en daar hadden zich kleine groepjes tegendemonstranten verzameld, die gemakkelijk uiteen gedreven konden worden. In de nabijheid van het W.P.-station was voor een goede afzetting gezorgd door een po- litie-afdeeling onder leiding van hoofd-inspec- teur Keyzer. Hedenmorgen stond de 35-jarige timmerman J. v. d. K. te IJmuiden-Oost voor den Kanton rechter terecht, omdat hij de politieverordening had overtreden, waarin het verboden was zon der toestemming van den eigenaar, beheerder of bewoner van het perceel reclame aan te brengen. Verd. had voor zijn raam met punaises een reclamebiljet opgehangen, waarin reclame ge maakt werd voor de beginselen der S. D. A. P. De ambtenaar van het O. M., mr. Klein, achtte het wettig en overtuigend bewijs gele verd, dat verd. in strijd met deze politieveror dening had gehandeld en eischte 5 boete of 5 dagen en verbeurdverklaring van het in be slag genomen papier en de punaises. De verdediger, mr. Drilsma, merkte op, dat het in deze zaak niet ging om de boete, maar om het principe. De Vervolging had pleiter ten zeerste verwon derd. Het is een heel gewoon iets, dat men in verkiezingstijd en ook daarbuiten evenals voor tooneel- en muziekuitvoeringen reclame maakt. De consequentie van deze vervolging noemde pleiter dan ook zeer groot, omdat ver kiezingsreclame in den vervolge dan practisch alleen aan eigenaars van huizen zou zijn toege staan. Deze Velsensche politieverordening noemde spr. daarom onverbindend, omdat zij volgens pl. buiten de bevoegdheid van het gemeente bestuur zou vallen, die slechts politieverorde ning moge vaststellen als het betreft bepalin gen inzake orde, zeden en gezondheid. Deze verordening zou het recht van huur en verhuur beperken, terwijl het een zuiver ci viele kwestie tusschen de eigenaar en den huurder van een perceel betreft, waarmee men van gemeentewege niets te maken heeft. Als spr. aan zou nemen, dat de verordening wel verbindend was, dan zou men zoo'n biljet zelfs niet op zijn slaapkamer b.v. noch een of ander getuigschrift aan zijn muur mogen hangen als men geen eigenaar van het perceel is. Pleiter vond trouwens de geheele bepaling niet duidelijk geredigeerd. Ze zou te zeer ingrijpen tegen de vrijheid der burgers. De verdachte merkte hierbij nog op, dat de burgemeester zelf verwonderd stond over deze Vervolging. De Kantonrechter achtte de verordening niet onverbindend, maar was van meening, dat de bepaling niet anders kan bedoelen, dan het buitenshuis plakken. Hij achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen maar niet strafbaar, waarom hij verdachte ontsloeg van rechtsver volging en teruggave gelastte van de biljetten en de punaises, die in beslag waren genomen. Geen beteren dag had de heer Bij kunnen kiezen: vlag en wimpel wapperden van het oude „Huis ter Kleef". Even over half elf kwam de scheidende plant soenwachter binnen in een palmentuin. Bij den ingang werd een bloemstuk aangeboden aan mevr. Bij. Hartelijk was de groet, waarmede de heer Bij naar zijn zetel geleid werd, miden in de halve cirkel, uitgespaard onder de palmen. De heer Dorrestijn, waarnemend directeur, be gon met den vertrekkenden plantsoenwachter de gelukwenschen over te brengen van directeur Bouwer, die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. Hij wenschte den scheidende geluk met zijn beginnend pensioen en hoopte dat de heer Bij er nog jaren van mag genieten. De heer Mouthaan bedankte nu namens de bewoners van de wijk waarin de heer Bij werkte den man, die de parken, de utinen, dag in dag uit 02 jaar lang verzorgd heeft. De bijzondere kijk op het weer van den heer Bij werd dankbaar gememoreerd. De parapluie had zoo nu en dan een extra dag rust aan den plantsoenwachter te danken. In December werd een buurtvergadering ge houden. De commisise vond overal veel bijval, vooral bij de kinderen. Als aandenken werd hem een haard aangebo den, terwijl hem tevens een keurig verzorgde album werd ter hand gesteld, om zich tit in lengte van dagen de namen van vrienden, groot en klein te herinneren. De heer Bij bedankte 4jn vrienden heel har telijk en sprak de hoop uit, dat de sympathie zou blijven voortduren. Hierna werden onder leiding van den nu ge- pensionneerden plantsoenwachter de kassen be zocht. (Ongecorrigeerd) Men schrijft ons: Naar aanleiding van de advertentie in ons blad (oproeping van nieuwe leerlingen voor den cursus 1934'35) volgen hier eenige bijzonder heden uit de geschiedenis van deze school, die ingevolge de Wet op het Midd. Ond., onder den naam „Burgeravondschool" op 1 Sept. 1864 werd geopend. Aanvankelijk was het slechts een wijziging van den naam, want deze school moet beschouwd worden als de voortzetting van de Industrie- en Teekenschool, die 1 Sept. 1860 werd opgericht, terwijl laatstgenoemde school weer voortbouwde op de Stads-teekenschool, die reeds in 1822 bestond. De oorsprong der schooi verliest zich dus in nevelen van lang- vervlogen tijden, doch zeker bestaat zij reeds ónder verschillende namen meer dan 112 jaren. De vakken, waarin aan de B. A. S. onderwijs werd gegeven, waren Cijferen, Vormleer, Ned Taal, Natuurkunde, Geschiedenis, Staathuis houdkunde, Teekenen. De inrichting beoogde dus het aanbrengen van algemeene ontvikke ling en had niet speciaal de belangen der toe komstige arbeiders op het oog. De eerste directeur, de heer Logeman, maak te na een zesjarig directoraat plaats voor den heer Dr. E. v. d. Ven. Het aantal nieuwe leer lingen dat zich aanmeldde, bleef in de eerste jaren vrijwel constant tot in 1878 de toeloop van nieuwe leerlingen het noodig maakte de eerste klas in twee parallelklassen te splitsen Het volgende jaar zou dit ook hebben moeten gebeuren met de 2e klas, doch plaatsruimte liet dit niet toe. In dezen tijd werd opgericht de Teekenschool van de Mij. van Nijverheid aan de Kraayenhorstergracht, later Nassaulaan ge naamd. Deze onttrok wel een aantal leerlingen aan de B. A. S., doch meer ruimte bleef drin gen. De school, die eerst in 't Pand gevestigd was en in 1866 was overgeplaatst naar t Oude-Mannenhuis, verhuisde bij het begin van den cursus 1883 naar de Kraayenhorstergracht. In 1885 daagde nieuwe concurrentie op. De H. IJ. S. M. richtte voor haar jeugdige arbei ders een teekenschool op. Nu daalde het aantal leerlingen aan de B. A .S. zoo sterk, dat men overwoog de school op te heffen, doch zoover is 't gelukkig nooit gekomen. De eerste groote reorganisatie van het onder wijs kwam tot stand in 1888. Men wilde de leer stof meer doen aansluiten aan de behoeften van den werkman. Vooral het vak teekenen werd uitgebreid en gebracht op 9 uur per week. Bovendien werd het gesplitst in Bouwkundig en Machineteekenen en werden aan de leervak ken toegevoegd wis-, werktuig-, natuur- en scheikunde, maar ook Fransche taal. De B .A. S. werd meer gezocht om haar breed opgezet onderwijs en de toeloop van leerlingen werd zoo groot, dat men zelfs les moest geven op Zaterdagavond. De school bloeide! Een tweede reorganisatie kwam tot stand, waarbij leerlingen, niet speciaal voor het am bacht bestemd, van het vakteekenen werden vrijgesteld, terwijl voor de overige leerlingen meer aandacht werd geschonken aan de be langen der verschillende groepen, timmerlieden, machine- en smidsbankwerkers, schilders, meu belmakers, behangers, enz. 1 September 1895 werd Dr. v. d. Ven als directeur opgevolgd door den heer de Vries. In volgende jaren nam het aantal leerlingen steeds toe, zoodat weer meer ruimte noodig was. Door verbouwing werd daarin voorzien. 't Onderwijs in de Fransche taal verdween in 1899 uit 't programma, doch onmiddellijk daarna werd een twee-jarige cursus opgericht naast de B. A. S., waarop men Fransch en Engelsch onderwees. De jaren 1901 en 1902 brachten veel con currentie. Opgericht werden de Avondteeken- school van de Ambachtschool, de teekenschool van den R.K. Volksbond en de Teekenschool van de werf Conrad. Doch de B. A. S. door stand glansrijk de aanvallen op haar leerlin genaantal, ja, zelfs kwam men nog jaar op. jaar ruimte te kort. Dat kwam ook, doordat de B. A. S. zich aan paste aan de tijden. Een bewijs daarvoor is, dat in 1906 vervolgcursussen, eerst één-, daar na tweejarig werden opgericht voor het onder- Wijs in wis- en natuurkunde en vooral niet te vergeten in electriciteit. Meer ruimte verkreeg men door de teeken lokalen in het schoolgebouw aan de Jacob- straat in gebruik te nemen. Sinds 1 September 1900, het tijdstip van de oprichting der taalcursussen, was het aantal leerlingen dier cursussen gestegen van 34 op 231 en het oogenblik was gekomen tot oprich ting der Handelsavondschool. Een groot getal leerlingen verliet nu de B. A. S. en door dezen uittocht en mede door een primitieve verbou wing gelukte het alle leerlingen in èèn en hetzelfde gebouw, n.l. het schoolgebouw aan de Nassaulaan over te brengen. De heer de Vries kreeg 1 September 1911 eer vol ontslag en werd na een korte waarneming van het directoraat door den heer J. J. Fran cken, opgevolgd door den tegenwoordigen direc teur, die dus bijna 23 jaar met de leiding der school is belast. Veel veranderingen zijn er gedurende diens bestuur tot stand gekomen. Op de eerste plaats in 1912 een cursus voor het vak burgerl. bouwkunde, terwijl de leerlin gen meubelmakers na het eindexamen nog eeni ge jaren les in het meubelvak konden volgen. Verder een belangrijke wijziging in het vak Wiskunde om op de eerste plaats tusschen de vakken rekenen, meetkunde en stelkunde meer verband te brengen en de leerstof te doen aansluiten bij die der lagere school en op de tweede plaats om door uitbreiding der leerstof in de lagere klassen, meer tijd voor herhaling in de hoogere klassen over te houden. Het peil van het onderwijs werd opgevoerd door de meeste vakken te herzien, omdat de industrie meer eischen stelde aan den tookom- stigen werkman. Het spreekt vanzelf, dat de eindresultaten beter werden, meer eischen konden gesteld wor- üen aan de candidaten voor het eindexamen, maar dat men ook een grootere selectie ging toepassen bij het toelatingsexamen. In 1915 betrok de B. A. S. haar vierde home, n.l. het gebouw der H. B. S aan de Zijlvest. Door de mobilisatie was de verhuizing eenige maarden verschoven. De oorlogsjaren 1914 1918 deden geen goed aan 't onderwys, even min als die griepperiode, doch gelukkig kwam in de na-oorlogsche jaren bet onderwijs weer op het oude peil. In de laatste 10 jaren hebben groote veran deringen plaats gegrepen. De Nijverhei<Jswet 1921 eischte een o-jarigen cursus. De verschillende vervolgcursussen aan de B A. S. verdwenen en men trachtte het gemis van die cursussen te vergoeden door in het 5e leerjaar bijna uitsluitend vakonderwijs te geven, gelijk aan de leerstof der vorige cur sussen Door deze hadden velen reeds een goede positie in de maatschappij verworven. Ook eischte de Nijverheidswet naamverande ring. De eigenlijke B. A. S. werd opgeheven en in haar plaats kwam de Gemeentelijke Avond- schooi voor Nijverheidsonderwijs. Deze heeft, zooals natuurlijk alles, en iedereen te kampen met den crisistijd. 1 Januari 1932 moest ook zij meedoen aan de bezuinigingen. De cursus, tot heden 8-maandelijksch, werd 6-maandelijksch en het aantal lesavonden van 5 op. 4 gebracht, maar laten we hopen, dat de oude toestand eerlang hersteld wordt. Toch kan, zonder eenig voorbehoud de ver zekering gegeven worden, dat, als de Gemeente lijke Avondschool voor Nijverheidsonderwijs op 1 September haar 71ste jaar ingaat, zij, even als in vroegere jaren, zal pogen den toekom - stigen ambachtsman te geven die kennis, waar door hem de strijd" om het bestaan wordt ver gemakkelijkt en tevens den grond zal leggen, het fundament, tot verdere studie. Voor duizenden heeft zij in de verloopen 70 jaren haar deuren geopend en voor andere dui zenden zal zij die in de toekomst geopend houden. Vandaag vierde de heer P. H. Kelderman zijn veertigjarig dienstverband bij Gebr. Moolcnaars, smeden en electriciens. De jubilaris werd om kwart voor elf met een auto van huis gehaald, waarin hij met zijn echtgenoote, zijn twee zoons en dochtertje plaats nam De firma en de familie Moolenaars en haai personeel hadden zich ter ontvangst van den feesteling opgemaakt. Hij werd toegesproken door een der firmanten, den heer G. B. Moole naars. die de gebruikelijke enveloppe met in houd "aanbood en eveneens een vereerend getuig- schrif van den Bond van Smedenpatroons. De familie schonk ook aan de echtgenoote van den jubilaris bloemen. Van het pelsoneel kreeg de heer Kelderman een rookfauteuil en van de familie Moolenaars enkele kleine geschenken. Nadat de jubilaris ontroerende dankwoorden had gesproken, keerde hij per auto hiuswaarts in het genot van een vrijen dag, die zoekge- bracht werd in de feeststemming van talrijke bezoekers. Over loonen in de Zaanstreek Verleen mij naar aanleiding van het bericht over de loonsverlaging in de Zaanstreek in uw blad een plaatsje voor een antwotfrd. Gelooft u werkelijk, en hebt u er zich van over tuigd, dat er aan alle 15 fabrieken waar de loons verlaging is aangekondigd, zulke groote voorraden onverkoopbare goederen liggen opgeslagen? Of is dit misschien met 1 of 2 van de 15 fabrieken het geval? Bent u er met mij niet van overtuigd, dat door de steeds verder doorgevoerde rationalisatie, on danks het hoogere loon en korteren werktijd, ver geleken met den tijd voor 1914, de productiekos ten van de Zaansche producten toch nog veel la ger zijn dan in den tijd voor 1914? Gelooft u tevens met mij niet, dat juist hier in de Zaanstreek, het rationaliseeren van de bedrijven een van de groot ste oorzaken van de werkloosheid is? U geeft een staatje van vier Zaansche produc ten waarvan de prijzen op het moment betreu renswaardig laag zijn. Zoudt u de moeite niet eens willen doen, een staatje machtig te worden ook met de prijzen erbij, uit de vette oorlogsjaren om dan te bewijzen, hoeveel millioenen dezelfde Zaan sche fabrikanten toen aan deze vier producten verdiend hebben zonder er een moment aan te denken, de arbeiders hiervan ook maar voor een Klein gedeelte, van te laten profiteeren? Bent U er in gemoede iftn overtuigd, dat 'n arbeider met een loon van f 25 p. week met 'n gezin van gemiddeld 4 kinderen, waarvan gemiddeld f5 huishuur af gaat, zonder bezwaar, 10 pCt. loonsverlaging kan dragen? Geloot TJ met mij niet, dat deze menschen langzaam maar zeker verarmen? Ten slotte gelooft U, dat als het werkelijk zoo slecht staat met de zaken van de Zaansche fa brikanten, dat de arbeiders dan door 10 pCt. loonsverlaging te accepteeren de fabrieken draai ende kunnen houden? Neen, hooggeachte redactie, dat gelooft net zoo min als de Zaansche arbei ders zelf. Maar de Zaansche fabrikanten volgen het parool hun door de regeering gegeven getrouw en gaarne op: Druk de loonen naar omlaag en de rest volgt vanzelf. Een Zaansche lezer van de N. H. Crt. Zaandam, April 1934. Over een ontslag. Geachte Redactie. In verband met mijn veel besproken ontslag als wnd. chef van politie te Lisse, waarvan het Amb tenarengerecht op 21 Maart een uitspraak deed, dient het volgende: „Vooraf zij gemeld, dat mijn beroep bij het Ambtenarengerecht niet ging tegen mijn ontslag, doch tegen de straf." Ongetwijfeld heeft men uit die zaak veel ge leerd: Omdat genoemd Gerecht heeft geoordeeld, dat de burgemeester geen bevoegdheid had om mij bij wijze van straf de mij toegekende functie van wnd. chef van politie te ontnemen en bijge volg dat besluit heeft vernietigd. (Wat voor mij alles beteekent). Dat verder mijn beroep gedeeltelijk niet ontvan kelijk is verklaard, is voor mij van weinig belang, amdat dit slechts een f 25.op mijn gemaakte onkosten kan ten goede komen; daar ik toch voor een behoorlijke schadeloosstelling den civiel- rechterlijken weg moet en zal bewandelen. Van twee dingen heb ik spijt, aangezien ik 36 'A jaar heb gediend en nooit een straf heb gehad, dat ik mij heb laten welgevallen, om in het laatste halfjaar nog tweemaal door onbevoeg den gestraft te worden. De éérste straf terzake, dat ik den concierge van den Volksbond ging waarschuwen, dat er des avonds laat aan den Bond een rijwiel was blijven staan, voor welke attentie ik in de keuken een glas bier had gedronken. De twééde straf terzake, dat ik mijn onschuld had te kennen gegeven, bij een verhinderd en gestaakt concert, dat niet in mijn bijzijn had plaats gehad. Ten tweede spijt het mij, dat de zaak niet zonder advocaten is afgewerkt, daar ik mil lie ver als partij tegenover partij had zien staan. Eindelijk wat betreft mijn ontslag, dit was in verband met mijn leeftijd niet tegen te houden, ofschoon ik heel kort te voren bij den burgemees ter nog goed scheen te voldoen, toen hij mij zeide: „Kaas je blijft nog wel een paar jaar." Niettegenstaande hij den gespannen toestand tusschen den chef eri mij van a tot z kende en de oorzaak daarvan wist. En wat mij nog het meest verwonderde, dat nu de burgemeester mij niet ééns kon toestaan om nog een paar maan den te blijven, daar ik dan zelf ontslag zou aan vragen, tot behoud van mijn eer en goeden naam. Doch niets van dat, alles moest met bekwamen spoed worden uitgevoerd. Mijnheer de Redacteur, hier meen ik te moe ten afbreken, zeg u dank voor de verleende plaatsruimte en beveel mij beleefd in uwe wel willendheid aan voor een volgenden keer. Tenslotte spreek ik hierbij den wensch uit, dat alle ambtenaren in het algemeen en in het bijzonder de politie-ambtenaren, al mocht daar ook een rotte plek in voorkomen, mij mogen na volgen, opdat zij zullen gevrijwaard blijven van alle voor het publiek onteerénde en aanstoote- lijke dingen, die hun ontslag en ongeschiktheid zouden kunnen wettigen. Een uittreksel van dit vonnis kan djegene, die er belang in stelt, bü mij ter inzage krij gen. Lisse, 25 April 1934. J. B. KAAS. Vr.: Zijn onderstaande loten van de Holl. Grondcredietbank reeds uitgeloot? Serie 61489, no. 37, 14536 no. 02, 14536 no. 03, 61489 no. 30, 58015 no. 12, 14536 no. 01. Antw.: Niet uitgeloot. Vr.: Is iemand verplicht als hij van den steun trekt om te teekenen, dat hij nog iets op de bank heeft staan? Antw.: Neen, maar Maatschappelijk Hulpbe toon i sslechts verplicht te steunen als het weet en overtuigd is, dat er behoefte aan is. Vr.: Hoe kan men een schroeivlek uit een vil ten hoed verwijderen? Antw.: Als 't niet erg is, wrijven met oud brood; als t wel erg is, dan is er geen hulp middel mogelijk. Vr.: Is de koekoek een roofvogel? Antw.: Neen. Vr.: Bestaat er in Haarlem een R. K. Gym nastiekclub voor dames en op welken avond is daar club? Antw.: Wendt u om inlichtingen tot de lei ding van „De Graal", Emmastraat 24. Vr.: Ik heb twee tijgerhuiden die stijf en hard zijn, hoe krijg is deze soepel? Antw.: Die zijn vermoedelijk niet meer goed te krijgen, omdat de eerste behandeling verkeerd is geweest. Probeer het eens met kloppen en kneden. Dat is misEn een fietslamp, die te hoog gericht is, verblindt anderen. Dat is óók misl 20 Wie naar Italië gaat, om de bouwkunst te bestudeeren, (en wie zou die willen uitschakelen?!) doet goed, eerst Firenze te gaan zien. Eigenlijk begint hier de kunst, die wij als typisch Italiaansch kennen, ni. de kunst der Renaissance. Hier hebben de meest beteekenisvolle kunstenaars der Renaissance gestudeerd en gewerkt. Firenze leidt als het ware de kunst van Rome in; Firenze is de stad van het begin der kunst, Rome de stad der rijpheid; Firenze de stad der Renaissance. Rome de stad der barok. Resten der antieke bouwkunst, die in Rome zooveel voorhanden waren, zijn er in Firenze weinig geweest. Van het Romeinsche Florentia zijn maar weinig overblijfsels; de scheppingskracht en de fanta sie der kunst werden zoodoende in Firenze ook niet belemmerd: in Rome zijn veel bouwwer ken zwaar belast, met herinnering van antieke gebouwen. Daarom ook heerscht in Firenze meer eenheid en de kunstschatten stammen niet uit verschillende tijden, zooals in Rome. Veel werken der Florentijnsche bouwkunst ver- toonen daarom ook een zeer vrij karakter, zoo als b.v. het eerste werk der Florentijnsche bouwkunst, de kerk van San Miniato zoo tref fend bewijst. Deze drie-schepige basilika, ter eere van den heiligen Minias gebouwd, werd begonnen in 1013. Keizer Hendrik de Heilige en zijn echtge noote Kunigonde hebben den bouw ijverig be vorderd en met geschenken begiftigd. Het ach tergedeelte van de kerk is verdeeld in een crypte en een hooger gelegen koor. Bij de zui len, die het geheele schip in drie deelen ver- deelen, heeft men dikwijls antieke kapiteelen gebruikt, die uit de ruïnes der Florentijnsche antieke bouwwerken werden gehaald. De San Miniato is werkelijk een der schoonste kerken uit Firenze. Velen, die slechts korten tijd in de stad vertoeven, maken den tocht er niet heen, of gaan slechts tot de Piazza Michelan gelo, om vandaar uit een prachtig overzicht te hebben over de stad. Op mij heeft de kerk die peren indruk gemaakt dan de Dom. Het hoofd schip van San Miniato is met groene en wit marmeren platen rijk versierd en de boven balken zijn overtrokken met intarsiawerk. Kost baar is de vloerbodem, waarin o a. afbeeldin gen gelegd zijn van sterrenbeelden. Onvergelijkelijk schoon is de marmeren koor- afsluiting met den kansel, een werk uit de 11e eeuw. Vooral de figuur die den katheder van den preekstoel draagt is van 'n ongekende uit drukkingskracht en herinnert, in zijn archaï sche strakke schoonheid, aan de houtplastieken die ons uit de Noorsche kunst bekend zijn. Onder de fresco's, die de muurvlakken der zij schepen sieren treft ons vooral een enorme Christophorus met het Christuskind op de schouders. Deze figuur zagen we ontelbaar veel malen in de kerken van Italië, en vergissen wij ons niet, dan speelt hier een middeieeuwsche beschouwing een groote rol, krachtens welke nooit iemand een gewelddadigen dood sterft, op den dag waarop hij het beeld van den H. Christophorus heeft aanschouwd. Het best is den onbekenden bouwmeester van San Miniato de fagade gelukt, met groen en wit marmer versierd. Samen met 't Gothisch bisschoppelijk paleis uit de Renaissance vormt de San Mi niato een wonderbaar stuk architectuur, op een der schoonste plekjes buiten Firenze. De Gothiek heeft in Firenze drie beteekenis volle kerken gemaakt, n.l. Santa Maria No vella, S. Croce en de Domkerk, respectievelijk gebouwd door de Dominicanen, Franciscanen en door de gemeente van Firenze. Welke kunst minnaar kent niet de middenkapel uit Maria Novella, een meesterstuk van Ghirlandaio? En wie niet de Madonna van Cimabue in dezelfde kerk? Santa Croce, begonnen omtrent 1290 door Arnolfo di Cambio, is, gelijk we in ons vorig artikel reeds zeiden, het Pantheon der groote Florentijnen. Het geweldige hoofdschip geeft door zijn groote breede ruimte een nuchteren en bijna protestantschen indruk. Meer wijding heeft het dwarsschip, dat door 11 kapellen wordt afgesloten en waarvan de twee, rechts van het altaar de beroemde fresco's van Giotto huisvesten, den schilder, die het meest en over al zoo'n echte Franciscaansche warmte heeft op alle fresco's. Over de indrukwekkende graf monumenten spraken wij in ons vorig artikel. Wij willen ook gaarne onzen indruk geven over de Domkerk. Geheel begrijpelijk maakt de fagadebouw een heeriyk effect, wanneer men een eerste, tweede of derde maal opziet naar het machtige geheel. Hoe meer men er echter naar ziet, des te meer valt hy tegen, omdat er veel te veel ijdele pronk uit spreekt. Tienmaal liever was ons de fagade te Orvieto of zelfs te Siena. De meeste menschen zijn teleurgesteld, wanneer zij de inwendige kale ruimte betre den. Toch is deze indruk van kaalheid niet blijvend, wanneer men er vaker terugkeert; dan begint de ruimte te spreken en imponeert door haar eenvoudige afmetingen, welke niet belast worden door een te veel aan monumenten, zoo als Santa Croce. Wat ons trof bij de bestudeering van Italiaan- sche en Noordsche gothiek is dit: beide hebben slechts den naam en een paar vormen gemeen. De Italiaansche gothiek houdt vóór alles van een heldere en klaar-overzienbare ruimte, die rustig in zichzelf iets vredigs heeft, terwijl de gothiek van het Noorden meer den drang heeft naar de wy'dte en de hoogte. Daarom ook is deze laatste veel meer een smeeken en bidden tot den Allerhoogste, een gebed in steen. En treffend is, dat de Italiaansche gothiek sterk beïnvloed is door die van het Noorden en ook nimmer tot een eigenlijk hoogen bloei is ge komen. We zouden kunnen zeggen: dat naast genoemde beïnvloeding een nationale Italiaan sche gothieke bouwkunst bestaat. Maar deze is in den grond der zaak niets anders dan de voortzetting van de architectuur, die naar den Renaissaneebouw is gericht. Als eerste betee kenisvolle schepping van deze nationale Ita liaansche gothiek is de boven beschreven San Miniatokerk wel te beschouwen. Het tweeslach tige in de Italiaansche gothiek kunnen wij goed volgen bij Arnolfo di Cambio. Deze is de bouw meester van Santa Croce, van het Palazzo Vec- chio en van den Dom (ook S. Maria dei Fiori ge- heeten, naar de lelie die Firenze in zijn wapen voert). Hij was trouwens niet alleen architect, maar ook beeldhouwer, gelijk zijn sehoone fi guren voor de oude Domfagade bewyzen. On telbaar vaak is reeds gewezen op de waariyk bewonderenswaardige veelzijdigheid der Re naissancekunstenaars. Gelijk Arnolfo di Cambio is ook Orcogna te- gebjkertijd schilder, beeldhouwer en architect. Van hem is het prachtig tabernakel in de gilde- kerk Or San Michele, voorstellend de bijzetting en de tenhemelopneming van de H. Maagd. Van Orcogna's hand stamt waarschyniyk ook de Loggia dei Lanzi, die reeds geheel renaissancis tisch van opvatting is. Oorspronkelijk als een open gerechtshal gebouwd, diende zij onder de Medici als een wachtlokaal der lansknechten (vandaar de naam). Nu is het als het ware een stuk museum in de open lucht, waar naast elkaar staan opgesteld klassieke en renaissance- beelden, bybelsche en mythologische voorstel lingen. By alle strenge eenvoudigheid is de loggia waarlijk een heerlijk stuk architectuur. Evenaoo is het met het oude paleis (Palazzo Vecchio). Arnolfo di Cambio wist hier, in de opeenstapeling van ruwe rusticamuren, een door eenvoud sprekend effect te bereiken. Niet de proporties en de ordening der blokbouwsteenen, maar de grootte van het geheel, bewerkt den krachtigen en bhjvenden indruk, dien het ge bouw op ons maakt. Spaarzaam zijn de versie ringen, klein de vensters. Boven zien wij kan- teelen en afweergangen, die meer van stryd dan 1 yan schoonheid spreken. Hier, in dit paleis, Florence: de kerk van San Miniato al Monte. kwamen de voorname koppen samen, om even enthousiast over de staatszaken te beraadsla gen als over aangelegenheden, die kunst- en wetenschap betroffen. Het sterke gebouw dien de hun als een bolwerk tegen oproer en verzet. Natuuriyk zijn wij tot op den hoogsten top van den toren geklauterd, die boven het paleis de lucht inschiet en die waardig de macht der Florentijnsche republiek aanduidt. In een der grootere torenkamers zat eens Savonarola ge vangen en als men hoog in den toren staat en men schouwt naar beneden, dan roept de Piazza della Signoria, dit middelpunt van oud- Florentijnsch leven, zoo goed het drama voor den geest, toen deze veelomstreden monnik met twee zijner ordebroeders verbrand werd. WIM THEUNISSEN. WEENEN, 30 April. Hedenmorgen kwam on der voorzitterschap van dr. Ramek het Oosten- rijksche parlement byeengekomen, aanwezig waren 70 leden. Dr. Ramek legde een verkla ring af, volgens welke de Nationale Raad de op 24 Maart 1933 onderbroken zitting, hervat. De president constateert dat de 72 mandaten der sociaal-democraten zijn vervallen. Op deze wijze omvat de Nationale Raad thans 91 af gevaardigden, van wie christelijk-sociale, 5 Heimatblok, 9 Groot-Duitschers en 10 Land- bonders. De afgevaardigde der Groot-Duit- schers dr. Hampel, betoogt dat onder de hui dige omstandigheden de regeering geen ande ren weg cverbhjft dan de Bondspresident voor te stellen het parlement te ontbinden en on verwijld nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Dr. Ramek verklaart zich niet te kunnen ver eenigen met de opvatting van de Groot-Duit- schers, aangezien de zitting rechtmatig is en voor den Nationalen Raad bindend. De eerste zitting worat hiermede gesleten. De tweede zitting komt na een pauze van 15 minuten bijeen. Intusschen is de pers mede gedeeld, dat zy de verklaring van de Groot- Duitschers niet mag publiceeren. Tegen elf uur begint de tweede zitting. De regeering, met Bondskanselier Dollfuss en vice- kanselier Fey aan het hoofd, neemt plaats ir, de regeeringsbank. De president begint dan de tweede zitting en deelt mede, dat de regeering de Nationale Raad de sedert Maart verleden jaar uitgevaar digde 471 noodverordeningen ter goedkeuring voorlegt. Tegeiykertijd is het Huiis de noodver ordening der regeering voorgelegd, waarby de nieuwe Bor.asconstitutie van Oostenryk reeds van kracht is verklaard. Zonder debatten wor den de 471 noodverordeningen en de nieuwe grondwet verwezen naar de constituoneele com missie. Deze commissie komt direct byeen, om in een korte zitting deze voorstellen te behan delen en aan te nemen. Nader wordt gemeld: De Bondsraad heeft heden de nieuwe grond wet aangenomen. De tegenstanders van het ontwerp trokken zich voor de derde stemming terug. De 25e verjaardag van Prinses Juliana is, wegens rouw over den dood van H. M. de Koningin-Moeder, zonder festelijkheden voor bijgegaan. Wel werd over het algemeen druk gevlagd en veel oranje gedragen. De felicitatieregisters ten Paleize te 's Gra- venhage werden druk geteekend. Hedenavond is het Vredespaleis door de zorg van het Haagsche Comité voor Volksfeesten verlicht. Het echtpaar v. Duurling te Maastricht, dat heden, op den verjaardag van Prinses Juliana, zijn gouden huwelijksfeest viert, heeft vandaag namens de Prinses een bijdrage mogen ont vangen, welke met de gelukwenschen van de Prinses door bemiddeling van den burgemees ter aan het echtpaar is overhandigd. IJMUIDEN, 30 April Rijksvischafslag Tarbot per kg. 0.90 tot 0.80, griet per 50 kg. 30. tot 10.tong per kg. 1.25 tot 0.75, middel schol per 50 kg. 28.zetschol per 50 kg. 20.tot 14.kleine schol per 50 kg. 25.tot 3.30, schar per 50 kg. 8.10 tot 4.20, tongschar per 50 kg. 25.tot 23.rog per 20 stuks 8.10, vleet per stuk 2.tot 1.20, pieterman en poon per 50 kg. 12.tot 1.80, groote schelvisch per 50 kg. 26. tot 14.middel schelvisch per 50 kg. 22.tot 13.kleine middel schelvisch per 50 kg. 35. tot 8.kleine schelvisch per 50 kg. 14.tot 3.10, kabeljauw per 125 kg. 34.tot 19.gullen per 50 kg. 13.tot 6.leng per stuk 1.10 tot 0.35, heilbot per kg. 1.tot 0.55, wijting per 50 kg. 4.10 tot 1.65, koolvisch per stuk 0.68 tot 0.10, makreel per 50 kg. 10.80 tot 2.40. van de heden aan den Rijksvischafslag aan gekomen stoomtrawlers: ON 68 600 manden 2710.—, Hoop 320 manden 2030.—, Knikker 75 manden 1470.Utrecht 900 manden 4080. Amsterdam 395 manden 3870.Loggers: KW 89 370.—, KW 67 790.—, KW 172 430.—, KW 41 620.—, KW 40 690.—, Sch. 69 580.—, Sch. 53 660.—, Sch. 285 910.—, Sch. 342 930.—. 30 April 28 April 30 April 28 April Londen 7.54 7.53s/« Kopenh. 33.72^ 33.80 Berlön 58.17Vf 58.15 Stockh. 38.90 39.10 Parijs 9.74J4 9.74s/« Oslo 37.90 38 - Brussel 34.51 34.52 N.-Vork 1.46SA 1.45»/* Zwitser! 47.84 47.90 (cable)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 11