D.H.L. door Volendam geklopt Paardensport in vogelvlucht R.K. V. VI. EN VOLHAR DING WINNEN DE DUITSCHE ÉQUIPE IN FRANKRIJK BUITENLANDSCHE VARIA MAANDAG 30 APRIL 1934 Groote zege van H.B.C. op Leonidas Weer courses voor twee spannen dravers? Wie zal de tiende plaats bezetten in het Zuiden I? s. j. a D.H.L.—VOLENDAM 1—3 A f DN O V P Qc w fc V tm WILSKRACHT—H.M.S. 2—0 Goede Utrechtsche verdediging LEONIDAS—H.B.C. 0—8 Groote overwinning der Heemstedenaren FORTITUDOS.D.O. 1—2 EXCELSIOR—D.O.N.K. 3—1 DAMMEIS OM HET CLUBKAMPIOEN SCHAP VAN NEDERLAND Gezellig Samenzijn te Amsterdam kampioen Volendam wint verdiend In Engeland houdt de Derby, die binnen enkele weken zal wor den geloopen, de gemoede ren reeds bezig Nu het groote Italiaansche gebeuren nadert meer en meer OOK DE DERDE PARTIJ KELLER—DUKEL REMISE Een tweede herkamp noodzakelijk Walter Marty springt 2.06 M. hoog Oostenrijk overspeelt de Bulgaren Duitschland bereidt zich voor Frankrijk is allesbehalve op zijn gemak Zwitserland verrukt over het Groene-T af el-besluit Een niet onaardig voorval De Oostenrijksche Arbeiders- sportbond is weggevaagd Volendam heeft gisteren de voorronde van de kampioenscompetitie uitstekend ingezet door DH.L. in eigen huis met 31 te kloppen. De wedstrijd, die groote belangstelling trok, werd alleszins verdiend door de wijdbroeken gewon nen. Van de candidaten voor de onderste plaats in het Zuiden I hebben zich enkele in veiligheid kunnen stellen. Zoo is b.v. voor Kimbria en Sitt. Boys het gevaar definitief geweken. Kim bria won met 32 van K.N.V. en bevestigde daarmee zijn overwinning indertijd in Kerkrade behaald. K.N.V. kon zich zoodoende nog niet officieel in veiligheid stellen, maar daar het nog 4 wedstrijden voor den boeg heeft en reeds 16 punten, gelooven we wel, dat dit los zal loopen. De Sitt. Boys speelden tegen de runners-up van dit seizoen en konden zoowaar een gelijk spel be vechten en namen daarmee gedeeltelijk revanche op hun 05 nederlaag. Dit fraai stukje werk is beloond geworden met het officieele buiten- gevaar-zijn van de Boys. Het slechtst was en is Caesar er aan toe. Het kreeg de kam pioenen op eigen terrein te bekampen en ver loor eervol met 12 en belandt daardoor op de voorlaatste plaats. Met nog een wedstrijd te spelen heeft het 1 punt minder dan zijn naaste „concurrent" R.K.V.VL., dat eveneens nog één wedstrijd te spelen heeft. Het zal voor de Beeke naren een zware karwei worden om zich uit de gevaarlijke zóne te werken en hoe jammer we het ook vinden, we gelooven niet, dat zij daarin zullen slagen. RK.V.VL. had gisteren de gemak kelijkste beurt, want het kreeg H.V.V. op bezoek en volgens de regelen der kunst maakte het de bewoners uit Heel in met 60 en komt daar door nog juist boven Caesar uit. Volharding klopte Chèvremont met een kleine overwinning en is daardoor practisch in veiligheid. Mocht het den volgenden keer verliezen, dan heeft het nog twee punten op Caesar en 1 punt op R.K. V.VL. in reserve, zoodat er voor Volharding practisch geen kou meer aan de lucht is. De stand is hier: 1 alkenburg 19 13 5 1 31 70—27 Kerkrade 19 10 6 3 24 48—28 Chèvremont 18 9 2 7 20 45—33 Sitt. Boys 19 7 5 7 19 43—40 Kimbria 18 8 2 8 18 35—41 Volharding 19 6 5 8 17 34—36 R.K.OH.S. 18 8 1 9 17 37—39 K.N.V. 16 6 4 6 16 35—30 R-K.V.VL. 19 7 2 10 16 35—48 Caesar 19 6 3 10 15 3436 H.V.V. 20 4 1 15 9 30—79 Winstpunten in mindering. In het Zuiden n werd de laatste wedstrijd van het seizoen gespeeld, waarbij M.U.L.O. een fraaie overwinning op de Venlosche Boys behaalde, zoodat er in den stand geen verandering meer kwam. We geven hierbij den eindstand: R.K.T.V.V. 20 14 3 3 31 63—33 Kolping 20 13 3 4 29 60—28 Dongen 20 11 4 5 26 59—41 M.UL.Q. 20 12 1 7 25 49—32 Brabantia 20 10 '3 7 23 55—36 Wilhelmina 20 10 3 7 23 51-41 Best Vooruit 20 8 1 11 17 42—47 Gennep 20 6 3 11 15 37—50 Venl. Boys 20 6 1 13 13 33—63 S.V3. 20 4 1 15 9 33—67 Verito 20 3 3 14 9 27—75 In het Westen speelde Wilskracht in de hoofdstad tegen HM.S., dat het tegen de Am sterdammers niet kon bolwerken en met 20 het onderspit moest delven. EMS. heeft thans ook de competitie beëindigd. Hier resteeren nog slechts de wedstrijden van Wilskracht tegen V.VJJ. en V.V.Z. Volendam 18 14 3 1 31 69—23 H. M. S. 18 13 1 4 27 41—26 Wilskracht 16 10 2 4 22 49—32 D. E. M. 18 8 3 7 19 37—43 E. M. M. 18 6 5 7 17 39—37 V. V. IJ. 17 7 1 9 15 47—51 V. V. Z. 17 5 2 10 12 40—47 De Meer 18 6 0 12 12 47—59 V. I. C. 18 5 1 12 11 37—54 Fortitodo 18 3 4 11 10 26—54 In het Westen H werd Zondag eveneens slechts één wedstrijd gespeeld, nl. Leonidas H3.C. De gasten waren uitstekend op dreef en brachten Leonidas, dat zeer teleurstelde, in eigen huis een zware nederlaag toe. Met niet minder dan 8—0 werden de Rotterdammers ver pletterd. Een fraai besluit van HJB.C. D. H. L. 18 13 3 2 29 65—42 Santpoort 18 11 5 2 27 63—27 Spartaan 18 10 4 4 24 53—36 Leonidas 17 8 3 6 19 47—45 G. D. A. 17 8 2 7 18 33—34 H. B. C. 18 6 3 9 15 56—52 T. Y. B. B. 18 6 2 10 14 35—47 Graaf Willem 18 6 1 11 13 44—58 18 3 6 9 12 44—47 D.O.N.K. 18 3 1 14 7 22—58 dat het op deze wijze spaak ging loopen en dies gooiden zij het over een anderen boeg. In de tweede helft speelde de Volendam-aanval een keurig opgezet open spel en tegen dit long-pas sing was de groen-witte verdediging niet opge wassen. Op zeer regelmatige wijze schoten de gasten toen drie gaten in het Delftsche doel en 't moet nu bij den retumwedstrijd in Volendam al heel gek gaan, willen de wijdbroeken het Westen niet in de kampioenscompetitie gaan vertegenwoordigen Na de gebruikelijke toespraken, het aanbieden van bloemen enz. stellen de elftallen zich als volgt op: D.HL.: doel: Alsemgeest; achter: Schouten en Rietbergen; midden: v. d. Spek, A. Alsemgeest, Koene; vóór: Hermsen, Ninaber, v. Zinnen, C. Alsemgeest, Nühn. Volendam: voor: Molenaar, Jonk, Th. Bond, Pooyer, Smit; midden: Runderkamp, Kemper, Tuüp; achter: J. Bond en Koning; doel: Linde boom. D.HL. met een invaller voor linksbuiten, Stok man, en Volendam volledig. Van den aftrap forceeren de bezoekers een corner, die, goed genomen, door C. Alsemgeest wordt weggekopt. Direct erop ziet D.H.L. zich eveneens een hoekschop toegewezen, waarbij Lindeboom op het nippertje van Zinnen een scoringskans ontneemt. Dan is het weer de beurt aan de bezoekers, die een goede en stevige partij vertolken. De Leeuwen worden leelijk terugge drongen. Met zeer korte tusschenpoozen zien we drie hoekschoppen op het Delftsche doel nemen. Heel mooi spelen halflinie en aanval der gasten samen, maar het spel is te doorzichtig om tegen de hardwerkende DHL.-verdediging succes af te werpen. Als Smit dan weer een corner zuiver voor plaatst, schiet Molenaar rakelings voor langs, terwijl Alsemgeest ook op fraaie wijze "n schot van Jonk stopt. Het blijft de eerste vijftien minuten 'n strijd tusschen den Volendam-aan val en de Delftsche verdediging. Eerst dan weet D.H.L. zich eenigszins uit de omklemming los te werken. Keeper Lindeboom ziet een ver en hoog schot van Hermsen net langs gaan, doch direct daarop kopt aan de andere zijde Pooyer een voorzet van Molenaar over. Dan bouwt de D. H. L.-voorhoede een soliden aanval op. Vlug gaat het leer van voet tot voet. Via van Zinnen be landt t leer bij Hermsen, die ineens doorgeeft aan zijn aanvoerder. Tok Alsemgeest zendt een gloeienden kogel in en na twintig minuten spe len is het 10 voor DB1. Volendam komt na dit succes nog verwoeder opzetten. Beide vleu gelspelers geven tallooze afgemeten voorzetten, doch niemand weet er van te profiteeren. Wat nog in den doelmond belandt, komt in de vei lige handen van Alsemgeest. Uit een mistrap van een der Volendam-verdedigers weet Nühn te scoren, welk doelpunt door off-side wordt ge annuleerd. Behoudens diverse D.HL.-uitvallen blijft Volendam in den resteerenden tijd voor rust den toon aangeven, maar toch weet D. H. L. den gelijkmaker nog uit de touwen te hou den. Rust 10. In de tweede helft is het weer „van hetzelfde laken een broek". Volendam zit weer direct voor het Leeuwen-doel. Alsemgeest krijgt ongeveer vijfmaal meer werk dan zijn collega in het N.- Holl. doel. Smit kan geregeld ongedekt voorzet ten. Als er dan 10 minuten gespeeld is, zet Thijs Bond z'n hoofd onder een dezer ballen en is het 1—1. D.HL. probeert het verloren terrein te her winnen en een vrije trap, door Hermsen ge nomen, snort rakelings over. De Volendam-voor- hoede speelt nu een gevaarlijk open spel en doel punten kunnen niet uitblijven. Het eerste valt nog onverwacht, als Alsemgeest een ver en hard schot van Tuijp verkeerd beoordeelt en de bal over z'n handen in het doel terecht komt (1—2). D. H. L. komt nu weer sterk in het offensief. Hermsen zendt *n tweetal venijnige schoten in Oogarts: Wat is de oorzaak van uw kwaal? Patient: Ik heb in een res taurant op m'n nieuwen hoed zitten letten. Smith's Weekly, Syney waarbij eens de staander redt. Doch dan spurt Smit weer langs de lijn. Keurig zet de rechts buiten voor en op magnetische wijze kopt links buiten Molenaar onhoudbaar in de touwen (13). De stand onderging geen verandering meer en het einde kwam dus met een 31-over winning voor Volendam. Er ontwikkelt zich dadelijk een snelle gelijk- opgaande strijd met goede spelmomenten, waarbij de verdedigingen blijk geven voor hun taak berekend te zijn. H.M.S. heeft het voordeel van den vrij sterken wind en is iets sterker. Spoedig echter komt Wilskracht opzetten en heeft dan het beste van het spel. Vooral tech nisch blijken de Amsterdammers beter dan de gasten. De H.M.S.-verdediging keert echter alles. De blauw-witte middenlinie zet steeds weer haar voorhoede aan het werk, doch er is geen door komen aan. De H.M.S.-aanvallen, hoewel minder talrijk, blijven steeds gevaarlijk, doch ook Bor- burg is in goede conditie. Als W. Spiekerman den bal krijgt toegespeeld, loopt hij door de geheele verdediging heen en geeft zijn club de leiding (10). Den resteerenden tijd gaat de strijd weer gelijk op. Na de thee komt H.M.S. goed opzetten en be laagt eenigen tijd het Wilskracht-doel, maar zonder succes. Spoedig verplaatst de thuisclub het spel en domineert nu over alle linies. Aan val op aanval wordt ondernomen, doch het bin- nentrio houdt het spel te kort wa teen kolfje naar de hand is van de H.M.S.-verdediging met v. Hilten aan het hoofd, terwijl in laatste in stantie de keeper in goeden vorm is. Eenige mi nuten voor het einde lost W. Spiekerman bij een algemeenen aanval een hoog schot wat den Utrechtschen doelman volkomen verrast (20). Direct na den aanvang ontwikkelde zich een fair en vlug spel, doch Leonidas zakte al gauw danig af. HBC daarentegen speelde van het begin tot het einde hetzelfde vlugge spel. In dien de Rotterdamsche verdediging zich niet zoo duchtig geweerd had, dan waren de dubbele cijfers zeer zeker verre overschreden. Dat Leo nidas geen tegenpuntje kon maken_ lag behalve aan het laksche spel der voorhoede'ook aan den uitstekenden vorm van den doelverdediger der zwart-witten. Laurense in het Rotterdam sche «Joel daarentegen was geheel niet op dreef. Hij sloeg op stompte de ballen te veel weg. Wa ren Strieder en v. Deursen in minder goede conditie geweest, dan had hem dit nog menig doelpuntje kunnen kosten. Na het begin verkeeren beide doelen beurte lings in gevaar. Th. Haanappel lost ai direct een vliegend schot op doel, wat door Driesse met moeite corner gewerkt wordt. Een mooie HBC-aanval gaat door buitenspel verloren. Bij een volgenden aanval zet Pijpers voor, v. Roo- den schiet in en Laurense werkt onvoldoende weg, waardoor een korte schermutseling ont staat. Tenslotte weet Strieder de situatie te red den, door den bal het veld in te trappen. Een goede voorzet van Bongers wordt door v. d. San- de naar het doel gekeerd. Driesse kan den bal met moeite tegen de bovenlat tippen, terwijl de toegeschoten Vinken het gevaark eert. Als van Rooden uit een voorzet van Toledo zijn club de leiding geeft, is het hek van den dam. Bin nen 5 minuten heeft dezelfde speler den voor sprong resp. uit een voorzet van Toledo en een throughpass van Bierman op 3—0 gebracht. Na de rust probeert Leonidas het met een gewijzigde opstelling. Direct trekt HBC op de Rotterdamsche veste af en weet Bierman uit een voorzet van Pijpers te scoren. Nadat het spel zich eenige malen van doel tot doel ver plaatst heeft, met de Heemstedenaren verreweg in de meerderheid, is het weer van Rooden die, ofschoon in zuivere buitenspelpositie, een throughpass van Ruygrok benut. Kort daarna slaat Strieder vlak voor doel den bal met de hand weg. De hiervoor toegewezen penalty wordt door Pijpers benut. Weer onderneemt HBC een aanval. Toledo schiet tegen de zijlat. Ruygrok vangt den bal op en jaagt hem in de touwen. Nogmaals passeert van Rooden Lau rense, waarna Leonidas een poging waagt om de eer te redden, wat echter niet gelukt, zoodat wanneer het eindsignaal weerklinkt de stand 8—0 in het voordeel der Heemstedenaren is. Porti biedt voor den wedstrijd den kampioenen bloemen aan. Allereerst volgt van beide zijden 'n terrein-verkennen en wat zenuwachtig gescher- mutsel. Dan volgt de eerste goed opgezette For- ti-aanval. Winkel, de rechtsbuiten, zet uitstekend voor en v. d. Heuvel kopt precies over de lat. Eenige corners aan beide zijden worden wegge werkt. Den Hartog, de Forti-midvoor, krijgt Ik dacht dat je met vader over onze verloving wou spreken. - Ja, maar ik ben z'n telefoonnummer vergeten. Weekly Telegraph, Sheffield eenige kansen doch schiet eerst aan den rechter- en dan aan den linkerkant keihard naast het doel. Dan geeft v. d. Heuvel den bal goed naar Winkel; deze zwenkt naar binnen en met een onhoudbaar schot is het 10. Vóór rust wordt nog gelijk gemaakt, als Philippi te vroeg uit loopt, en een der S.D.O.-voorwaartsen maar voor het inschieten heeft (11). Na de rust was het spelpeil minder. Direct krijgt den Hartog de kans van den dag, doch hij weet deze niet te benutten. Ook S.D.O. zit niet stil en weet dan kalm maar zeker in de meerderheid te komen. De Forti-keeper is in deze periode gelukkig buitengewoon op dreef, maar als hij bij een zeer snellen S.D.O.-aanval zich te ver uit zijn doel waagt, nemen de Bus- sumers de leiding (12). De thuisclub is door dezen tegenslag geheel uit het veld geslagen, hoewel er nog twintig minuten te spelen zijn. De laatste tien minuten wordt het geheele Forti-elftal nog uit elkaar ge gooid. Hierdoor ontstaat wel een groot overwicht, maar gevaarlijk zijn de Culemborgers niet. De achterhoede van S. D. O. is in deze periode ge weldig op dreef en retourneerde alles, zoodat het einde komt met ongewijzigden stand. DONK verschijnt met een invaller, terwijl Excelsior haar ploeg gewijzigd heeft. Direct na den aftrap heeft Excelsior het spel in handen en bestookt danig de Goudsche veste. Houdijk weet echter zijn doel op een vrij fortuinlijke wijze schoon te houden, totdat hij een schot van R. van Lingen onvoldoende verwerkt. Dezelfde speler slaagt erin den bal in het net te werken. Een opgelegde kans wordt kort hierop door den middenvoor zacht in de handen v. Houdijk ge speeld. Steeds komt Excelsior weer voor het Goudsche doel terug. Wanneer Houdijk uit loopt, schiet de linksbinnen hard langs hem heen, doch een der Gouwenaars weet den bal ternauwernood weg te koppen. Als een der Ex- celsior-backs bij het uittrappen schampert, plaatst de linksbinnen naar den rechtbinnen, welke in een o.i. zuivere buitenspelpositie on houdbaar scoort. Kort voor rust slaat een der DONK-backs den bal met de hand weg, waar voor de scheidsrechter een penalty toekent. Deze wordt door den spil in een doelpunt om gezet. Na de rust is DONK meer in den aanval, terwijl het Schiedamsche tempo te slap is. Ex celsior riskeert zeer weinig en legt zich meer op verdedigen toe. Plotseling plaatst de spil den bal naar den linksbinnen, welke doorgeeft aan den rechtsbuiten. Deze zet afgemeten voor, waarna Nieberg aan Houdijk het nakijken geeft! De Goudsche keeper moet nu meermalen han delend optreden. Als de linksbuiten een vliegend schot lost, stopt Houdijk onvoldoende en rolt de bal op de lijn. Een der binnenspelers kan nog ter elfder ure redden. Als de Excelsior-linkshalf weifelt, krijgt DONK nog even een kans, doch de bal gaat hoog over. Met Excelsior in de meerderheid komt dan het einde. In .Atlantic" aan het Westeinde te Amster dam werd Zondag de finale verspeeld van den wedstrijd om het clubkampioenschap eerste klasse van Nederland. In tegenstelling met het persoonlijk kam pioenschap werd in dit clubtoumooi wel een be slissing verkregen. Het is het Amsterdamsche Gezellig Samenzijn gelukt, door een krachtige Evenals verleden jaar hebben de Volendam' mers in Delft weer een keurig spel vertoond. Hoewel de Leeuwen hun uiterste best gedaan hebben, konden zij tegen deze technisch beter en ook harder werkende ploeg hun gewone spel niet ontplooien. Reeds onmiddellijk na het begin van den strijd was zulks merkbaar. Behoudens •n enkelen corner kon de thuisclub zich in het eerste kwartier maar niet uit de gevaarlijke Vo- lendam-omklemming loswerken. Keeper Alsem geest kreeg meer werk dan hem lief was, terwijl Lindeboom in het N. Hollandsche doel op zijn lauweren kon rusten. Slechts enkele optimisten durfden toen nog op een D. H. L-succes hopen, vooral toen C. Alsemgeest op meesterlijke wijze z'n club aan een 10-voorsprong wist te helpen en met deze voor de Leeuwen sterk geflatteerden stand zelfs de rust aanbrak. Doch toen het spel der Delftsche voorhoede na dit doelpunt sterk ging afzakken, de Volendam-achterhoede daar tegenover steeds beter ging spelen, toen was het voor hen die het Volendam-spel reeds meer aan schouwd hadden, vrij duidelijk, dat het op een N. Hollandsche overwinning ging uitdraaienè Nog had D. H. L. een kans op beide punten gehad, als de bezoekers hun systeem van kort spel ook in de tweede helft hadden doorgevoerd. De Delftsche verdediging had op dit short-pas sing der Volendammers wel kijk en kon aanvan kelijk steeds met succes zich door het zware weck heenslaan. Doch de N. Hollanders zagen Tot nu toe heeft de Duitsche équipe, die voor het eerst op Franschen bodem aan een concours-hippique deelneemt, weinig succes gehad. De ploeg heeft beslist beneden peil gereden. Ze heeft pech gehad; echt pech, want de Duitsche officieren zijn zeer goed en kunnen het tegen Italianen en Franschen op nemen. Dat heeft de strijd om de Coppa Mus solini wel bewezen, waarin de Duitschers tegen de beste springers ter wereld twee maal achter een het kostbare voorwerp in hun bezit wisten te brengen. Ook in Berlijn waren de Duitschers niet te slaan, ook niet door de Franschen. Dat speciale aandacht aan de verrichtingen der Duitschers wordt geschonken, is gezien hun reputatie en vooral ook omdat het voor den eersten keer na den oorlog is, dat zij Fransch gebied betreden, geen wonder. Hoe het zij de verstandhouding der beide vroegere tegenstan ders was op het sportterrein uitstekend. Wél hebben de Duitschers enkele eerste prij. zen gewonnen en stond tot nu toe zelfs It. Kurt Hasse aan de spits van alle deelnemende offi cieren nl. met twee eerste prijzen en één twee den ,maar overmacht hebben zij niet getoond en het ongeluk achtervolgde dan weer de beste ruiters, zooals It. E. Hasse, die ernstig kwam te vallen, en dan weer de beste paarden, die ten val kwamen of op andere wijze zich buiten mededinging stelden. Met belangstelling moet echter de landen- wedstrijd worden afgewacht, waarvoor de Duit schers gemeenlijk hun beste krachten sparen. In Engeland en ook daar buiten houdt de Derby-ren, die binnen enkele weken zal wor den geloopen, nu reeds de gemoederen bezig. Nu is er dit jaar geen twijfel aan den favoriet. Dat zal n.l. zijn Colombo, die nog steeds niet geslagen werd en juist dezer dagen zijn eerste verrichting als driejarige liet zien en wel in de Craven Stakes, een ren over 1600 meter. De trouwe en nu reeds populaire Colombo liet zijn aanhangers niet in den steek en won van zijn zes concurrenten gemakkelijk met niet minder dan vier lengten. We wezen er reeds op, dat het niet onmogelijk is, dat dit renseizoen ons einde lijk weer eens echte cracks, echte first-class- paarden zal laten zien. Colombo is er één van. Cracks zijn paarden, die ongeveer onverslaan baar blijken. Dón pas kunnen ze populair wor den. Maar, zooals we zeiden, er schijnen er meer te zijn, die den eerenaam „crack" of „wonderpaard" waardig willen zijn. Daar is dan ten eerste plotseling opgedoken Campanula (een merrie nog wel!) die in de Column Produce Stakes voor de eerste maal als driejarige uit kwam en.... ook al won! Companula verloor vorig jaar slechts met één hoofdlengte de First Spring Stakes van.... Colombo, die in dien ren voor het eerst uitkwam. De volgende op,- dracht voor Campanula zal zijn de 1000 guineas en dan zeker de Oaks. De rijder crack-candidaten is echter nog niet af. In Lingfield Park verscheen een nieuwe ster aan het rensport-firmament en wel in den vorm van Lo Zingaro, een driejarige van beste afstamming, die onder den crack-jockey Gordon Richards de Leigh Memori al Handicap won ouder het hoogste gewicht met één lengte en volgens de berichten „met gemak". Voor de 2000 guineas, waarvoor Oolombs is aan geschreven, schijnt Lo Zingaro niet te zijn ingeschreven, wèl echter voor de derby, waar dus een interessante ontmoeting kan plaats vinden. Tenslotte is er nog Zelina, die in de Greenham Plate te Newsbury Medieval Knight, naast Colombo, een der ernstigste Derby-can- didaten, versloeg! i De Franschen hebben met hun „monster-ren" 137 overwinning op Constant uit Rotterdam, en door de nederlaag van de Haarlemsche Damclub tegen D.I.O. uit den Haag den kam pioenstitel te veroveren. De gedetailleerde uitslagen luidden als volgt: Gezellig Samenzijn IConstant L 1. J. H. Vos—N. Cohen 1—1 2. P. G.. van HoutJ. Coster 11 3. W. RustenburgK. W. Boosten 20 4. C. J. LochtenbergJ. Jansen 20 5. J. J. KwaadJ. J. de Boer 11 6. J. de Wit—J. van der Doe 2—0 7. P. SeljeeG. van der Waals 11 8. J. van KralingenA. M. Olsen0—2 9. A. M. ter WalJ. Voorburgh 11 10. M. TeunisseD. Winwelman20 Totaal: 137 Haarlemsche DamclubD. I. O. 1. P. J. van DartelenA. K. W. Damme 11 2. J. W. van DartelenJ. F. Kuyer 02 3. J. B. Sluiter r.—A M Bom 2—0 4. J. van LooyJ. Kemmers 20 5. H. van LunenburgC. D. Bordewijk 02 6. Aebe de JongC. Schouten 20 7. H. GreeuwTh. Schouten 20 8. D. KleenC. Spoelders 02 9. J. PoppenJ. J. Roels 02 10. F. AmelungM. B. de Jong 02 Totaal: 911 Het is D.I.O., dat twee nederlagen tegen G.S. en Constant had geboekt, dus gelukt zich te rehabiliteeren, ook al had deze Haagsche ver- eeniging geen belang meer bij het resultaat. Ter verontschuldiging van H.D.C. diene gezegd, dat deze vereeniging, de titelhoudster, die thans haar titel ziet overgaan naar Gezellig Samen zijn, met eenige reserven uitkwam, hetgeen na tuurlijk het spelpeil drukte. Het resultaat van die staartborden is dan ook zeer slecht geweest, en daarin moet de nederlaag van Haarlem wor den gezocht. Het begin was anders zoo mooi: Een 40 voorsprong deed H.D.C.'s kampioens kansen stijgen. Maar D.I.O. werkte hard, en de Hagenaars wisten den achterstand te ver anderen in een 64 voorsprong. En die twee punten verschil bleven ook tot het einde van den wedstrijd bewaard. Het werd weiswaar 97 voor den Haag, en onder groote spanning bekeek men het verloop der twee laatste par tijen, maar ook hieruit distilleerde D.I.O. twee punten, zoodat zy het seizoen met een over winning besloot. De andere ontmoeting, Gezellig Samenzijn Constant, gaf een ander beeld. Ook hier be haalde de thuisclub een 40 voorsprong, en dat reeds in den aanvang: zoowel Lochtenberg als De Wit wonnen door zetjes van licht kaliber. En ook de overige Rotterdamsche borden ston den niet direct voordeeliger; Boosten stond zelfs een schijf achter, maar wist toch nog naar dam door te breken. Rustenburg gaf hem echter geen kansen meer op herstel. Aan het eerste bord werd een Interessante strijd gevoerd tusschen Vos en Cohen, en ook thans toonde de Rotterdamsche meester een speler van klasse te zijn. Een puntenverdeeling deed ook hier G.S. zijn voorsprong behouden, en deze werd nog vergroot door een overwin ning van De Wit. Het werd 91, zoodat Con stant's lot bezegeld was. Nadat nog eenige par tijen in remise waren beëindigd, werd het slot aizoo een 137 nederlaag van Constant. Ook wanneer Haarlemsche Damclub dus gewonnen had zou G.S. het kampioenschap niet ontgaan zijn. De slotstand luid: D. L O. 3 1 0 2 2 28—32 Haarlemsche Damclub 3 0 2 1 2 29—31 D I. O. 3 1 0 2 2 28—32 Constant 3 1 1 1 1« 2931 2 straf punten in mindering. nl de Prix du Centenaire weinig succes, of schoon we kort geleden konden melden, dat er nogal buitenlandsche belangstelling voor be stond. Dat wós ook inderdaad het geval, maar inschrijven en uitkomen, dus werkelijk mee doen, is nu eenmaal niet hetzelfde. Verschil lende aangiften zijn dan ook weer teruggetrok ken. Wèl blijven er goede paarden in over, zoo als Assuérus, Rodostoe (die het hoogste ge wicht draagt), Pantalon ea., doch de charme van het internationale is verdwenen. Een oude bekende, wiens naam we reeds meerdere keeren in de laatste jaren hebben moeten noemen, is Gregalach. Deze bekende Steepler, held uit verscheidene Grand Nationals, een paard met een geweldig moreel en groot springvermogen gaat den dienst verlaten en krijgt genadebrood te eten. In 1929 won Gre galach de Grand National Steeple Chase te Liverpool, nadat men tevergeefs met hem het geluk had beproefd op dé vlakke baan. Als vijf jarige won hij dan een hordenren en daarna nog drie steeples. In 1928 kon zij niet gereden worden en het volgende jaar werd hij vier keer tweede en won.... de grand National! Het was die beruchte ren, waaraan een veld van niet minder dan66 paarden deelnam. In 1930 viel hij in denzelfden ren. In 1931 werd hij geplaatst en kwam in 1932 weer te vallen. Vorig jaar werd hij ingehouden en dit jaar be gaven eindelijk zijn oude beenen het, met het boven reeds vermelde gevolg. Sic transitIn de Duitsche vakpers doet de vraag de ronde: komen er weer courses voor twee spannen dra vers? Die zijn er ni vroeger wèl geweest en men maakt weer eenige propaganda voor deze soort wedstrijden. Het wil ons toeschijnen, ge zien de ideeën de huidige leiders, dat er van dit plan wel niet te veel zal terecht komen, al heeft de Berlijnsche draversvereeniging Mariën- dorff den eigenaren dan ook reeds verzocht te willen mededeelen of er voldoende spannen voorhanden zouden zijn. Mevrouw Hasselbach is een bekende figuur in de ruitersportwereld. Zij is een Deensche, woont in Kopenhagen, doch is meestal op reis en dan gaat het van het eene concoursterrein naar het andere. Men kan haar een zekere po pulariteit niet ontzeggen. Ook ten onzent kent men deze amazone, die zich hoofdzakelijk wijdt aan de hindernissport. Te Parijs, tijdens het j.l. gehouden concours-hippique, heeft mevr. Has selbach weer veel succes kunnen boeken. Ver schillende hoogste en hooge prijzen kon zij daar bemachtigen. Het was hetzelfde concours, waarin ook onze landgenoote, mej. Jurgens Uit kwam en een goeden indruk maakte. In het Parkhotel te Amsterdam werd Zondag de derde partij uit de match KeilerDukel ge speeld voor den wedstrijd om het kampioen schap van Nederland. Uit het geheele spel bleek, dat beiden een beslissing wilden forceeren, om niet in het te verwachten mooie zomerweer het was Zon dag trouwens al flink heet in het Parkhotel nog te moeten zwoegen in een tweeden her kamp. Echter, hoe veer het er ook op leek, dat thans de beslissing zou vallen, remise werd wederom het resultaat, zoodat Keiler en Dukel opnieuw den strijd zullen moeten aan binden. Keiler opende Poolsch, en deze 31Tl ope ning werd na eenige zetten spoedig herleid in klassieke banen. Het werd geheel een partij in het genre van vroegere jaren, toen het spel nog in opkomst was. Als consequente ontwikkeling drong Keiler op veld 22, het kerkhof, maar Dukel ruilde het stuk spoedig, daarmede een gering nadeeltje aan den langen vleugel accep- teerend. Hij wist dit echter in den loop der partij op te heffen, zoodat de posities ongeveer gelijkwaardig werden, met Keiler iets in den aanval op den korten vleugel. Dukel gaf ech ter blijk van een juiste taxatie, en een on voorzichtige manoeuvre van Keiler, werd be antwoord met een dreiging, die schijfverlies on vermijdelijk maakte. Keiler trachtte zijn schijf nadeel te compenseeren door het op de tempi te doen aankomen, maar Dukel wist ook zijn stelling te verbeteren, zoodat winst voor hem bijna zeker was. Een grove fout gaf Keiler echter nog net gelegenheid om naar dam door te breken, en hij behaalde een puntenverdee ling, die uit het vuur is gesleept. De stand luidt thans 33, zoodat de her- kamp noodzakelijk is. I>e data zijn als volgt vastgesteld: Zaterdag 5 Mei te IJmuiden, hotel Kenne- merhof eerste partij, aanvang 5 uur; Zaterdag 12 Mei te Amsterdam, Parkhotel, tweede partij, aanvang 4 uur; Zondag 13 Mei te IJmuiden, derde partij, aanvang 11 uur. Bij een te Fresno (Calif ornië) gehouden sport- feest deed Walter Marty een sprong van 2.06 M. Hij bleef daarmede slechts 1 cM. beneden zijn onlangs gevestigd wereldrecord. De geheele voor-ronde voor het Wereld kampioenschap nadert meer en. meer haar vol tooiing en sinds onze laatste opsomming is het aantal landen al weer uitgebreid. Oostenrijk wist zich zooals verwacht definitief in de rij te scharen, terwijl Zwitserland's protest tegen een ongerechtigd Roemeensch speler in de match op 29 October (22) werd toegewezen, zoodat deze natie eveneens van de partij is. Dientengevolge kwam Roemenië ineens in een netelig parket en moet nu per se zijn laatsten wedstrijd tegen Joego-Slavië winnen. Het was aan geen twijfel onderhevig, dat Oostenrijk zijn kamp tegen Bulgarije zou win nen en met de cijfers 61 bevestigde het zulks. Zoowel technisch, als tactisch waren de Oosten rijkers, toen het eerste vuur hunner tegen standers wat was geluwd, de baos. Het spel- beeld werd echter ontsierd door een botsing' tusschen twee spelers, waarbij een Bulgaar, als aanstichter van het handtastelijk gebeuren, van verder spelen werd uitgesloten. Echter kreeg ook Oostenrijk een speler af te staan, namelijk den linkshalf Nausch, die geblesseerd geraakte. Bijkans elk land is momenteel in de lyeer om de laatste hand aan de voorbereidingen te leg gen. Tusschen de pannende Duitsche Kam- pioens-competitie verzamelen papa Nerz en zijn assistenten regelmatig de superklasse van het Duitsche voetballeger, welke voorbereiding cul mineert in een serie ontmoetingen tegen Derby County. Deze Engelsche profclub zal, gelijk Everton verleden jaar, verschillende steden be zoeken, waar de Duitsche combinaties hebben proef te stoomen. Pas daama zal men tc-t de definitieve formeering van het elftal komen. Het toeval heeft gewild, dat Frankrijk slechts een kleinen tegenstander kreeg te overwinnen om zijn verblijf van een week onder de Italiaan sche zon te verzekeren. Bepaald optimistisch is men overigens daar te lande niet en de stem ming zou men het sprekendst kunnen samen vatten onder de woorden: wat moeten wij er doen! In eerste instantie maakt men zich be zorgd over de match te Amsterdam op Hemel vaartsdag, want het resultaat daarvan oordeelt men van het grootste belang voor het moreel van de ploeg. Een aantal spelers is onder de hoede geplaatst van den Engelschen oefenmees- ter Klimpton, die tot taak heeft om de heeren in een week of drie de geheimen van het vak bij te brengen. Het jongste besluit van het F.I.F.A.-bestuur, dat Zwitserland's protest werd toegewezen en men dientengevolge in Italië vertegenwoordigd zal zijn, heeft 'n storm van enthousiasme ont ketend. Tot dusver was men afhankelijk van het resultaat, dat de laatste wedstrijd van groep X zou opleveren, de kamp nl. Roemenië- Joego-Slavië, waarbij zelfs de mogelijkheid inet uitgesloten was, dat het lot tenslotte de beslis sing had moeten brengen. Nu het enthousias me wat geluwd is, begint men den juisten toe stand wat te realiseeren. De overwinning te Parijs met 10 op Frankrijk en het vlotte spel tegen Oostenrijk, ondanks de 32 nederlaag, heeft een sfeer van vertrouwen geschapen. Het selectie-comité komt dezer dagen bijeen om het programma voor de laatste weken op te maken, waarbij men eveneens heeft rekening te houden, dat Manchester City niet als „sparring-partner" komt fungeeren. Oxford City, een amateurs-elftal uit de En gelsche Isthmian League had een overeenkomst met Zwitsersche clubs gesloten om met Paschen eenige wedstrijden te komen spelen. Zoo ge zegd, zoo gedaan, de Engelschen kwamen, doch sloegen al direct zulk 'n droevig figuur (7—2 nederlaag), dat de organiseerende vereeniging de schrik om het hart sloeg, en na onmiddellij ke ruggespraak met de andere deelnemende clubs de overeenkomst met Oxford City ver brak. Men kocht geen kat in den zak. Oxford boos, beklaagde zich bij de F A.., die nu met den Zwitserschen Bond aan het kijven is ge slagen, wie dit snoepreisje betalen moet! Tot voor kort leefde naast de leidende Oos tenrijksche clubs als Vienna, Austria, Rapid e.a. de Arbeiders Sport Bond. Na den pas beslech ten strijd in Weenen, waarna een geduchte op ruiming is gehouden en waarbij de Roode Ge meente het leven onmogelijk werd gemaakt, is thans ook het oogenblik aangebroken, dat de Roode sportbeweging moest worden geliqui deerd. De Bond is ontbonden,, de clubs even zoo, terwijl de velden werden gedistribueerd onder de resteerende vereenigingen in Weenen, wier accomodatie dringend om verbetering vroeg. Is het te verwonderen, dat die clubs de groote schoonmaak hartelijk hebben toegejuicht! Twintig landen hebben reeds medegedeeld aan het Duitsch Olympisch Camité, dat zij in 1936 aan de Olympische Spelen zullen deel nemen. Het zijn: Duitschland, Argentinië, Australië, Oostenrijk, België, Bulgarije, Dene marken, Estland, Finland, Griekenland, Hon garije, Br.-Indië, Italië, Letland, Mexico, De Philippijnen, Zwitserland, Tsjecho-Slowakije, Turkije en Yougo-Slavië. De bekende zesdagen-renner Schoen heeft meegedeeld, dat hij zich voortaan zal toeleggen op wedstrijden achter den motor. Deze beslis sing is zeker beïnvloed door de weinige be langstelling, waarin tegenwoordig de zesdaag- schen in Duitschland staan. De Amerikaansche voetbalploeg, die aan de wedstrijden om het wereldkampioenschap voet ballen zal deelnemen, vertrekt 5 Mel van New- York met bestemming Italië. De voorzitter van den Amerikaanschen Voetbalbond, Elmer Schroeder, zal de ploeg begeleiden. 14 Mei zal het elftal te Napels aankomen, waar de voor bereiding voor deze wedstrijden zal worden be ëindigd. De bekende Oostenrijksche doelverdediger Hiden, die thans in Frankrijk woont en uit komt voor een Fransche ploeg, is overgelukkig, omdat hij gekozen is in de ploeg, die naar Italië zal vertrekken. Tegelijkertijd zijn onderhandelingen met de Racing Voetbalclub, waarvan Hiden thans deel uitmaakt, geopend, opdat deze eminente keeper weer naar Weenen zal terugkeeren en in een Weensch elftal kan worden opgesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 14