DE REGEERINGSCRISIS IN SPANJE „OPGELOST Oostenrijks nieuwe grondwet Kerkvervolging in Duitschland K jC Fa. ALIDA HEINEN Het nieuws van heden ALCALA ZAMORA GERED VIER ADVISEERENDE LICHAMEN DE BAROMETER SPEELGOEDZAAK ZIJLSTRAAT 96 VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 MAANDAG 30 APRIL 1934 Avondblad De lont blijft in het bus kruit Het Weer Dollfuss gehuldigd Grootsche demonstratie te Linz Zara Agha ziek De oudste man ter wereld De samenzwering in Roemenië Veroordeelde militairen mogen in het leger terugkeeren JOEGOSLAVISCHE JOURNALISTEN NAAR BERLIJN Paus* Bondsdag wordt samengesteld uit de raadgevende corporaties; alleen de regeering heeft het recht van initiatief Handhaving instituut Bondspresident WEENEN, 30 April (D. N. B.) De nieuwe Bondsconstitutie van Oostenrijk wordt heden als de 239e verordening van de regeering in de Staatscourant gepubliceerd. STRIJD TEGEN KATH. JEUGD ,De Germanen waren vrij tot Karei de Groote hen deed hukken voor het Kruis*' Schoolstrijd begonnen Dollfuss Geweldige boschbrand in de Karpathen HAARLEMS OUDSTE DE POPPENDOKTER is vanaf 1 Mei gevestigd VLAK BIJ DE CROOTE MARKT DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN Napoleon-voorwerpen WIJ GAAN NAAR ROME ^.(\V"V"v r-T- - y y-\22, NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18721 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; mgez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek 99 Aanvankelijk had het er allen schijn van, dat de moeilijkheden, waartoe de be krachtiging van dé amnestiewet aanlei ding gegeven had, zonder veel moeite overwon nen zouden worden. De regeering had besloten een aantal artikelen van de wet, die voor ver schillende uitlegging vatbaar waren, te doen vergezellen van verklaringen in den vorm van decreten en de president, senor Alcala Zamora, scheen zich met die methode te kunnen ver eenigen. De kabinetscrisis, die een oogenblik gedreigd had, scheen dus bezworen. Maar in den loop van den dag bleek, dat het „misver stand" tusschen den president van de repu bliek en het kabinet, of, als men wil, tusschen den president en de meerderheid van de Cor tes, die voor de amnestie heeft gestemd, nog in vollen omvang bestond. Alcala Zamora bleef hardnekkig weigeren de wet te teekenen en verklaarde, dat hij óf wel de wet aan de Cortes voor een nieuwe beraadslaging zou terugzenden art. 83 van de Grondwet geeft den president dit recht óf wel in een de wet begeleidend schrijven de volksvertegenwoordiging van zijn persoonlijke opvattingen in kennis zou stellen, het aan de Cortes overlatend de wijzigingen aan te brengen, die de president noodzakelijk achtte. Alcala Zamora heeft ten slotte aan dit laat ste voornemen gevolg gegeven en aan de wet een „boodschap" toegevoegd, die oorspronkelijk niet voor openbaarmaking bestemd was, maar die, wijl zij, zooals verwacht mocht worden, een kabinetscrisis ten gevolge had; per slot van rekening wel moest worden gepubliceerd. Het gaat natuurlijk niet aan den inhoud van een stuk, dat van beslissenden invloed op de ont wikkeling van de gebeurtenissen is, voor de na tie verborgen te houden. Uit Alcala Zamora's „boodschap" blijkt, dat de president drie bezwaren tegen de wet heeft. In de eerste plaats kan hij er zich niet mede vereenigen, dat eenige hooge officieren, die on verzoenlijke tegenstanders van de republiek zijn, opnieuw in hun vroegeren rang in het leger zouden kunnen hersteld worden. De pre sident meent, dat daardoor het leger als instru ment om de republikeinsche orde te handha ven een verzwakking zou ondergaan, wat in de bestaande omstandigheden hoogst ongewenscht is. In de tweede plaats verwijt Alcala Zamora de meerderheid van de Cortes tot kunst middelen haar toevlucht te hebben geno men om de opstandelingen van 10 Augustus 1932 van de amnestie te doen profiteeren. In de laatste plaats kan het feit, dat de wet de mogelijkheid opent gewezen vonnissen te casseeren, zijn instemming niet weg dragen. Deze bezwaren zijn, zooals men ziet, zeer ernstig. Zij raken de kern van de wet en het is licht te begrijpen, dat de „boodschap" een grooten indruk in het geheele land heeft te weeg gebracht. Het is evenzeer volkomen begrijpelijk, dat Lerroux en zijn ministers de geschreven bezwaren van den president niet zonder meer voor kennisgeving konden aannemen, maar dat het éénige antwoord der regeering slechts in een aanvrage om ontslag kon be-, staan. Dit ontslag werd door Alcala Zamora onmiddellijk verleend en daarmede was in Spanje een crisis geboren, die van ernstiger aard was dan alle vroegere crises, die de re publiek sinds haar stichting heeft gekend. Deze crisis toch was er een, waarbij niet slechts het kabinet is betrokken maar óók de huidige regeeringsmeerderheid, die in deze zaak aan de zijde der regeering staat, tegenover den president, wiens optreden door zeer velen ongrondwette lijk geoordeeld wordt. Het eerste gevolg van deze ongelukkige cri sis, die gemakkelijk tot ernstige malaise en zelfs tot een burgeroorlog zou kunnen leiden, is, dat de kloof, die tusschen rechts en links gaapt, verdiept is en verwijd. De links-republikeinsche partijen, die tegen de amnestiewet in haar hui- Üigen vorm steeds hardnekkig stelling hebben genomen, beschouwen den president voor het oogenblik als „den redder van de republiek", maar de rechtsche groepen, die re- geeringsverantwoordelijkheid dragen scharen zich rond de afgetreden ministers, wijl alléén 'n kabinet a la Lerroux in de huidige omstan digheden regeeren kan zonder tot maatregelen zijn toevlucht te behoeven te nemen, die een onwelwillende publieke opinie onmiddellijk dictatoriaal zou noemen. De zaak is, dat de rechtsche partijen, die zich haar ver antwoordelijkheid volkomen bewust zijn, on danks allen goeden wil slechts botte vijand schap ondervinden van de groepen, die inder tijd de macht in handen hadden. Regeerden zij, dan zou elk besluit, iedere maatregel op staanden voet fascistisch worden ge noemd en een deel van het volk heeft nog niet voldoende politiek inzicht om aan dat „fascis me" geen geloof te slaan. Het is daarom, dat de rechtsche groepen aarzelden op eigen directe verantwoording de leiding van 's lands aange legenheden in handen te nemen. Zij willen voorkomen, dat Spanje's eenheid te loor gaat en vooral, dat onverantwoordelijke elementen gelegenheid krijgen een burgerstrijd te ontkete nen, die bijna zeker in een bloedigen burger krijg zou overgaan. Deze prijzenswaardige overwegingen brachten Gil Robles en Martinez de Velasco er toe voor het oogenblik de voorkeur te blijven geven aan een centrumsregeering, waarvan het republi- keinsch karakter niet in twijfel kan getrokken worden, en die zich kan handhaven met den steun van Katholieken en agrariërs. Die steun is tot dusver aan Lerroux gegeven, ofschoon de rechtsche groepen zich daarvoor herhaaldelijk zware offers hebben moeten getroosten. In het uiterste geval maar alléén als de omstan digheden geen andere oplossing toelieten waren Katholieken jen agrariërs zelfs bereid een paar hunner mannen in het te vormen kabinet zitting te doen nemen, met dien verstande evenwel, dat deze rechtsche ministers geacht zouden worden onder eigen verantwoordelijkheid te handelen en niet de partijen, waarvan zij lid zijn, zonder meer zouden binden. Lerroux evenwel toonde niet den minsten lust de ministerieele verantwoordelijkheid opnieuw te aanvaarden. De positie van den ouden centrumsleider was zeer moeilijk. Zijn republicanisme kan evenmin als dat van Alcala Zamora in twijfel getrokken worden, maar ter wijl de laatste aanhanger blijft van de star re theorieën van het verleden, heeft de eerste een zekere evolutie doorgemaakt, die hem er toe gebracht heeft samenwerking met andere groepen te zoeken, zonder welke in Spanje nu eenmaal niet te regeeren valt. Er gaapt een kloof tusschen beide mannen, die bezwaarlijk te over bruggen was. Ware het Alcala Zamora niét ge lukt een kabinetsformateur te vinden, die een ministerie wist te vormen, dat zich in de Cor tes zal kunnen staande houden, dan zou hij wellicht zelf hebben moeten aftreden. De vorming van een kabinet van „republi keinsche concentratie" was niet mogelijk, omdat de opvattingen van rechts- en links-republikei nen tezeer van elkander afwijken om ze te ver zoenen. De linksche groepen bleven vóór Cor- tes-ontbinding en nieuwe verkiezingen. De geesten zijn evenwel zóó verhit, dat een nieuwe verkiezingscampagne gelijk zou hebben gestaan met een sprong in het duister. Men heeft terecht dit risico niet willen aan vaarden. Alcala Zamora vond Lerroux' minister van handel en industrie Ricardo Samper bereid de opdracht tot formatie van een kabinet te aanvaarden. Samper heeft zich van die taak ge kweten door op twee na alle afgetreden minis ters weer met portefeuilles te begiftigen. De radicalen blijven dus in de regeering de meer derheid vormen, en zullen dus moeten voortgaan met op de katholieken van de Aciön popular en de agrariërs te steunen. De socialisten be schouwen Samper als hun doodsvijand, omdat deze indertijd tal van socialistische maatregelen heeft gewijzigd en verzacht. De tegenstellingen tusschen links en rechts zullen dus nog ietwat meer worden toegespitst dan wanneer Lerroux ware aangebleven. Formeel is de regeeringscri- sis in Spanje voor het oogenblik opgelost, maar men mag verwachten, dat de politieke rust en stabiliteit er niet zullen terugkeeren, vooral eer de sterke rechterzijde zich krachtig genoeg voelt en den tijd rijp acht om de volle regee- ringsverantwoordelijkheid te aanvaarden. Tot zoo lang zal de lont in het buskruit blijven en de ministeries elk oogenblik in de lucht kun nen vliegen. VERWACHTING: Matige tot zwakke, 1 Oostelijke tot Noordelijken, later wellicht veranderlijke wind, half tot zwaar be- woikt, aanvankelijk weinig of geen, later wellicht toenemende regen- of onweers- kans, waarschijnlijk weinig verandering in temperatuur. Hoogste stand: 771.1 te Helsingfors. Laagste stand: 728.3 te Isafjord. si Zon op 4.34 onder 7.22 - Licht op 7.52 6 Mei L. K. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii WEENEN, 30 April. Gisteren hebben de boe ren van Opper-Oostenrijk en de inwoners van Linz in een grootsche betooging hulde ge bracht aan Dollfuss. Groote afdeelingen weer- corpsen namen aan de demonstratie deel. Doll fuss hield een redevoering, waarin hij mede deelde, dat Zaterdag een uit Duitschland af komstig pamflet verspreid is, waarin de men- schen opgewekt werden niet deel te nemen aan de betooging. Verder zeide Dollfuss o.m., dat hij er van iwlde afzien te polemiseeren met de Duitsche broeders, dcch dat hü, wanneer hij de waar heid eens zou zeggen omtrent den economi- schen toestend in Duitschland, hun zeker geen genoegen daarmede zou doen. De betooging verliep zonder incidenten. In den nacht op Zondag tegen 3 uur is een bomaanslag gepleegd op het huis van den di recteur der veiligheid van Opper-Oostenrijk, baron Hammerstein-Equord. Alle vensterruiten van het huis werden vernield, terwijl ook ver der materieele schade werd aangericht. Het verluidt, dat de zoon van den veiligheidsdirec teur gewond is. ISTANBOUL, 30 April. Zara Agha, de Turk, die er aanspraak op maakt het oudste levende menschelijke wezen te zijn, ligt in een zie kenhuis ernstig ziek. Hij lijdt aan uremia. De dokter heeft verklaard dat zijn patiënt een kans maakt te herstellen. Agha beweert dat hij minstens 160 jaar oud is. BOEKAREST, 30 April. (Reuter). In een nachtelijke zitting heeft het militaire gerechts hof het verzoek tot verwijdering uit het leger van de 13 veroordeelde officieren die aan de sa menzwering tegen Koning Carol onder leiding van Precoep hadden deelgenomen, verworpen. Op het vliegveld, Semlin bij Belgrado arriveerde het geheel metalen, met vier mo toren voorziene Duitsche vliegtuig „Veldmaarschalk von Hindenburg", hetwelk twaalf journalisten uit Joego-Slavië ten bezoek naar Duitschland brengt De grondwet begint met de woorden: „In den naam van God, den Almachtigen, van Wien alle recht uitgaat, krijgt het Oosten- rijksche Volk voor zijn Christelijken Bonds staat op vasten grondslag deze grondwet. De nieuwe grondwet, welke bestaat uit 182 artikelen, wordt door de regeering op grond van de machtigingswet van 24 Juli 1917 uitge vaardigd. De verordening, waarmede de grondwet van kracht wordt, bestaat slechts uit een zin: „De bepalingen van de, in de bijlagen be kend gemaakte grondwetsoorkonde, vormen de grondwet van den Bondsstaat. get. DOLLFUSS FEY enz. De verschillende gebeurtenissen der laatste weken wijzen er op, dat de Nationaal- Socialisten 'n nieuwen feilen strijd ont ketenen tegen de Katholieke en Protestantsche Kerk. Onder de Duitsche Katholieken heerscht 'n groote onrust omtrent 't lot der jeugdorgani saties en omtrent de vorming en opvoeding der jeugd. Meer en meer begint tot de Katholieken door te dringen dat het streven van de Hitler- jeugd absoluut onvereenigbaar is met de essen- tieele beginselen waarop het Katholicisme steunt. In een der officieele organen der Hitler- Jugend werd onlangs nog de openlijke terugkeer tot het heidendom gepredikt. De lezer oordeele zelf: „Wanneer zij Odin voorbij hoorden gaan in zijn ruischend blauw-zijden gewaad, wanneer zij met hun oogen de goden volgden die in een wilden dans door de blauwe luchten stoven of hun offergaven brachten aan Thor, den God van den Landbouw, of wanneer zij de njeest ge waagde symbolen der vruchtbaarheid aanba dentoen bezaten de Germanen nog vrij heid in hun geloof, toen bezaten zij den ziele- vrede en de wilsvrijheid "olgens hun rassen- geest, een vrijheid, die zij hadden weten te be waren tot op den dag dat Karei de Groote hen deed bukken onder het kruis". Een Kaholiek blad gaf op deze regels het volgende commentaar: „De beteekenis en het klaarblijkelijke doel van dit artikel is: De Duit sche jeugd te brengen tot hun god, d.w.z. den god van het nieuwe heidendom". Baldur von Schirach, leider van de „Hitierjug end" en bestrijder der Katho lieke jeugdorganisaties In Berlijn werd door den leider der West Duit sche afdeeling der Hitler-Jugend, Gothard Am- merlahn een proclamatie uitgevaardigd. Na eerst een feilen aanval gedaan te hebben op de katholieke leiders, die om politieke rede nen weigeren hun jeugdorganisaties in te lijven bij de Nationaal-Socialistische Jeugdbeweging, stond er nog dit fraais te lezen: „Een kleine kliek van Centrum-politici, die even actief als huichelachtig is, tracht zich van de Katholieke Jeugd die nog niet bij de H. J. is ingelijfd, te bedienen om hun duistere politieke doeleinden na te streven. Door ongehoorde proclamaties tracht deze kliek de H. J. tot onbezonnen da den te brengen; zoo noopt men met een huichel achtig gelaat martelaars *e kweeken Degene die wijkt voor de uitdagingen van zijn tegenstanders bewijst geen dienst aan den Nationaal-Socialistischen Staat, doch aan zijn tegenstanders. Deze vijand is niet de Ka tholieke jeugd (die op een dwaalspoor wordt ge bracht) maar dat kleine fanatieke kliekje Cen trumspolitici, dat met evenveel handigheid als lafheid op den achtergrond blijft!" Door de Rechtbank te München is Pastoor Lohr veroordeeld tot gevangenisstraf, omdat hij verklaringen had afgelegd, die voor de regeering onaangenaam en schadelijk waren. Thans is ook de strijd ingezet tegen de ka tholieke scholen. Zoo werd o.m. te Wimpfen met 33 tegen 3 stemmen besloten om de Katholieke Bijzonder school om te zetten in een Duitsche school. Ook in Habitzheim werd met algemeene stem men besloten om een Duitsche school op te richten. Het gebouw van het „Frankische Volksblatt" is door een groep Natienaal-Socialisten be stormd, die pakken kranten door de ruiten wierpen en de machines vernielden. Volgens een officieel communiqué van de Beiersche politie was deze demonstratie een gevolg van de pu blicatie van een artikel over de audiëntie van de journalisten bij den H. Vader. Het blad schreef, zoo beweerde men, dat alle journalisten, hetzij Joden, hetzij Christenen of Chineezen, hetzij Hitlerianen of Duitsche nieuw heidenen, de knie hadden gebogen voor den Paus. De menigte was opgewonden, aldus dat zelfde communiqué, omda* de Katholieke dag bladen het nationaal-socialisme voortdurend ver warren .en vereenzelvigen met het heidendom. Het „Frankische Volksblatt" is voor den tijd van acht dagen, verboden, omdat het einde ge- ruimen tr'd uitdrukking gaf aan haar neiging om den staat te benadeelen. De chef-redacteur werd in voorloopige hechtenis gesteld. Het nummer van 29 April van het „Katho- lische Kirchenblatt" van Berlijn is door de politie in beslag genomen meldt United Press wegens een artikel „Die Wahrheit über Henningsdorf". Te Henningsdorf had de Hitier jeugd de katholieke jeugd overvallen en mishandeld. In hetzelfde artikel wordt gewaar schuwd tegen de leiding der steeds meer hei- densch woraende Hitleriaansche jeugdbeweging, wier organen de katholieke priesters belasteren en beleedigea. Hiermede vervalt in de nieuwe grondwet het woord „Republiek". De nieuwe grondwet is dus nog voor de bij eenkomst van het parlement, welke hedenoch tend plaats heeft, van kracht geworden. De Nationale Raad en de Bondsraad zijn slechts bijeen geroepen om de daad van de regeering goed te keuren. De nieuwe Oostenrijksche Bondsconstitutie berust, volgens de tot nu toe gepubliceerde of. ficieele gegevens op de volgende grondslagen: Gevormd worden vier adviseerende lichamen: a. De Staatsraad, welke 40 a 50 lden telt, welke door den Bondspresident worden be noemd voor den duur van tien jaar; b. De Bondscultuurraad (dertig a 40 leden). De leden worden gerecruteerd uit de kringen der kerkgenootschappen, het onderwijs, kun sten en wetenschappen; c. De Economische raad (70 tot 80 leden), waarvan de leden door de economische be roepsstanden worden afgevaardigd; d. De Raad der landen; ieder land vaardigt twee leden af. Uit leden van deze vier adviseerende corpo raties wordt de Bondsdag gevormd. Het recht van initiatief berust alleen bij de regeering. Wanneer de regeering een wet wil uitvaardigen, wordt het ontwerp daarvan aan de vier adviseerende corporaties voorgelegd voor prae-advies. De Bondsraad kan een voorstel slechts aannemen of verwerpen. Een uitzon dering vormt de begrooting, welke niet eerst wordt voorgelegd aan de adviseerende corpora tie, doch direct wordt ingediend bij den Bonds dag. Deze kan er wijzigingen in doen aanbren gen, waarna tenslotte de weg bij besluit kan worden van kracht verklaard. Een volksstemming kan slechts plaats vinden in twee gevallen. a. Wanneer de Bondsregeering besluit een door den Bondsdag verworpen wetsvoorstel te onderwerpen aan een volksstemming; b. Wanneer de Bondsregeering besluit een bepaald probleem voor te leggen aan het volk voor een principieele beslissing. De instelling Bondspresident blijft behouden. Hij benoemt de regeering en verleent haar ont slag. De nieuwe constitutie handhaaft het ka rakter Bondsstaat, hetgeen tot uitdrukking komt in het instituut Landsraad, doch in het bijzonder daarin, dat in de toekomst ook ieder land zijn Landdag zal hebben. De Landdagen worden corporatief opgebouwd, evenals de ver tegenwoordigingen der gemeente. Volgens de nieuwe grondwet zal het mogelijk zijn, dat ge meenten zich in groepen aaneensluiten. De Bondsregeering krijgt het recht onder zekere voorwaarden bij verordening eenvoudige wetten uit te vaardigen. BOEKAREST, 29 April. Volgens een be richt van 't officieele telegraafagentschap Ra- dor, dat hedenavond laat werd gepubliceerd, woedt, op de Zuidelijke hellingen van de Karpa then bij Targoviste 'n geweldige boschbrand, die reeds 'noppervlakte van 12 vierk K.M. heeft verwoest. De vlammen breiden zich met ont zaglijke snelheid uit, vooral in de richting van Sinaja. De vuurgloed is tot ver in Oud- Roemenië te zien. Volgens genoemd telegraafagentschap zijn geen menschenlevens te betreuren. Mijnongeluk in Lancashire; waarschijnlijk 16 arbeiders om het leven gekomen. Weensche politie in actie om de orde op den lsten Mei-dag te verzekeren. 3500 personen ge arresteerd. Dollfuss gehuldigd bij een grootsche demon stratie te Linz. Sir Simon zal heden in het Lagerhuis een ver klaring afleggen inzake den Britschen stap te Tokio. Oostenrijks nieuwe grondwet wordt heden ge publiceerd. De grondslagen, waarop de Bonds constitutie is opgebouwd. Tusschentijdsche verkiezingen in Frankrijk. Ernstige onlusten te Mantes. De kerkvervolging in Duitschland; weer een priester gearresteerd. Kerkinbraak te Voorhout. Dader van den doodslag te Haelen (L.) in hoo- ger beroep tot 13 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Pater fr. Samuel Tetteroo O.F.M. te Wfterden overleden. Jongeman te Dedemsvaart doodgestoken. De heer L. F. Bensdorp, een der oprichters der bekende cacao-fabrieken te Bussnm, overleden. Neerlandsche regeering gaat met de rubber- restrictie accoord. Brutale overval te Eindhoven. Hevige autobotsing te Santpoort. Benoemingen in het bisdom Haarlem. Hockey: Het Nederlandsche elftal wint te Am sterdam van het Belgische met 31. Voetbal: Nederland wint te Antwerpen van Bel gië met 42. O O Ik zoek 'n plaatsje om iets prettigs te vertellen. "k Zal eens op bladzij 4 gaan kijken Een driehonderdtal personen was te Parijs aanwezig bij de veiling van een aantal voor werpen, die aan Napoleon hebben behoord. Het beroemde doodenmasker werd voor 12.000 francs gekocht door den Franschman Octave Anbry. Napoleon's roode brievenportefeuille werd voor een dergelijk bedrag gekocht door den beken den acteur en tooneelschrijver Sacha Guitry. Het door Napoleon geschreven testament bracht ongeveer 1000 francs op. De geveilde voorwer pen maakten deel uit van de collectie van Emile Browet te Brussel. (Ingezonden Mededeeling) doch niet om behang. Dat koopt U nergens goedkooper en beter dan in den Eersten Schoterschen Papier handel. Vraagt onze staalboeken eens zon der eenige verplichting op zicht. Behangt U zelf? Wij snijden gratis de randjes keurig recht af. Desgewenscht vak kundig personeel tegen billijken prijs hpQph i 51 7* E. s. P„ Gen. Cronjéstr. 135, Telef. 11657. Stand op Maandag 1 n.m.: 754 Vorige stand: 752

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1