STADSNIEUWS DE BESTE SIGARET VOOR UW GEZONDHEID EN DE HOOGSTE WAARDE VOOR UW GELD. Haarlem, 30 April 1 O VOOR 1 7 De 1 Mei-dag CIRCUS AMAR MAANDAG 30 APRIL 1934 WËWk* AGENDA 3500 arrestaties INWIJDING TORNIER VELD K.J.C. DE HEER J. E. MANSVELDER Koninklijk onderscheiden NED. KATH. GRAF. BOND Huldiging Bondssecretaris HEROPENING SPEELTUIN Zijn uitbreiding aan den Vergierdeweg van 3 tot 8 Mei te HAARLEM zijn standplaats aan de Zaanenlaan STADSSCHOUWBURG Fritz Hirsch Operette Liebe blüht auf allen Wegen Diamanten echtpaar NOG DRIE AVONDEN... PLOTSELING OVERGESTOKEN 83-jarige man gewond BelgiëHolland Overijsselsche OnUpanningsver. MOTORDIENST Herdenking verjaardag Prinses Orgelbespeling Zuster Honorine "j4 Zangersjubileum Pro Ecclesia 1 c 1 MEI-TULPEN Aanmelding verzocht Mobilisatiekruis BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK VELSEN Gem. Luchtbeschermingsdienst 1 Mei Politie te Weenen neemt uitge breide maatregelen om orde en rust te verzekeren SANTPOORT Zondagmidag werd, begunstigd door het fraaie zomerweer, aan den Tetterodeweg te Overveen een tornierveld geopend voor de K. J. C. afd. Jonge Wacht in het district Haarlem Het is een groot vlak terrein omringd met bosschen. Vanaf de aan weerszijden liggende hellingen geeft het een prachtig vergezicht over de bloembollenvelden. Des morgens om kwart over tien kwamen de kerngroepen van de Jonge Wacht tezamen op het plein voor de Kathedrale kerk, waar de al- gemeene leider eerst eenige aanwijzingen gaf, waarna de Hoogmis werd bijgewoond. Na de Hoogmis marcheerden de 150 deelne mers in kleine groepjes (optocht was verboden) door Haarlem om zich in Overveen wederom té vereenigen en met tambours en hoornblazers verder te gaan. Een groot aantal vlaggen werd medegevoerd. Op het tornierveld aangekomen, waar reeds aanwezig waren, de diocesaan-directeur rector J Mol, uit Den Haag, kapelaan Th. v. d. Lugt, distritcts-directeur van het district Haarlem, rector H. v. d. Ven, districts-directeur van het dsitrict Haarlem, de heer H. van Os, districts secretaris, en de heer E. J. Jonckbloedt, lid van het districtsbestuur, alsmede verschillende di recteuren van parochieele K. J. C. Nadat de stoet het terrein opgemarcheerd was, werd door de schildknapen en vlaggen- w achten in optocht het kruis gehaald, dat door rector Mol gewijd werd en op een der hellin gen geplant. Hierna hadden de jongens gelegenheid om voor het eerst hier hun spelletjes te gaan spe len. Al gauw was men druk bezig met handbal, berichten overbrengen etc. Bij den ingang van het terrein was door de Jonge Wachters uit de parochie van den H. Bavo, aan de Leideschevaart een tent opgezet, waar de jongens uit de meegebrachte water zakken konden drinken. Een hopelijk binnenkort te bouwen drinkge- gelegenheid zou dit laatste overbodig maken! Om ongeveer half twee werd wederom in een der hoeken van het veld een carré gevormd, waarna de vlag geheschen zou worden. Voor de vlag geheschen werd, sprak rectoi J. Mol een kort woord tot de aanwezigen. Spr. spoorde aan om alles hier te doen ter eere en liefde van Koning Christus. Wij katholieken zijn opgeroepen door onzen Vorst om ieder op eigen wijze te strijden tegen den duivel. Spr. spoorde de Jonge Wachters aan om fier hun riddereer te verdedigen omdat Christus hen uitgekozen had. Spr. besloot deze korte rede met de leuze van de K. J C. Voor Christus on zen Koning. God wil het. Amen. Hierna vernieuwden de Jonge Wachters hun eens bij de installatie gedane belofte. Vervolgens heesch de diocesaan-directeur rector J. Mol de vlag, waarna de zegen gege ven werd. Hiermede was de plechtigheid, be- t"-'- nisvol voor de K. J. C., wederom ten einde. Ter gelegenheid van den 25sten verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana is de zilveren eere-medaille, verbonden m de Oranje-Nas- sau-Orde, toegekend aan den heer J. E. Mans- velder, den eenigen overgebleven oprichter en le vend bestuurslid van den Oranjebond .Prinses Juliana". De heer Mhnsvelder is thans vice- vcorzitter van dezen bond. die officieus ook 25 jaar bestaat. Hedenmiddag om kwart over 5 is de heer Mansfelder officieel door de vereeniging „Ko ninginnedag" in het café-restaurant „Gebr. Brinkmann" gehuldigd. De af. Haarlem van den Ned. Kath. Grafi- schen Bond had nog een eereplicht te vervullen tegenover den bondssecretaris den heer J. van Eindhoven, die de organisatie met pensioen gaat verlaten wegens gevorderden leeftijd. Deze schuld heeft zij Zondagmorgen op waardige en intieme wijze ingelost. Des morgens werd in de kapel der Eerw. zusters in de Koningstraat een gezongen H. Mis opgedragen door prof. Bouman van het seminarie „Hageveld", waaronder ge nerale H. Communie der leden. De gezangen onder de H. Mis werden uitgevoerd door het zangkoor der parochie van St. Joannes de Doo- per Amsterdamstraat. Nadat deze intieme plech tigheid in de kapel was geëindigd, werd ge meenschappelijk ontbeten in het gebouw „St. Bavo", waar o.a. het vaandel der afdeeling stond opgesteld. De waarnemende voorzitter, de heer B. Reijn- ders herinnerde in zijn openingsspeech aan de pas afgeloopen plechtigheid in de kapel en ver welkomde vervolgens den heer J. van Eindho ven en verschillende hoofdbestuursleden, leden en oud-leden. Toen de inwendige mensch versterkt was. werd het officieele gedeelte ingezet met het zingen van „Roomsche Blijdschap" met piano begeleiding van N. Goosens. De voorzitter hierna het woord nemende, zeide dat het de afd. Haarlem een buitengewoon groot genoegen was dat de scheidende secretaris voor hij ons gaat verlaten nog een oogenblik onder ons midden wil zijn, om onzen dank en waardee ring in ontvangst te nemen, voor zijn ruim 34- jarigen arbeid voor den Kath. Grafischen bond. Spr. schetste de groote offervaardigheid en liefde voor de organisatie van den heer v. Eind hoven en zijn „katholiek zijn". Als God uw arbeid niet had gezegend was nooit tot stand gekomen, wat nu de Kath. Grafische Bond thans is met zfjn mooie instellingen. Ook dank te spr. den scheidende voor al hetgeen hij voor de afdeeling Haarlem gedaan heelt. Spr. bood tenslotte eenschilderstuk aan, voorstellende I/aurens Janszoon Coster uitvinder der boek drukkunst, met als achtergrond de groote St. Brvokerk aan de Groote Markt. Hierna voerde nog het woord de oud-voorzitter en hoofdbestuurder, de heer C. J .Selhorst die een dankwoord sprak namens het hoofdbestuur. De heer J. van Kolk bracht naar voren hoe de verdiensten van den heer Van Eindhoven werden gewaardeerd door het hoogste kerkelijke gezag door hem te schenken het „Pro Ecclesia" en de regeering door hem te benoemen tot rid der in Oranje Nassau. De nieuwe bondssecretaris de heer W. de Zwager hoopte dat de Kath. Grafische Bond altijd zal blijven strijden met het kruis voorop, zooals hü altijd gedaan heeft. De heer J. van Eindhoven zelf het woord ver krijgend, zeide al zooveel te zijn toegesproken ln den lande. Als het dan waar is, wat allemaal gezegd is, neemt dan een voorbeeld aan mij. Ik ben maar een gewoon mensch wat ik gedaan heb, heb ik gedaan voor de eer van God en in het belang der arbeiders. Spr. schetste den toe stand van vroeger en nu en spoorde de aanwe zigen aan tot goede organisatiemenschen en hoopte van de afdeeling Haarlem niets dan goeds in de toekomst te vernemen. De voorzitter onderstreepte de woorden van verschillende sprekers en vooral van den heer Van Eindhoven en zeide dat ze diepen indruk bij de leden zullen gemaakt hebben. Tenslotte richtte hij nog een opwekking tot de leden om bij de komende vacantie ook eens aan geestelijke ontspanning te denken, door een retraite te maken, waarbij de R. K. Volksbond een prachtgelegenheid geeft. Hiervoor is inge steld een retraite-commisie, die al deze geesté- lijke zaken regelt. Vervolgens een opwekking voor den bonten avond op Zondag 6 Mei, voor plaatsbespreking en loterij. Een dankwoord aan den heer Ste vens en zijn echtgenoote voor de keurig ver zorgde tafel en het zangkoor van St. Joannes de Dooper voor de schoone uitgevoerde litur gische gezangen. Met het zingen van „Aan U_ o Koning der eeuwen" werd deze mooie en indrukwekkende morgen besloten. In noordelijk Haarlem is Zaterdagmiddag door wethouder van Liemt, voorzitter van de R. K. Vereeniging voor Groote Gezinnen, de aan den Vergierdeweg gelegen speeltuin voor dit seizoen heropend. Spr. constateerde het succes dat dezen tuin had uit het gebrek aan ruimte, dat ontstaan is en dat dank zij de goede zorgen van den heer C. Vader en de zijnen nu uit den weg ge ruimd was. Spr. was dankbaar voor deze uitbreiding en ook voor de nieuwe geschenken, o.m. schom mels en wippen en een draai- en zweefmolen. Voor dit geschenk richtte hij dank aan den heer Joosten. Als belooning voor de commissie wees spr. op de glundere gezichten der kinderen, die hy opwekte altijd gehoorzaam te zijn en op de de dankbaarheid der ouders, die hun kinderen veilig weten voor de gevaren van de straat. De heer P. v. Schaick, voorzitter der commis sie van speeltuinwerk en onschoolsche commis sie in Haarlem-Ncord, dankte den wethouder voor het gesprokene. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op, het bestuur van de R.K. Vereeniging voor Grcote Gezinnen, den heer Steman, secretaris, den heer L. Jonckbloedt, penningmeester voor onschoolsche samenkomsten en de heeren Leeu wenberg en v. Rossum. Vcorts pastoor v. Eeden van de parochie van den H. Bavo, Oud-Schoten, rector Timp, kape laan Luken en de commissie voor speeltuinwerk en onschoolsche samenkomsten in Haarlem- Noord. De Directie van Circus AMAR, dat zal hebben, deelt ons mede, dat zij besloten heeft, om ieder in de gelegenheid te stellen, de voorstellingen bij te wonen en in verband hier mede plaatsen met 50 pCt. reductie voor de werkloozen reserveert, behalve Zaterd. en Zond. Tijdens de laatste voorstelling is het aantal dezer plaatsen onbeperkt. Verder deelt zij het publiek mede, dat alle plaatsen in het circus, zitplaatsen zijn. Een stoet, bestaande uit de artisten, de cava lerie en de 16 olifanten zal op Vrijdag 4 Mei om 5 uur nam. door de hoofdstraten trekken. Voorverkoop Sigarenmagazijn ,,'t ANKER", Groote Houtstraat 18, Telefoon 11438. Er zijn verschillende factoren, die er toe mee werken dat de Fritz Operette nog steeds een voile-zalen-populairiteit geniet, doch de voor naamste daarvan is toch wel, dat het publiek er bijna altijd zeker van kan zijn, een door hem gefrequenteerd aantal operette„sterren" in ge noeglijk verband te zien optreden. Weliswaar probeert van tijd tot tijd een nieuweling er zijn neus in te steken, doch meestal verdwijnt deze, indien het althans een mannelijke „ster" is (men vergeve ons deze taalkundige onmoge lijkheid) betrekkelijk weer spoedig van het too- neel, zooals bij voorbeeld de onlangs luid ge reclameerde nieuwe tenor. Het is alsof er dan een vreemde eend in de bijt komt, die niet in het cader van het geheel past. Want het is op merkelijk, dat dit gezelschap, in tegenstelling met bijna alle andere Nederlandsche gezel schappen, nog steeds volle zalen weet te trek ken. Naar ons inziens schijnt dat wel voor namelijk te danken aan het feit, dat hier geen verbrokkeling heeft plaats gevonden en het pu bliek er van op aan kan, al zijn oude bekenden, waaraan men als 't ware gehecht is, weer bii een voorstelling terug ziet. Een andere voorname factor is de verzorging van het geheel, de gedistingeerde aankleeding, de vlotten muzikale vertolking, décors, costuums etc., eigenschappen, die er ieder het hunne toe bijdragen om deze operette-avonden tot een der meest geliefkoosde publieke attractiss te maken. Of hierbij ook de keuze der operetten een krachtig woordje meespreekt, betwijfelen we sterk. Niet dat hierop principieel iets valt aan te merken (want de eigenaardigheid doet zich voor dat de gez :lligheid van deze zangspelen weinig ruimte voor critiek open laten), maar het is toch wel opmerkelijk, dat het veeleischen- de critische en naar afwisseling hakende pu bliek heel gedwee en vriendelijk zich vermeide mei verschillende negentiende eeuwsche gege vens en blijkbaar niet moede wordt, die kirren de romantiek van onze overgrootouders te ge nieten. Want ook in deze operette, waarin de liefde weer naar hartelust bloeit, krijgt men, zy het ook met eenige variatie, eenige fraaie uitgedoste liefdesperikelen te aanschouwen, waarvan men bij voorbaat weet, ruikt en proeft, dat het aan het eind weer op z'n ouderwetsch voor elkaar komt en eenige gelukkige paren in eikaars armen zullen vallen. Veel nieuwsgierigheid voor het „nieuwe" wat men te zien zal krijgen, kan men dus niet aan wezig achten en dus is het ongetwijfeld de wijze waarop het voor het voetlicht gebracht wordt, welke de grootste magneet is. Zoo kregen we dan ook weer als de allereerste de „vaderlijke" Fritz Hirsch als Opa, van het komisch, knorrig kaliber, gelijk we dat van hem gewend zijn. De meest bescheiden gezegden en uitdrukkingen weet hij op zijn eigen manier te lanceeren, doch zoo, dat het een allerplezierigst effect geeft. Steeds is het een beschaafde, sma kelijke humor, waaraan niemand zich kan stoo- ten en dat toch een apart karakter heeft. Naast en om hem bewegen zich zijn getrouwen, die eveneens ieder op hun manier, zich in het ge zelschap onmisbaar hebben weten te maken, zooals: Elly Krasser, Friedel Dotza en de suc cesvolle aanwinst van Iateren datum Claire Clairy die allen zoo uitstekend voor haar taak berekend zijn en die geen kwaad kunnen doen. Verder waren van de mannen Albert May Herbert Weisbach en Fritz Geiger weer op hun post en hadden ieder voor zich weer een be langrijk aandeel in het welslagen. Eerstgenoem de een eerste klas alarmeur, een goed zangei en een splendid speler, nummer twee, een on overtroffen komiek wiens creaties bijna altijd het groteske benaderen en die als 't ware alleen door zijn aanwezigheid op het geheele tooneel beslag legt en nummer drie, de altijd pittige branie, wiens liefde steeds op een of ander ma nier wordt gehandicapt. Weliswaar misschen we nog eenige andere bekende figuren, doch die zijn blijkbaar weer gereserveerd voor de in Juni uitkomende operette: „Für dich, Marie-Luize", muziek van Kalman. Wat ons wel opviel was een onrustbarend lange lijst namen, in het pro gramma, waarvan echter naar wij constateeren een klein dozijn personen achterwege bleven, w.o. ook Walter Trlebel en Monfred Loske. Het publiek was als steeds enthousiast en verliet vervuld van Schubert melodiën, prettig gestemd den schouwburg. Naar de heer Hirsch ons voorts nog meedeel de, lag het in zijn bedoeling tijdens de vacanties in Weenen en Budapest nog naar enkele nieuwe krachten te zoeken, zoodat waarschijnlijk in het volgende seizoen, ook nieuwe ontdekkingen ter beoordeeling aan het publiek, zullen worden voorgesteld. L. V. Den 20sten Mei hopen de heer Chrysosthomus Heinsbergen en Anna Geziena Wijnkoop den dag te herdenken, waarop zy vóór 60 jaar in het huwelijk traden. De oudjes die in de Bakker straat no. 62 wonen, hebben 57 jaar in het naastgelegen huis gewoond en de laatste 3 jaar in het tegenwoordige huis, zoodat zy al die 60 jaar in de Bakkerstraat wonen. Dat zy natuur lijk heel wat van de stadsuitbreiding, vooral in dat gedeelte kunnen vertellen, spreekt van zelf. Het echtpaar, de man is 85 en zijn vrouw 87, genieten nog steeds een goede gezondheid, hetgeen wel biykt uit het feit dat het a.s. bruidje in verband met het op handen zijnde feest, druk aan de schoonmaak is. De bruids dagen gaan Dinsdag 1 Mei in. Dat het hun niet aan belangstelling zal ontbreken, mag wel als zeker worden aangenomen. Nog drie avondenen dan is de tentoon stelling en fancy-fair van de St. Josephgezellen Vereeniging, Jansstraat 59, alweer gesloten. Maar op de afgeloopen twee dagen (Zaterdag en Zondag) heeft men er ook reeds duchtig van geprofiteerd! De tentoonstelling trok terecht veel belangstelling en bewondering en de fancy- fair mocht zich al evenzoo in een overdruk be zoek verheugen. Van de vrooiyke keuken was gisteren al bijna niet veel meer over en de lief tallige meisjes van het feëriek versierde café mogen blij zyn dat ze over een andere keuken beschikken. Ze zouden anders al gauw voor Hun talrijke cliënteele glazen en kopjes tekort komen Van de waarzegster worden zulke'leelyke din gen vertelt, dat we ze maar niet gelooven zullen en de praeses, kapelaan v. d. Hoeven slaagde er in by het roulettespel een heele kaas in de wacht te sleepen, terwyl pastoor van Dyk uit Haarlem-Noord een ocg en oor van een van het duo „Strik en Stropdas" weggapte en een waardevolle belooning op den koop toe kreeg! Het orkesta bleek zoowel voor het gezicht als voor het gehoor van de talrijke toeschouwers een attractie te zijn en by de visch-, werc- en andere tenten waren al gapingen in de prij- zenopstelling gekomen. En zoo zouden we door kunnen gaan. Maar men kome zelf en overtuige zich: gelegenheid hiervoor bestaat eiken avond tot Donderdag van 711 uur. Zaterdagmiddag liep de 83-jarige K. in de Gierstraat plotseling van het trottoir de straat op zonder op het verkeer te letten. Hij liep tegen een passeerenden auto op, zoo dat hy tegen den grond gesmakt werd. K. kreeg een wond boven het rechter oog en klaagde over pijn in den rug. Nadat O. D. hem verbonden had, werd de grijsaard per auto naar het Diaconessen-zieken huis ter observatie overgebracht. Reeds heden is de geluidsopname van de voet balmatch België—Holland in het Rembrandt- Theater en in Cinema Palace te bewonderen. Ook in „Luxor" draait zij vanavond reeds. Vlugge bioscoop-reportage. Zaterdag hield de O.O.V. onder groote be langstelling in het café-restaurant „Gebr. Brinkmann", Groote Markt, een specialen Twentschen avond. De vice-voorzitter, de heer Westervoorde opende de bijeenkomst met een geestig praatje in Overyselsch dialect en wees op de uitgewerkte plannen door het bestuur voor het a.s. seizoen, waar o.a. auto- en boottochten gehouden zullen worden. Voor de laatste heeft zich reeds belangeloos een muziekver- eeniging opgegeven. De afwerking van het programma werd be gonnen met het gezamenlijk zingen van het Twentseh volkslied. Het duo Wichard uit Hen gelo gaf verschillende voordrachten en dansen en de heer Gerritsen marimba en xylophoon- soli. Ook de „The Musical Lunatris your band" zorgde voor de uitstekende stemming. Hedenmorgen te 8 uur heeft de Commandant van de schoolcompagnie van den Motordienst, Majoor A. M. M. van Loon, voor het verzamelde personeel van het corps, een korte herdenkings rede gehouden ter gelegenheid van den 25sten verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana. In de aula werd daarna voor het gezamen lijke personeel een filmvoorstelling gegeven van de Leger en Vlootfilm. Orgelbespeling in de Groote. of St. Bavokerk te Haarlem, op, Dinsdag 1 Mei 1934, 's avonds van 8.159.15 uur, door den heer George Ro bert. Programma. 1. Cantilena anglica fortunae, S. Scheidt (15871654)2. Canzona, D. Zipoli (16763. Toccata, Adagio et Fuga, J. S. Bach (16851750); 4. Fantaisie, C. Saint Saëns; 5. Andantino, C. Franck; 6. Hosannah!, Th. Dubois. Te Brunssum is vry plotseling overleden in het klooster der Franciscanessen de eerw. zus ter Honorine, in de wereld mej. M. Claessen. Morgen herdenkt de heer Jos. Taminiau, al hier, den dag, waarop hy vóór 60 jaar geleden zyn koorzangersloopbaan aanving. Des morgens te 7.30 uur zal in de H. Hartkerk, Kleverparkweg, alwaar de jubilaris sinds gerui- men tyd lid is, een gezongen H. Ms te zyner in tentie worden opgedragen. Het zal den eminenten zanger Taminiau dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. De heer Cometh, die zestig jaren werkzaam is by de Gebr. Teeuwen te Tegelen, werd be giftigd met het eerékruis Pro Ecclesia et Pon- tifice. Sociëteit „St. Bavo" Bestuur R.K. Grafi schen Bond 8 uur Bestuur „Herwonnen Levenskracht" 8 uur R.K. Bevolkingsbu reau 8 uur Gecombineerde besturen Melk handel 8 uur. Gezellenhuis Jansstraat 59 Tentoonstel ling en fancy-fair 7 tot 11 uur. Restaurant Brinkmann Groote Markt Kamermuziekavond R.K. Lyceum-orkest „Phi lip Loots" 8 uur. Amsterdamsche Kwartier Julianaoptocht a CHIEF WHIP Er is wel wat kleurverschil In le Mei en laatst April Er is oranje er is rood Maar is dat verschil zoo groot? 't Viel, zou men wat dieper zien Nog wel even mee, misschien Zijn we, ondanks veel verschil, Allen niet van goeden wil? Staan we allen met elkaar Niet anderen by in het gevaar? Is, waar allen menschen zyn Veel verschil niet dikwyis schyn? Is er geen Oranjeklant Met een rooden binnenkant? Tulpen geven d' eersten Mei Wel de kleur aan der party Maar biykt hier ook niet aan elk Dat, al geeft de tulpenkelk, Van het rood getuigenis Het tulpenhart Oranje is? A. M. COPIN1 De commissaris van politie verzoekt hun, die getuige zijn geweest van een aanryding op het Kennemerplein op Zondagavond 10 uur j.l. tus- schen een auto en twee rywielen, daarvan mede- deeling te willen doen aan het politiebureau, Smedestraat, afd. Verkeer. De afd. Haarlem en omstreken van dezen bond hield haar jaarlijksche algemeene verga dering, die ondanks de byzondere attractie van het vertoonde door Polygoon, Haarlem, van de mooie Indië-films, maar matig bezocht was. Vóór de opening van de vergadering herdacht de voorzitter, de lult. kol. b. d. P. Volbeda, het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder, wel ke rede door de leden staande werd aangehoord. Vervolgens overgaande tot afhandeling van de agenda werd in plaats van den heer H. Roessingh,die bedankte, als nieuw bestuurslid gekozen de heer S. T. B. Brand te Heemstede, terwijl de heer S. Zuurland met alg. stemmen werd herkozen. De voorzitter reikte vervolgens met een toe passelijke toespraak aan nog 6 leden het Mobi lisatiekruis met oorkonde uit. Na afloop van de vergadering gaven zich nog vele oud-gemobiliseerden als lid op. Geboren: 27 April: M. F. de Gooijerv. Proos- dy, d. 26 April: K. v. DükKorbel, z. 27 April: G. R. BaarsFolkringa, d. Overleden: 26 April: J. v. d. Broek, 59 J., Wagenweg; 27 April: W. C. M., 4 mnd._ d. v. A. Langeveld, Kamperlaan; 27 April: C. L. Le venkampPlanten, 50 j., Gasthuisvest. Inleiding; Zooals men zich wellicht nog herinnert, heeft eenige maanden geleden een persconferentie plaats gehad, met het doel om de bevolking met betrekking tot den luchtbeschermingsdienst (lbd) in te lichten en voor te bereiden. In aansluiting op die conferentie zal thans een reeks artikelen gepubliceerd worden, in de 4 meest gelezen dagbladen in deze gemeente, om daarmede zooveel doeniyk alle ingezetenen tegeiykertyd te kunnen bereiken. Allereerst moge dan nu een kleine uiteenzet ting volgen omtrent het doel dezer artikelen. Het woord „luchtbeschermingsdienst" is niet meer onbekend; evenwel zal by velen nog een juist begrip van dezen nieuwen, ge- meenteiyken tak van dienst ontbreken en pas als wy a 11 e n g o e d op de hoogte zyn van de bedoeling van den lbd., eerst dan pas is het mogeiyk om dezen dienst te doen slagen. Men moge dan weten, dat o. m. te Velsen een „bureau lbd." was opgericht, dat reeds in de voorafgaande jaren voorbereidend werk deed, gegevens verzamelde, plannen ontwierp, enz. Het is echter van het hoogste belang om rede nen die ik in den loop dezer artikelen meer of minder zal toelichten dat thans deze dienst tot werkeiyke resultaten komt. Het vormt een onderdeel van de taak van het bureau lbd., om de burgery volkomen ln te lichten omtrent de gevaren uit de lucht en de middelen om die ge varen zoo gering mogelijk te doen worden, voorts de aanwijzingen en zelfs bevelen ter zake be kend te maken en daardoor te geraken tot, naar ik hoop, volledige samenwerking met en ver trouwen in dezen nieuwen tak van dienst. Ik moge dan ook al den raad verstrekken: knip deze artikelen uit, bestudeer en bewaar ze, want zij kunnen (hoewel wy dat werkelijk niet ho pen!) nog van pas komen! Het zijn geen stijl bloempjes of gezellige detective-romannetjes, maar werkelyk ernstige pogingen van Gemeen tewege om allen als het ware een „Cursus" te laten volgen, welke absoluut noodig is om de maatregelen en orders door „bureau lbd." voor aller welzyn noodig geacht, te begrijpen en allen daaraan te onderwerpen. En niet alleen de lezers dezer regels zullen dezen cursus moeten volgen, er is ook een taak voor ouders en opvoeders weggelegd om de jeugd op de hoogte te brengen van de plan nen en verordeningen ter bake, want het zijn Veiligheidsmaatregelen, die juist voor hen ge troffen worden! Niets schynt echter zoo spoedig „vergeten" te worden als dergelyke zaken; de dageiyksche lyst van ongelukken is daar, om zulks te bewij zen. Meerendeels blijken zy voortgekomen uit zorgeloosheid en onverschilligheid en zouden „niet noodig" zyn geweest. Ik wil volstrekt niemand ongerust ma ken, integendeel! Ik weet, dat er veel ver keerde begrippen heerschen op het gebied van inwerking van bommen, gassen en ander oor logstuig, maar wij mo e t e n de gevaren van een bombardement onder de oogen zien, om te ko men tot een zoo goed mogeiyk werkenden „vei ligheidsdienst". daartegen en de gebruikelyke lauwheid op het gebied van landsverdediging van ons afschudden. Een voortdurende be langstelling in de ontwikkeling van dit „veilig heidsapparaat" is dringend gewenscht, verslap ping leidt tot verwaarloozing en tot., ongeluk ken! En speciaal de gemeenten Velsen en Be- verwyk vallen in de termen om de noodige aan dacht te schenken aan den lbd., omdat er eenige belangrijke punten in gelegen zyn, met name de Hoogovens, de P. E. N. en de sluizen, die zeer zeker een „doel" kunnen vormen voor uchtbombardementen. Sinds den oorlog van 19141918 is het lucht- wapen enorm ontwikkeld en kan een oorlogvoe rende staat met zyn luchtvloten tot diep in een ander land schade toebrengen. Aannemende mo derne vliegsnelheden van 300 K.M. p. uur (5 K.M. per minuut!) met een tydsduur van b. v. 4 uur in totaal voor heen en terugvlucht, zal het u duidelyk zyn, dat vanuit België of Duitschland practisch gesproken ons geheele land kwetsbaar is! Natuurlyk is dit maar een theoretisch gezeg de, geheele gemeenten, provincies zelfs, zul len waarschijnlijk geen vijandelyk vliegtuig bo ven zich zien, omdat er geen „doelen" in voor komen, welker vernieling militaire belangen kunnen vormen. En gelooft vooral niet, dat eenige vyand er belang by hebben kan om maar overal waar hy kans krijgt, alles en iedereen te vernielen of te vernietigen. Ik hoop dat later nader te kunnen aantoonen. En alvast ter geruststelling moge die nen, dat erweldegelyk velerlei maatregelen getroffen kunnen worden, om die beperkte aan vallen op (voor den vyand) belangryke „doe len", tot zoo weinig mogelijk risico voor de na- by wonende burgers terug te brengen. Die maatregelen, voor een deel uit te voeren door den lbd., in aller eigen belang en uitsluitend met aller medewerking getroffen, vormen een zeer groot landsbelang en ik wil dan ook een beroep doen op burgerzin, gemeenschappelijk ge voel, en naastenliefde, zoo zéér noodig om ten volle den lbd. te laten functionneeren. In oor- logstyd, als er werkelijk ongelukken gebeuren, is onder den indruk daarvan die samenwerking gemakkelyk te krijgen, doch dan is het te laat! Reeds in vredestyd en liefst zoo spoedig mogelijk moet deze dienst geoefend worden en dan is het voor velen moeilijk om zich de gedachte van „oorlogsgevaar" in te denken en spelen allerlei persoonlyke, politieke en gods dienstige belangetjes door het hoofd, m. a. w. men is niet ernstig overtuigd van het nut dezer oefeningen, men geeft zich niet ten volle aan de opgedragen taken, en het „apparaat" zal moei zaam en onvolkomen werken, als een machine die slecht gesmeerd is. In tyd van Oorlog kan men slechts Nederlan der, Staatsburger zyn, met utschakeling van elk „isme" en persoonlyke opvattingen. Overi gens bezitten de autoriteiten ook de macht om hun wil op te leggen en te dwingen, doch wij hopen dat juist de voorlichting er toe moge lei den, dat geheel vrywillig aller vollemede werking zal worden ondervonden, ook by de voorbereiding en de vredesoefeningen, waarbij ik my nog eens speciaal richt tot de vrouwen in de gemeente, die immers in oorlogstyd ach- terblyven en het eerste de gevolgen van bombar dementen zullen ondervinden, terwijl vele vrou wen juist een grooten steun kunnen vormen by den lbd. Wel, dames, wie neemt eens het ini tiatief en sticht een soort vrouwehjke burger wacht, ten dienste van de lbd? Geer©verstandig mensch is nog gekant tegen „verzekeringen" die op byna ieder gebied zyn te verkrijgen. Geen nuchter denkend mensch zal willen volhouden dat de vele vredes-confe- renties en ontwapeningspogingen tot nog toe het oorlogsgevaar hebben doen verminderen. Men betaalt premie voor brand-, inbraak- en ongevallenverzekering, welnu, „betaal" dan ook „premie" tegen oorlogsschade in den vorm van uwe volle medewerking ten dienste van de luchtbescherming In een volgend artikel zal deze tak van dienst worden verklaard. Het wnd. hoofd v. d. Luchtbeschermingsdienst v. d. Burger-bevolking te Velsen J. H. VAN SWINDEN KOOPMANS. half 10 uur; optocht naar Rembrandt-theater half 2 uur. Rembrand-theater „Ik was een spion" Op het tooneel „The Symmek Four", 7 en 9.15 uur. Palace „De drijvende zwembroek" Op het tooneel „Graziadei", 7 en 9.15 uur. Luxor „Om acht uur aan tafel", 8.15 UU5, Gebouw „St. Bavo" St. Caecilia, 8 uur Rechtskundig Bureau, half 9 Vakgroep Trans portarbeiders, half 9 Meubelmakers, 8 uur Afdracht Grafische Bond, 8 uur. Stadsschouwburg Centraal Theater Op voering van „Mannen in 't wit", kwart voor 8. Rembrandt-Theater „Ik was een spion" Op het tooneel „The Symmek Four" 7 en 9.15 uur. Palace „De dryvende zwembroek" Op het tooneel „Graziadei" 7 en 9.15 uur. Luxor „Om acht uur aan tafel" 8.15 uur. WEENEN, 30 April. Gisteren heeft de politie in Weenen en alle landshoofdsteden uitgebrei de maatregelen genomen, teneinde de orde en rust op 1 Mei te verzekeren. Te Weenen alleen reeds werden 3500 personen in arrest gesteld. Ook in de „catacomben" werd een onderzoeK ingesteld, waarby 6 benden, die zich daar op hielden gearresteerd werden. Onder hen was een groep mannen, die reeds met een groote hoeveelheid dynamiet onder het huis van het Vaderlandsche Front was doorgedrongen. De politie deelt mede, dat deze mannen gearres teerd zijn in een huis naast het Vaderlandsche front. Alhier verluidt, dat aan de Tsjecho-Slo- waaksche grens gevluchte Schutzbundleden by- eenkomen, die voornemens zouden zyn op 1 Mei tegen de Oostenrijksche regeering te de- monstreeren. Otto Bauer zou zich naar Pres burg hebben begeven om daar persooniyk de actie aan de Burgenlandsche grens te leiden. BRUSSEL, 30 April. Negen agenten van de Internationale Roode Hulp, die te Brussel ver toefden in verband met de 1 Mei-viering, zyn gearresteerd. Tot hen zouden ook twee Neder landers behooren. 55-jarig huwelijk Heden viert het echtpaar RutteHoogreef zijn 55-jarig huwelijksfeest. Nog velen zullen zich hun gouden bruiloft herinneren, die onder groote belangstelling herdacht werd. De talrijke „nog vele jaren" die toen den oudjes zijn toegewenscht, schijnen wel ln ver vulling te gaan, niettegenstaande hun 76 jaren, want nog altijd genieten ze een uitstekende ge zondheid. De oude Rutte die van geen stil zitten weet verricht nog geregeld allerlei kleine werkzaamheden bij zijn zoons, terwyi ook zyn vrouw nog straalt van gezondheid en levenslust. Over haar gezondheid had ze ook zelf niets dan lof: „het eten smaakt me best, ik lust alleen geen turf!" vertelde ze, want ze zit nog vol humor. Zondag is 't feest in den grooten kring van al hun kinderen gevierd, 's Morgens was er in de parochiekerk te Driehuis een plechtige H. Mis voor het bruidspaar, waarna er den heelen dag ten huize van een der kinderen gefeest werd. Temidaen van hun 9 kinderen, 63 klein- en 6 achterkleinkinderen, voelden de jubilarissen zich nu eens echt op hun gemak en vonden het veel gezelliger dan bij den gouden bruiloft! Het was er dan ook gezellig, met al die gelukkige gezichten, die bloemen en die muziek. Met blymoedig hart praatte het oude moe dertje over haar leven, en kon niet anders zeg gen dan dat ze niets meer te wenschen had en volkomen gelukkig was: zelf maakten zy en haar man het best en ook alle kinderen ging het goed: allen waren nog in hun eerste huwe lijk en hadden goed him brood. Het echtpaar is van den beginne af aan abonné van de Nieuwe Haarlemsche Courant geweest, en leest nog iederen dag zyn krantje dat echter in al dien tyd al heel wat is ver anderd! Wij wenschen het echtpaar ook thans nog vele jaren toe.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2