10 c Zoekt gij betrouwbaar Plaats dan een „Omroeper" voor 75.000 gezinnen De internationale voetbalwedstrijd België-Nederland te Antwerpen. Een overwinning van het Nederlandsche team. ZOMERDIENST LUCHT VERKEER m MAANDAG 30 APRIL 1934 Algemeene uitbreiding De mozaïekwerken in de Aya Sophia Het wrak van de „Kopen hagen" gevonden Verschenen: Franco per post tegen inzending van f 0.12 De jaarlijksche estafetteloop is Zaterdagmiddag in het Vondelpark te Amsterdam gehouden. De start van A- en B-klasse Het Belgische hockey-team heeft Zondag in het Amsterdamsche Stadion van het Nederlandsche elftal verloren. Een aardig spelmoment Omvangrijk zomer programma op grond van de verrassende stijging van het reizigers verkeer De verschillende verbindingen Nieuwe verkeersmogelijkheden Opvoering der snelheid Tarief verlaging en passage- bonboekjes Binnenlandsch verkeer NEDERLAND—BELGIË Aan vullingspartij en GOUDEN JUBILEUM Inbraak te Nijmegen DE PRIJS BEDRAAGT f 0.10 inmmmniiiinnniiiimiiniiiiiinmn[iiiiiinnmiinnniimmni iiiuiuuniiiiunoiiiiiiiiiiiini:uiiuiimiiiuiiiiiiiniuiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiJiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiii!ii!niitiiiiiiiiilS. In Set Deurne Stadion te Antwerpen werd Zondag de voetbalwedstrijd België Holland gespeeld, die in een 4 2 overwinning voor Holland eindigde. Het eerste Hollandsche doelpunt. Smit scoort den gelijkmaker, Bakhuys juicht Het Nederlandsche elftal, dat te Ant werpen Zondag de fraaie 4 2 over winning behaalde op het Belgische team De Nederlandsche reserves, Lagendaal en van der Male, genieten van het goede spel van Bakhuya Ofschoon weliswaar achtereenvolgens elke nieuwe dienstregelingperiode van het luchtver keer stelselmatig nieuwe mogelijkheden heeft gebracht, voorziet de zomerdienst 1934 in een algemeene verkeersuitbreiding_ welke elke voor afgaande ontwikkeling in de schaduw stelt. Voor de K. L. M. be teekent dit omvangrijke zomer- programma niet een proefneming, doch een weloverwogen stap op grond van de verrassende stijging van haar reizigersverkeer van bijna 100 pet. in 1933 ten opzichte van 1932. Een der belangrijkste uitbreidingen van het programma is gezocht in opvoering der fre quentie op de verschillende hoofdlijnen. Op Engeland is het aantal diensten tot niet minder dan zes uitgebreid; hiertoe is ook de op 1 Juni a-s. in exploitatie komende lijn van de K. L. M. AmsterdamHullLiverpool v.v., met doorverbinding van en naar Rotterdam, gere kend. Van de diensten op Londen worden er in uitgaande richting twee, waarvan een van de Deutsche Lufthansa, rechtstreeks van Amster dam uitgevoerd; in binnenkomende richting zijn er drie rechtstreeksche verbindingen, waar van een van de D.L.H., echter met dien ver stande, dat op de diensten van de K. L. M. te Amsterdam onmiddellijke aansluiting naar Rot terdam bestaat. Op de Fransche lijn zijn, in samenwerking met de Air France en de Sa bena, vier diensten in elke richting per dag geprojecteerd, waarvan een zonder tusschen- landing te Rotterdam en drie met tusschen- landing te Rotterdam; voorts maken twee dien sten tusschenlandingen te Brussel en één bo vendien te Antwerpen. Naar en van Kopen hagen en Malmö blijven de beide reeds bestaan de verbindingen van de K. L. M. en de Aero- transport, één rechtstreeksche en één via Ham burg van kracht. De dienst AmsterdamBerlijn van de KXM. en de Deutsche Lufthansa ondergaat een be langrijke verbetering, door het inleggen van een derde vliegtuig in beide richtingen, waar door een volmaakte indeeling der vertrekuren over den dag verkregen is, namelijk 9.30, 12.30 en 18.16. De verkeersstijging naar het Roer en Rijngebied, alsmede naar Zuid-Duitschland en Zwitserland heeft de Deutsche Lufthansa aanleiding gegeven tot het inleggen van een tweeden dienst in die richting. De Tsjecho- Slowaaksche Luchtverkeersmaatschappij on derhoudt haar gebruikelijken dienst Amster damRotterdamEssenLeipzigPraag. Verschillende proefnemingen gedurende de jaren hebben uitgewezen, dat de zaken- Kun je me 'n tientje leenen? De ander (lichtelijk doof)Als je zegt kan je: ja, maar als je zegt toil je: neen! Smith's Weekly wereld gediend is met avonddiensten en vroege ochtenddiensten. De voor dezen zomer vastge stelde vroegdiensten naar Londen zoowel als van Londen, stellen zakenlieden in staat kort na aanvang van de kantooruren in het cen trum van Londen en Amsterdam te zijn. Van de avondverbindingen AmsterdamLonden, LondenAmsterdam, AmsterdamParijs, Pa rijsAmsterdam en AmsterdamBerlijn zijn de beide laatste geheel nieuw. De uitbreiding der vroegdiensten en avond diensten biedt steeds meer de mogelijkheid op één dag heen en weer te reizen naar en van naburige groote centra als Londen, Parijs, Ber lijn en Hamburg. Het is vermeldenswaardig, dat men bij vertrek om 7.00 uit Londen, om 11.35 te Berlijn en om 10.55 te Hamburg aankomt en des middags uit die plaatsen, om onderschei denlijk 16.00 en 16.50 vertrekken kan en dan weder om 20.50 te Londen terug is. Een soort gelijke snelverbinding bestaat ook in tegen gestelde richting tusschen Berlijn en Londen. Voorts zijn de volgende belangrijke nieuwe eendaagsche verbindingen in het leven ge roepen: LondenAmsterdamBerlijnPosen Warschau, LondenAmsterdamBerlijnDan zigKoningsbergen, LondenRotterdam-Praag BrnoBratislava—Weenen, Rome en Venetië en MilaanBerlijnAmsterdamLonden, Boe dapest WeenenPraagAmsterdamLonden LiverpoolHullAmsterdamScandinavië en Berlijn, AmsterdamParijsMarseilleRome en Barcelona, ScandinaviëAmsterdamParijs Zwitserland. Voortaan heeft niet alleen de middagdienst naar Scandinavië te Malmö trein- aansluiting naar Stockholm, maar ook de och tenddienst. De snelheidsgrens, welke tot nog toe grooten- deels onder de 200 KM. lag, wordt per 1 Mei op alle lijnen belangrijk verhoogd en op 210 tot 250 K.M. gebracht. In den loop van den zomer zullen drie groote machines met vier motoren van het type Fokker F XXII voor 22 personen, een vliegtuig van het type F XXXVI voor 32 personen en een vliegtuig van het type Douglas voor 14 personen aan de vloot van de K.LM. worden toegevoegd. Het reizigerstarief AmsterdamLonden wordt van 48 tot 42 en dat van RotterdamLon den van 45 tot 39 verlaagd. De retourtarie ven bedragen onderscheidenlijk 71.40 en 66.30. Met ingang van 1 Mei zullen alle Euro- peesche luchtvaartmaatschappijen passage-bon boekjes uitgeven. Deze brengen de zoolang na gestreefde uitkomst voor geregelde passagiers. Elk bonboekje heeft een waarde van 450, waarvoor de afnemer slechts 360 betaalt, het geen dus neerkomt op een korting van 20 pet. per enkele reis. Zij zijn op het geheele lucht net gedurende zes maanden geldig. Ook het binnenlandsch verkeer krijgt bij de uitbreiding zijn deel. De dubbeldaagsche dienst op Haamstede en Vlissingen zal voortaan wor den uitgevoerd met snelle groote vliegtuigen van het type F VIII met 2 motoren, terwijl deze lijn met ingang van 30 Juni wordt door getrokken tot Knocke/Zoute en bovendien, met gedeeltelijke gebruikmaking van de diensten van de Belgische maatschappij Sabena, tot Ostende. De dienst AmsterdamTwente wordt verdubbeld. Het verkeer op Groningen wordt met ingang van 1 Juni hervat en het verkeer op Borkum met ingang van 30 Juni. Als geheel nieuwe lijn valt de verbinding Amsterdam RotterdamEindhoven te vermelden, waarop met ingang van 1 Mei een dubbeldaagsche dienst in beide richtingen zal worden inge voerd. Voorts wordt met ingang van 1 Juni een dubbeldaagsche dienst EindhovenTwente Groningen geopend met aansluiting naar en van Borkum. Daar verleden jaar het reizigersvervoer naar en van Rotterdam zich meer dan verdubbeld heeft, is voor 1934 terdege daarmede rekening gehouden. Op bijna alle snelverbindingen welke Rotterdam niet rechtstreeks aandoen, zijn cor- respondeerende verbindingen met Amsterdam in het leven geroepen. Het bestuur van den Nederlandschen Boks- bond heeft het programma van den bokswed strijd Nederland-België op 2 Mei a.s. in de groote zaal van het Concertgebouw te Amster dam, waarvoor groote belangstelling bestaat, uitgebreid met de volgende aanvullingspartijen: J. J. Roeland (D.O.S.)P. C. de Vroome (D.A.B.); W. Titel (D.A.B.)—J. de Casseres (Olympia); A. de Vries (Olympia)B. W. van Lil (Corbett)S. H. C. M. Siesling (Krieger)— F. te Nuijl (D.O.S.) Reserve: G. Jurriaans (Corbett)A. Molle- man (Wagner). Vele autoriteiten alsmede het bestuur en verschillende leden van het Nederlandsch Olympisch Comité zullen dien avond aanwezig zijn, terwijl de Belgische Regeering officieel zal worden vertegenwoordigd door den Consul-Ge neraal van België te Amsterdam. De Belgische ploeg arriveert Woensdagmor gen om 11.44 aan het Centraal Station. Het Amerikaansche Instituut voor ,3yzan- tijnsche Studiën", dat zich belast heeft met het herstelwerk van de mozaïeken in de Aya Sophia, heeft een verslag gepubliceerd omtrent hare werkzaamheden in het afgeloopen jaar, waar aan wij het volgende ontleenen. Allereerst werd begonnen met het herstel van de schilderijen in het gewelf van de 60 Meter lange voorhal vóór den hoofdingang der kerk. Bij het restaureeren van mozaïeken wer den vroeger de gekleurde steentjes een voor een van de onderlaag los gemaakt, gereinigd en wederom in hun oorspronkelijke plaats vast gehecht. De Amerikaansche kunstenaars gaan volgens een geheel ander methode te werk: met fijne beiteltjes wordt steentje voor steentje bevrijd van de dikke verf- en kalklagen, die er in den loop der eeuwen overheen gesmeerd zijn. Een groot gedeelte van de mozaïeken straalt thans weer in zijn oorspronkelijke kleuren pracht. Boven de reusachtige poort, die van de voorhal naar de kerk leidt, verschijnt de Ko ninklijke gestalte van Christus, in de rechter hand een Evangelieboek dragende, met het op schrift: „De Vrede zij met U", en zittend op een troon van juweelen. Rechts en links van de Christusfiguur heeft de kunstenaar de H. Maagd en den Aartsengel Gabriël geplaatst. Voor den troon knielt een geloovige, in wien de deskundigen Keizer Leo VI (886912) meenen te herkennen. De beel denstrijd bij de Oostersche Christenheid duur de van 726 tot 842; de nu gerestaureerde schil derijen zouden dus behooren tot de eerste mo zaïeken, die de Byzantijnsche meesters hebben vervaardigd, toen zij hunne vrijheid hadden teruggekregen. Ook uit een technisch oogpunt zijn de ge restaureerde kunstwerken zeer merkwaardig. Zij zijn uitgevoerd in de overgangsperiode, die het bloeitijdperk der Byzantijnsche schilder kunst voorafgaat. De steentjes zijn nog grooter en minder zorgvuldig bewerkt dan in latere tijden. De kunstenaar beschikte nog niet over de onovertroffen technische vaardigheid, waar mee de oneindig kleine steentjes zijn aaneenge voegd tot de beroemde mozaïek-schilderijen in de Daphni-kerk te Athene en in de St. Lukas- kerk te Phocis. Het gelaat van Christus is nog niet zoo ontstellend streng als in de voorstel lingen uit de tiende en elfde eeuw. Het herin nert veel meer aan de Hellenistische traditie, die toenmaals in de Byzantijnsche kunst nog altijd nawerkte. Het eerste gedeelte van het groote restauratiewerk is hiermede succesvol beëindigd. Uit het resultaat van den arbeid is opnieuw gebleken, dat de muren van de Aya Sophia zijn versierd met een ongeëvenaarde verzame ling van mozaïeken uit alle perioden der By zantijnsche geschiedenis. In het jaar 1928 zeilde het Deensche op- leidinsschip „Kopenhagen", een vijfmaster, uit, om, bemand met de zestig adelborsten, een wereldreis te beginnen. Na den 14den Decem ber, toen zij uit Montevideo vertrokken, heeft men niets meer van hen gehoord. Hoewel men langen t-ijd nauwkeurig uitzag naar dit schip, werden geen verdere berichten bekend. Toch verloren de ouders van de adelborsten niet de hoop hun kinderen nog eens weer te zien. Experts achtten het niet uitgesloten, dat de „Kopenhagen" in het antarctisch gebied tus schen ijsmassa's was ingeklemd en met deze massa's was weggedreven. Misschien ook had den zij in de buurt van Australië schipbreuk geleden en zouden zij met hun reddingsbooten erin geslaagd kunnen zijn op een van de vele kleine eilanden hun redding te vinden. Nu echter is door den kapitein van de „Lawhill" aan deze hoop een einde gemaakt. Hij heeft in de Groote Australische Golf wrak stukken gevonden, die zonder twijfel van de „Kopenhagen" afstammen. Hiermede is het bewijs geleverd, dat de „Kopenhagen" vergaan is De experts veronderstellen, dat het oplei dingsschip in volle vaart op een van de reus achtige ijsbergen is gestooten en te pletter ge slagen. Er zou dan ook geen tijd meer geweest zijn om nog de reddingsbooten te water te la ten, maar onverbiddelijk moeten de leden van de bemanning hun dood in de golven gevon den hebben. Zaterdag herdachten de eerw. zusters Fran- ciiscanessen, liefdezusters, haar 50-jarige vesti ging in Nijmegen. Op verzoek dei jubilaressen werd net feest slechts in bescheiden en intiemen kring ge vierd. De eerw. zusters werden gehuldigd door de geestelijke en burgerlijke overheid der stad. Deken J. L. van Mulukom en burgemeester en wethouders kwamen persoonlijk hun geluk- wenschen aanbieden. Chrbekend gebleven daders hebben ingebro ken in de kantoren der gemeente-gasbriek en waterleiding aan de van Broeckhuysenstraat te Nijmegen. De dieven nebben de kasten der boekhouding en eenige laden opengebroken, maar niet veel van waarde buit kunnen maken. De dieven zijn ongemerkt ontsnapt door den tuin aan de achterzijde van het gebouw. Feiten en Documenten betreffende de Oosten- rijksche Revolutie. Door LEO SPEET De Oostenrljksche Vastenavond-revolutie is een der geweldigste sensaties van den na-oorlogstijd geweest, èn om haar ver-strekkende gevolgen voor de toekomst èn om de fantastische wijze, waarop zij met niet minder fantastische middelen gestreden werd. Tijdens de revolutiedagen hebben allen met voort durend stijgende belangstelling het verloop van den strijd gevolgd, en terstond na het einde van een der gruwelijkste burgeroorlogen, welke de menschheid ooit gekend heeft, is de vraag gerezen: Wie bezorgt ons een betrouwbaar verhaal dezer merkwaardige revolutie? Wie zal haar oorzaken vaststellen en haar gevolgen pogen te schetsen? Wie zal de door weinigen begrepen belangrijkheid van deze revolutie aantoonen? Wie zal de daaruit te trekken lessen bepalen? Het antwoord daarop levert u de boven aangekondigde brochure, waarin de heer Leo Speet, die reeds jaren lang een speciale studie maakte van het Austro- Marxisme in theorie en praktijk, uiteenzet, waarom de revolutie in Oostenrijk komen moest, hoe de burgeroorlog verliep en welke de conclusie behoort te zijn: de dooden vermanen! Sommige hoofdstukken zijn als fragmenten uit een boeienden roman; de documentatie van den schrijver oog-getuige is echter overal daar om te voorkomen, dat de lezer het verhaal vooral dat van de voor bereiding der revolutie ongeloofelijk zou vinden. De brochure is 48 bladzijden groot en is voorzien van verschillende sterk-documenteerende illustraties. Verkrijgbaar aan alle bureaux der Vereen. Ka tb. Pers en bij haar agenten

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4