c Een boek voor Prinses en volk Buitenlanders in de bollenstreek TROUW AAN ORANJE! u 1 A I) I V ij BELGEN MEERDERHEID ERNSTIGE A UT0-B0TSING MAANDAG 30 APRIL 1934 Geschiedenis van ons Vorstenhuis, populair bewerkt en in pracht uitgave aangeboden aan Prinses Juliana Waardevol voor ieder LAGERE TREINTARIEVEN VOOR KINDEREN Bij vervoer van gezelschappen Minister Verschuur ,JLen der onzen, op wien wij trotsch zijn EXECUTIE-RECHT Nieuw ontwerp heeft gelijkenis met crisis-pachtwet L. F. BENSDORP OVERLEDEN Verzegel Uw Nationaal gevoel I De netto-opbrengst der Crisis-Postzegels komt Uw noodlijdende landgenooten ten goede. Gebruik ze op Uw correspondentie: frankeerwaarde 5 ct idem Aan alle postkantoren en bij Uw Plaatselijk Comité. Dronken man maakt ruzie Poging tot doodslag te Eindhoven Doodslag te Haelen Dertien jaar voor den dader De „Margien" gelicht Het schip is zwaar beschadigd BENOEMINGEN In het bisdom Haarlem J/ni want er is nu Saladine Jonge sla is een heerlijk eten, maar nog veel smakelijker wordt zij nu Saladine er is, de fijnste slaolie waarmee ooit een malsche sla werd aangemaakt, of een voortreffelijke mayonnaise werd bereid. Neem Saladine voor zachtheid en aroma van Uw sla en mayonnaise en voor alles, waar slaolie voor noodig is. o'e beste SL4P 7 Ké Jongeman dood gestoken Kwestie over de verkeering van een meisje de oorzaak DE GESCHIEDENIS DER BLOEMBOLLENTEELT Een museum te Limmen geopend Auto's uit alle provincies van ons land, maar toch geen over weldigende drukte België-Nederland had invloed De drukte Stralend weer Te Hillegom DE AANSLAG OP EEN VELDWACHTER Het plan maanden tevoren beraamd BEEN VERSPLINTERD Jongens beproefden eigen gemaakte bommen LUCHTBALLON GEDAALD BEITEL IN HET LICHAAM Aan verbloeding overleden Te Santpoort zijn Zondagmorgen vroeg twee auto's in volle vaart op elkaar gereden. Drank misbruik de oorzaak? Drie zwaar gewonden Allen gewond HET DRAMA TE REEUWIJK Een zwerversnatuur? ERNSTIGE VAL VAN DE FIETS EM.-PASTOOR C. KORS Tegen straatbelasting op het platteland Nederlandsch elftal tegen Frankrijk Dezelfde samenstelling als tegen België FRANKRIJK B—NEDERLAND B Samenstelling Ned. B-elftal tf Ons volk staat in deze dagen wel in zeer dicht bij Oranje. Meer dan ooit voelt het zich met zijn Vorstenhuis verbonden in lief en leed. De onvergeteiyke hulde, in September j.l. aan H.M. de Koningin bij Haar vijf-en-dertigjarig regee- ringsjubileum gebracht, de diepe ontroering en het innig medeleven by het heengaan der be minde Koningin Moeder en thans de hartelijke belangstelling voor de 25-jarige Kroonprinses, uit alles blijkt, hoe groot de liefde en verknocht heid zyn, welke ons oogenschijnlijk zoo nuch tere volk gevoelt voor zyn koningin en het wel en wee van Haar geslacht. Ook het verleden van het Oranjehuis, dat ook ons verlleden is, heeft de liefde en bewondering, welke sterk tot uiting kwamen bij de grootsche herdenking van den Vader des Vaderlands: Prins Willem I, welke nog frisch in het geheugen ligt. Het is dan ook een zeer gelukkige gedachte geweest, welke ter gelegen heid van den 25sten verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana heeft doen besluiten tot een uitgaaf, welke verle den, heden en toekomst van het Oranjehuis in woord en in beeld om vat, een prachtwerk, dat juist in deze dagen door de Oranje-getrouwe Ne derlanders zal worden begroet als een kostelijk en begeerenswaard bezit. 1 Want ook het heengaan van Ko ningin Emma, juist na het gereedko men van dit boek, verleent het een bijzondere waarde. Dit droef gebeu ren immers bracht zeer en zeer velen weer dicht bij de jongste historie van het koninklijk Huis, voor de oudere generatie ook de eigen geschiedenis, waaraan men de herinnering gaarne in tastbaren vorm voor zich te bewaren wilde. In fraaien band, welverzorgd van uitvoering, is nu het prachtwerk „Trouw aan Oranje" ver schenen, opgedragen aan H. K. H Prinses Ju liana. Ingeluid door Jhr. Mr. P. Beelaerts van Blokland, vice-president van den Raad van State, heeft een keur van medewerkers onder redactie van M. J. Leendertse, de geschiedenis geschreven van onze Oranjevorsten geïllustreerd met een keur van afbeeldingen, gekozen onder leiding van Mr. N. Beets, oud-onderdirecteui van 's Rijks Prentenkabinet. Allen kennen wy deze geschiedenis. In groo- te trekken herinneren we ons jaartallen en ge beurtenissen van de schoolbanken. Velen heb ben zich sedert niet meer in die materie ver diept, anderen kregen by tijd en wijle over een enkeldetail nog wel eens literatuur on der de oogen. Dit boek nu brengt de drie eeuwen historie der Oranjes, in een groote verscheiden heid van onderwerpen behandeld, maar toch zóó, dat een afgerond geheel wordt gevormd. En door telkens een andere prominente persoonlijk heid aan het woord te laten, werd een afwis seling in verteltrant verkregen, die het geheel boeiend maakt. De bijdragen zijn kort gehouden, populair en prettig leesbaar, zy wekken onmiddellijk de in teresse, ook bij het niet-wetenschappelijke pu bliek, dat zijn schoolboekjes-kennis doet her leven met beter en helder begrip van alles, wat eens slechts doode feiten en cyfers waren. Gaan wij den inhoud na, dan ontmoeten wü na de inleiding en een bydrage van den redacteur onder den titel van het werk „Trouw aan Oranje", als eerste figuur de stammoeder van het Oranjehuis, naar wie onze Kroonprin ses is genoemd: Juliana van Stolberg, beschre ven door ds. A. G. H. van Hoogenhuyze. Na haar wordt ons de Vader des Vaderlands ge schilderd door Mr. T. L. J. E. Rambonnet, zijn gemalinnen Charlotte van Bourbon en Louise de Coligny resp. door R. Dykstra en W. W. Mey- nen. Dan volgen de Stadhouders: Maurits (dr. S. P. Haak), Frederik Hendrik (W E. van Dam van Isselt), Willem n (C. G. de Gelder), de Stadhouder-Koning Willem III (dr. N. Japikse), de laatste twee stadhouders (dr. G. Kalsbeek). De figuur van den eersten Koning van het herstelde Nederland, den man met zyn groote idealen en bittere teleurstellingen, wordt ons ge- teekend door dr. L W. G. Scholten, terwyl het aan Pater J. Kleintjens uitstekend was toever trouwd Koning Willem n te doen herleven, den man, die ons Katholieken een steun is geweest op het doornig pad der emancipatie. Zoo nade ren wy reeds onzer tijd: dr. H. E. Enthoven schrijft het leven van Willem III, den laatsten Oranjevorst, den nu welhaast legendarischen Koning op den troon van Nederland. De vol gende bijdrage is van de bekwame hand van Prof. dr. H. Brugmans. Aan het slot leest men den noot: „Het bovenstaande was reeds geschre ven en gezet, toen onze geliefde Koningin-Moe der ons op 28 Maart ontviel. Daardoor moge ons woord de beteekenis verkrijgen van een weemoedig afscheid." Voor Mr. A. Baron van Wynbergen was de taak weggelegd te schrijven over Koningin Wil- helmina en haar 35-jarige zorgenvolle regeee- ringsperiode, terwijl het niemand beter kon zyn dan dr. P. H Ritter om het licht te werpen op de persoonlijkheid van Prins Hendrik. Tenslot te is het dr. J. H. Gunning Wz. die zyn bydrage wydt aan de jarige Prinses, aan wier geboorte ons herinnert dr. Felix Rutten. Verder kreeg hier een plaats het gedicht „Aan de Prinses" van Jan Prins Een afzonderlijk geheel vormen tien bijdra gen, die het Huis Oranje in het algemeen be handelen. Dr. K. Huizenga schetst Oranje's be teekenis voor het volksleven, Prof. Mr. J. A. van Met ingang van 15 Mei as. zullen, naar „De Telegraaf" verneemt, ingrijpende veranderin gen aangebracht worden by de Ned. Spoorwe gen voor wat betreft het vervoer van gezel schappen kinderen. Niet alleen zal het uitstap- jesbedrijf voor reizen op één dag heen en terug voor afstanden verder dan 50 K.M. met 50 pet. verlaagd worden en zal aan meer geleiders vry vervoer verleend worden, doch ook zullen de Spoorwegen zich voortaan belasten met de ver zorging van het programma op de plaats yan aankomst. Hamel: „De macht der Oranjeliefde", Prof. Ir. C. L. van der Bilt de verhouding „Oranje en Zeeland", D. Hans „Oranje en het Volk". In de figuur van Jan van Glymes, Markies van Ber gen op Zoom, schildert ons Anton van Duinker ken in een dichtwerk de katholieke trouw aan de zaak van den Prins. Prof. Jhr. Mr. B. C. de Savomin Lohman behandelt de beteekenis van 9 September 1933, dr. H. D. van Broekhui zen: „Oranje en Zuid-Afrika". Mr. D. Fock: „Oranje en Indië", Prof. dr. W. de Vreese: „Vlaanderen en Oranje" en als laatste bijdrage dr. I. H. J. Vos: „Voor Koningin en Vader land." Zoo is hier een werk tot stand gekomen van groote en blyvende waarde voor eiken Nederlan der, een boek echter, dat men niet moet weg bergen of te pronk zetten in kast of bibliotheek, maar lezen en herlezen, om de lessen der histo rie te kennen en te beseffen wat Nederland aan Oranje verplicht is en de hechte onverwoest bare basis te kennen, waarop onze trouw aan Oranje is gebouwd. 1) „Trouw aan Oranje". Uitgave J. M. Meu- lenhoff, Amsterdam. In het maandblad der R.K. Staatspartij lezen we het volgende afscheidswoord aan „minister" Verschuur, met het verzoek aan „mr." Verschuur, om na zyn herstel zyn taak te hervatten voor ander werk in de gelederen der party. „Wy willen minister Verschuur, ook in ons blad, nog eenmaal in dit hooge ambt gedenken. Daarom noemen wy hem nog maar „Minister Verschuur": dat is hy welhaast vyf jaar geweest, van onze Koningin, voor ons volk. Totdat de Meester over alle leven hem waarschuwend deed merken, dat elke menschelyke kracht eindig is, naar wy vast vertrouwen om hem nog nieuwe frissche kracht te geven voor nieuw werk. Toen hy tot het hooge ambt geroepen werd, was hy een der onzen in het Partijbestuur, waar hy den Kieskring Tilburg vertegenwoordigde. In de inmiddels gangbaar geworden terminolo gie een „party bons", dus, zij het dan misschien niet met de allerhoogste „onderdrukkingsmacht". Men moet trachten in de tegenwoordige omstan digheden eens over te planten den indruk, welken de eerste tyding van de benoeming van zulk een man in sommige kringen thans zou hebben ge maakt. En daarnaast dan rekenen met den wer- kelijken uitslag, met de waardeering in ons volk, thans by zyn aftreden. Wy voor ons wil len allerminst generaliseeren, maar wy mogen toch wel, ook in de levende menschen en hun werk, nog eens wyzen op de misleidende alge- meene tegenstelling: „partijbelang—landsbelang" die men als frisch-modern lanceert. Wy zyn er trotsch op, dat deze man zoo di rect voortkwam uit onze gelederen. Daaraan doet niets af, dat wy 't niet altyd in alles met hem eens zyn geweest. Hij heeft, voortgekomen uit ons kader, ons land gediend met zyn groote talenten en zijn sterke kracht. Wanneer God in zyn goedheid hem wil geven de door zoovelen afgebeden nieuwe kracht, zal hij ongetwyfeld land en volk verder kunnen dienen. Na zyn volkomen herstel zouden wy ons haast kunnen verheugen, dat hy geen minister meer is, wanneer hy in onze gelederen zyn werk wil hervatten. Want ook daar hebben wy noodig de besten, die de Katholieke Nederlanders in staat kunnen stellen hun taak te vervullen, zoo als deze grootsche tyd het eischt. Ook dat is werk voor ons land! Naar de „Maasbode" verneemt, is het in de Troonrede aangekondigde wetsontwerp, rege lende voorzieningen van het executie-recht, in het begin van de vorige maand gereed geko men. Het ontwerp, dat bereids het departement van Justitie verliet en naar de colleges van advies verzonden is, vertoont formeele gelyke- nis met de crisis-pachtwet, heeft eveneens be trekking op landelyke eigendommen en zal uiteraard ook alleen rechtsgeldig zyn geduren de de buitengewone tydsomstandigheden, om daarna eveneens per wet weer ingetrokken te worden. In den ouderdom van 81 jaar is te Leeuwar den overleden de heer L. F. Bensdorp, een der oprichters van de Cacaofabrieken Bensdorp en Co. te Amsterdam en Bussum. De heer Bensdorp, die op jeugdigen leeftyd aan deze firma werd verbonden, heeft de fa briek tot grooten bloei gebracht. Hy was dertig jaar raadslid te Bussum, welke gemeente hij tien jaar geleden, toen hy zich uit de zaken terugtrok, heeft verlaten. In 1901 en later van 1915 tot 1922 was hij, wethouder. Onder zijn leiding kwam in 1897 de groote chocoladefabriek tot stand en toen in 1905 een nieuwe fabriek gebouwd werd, was daarmede het thans bestaande complex gereed. Door bemoeiingen van den thans overledene kwam ook de fabriek te Kleef tot stand. De beteekenis der fabrieken blijkt wel uit het feit, dat het aantal van 20 arbeiders, dat eerst werkzaam was, gestegen is tot het huidige van 600. De heer L. F. Bensdorp heeft er steeds met succes voor geijverd, dat de fabrieken zooveel mogelijk gemoderniseerd werden. Zondagmiddag om kwart over vier vervoegde zich zekere B. aan de woning van Van der Wiele aan den Kasteelweg te Eindhoven. B., die onder invloed van sterken drank was, trachtte ruzie te zoeken met v. d. W. Deze was hiervan echter niet gediend en verzocht B. zijn woning te verlaten. B. verliet hierop de woning, terwijl hij zeide: „Je gaat er toch aan". Even later kwam hij op de achterplaats van de wo ning van v. d. W. terug, trok een mes, waar mee hij v. d. W. een steek in het hoofd gaf. V. d. W. had nog de kracht om een schop te pakken, waarmede hij Zijn aanvaller op het hoofd sloeg. De politie werd gewaarschuwd en B. werd in arrest gesteld wegens poging tot doodslag. De verwondingen van den aanvaller en den aangevallenen zijn niet van emstigen aard. Het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch deed hedenmorgen in hooger beroep uitspraak in de zaak tegen den koopman P. van R. uit Arnhem, die door de rechtbank te Roermond ter zake van doodslag op H. Puts te Haelen (L.) in den nacht van 7 en 8 October was veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf. Verd. was bovendien tot 2 jaar gevangenis straf veroordeeld voor diefstal van een fiets uit een café te Roermond, óp welk rijwiel verd. naar Haelen was gegaan. Het Hof vernietigde op formeele gronden het vonnis van de Roermondsche rechtbank en veroordeelde verd. opnieuw tot 12 jaar gevan genisstraf. Voor den rijwieldiefstal werd Van R. veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. Zondag heeft de Bergingsmaatschappij Van der Graaf en Koelman het, de vorige week op het IJsselmeer gezonken schip Margien", in Schellingwoude binnengebracht. Het schip is door de Bergingsmaatschappy Van der Graaf en Koelman gelicht. Het schip is zwaar beschadigd. De roef is totaal vernield. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Waddinxveen: den wel- eerw heer H. J. Vonk; tot pastoor te Tuitjen- hom: den weleerw. heer J. I. J. M. Velthuyse, thans kapelaan te Sassenheim. OOUDZEOEL 80 CENT GROENZEGEL 65 CENT ROODZEGEt 50 CENT Zondagavond te ruim half elf is op het Marktplein te Dedemsvaart de 23-jarige Koop Kooiker door den eveneens 23-jarigen J. S. uit Zuidwolde tijdens een vechtparty met een mes ernstig gestoken. Hoewel onmiddellijk genees kundige hulp ter plaats was mocht het niet gelukken K. in het leven te houden. Eenige men na de vechtpartij is hy overleden. De oorzaak van deze vechtparty is gelegen in het feit dat S. verkeering had met een meisje aan het Ommerkanaal. De verslagene K. keurde dat niet goed en daarover bestond reeds geruimen tijd een zeer gespannen verhou ding. Waarschijnlijk is S. door K. opgewacht. De dader is onmiddellijk gearresteerd. Deze staat overigens zeer gunstig bekend. Zaterdagmiddag is het museum voor bloem bollenteelt te Limmen officieel geopend. Burge meester Nieuwenhuysen van Limmen schetste het ontstaan van deze instelling, welke een zeer interessante verzameling bevat, betrekking hebbende op de bloembollencultuur in ons land. Op bijzondere wijze bracht spr .daarbij hulde aan den heer P. Boschman, hoofd der O. L. Degene, die gisterenmiddag een ritje door de bollenstreek maakte, kreeg zoo den indruk, dat.... de Hollanders in België waren en de Belgen in.... Holland. Want de auto's en motorrijtuigen uit Noord- en Zuid-Holland waren bijna even groot in aantal als de buiten- landsche, speciaal Belgische. Talrijke auto bussen uit Antwerpen en Gent, in allerlei vorm en kleur en meestal tot de nok ge vuld mengden zich onder auto's van beschei- dene afmetingen, voorzien van een nummer- merk in rood' en daarmede hun Belgische nationaliteit verradend. Zoo tusschen door reed ook wel eens een wagen uit een nog zuidelijker streek, n.l. Frankrijk, of van onze oostelyken naburen: Duitschland. Maar de Belgische waren verre weg in de meerderheid en het leek wel of in Amsterdam de voetbalwedstrijd HollandBelgië, werd gespeeld, inplaats van in Antwerpen! Van de Nederlandsche (ook die waren er!) zagen we er uit alle provincies aanwezig. Het grootse contingent leverden.... Noord-Brabant en Overysel, terwijl ook Gelderland en de Noordelyke Provincies Groningen en Friesland, een flink aantal gezonden hadden, de laatste waarschijnlijk grootendeels over den afsluitdijk. Utrechtsche nummers zagen wij minder dan den vorigen Zondag. De verkeersdrukte in de Bollenstreek was des middags lang niet zoo groot als ze op een prominenten „Bollenzondag" eigenlyk had moe ten zyn. Sommige gemeenten hadden zelfs hun verkeersagenten op gevaarlyke kruisingen reeds ingetrokken. 'Natuurlijk, rustig op de wegen was het allerminst en motorgeronk en wielry gedaver was niet van de lucht. Ook de Nederlandsche autobussen waren weer ryk vertegenwoordigd en zeulden volbeladen langs de niet zeer breede wegen NoordwykHaarlem en de zywegen by de verschillende dorpen in de Bollenstreek. Hillegom had weer op iederen moeilijken straat hoek een agent geposteerd en paste de ge- bruikelyke parellelroute ter ontlasting van de hoofdstraat toe. Alles ging ordelijk zyn gang en ernstige ongevallen kwam niet voor. Wij vermoeden dat de grootste drukte de l'.ollenstreek wel gepasseerd zal zyn.... vóór en na het voetbalfestyn te Antwerpen. Want de rijksweg Haarlem—Leiden is behalve een hoofdweg voor de bollenstreek ook een betee- kenisvolle route voor het transitoverkeer van Amsterdam en de Noordelijke streken naar het Zuiden, zooodat de duizenden Nederlanders, die per auto of motor naar België zijn gereden voor een zeker deel ook genoemden rijksweg hebben gepasseerd. Maar zooals gezegd, we hebben geen overweldigende drukte op onzen rit kunnen noteeren. De Hollanders bleven blijkbaar liever thuis naar de radio luisteren om zoo de verrichtingen van hun naionaal elftal in den geest te kunnen volgen. Hier en door voor café's en particuliere huizen zat men rustig buiten het wegverkeer gade te slaan, terwijl de luidspreker door het openstaande ven ster de somtyds gejaagde stem van den voet balmatch—verslaggever door de lucht deed schallen! Over het weer hebben de bollenkijkers zeker niet te klagen gehad! De wolkenlooze lucht spande zich blauw over de aarde en de zon deed zoodanig haar best, dat hoed en jas of mantel tydens de middaghoogte overbodige kleedingstukken werden. Dank zy dit stralende zomerweer waren de bollenvelden op hun mooist te bewonderen, vooral in de omgeving van Hillegom en Lisse, in Kennemerland en Noordelyk Noord-Holland, waar nog uitge strekte bloeiende velden aanwezig zijn. Op vele plaatsen is echter de groene kleur al weer overheerschend en dat is niet bevordelyk voor het genieten van de kleurenpracht! Van de voorspoedige weersomstandigheden profiteerden ook duizenden aanwezige wielry - ders en -sters, die nochtans in één richting tegen een straffen Oostenwind moesten optomen. Maar de zon scheen en dat is al een reis waard! Dat men den zonnigen Zondag eigenlyk niet verwacht had blijkt wel uit deze opmerking van een café-exploitant: ,,'t Is of de duivel ermee speelt: 's Zaterdags regent 't baksteenen en Zondag gapen de musschen op het dak...." Zondag was weder een uitgezochte dag voor de bewonderaars der schoone bloemenvelden. Er was dan ook wel vreemdelingenverkeer, ech ter lang niet als vorigen Zondag. De bloeiende Betuwe en de voetbalwedstryd te Antwerpen deden het bezoek hier concurrentie aan. We merkten desondanks ook vele buitenlanders op, terwyl groote touringscars uit Friesland een menigte bezoekers aanbrachten. De stemming onder die allen was uitnemend. De politie re gelde op de drukke punten het verkeer. Van ongelukken vernamen we niet. School, welke, daarbij gesteund door den heer van Stygeren, inspecteur voor den Phytopatalo- gischen dienst zooveel verschillende zaken wist byeen te brengen en op keurige wyze te re- gistreeren, in totaal 850 stuks. Hierna was het woord aan den heer Krelage, voorzitter der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, die de tot standkoming van dit museum van zeer veel belang acht. Waar het hier een persoonlijk initiatief betreft, meende spreker dat onder oogen zal moeten worden gezien aan deze instelling een vaste grondslag te geven. Hierna verklaarde de heer Krelage het museum voor geopend. Hoewel de verzameling nog slechts bescheiden is is deze voor vaklieden vooral hoogst inte ressant. Omtrent den moordaanslag op den agent van politie van Eendenburg vernemen we nader, dat voor den burgemeester van 's Gravenzande, mr. P. Brunt, de verdachte De G. een volledige bekentenis heeft afgelegd. Hy vertelde een hekel te hebben aan den ge noemden agent. Evenwel kan hy voor dit feit geen reden opgeven. Reeds maanden tevoren had hy het plan opgevat den agent neer te schieten en in Januari had hy daartoe een Li berty-revolver gekocht. Daarmede had hij zoo nu en dan zich in het schieten geoefend, waarna hij gewacht heeft op een goede kans zijn daad te volvoeren. Eerst was hij voornemens geweest dit Don derdagavond te doen. Hy had toen evenwel geen rijwiel bij zich, waarom hij besloot te wachten. Het rijwiel had De G., naar hij zeide, noodig, om te kunnen ontvluchten. De revolver had hij met twee patronen geladen, de een schoot hij op den agent, en de andere in de lucht af, waarna hij het wapen in het water wierp. Hij toonde tegenover den burgemeester in het ge heel geen berouw van zyn daad te hebben. De revolver is, hoewel de politie de Vaart heeft afgedregd, niet gevonden. Na verhoor is De G. voor den Officier van Justitie geleid, en in het Huis van Bewaring te Den Haag ingesloten. De dader staat in 's Gravenzande evenals zijn familie heel gunstig bekend, zoodat men zijn daad onbegrijpelijk acht. Wel is hij wat zonderling, doch tot een dergelijke daad achtte men hem zeker niet in staat. Zondag waren te Kortenhoef eenige jongens uit Amsterdam bezig met het beproeven van door hen gemaakte bommen. Een er van ont plofte, waardoor van een der jongens een rech- ter-onderbeenfractuur en andere verwondingen bekwam. Hy is in het Binnengasthuis te Am sterdam ter verpleging opgenomen. De overgebleven bommen zijn door de politie vernietigd. Zondagmorgen even voor 12 uur is in den polder Bloemendaal onder Waddinxveen een luchtballon, voorzien van de Duitsche vlag en een Hakenkreuzbanier gedaald. De vyf inzittende Duitschers vertelden dat zij Zaterdagavond om twaalf uur te Dussel- dorf waren opgestegen om hun wekelyksche proefvlucht te ondernemen. Het dalen van de groote ballon, die eenmaal op den beganen grond in een minimum van tyd geheel was leeggeloopen, trok buitengewoon veel belang stelling. De Duitschers evenwel rolden him Haken- kreuzvlag zorgvuldig op en na zich te hebben gelegimiteerd tegenover de autoriteiten, konden zy rustig hun weegs gaan, terug naar het land van Hitier! Zondagmorgen is de landbouwer J. L., wonen de te Leur, door een noodlottig ongeluk om het leven gekomen. De, man wilde een beitel van 'n nieuw heft voorzien en had dezen daartoe in warme sintel heet gemaakt. Om steun te be komen, drukte hij den beitel tegen zich aan en wel met zulk een kracht dat de beitel, die c.M. breed was, in het lichaem drong, met het gevolg, dat deze door de ribben het hart raakte en de man binnen enkele minuten aan verbloe ding overleed. Zondagmorgen om 4 uur heeft op den Rijks weg HaarlemVelsen een ernstig verkeersonge val plaats gehad. Omtrent de juiste oorzaak tast men nog in het duister, doch met zeker heid kan aangenomen worden, dat de inzitten den van een der wagens onder invloed van sterken drank verkeerden. De heer W., taxi-chauffeur te Amsterdam, die eenige personen had weggebracht naar Alk maar, was op den terugweg. Het was tegen zonsopgang en het uitzicht was zeer slecht door den dichten morgennevel. Juist bij de splitsing van den Rijksweg en de Santpoortsche Hoofdstraat zag hij uit de richting Haarlem een anderen auto met groote snelheid naderen, die op eenigen afstand plot seling begon te slingeren, van den eenen kant van den weg naar den anderen. W„ die het gevaar zag aankomen, sprong op het laatste moment uit zijn wagen. Bijna te- gelykertijd botste de andere auto er met ge weldige snelheid recht tegenaan. De slag was zóó hevig, dat ver in het rond de omwonenden wakker schrokken. Beide auto's werden geheel vernield. De wagen, die uit de richting Haarlem kwam, behoorde toe aan den heer B. uit Noord- Scharwoude. Deze kwam, met zijn echtgenoote, zijn beide schoonzusters, de dames S., en den verloofde van een dezer dames, den heer P., allen woon achtig te IJmuiden, van een feestje te Haarlem, dat tot laat in den nacht geduurd had. Alle inzittenden werden gewond. De bestuur der B. bekwam, behalve snij wonden van de gebroken voorruit, een ribfractuur. Diens echt genoote was er het ergste aan toe, en toonde verschijnselen van zware hersenschudding. Ook haar beide zusters hadden hersenschudding en inwendige kneuzingen. Alleen de heer P. kwam er vry goed af, met glaswonden aan handen en gelaat. Omwonenden waarschuwden onmiddeUyk de E.H.B.O. en Dr. de Groot te Santpoort, die, evenals de politie, spoedig ter plaatse waren. De geneesheer gelastte onmiddellyke over brenging der drie dames naar het St. Anto- nius-Ziekenhuis te IJmuiden-Oost. Vooral de toestand van Mevr. B. is levensgevaarlijk: eerst tegen den avond keerde zij tot het bewustzijn terug. Met welk een kracht de botsing is aange komen bleek wel uit de ruïnes van beide wa gens. Tientallen meters ver lagen de scherven en brokken verspreid. De Chevrolet van den heer B. is door de politie in beslag genomen en moest hangende tusschen twee kraanwagens, naar Velsen wor den vervoerd. De andere auto werd naar een garage te Santpoort gesleept. Ook de Officier van Justitie te Haarlem, heeft onmiddelijk na het ongeval, ter plaatse een onderzoek ingesteld. Naar we vernemen, heeft de jonge man C. A. H. E. W., wiens lijk voor eenige weken in de plas 's Gravenhoop werd gevonden, een paar jaren geleden ook gedurende eenige we ken in Duitschland rondgezworven zonder dat men noch te Haarlem, noch te Den Haag van zyn verblijf aldaar op de hoogte was. Te Gulpen is de 65-jarige P. J. Mager tijdens een fietstocht buiten bewustzijn geraakt en over de kop geslagen. Het slachtoffer werd een tydje later door passeerende menschen gevon den en werd met een zware hersenschudding naar het ziekenhuis Calvariënberg te Maastricht overgebracht. M. is weduwnaar zonder kinde ren. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft eervol ontslag verleend aan den zeereerw. heer pastoor C. Kors, te Waddixveen. Pastoor Kors zal zijn intrek nemen in het Bavo-gesticht te Heemstede. Door de vereeniging „Het Grondbezit" is aan den Minister van Binnenlandsche Zaken een adres gericht, houdende verschillende bezwaren tegen de invoering eener algemeene straatbe lasting in plattelandsgemeenten, zooals den laatsten tijd hier en daar heeft plaats ge vonden. Het Nederlandsche elftal, dat op 10 Mei as. (Hemelvaartsdag) in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen Frankryk speelt, heeft de zelfde samenstelling als het elftal, dat gisteren tegen België speelde. Reserves zyn: Van Male (Feyenoord), Pienter (Be-Quick), Prins (Stormvogels), B. J. Pauwe (Feyenoord), J. Mol (K.F.C.), Bonsema (Ve- locitas) en Mulders (Ajax). De keuzecommissie van den K.N.VJB. heeft het volgende B-elftal samengesteld voor den wed strijd tegen het Fransche B-elftal op Hemel vaartsdag te Rijssel. Doel: Pöttgens (Miranda). Achter: van Diepenbeek (Ajax) en Lelyveld (V.U.C.). Midden: Van Maren (Ado), Oprinsen (Noad), Graafland (H.B.S.). Voor: Vraudeunt (Feyenoord), Slot (D.WS.), Lagendaal (Xerxes), Schoemaker (Quick H.), van Nelle (H.H.C.). Reserves: Veenendaal (Naaldwyk), Beekhuizen (DJF.C.)Schubert (Ajax), Dommering (Vites se), Berg (Ado).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5