m IVOROL FINANCIEN Mijnongeluk in Lancashire RADIO-PROGRAMMA Dagfilm MAANDAG 30 APRIL 1934 Tusschentijdsche ver kiezingen in Frankrijk Cousin en Sarret gekozen Ernstige excessen Bewapening in Engeland De Britsche stap te Tokio Heden exposé van Sir Simon in het Lagerhuis Noodweer in Duitsch- land Pastoor te Jersey-city vermoord De moordenaar had den heelen winter van de giften van den priester geleefd De jacht op Dillinger Politie speurt thans in de buurt van Cincinnatie De strijd om de Saar Vermogen van oud-burgemeester Ritzel in beslag genomen Barthou te Parijs terug gekeerd Korte berichten Dinsda1 Mei 1934 fle Hecterlandsche Tandpasta Pater Samuel Tetteroo f Oud-missionaris van de Francis canen in Brazilië ,DE RESIDENTIEBODE' Nieuw gebouw ingezegend Inbraak in een villa? Geld en tafelzilver verdwenen VOOR f 1000.— GESTOLEN Juwelier was niet verzekerd REINHARDT KOMT WEER Schiller's Maria Stuart Lili Krauss Te gunstig voorgesteld NederlandTsjecho-SIowakije Het veilingconflict te Beverwijk Geen uitstel meer ENGELSCHE VROUWEN ARTSEN Gasten van prof. Van Rooy ZON IN HUIS BOEKBESPREKING PARIJS, 29 April. Heden zijn in Frankrijk twee tusschentijdsche verkiezingen voor de Kamer gehouden. In Parijs werd met groote meerderheid de candidaat der Republikeinscche Unie Cousin gekozen. Veel feller was de strijd te Mantes in het departement Seine et Oise waar afgevaar digde Bergery, die vroeger lid was van de ra- dicaal-sociaiistiscche partij en die na de ge beurtenissen van Februari de leiding op zich heeft genomen van het anti-fascistische front, vrijwillig zijn mandaat ter beschikking had ge steld, teneinde door nieuwe verkiezingen te doen uitmaken in welke richting de wil der kiezers ging. In verband hiermede hechtte men in geheel Frankrijk groote beteekenis aan deze verkiezing. De kansen van Bergery waren ge daald, toen de secretaris-generaal van de radi caal-socialistische partij in de Ere Nouvelle den strijd tegen zijn voormaligen partijgenoot aan bond. Sarret werd gekozen met slechts een zeer geringe meerderheid. Hij behaalde nj. 8788 stemmen tegenover Bergery 8489. De opkomst der kiezers was buitengewoon groot. Van de 19589 stemgerechtigden brachten n.l. 17.561 hun stem uit. Na het bekend worden van den verkiezingsuit slag is het te Mantes tot ernstige botsingen ge komen. De aanhangers van Bergery trokken tegen acht uur des avonds onder het zingen van de „internationale" door de straten. Ten slotte pro beerden zij het hotel, waar Sarret en diens vrienden, on. ook afgevaardigden van Franklin Bouillon, hun hoofdkwartier hadden opgeslagen te bestormen. Voor alle zekerheid evenwel had de hotelier de ijzeren rolluiken neergelaten. De politie was tegenover de demonstranten een oogenblik machteloos. De ruiten werden inge slagen en de afrastering om de boomen verwij derd en in stukken geslagen, om als projectielen tegen de politie te worden gebruikt. De linksradicalen vernielden alle ruiten van t „Journal de Mantes", omdat dit blad de candi- datuur van Sarret had gesteund. Tot laat in den nacht heerschte in de stad een soort staat van beleg. 23 groote bombardementsvlieg tuigen besteld LONDEN, 30 April. (Reuter). De „Sunday Chronicle" meldt, dat voor de Britsche militaire luchtvloot 23 groote nacht-bombardementsvlieg tuigen zijn besteld. Deze vliegtuigen zouden grooter en sneller zijn dan die van alle andere landen. Deze bommenwerpers zullen zich 500 mijl van hun standplaats kunnen verwijderen, de bom men neerwerpen en zonder tusschenlanding weer naar hun vlieghaven terugkeeren. Bovendien zouden deze machines een hoogte van bijna 8 K.M. kunnen bereiken, zoodat zij door vliegtuigen-afweer-geschut niet bereikt kunnen werden. LONDEN, 30 April. (Reuter). De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Sir John Simon, zal Maandag a.s. in het Lagerhuis een verklaring afleggen over de diplomatieke ge- dachtenwisselingen, welke hebben plaatsgevon den met betrekking tot de formuleering van de Japansche politiek ten aanzien van China. Men heeft hier reden om aan te nemen, dat de jongste toelichting der Japansche regeering op het door haar in het Verre Oosten ingeno men standpunt, meer bevredigend van aard is, zoodat verdere diplomatieke actie van de zijde van Engeland onnoodig zou zijn geworden. De diplomatieke correspondent van de „Ob server" merkt op, dat de eischen van Japan in strijd zjjn met de bepalingen van het negen- mogendheden-verdrag. Voor zoover het leeningen en bewapening be treft moet erkend worden, dat Japan dezelfde rechten heeft als de andere onderteekenaars van dit verdrag, maar daar gaat het op het oogenblik niet om. Het gaat er om, dat Japan een geheel speciale positie voor zich opeischt en daartegen moet Engeland zich verzetten. BERLIJN, 30 April Zondagavond heeft bo ven Berlijn en omgeving een noodweer gewoed gepaard gaande met hagel en wolkbreuken. De regenval was zoo hevig, dat in enkele oogen- biikken de straten onder liepen en zelfs de trot toirs blank stonden. Ook in Loewenberg barstte 'n hevi gnoodweer los. De dorpsbeek trad buiten haar oevers en overstroomde het land, terwijl tal van huizen ln gevaar gebracht werden. De groote hagel- steenen richtten ernstige schade aan. NEW-YORK, 30 April. (Reuter). Een tim merman heeft gisterochtend onmiddellijk na de H. Mis de pastoor van de kerk van Onze Lieve Vrouw van den Berg Carmel te Jersey-City, Julius Moscati, met een revolverschot in het hart vermoord. De moordenaar verwondde eerst de schoon zuster van den pastoor, die het huishouden voor hem deed, ernstig. Volgens den moordenaar was de vrouw hem geld schuldig voor verrichtten arbeid. De priester wierp zich tusschen beiden en kreeg den kogel, welke voor de vrouw bestemd was. De moordenaar heeft den geheelen winter van de liefdadigheid van den pastoor geleefd. Neen,, het familieboekje lijkt mij heter. Tot ziens hij de familieberichten! Vermoedelijk 16 arbeiders om het leven gekomen LONDEN, 30 April (Reuter). Hedenochtend acht uur heeft in de Plank-Lane-mijn te Leigh in Lancashire een ontploffing plaats gehad. Volgens nog niet bevestigde berichten zijn 16 mijnwerkers om het leven gekomen. Ongeveer 20 personen werden gewond. De reddings-pogingen zijn in vollen gang. Op het oogenblik van de ontploffing bevon den zich 210 arbeiders in de mijn. Om 10 uur waren 90 van hen geborgen. NEW YORK, 30 April. De negende week van de groote klopjacht op Dillinger en diens ben de, is begonnen met een onderzoek in de buurt van Cincinnati, waar Dillinger met verscheidene van zijn kornuiten zijn waargenomen, toen hij machinegeweren uit een vrachtauto overlaadde in een anderen wagen. Tegelijkertijd ontsnapten uit het tuchthuis te Columbus, (Ohio), waar verscheidene leden van de bende van Dillinger, die binnenkort zouden worden terechtgesteld, onder zeer scherpe be waking gedetineerd zijn, drie gevangenen. Zij dwongen den gevangenisbewaker onder bedrei ging met den dood, een ladder aan te geven, waarmede zij over de muren vluchtten. Te Chicago probeert de politie in verband met de arrestatie van Mc Laughlin een bende mis dadigers op het spoor te komen, die door dief stallen, ontvoeringen en afpersingen meer dan 50 millioen dollars hebben buitgemaakt. Te Marseille werd aMandagochtend vroeg een der meest gevreesde leden van de onderwe reld van Marseille, Maucuer, door den beu! terechtgesteld. Maucuer had in October 1931 een roofoverval gepleegd op een postkantoor te Marseille, waarbij drie ambtenaren werden ge dood. Pas na twee jaren mocht de politie erin slagen de daders te arresteeren, van wie twee tot levenslangen dwangarbeid en de beide an deren, Maucuer en Joulia ter dood werden ver oordeeld. Het doodvonnis tegen Joulia werd ver anderd in levenslange gevangenisstraf en wel omdat de veroordeelde zich tijdens den oorlog in het leger bijzonder had onderscheden. DARMSTADT, 30 April. (D. N. B.) Officieel wordt medegedeeld: Op bevel van de Hessische staatspolitie is het geheele, zich in Duitschland bevindende vermogen van den vroegeren burge meester van Michelstadt, Heinrich Ritzel, in be slag genomen en aan den staat vervallen ver klaard. Ritzel was onlangs op voordracht van de Re- geeringscommissie voor het Saargebied tot leider van de Saarlandsche crimineele politie te Saar- brücken benoemd. Ieder in Duitschland, die nog geld of goederen van Ritzel heeft, met name uitstaande vorderin gen, verzekeringen, bank- en spaardepositos, is verplicht hiervan terstond aan de staatspolitie kennis te geven. Wie dergelijke bezittingen verzwijgt, verklaart zich solidair met dezen idjand van het volk, stelt zich zelf buiten de volksgemeenschap en zal bij ontdekking dienovereenkomstig behandeld wor den. Ritzel is, tezamen met acht andere emigran ten, een der stuwende krachten bij de Saar landsche politie, die de beweging der Saarlan- ders tot weder-aansluiting van het Saargebied bij Duitschland bestrijden. PARIJS, 30 April. De Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, Barthou, die Zon dagmiddag te Parijs is teruggekeerd, heeft zich tegenover de pers zeer tevreden uitgelaten over zjjn reis naar Warschau en Praag. De Iersche politie heeft Zondag in het graaf schap Kildare charges moeten uitvoeren, toen vee in beslag werd genomen wegens niet betaal de landrente. Vele vrouwen werden hierbij ge wond. Te Sligo deden gewapende mannen een aanval op personen, die terugkeerden van een betooging van de Jeugdliga, waarbij een dezer met een revolver bewusteloos geslagen werd en in ernstigen toestand bleef liggen. De Turksche minister van buitenlandsche za ken, die in Mei te Genève aanwezig zal zijn, zal, naar verluidt, de opheffing vragen van de gede militariseerde zones en wijziging van de bepa lingen met bétrekking tot de fortificaties van de Dardanellen onder het verdrag van Lausanne. Zondagmorgen is op den straatweg naar Nimes een particuliere auto in botsing gekomen met een vrachtauto, welke uit de tegenovergestelde richting kwam. De botsing was zoo hevig dat de drie inzittenden van den auto, de 54-jarige eige naar zjjn 43jarige vrouw en hun 20-jarige doch ter op slag werden gedood. Zaterdagavond werd te San José een hevige aardbeving waargenomen, welke talrijke huizen en kantoorgebouwen op hun grondvesten deed trillen. Naar wordt medegedeeld, is de periode, gedu rende welke buitenlandsche alcoholische dran ken onbeperkt in de Vereenigde Staten mogen worden ingevoerd, tot 31 Augustus verlengd. Deze maatregel is genomen, teneinde de prijs op de binnenlandsche markt te verlagen. HUIZEN, 1875 M.: 8.00 KRO. Morgen concert, 10.00 Gramofoonmuzlek, 10.30 Mu- ziekuitzending voor fabrieken, 11.00 Gra- mofoonmuziek, 11.30 Godsdienstig half uurtje door pastoor L. H. Perquin, 12.00 Politieberichten, 12.15 Het orkest Louis Metz, 2.00 Vrouwenuurtje, 3.00 Modecur sus door mevrouw H. Cuppens-Geurs, 4.00 Rustpoos, 4.15 KRO-Orkest onder leiding van Mar. van 't Woud, 5.00 De Nederland- sche boekenweek: „Het koopen en lezen van boeken" door Joh. Schwencke, 5.20 KRO-orkest, 6.00 Gramofoonmuzlek, 6.15 KRO-orkest, 6.40 Esperanto-cursus door P. Heilker. 7.00 Politieberichten, 7.15 De hui dige onrust op maatschappelijk en staat kundig terrein. H. Hermans, 7.35 Gramo foonmuzlek, 7.45 Middenstandskwartiertje, 8.00 Katholieke Melhulde. Aan de Zoete Lieve Vrouwe van Den Bosch. Uit de Ka thedrale Basiliek van St. Jan te Den Bosch, 9.30 Vaz Dias. 9.35 Koor „Arti et Charitati" onder leiding van Joop Goo- sen. 9.55 Lievvrouwkesmaand door D'n Dré. 10.15 Gramofoonmuzlek, 10.20 „De advoca ten", zangspel door Franz Schubert. Ned. kameropera onder leiding van Rich. Heuckeroth, 10.55 Gramofoonmuzlek, 11.00 De KRO-Boys onder leiding van Piet Lustenhouwer, 12.00 Sluiting. HILVERSUM, 301 M.: 8.00 VARA: 11.00 Gramofoonmuzlek, 12.00 Ensemble van blaasinstrumenten onder leiding van Pie- ter Renes, 12.15 Orgelspel door Cor Steyn, 12.50 Cor Steyn, orgel, 1.00 De Fliere fluiters onder leiding van Jan van der Horst, 1.45 Rustpoos, 2.00 Utrechtsch Ste delijk Orkest onder leiding van H Goudoever, 4.00 Gramofoonmuziek, 4.30 Gramofoonmuzlek. Volksdansen, 6.00 VA- RA-orkest onder leiding van H. de Groot met medewerking van Jo Hekkert van Eysden, zang, 7.30 Ernst Busch, zang, Cor Steyn, begeleiding, 7.45 VARA-orkest onder leiding van Hugo de Groot, 8.15 Ernst Busch, 9.45 Reginald Foort bespeelt het orgel, 10.15 Vaz Dlas, 10.30 Vervolg orgelconcert, 11.00 Gramofoonmuziek, 12.00 Sluiting. BRUSSEL, 322 M.: 12.30 Populair con cert en harmonicaduetten, 4.20 Populair concert. Henk Didama, tenor, 7.20 Gala concert. Omroepsymphonie-orkest onder leiding van Jean Kumps, Elize de Haas, sopraan. Armand Crabbé en Louis Belloy, declamatie. 9.30 Sarovo-cabaret onder lei ding van Louis Belloy. BRUSSEL, 484 M.: 12.30 Accordeonmu- zlek. 4.20 Symphonie-concert,, 5.35 Po pulaire muziek, 7.20 Omroeporkest, 9.30 Gramofoonmuzlek. LUXEMBURG, 1304 M.: 700 Belgische avond. Gevarieerd concert door het Om roeporkest onder leiding van Henri Pensis, 8.00 Zangrecital door Venant Pauké, 8.35 Vervolg zangrecltal. 9.00 Dansmuziek, 9.30 Planorecital door Alexandre Zakin, 9.45 Belgisch concert door het omroeporkest onder leiding van Henri Pensis, 10.40 Dansmuziek (gramofoonplaten). KALUNDBORG, 1261 M.: 2.20 Omroep orkest onder leiding van Launy Grondahl, 9.25 Omroeporkest onder leiding van Fr. Mahler. BERLIJN, 357 M.: 3.20 Verslag van de 1 Mei-plechtigheden. Daarna concert, 12.35 Omroeporkest onder leiding van Willy Steiner. HAMBURG, 332 M.: 12.35 Omroeporkest onder leiding van Adolf Seeker, 12.20 Con cert. KEULEN, 456 M.: 12.20 Groot omroepor kest onder leiding van Dr. Wilhelm Buschkötter, 12.35 Leon Eysoldt en zijn orkest. DAVENTRY, 1500 M.: 11.50 Commodore Grand-orkest onder leiding van J. Mus- cant, 12.50 Midland Studio-orkest onder leiding van Frank Cantell, 3.50 Chelsea- strijkkwartet, 6.55 B.B.C.-orkest onder lei ding van J. Lewis, 9.45 Dansmuziek, 9.50 Roy Fox en zijn band. PARIJS RADIO, 1648 M.: 11.20 Victor Pascalorkest, 9.50 Dansmuziek. Milaan, 369 M.: 4.30 Gramofoonmuziek, 7.25 Pianorecital, 8.05 La Mascotte, operet te van Audran. ROME, 421 M.: 4.30 Populair concert, 8.05 Vioolrecital door Arrigo Serato, 9.20 Populair concert. WEENEN, 507 M.: 3.10 Populair concert onder leiding van J. Holzer, 4.20 Volks- operaorkest onder leiding van Karl Aude- rieth, 6.35 Volksmuziek uit Oostenrijk, 7.50 Rot-Weisz-Rot. WARSCHAU, 1415 M.: 3.55 Zang door Irene Bardy, 4.10 Forellenkwartet, 7.22 Vic toria und ihr Husar, operette van Paul. Abraham, 9.50 Dansmuziek. BEROMUNSTER, 540 M.: 5.20 Populaire muziek. 7.20 Omroeporkest, 8.30 Die Maien- königin, opera van Chr. W. von Gluck. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS WIJ Ik ben blij dat ik Ivorol genomen heb, want ik heb nog nooit zulke mooie witte tanden gehad. Ivorol- tandpasta overtreft mijn stoutste verwachtingen rtube HO-GO ct. Begin nog heden Zondag is in de St. Franciscus Stichting te Woerden op 59-jarigen leeftijd overleden pater fr. Samuel Tetteroo O.F.M., na voorzien te zijn van de heilige sacramenten der stervenden. Pater Samuel werd priester 'gewijd in 1901, Eenige jaren later in 1906 werd hij benoemd tot praeses van het hospitium van het H.Land tè Sabara iri de Braziliaansche missie der Orde. Dinsdagavond zullen de Metten voor den over ledene worden gezongen, terwijl de plechtige uitvaart en begrafenis zal geschieden te Woer- Het nieuwe gebouw van het R. K. Dagblad „De Residentiebode" aan de Riviervischmarkt te Den Haag is Zondagochtend, onder aanwe zigheid van commissarissen, directie en redac tie, administratie en verder personeel, zoomede van een aantal genoodigden, door den geeste lijken adviseur van ht blad, pastoor W. Goll S. J. in gezegend, ter inleiding tevens van het veertigjarig bestaan van deze courant, dac Dinsdag 1 Mei zal worden gevierd. De president-commissaris, jhr. mr. L. E. M yon Fisenne, sprak een openingswoord. Pastoor Goll schetste vervolgens de beteeke- nic van het dagblad als instrument van de Katholieke Kerk. Spr. vertrouwde, dat alle me dewerkers zouden voortgaan in den geest, zoo als die door de oprichters is aangegeven en hoopte, dat dit werk geluk en vrede mocht brengen. De heer A. van Leeuwen, chef van exploita tie, bood namens het personeel aan mevrouw douairière Van Nispen tot Sevenaer, de wedu we van den oprichter van het blad, een in fraaien omslag gehuld exemplaar van het ju bileumnummer met een foto van wijlen haai echtgenoot aaan. Aan de dames Bruijsten en Van Nispen wer den bloemen geoffreerd. De hoofdredacteur, de heer Bruijsten, hield een rede, waarin hij de symbolische waarde van het getal 40 uiteenzette en dankte al zijn medewerkers voor den verrichten arbeid. Ver schillende sprekers voerden nog het woord. Jhr. van Nispen tot Sevenaer besloot met woorden van warmen dank aana allen voor hun toewijding, hun toespraken en hun ge schenken. roemde acteurs en actrices zullen medew'erken. roemde acteurs en actrices zullen medew'erken: o.a. Helene Thimig (Elisabeth), Mendelssohn (Maria Stuart), Rudolf Forster, Hans Thimig, enz. De voorstellingen zullen plaats vinden in den Stadsschouwburg te Amsterdam, Koninklijke Schouwburg te 's-Gravenhage en Groote Schouwburg te Rotterdam. Reinhardt zal deze persoonlijk leiden. Op het oogenblik maakt Prof. Max Reinhardt met Maria Stuart een tournée door Italië en Zwitserland. De première in Nederland van deze nieuwe groote Reinhardt-ensceneering zal plaats vinden op. Maandag 14 Mei in den Ko ninklijken Schouwburg te 's-Gravenhage. Voorts zal Prof. Reinhardt met zijn gezel schap nog ter opvoering brengen Pirandello's bekende stuk. „Sechs Personen suchen einen Autor" waarin o.a. medewerken Rudolf Forster en Hans Thimig. Vrijdagavond j.l. is tusschen 8 en 11 uur in een villa aan den Zuiderstationsweg te Bloemen- daal door onbevoegden een bureau opengebro ken en daaaruit een bedrag van ongeveer 200 ontvreemd, terwijl bovendien zilveren lepels en vorken zijn gestolen. Sporen van die ven zijn niet aaanwezig, evenmin als van in braak. De politie stelt een nauwkeurig onderzoekin. Door het vernielen van een ruit is in den afgeloopen nacht omstreeks half drie ingebro ken in de juwelierszaak van den heer P. J. Lenssen aan de Bergstraat te Roermond. De dieven namen voor een waarde van on geveer duizend gulden aan horloges en tafel zilver mee. De heer L. was niet tegen inbraak verzekerd. De politie stelt een onderzoek irf. Prof. Max Reinhardt, die in Januari met een „Kamerspel"-ensceneering naar Nederland kwam en met Goldoni's „Diner zweier Herren" overweldigend succes behaalde, zal volgende maand weer onder auspiciën van Impresario Ernst Krauss nu met een groote (Fsspiel-; ensceneering naar ons land komen en „Maria Stuart" van Schiller ter opvoering brengen. Alle decors, requisieten en costumes (twee groote wagons) zullen uit Weenen worden over gebracht. De monteering van Maria Stuart be looft van een grootschheid te zijn, zooals in Nederland wellicht nog nooit is vertoond. Be- De bekende pianiste Lili Krauss, die kort ge leden in ons land zoo'n overweldigend groot succes heeft gehad en volgende maand met Prof. Daniil Karpilowski eenige sonaten-avon den in Amsterdam, Den Haag en Utrecht zal geven, behaalde in het overvolle (3500 bezoe kers!) Augusteo te Rome een groot succes. „La Tribuna" schrijft: „Deze jeugdige artiste heeft het publiek als het ware betooverd met haar brillant spel dat van groote charme is. Haar spel is volmaakt." De Italiaansche kroonprinses, die om haar vader rouwt, kwr.m op de generale repetitie en was dermaten onder den indruk, dat zij den wensch te kennen heeft gegeven, Lili Krauss in haar paleis te hooren. De kunstenares werd door de Kroonprinses uitgenoodigd, naar Na pels te komen, om daar voor de vorstelijke be wonderaarster te spelen. Dezer dagen hebben wij mededeeling gedaan van nog heel primitieve plannen voor een z.g. ouderdomspensioen voor de leden van den Ned. R. K. Bond van brood-, koek- en banketbak kers en cacao-, chocolade- en suikerbewerkers. Bij nader inzien is gebleken, dat de voorge stelde uitkeering, varieerend naar het aantal jaren lidmaatschap van den bond, niet jaar lijks, doch alleen bij het bereiken van dén 65- jarigen leeftijd zal worden gedaan. In aansluiting op de voordracht, welke de president der Kamer van Koophandel te Praag, de heer Jan Trebicky, Woensdagavond 2 Mei in de Industriëele Club te Amsterdam zal hou- uen, is de nieuwe gezant Z. Exc. Ivan Kmo voor nemens dien dag in Amsterdam te komen. Des morgens zal hij de kapel van Comenius te Naarden bezoeken, tezamen met Prof. Slothou wer, aan wien de restauratie is opgedragen. De Amsterdamsche Kamer van Koophandel biedt een lunch aan; des midags zullen eenige in stellingen bezocht worden en des avonds zal de gezant de lezing bijwonen, welke georgani seerd is door de Vereeniging Nederland-Tsje- choslowakije, in samenwerking met de Vereeni ging De Industriëele Club, de Ned. Maatschap pij voor Nijverheid en Handel, Dept. Amster dam en de Vereeniging Hou' en Trouw. De avond zal worden gepresideerd door den heer Gottfr. H. Grone, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam. Zooals bekend, heeft de N. V. „De Spaarne- bank" te Haarlem bij de Haarlemsche Recht bank een aanvrage ingediend van het faillisse ment der veilingen „Kennemerland" en „Vrije Veiling" te Beverwijk. Een beslissing hierop werd tot nu toe niet genomen, omdat door bemiddelingspogingen getracht werd, met „De Spaarnebank" tot een vergelijk te komen, en het resultaat hiervan afgewacht werd. Naar wij thans vernemen, zal de Haarlem sche Rechtbank Dinsdag a.s. definitief beslis sen en niet opnieuw uitstel meer verleenen. In de afgeloopen veertien dagen zijn vele besprekingen gehouden, evenwel zonder resul taat. Ook vanavond zal nog geconfereerd wor den. Wordt dan evenwel geen overeenstemming bereikt, dat zal onvermijdelijk het failliisse- ment uitgesproken worden. 7en eenentwintigtal Gynaecologen uit Groot- Brittannië, brengen in deze dagen van 28 April to5 t Mei een bezoek aan ons land. Een comité, bestaande uit professor dr. Van Rooy uit Am sterdam, prof. dr. Snoo uit Utrecht en dr. Wes- selink, uit Rotterdam, heeft voor ontvangst en regeling gezorgd. Gisteren hebben de geleer den, onder wie bekende persoonlijkheden, uit Londen, Cardiff, Edinburg, Leeds, Glasgow, Belfort, Dublin, Liverpool, Sheffield, Manches ter enz., e enuitstapje per auto gemaakt door de bollenvelden. Hedenmorgen hield prof. dr. Van Rooij in het Wilhelmina-Gasthuis een lezing en demon stratie te half tien, waarna een bezoek werd gebracht aan het laboratorium van prof. De Vries. In den middag bezochten de gasten het gebouw van den Gem. Geneeskundigen Dienst, waar directeur dr. Heyermans hun rondge- leidde. Hedenavond biedt prof. dr. Van Rooij het gezelschap een maaltijd aan te Laren. Morgen gaaft prof. Van Rooy een nieuwe demonstratie en zal diens assistent dr. Salo- monson uiteenzetten wat in Holland op het gebied van moederschapszorg wordt gedaan. Woensdag bezoeken de excursisten het in stituut van prof. Noyens en de inrichting van prof. Snoo te Utrecht. Donderdag staat Rot terdam op het programma, waarmede de rond reis beëindigd is. Naar wij vernemen zal in het hoofdpostkan toor te Amsterdam een proef worden gehouden met den onlangs door den Franschman Jacques Arthuys uitgevonden heiiostaat „Arthel". Door middel van dezen heiiostaat zal het mogelijk zijn de nogal sombere binnenruimte van het postkantoor bij zonneschijn natuurlijk zonlicht te brengen. De bedoeling is het zui delijk gedeelte van de groote hall en de daar omheen gelegen loketten, o.a. die der aange- teekende stukken, alsmede de zich daarachter bevindende stempelafdeeling, waar altijd met electrisch licht gewerkt wordt, van zonlicht te voorzien. Men hoopt op deze wijze, behalve een pret tiger omgeving om te werken, een aanzienlijke besparing aan electrisch licht te verkrijgen. De installatie, die een ijzeren contructie noo- dig maakt om het 3000 K.G. wegende toestel te dragen, zal in den loop van Juni e.k. gereed zijn. Gouddorst en misdaad, B. Hendryx J. Ph. Kruseman, Den Haag. Een boek, dat tot een zeer gewild genre terug gebracht kan worden en dat bovendien m het genre uitstekend is geslaagd. Het is een goud delversroman en dè hoofdheld is niet enkel buitengewoon nobel en dapper, maar hij is een man met een hart van goud. Werkelijk, de figuren van dit boek zijn ongewoon mooi ge- teekend en de verwikkelingen zijn bijzonder spannend. Voor volwassenen een boeiend leesboek. Het wapen van Shetchley, Edg. Wallace A. W. Bruna, Utrecht., De naam van de herberg geeft den naam aan dit boek van Wallace. Het is schrander opgebouwd en buitengemeen geheimzinnig. Op het laatst sluit alles als een bus. Verwonderlijk, hoe Wallace al die tientallen bijzonderheden uiteen weet te houden! Volwassenen. Het driemanschap, Edg. Wallace. A. W. Bruna, Utrecht. Drie geweldige speurhonden hebben zich ver- eenigd om alle denkbare misdaden en misstan den te bevechten. Het boek bevat een tiental schetsen, waarin hun ongelooflijk vernuft uit komt. Het zijn stukjes van belang! De ontknoo ping is altijd verbluffend, meestal juist door haar geweldige eenvoudigheid. Leuk boek. Miss Brown van X.Y.O., Oppenheim, A. W. Bruna, Utrecht. Heel bij toeval komt dit arme stenootje in aanraking met het geheime bureau van Buiten landsche Zaken in Engeland, dat de Commu nisten bespiedt en bevecht. Zij maakt reuze avonturen door en verwint in den geweldigen strijd. Als we maar overa) zoo vèr waren! Een onderhoudend en knap geschreven boek. F. HENDRICHS SJ. De N.V. Aannemings Mij. voorheen Hil- len en Roosen Betonhouw „Trio" te Amster dam, ontving een regeeringsopdracht tot het maken van een schutssluis, gemaal, twee viaducten en eenige panden van het Twen- te-kanaal, tot een bedrag van f 974.500. Volgens de Javabodeachten Japansche Scheepvaartbelanghebbenden de Indische contingenteerings-maatregelen zeer ern stig. 'n Machtige combinatie van fabrikan ten, handelaren, bankiers en scheepvaart kringen zal de Indische regeering de af schaffing verzoeken van alle importrestric ties, in ruil waarvoor Japan zooveel moge lijk grondstoffen als suiker, rubber en olie uit Indië zou betrekken. De Japan Weekly Chronicle" meldt, dat de Japansche regeering besloten heeft, geen Javasuiker te koopen, omdat het zichzelf ruimschoots kan voorzien. Japan overweegt de katoenprijzen te ver- hoogen om door de crisis heen te komen. Ook bestaat het voornemen, in andere lan den fabrieken op te richten en zou volgens de „Javabode" Ned.-Indië hiervoor niet op de laatste plaats in aanmerking komen. De Algemeene Norit Mij. is voornemens over 1933 een onveranderd dividend van 8 pCt. uit te keeren. a Ingevolge de statutenwijziging van de Nederl. Fordautomobielfabriek, waarop geen ministerieel bezwaar bestaat, kan thans tot terugbetaling van 40 pCt. van het kapitaal worden overgegaan. Te Parijs wordt er met nadruk op gewe zen, dat de Duitsche schuldeischers voorne mens zijn zeer ernstige bezwaren tot uiting te brengen indien Duitschland de transfer zijner schulden mocht weigeren. De totale Fransche vorderingen op Duitschland bedragen fr. 450 millioen; hiervan maakt de Youngleening het groot ste deel uit n.l. fr. 320 millioen, waarna de Dawesleening met een bedrag komt van fr. 35 millioen. Volgens de „Daily Telegraph" beschouwt men de Engelsche waarschuwing aan Duitschland als een teeken, dat de autori teiten er niet voor zullen terugschrikken 'n deviezen-clearing in te stellen, als de Duit sche voorwaarden niet aanvaardbaar zijn. Gelijk te Londen, Parijs en Amsterdam was ook in Wallstreet tegen het einde der vorige week de stemming voor de Young leening zeer vast, als gevolg van de Brit sche en Fransche bedreiging aan Duitsch land. De „Deutsche Allgem. Zeitung" zegt, dat Engelands houding inzake de Young- en Dawesleening uit vroegere nota's reeds be kend is en derhalve het Engeland er om te doen is, een druk op de conferentie uit te oefenen. Men behoorde ook in Engeland te weten, aldus het blad, dat betreurenswaar dige feiten niet door dreigementen, maar alleen door goeden wil van alle zijden uit den weg kunnen worden geruimd. In Duitsche kringen blijft men nog steeds optimistisch gestemd ten aanzien van de resultaten der Transfer-conferentie. Op de algemeene vergadering van de I. G. Farbenindustrie werd de uitkeering van 7 pCt. dividend goedgekeurd en er op gewe zen dat de eerste drie maanden van 1934 een opleving van den gang van zaken vast stellen. 9000 werkkrachten zijn reeds aan gesteld. Van verschillende afdeelingen valt een stijging van den omzet te constateeren. De productie der stikstof fabrieken werd aanzienlijk verhoogd en de voorraden ver minderden. De Verein. Stahlwerke A.G. heeft aan de schuldeischers van de Gelsenkirchener dol- larleening aangeboden, de 6 pCt. notes van de vroegere Gelsenkirchener Bergw. A.G. door middel van sperrmarken te doen be talen. Te Parijs spreekt men van fr. 1000 a fr. 1500 millioen, die zouden aangewend worden tot verbetering van de voorsteden, waardoor de werkloosheid zal worden gele nigd. De minister houdt besprekingen met Senaatsdeskundigen over de vereenvoudi ging van het belastingstelsel en zoo moge lijk over belastingverlaging voor takken van handel en nijverheid. Het maandelijksch geautoriseerde cijfer van de uitgifte der Fransche verdedigings bons was wat April betreft, reeds de vorige week uitgeput. De aanvragen van bons, die van 1 Mei af ter beschikking worden ge steld, hebben reeds een aanzienlijk getal bereikt. De Intern. Nickel Comp. werkt thans op volle capaciteit en de verkoopen in Maart bereikten een record. Ook in April hield de levendigheid aan. Naar bericht wordt, is het wereld-tinver- bruik in 1933 vergeleken bij het vorig jaar met 28 pCt. toegenomen. Ook het blikver- bruik was grooter en is zelfs in Amerika 152 pCt. gestegen. Het grooter verbruik hield gelijken tred met de automobielproductie, waarvan de wereld-productie 2.930.000 wa gens bedroeg tegen 1.955.000 in 1932. De bedrijfswinst van de Kennecott Cop per bedroeg in 1933 9.28 millioen tegen een verlies van S 615.911 het vorig jaar. De netto-winst bedraagt 2.30 millioen tegen een verlies van 7.10 millioen in 1932. Rusland heeft aan staalmijnen in het Youngstown-district aanvragen gedaan om trent de levering van 50.000 stalen buizen. 573.723 Amerikaansche landbouwers hebben zich verbonden aan de tarwe-productiebe- perking deel te nemen, waardoor de be plante oppervlakte tot 7'/2 mill, acres wordt verminderd. Het Amerik. departement van landbouw deelt mede, dat de aanplant van winter tarwe en rogge in 1934 in 23 landen onge veer even groot zal zijn als het vorig jaar. De Louis-Nashville boekte in Maart een exploitatie-winst van 1.62 mill, tegen 277.013 het vorig jaar. Te Parijs zal een conferentie gehouden worden van koperproducenten, ten einde de houding te bepalen tegenover de Amerik. kopercode. Ook zou de wenschelijkheid ter sprake komen, om met de Amerikanen tot een accoord te komen. ln Nederland en Zwitserland worden voorloopige besprekingen gevoerd voor het eventueel plaatsen eener groote leening, waarvan de opbrengst zou worden aange wend tot conversie van Belgische staatslee- ningen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6