De bekentenis ▼cm een man. Gouden feest Na vijftig jaar Tijdschrift „Film front" PRACHT-BIJTS HAV-BANK Kerkinbraak te Voorhout Het Stadion concert Nog een juhilé Heeft U 'n hamer en 'n zaag? (Ceta-Bever) PEEK CLOPPENBURG Rubberproductie MAANDAG 30 APRIL 1934 De Centrale H.L.S. Vraagt ons 5% BELEGGINGSTARIEF SCHIEDAM Hoe kwam men aan de sleutels De Residentiebode veertig jaar Luchtdienst op Londen Geen notarisbenoeming Immigratie in Mexico Een dubbel nummer Zal de opzet slagen? DE KONINGIN IN HARDERWIJK Bezoek aan havenwerken en eend enhoud erijen Regeling maximum export contingenten Overeenkomst geteekend De Regeering gaat er mede accoord R.K. Universiteit STEDELIJKE ORKESTEN EN K.R.O. Het eigen radio-orkest blijft GEMERKT GELD GESTOLEN Belangrijk bedrag aan collecte gelden gestolen SOCIALE VERZEKERING Kwestie over kosten van navordering Technische Hoogeschool Programma door dr. Willem Mengelberg samengesteld Anton Versluys 465e STAATSLOTERIJ Het Centrum jubileert Het Centrum legt een feestnummer op de tafel van zijn lezers. Een jubelend nummer met hartelijk proza van het redactioneele gezin, met fonkelingen van geest en gevoel, herinneringen, schetsen en aanschouwelijkheden uit een halve eeuw katholieke journalistiek. Het Centrum is een orgaan en zijn ge schiedenis organisch. Uit het Aartsbisdom zijn op dit feest de souvenirs losgekomen, die men er elkander voortvertelt. Men vindt ze hier gegroepeerd om een met een calotje beschoven schedel, op de voor-pagina buigt een bekend en dierbaar beeld over de signatuur van Doctor H. J. A. M. Schep- man. Onder het karakter van zijn gewelf den kop met de vooruitgestulpte lippen zingt Jan Engelman fijn en zonder aarze ling de geboorte van het woord; en in het feestelijke nummer verzamelt „de krant van Sehaepman" de teekenende uit drukking is opgehaald uit de overlevering door mr. Aalberse, die haar zelf hielp ma ken een halve eeuw toewijding aan het katholieke woord. In het voorname en pret tige nummer ontmoeten elkander gasten van onderscheiding: ministers en oud-mi nisters, kamerleden, burgemeester en wet houders van het Sticht, de voorzitters van de R.K. Staatspartij, Kath. Ned. Dagblad pers, de Katholieke en Ned. Journalisten- vereenigingen, de besturen der groote maat schappelijke organisaties, voortzetters van namen en daden, die het katholiek open baar leven hielpen bouwen. Ieder draagt iets uit zijn geheugenschrift bij of kroniekt over personen en situaties uit den nu fees telijk gesloten tijd, er zijn aanteekenin- gen van historische waarde bij en impro visaties van hartelijke vrienden en vereer ders. In afwachting van nog gelukkiger moge lijkheden mag de katholieke journalistiek, die de idealen van het katholiek verleden bewaart, zich verheugen op dit feest, dat de traditiën vruchtbaar ziet worden tus- schen oude vereering en het jong talent, uit den wereldoorlog geroepen voor nieuw vuur in de donkere wereld. Deze vreugde geldt persoonlijk voor den drager van de Centrum-traditie, den heer P. H. J. Steenhoff, die als gulden jubilaris recipieert en wien de honneurs van een halve eeuw toekomen! De eerste Mei is de lente oo£ in het katholieke dagbladbedrijf. De meeste katholieke dagbladen zijn in het voor jaar gesticht, morgen treft met het gou den feest van „Het Centrum" het veertig jarig bestaan van „De Residentiebode" sa men. Een decennium nadat de aartsbis schoppelijke metropool haar hoofdorgaan kreeg, begon in de residentie het blad der Haagsche Katholieken te verschijnen. Eerst toen de emancipatie in de gewes ten en groote steden geleidelijk de open bare meening won, groeide ook het katho lieke dagbladwezen. Begin 1846 zag „De Tijd" het licht, in 1866 „De Maasbode", in 1884 „Het Centrum", in 1894 „De Residen tiebode". Inmiddels waren met een of meer malen 's weeks verschijnende bladen al vóór: de „Limb. Koerier" (1844), de Kath. Illustratie (1866), Het Huisgezin (1869) en de tientallen, die na de afschaffing van het dagbladzegel in 1869 langzamerhand de voorposten voor het katholieke beginsel in stad en land gingen betrekken. Reeds den 2en Januari 1822 had Den Haag al een „Roomsch Catholijke Courant" bezeten, waarschijnlijk een der initiatieven van den vader onzer kathloieke journalis tiek, den blind geworden bekeerling Le Sage ten Broek. Na een jaar verscheen het blad onder den naam „Noord-Nederland- sche Courant" driemaal 's weeks, maar hield het niet lang vol. Tot den eersten Mei 1894 wachtte de residentie op de stichting van jhr. van Nispen tot Sevenaer, een edel man ook van de pen, en die van „De Resi dentiebode" het tegelijk degelijke en vlotte orgaan maakte later voortgeleid door den in zijn school gevormden, bekwamen jour nalist, den hr. P. J. Bruisten. Als onvervaard directeur-hoofdredacteur hield deze de jour nalistieke outillage van het spoedig groot gezag krijgend orgaan wakker bij tot het in samenwerking met den ondernemenden zoon van den stichter ook in een eigen drukkerij kon worden geïnstalleerd. De re dactie-staf wierf voor zijn bezetting op merkelijke talenten, en onder de dagblad opinies telt het oordeel van „De Residen tiebode" mede. De Katholieken van Den Haag, het Westland en verder bezitten er een orgaan in, dat voor hun beginsel een ondubbelzinnig geluid laat hooren. Uit het fraai-verzorgde feestnummer, bij deze gelegenheid uitgegeven spreekt dan ook duidelijk de waardeering, die men in breede kringen van Kerkelijke, wereldlijke en plaat selijke autoriteiten voor den arbeid van den jubilaris koestert. Aan Directie en Redactie onze collegiale gelukwenschen! De vertrektijden van den vroegen dienst der K. L. M. naar Londen, die aanvankelijk voor de periode van 1 tot en met 15 Mei op 6 uur uit Amsterdam en 6.35 uit Rotterdam bepaald waren, zijn verlaat tot 7 uur en 7.35 Geduren de dit tijdvak komt het vliegtuig om 10 uur te Londen aan. Ik dacht, dat Castella voor dames wasl Want U moet er de dames over hooren over dat nieuwe product van Dobbelman. „Dat is iets verrukkelijks", zeggen ze, dat is nu eens zeep, die je nergens zoo krijgt; de zuiverste palmolie, vermengd met kostbare olijfolie en zoo'n zacht, ge distingeerd parfum 't Is „Schoonheids- zeep" zeggen de dames, een weldaad voor de huid. Echte dameszeep dus, zou iedere man zeggen Totdat je de verleiding niet meer kan weerstaan en de Castella van je vrouw of je zuster gebruikt Het is niet mooi, dat weet ik, maar U zult het kunnen begrijpen, als U Castella kent Handen vol weelderig geurig schuim kreeg ik en een gladde soepele huid na het wasschen. En nu weet ik: Castella is er ook voor mannen! Bij K. B. is bepaald, dat de notarieele stand plaats te Tiel (vacature-Van Steenbergen) niet zal worden vervuld. In het feestnummer van „Het Centrum" her denkt de hoofdredacteur, de heer P. H. J. Steen hoff de stichting van het blad: Op 1 April 1844 verscheen hetp roefnummer van „Het Centrum". Op 1 Mei daaraanvolgende begon het geregeld en dagelijks te verschijnen. Inhoud en formaat warenzeer bescheiden. Maar desniettemin beteekende deze min of meer als een verrassing werkende uitgave het begin van een nieuw tijdperk in de katholieke jour nalistiek van ons land, en naar spoedig blij ken zou het begin ook van een nieuwe phase in de oriënteering der katholieke partij. Toen „Het Centrum" werd opgericht bestond er in ons land slechts één dagblad van meer dan plaatselijk karakter; en dit blad viel, door de eischen, welke het intellectueel en financieel aan zijne lezers stelde feitelijk alleen binnen het bereik van den liooger ontwikkelden en meer gegoeden stand. Doel was nu de katholieke pers, in den vorm van een dagelijks verschij nend orgaan, ook verkrijgbaar te stellen voor hen, die op een goedkooper blad waren aange wezen. Dat de behoefte daaraan niet denkbeel dig was werd weldra tastbaar. De tijd was rijp voor een uitbreiding onzer pers, rijp ook voor het leiden der politiek in nieuwe banen, waarbij vorming en voorlichting van het volk achter de (toenmalige) kiezers niet langer achterwege konden blijven. Achter de (toenmalige) kiezers".... Inder daad, men kende nog slechts het census-kies- recht zoodat in 1884 't aantal stemgerechtig den minder dan 150.000 bedroeg. .En de kiesver- eenigingen in onze partij waren voor zoover zij althans bestonden, wat maar heel sporadisch was gezellige onderonsjes^ waar alleen per sonen van „standing", zooals'men tegenwoordig zegt, bijeenkwamen en over den gang van zaken beslisten. Middenstanders en arbeiders stonden daar vrijwel geheel buiten. En toch was het noodig ook bij onze talrijke geestverwanten in deze breede volksgroepen belangstelling te wek ken voor de openbare zaak, waarover zij binnen korter of langer tijd recht van medespreken zouden krijgen. Want er zaten hervormingen in de lucht. Aan alles was te bemerken, dat er, ook in onze partij, ja, vóóral in onze partij, een Sturm- und Drangperiode komende was, dat de bakens zouden moeten worden verzet, de in zichten verruimd, de deuren onzer kiesvereeni- gingen wijder open gezet en die vereenigingen zelve uitgebreid in aantal en omvang over stad en land. En niet slechts de kiesvereenigingen. Er moest ook op ander, op sociaal gebied or ganisatie komen. En het was de groote eman cipator onzer partij, Dr. Sehaepman, die als stuwkracht vorm en uiting gaf aan hetgeen er vaag en onbestemd nog leefde in de breede kringen van ons volk. Het was Sehaepman, die de leiding had_ en de leiding nam waar men hem deze ten 'onrechte betwistte om de ka tholieken vaardig te maken voor den nieuwen t(jd, en.... die daartoe een dagblad noodig had! Zoo bleek „Het Centrum" juist op het goede oogenblik, op een keerpunt in de geschie denis te zijn geboren. In het jaar, dat aan deze geboorte voorafging, was Schaepman's „Proeve van een Program" verschenen, en weldra zou de strijd beginnen over de Grondwetsherziening en al wat daaraan vastzat. En niet slechts over de Grondwetsherzieningi maar over geheel ons optreden in het openbare leven: over de orga nisatie onzer partij, over de uitbreiding van het kiesrecht, over het deelnemen aan de regeering, over sociale wetgeving en arbeidersverenigin gen, kortom over de vraag, de alles beslissende en alles beheerschende vraag, of men angst vallig moest vasthouden aan het verleden, dan wel vastberaden schrijden naar de toekomst. Conservatisme, of Democratie, dè.t was de keuze, waarvoor onze partij zich practisch zag gesteld. Moest haar optreden positief zijn door leiding te geven aan den stroom van den tijd? Of lag het in haar lijn meer negatief te blijven, met afwerend gebaar tegenover de nieuwe leu zen, de nieuwe gedachten, de nieuwe eischen? De „doctor" liet daaromtrent geen twijfel be staan, zooals zijn medewerking aan „Het Cen trum", die in 1886 begon klaar en overtuigend bewees. Hij gaf een duidelijk antwoord. Princi pieel moest onze politieke actie zijn, maar tevens opbouwend, reëel en practisch in den goeden zin van het woord. Geen louter utilitarisme, of op portunisme; maar evenmin Prinzipienreiterei. Geen verwarring van vorm en wezen, van be ginselen en belangen; maar even min en zoo mogelijk nog minder, verkettering van geestver wanten en geloofsgenooten bij meeningsverschil- len over quaesties, die in werkelijkheid vrije quaesties mochten heeten. Sehaepman, zijn medestanders en zijn volge lingen, hebben er hard voor moeten vechten, en er heel wat tegenwerking, tot verdachtmaking toe om moeten verdragen. Het kostte den doc tor'zelfs eenmaal zijn Kamerzetel zij 't dan maar zeer korten tijd. En toen hij, slechts enkele jaren vóór zijn dood, zijn stem aan den leer plicht gaf, moest hij het nog beleven, dat uit de eigen partij stemmen opgingen, om hem (met Kolkman) van het Binnenhof te verwijderen Dit alles behoort tot de geschiedenis onzer partij. Het behoort ook tot de geschiedenis van „Het Centrum", dat daarin als Schaepman- niaansch orgaan van zelf zijn aandeel, en ruim zijn aandeel had. En naast en met den doctor waren er vele anderen jongeren vooral, die in ons blad een vrije tribune vonden, vanwaar zij het woord tot vriend en tegenstander konden richten. „Men kan zeggen," schreef nu wijlen het Ka merlid Van Vuuren in zijn artikel over de Ka tholieke Pers („Katholiek Nederland 1813— 1913") „dat er onder hen, die zich op politiek, sociaal of literair gebied bewegen, niet velen zijn, die niet in „Het Centrum" debuteerden." En de meesten van hen, verreweg de meesten, bepaalden zich geenszins tot een debuut. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken vestigt er de aandacht van belanghebbenden op, dat de Mexicaansche Minister van Binnenland- sche Zaken een nieuw besluit heeft uitgevaar digd betreffende de toelating van vreemde- i lingen in Mexico. Van het tijdschrift „Filmfront" verschenen nummer 12 en 13 tegelijk. Hierin werd opge nomen een volledig scenario ,,De nationale Held" van Herluf van Merlet, die hiermede een satyre schreef, welke een verfilming overwaard is. Het dubbel nummer opent met aanteekeningen van Jan Hin, een vakman, die van zijn erva ringen vertelt en zijn meening geeft over de film en de vervaardiging er Van. Leo Hanekroot schrijft over „Dans les rues" van Victor Trivas, met wien de schrijver een onderhoud had tijdens Trivas' bezoek aan Am sterdam. Zoowel het oordeel over de film als Trivas' meeningen over de filmmogelijkheden zijn opwekkende lectuur voor een waren film vriend. Van eenzelfden schrijver treffen wij aan een bespreking van „De onzichtbare man" en een indringend en zeer lezenswaardig artikel over de Teekenfilm. Close-Up veroordeelt „Footlight Parade" als een wansmakelijke, commercieele revue-film, be spreekt verder „Quatorze Juillet" van René Clair en maakt critische kantteekeningen bij een radiolezing over de smalfilm-onderneming „Ro- plon". In het scenario van van Merlet is een reeks teekeningen opgenomen van C. Boost, die vrije lijk fantaseerde over de stof van „De nationale Held." Een caricatuur over de operettefilm „Ein- mal eine grosze Dame sein" is eveneens van Boost. Pater Morlion O. P. schrijft over den Vlaamschen filmer Hendrik Storck. Verder enkele kleine rubrieken, waaronder Nieuws van het Front" en talrijke foto's. Wij hebben destijds bericht over de oprichting van een centrale organisatie, die de geheele industrie- en handel in de huiden-, leer-, schoe nen en aanverwanten bedrijven beoogde te om vatten, met het doel, in die industrieën tot prijsverbetering en saneering te komen. De eerste maatregel dier Centrale was, aan al haar leden de verplichting op te leggen om slechts handel te drijven met zaken, die ook zijn aangesloten. Deze bepaling beoogde om branchegenooten die zich afzijdig wilden hou den, te isoleeren en zoodoende tot aansluiting bij de Centrale te dwingen. Dat deze opzet nog niet met één slag zijn doel bereikt heeft, blijkt uit een door een „In sider" ingezonden stuk, dat we dezer dagen in de „N.R.C." lazen. Daaraan ontleenen we het volgende: Het is in vakkringen bekend dat Van Haa- rens Schoenfabrieken te Waalwijk niet bij deze Centrale aangesloten zijn. Het gevolg hiervan is dat door geen Nederlandsche firma f e i t e 1 ij k leder aan deze firma mag gele verd worden. De directie van bovengenoemde fabrieken heeft dezen boycot echter zeer spoedig omzeild door zelf te exploiteeren 2 fabrieken, een te Tilburg en een te Oisterwijk, waar zij haar eigen leder maakt. Het gevolg hiervan is dus dat het resultaat der Centrale omgekeerd is aan het doel dat zij beoogde en inplaats van in het belang der lederfabrikanten en gros siers in leder te werken deze groepen juist heeft benadeeld. Doch niet alleen dat bovengenoemde fa brieken tot dezen maatregel zijn overgegaan, maar naar schrijver dezes ter oore kwam denkt ook een combinatie van kapitaalkrach tige schoenwinkeliers, eveneens niet aange sloten bij de Centrale, er zeer sterk over ook eigen lederfabrieken te exploiteeren en zich op die manier onafhankelijk te maken van de haar thans leverende schoenfabrikanten. - Dan durven we te wedden dat U wel eens knutselt, dat U wel, eens zélf iets maakt 'n kastje, 'n kistje, 'n boekenrek - Weet U, dat U zoo'n knutselwerkje mooier en waardevoller kunt maken? Met „Pracht-Bijts" van „Ceta-Bever". Daar maakt U de duurste houtsoorten mee na! Natuurgetrouw! „Pracht- Bijts" wordt gemaakt van echte bijen was. In 29 gloedvolle kleuren. En altijd kunt U precies dezelfde kleur bijkrijgen. Het „Handelsblad" meldt, dat H. M. de Ko ningin en H. K. H. Prinses Juliana Zaterdag middag een bezoek hebben gebracht aan de nieuwe havenwerken van Harderwijk. De vorstelijke bezoekers wandelden onder ge leide van den burgemeester, den heer J. de Jong Saakes, gedurende ongeveer een half uur langs de havens en het in den afgeloopen winter aangelegde strand. H. M. bezocht een der vis- schersschuiten en had een onderhoud met den visscher C. Klaassen, voorzitter van de Vis- scherij-Vereeniging, die de belangen van de door de afsluiting der Zuiderzee gedupeerde visschers voordroeg. Vervolgens bezichtigden de hooge bezoekers de raadszaal en de Oud heidkamer ten stadhuize. Alvorens naar Het Loo werd vertrokken, wer den de eendenhouderijen aan den Parallelweg, ondernemingen voornamelijk van vroegere vis schers, in oogenschouw genomen. 4 De onderhandelingen tot regeling van de rub ber-productie te Londen zijn thans, naar Reu ter meldt, geëindigd. Er is een volledige over eenkomst tot stand gekomen, welke aan de be langhebbende regeeringen is voorgelegd. Van 1934 tot 1938 zullen geleidelijk maximum export-contingenten worden toegepast in de vol gende acht landen: Nederlandsch-Indië, Ma- lakka, Ceylon, Britsch-Indië, Burma, Britsch Noord Borneo, Sera wak en Siam. Een internationaal regelingscomité zal bepa len wanneer een nieuw contingent, dat door de ze landen mag worden uitgevoerd, in werking treedt. De overeenkomst loopt van 1 Juni 1934 tot 31 December 1938. Aangezien de tegenwoordige productiecapa citeit reeds grooter is dan noodzakelijk is, om aan de waarschijnlijke vraag in de eerstko mende jaren te voldoen, is het verboden rub ber aan te planten, behalve voor proefnemin gen, en dan slechts tot een omvang die gelijk is aan 'A pet. van het totaal beplante opper vlak van ieder gebied. Het doel van het plan wordt als volgt om schreven „Het is noodzakelijk en raadzaam gebleken stappen te doen tot regeling van de produc tie en export van rubber van de produceeren- de landen, met het doel om de bestaande wereldvoorraden tot een normaal peil te doen dalen, het aanbod stelselmatig aan de vraag te doen aanpassen en een redelijken prijs te handhaven, die loonend zal zijn voor goede producenten." Een internationaal comité zal worden aange wezen, het „International Rubber Regulation Committee", samengesteld uit delegaties, die benoemd zijn door de respectieve regeeringen van de genoemde gebiedsdeelen. Iedere delega tie zal één stem hebben voor iedere 1000 ton van de quota van het gebied dat zij vertegen woordigt. De voornaamste bezigheid van dit „Interna tional Rubber Regulation Committee" zal zijn, om van tijd tot tijd het percentage van de ba sisquota vast te stellen, dat de gebiedsdeelen mogen uitvoeren. De formeele overeenkomst, welke de voor waarden en bepalingen van het restrictie-plan behelst, werd Zaterdagmorgen door daartoe aangewezen vertegenwoordigers van rubber producenten ten kantore van de Rubber Gro wers Association te Londen geteekend. De over eenkomst is aan de verschillende regeeringen aangeboden, met het verzoek de daarin vervatte bepalingen door wettelijke maatregelen te be krachtigen. Het plan is van kracht voor een minimum tijdsduur, aanvangende 1 Juni 1934 en eindi gende 31 December 1938. Vóór den laatsten da tum zal het „International Rubber Regulation Comittee" den regeeringen aanbevelen de re strictie al dan niet te verlengen. De Internationale Vereeniging voor de rub ber- en andere culturen in Nederlandsch-Indië heeft aan de regeering voorgelegd de door de vereeniging mede onderteekende internationale overeenkomst van rubberproducenten, om tot restrictie van de rubberuitvoeren te geraken, beoogende een aanpassing van de productie aan den afzet (en) op den grondslag van een re delijken prijs. Zij heeft de Nederlandsche re- gejering uitgenoodigd, al die maatregelen te willen treffen, noodig voor de uitvoering van bedoelde overeenkomst, voor zoover Nederl.- Indië aangaat. In overeenstemming met die regeering van Nederlandsch-Indië heeft de Neder landsche regeering zich bereid verklaard tot het bereiken van het boven omschre ven doel mede te werken op voorwaarde van eenzelfde bereidverklaring van de ande re betrokken regeeringen. De daartoe noo- dige voorstellen zullen zeer binnenkort ter goedkeuring aan den Volksraad worden aangeboden. NIJMEGEN. Geslaagd voor het candidaats- examen in de rechten de heer T. H. J. M. F. 1 Schaepkens van Riempst te Maastricht. Voor het a.s. winterseizoen heeft de K.R.O. met het Utrechtsch Stedelijk Orkest en met het Stedelijk Orkest van Maastricht een over eenkomst gemaakt, waarbij beide orkesten re gelmatig voor den K.R.O. zullen concerteeren. Hierdoor heeft de K.R.O. de mogelijkheid geschapen ook de grootste werken van het mu zikale wereldrepertoire tot uitvoering te kun nen brengen, zonder van anderen afhankelijk te zijn. In tegenstelling met min of meer fantasti sche geruchten, dat de K.R.O. geen eigen or kest meer in dienst zal houden, bericht de K.R.O-, dat naast genoemde orkesten wel de gelijk een eigen Radio-Orkest gehandhaafd blijft. kens tot de ontdekking dat er eenig geld was verdwenen. Op advies der politie ging men het geld ten huize van H. merken. Vrijdagmiddag miste men wederom een briefje van tien gulden, hetgeen nog eenige uren van te voren aanwézig was. Reeds eenigen tijd verdacht men S., bakker van beroep, van deze diefstallen. Dit vermoeden werd nog bevestigd door het feit, dat men de voorlaatste maal bij vermis sing van geld een stukje suiker in de kleer kast had gevonden, afkomstig van de kleeren van den dader. Bij huiszoeking kwam het vermiste tientje te voorschijn. Ontkennen kon S. niet meer, doch het duur de nog tot Zaterdagmorgen eer hij een volledige bekentenis aflegde. Het totale bedrag van deze herhaalde dief stallen bedraagt ƒ205. HAVBANK geeft voor alles lekerKeid Levenslang 5 ren te, bij o v e r 1 ij d e n uitkeering van een belangrijk deel van het gestorte kapitaal. Gedurende eenige maanden kwam de fam H. aan de St. Nicolaasstraat te Maastricht tel- Zondagmorgen ontdekte de koster der Ned. Herv. Kerk te Voorhout, dat de deur van de kerk ontsloten was. Hij waarschuwde onmiddel lijk de politie, die met den burgemeester ter plaase een onderzoek instelde. Bij het binnentreden in de consistorie-kamer ontdekte men, dat de brandkast openstond en dat daarnaast op den grond waren geplaatst de uit de brandkast ontvreemde cassette en col lectebussen. Deze worden steeds op den laasten Zondag van de maand geledigd en dit zou ook nu na den dienst van 29 April geschied zijn. De inbrekers hebben dus waarschijnlijk geweten, dat deze regel gevolgd wordt. Een belangrijk bedrag aan geld is uit de brandkast vermist. Uit het onderzoek, waarover wij tot dusverre geen nadere mededeelingen mochten ontvangen, schijnt gebleken te zijn, dat de insluiping waar schijnlijk reeds Vrijdag of Zaterdag heeft plaats gehad. Deze zaak is zeer raadselachtig, aangezien van inbraak geen enkel spoor kon worden ont dekt. Er is komen vast te staan, dat de kerkdeu ren met de gewone sleutels zijn opengemaakt en dat men ook voor de brandkast om deze te openen geen ander voorwerp gebruikt heeft. In onderzoek is thans of de sleutels misschien bij den dominee of een van de kerkbestuurders zijn gestolen en weer na de inbraak zijn terug gebracht. Raadselachtig is deze zaak in ieder geval. Het onderzoek wordt voortgezet. De raad der gemeente Kamerik heeft met al- gemeene stemmen een motie aangenomen, waarin wordt overwogen, dat in het seizoen 1932/33 onder leiding van een commissie van personen, die zich daartoe belangeloos beschik baar hebben gesteld, aan werklooze ingezetenen der gemeente werk is verschaft, bestaande in het gereed maken van brandhout. Voor dit doel is door de toch reeds zoo zwaar door de crisis getroffen ingezetenen bij elkaar gebracht een bedrag van 447.85 en door de gemeente een subsidie verleend van 900. De Raad van Arbeid heeft gemeend van de leden der commissie voornoemd een bedrag van 175.87 (alzoo een zeer groot deel van het geen door de ingezetenen voor dit doeleinde werd opgebracht) te moeten navorderen wegens kos. ten van sociale verzekeringen. Door mededeeling van de motie aan den Raad van Ministers, wordt de aandacht der Re geering op dit geval gevestigd, waardoor de be taalde bedragen worden terug gestort. DELFT. Geslaagd voor het ingenieursexamen voor Electrotechnisch ingenieur: L. J. van den Berg, geb. te Alkmaar; B. den Besten, Poerworedjo; A. F. Bunga, Haarlem; M. G. Diehl, 's Gravenhage; W. Jansen, Amers foort; Kan Hay Lion, Batavia; J. M. Lange- baerd, Roermond; Ir. J. J. Lankhorst, Brielle; P. C. van Tissot van Patot, Ambon; J. Ploeg, Oude Tonge; jhr. J. L. W. C. von Weiier, Rot terdam. Geslaagd voor het candidaatsexamen voor electrotechnisch ingenieur: L. C. Pabon, Hen gelo (O.). Het programma van het concert, dat Zater dagavond 2 Juni onder de auspiciën van het initiatiefcomité Amsterdam, in het kader van de Zomerfeesten, in het Olympisch Stadion zal worden gegeven door het Concertgebouw- en Residentie-Orkest, is door den dirigent, dr. Wil lem Mengelberg, als volgt samengesteld: Preludium over het oude Wilhelmus van dr. Willem Mengelberg, Ouverture Meistersinger van Richard Wag ner, Negende Symphonie van Ludwig von Beet hoven. De aanvang van het concert is op 8 uur ge steld. Vanwege de Stichting tot Verbreiding van Hedendaagsche Schilderkunst wordt in den Kunstkelder 't Center van 28 April tot 11 Mei een tentoonstelling gehouden van schilderijen en houtsneden door Anton Versluys. (Niet officieel) 4e klasse, 1ste lijst Trekking van Maandag 30 April 1934 Hooge Prijzen f 5000.— No. 14620. f 2000.— No. 16558. f 1000— Nos. 4660 7267 f 400— Nos. 7823 12108 f 200.— Nos. 1787 9550 14558 f 100— Nos. 655 1470 5083 6769 1488B 15142 Prijzen van 65. 53 81 90 141 162 213 243 271 306 343 361 373 477 524 577 645 660 701 706 754 761 779 824 835 864 872 897 910 939 1023 1117 1141 1150 1165 1176 1195 1226 1236 1273 1281 1319 1342 1345 1370 1405 1406 1414 1431 1466 1498 1510 1521 1528 1538 1561 1568 1578 1701 1705 1706 1722 1730 1732 1733 1756 1772 1822 1853 1868 1873 1929 1938 1964 2049 2069 2078 2131 2115 2142 2155 2162 2164 2207 2227 2248 2261 2372 2418 2419 2446 2486 2517 2547 2573 2594 2605 2608 2618 2643 2657 2665 2666 2679 2681 2705 2719 2725 2733 2749 2793 2875 2877 2886 2932 2940 2942 2955 2991 3028 2032 3042 3056 3110 3112 3127 3153 3155 3215 3229 3231 3261 3278 3376 3386 3387 3528 3589 3603 3620 3640 3735 3744 3746 3747 3750 3804 3825 3878 3882 3922 3987 3994 4049 4076 4088 4091 4123 4182 4195 4258 4296 4425 4430 4432 4440 4491 4534 4556 4576 4600 4633 4642 4654 4673 4710 4723 4746 4749 4791 4823 4922 4924 4944 4966 4979 5032 5058 5060 5066 5076 5094 5104 5146 5166 5205 5271 5285 5354 5401 5419 5430 5441 5480 5552 5572 5584 5607 5618 5678 5777 5782 5784 5786 5823 5842 5887 5985 6018 6069 6071 6091 6113 6135 6166 6167 6198 6232 6236 6250 6253 6346 6364 6370 6382 6409 6452 6455 6459 6537 6572 6581 6583 6591 6637 6745 6820 6844 6889 6944 6952 6961 6991 7030 7042 7088 7108 7147 7158 7169 7195 7208 7255 7258 7278 7298 7306 7311 7371 7383 7403 7431 7469 7493 7552 7697 7706 7708 7727 7751 7769 7829 7852 7855 7859 7877 7915 7923 7925 7940 7953 8002 8041 8153 8181 8219 8245 8276 8393 8398 8415 8534 8582 8618 8630 8631 8752 8783 8836 8863 8875 8893 8935 8958 9012 9071 9108 9138 9163 9178 9205 9216 9262 9281 9320 9325 9329 9335 9356 9359 9414 9458 9477 9482 9496 9509 9563 9594 9595 9663 9666 9688 9739 9772 9789 9812 9849 9935 10032 10123 10172 10175 10193 10198 10265 10267 10299 10472 10483 10515 10530 10533 10560 10561 10632 10648 10683 10778 10803 10862 10913 10926 11022 11032 11071 11076 11095 11117 11126 11141 11150 11160 11183 11218 11254 11308 11329 11416 11448 11469 11476 11496 11539 11561 11567 11638 11640 11648 11695 11715 11716 11726 11752 11765 11823 11832 11894 11906 11963 11999 12102 12113 12161 12164 12173 12179 12188 12194 12197 12230 12274 12331 12350 12365 12408 12410 12421 12451 12557 12560 12572 12582 12585 12623 12650 12656 12714 12737 12743 12760 12783 12800 12802 12914 12954 12983 13031 13036 13068 13069 13107 13129 13139 13147 13175 13226 13240 13247 13280 13325 13327 13340 13418 13426 13489 13512 13518 13566 13632 13649 13673 13685 13698 13720 13729 13784 13831 13833 13834 13836 13900 13993 14001 14044 14055 14076 14112 14117 14194 14267 14269 14303 14420 14470 14475 14520 14528 14532 14538 14625 14737 14786 14795 14808 14816 14850 14872 14914 14979 15011 15112 15127 15161 15180 15211 15255 15259 15270 15273 15283 15330 15350 15378 15382 15402 15427 15431 15551 15555 15565 15567 15575 15671 15678 15680 15686 15698 15728 15740 15753 15768 15771 15785 15794 15838 15865 15924 15967 15981 15991 15995 16006 16056 16061 16079 16108 16118 16176 16189 16223 16239 16281 16293 16301 16307 16312 16357 16432 16482 1'89 16582 16603 16606 16625 16670 16683 16738 16740 16819 16849 16884 16885 16971 16974 16978 16984 16992 17061 17094 17123 17137 17150 17161 17201 17216 17218 17243 17263 17285 17294 17300 17316 17358 17403 17420 17492 17565 17633 17704 17754 17816 17819 17822 17824 17895 17900 17917 17938 17962 17973 18016 18031 18055 18075 18115 18121 18127 18160 18189 18191 18204 18244 18253 18256 18270 18357 18390 18398 18399 18431 18438 18445 18477 18480 18524 18560 18561 18664 18692 18694 18700 18726 18736 18748 18772 18839 18840 18842 18847 18853 18877 18887 18969 18984 19004 19030 19054 19057 19067 19075 19137 19171 19186 19219 19230 19239 19297 19370 19425 19426 19488 19498 19503 19506 19550 19555 19673 19676 19721 19738 19764 19818 19868 19910 19981 19987 19988 20033 20038 20074 20076 20085 20195 20220 20222 20227 20235 20293 20306 20346 20382 20391 20396 20422 20443 20462 20505 20516 20527 20564 20572 20675 20718 20723 20735 20747 20750 20761 20770 20785 20794 20819 20863 20886 20976 20981

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9