Oostenrijk heeft zijn nieuwe Grondwet De eerste Mei te Berlijn Frick Pruisisch minister Het nieuws van heden GROOT-DUITSCHERS EN LANDBOND TEGEN Een nieuw Duitsch rijksministerie m STRIJD OM DE VOLKS EENHEID COMMUNISTEN SCHOLEN SAMEN DE BAROMETER EN I Ci DL KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 1 MEI 1934 Ochtendblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18722 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Alle macht in de handen der re geering; de nieuwe grond wet voorloopig niet in werking De beteekenis van de machtigingswet WEENEN, 30 April. Na de zit ting der constitutioneele commissie, welke in 30 minuten tijds de nieuwe constitutie en de 471 noodverorde ningen der regeering-Dollfuss be sprak en afhandelde, kwam de Na tionale Raad opnieuw in plenaire zitting bijeen en handelde in eerste, tweede en derde lezing de nieuwe grondwet af, door zich van zijn zetels te verheffen. De Nationale Raad heeft daarmede de nieuwe Oostenrijksche constitutie aange nomen en daarmede de regeering onbeperkte volmacht verleend voor de toekomst. De Engelsche mijnwerkers zijn met een nieuwen halsbeschermer uitgerust, welke onder den helm bevestigd wordt 1 Mei te New-York Communisten en socialisten in actie Grüne Post" verboden Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu| Rust benoemd tot rijksminister van Wetenschap, Opvoeding en V olksontwikkeling Het Hapagmotorschip „Milwaukee" loopt de haven van Venetië binnen Goering staat het ministerie van Binnenlandsche Zaken aan hem af Rust Voor de eenheid van Rijk en Pruisen Het gestolen doek van Van Eijck Is de Berlijnsche politie den dader op het spoor? Stoomschip gezonken „Maakt Hitier een einde aan de Pruisische zelfoverschatting, dan wordt hij werkelijk volkskanselier" De draak der werkloos heid Proclamatie Data Tien arrestanten te Brussel, o.w. twee Nederlanders Bankraad in Roemenië NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Voor de grondwet stemden 80 afgevaardig den, de Christelijk-Socialen, de Heimwehr, en twee Landbonders; tegen slechts de beide ver tegenwoordigers der Groot-Duitschers. De zitting van den Nationalen Raad en daarmede de ontbinding van het Oostenrijk sche Parlement werd door President Ramek in een korte verklaring vastgesteld, waarna het Huis uiteen ging. De afgevaardigden van den Landbond heb. ben Maandag vroeg, voor de slotzitting van den Nationalen Raad, den president van het par lement een principieele verklaring over hun standpunt t.a.v. de nieuwe grondwet overhan digd met het verzoek, deze verklaring ter ken nis van den Raad te brengen. De president heeft dit verzoek echter op for- meele gronden afgewezen. In de verklaring wordt er de nadruk op ge legd, dat de Landbouw de legaliseering der noodverordeningen en der nieuwe grondwet in strijd met de constitutie acht. Daarom kan de Landbond daaraan niet deelnemen. Verder is de Landbond van meening, dat de Nationale Raad in zijn tegenwoordige samenstelling geenszins in overeenstemming is met den geest der constitutie. Aangevoerd wordt ook, dat de Nationale Raad reeds in 1932 tot zijn ontbin ding heeft besloten. De afgevaardigden van den Landbond stellen vast, dat zij niet in staat zijn, eventueele be sluiten van den Nationalen Raad te erkennen, waardoor de grondwet van 1929 wordt veranderd. De Bondsraad is Maandagmiddag bijeen gekomen om te beraadslagen over de door den Nationalen Raad aanvaarde machti gingswet en de noodverordeningen. Bonds kanselier Dollfuss was aanwezig. Eenig spreker was Felsinger, die een schrijven van den Landbond voorlas, waarin verklaard wordt, dat de Landbond evenals de Groot- Duitschers een afwijzende houding aanneemt. De wetten werden daarna aangenomen. Naar aanleiding van het door den Landbond inger-omen standpunt ten aanzien van de nieuwe Oostenrijksche grondwet hebben de minister van Binnenlandsche Zaken, Kerber, alsmede de staa jssecretaris voor Justitie, Glass, onmiddellijk voor de slotzitting van den Nationalen Raad de regeering hun ontslag ingediend. Bondskanselier Dollfuss heeft echter deze aanviaag niet ingewilligd en de beide ministers in aanwezigheid van de leden der regeering verzocht, ondanks hun standpunt in de regee ring te blijven, daar hij het niet buiten hun verdere medewerking wil stellen. Nader meldt D. N. B. uit Weenen: Over den toestand welke door het aan nemen van de nieuwe Oostenrijksche grond wet ontstaan is, verzekert men in politieke kringen met nadruk, dat de nieuwe grond wet voorloopig nog niet in werking treden zal. De door den Nationalen Raad aange nomen machtigingswet geeft de regeering de algemeen gehouden bevoegdheid, om de noodige overgangsmaatregelen voor het van kracht worden der grondwet te treffen, alsmede om het tijdstip vast te stellen waarop deze grondwet in werking treden zal. De regeering heeft het in haar hand om te bepalen, wanneer en in welken omvang de organen, welke door de nieuwe grondwet ge schapen worden, haar taak zullen aanvangen. De wetgevende macht ligt dus geheel in de handen der regeering zoolang als zij niet be sluit er afstand van te doen. Het recht tot het uitvaardigen van noodver ordeningen, dat tot heden den grondslag vormt van de werkzaamheid der regeering en dat ge baseerd was op de machtigingswet van 1917, is thans door de huidige machtigingswet op nieuw voor onbepaalden tijd verlengd. Deze nieuwe machtigingswet is zoo gesteld, dat de regeering door onbeperkte volmachten beschikt over heel het doen en laten van den staat. NEW-YORK, 30 April. (V. D.) Voor de 1 Mei-feesten, waaraan naar schatting 250.000 personen zullen deelnemen, heeft de politie groote voorzorgsmaatregelen getroffen. De com munisten zullen in optocht door de straten trekken, waarbij de moeders der vijf te Scotts- boro ter dood veroordeelde negers voorop zul len loopen. De stoet zal door 1175 politieagenten begeleid worden. De socialisten marcheeren van de 14de straat naar Madison Square. Des avonds organiseeren de communisten een feest- voorstelling van Maxim Gorki's „Stormvogels". Te Chicago zijn de openbare gebouwen onder scherpe bewaking gesteld. BERLIJN, 30 April. (V. D.) De bij Ullstein verschijnende „Gruene Post" is voor den duur van drie maanden verboden, wegens het arti kel: „Herr Reichsminister, ein Wort bitte" van Thomas Trimm, in de uitgave van 29 April 1934. Verwachting: H Matige tot zwakken later weer toene- mende veranderlijke wind, half tot- zwaar bewolkt of betrokken, toenemen- de kans op regen of onweer, iets zach- Si ter in 't Noorden, in 't Zuiden zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: onzeker, illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllillllillllllllllll i BERLIJN, 30 April. Blijkens een officieele mededeeling heeft rijkspresident Von Hindenburg een decreet uitgevaardigd, waarbij voor het ge- heele opvoedings-, ontwikkelings- en onderwijs gebied van het rijk, alsmede voor de weten- schapszorg een rijksministerie wordt ingesteld. De rijkskanselier bepaalt de gedetailleerde taak van den rijksminister van wetenschap, op voeding en volksontwikkeling. Hü bepaalt ook de bevoegdheden, die van de bestaande rijks- ministeries op het nieuwe ministerie overgaan en wel ook dan, wanneer daardoor de compe tentie der betreffende ministeries in het hart wordt geraakt. Tot rijksminister voor wetenschap, opvoeding en volksontwikkeling heeft de rijkspresident op voorstel van den rijkskanselier benoemd den Pruisischen minister voor wetenschap, kunst en volksontwikkeling, Rust, die tot nader order tevens zijn eerste functie blijft bekleeden. BERLIJN, 30 April (V.D.). De Pruisische mi nister voor wetenschap, kunst en volksontwik keling, Rust, die benoemd is tot rijksminister van wetenschap, opvoeding en volksontwikke ling, is 30 Sept. 1883 te Hannover geboren. Hij studeerde philosophie en philologie. Na aan het front te hebben gestreden, werd hij leeraar te Hannover. In 1930 werd hij lid van den Rijksdag voor de N.S.D.A.P. In Januari 1933 werd hij benoemd tot rijkscommissaris voor het Pruisi sche ministerie van kunsten en wetenschappen en kort daarop tot Pruisisch minister van weten schap, kunst en volksontwikkeling. BERLIJN, 30 April. Rijkskanselier Hitier heeft op voorstel van den Pruisischen minister-president Goering, den rijks minister van binnenlandsche zaken, Dr. Prick, belast met de waarneming der zaken van het Pruisische ministerie van binnen landsche zaken, dat tot dusver eveneens beheerd werd door Goering. De overdracht heeft op 1 Mei plaats! In een schrijven aan Hitier, gedateerd op 17 Maart, schrijft Goering dat hij zich nauwelijks een maatregel kan denken, die beter geschikt is, om de reorganisatie van Pruisen in het kader van het rijk te bewerken. Door het toe treden van Frick tot de Pruisische regeering wordt de volle overeenstemming tusschen rijks- en Pruisische regeering verzekerd op een wijze, die ieder verschil van meening en iedere sto ring in de werking van het staatsbestel zal uitsluiten. Wanneer ik aldus Goering door dit voorstel mij bereid verklaar, mijnerzijds de lei ding van een der gewichtigste Pruisische res sorts uit handen te geven, dan geloof ik, dat ik dat met het oog op het door mij nagestreefde doel kan verantwoorden. Daar komt bij de overweging, dat de bijzondere taken van het Pruisische binnenlandsche bestuur, met de zorg waarvoor U mij bij het begin der nat.-soc. re volutie hebt belast, intusschen volbracht zijn. Tenslotte voel ik de noodzakelijkheid, dat ik mij ontlast van de omvangrijke werkzaam heden, die verbonden zijn met het binnen- landsch bestuur van Pruisen, opdat ik kan be antwoorden aan de groote eischen, die U mij hebt gesteld op ander gebied, in het bijzonder bij het uitvoeren van de rijksreorganisatie in Pruisen. In 'n schrijven, gedateerd op 1 Mei, verklaart Hitier het voorstel van Goering te aanvaarden, na zijn dank te hebben uitgesproken voor alles wat hij heeft gepresteerd. „Terecht aldus Hitier hebt u er zelf op gewezen, dat de taken, met de zorg waarvoor ik u heb belast bij het begin der nat. soc. revolutie, door u intusschen volbracht zijn. U hebt deze taken met bijzonder veel inzicht en energie tot een goed einde gebracht. Indien u thans, terwijl ge Pruisisch minister-president blijft, overeenkomstig uw eigen wensch als Prui sisch minister van binnenlandsche zaken af treedt en uw plaats inruimt voor den rijksmi nister van binnenlandsche zaken, dr. Frick, ben ik er van overtuigd, dat hierdoor, naar uw eigen verlangen, het groote doel der rijksreorga nisatie op bijzonder effectieve wijze wordt be vorderd." BRUSSEL, 30 April De Brusselsche politie is er door de Berlijnsche politie van in kennis gesteld, dat deze op het spoor is van het pa neel van het altaarstuk van Van Eyck „De Aan bidding van het Lam Gods", dat onlangs in de St. Bavo Kathedraal is gestolen. Men gelooft, dat de diefstal is gepleegd door een man van Duitschen oorsprong, die vroeger te Brussel een antiquariaat heeft geleid, en die ook bij andere diefstallen in Duitschland be trokken was. Deze man zou Brussel onverwacht den dag na den diefstal te Gent hebben ver laten. Volgens het bericht van de Berlijnsche politie bevindt de man zich te Weenen, waar de Oostenrijksche politie naar hem zoekt. SJANGHAI, 30 April. In de nabijheid van Hakodate is een Chineesch vrachtschip in een hevigen storm geraakt. Van het schip en zijn bemanning van 31 koppen ontbreekt tot dus verre ieder bericht, zoodat men het ergste vreest. Men schrijft ons uit Berlijn: Ik wil het Duitsche volk niet onder dwang voor mijn beweging, mijn gedachten, mijn beginselen en symbolen winnen ik wil het overtuigen, opdat iedere Duitscher zich als vrije man uit persoonlijke overtuiging onder mijn vaandel schaart." Er moet een magische kracht uitgaan van den man, die deze woorden sprak, lang, voor dat hij als kanselier aan het bewind was ge komen, wanneer men van dichtbij gadeslaat, hoe tienduizenden zich gereed maken, den len Mei te gaan vieren. Met angst zagen we nog enkele jaren geleden dien len Meidag tegemoet. Onder Zörgiebel en Weiss moest alles precies geregeld worden om bloedige vechtpartijen tusschen de communisten en de sociaal-democraten te voorkomen. Van den vroegen morgen tot in den laten nacht ver keerde heel Berlijn in staat van beleg, bleven de bezadigde burgers binnenshuis, om zich niet onnoodig aan gevaar bloot te stellen, politie te paard en te voet had de handen vol werk, moest herhaaldelijk van den gummiknuppel gebruik maken, om de vechtlustige knapen van „Rijksbanier" en „Rood Front" uit elkaar te jagen en vooral het zoogenaamde „zwakkere geslacht", de fanatieke vrouwen uit de om geving van den Alexanderplatz maakten het de brave schupo niet gemakkelijk. Waren de roode vlaggen weer ingehaald en bleek er niet al te veel bloed vergoten te zijn, dan verscheen er in alle bladen een dankbe tuiging van Severing, die zijn trouwe volge lingen bij de schupo met een extra va-cantie- dag voor him uithoudingsvermogen beloonde. Zoo ging het nog drie jaar geleden. Thans leeft Karl Severing teruggetrokken in een be scheiden huisje te Bielefeld en schrijft zijn me moires. Aan den Alexanderplatz geeft von Levetzow den toon aan en de politie, eenmaal de trots van het socialistisch bewind, is radicaal van koers veranderd. Zij staat met de rijksweer en de ambtenaarswereld achter het nieuwe be wind en draagt zoodoende het hare bij tot de doorzetting van den nationaal-socialistischen eenheidsstaat. Een jaar geleden, toen ook reeds de le Mei op grootsche wijze werd gevierd, bestonden nog, althans formeel, de' verschillende vakvereeni- gingen, waren speciaal de „Christliche Gewerk- schaften" druk doende, haar zelfstandigheid te handhaven. De dynamische kracht der natio- naal-socialistische beweging heeft aan dit stre ven naar relatieve zelfstandigheid een eind ge maakt en derhalve wil men dit jaar het feest der absolute gelijkschakeling nog grcotscher vieren dan een jaar geleden. De rijksregeering wil in het openbaar reken schap afleggen van wat zij in het afgeloopen jaar heeft bereikt, wil vaststellen, of zij in haar daden in overeenstemming is met haar woor den, wil vanuit Berlijn de gansche wereld van haar bestaansrecht overtuigen. Haar devies luidt: eert den arbeid en respecteert den ar beider! Zfj raakt hier een teer punt aan. In het Duitsche rijk, waar ik sedert de omwenteling van November 1918 werkzaam ben, heersehte nog altijd, als een overblijfsel uit het keizerlijk bewind, de zoogenaamde „Standesdünkel", het verschil van stand tusschen werkman en bur ger. Nog sterker was dit onderscheid tusschen het eenvoudige volk en den adel, speciaal den Pruisischen adel in Pommeren. Mocht Hitier er ooit in slagen, aan deze Pruisische zelfover schatting een eind te maken, dan heeft hij voor latere geslachten den eerenaam „volks kanselier" stellig ten volle verdiend. De man, die hem in dit streven trouw ter zijde staat, is ongetwijfeld Joseph Goebbels, de meest populaire staatsman naast den ranatiek vereerden rijkskanselier. Goebbels is de man der „kleine luyden", gaat zelden in uniform gekleed, draagt nooit ordeteekenen, beweegt zich het liefst onder gewone menschen en heeft ook bij zijn eerste ontvangsten van de verte genwoordigers der buitenlandsche pers in de Wilhelmstrasse een sympathieken indruk ge maakt door zijn natuurlijk optreden. Hij weet uit harde ervaring, wat het beteekent, te vech ten om de ziel van het volk. Na een tijdperk van nationale inzinking en moreelen achteruitgang heeft hij het Duitsche volk in zijn geheel wakkergeschud onder de leuze: „Der Worte sind genug gewechseii. jetzt lasst uns endlich Ta ten sehn!" Welnu, de daden zijn niet uitgebleven. Nooit tevoren is er in de ministeries, is er in alle instanties der regee ring van rijk en staat zoo hard gewerkt als de laatste twee jaar. Gaat het zoo door, dan zal Hitier binnen de vier jaar, welke dooi hem bij het begin van 't werk als canselier als con ditio sine qua non werden verlangd, den draak der werkloosheid hebben gedood. Ruim twee millioen menschen zullen dit jaar Dinsdag, op den „Dag van den Arbeid" op 't Tem- pelhofer Veld, schuin tegenover de vlieghaven, luisteren, zingen en juichen. De ervaringen van het vorige jaar hebben ertoe geleid, dat de vrouwenorganisaties niet mogen meedoen aan het demonstreeren en marcheeren. In het hand haven van de orde wordt de schupo bijgestaan door de S.S. en de S. A. Wy weten van het vorige jaar, dat alles vlot van stapel loopt, want alcohol en zelfs bier mag dien dag niet verkocht worden, om uitbundigheid en losban digheid te voorkomen. Ruim 5000 handelaars met worstjes, chocolade, limonade en andere lekkernijen zullen voor versterking van den inwendigen mensch zorg dragen, een groot aantal telefooncellen maakt op dien historischen dag het werk voor de pers gemakkelijk en meerdere orkesten zullen elkaar afwisselen, om voor een feestelyke stemming te zorgen. By een voorbezichtiging stelde ik vast, dat de roode vlaggen, welke een jaar geleden al 32 meter lengte hadden, ditmaal een afmeting van 45 meter hebben. De artistieke leiding be rust in handen van den ingenieur A. Speer en deze wil, dat ook de menschen, die veraf moe ten toekijken, een duideiyk beeld van het'feest der arbeiders in zich kunnen opnemen. Architect Speer verzekerde my. dat hy reeds een jaar geleden angst had, dat een sterke wind hier onheil kan stichten, maai zijn erva ringen hebben hem thans op de gedachte ge bracht, door een yzeren fundament voor sta biliteit te zorgen, welke de aanvallen van een stormwind kan verdragen. Onder ons gezegd: de eenvoudige vlaggen aan een houten paal waren mij heel wat sympathieker dan de thans aangebrachte enorme doeken aan een ijzeren stellage, maar dat is een kwestie van smaak. Het Duitsche volk houdt van grandioze de monstraties, van geestdriftige betoogingen, van militaire muziek, van een mèesleepende formu leering en hiermede houdt de tegenwoordige overheid rekening, zoodat men kan zeggen: de stem der regeering is de stem van het volk! Zoo gaan we dan te Berlijn het feest der Nationale Ontwaking tegemoet, huizen, straten en verkeersmiddelen worden met groen en met bloemen en met vlaggendoek getooid, edere rechtschapen burger steekt zijn insigne op zijn borst, S. A. en S. S. doet aan militairen „Schwung" voor rijksweer en schupo niet on der en de overgroote meerderheid der natie is overtuigd, dat men onder het tegenwoordig be wind een betere toekomst tegemoet gaat. BERLIJN, 30 April. Rijkspresident Von Hin denburg en de regeering-Hitier publiceeren met het oog op den len Mei de volgende ge meenschappelijke proclamatie: Voor de eerste maal in onze geschiedenis is de binnenlandsche broedertwist opgeheven en de eenheid van alle Duitschers bereikt. Waar onze vaders eeuwen naar verlangd hebben, is daar mede werkelykheid geworden. Op deze basis heeft het Duitsche volk in het laatste jaar zeer veel gepresteerd. Met de wapenen van den vrede zijn zegenrijke slagen geleverd tegen nood en ellende, tegen werkloosheid en wanhoop. De huidige generatie kan trotsch zijn dat zy haar vollen plicht heeft gedaan en daarmede zal bestaan voor het oordeel der Duitsche geschie denis. Onze dank geldt het geheele Duitsche volk voor deze voor alle tyden voorbeeldige prestatie. De Natie kan haar nationalen feestdag op 1 Mei met trots en inneriyke genoegdoe ning vieren. Berlyn, 30 April 1934. w.g. Rykspresldent Von Hindenburg w.g. Ryksregeering Adolf Hitler. Minister Goebbels heeft te Berlyn eenige lei ders van de wereldtentoonstelling Brussel 1935 ontvangen. n De H. Vader heeft zyn vertrek naar Castel Gan- dolfo een maand uitgesteld. Sir John Simon in het Lagerhuis over de Ja panse he verklaringen. Huil bereidt namens de Vereenigde Staten een verklaring voor. Met slechts de stemmen van de Groot-Duit schers en den Landbond tegen, is de nieuwe Oostenryksche grondwet een feit geworden. Rijksminister Frick in het Pruisisch ministerie van Binnenlandsche Zaken, hem door Goering afgestaan. Een nieuw Duitsch rijksministerie voor weten schap, opvoeding en volksontwikkeling. Tien buitenlandsche communisten gearresteerd te Brussel, o.w. twee Nederlanders. Deken P. van der Cammen te Delft om ge zondheidsredenen eervol ontslag verleend. Benoeming in het Aartsbisdom. Opening luchtlyn AmsterdamRotterdam Eindhoven. Drie goederenwagens van stoomtram in een vaart by Zwolle terecht gekomen. New Yorksche Beurs in opening prijshoudend, verloop regelmatig, slot flauw. OO In het leven van mensch en onder- %eming komen data voor die mijl- oalen" genoemd worden en die men ziet zoo-maar passeert. Zelfs als men :e ongemerkt denkt voorbij te kunnen Taan, laten ze ons toch niet met rust vant ze wekken bij ons op de: her- nnering. Het is nuttig en noodig voor ie toekomst onze feestdagen te vieren m sommige data te onthouden. Dat s een stimulans van komenden arbeid. Dat is een gelegenheid tevens om nenschen te gedenken die op onze ichting en erkenning reóht hebben, n den moeizamen arbeid van eiken lag blijft er zoo weinig gelegenheid laarvoor. Daarom is 't goed dat er lata zijn in het leven, waarop we ons ïezinnen tot erkentelijkheid en zoo ioodig tot verzoening, data die voor :elen samenbindende kracht mogen ïezitten. BRUSSEL, 30 April (per tel.). De laatste dagen hebben in Brussel in verscheidene loka len geheime communistische vergaderingen plaats gehad, waaraan ook werd deelgenomen door leden van de internationale „Roode Hulp". Doel dezer byeenkomsten was de voorbereiding eener gezamenlijke internationale actie op X Mei. De politie heeft 10 buitenlanders gearresteerd, ow. 3 Polen, 2 Nederlanders, 1 Zwitser en 1 Italiaan. Twee hunner zullen ter beschikking worden gesteld van het parket, de anderen worden als ongewenschte vreemdelingen over de grens gezet. In het kader van de reorganisatie van het Roemeenshce bankwezen heeft de Regeering te Boekarest een nieuwen maatregel getroffen, n.l. 'n Oppersten Bankraad ingesteld bestaande uit vertegenwoordigers der regeering, de Nationale Bank, de Kamers van Koophandel en Fabrie ken, alsmede van de groote en kleine banken. Deze bankraad heeft in de eerste plaats tot taak, om vergunningen te verstrekken tot het beoefenen van het bankbedryf, zonder welke voortaan geen enkele bank in Roemenië meer mag werken. Verder moet de raad toezicht hou den op het beheer der banken ten einde het vertrouwen van het publiek, vooral van de depositie-houders, te versterken. Stand op Dinsdag 1 uur v.m.: 753 .Vorige stand; 751

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1