Arsenal officieel kampioen Zoekt gij betrouwbaar Personeel Plaats dan een „Omroeper" mijnramp te Lancashire. Het huwelijk De van Pijnenburg. TE HOOG! voor 75.000 gezinnen. GEVAAR VOOR CHELSEA AFGEWEND Een Radio-Missiedag Het K. R. O.-wereldprogramma Doorstrooming in den overheidsdienst In het belang van de bestrijding der werkloosheid HET BEDRIJFSLEVEN EN DE CRISISWETTEN Een onderlinge garantie-vereeni- ging voor Handel en Nijverheid I.V.C.B. NOORD TEGEN ZUID Op Tweeden Pinksterdag te Delrt Chelsea bood Arsenal hardnekkig tegenstand en verdiende het gelijke spel volkomen Wie promoveert er met Grimsby Town? Cijfers De Londensche derby I de tweede divisie De vergelijkende stand Het programma voor de laatste ronde WOENSDAG 2 MEI 1934 Voorjaarsydille aan het Scheveningsche strand EvertonAston Villa Leeds UnitedChelsea Manchester CityWolverhampton Wanderers MiddlesbroughLeicester City Sheffield WednesdayStoke City West Bromwich AlbionPortsmouth. Naar men weet verzorgt op 24 Juni a.s. de K.R.O. juist een jaar het wekelijksche program ma van uitzending, bestemd voor de Nederlan ders in de beide Indiën en elders ter wereld, meer bijzonder dan voor de Nederlandsche mis sionarissen in de verre gewesten. Om het voortduren dier steeds meer gewaar deerde Nederlandsche uitzendingen ook in de toekomst te helpen verzekeren, heeft het Door luchtig Episcopaat goedgevonden dat jaarlijks dit jaar op den 24en Juni een speldjes verkoop mag worden gehouden aan de kerken. Want tot nu toe heeft de K.R.O. de hooge kos ten geheel zelf gedragen, zonder op de luiste raars een beroep te doen in den vorm van bij voorbeeld verhoogd lidmaatschap of anderszins. De opbrengst van den speld>5verkoop nu zal geheel aan het verbeteren en zoo mogelijk aan de uitbreiding dier uitzendingen besteed wor den. Reeds thans bevestigen rapporten uit alle deelen van de wereld, dat deze K.R.O. Phohi- programma's voorzien in een behoefte, n.l. het onderhouden van het contact met het vaderland en het op de hoogte blijven van het wereld gebeuren. In verband met de zeer omvangrijke organi- Dat is misEn een fietslamp, die te hoog gericht is, verblindt anderen. Dat is óók misl 20 satie heeft de K.R.O. reeds enkele weken ge leden onder goedkeuring en met ondersteu ning van het Doorluchtig Episcopaat een be roep mogen doen op parochiepastoors voor den insigneverkoop. Honderden hebben reeds hun toezegging gegeven, terwijl ook het leger van K.R.O.-propagandisten en -correspondenten is gemobiliseerd. Op den dag zelf zal de K.R.O. een met bij zondere zorg samengesteld Nederlandsch pro gramma geven, met medewerking o.m. van de Koninklijke Militaire Kapel, het Hollandsen Vocaal Kwartet en den Beiaardier J. Vincent. Dit programma zal worden overgenomen door de Phohi, de Indische zenders (de Nirom), de Amerikaansche zenders en nog tal van andere in en buiten Europa. Voor den avond van den Radio-Missiedag is een bijzonder programma voor de Nederlandsche luisteraars in voorbe reiding. Naar wjj vernemen heeft de minister van Binnenlandsche Zaken een schrijven gericht tot de Colleges van Gedeputeerde Staten, waarin o.m. het volgende wordt gezegd: „In verband met het feit, dat de hier te lande nog steeds heerschende werkloosheid in ernstige mate haar gevolgen doet gevoelen, komt het mij gewenscht voor, dat de Overheid ook in haar personeels politiek daarmede rekening zal houden door eene betere verdeeling van den arbeid over de beschikbare arbeidskrachten, met name ook ter bestrijding van de jeugdwerkloosheid, zoo veel mogelijk te bevorderen. Waar nu, in ver band met de aanschrijving van 20 December 1933, in de rechtspositieregelingen der provin ciën en gemeenten bepalingen zijn of zullen worden opgenomen, o.m. betreffende ontslag aan de huwende ambtenares en aan de ambte nares, die in concubinaat gaat leven, acht ik het wenschelijk, dat aan de naleving dier be palingen streng de hand wordt gehouden. Het voorschrift, dat de gehuwde amotenares, tenzij zij kostwinster van een gezin is, bij af vloeiing den voorrang heeft, dient streng ge handhaafd te worden. Zoo een zoodanige be paling nog niet is opgenomen, moet deze als nog worden vastgesteld en in afwachting daar van dient in voorkomende gevallen daarmede reeds rekening te worden gehouden. Het vorenstaande zal uiteraard in niet min der strenge mate dienen te gelden ten aanzien van personeel op arbeidscontract werkzaam. Voorts verdient het aanbeveling, vrouwelijke arbeidskrachten, die niet werkzaam zijn in spe cifiek vrouwelijke beroepen, te vervangen door mannelijke arbeidskrachten. Voorzoover het be treft ambtelijk aangesteld personeel, dient dit geleidelijk, bij voorkomende vacatures, te ge schieden, terwijl ten aanzien van vrouwelijk personeel, op arbeidscontract werkzaam, zoo noodig onmiddellijk tot vervanging door man nelijk personeel kan worden overgegaan. Even eens ware aan personeel, dat aan zijn ambte lijke of contractueele bezoldiging een behoor lijke bestaansmogelijkheid ontleent, in het al gemeen geen verlof te verleenen, tot het ver richten van nevenwerkzaamheden, het drijven van handel of nering enz. Voor zoover te dezen aanzien nog geen beperkende bepalingen in de diverse rechtspositieregelingen zijn opgenomen, acht ik het gewenscht, dat zulks alsnog zal ge schieden, opdat het bekleeden van nevenbetrek kingen enz. verboden of beperkt worde dan wel aan een bijzondere vergunning, die slechts in uitzonderingsgevallen ware te geven, zal ge bonden zijn." Voor het bedrijfsleven beteekenen de ver schillende crisiswetten en niet minder de om- zet-belastingwet verzwaring van administratie ve en men denke hierbij in het bijzonder aan de omzet-belastingwet ook van finan- cieele lasten. In werkgeverskringen leeft de be hoefte om deze moeilijkheden door onderlinge samenwerking zooveel mogelijk te beperken. In zonderheid is dit het geval terzake van de verplichting tot het deponeeren van waarborg sommen of het geven van borgstelling, waar voor de werkgever zich ziet geplaatst. Bekend is, dat deze waarborgsommen vrij aanzienlijk zijn voor hen, die gebruik maken van de be voegdheid om in het genot te worden gesteld van crediet voor de omzetbelasting. Een aantal industrieelen en handelaren heeft zich thans herinnerd, hoe in de oorlogsjaren door de „Industrieele Credietbank", aangeslo ten bij „Centraal Beheer" door onderlinge sa menwerking de toen gevraagde borgstelling tegenover de N. O. T. werd geregeld en zich naar dat voorbeeld vereenigd in een „Garan- tie-Vereeniging voor Handel en Nijverheid". Deze organisatie, die eveneens bij „Centraal Beheer" is aangesloten, besloot in haar laatste vergadering een viertal groepen te vormen en wel: voor de Groot-Industrie; den Algemeenen Goederenhandel; de Zuivel-Industrie en de Fabrikanten van en Handelaren in Voedings- en Genotmiddelen. De heer Dr. F. E. Posthuma, President-Directeur van „Centraal Beheer", gaf een uiteenzetting van de werkwijze der nieuwe organisatie Welker taak wel voor een belangrijk deel zal bestaan in het onderling stellen van garantie ten aanzien van de om zet-belastingwet. In kringen van handel en industrie blijkt voor de nieuwe organisatie groote belangstel ling te bestaan. De wedstrijd tusschen het Noordelijk en het Zuidelijk elftal der R. K. Federatie zal ge speeld worden op tweeden Pinksterdag op het terrein van D. H. L. te Delft. Tweemaal is de wedstrijd in het Zuiden ge speeld. In 1932 in het Stadion te Geleen, vorig jaar te Mill. Vooral deze laatste ontmoeting was zeer spannend en eindigde na zwaren strijd in een 22 gelijk spel, een verrassenden uitslag, want het jaar daarvoor heeft het Noorden met hooge score van het Zuiden gewonnen. De beide elftallen, die te Delft spelen, zullen waarschijnlijk na den missiewedstrijd te Kerk- rade worden samengesteld. De ontploffingsramp in de mijn te Lancashire. Collega's en familieleden der ingesloten mijnwerkers wachten aan den ingang der mijn op berichten omtrent het reddingswerk Er wordt hard gewerkt aan de ver breeding van den Rijksweg tusschen Amsterdam en Halfweg. Een kijkje tijdens de werkzaamheden Manchester City's kansen voor de Cup ston. den in het wereldje der „bookmakers" 82 genoteerd Dit geeft wel een typisch beeld, hoeveel ver trouwen de massa in het City-team had, of schoon de Pompeys dit vertrouwen bijna had den beschaamd gemaakt. Zij gingen aanvanke lijk aan het hoofd met een goal „up", een on_ gegeneerd harde kogel van Rutherford. En hoe wel het eerste doelpunt in zulk 'n match meest de overwinning beteekent, vormde deze kamp de uitzondering, welke den regel bevestigt. Portsmouth speelde niet op winst, en aange zien ook de City deze tactiek niet toepaste, is deze finale tot een der aantrekkelijkste en op hoog peil staande beker-wedstrijden geworden van de laatste jaren. En nog meent men, dat de City niet het zoet der overwinning had gesmaakt, als het Pompeys-team niet door pech was achtervolgd. Pech, welke haar niet slechts het gelijkmaken de doelpunt, doch de zege kostte. De inter nationale spil, Allen, raakte geblesseerd, en deze blessure bleek dermate ernstig, dat hij kon ecüpseeren. Dit moet zoo ongeveer twintig mi nuten voor het eindsignaal zijn geweest. De prachtige en bijkans ondoordringbare Ports- mouth-achterhoede raakte uit verband, waar van Tilson tweemaal profiteerde. Het laatste doelpunt viel drie minuten voor het eind signaal. De City was gek van vreugde. Behalve de jeugdige doelman, Swift, die on middellijk na het eindsignaal bewusteloos in een zakte, zoo zeer had deze emotioneele kamp hem te pakken. Onmiddellijk snelden zijn club makkers toe en was hij spoedig weer ter been, waardoor hij getuige kon zijn, hoe captain Sammy Cowan het prachtige kleinood uit de handen van den Engelschen koning kon aan. vaarden. *t Is bepaald interessant om hier enkele cij fers te geven, waaruit spreken mag, hoezeer voetbal in de harten van het Engelsche volk leeft. Hierbij heeft men in aanmerking te ne men, dat bij enkele wedstrijden, die niets meer om het lijf hadden, het toeschouwers-aantal lager is dan in normale gevallen gebeurd zou sijn. Bij de finale op Wembley ChelseaArsenal Aston VillaWest Bromwich Huddersfield T.—Blackburn R. Leicester CityBirmingham Sheffield Un.Derby County Stoke City—Newcastle United SunderlandEverton Tottenham Hotspur Sheffield Wedn. WolverhamptonLeeds United 93.258 bezoekers 70.000 25.000 II 5.000 II 7.000 tl 8.000 12.000 35.000 II 20.000 II 8.000 tl 283.258 II Dit is een indrukwekkend getal, waarbij wij dus nog honderden wedstrijden ongenoemd la ten, wedstrijden, als Bolton Wanderers met 14.000 en Manchester City met 25.000 belang stellenden. Reeds het feit, dat 70.000 menschen op Stam ford Bridge waren samengestroomd, duidt op het belang, dat voor beide teams, Arsenal en Chelsea, in deze match was gelegen, die den gasten, Arsenal, officieel het kampioenschap van de eerste divisie kon brengen, en voor de gastheeren, Chelsea, de rustige zekerheid, maar ook de prettige voldoening, dat na een veel bewogen seizoen het vreeselijkste onheil kon worden afgewend, dat een vereeniging overko men kan de degradatie. Dit gaf dezen kamp een buitengewone charme. Met een draw zouden beide teams gebaat zijn, en waarlijk gingen beider illusies door een ge lijk spel in vervulling. Merkwaardigerwijs liep de kracht van beide ploegen weinig uiteen. Zoo op het oog zou men zeggen, dat Arsenal een tegenstander, die nauwelijks aan de degradatie ontsnapt, gemak kelijk zou kunnen overmeesteren. Doch Chelsea was een geheel ander Chelsea, dan men de laatste weken had aanschouwd, 't Was niet slechts de geestdrift, die Chelsea tot een waardige tegenpartij stempelde, doch de ploeg speelde grootendeels een frisch, tech nisch goed verzorgden wedstrijd. Het bood fraai combinatie-werk, men zag legio listige invallen, zoodat de supporters eenvoudig in de wolken geraakten over hun favorieten, en de directie zich voorshands geen zorgen heeft te maken. Door dezen tegenstand werden de kampioe nen bepaald verrast, want toen na twintig mi nuten het meer naar een Chelsea-succes, dan 'n Arsenal-overwinning uitzag, wat nog niet in cijfers was uitgedrukt door te overhaast schie. ten van Mills c.s., toen verdubbelden James en zijn mannen hun energie, en gaf Engelands prachtigste voetbal-strateeg zelf het voorbeeld om den schitterend spelenden doelman Woodley te overrompelen. Intusschen geen fraai doel punt, al was de opzet magnifiek. Fraai com bineeren en driehoekspel tusschen Hill, James en Bastin besloot de linksbinnen met een schot tegen de deklat, waarna de bal neerspatte en weer opsprong. Juist toen Woodley het leder had overmeesterd, kegelde James hem met bal en al in zijn heiligdom. Zoo had Arsenal de leiding, welke Gibson in de tweede helft onge daan maakte met een kopbal. Opnieuw scoorde Bastin voor zijn kleuren, doch een kwartier voor het einde kreeg Mills 't plots op zijn heupen, en na een onverbeter- lijken soloren was de score opnieuw gelijk (2-2). Nauwelijks een seconde later kwam het bericht uit Stoke, dat Newcastle United met 21 had verloren. Dit bericht stimuleerde het home team om haar aandacht geheel op de verdedi ging te concentreeren, en Arsenal's hardnekkige pogingen om tot een overwinning te komen werden in den resteerenden tijd op afdoende wijze verijdeld. Na het eindsignaal was 't in twee kampen feest. Bij Arsenal vanwege het kampioenschap. En bij Chelsea nu het eerste divisieschap de finitief met een jaar was geprolongeerd. Baart 't daarom verwondering, dat 't een en al vroolijkheid was toen Stamford Bridge leeg liep! Reeds enkele weken heeft Grimsby Town zich voor de eerste divisie aangemeld. Met een schitterenden voorsprong van negen punten gaat dit team aan de spits, doch zelden hebben wij grooter spanning beleefd, wie de Grimsby- „men" zullen vergezellen. Een blik op de rang lijst laat U de spanning duidelijk zien. Doch Zaterdag moet de beslissing vallen, n.l. in de volgende wedstrijden: Lincoln CityBolton Wanderers, en SouthamptonPreston North End. Ontegeneggelijk heeft de oude Bolton de beste kansen, doordat zij nummer laatst van de ranglijst krijgt te bekampen, Lincoln City, wier degradatie reeds vaststaat. Southampton bezet de 14e plaats, zoodat wij menschelijker- wijs gesproken naast Grimsby de oude Bolton club wel zullen zien promoveeren. Tenzij er een wonder gebeurt, want bij voetbal zijn de won deren de wereld nog niet uit! Arsenal 41 24 9 8 57 ptn. 7347 Huddersfield T. 41 22 10 9 54 t» 87—60 Tottenh. Hotspur 42 21 7 14 49 II 79—56 Derby County 42 17 11 14 45 68—54 Sunderland 42 16 12 14 44 II 81—56 Blackb. Rovers 42 18 7 17 43 II 74—81 Manch. City 40 16 11 13 43 II 59—69 W. Bromw. Alb. 41 16 10 15 42 II 76—69 Leeds United 40 16 8 16 40 II 72—62 Sheff. Wednesday 41 16 8 17 40 II 60—65 Portsmouth 40 14 12 14 40 47—52 Wolverh. Wand. 41 14 12 15 40 11 74—82 Stoke City 41 15 10 16 40 56—69 Everton 41 12 15 14 39 60—61 Leicester City 41 14 11 16 39 II 58—70 Aston Villa 40 13 11 16 37 II 73—73 Middlesbrough 40 15 7 18 37 It 63—75 Chelsea 41 14 8 19 36 II 66—66 Birmingham 41 12 12 17 36 II 53—53 Liverpool 41 13 10 18 36 II 76—85 Newcastle U. 42 10 14 18 34 II 68—77 Sheffield United 41 12 7 22 31 II 58—99 In de tweede divisie vinden wij de leidende groep als volgt gegroepeerd: Grimsby Town 41 27 Bolton Wand. 41 21 Preston North E. 41 22 Brentford 41 21 5 9 59 102—57 8 12 50 77—53 6 13 50 79—52 7 13 49 83—59 Tot besluit van het competitie-seizoen 1933/ 1934 wordt tenslotte dan a.s. Zaterdag nog ge. speeld: ArsenalSheffield United Birmingham—Huddersfield Town Derby CountySunderland FOTOREPORTAGE Hel huwelijk van Jan Pijnenburg te Tilburg. Zijn koppelgenoot Wals wenscht hem geluk De politieke crisis in Spanje. Semper, die opdracht ontving tot vorming van een nieuw kabinet, wordt door de journalisten onder vuur genomen De British Gynaecological Visiting Society bracht Dinsdag een bezoek aan Voiendam. De gastheer, prof dr. A H M. J. van Rooy, in gesprek met een Volendammer

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 12