Doodsstrijd der Duitsche pers 1 Mei vrij rustig verloopen Het feest van den arbeid vf* - Frankrijk wendt zich af van links Het nieuws van heden GELIJKSCHAKELING DE OORZAAK Prins Starhemberg vice-kanselier MOSKOU VIERT FEEST MADRID STAAKT FEITEN, DIE SPREKEN DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE NV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 WOENSDAG 2 MEI 1934 Ochtendblad ,Ook bij de nationaal-socialistische bladen is gelijkvormigheid regel geworden" Confessioneele pers noodzakelijk Groote feest optocht en in de hoofdstad en in geheel Oostenrijk Gunstig symbool voor beteren tijd Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiu limiiinniiurn F eestoptochten in geheel Duitsch land. Hitier spreekt op het Tempelhof er Feld Brandstichting DE DUCE KEURT MET KENNERSBLIK Te Parijs staakten 30 duizend op 380 duizend fabrieksarbeiders het werk Optocht te Brussel De verkiezingsnederlaag van Bergery te Mantes. Actie van Henriot Doumergue's politiek goedgekeurd Trotzki geïnterneerd? Als een hert opgejaagd Het verbod van Dr. Ley Een aanvulling van de Germania Korte berichten 4 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18724 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Men schrijft ons van niet-katholieke zijde uit Berlijn: De historische uitspraak van Frederik den Grooten „In meinem Reich kann jeder nach sei ner Facon selig werden!" schijnt haar beteeke- nis, althans voor Duitschland, overleefd te heb ben. Zij karakteriseerde de toenmalige verhou ding tusschen kerk en staat, maar zou stellig evenzeer voor de pers van gelding geweest zijn, wanneer de krant reeds een vooraanstaande plaats in het volksleven had ingenomen. Het nationaal-socialistische regeeringssysteem huldigt andere opvattingen, propageert de abso lute macht van den staat op elk gebied, dus ook op dat van de publicatie Men is begonnen met de liquidatie der par tijen en heeft hierdoor het historische woord van Duitschlands laatsten Hohenzollern-keizer, Wilhelm II, bij het uitbreken van den oorlog op het balkon van zijn paleis te Berlijn gesproken, metterdaad bevestigd: „Ik ken geen partijen meer, ik ken alleen nog maar Duitschers!" Veel minder gemakkelijk is het gebleken, ook de kerk, de katholieke en de evangelische, aan dit systeem der gelijkschakeling te onderwer pen. Het was een strategische zet van Adolf Hit ler, dat hij zich officieel hiermee niet inlaat, want mochten straks de tienduizenden, die voor een gelijkschakeling van kerk en staat niets voelen, de overhand behouden dan zou zulks als een gevoelige nederlaag van het tegenwoordig bewind binnen en meer nog buiten Duitschland gevoeld worden. Merkwaardig genoeg is de eenmaal zoo strijd lustige Duitsche pers, zoodra zij de sonore stem van dr. Joseph Goebbels vernam, als een slak in haar huisje gekropen. Het tijdelijk of definitief verbod van de weinige dagbladen, welke zich te gen deze dictatuur verzetten, heeft tot deze jammerlijke houding ongetwijfeld veel bijgedra gen; het werd een kwestie van zijn of niet-zijn, men werd eenvoudig voor de vraag gesteld: moeten wij een paar honderd menschen zoo maar op straat zetten of zullen wij ons schik ken naar de harde eischen van het nieuwe bewind? Het dreigement: „Willst du nicht mein Bru- der sein, schlag' Ich dir den schadel ein!" heeft ertoe geleid, dat de gezamenlijke Duitsche pers er gehoorzaam naar streeft, aan de verwachtin gen der rijksregeering te voldoen. Koopt men willekeurig een tiental Duitsche dagbladen, dan valt het den vreemdeling moeilijk een typee rend verschil vast te stellen. Zij bevatten alle de kopij, welke haar redacteuren minstens eenmaal per dag op het propaganda-ministerie in ont vangst nemen. Het ligt in den aard der zaak, dat deze een vormigheid op het dagbladbedrijf in het Derde Rijk een noodlottigen invloed uitoefent. Kran ten verdwijnen als sneeuw voor de zon en geen sterveling waagt het, hiervoor een ander orgaan in omloop te brengen. Met een gevoel van ont zetting moet ik vaststellen, dat een door mij ruim een jaar geleden bij wijze van scherts be doelde zinswending historische beteekenis heeft gekregen: De dag zal aanbreken, waarop men in het nationaal-socialistische Duitschland alleen nog maar den „Völkischen Beobachter" en den „Angriff" leest! Wanneer mij op den man af gevraagd wordt, hoe dat mogelijk is? dan moet ik uiterst voor zichtig zijn met mijn antwoord, wil ik mijzelf niet in mijn vingers snijden. Toch wil ik mij van deze ook voor ons netelige kwestie niet afmaken met het nietszeggende antwoord: „In den na- tionaal-socialistischen staat is alleen nog maar plaats voor nationaal-socialistische organen." Wanneer dr. Goebbels te kennen geeft, dat er in het tegenwoordige Duitschland geen plaats meer over is voor katholieke kranten, dan durf ik het aan, de juistheid van deze zienswijze in twijfel te trekken. Ik ga nog een stap verder en betreur het, dat van de in Duitschland helaas nooit erg belangrijke protestantsche pers juist de ondernemende „Tagliche Rundschau" als een der eerste Berlijnsche dagbladen verboden werd. Het spreekt vanzelf, dat het katholieke zoo wel als het protestantsche deel der bevolking er waarde aan hecht, een krant te lezen, welke zijn geloofsbelangen behartigt en verdedigt. De wijze Maandagavond arriveerde op het vlieg veld Tempelhof een groot aantal vertegen woordigers der arbeidersleiders om te Berlijn den 1 Mei-dag te vieren. Hierboven dr. Goebbels in gesprek met een deputatie -uit het Zwarte Woud. waarop kerkelijke aangelegenheden in den „Völkischen Beobachter" behandeld of zelfs doodgezwegen worden, overtuigt mij allerminst van de absolute overbodigheid der „Germania" of „Kölnische Volkszeitung." Overmaat van ijver heeft in de perswereld een toestand teweegge bracht, welke op den duur onhoudbaar zal blij ken. De gebeurtenissen der laatste weken speciaal het tijdelijk verbod van meerdere katho lieke organen in Westfalen, schijnt zelfs in na tionaal-socialistische kringen ongerustheid ver oorzaakt te hebben. Zoo lees ik tot mijn niet geringe bevreemding in de nationaal-socialis tische „Rhein-Front" welke in Neustadt a.d- Hdt. wordt uitgegeven, een hoofdartikel over de crisis in het dagbladbedrijf met de volgende zinswending: „Eerlijkheid en politiek vernuft dwingen ons tot meedoogenlooze zelfkritiek. Laat ons derhalve openlijk vragen: hoe ziet het er op het oogenblik met de nationaal-socialis tische pers uit? Moet hier niet dezelfde gelijk vormigheid betreurd worden welke men overal vindt? Hoeveel dagbladen hebben hun oorspron kelijk strijdlustig karakter verloren! Spiegelen zich ook hier niet de moeilijkheden duidelijk af in het oplage-cijfer? Komen wij niet vaak tot de ontdekking, dat nationaal-socialistische lezers tot burgerlijke organen terugkeeren, om dat onze vroegere organen hun karakter verlo ren hebben?" Ziedaar het onomwonden oordeel van een na- tionaal-socialistischen journalist over den toe stand, waarin zich de nationaal-socialistische pers op dat oogenblik bevindt! Als typeerend voorbeeld van den toestand, die in het Duitsche dagbladbedrijf thans heerscht, noemen wij het bericht, dat de „Deutsche Tageszeitung" met deze maand zal ophouden te verschijnen. Zij volgt dus het voorbeeld van de eens zoo belangrijke „Vossische Zeitung" wel ke de vorige maand op sympathieke wijze van ons afscheid nam en deelt het lot van de „Ber liner „Börsen-Courier" die onlangs in de „Ber liner Börsen-Zeitung" is opgegaan. Deze eenmaal veelgelezen „Deutsche Tages zeitung" was het voortbrengsel van een lang- durigen strijd tusschen stad en land, tusschen agrariërs en industrieëelen, zij dateert uit den bloeitijd, welke na den voor Duitschland gun stig verloopen oorlog met Frankrijk van 1870'71 begon. Het platteland, de heereboeren voelden zich verongelijkt en belegden omstreeks 1896 'n vergadering in Achter-Pommeren, welke tot de oprichting van een „Bund der Landwirte" den stoot gaf. Hiermede verdwijnt dq ZQoveelste lezenswaar dige krant met eigen traditie en wij vragen ons af: waar moet 't op uit, wanneer dit zoo verder gaat? Is men in regeeringskringen werkelijk de meening toegedaan, dat de „Völkische Beobach ter" met zijn zeer eenzijdigen inhoud bij machte is, de vele leemten aan te vullen, welke door het verdwijnen van waardevolle dagbladen over al in Duitschland zijn ontstaan? WEENEN, 1 Mei (Reuter). Bondspresident Miklas heeft heden vice-kanselier Fey op zijn eigen verzoek van het vice-kanselierschap ont heven en hem hartelijken dank uitgesproken voor den door Fey gepresteerden arbeid. Thans is de bondsleider van de Heimwehr, prins Star hemberg, tot vice-kanselier benoemd. Fey is benoemd tot bondsminister en leider van den veiligheidsdienst. Verder is majoor Fey belast met het fonds wezen. Minister Kerber heeft de leiding gekregen over het nieuwe bondsbureau voor statistiek, terwijl staatssecretaris Karwinski ter assistentie wordt toegevoegd aan den bondskanselier en den vice-kanselier. De Apostolische nuntius heeft heden, op den eersten staatsfeestdag, aan de bondsregeering de gelukwenschen van het diplomatieke corps over gebracht met de nieuwe Oostenrijksche grond wet. Weenen, 1 Mei (Reuter). Het Oostenrijksch correspondentiebureau bericht: De huldigingsoptocht van de door de nieuwe grondwet in het leven geroepen acht beroeps standen voor bondspresident Miklas en de bondsregeering, is een groote betooging gewor den voor Oostenrijks nieuwe grondwet. De meest vooraanstaande vertegenwoordigers van het openbare leven legden een gelofte af van trouwe toewijding. Urenlang duurde het défilé langs de estrade, waar bondspresident Miklas, bondskanselier Dollfuss en de burgemeester van Weenen plaats hadden genomen. De lange weg van het Raadhuis langs de Ringstrasse naar het Prater was aan beide zijden omzoomd met honderd duizenden jubelende menschen. De geweldige manifestatie is zonder eenigen wanklank ver loopen. Ook de tallooze vaderlandslievende demon straties, welke in de andere deelen van Oos tenrijk zijn gehouden, verliepen zonder een noemenswaardig incident. Het grondwetsfeest van den huidigen dag vormde een gunstig voorteeken en symbool voor het aanbreken van een beteren tijd in het staats- en maatschap pelijke leven van Oostenrijk. Verwachting: jj= Zwakke tot matigen veranderlijken wind, =j toenemende bewolking, toenemende on- weers- of regenkans, koeler in 't Oosten, in 't Westen weinig verandering in tem- peratuur. Verdere vooruitzichten: Tijdelijk koeler s weer. BERLIJN, 1 Mei. Vandaag is in Duitschland overal het nationale feest van den arbeid ge vierd. Te Berlijn werd een feeststoet gefor meerd, waaraan door afgevaardigden van tal van nationale organisaties werd deelgenomen. De 1-Meiviering begon in Duitschland met een middernachtelijk feest van de Hitlerjeugd op den Broeken, ,waar Baldur von Schirach het woord voerde. In den Berlijnschen Lustgarten hebben Goeb bels en Hitier ongev. 100.000 jongens en meisjes toegesproken. Hitier zeide o.a.: Jullie moet alles vermijden, wat het Duitschland van vroeger het stempel van onedelheid heeft opgedrukt. Op het Tempelhofer Feld was een geweldige menigte bijeen, toen de rijkskanselier, Adolf Hitler, het woord nam. Hij zeide o.a.: Op 1 Mei 1933 stond ik hier op dezelfde plaats. Toen was ik vervuld door geloof aan het gelukken van de nationale omwenteling, die was ingezet. Thans worden wij gedragen door het gelukkige bewustzijn, dat de weg, dien wij genomen hebben, de juiste blijkt te zijn. Want onverschillig of men ons acht of dat men ons haat, één ding kan men niet loochenen: één geest heeft het Duitsche volk gegrepen: het is ontwaakt tot nieuw leven en heeft de kracht tot bewonderenswaardige prestaties wederge- vonden. Wij kunnen vaststellen, dat dit jaar niet nutteloos voorbijgegaan is. Door de proclamatie van de campagne tegen de werkloosheid hebben wij getoond, dat wij slechts bezield zijn door den wil, het volk te redden en op te heffen. Zooals wij vijftien jaar als partij hebben geworsteld om het ver trouwen der volksgenooten, zoo worstelen wij thans en in de toekomst verder om het ver trouwen van de natie. Wij zijn door niemand te schokken in het vertrouwen, dat wij hebben in de kracht van ons volk. Als wij op 2 Mei van het vorige jaar de vernietiging van het partijwezen hebben bevestigd door de ontbin ding der vakvereenigingen, dan hebben wij dat gedaan om het Duitsche volk te bevrijden van deze organisaties, die voortdurend strijd en twist propageerden. Het Duitsche volk heeft met millioenen marken het getwist der organisaties bwald, dat werkgevers en werknemers in twee deelen verdeelde. Het nat.-socialisme heeft daar entegen gestreden voor de tot stand brenging van een ware volksgemeenschap. AUGSBURG, 1 Mei (V.D.) In den afgeloopen nacht is de „Saengerhalle" geheel afgebrand. Waarschijnlijk is hier sprake van brandstich ting. De politie heeft een premie van 10.000 mark uitgeloofd voor de aanhouding van dader of daders. Te Rome werd de groote intern', motorrijwiel-tentoonstelling door Mussolini plechtig geopend. Hierboven bezichtigt de Duce een der nieuwste modellen MOSKOU, 1 Mei (Reuter). Moskou dat sedert enkele dagen de viering van 1 Mei voorbereidde, bood reeds Maandagavond een f eestelij ken aanblik. Heel de stad vlagde en overal waren illuminaties aangebracht. Men zag ook guirlandes van groen en bloemen, dundoeken en plakkaten met bolsjewistische propaganda. De slagwoorden van 1 Mei 1934 warén: verwezenlijking van het financieel- industrieel plan, verbetering van de kwali teit der productie en het bezit van tech nische procédé's. Vele opschriften maakten melding van de vredelievende bedoelingen der sovjets en maanden aan om te waken voor de veiligheid der Russische grenzen. Groote schilderstukken brachten hulde aan de leden der „Tsjeljoeskin"-expeditie naar de Poolzee en aan de vliegeniers die de leden dezer expeditie na den ondergang der „Tsjeljoeskin" van het pakijs redden. Alle kranten verschenen in groot formaat en verhoogde oplage. Extra-nummers waren gewijd aan de in het afgeloopen jaar behaalde suc cessen. De „Iswestia" schreef o.a.: „Het land dat eens bekend was door de knoet, de wodka en het analphabetisme, gaat thans met reuzen schreden vooruit naar den hoogsten bloei der beschaving." (Van onzen correspondent) Parijs, 30 April Gisteren, Zondag, was het een goede dag voor de regeering van de Nationale Unie, aldus schrijft Roland de Mares, hoofdredacteur van „Le Temps". Terwijl Herriot te Lyon werd toe gejuicht, toen hij de redenen uiteenzette waar om hij 'zijn medewerking aan Doumergue had verleend, werd te Parijs een candidaat der Nationale Unie, Coutin, gekozen; te Mantes werd Bergery door den rechtschen candidaat Sarret geklopt. De nederlaag van Bergery is beteekenisvol en bewijst, dat een diepgaande evolutie zich in Frankrijk voordoet, sedert Doumex-gue het be wind ter hand heeft genomen. Bergery was in 1924 kabinetschef van Herriot, doch toen hij in 1928 tot radicaal-socialistisch Kamerlid werd gekozen, werd hij spoedig de heftigste tegen stander van den radicalen leider. Hij was zoo wat de chef van den linkervleugel der partij. Onlangs verliet hij de radicale partij om een nieuwe groepeering, het gemeenschappelijk lin kerfront, te stichten, waarvan hij de leider zou zijn. Als zoodanig is hij thans geklopt. Zulks is des te opvallender daar Bergery, die over een groot fortuin beschikt, te Mantes sedert 1928 was ingeworteld en over den steun der meeste radicalen, socialisten, communisten (en vrij metselaars) beschikte. Duidelijk is gebleken, dat het land de herstel-politiek van Doumergue be grijpt en goedkeurt. De verkiezing van Mantes zal dan ook in het gansche land een geweldigen weerslag hebben. De nederlaag van Bergery is ,een strenge waarschuwing voor de vooruitstre vende radicale elementen, die Herriot en de andere radicale ministers willen dwingen uit het kabinet-Doumergue te treden. Aldus Roland de Mares. Nog andere feiten wijzen er op, dat de open bare opinie afkeerig staat tegenover de Linker partijen, welke zich zoo zeer in het Stavisky- schandaai gecompromitteerd hebben. Te Louviers heeft de Federatie der Linker groepen Zondag een congres gehouden, hetwelk weinig succes had. In den namiddag had een openbare debat-vergadering plaats onder voor zitterschap van Mendes-France, Kamerlid voor Louviers. Tal van landbouwers waren uit ver schillende gemeenten van het departement op gekomen. Toen Mendes het woord wou nemen, stegen in de zaal heftige protestkreten op. „Ontslag! Ontslag! Stavisky! Gaat naar Rus land". Een aanwezige riep, dat Mendes de oud- strijders had beleedigd. toen hij in de Kamer verklaarde, dat zij de onlusten van 6 Ftbruari hadden uitgelokt. Gedurende twee uren poogde Mendes zijn rede te plaatsen, doch dit bleek ten slotte onmogelijk. De afgevaardigde van een rechtsche groep, Legendre, werd toege juicht, toen hij een motie voorlas, waarin pro test werd aangeteekend tegen de lasterlijke en leugenachtige aantijgingen van Mendes. Deze laatste verliet ten slotte de zaal, doch op straat was hij verplicht de bescherming der poiitie in te roepen Honderden kiezers vergezelden hem naar zijn woning, terwijl onophoudend werd geroepen: „Ontslag, ontslag". Anderzijds houdt de rechtsche afgevaardigde Philippe Henriot iedere week in verschillende steden van Frankrijk conferenties over het Sta- visky-schandaal. Overal oogst hij uitbundig succes. Verleden Zaterdag sprak hij te Nice in aanwezigheid van 2500 personen. Te Angers hadden socialisten en communisten een tegen- betooging op touw gezet. Verschillende perso nen werden na de vergadering gewond. Een an der rechtsch Kamerlid, Xavier Vallat, heeft gisteren te Parijs een conferentie gehouden over de Vrijmetselarij. Hij betoogde o.a., dat de uitbarsting der volkswoede op 6 Februari het gevolg was van het feit, dat de massa bad be grepen. dat het kabinet-Chautemps alles in t werk heeft gesteld om het Stavisky-schandaal te doofpotten en dus medeplichtig is. Hij be wees daarna, door tal van voorbeelden, hoe noodlottig de rol is der Fransche Franc-maqon- nerie. Om tien uur in den morgen hielden de troe pen van het garnizoen Moskou van Vorosjilov een parade op het Roode Plein. Na afloop daar van hield Vorosjilov een rede. Nieuwe leden van het roode leger legden den eed van trouw af. Tenslotte defileerden artillerie, cavalerie, infan terie, gemotoriseerde troepen en tank-afdeelin- gen, terwijl talrijke escadrilles in gesloten for matie boven het Roode Plein cirkelden. Colon nes gewapende arbeiders, leden der communis tische jeugdorganisaties, studenten en vetera nen die aan den burgeroorlog hebben deelge nomen, maakten de parade mee. Stalin, Molotov en Kalinin sloegen de parade gade vanaf een tribune die voor het mausoleum van Lenin opgeslagen was. Op dezelfde tribune hadden plaats genomen de leden van het corps diplomatique, de buitenlandsche militaire atta- ché's, vele toeristen, communistische delegaties uit het buitenland en een aantal leden van den Oostenrijkschen Schutzbund die eerst naar Tsje- cho-Slowakije uitgeweken waren en thans naar Rusland getrokken zijn. Na de parade trok een lange optocht door de straten van Moskou waarin dundoeken en plakkaten met propagandistische leuzen werden meegedragen. PARIJS, 1 Mei (Reuter). De prefectuur van politie deelt mede dat het leven in den morgen van Dinsdag gewoon zijn gang ging. Er hadden 47 arrestaties plaats wegens opruierü in de om geving van fabrieken. Op een totaal van 380.000 fabrieksarbeiders werkten er 72.000 niet. In dit laatste geval waren 42 000 arbeiders begrepen van fabrieken die door de directie voor een dag waren stopgezet. In de fabrieken der tabaks en lucifers-regie lag het werk stil. Te Toulon hadden de gewone 1 Mei-demon straties plaats. Incidenten deden zich niet voor. Uit Rijssel wordt gemeld dat het aantal 1 Mei-stakers beduidend lager was dan gewoon lijk. Een optocht trok door de stad. Een vecht partij ontstond tusschen 200 communisten en de achterhoede der socialisten. MADRID, 1 Mei (Reuter). Het aantal 1 Mei stakers was bijzonder groot. Uit Glorieta de Bilbao worden botsingen gemeld tusschen politie en extremisten. Te Madrid lag alles stil. De stadstram en ook de ondergrondsche spoorweg reden niet. Alle magazijnen waren gesloten. Slechts de tabaks zaken waren tot elf uur open. De politie had uitgebreide maatregelen genomen. Een groote politiemacht, door troepen versterkt, bezette de strategische punten der stad. Onze Belgische correspondent seint ons: Dinsdagmiddag om half drie trok een op tocht van 500 Brusselsche communisten door de stad. Om vijf uur was het de beurt der socialisten. De Roode Wachten, in grijs uni form, doch zonder wapenen, openden den stoet. Achter een dundoek: „plaats voor de armen" liep de millionair Vandervelde met een aantal socialistische Kamerleden en senatoren. De op tocht was zeer lang, doch de publieke belang stelling niet zoo groot als andere jaren- In het centrum was het verkeer een uur lang onderbroken. Een groote meeting in de open lucht had plaats. Ook te Gent werd een optocht gehouden. Oud- miriister Anseele en andere socialistische leiders liepen voorop in den stoet. Het fascistenhuis werd met steenen bekogeld. De politie wist de aanvallers evenwel te verdrijven. NEW-YORK, 1 Mei (Reuter). Tot heden heeft de 1 Mei-viering geen incidenten ten gevolge gehad te New-York en in andere groote steden. De communistische betooging in de hoofdstad der Vereenigde Staten liep zoo gemoedelijk, dat de politiemacht 'die de orde handhaafde, schik had in het geval. LONDEN, 1 Mei (Reuter); De 1 Mei-dag werd te Londen kalm herdacht. De gewone op tochten van de communisten en den linker vleugel der Labour Partij naar Hyde Park werd gehouden onder leiding der politie. De gebrui kelijke redevoeringen werden uitgesproken en de verschillende moties aangenomen zonder dat iets de orde verstoorde. HAVANA, 1 Mei (Reuter). De troepen moes ten te hulp komen om de communisten die de monstreerden ter gelegenheid van den 1 Mei en ernstige troebelen dreigden te veroorzaken, te verjagen. Er werden eenige salvo's gelost en traanverwekkende bommen geworpen. Men telt eenige gewonden, doch geen dooden. Prins Starhemberg benoemd tot vice-kanselier. Feest van den Arbeid in Duitschland. Alom feestoptochten. 1 Mei-viering in het algemeen rustig verloopen. Feestelijkheden in Rusland, stakingen in Span je, demonstraties in Frankrijk en België. De Tweede Kamer begon met de behandeling van het wetsontwerp houdende nadere voorzie ningen ter bescherming van de openbare orde. Mr. Th. Muller Massis pleit voor Onnes. Onze gezant in Zweden, mr. A. baron Sweerts de Landas Wyborgh, eervol ontslagen. Commissie van advies bij de uitvoering der landbouwcrisiswetgeving geïnstalleerd. I Mei-onrust in Amsterdam en Rotterdam. New-Yorksche Beurs: Vaste opening, onregel matig verloop, slot verdeeld. OO Meimaand De maanden van koude en kilte en dorheid zijn voorbij. De lente is in het land, het prille groen prijkt alom glanzend in de zon, de bloemenperken in de plantsoenen bloeien geurig en kleurig open. Dartele vogels zwieren zilver-glimmend boven glinsterende daken. Het is Mei in de natuur. Mei ook in het hart van de menschen, waarin de nevel van den winter ook door de zon is verdrongen, waarin ook de vernieuwing is ingetreden. Wijd open staan de ramen om in de schoongemaakte huizen, waarin een schaarsche kachel nog denken doet aan de koude, die was, binnen te laten de weelde van de lente, die is, die we om en in ons voelen als een versterkende, verjongende, vernieu wende kracht. In de kerken prijkt een beeld te midden der mooiste bloemen, want aan Haar is deze maand van lente- praal en lentepracht gewijd, aan Haar, die ons bracht het Nieuwe Leven. PARIJS, 1 Mei (Reuter). Indien niet een of ander land Trotzki binnen 48 uur gastvrijheid heeft aangeboden, is het zeer wel mogelijk, dat de Fransche regeering hem interneert. Trotzki, die klaarblijkelijk vreest vermoord te worden, reist van herberg tot herberg en van hotel tot hotel in een straal van 100 kilometer rond Pa rijs, steeds vergezeld van zijn echtgenoote en een particulieren detective. Naar verluidt heeft hij geen twee nachten in hetzelfde bed geslapen, sinds hij uit Barbizon is vertrokken. Wij hebben een officieel bericht van het D. N. B. gepubliceerd, waarin gezegd werd, dat de leider van het Duitsche Arbeidsfront, Dr. Ley. verboden had tegelijk lid te zijn van genoemd front en van de Katholieke werklieden- en gezellenVereenigingen. De „Germania" verneemt van goed onder richte zijde, dat over deze kwestie nog onder handelingen zweven tusschen den H. Stoel, het episcopaat en officieele personen der Rijksre geering. Te Straatsburg is een nabij het station ge legen groote opslagplaats door brand verwoest. De schade bedraagt 5 millioen francs. In het gezin van den Italiaanschen kroon prins, die naar men weet gehuwd is met de Belgische prinses Marie-José, wordt eind Aug. of begin September een „blijde gebeurtenis" verwacht. INj uvuu rm uinn m i) i)tvZ. Stand op Woensdag 1 uur v.m.: 747 Vorige stand: 749

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1