Mr. Muller Massis pleit voor Onnes Eerste Mei in de hoofdstad New-Yorksche Beurs EEN INDRUKWEKKEND BETOOG MARKTEN i WOENSDAG 2 MEI 1934 .Vrijspraak gevraagd Uitvoerig bespreekt de verdediger het rammelend getuigen- materiaal In oorlogstijd Na de pauze De „soiré in Louis XVI Dief en heler Juridische bezwaren Alleen de communisten zijn lastig Schietpartij in de Maasstad Examen politie-diploma VERKORTE BALANS Van de Nederlandsche Bank Na vaste opening verkreeg de markt een onregelmatig aanzien, het slot was ver deeld WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 1 Mei STOOMVAARTLIJNEN Dinsdag zette Mr. Kappeyne v. d. Coppelo zijn pleidooi in de Onneszaak voort. PI. gaat uitvoerig het financieel verleden van verdachte Onnes na, om aan te toonen, dat de lezing van Onnes meer geloof verdient dan die van een getuige als Koning, Uit het accoun tantsrapport Hamelberg heeft pL geheel andere conclusies getrokken dan de Officier. Er was geen sprake van, dat verd. moeite had met par ticuliere schulden, die trpuwens in korten tijd aanmerkelijk waren afgenomen. Meer in het bijzonder besprak pi. vervolgens de belastingschulden. Op het oogenblik van de inbraak, was slechts een deel van de belasting schulden direct invorderbaar, een belangrijk deel was trouwens reeds voldaan. Er was dus geen sprake van, dat er een vervolging dreigde van de zijde van de belastingambtenaren. Pi- vestigt er de aandacht op, dat vele groote zakenlieden, met het oog op de rente, eerst hun belasting betalen na ontvangst van 1932. De financieele positie op 1 Maart 1932 was zeker niet van dien aard, dat Onnes er geen uitweg in kon zien. Wat de handelszaak van den heer Onnes betreft, ook daar was de toestand niet zoodanig, dat onmiddellijk voorziening noo- dig was. Pas na Mei 1932 (dus twee maanden na de inbraak) werden groote verliezen geleden. PI. geeft dan een overzicht van de onderhan deling door Onnes met de Hollandsche Bank v. Zuid-Amerika. Steeds zag Onnes de mogelijk heid, déar een crediet te krijgen. Tijdens die onderhandelingen geschiedde de inbraak, en direct zal hij toen gedacht hebben: als de die ven niet vlug gearresteerd worden, zal de ver zekering moeten uitbetalen. Doch wanneer de inbraak niet zou zijn gepleegd, zou verd. toch voor de noodige liquiditeit hebben kunnen zor gen, b.v. door verkoop van het pand aan Plein 1813 te Den Haag, door verkoopen van kunst voorwerpen en in de derde plaats door belee- ning van kunstvoorwerpen. Door de tijdsomstandigheden was het eerste en tweede misschien minder gemakkelijk, maar de beleening en gros was zeer wel mogelijk. Daarvoor was het noodzakelijk, dat de be- tangen-gemeenschap Onnes-Goudstikker werd ontbonden. Daarbij kwam nog, dat de belan gengemeenschap zeer weinig opleverde. Moreel was verdachte volkomen gerechtigd, het contract te verbreken. Een opzeggingstermijn werd er niet genoemd, en het zal toch wel niet de bedoeling zijn geweest om de samen werking eeuwig te doen duren. Ware verdachte in Mei 1933 niet gearres teerd, dan zou verd. al zijn schulden hebben kunnen betalen en dan zou hij in Duitsch- land een landgoed hebben betrokken. Onnes had de vruchten van de inbraak niet direct noodig, terwijl daar tegenover staat, dat Koning in groote moeilijkheden verkeerde. Neem nu een oogenblik aan, aldus pi., dat Onnes de inbraak wèl in elkaar heeft gezet. Hij zou dan f 8000 hebben moeten betalen aan de „verhuizers". Hij ontving f 9000 van Goudstik ker. Zou hij zich dan niet hebben gehaast om de „verhuizers" te betalen.... Uit de geheele financieele positie van Onnes blijkt, dat hij de Inbraak niet gepleegd kan hebben. Na deze zakelijke beschouwingen besprak pl. de figuur van Onnes als mensch. Van vele kanten zijn by pl. brieven binnengekomen, waarin door menschen, die hem goed ken den niets dan goeds van verd. wordt ge zegd. Zij schetsen hem als een edel, betrouw baar en behulpzaam man. Zoo schreef b.v. een oud-employé, dat hij bij het uitbreken van den wereldoorlog in dienst moest. Hij dacht zijn betrekking kwijt te zijn, doch het omgekeerde was waar. De heer Onnes had hem vier jaar lang zijn volle salaris uitbetaald en na de mo bilisatie was zijn plaats open. Voorts herinnerde pl. aan wat Cmnes heeft gedaan voor de Am- sterdamsche haven, voor den koffiehandel en voor Breukelen en de Vechtstreek. Wat Onnes gedurende den wereldoorlog deed, Js tijdens dit proces niet eens de vraag ge weest. De Officier heeft er wel enkele toespe lingen op gemaakt in „cacao-verpakking". Ver volgens geeft pl. dan eenige voorbeelden van Onnes' internationale relaties in die jaren, hij legt een desbetreffend dossier over, waaruit de waarde van zijn bemoeiingen kan blijken. On nes wist o.a. te bereiken, dat het Duitsche mijnenveld werd verlegd, wat voor de visschers van groot belang is geweest; Onnes heeft we ten te bereiken in die jaren, dat tegen compen satie uit Duitschland toch de materialen wer den geleverd, die noodig waren om onze duik- booten af te bouwen. Onnes werd het eerst op de hoogte gesteld van het feit, dat Duitschland den verscherpten duikbootenoorlog zou gaan voeren en hij verkreeg machtiging dit aan onze regeering mee te deelen. Voor de waarde van Onnes' werk in die dagen wijst pl. nogmaals naar het desbetreffende dossier. De reizen, die Onnes in die dagen heeft gemaakt voor ons land, hebben duizenden gekost. En het resul taat was, dat hij op de zwarte lijst van Enge land werd geplaatst, wat voor hem een schade van 2 millioen beteekende. Dit was voor hem het begin van de financieele crisis, waarvoor Onnes zich in 1922 zag geplaatst. En tegep dezen man, met een dergelijk goed en verdienstelijk verleden, zou men bewijs wil len aanvoeren uit de verklaringen van een man, in wiens verleden men geen enkel licht punt heeft kunnen ontdekken. Daarom heeft deze man een jaar in voorarrest doorgebracht, daarom werd hij een jaar van den huiselijken haard verwijderd, daarom werd zoo menig toe komstplan vernietigd. Nu is de „Genehmigung" op den aankoop van het Duitsche landgoed niet gegeven, nu is zijn Duitsche vermogen geblokkeerd, omdat de ver zekeringsmaatschappijen, naar aanleiding van dit proces, op dat vermogen beslag hebben doen leggen. Is dat dan alles niet reeds te veel? roept pl. nit- Moge dan aldus besluit mr. Kappeyne voor dezen onschuldige een vrijspraak volgen, als het kan uit overtuiging. De zitting wordt dan geschorst tot twee uur, dan zal mr. Muller Massis zijn pleidooi voort zetten. Donderdag wordt re- en duplieken ge houden. Na de pauze is het woord aan mr. Th. Muller Massis. PL wil nog de aandacht vragen voor enkele punten, die ook door den Officier zijn bespro ken, n.l. het gebeurde in Louis XVI op 12 April en 2o de door het O. M. beweerde tegenwerking van Onnes tegen Johanknegt bij diens bezoek aan het Kasteel. Beide kwesties betreffen in hoofdzaak de gestie en den persoon van Johanknegt, de eer. ste regardeert ook weer Koning, Witbraad en Biesing. Johanknegt is een vreemde mengeling, misschien is hü half een patiënt, hij is een veel gecompliceerder persoonlijkheid dan Ko ning. De strafbare handeling van Johanknegt is naar pl.'s meening niet bewezen, en spr. twij felt dan ook niet aan de vrijspraak van Johanknegt. Johanknegt's werkmethode is vreemd ge weest, hij heeft die werkmethode aangevoerd om het bezit der bij de huiszoeking bij hem gevonden miniaturen te verklaren en zich tegen de verdenking van heling of verduistering dier voorwerpen te verweren. Mijn bedoeling, zegt hij, was niet om die bij Johanknegt gevonden miniaturen op clandes tiene wijze in het bezit van Koning te brengen, maar dat Witbraad die aan Koning zou geven om in Londen te verkoopen. Tegenover inspec teur Posthuma heeft hij echter verklaard, dat hij de miniaturen in Koning's zak zou laten steken om hem te doen arresteeren. Erg rui terlijk zooals de Officier het noemt is Johanknegt dus niet in zijn bekentenis ge weest. Toen de miniaturen bij de huiszoeking zijn gevonden, verklaarden Johanknegt en zijn secretaresse, dat zij die bewaarden in overleg met de politie (de Utrechtsche rechercheurs), later ontkent hij weer overleg te hebben ge pleegd met de rechercheurs over het achter houden. Getuige Meijering, de huishoudster van Johanknegt, verklaart zeer positief, dat Johan knegt haar kort na de inbraak (binnen de ze ven weken dat het gebeurd is) gezegd had, te weten wie de inbraak had gepleegd. Deze ge tuige weet zich verschillende bijzonderheden te herinneren, bijzonderheden, die door J. worden ontkend. Met de verklaringen van Johanknegt en juffr. N. moet men hoogst voorzichtig zijn. De verdere vraag van betrouwbaarheid van Johanknegt hangt ten nauwste samen met de betrouwbaarheid der Utrechtsche rechercheurs. Uitvoerig schetst pl. dan de houding der recher cheurs. Men dient hij hun beoordeeling niet te vergeten, dat zij zich door Johanknegt aan den leiband hebben laten voeren. Van Johanknegt ging een funest suggestieve invloed uit. Maar ook vergete men niet, dat commissarissen van politie en andere politie-autoriteiten te Am sterdam aan Johanknegt een schitterend ge. tuigschrift hadden gegeven en een van hen stelde hem zelfs in de gelegenheid Witbraad op zijn bureau te ontvangen. Ook deze com missaris is naar pl.'s meening volkomen te goeder trouw. Pl. wil aannemen, dat hiertoe ook de capaciteiten van Johanknegt zullen meegewerkt hebben, maar ook zijn buitenge wone sluwheid en handigheid. Dat hun verbalen niet de geheele waarheid bevatten omdat de „schakels" niet genoemd mochten worden en zij van die wetenschap geen melding maakten, is wellicht niet geheel ongegrond. Voorts bespreekt pl. de verhouding tusschen juffrouw N. en Johanknegt. Getuige N. ver klaart zelf, dat er afspraken bestonden tus schen Johanknegt en haar om dingen op be paalde wijze te verklaren. Pl. herinnert in dit verband aan de wijze waarop zü agent Klaas- sen spaarden. De mogelijkheid bestaat zeer wel, dat er een „algemeene afspraak" was, om het in elk ge val bij moeilijkheden te doen voorkomen of de rechercheurs ten nauwste in al hun doen en laten erbij betrokken en van alles op de hoogte waren. Uitvoerig bespreekt pl. vervolgens de ge schiedenis van de Hollandsche Rading. Johanknegt heeft vanuit Nieuwersluis het hoofdbureau van politie te Utrecht opgebeld. Johanknegt zegt, dat het te ruim 11.15 uur is gebeurd, er is echter vrijwel zeker komen vast te staan, dat dit gesprek pas te ruim 12 uur is gevoerd. Ook herinnert mr. Muller Massis aan de gevonden voetsporen in Hollandsche Rading. N. en Johanknegt's verklaring over de voorbe spreking betreffende de vindplaats van het goed versphillen aanmerkelijk. Zeer eigenaardig in dit verband is de bewe ring van Johanknegt: „Als ze het van mij al leen zeggen, dat ik het goed begraven heb bij de Holl. Rading, neem ik het op me, maar Manda waag ik er niet aan." De rechercheurs hebben echter nog het een, noch het ander be weerd, maar ze hebben alleen gezegd, dat ze den boel daar gevonden hebben. Vervolgens bespreekt pl. het aandeel dat Wit braad in de Holl. Rading Comedie heeft gehad. „Ik weet niet," aldus mr. Muller Massis, „wat daar achter steekt, maar vraag of de geheele combinatie verdachten-getuigen niet doende is ons een rad voor de oogen te draaien! Over de geschiedenis bij het waterkraantje in het instructiegebouw wil pl. niet spreken, daar dit een persoonlijke zaak van de beide rechercheurs is geworden, die hun eigen raads man hebben. Pl. is dan genaderd tot de gebeurtenissen in café „Louis XVI". Hierbij dient dadelijk te worden gememoreerd, dat zelfs Johanknegt, die over het vertoonen van het flaconnetje spreekt, verklaart dat Onnes niets zeide. Het verhaal, dat Koning hierover ophing is heel anders: toen Johanknegt het voorwerp zelf aan Onnes toon de zou hij niet langer hebben kunnen ont kennen. Aan de hand van de getuigenverklaringen bespreekt pl. uitvoerig de vraag of het flacon netje zelf of een foto is vertoond aan Onnes. Hij meent te mogen concludeeren, dat de flacon zelf geen oogenblik op de proppen is gekomen in Louis XVI, slechts foto's zijn getoond. Ook Johanknegt's verklaring zelf is op dit punt zeer onzeker. Het gaat er om, of Johanknegt zelf „Wahrheit und Dichtung" te onderschei den weet. Zijn heele persoonlijkheid, zijn heele wijze van antwoorden met omhalen enz. wijzen daar niet op. Na deze kwestie tot in bijzonderheden te hebben besproken, behandelde pl. de houding van Onnes tegenover Johanknegt. Onnes was op Johanknegt's bezoeken en zijn opgeblazen bemoeiingen niet bijster gesteld. Johanknegt heeft Onnes in Louis XVI ont boden. Hij is gekomen en heeft langen tijd op Johanknegt gewacht. Dit wijst toch wel op groote medewerking van de zijde van Onnes. Door hem echter zoo lang in Louis XVI te laten wachten, behandelde Johanknegt den heer Onnes op een kwajongensachtige manier. Op 6 September brengt Johanknegt in ge zelschap van Manda N. een bezoek op Nijen- rode. Onnes zou geschrokken zijn, toen Johan knegt hem het portret van Koning toonde. Maar wanneer dat waar is, is het nog zeer te begrijpen. Koning immers was de man, die Onnes chanteerde. Ten slotte hield pl. een kleine resumtie in verband met het slot van het requisitoir. Het O. M. zeide: „Alle anderen hebben een ruiter lijke bekentenis afgelegd, alleen Onnes niet. Wat men maar een ruiterlijke bekentenis noemt! „Hoe die van Koning tot stand kwam, heb ik reeds betoogd," aldus pl. Wat de anderen betreft: een ruiterlijke bekentenis houdt in, een bekentenis van schuld. Allen, behalve. Johan- knegt, staan terecht wegens medeplichtigheid aan oplichting. En allen trekken iedere weten schap van of bekendheid met verzekerings questies ter zitting terug. Men kan een zaak in mootjes snijden, zooals hier gebeurde, maar niet een verklaring van een getuige, waarop recht gedaan zou moeten worden naar over tuiging. En ook uit dien hoek moeten gezien worden de verklaringen van hen die, na een formeele terechtstelling in hun eigen zaak na hun ontkentenis van alles wat in hun eigen nadeel kan strekken, als getuigen tegen Onnes Zaterdagmiddag werd ten aanschouwen van meer dan 100.000 menschen in het Wembley Stadion de eindstrijd om de Cup gespeeld tusschen Portsmouth en Man chester City. De Koning overhandigt aan den aanvoerder van Manchester City, dat den wedstrijd met 21 won, den paaien beker worden gebruikt. Waarbij dan nog te voegen is de brave verklaring van den getuige Koning in de zaak Witbraad, n.l. dat hij overtuigd was, dat Witbraad van het verzekeringsidee destijds werkelijk niets had geweten. Denken wij in dit verband aan het voorbeeld: dief en heler. De dief is getuige, maar hü ontkent zijn eigen diefstal en hij verklaart alleen den boel aan den heler verkocht te hebben. Zou het O. M. dat een ruiterlijke bekentenis noemen en zijn verklaring als getuige aanvaarden. Knippen nit beëedigde getuigenverkla ringen wat men noodig heeft voor een be- wijsconstructie, terwijl men dien getuige overigens wantrouwt, zou een systeem zijn, waaraan geen Nederlandsche rechter zich bezondigen zal. Het O. M. zegt: „Misschien is Onnes ingegaan op de voorstellen van Koning, deze kwam als „the right man in the right place". De ver dediging heeft getracht aan te toonen, dat Ko ning was „the wrong man in the right place" De mefisto, die wist en voelde dat hij Onnes tot geldelijke beloften zou kunnen brengen door bedreiging met schandaal. Ligt in bovengenoemde woorden van het O. M. niet reeds voldoende twijfel aangaande de volle waarheid van Koning's verklaringen op gesloten? Er blijkt uit, dat ook het O. M. in zijn hart niet gelooft aan het verhaal, dat Ko ning ons gelieft op te disschen, het belange- looze, ja haast menschlievende verhaal dat niet alleen reeds daarom, maar ook wegens tal reeds gepleite bijzonderheden eenvoudig onge loofwaardig is. Het O. M. voelt het in zijn hart ook zeer goed en daarom kan zijn vreugde niet on vermengd c-n niet oprecht zijn dat dit ram melend getuigenmateriaal een ernstige bedrei ging vormt voor de juistheid van een veroor deeling. Tot besluit van zijn indrukwekkend pleidooi brengt mr. Muller Massis eenige punten van juridischen of juridisch feitelijken aard naar voren. Mr. Muller Massis wil hierna, niet op ver zoek van verdachte, maar ambtshalve, nog enkele juridische bezwaren tegen de dagvaar ding in 't midden brengen. De dagvaarding zegt, dat Onnes verschillende verzekeringsmaat schappijen heeft bewogen en/of doen bewegen tot het aangaan van een dading, althans tot het uitbetalen van geldsbedragen ter vergoe ding van door diefstal geleden schade. De dag vaarding lo.at de vraag in het onzekere of be doeld is onmiddellijk of middellijk daderschap. Doen plegen is wel genoemd, maar niet uitge maakt. Nergens wordt vermeld, dat Onnes den heer v. d. Dussen (expert voor de verzekerin gen) heeft doen bewegen; de bedrieglijke mid delen, welke zijn aangewend, worden aan hem zelf toebedeeld, niet aan de manus ministrae, die ze te goeder trouw zou hebben aangewend. De bedoeling van de dagvaarding is recht streeks daderschap, maar dan mist men daar in, dat verdachte, toen hij de bedrieglijke mid delen gebruikte, wist, dat deze dienden tot het bewegen van assuradeuren. M. a. w. met alleen de vermelding, dat v. d. Dussen door assura deuren aangewezen was tot het instellen van een onderzoek naar den diefstal en de schade, maar dat hij, verdachte, wist, dat deze v. d. Dussen daar als vertegenwoordiger van de as surantiemaatschappijen was, dat hij van zijn bevindingen mededeeling en rapport aan die maatschappijen zou uitbrengen en dat dit op eenigerlei wijze zou meewerken tot hun besluit, Pi. verwijst voor soortgelijke gevallen naar arresten van den Hoogen Raad. Bewezen moet worden, dat v. d. Dussen in den waan is gebracht door de bedrieglijke mid delen, welke door Onnes zijn gebruikt. Dit is niet het geval. Pl. beroept zich daartoe op de verklaring van v. d. Dussen zelf, die hij uit voerig nagaat en van het grootste belang acht. Zoowel op feitelijke gronden, waaruit volgt dat op dat bewijs de verdachte niet veroordeeld kan worden, als op de juridisch en juridisch- feitelijke gronden, waaruit zonneklaar blijkt, dat hij niet veroordeeld kan worden zoo ein digt mr. Muller Massis vraag ik met over tuiging zijn vrijspraak. Hierna wordt de zitting geschorst tot Don derdag voor de replieken. AMSTERDAM, 1 Mei. Tabak. Per s.s. „Trollus" werden hier aangevoerd 3484 pakken Sumatra-, zijnde 508 pn. Deli Mij.-D-Langkat-3, 61 pn id- ld-ld-KR_2, 548 pn. ld-QM-3, 91 pn. id-id-KR-2, 59 pn. ld-PG-KR-2, 766 pn. id-AB-4, 397 pn. id-QB-3, 48 pn. id-id-KR-2, 403 pn. id-E-4, 24 pn. ld-id-5, 86 pn. id-id-KR-2, 148 pn. id-QM-5, 77 pn. Q-Langkat D-Lkt ,59 pn. Q-Langkat-QM, 8 pn. Z-Langkat-QM, 119 pn. Q-Langkat-E en 82 pn. Q-Langkat-PG. DEN BOSCH, 1 Mei. Boter. Aanvoer 22.450 K.G. Hoogste prijs 1.44, laagste prijs 1.38, laagste prijs 1.41 per K.G. GRONINGEN, 1 Mei. Graan. Inlandsche rogge 7.107.50. wintergerst 4.104.50, zomergerst 4.25 4.60, haver (wltj 5.105.40, groene erwten 6.00 8.25, karwyzaad 17—22.50, gele mosterdzaad 9 12.50, blauwe maanzaad 1215.50, buitenlandsehe gerst 4.604.90, ronde mals 5.305.65, platte mals 4.805.20, lijnzaad witbloei 6.007.50, lijn zaad blauwbloel ë.007.50. PURMEREND, 1 Mei. Kaas. Gemeentelijke Kaas. beurs Aangevoerd: 22 parijten kaas, wegende 46.000 K.G., handel vlug. hoogste prijs f 18. PURMEREND, 1 Mei. Coöp. Centrale Eierveillng. Aanvoer 255.000 eendeleren 1.602.75, 70-80 K.G. 2.90—3.10, 65-66 K.G. 2.40—2.60, 63-64 K.G. 2.30 —2.40, 60-62 K.G. 2.10—2.30. 58-59 K.G. 2.10— 2.20, 65-57 K.G. 2.002.20. 53-55 K.G. 1.90—2.10, 50-52 K.G. 1.80—1.90. Na afloop van de vergadering der C. P. H. op het terrein van het voormalig Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam, trok een groep communisten langs het Duitsche Consulaat op den Wetering schans, waar een Hakenkruisvlag uithing in verband met de viering van den Nationalen dag van den Arbeid in Duitschland. De com munisten begonnen te schreeuwen en te joelen Voor het gebouw was politie geposteerd, die al spoedig versterking van ruiters kreeg. De de monstranten werden daarop uiteengedreven. Een nieuwe botsing van ernstiger aard ont stond in een ander deel der stad. Op de Haar lemmerstraat vertoonde zich plotseling 'n groep communisten, voorzien van roode vlaggen met opschriften. Er werden spreekkoren gezegd en gezongen. Van het hoofdbureau van politie wer den twee „overval-auto's" met manschappen on der bevel van een inspecteur gezonden. De po litie haalde de trekkende groep bij de Wierin- gerstraat in en gelaste uiteen te gaan. Hier aan wilde men niet voldoen. De politie trok daarop sabel en gummistok en joeg de demon stranten uiteen. Op den Haarlemmerdijk moest de politie wederom opnieuw tegen een groep optreden. En ten slotte verzamelden de demon stranten zich voor den derden keer in de Willemstraat. De politie han ondertusschen nog meer versterking ontvangen en trad opnieuw krachtig tegen hen op, waarbij verschillende personen rake klappen opliepen. Het bleef in deze buurt nog lang rumoerig. Over het algemeen is de 1 Mei-dag goed ver- loopen. Verschillende groepen belegden verga deringen en alleen aan de S.D.A.P. was het toe gestaan 's avonds een fakkeloptocht te houden. Deze stoet vertrok van het Frederik Hendrik plantsoen langs de Rozengracht naar 't nieuwe parkeerterrein op het gedempte Rokin. Hierbij deden zich geen incidenten voor. Den anderen partijen, zooals C.P.H. en O.S.P. en de groep Sneevliet, was het houden van be toogingen niet toegestaan. De communisten be legden nog een avondvergadering in de kleine zaal van het R.A.I.-gebouw. Met het oog op mogelijke incidenten was er in de omgeving een zeer sterke politiemacht aanwezig. In de Oleanderstraat aan de Linkermaas oever te Roterdam is het Dinsdag eenigen tijd zeer rumoerig geweest. Door deze straat moest de 1 Mei-optocht van de S. D. A. P. trekken. Voor de stoet kwam probeerden Communisten een optocht te formeeren met het doel om bij de komst van de S.D.A.P.-tocht deze met spreekkoren te begroeten. De politie verhinderde dit en de demonstran ten werden verjaagd. De politie werd toen met steenen bekogeld en van de daken van eenige huizen werd met stukken ijzer en steen naar de agenten gegooid. Bovendien werd ook van eenige daker. geschoten. De politie heeft daar op teruggeschoten,, niemand is echter geraakt. Een onderzoek naar de daders van deze schietpartij werd ingesteld. Dank zij het door tastend optreden van de politie was de rust spoedig weergekeerd. Op verschillende punten van de stad is het voorts onrustig geweest. Het bestuur der politievakopleiding van den Ned. R.K. Politiebond „St. Michaël", maakt be kend, dat het examen ter verkrijging van het politie-diploma dit jaar wordt gehouden: a. voor wat het schriftelijk gedeelte betreft op 18 September in verschillende plaatsen des lands; b. voor wat betreft het mondeling gedeelte op 22 October en volgende dagen te 's Hertogen bosch. Activa Binnen! Wissels, Prom., enz. in disc.: Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Pap. o.h. buit. 1. dlse. Idem Eig. Portel. Af: Verkocht, maar voor de Bank nog niet algeloopen Totaal Beleen. (incL Voors. in Reken.-Coui. op Onderpand) Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Op Effecten Op Goederen en Specie Totaal Voorsch. a. h. Rijk (Art. 16 d. Bankwet '19 K.B. v. 28 Sept '18. Stbl. No. 553) Munt en materiaal: Munt. Goud Muntmat. Goud Totaal Munt, Zilv. enz. Muntmat., Zilver Totaal Belegg. v. 115 Kap.. Res. en Pensioen!... Gebouwen en Meub. der Bank Div Rekeningen Staat d. Nederlanden (Wet v. 27 Mei 1932 StbL N. 221) Totaal Passiva Kapitaal Reservefonds Bijzondere Reserve Pensioenfonds Bankb. In omloop Bankass. In omloop Rek.-Court. Saldo's: Van het Rijk Van anderen Div. Reken Totaal t w.v Besch. Metaalsaido, i Stbl. No. 3 Schatkistp., 30 April '34 23.814.973 282.415 5.171.837 23 April '34 22.977.686 183.066 5.C15.350 29.269.226 1.154.475 28.176.104 1.154.475 1.154.475 124.011.527* 5.724.749 53.893.660 1.154.475 100.647.839* 3 736.079 42.243.726 183.629.937 146.627.644 179.500.084* 143.172.735* 4.129.853 3.454.909 183.629.937* 106.720.685 685.022.201 146.627.644* 106.716.535 679.690.245 791.742.886 24.963.596 786.406.780 25.688.162 816.706.482f 21.240.383 5.000.000 15.763.640 18.331.195 812.094.943t 21.201.699 5.000.000 11.083.697 18.331.195 1.091.095.340 1.043.669.761 20.000.000 20.000.000 3.749.272 3.749.272 5.000.000 5 000.000 8.747.703 8.747.703 954.595.755 900.313.260 2.322.906 204.830 13.367.982 22.939.778 78.167.897 77.646.457 5.143.823 5.068.459 1.091.095.340 76.424.425 6.567.252 398.337.385 J43.669.761 76.424.425 6.567.252 412.665.932 NEW-YORK, 1 Mei (Part.) De effectenbeurs legde heden bij de opening een vaste houding aan den dag. Wederom was de handel van beperkte afmetingen, doch voor diverse specialiteiten bestond eenige vraag. Waar de prijzen van de toonaangevende goederen op de productenmarkten naar beneden liepen, zocht men naar de oorzaak van de verbeterde tendenz. Over het algemeen helde men over tot de meening, dat het groote weerstands vermogen van de beurs moest worden toege schreven aan de technische positie. Door de liquidaties der laatste dagen zijn de koersen van de meeste fondsensoorten weer op een ni veau komen te liggen, dat de kiem van een herstel inhoudt. De markt is niet meer zoo een zijdig georiënteerd als eenigen tijd geleden en tal van hausseposities zijn onlangs tot afwik keling gekomen. Waar zich in het bedrijfsleven verschillende factoren van verbetering blijven voordoen, acht men een opwaartsche koers- beweging niet misplaatst. De onzekerheid, waar in men verkeert omtrent de regeeringspolitiek, vormt evenwel de grootste belemmering voor een koersherstel. Bovendien is in steeds bree der kring de meening gaan post vatten, dat inflationische maatregelen niet zullen wor den genomen, zoodat een hausse uit dit oog punt beschouwd, dient te worden uitgeschakeld. Een stijging, gebaseerd op een verbetering van het zakenleven, is echter verre te prefereeren boven een rijzing, voortspruitende uit inflatie. Nadat de eerste koersen tot stand waren ge komen, die meerendeels om en nabij het vorig slot lagen, trad een herstel in, dat echter geen groote afmetingen aannam en later plaats maakte voor afbrokkelende noteeringen. Olie- waarden werden in gunstigen zin beïnvloed door de prijsverhooging van Pennsylvania ruwe met 10 punten en uitkeering van regelmatige dividenden door de Standard Oil of N. J. en de Socony Vacuum. Kunstzijde-waarden kon den na flauwe opening (Amer. Celanese vorig slot 30opening heden 29) weer verbeteren. Rubberwaarden werden hoogew afgedaan op de verwachting, dat bij een belangrijke prijsver hooging de betreffende ondernemingen er fi nancieel op vooruitgaan, daar zeer groote stocks in hun bezit zijn. Van de telegraafmaatschap- pijen verkeerden Amer. Tel. Tel. pl.m. 2 pet. in reactie op te verwachten tariefverlaging. Western Union konden zich goed handhaven. Later in den middag verkreeg de markt een onregelmatig voorkomen en waren er nog al wat fluctuaties te registreeren. Sommige af- deelingen, die aanvankelijk een opwaartsche tendenz te zien hadden gegeven, sloegen nu een benedenwaartsche richting in, terwijl andere een herstel boekten. Uiteindelijk behaalden Du Pont, U. S. Rubber, Air Reduction, U. S. Smel ting en Union Pacific een winst van 1 pet. a 1% pet., terwijl Amer. Tel. Tel., Eastman Kodak, Delew. Hudson en Norfolk Wes tern 1 pet. a 2pet. lager uit de noteering traden. De omzetten bedroegen 1.340.000 shares. Slotkoersen Mei/April Allied Chemical American Can. Co Am. Car. Foundry Am. For. Power Am. Smelting Ref Am. Tel. Tel Am. Tobacco B Am. Waterworks Anaconda Copper Ass. Gas Electr. Co. Atchison Topeka Auburn Auto Baltimore Ohio Bethl. Steel Co Canadian Pacific Case Treshing Chase National B Chesapeake Ohio Chic. Milwaukee pref. Chicago Rock Isl Chrysler Motor Cities Service Consol Gas of N.Y Continental Oil 7 Dawesleening 5 A Youngleening Deleware Hudson Dupont de Nemours Eastman Kodak El. Bond Sh. Co. General Electric Gen. Gas Electr Gen. Gas El. cl. A. General Motors Great Northern Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. Tel Kennecott Copper Koninkl. Olie Low priced shares Mc.Keesport Tin PI. A. Miss. Kansas Texas Missouri Pacific Idem pref Montgomery Ward Nat. Cash. Reg. Co. National City Bank Nat. Dairy Prod. G. A. Nat. Steei New York Central Nord American Co Norfolk Western Novadel Pennsylvania Proctor Gamble Publ. Serv. N. L Radio Corp. of Am Ssars Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-Jersey Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp. A Unit. States Leather Unit. States Rubber Unit. States Steel Corp. Wabash gew. A Westinghouse El Woolworth Build exdiv. t ex claim. I gedaan en laten. 1 30 28 144 144 146 100 IOOV2 IOIV3 26 251/4 26% 9Vs 9 93/8 39% 397/8 411/2 1171/s 118% 120 701/s 711/4 711/2 341/2 201/s 20% 151/2 151/2 16% 7/s 7/8 66 65% 673/4 41 401/4 41 271/8 27% 283/g 391/2 39 401/4 16% 157/s I6V4 66 66% 683/4 291/s 291/2 30 46 45% 46I/4 9% 9% 10% 4 4% 4% 46 46% 481/4 2% 2% 3 35% 35% 36 20% 20% 21 691/2 70% 733/4 44% 443/4 461/s 61 62 64 93% 92 94 92 93 95 151/4 153/4 16% 2IV2 211/2 22% 24 24 24 1 1 1 361/2 361/2 367/8 15% 16 171/2 16 153/4 16% 301/4 301/4 31% 391/4 39 50% 28 28 283/4 131/4 13% 14 20% 203/4 217/g 33% 33 331/4 6 25-37 6 20-40 6 55 65 851/2 85% 87% Ui/4 107/g 11% 41/4 71/4 41/2 4% 7% 73/4 27% 28I/4 301/4 17% 171/4 I8I/4 301/2 303/g 31% 16% 16% 163/4 48 471/2 49% 301/2 301/4 333/4 17% 177/a 183/4 1751/2 178 179 20% 20% 211/4 32% 33 33% 34% 351/2 37% 38% 38% 8 73/4 8I/4 47 463/4 481/4 9 83/4 87/g 151/4 153/4 16% 25% 251/4 263/4 30 291/2 32 21 21 213/a 441/4 44% 453/8 12% 123/4 133/g 1281/2 127 129 22% 223/g 231/4 5% 57/g 6 9 9 9% 22% 211/4 22 471/4 46% 49% 4 4 4 37% 37% 39 511/4 507/g 521/4 ex coupon. bieden. NEW-YORK, 1 Mei. NEW-YORK, 1 Mei. 1 Mei 30 April 1 Mei 30 April Rubber Mei 14.14 13.48 Dec. 14.90 14.24 Juli 14.34 13.68 Jan. 15.02 14.39 Sept. 14.57 13.90 Mrt. 15.24 14.56 Oct. 14.68 13.96 Suiker Mei 1.4;-46 1.44-45 Dec. 1.62 1.61 Juli 1.49 1.48-49 Jan. 1.63-64 1.62-63 Sept. 1.55-56 1.54-55 Mrt. 1.68-69 1.67-b8 Oct. 1.58 1.57 Mei 1.71-72 Ct.Cuba 3.42 3.42 Tarwe Roode Harde Tin Loco 54.60 Katoen Winter loco Winter loco 90 91% 917/s 927/8 55.20 April 54.60 55.20 Loco 10.75 10.95 Sept. 10.91-92 11.05-06 April 10.56 10.74 Oct. 10.96 11.09 Mei 10.64 10.82 Nov. 11.01 11.14 Juni 10.73-75 10.90 Dec. 11.06 11.21 Juli 10.79 10.95 Jan. Aug. 10.85 11.00 Mrt. 11.17-18 11.30-30 1 Mei 30 April 1 Mei 30 April Brussel 23.50 23.54 Oslo 25.72 25.84 Rome 8.54 8.56 A'dam 68.10 68.18 Madrid 13.75 13.76 Londen S.11H 5.13% Bern 32.57 32.63 Parijs 6.63% 6.64 Weenen 19.05 19.12 Berljja 39.64 39.72 Koffie (Rio) (Santos) Mei 8.22 8.22 Mei 10.75 10.76 Juli 8.37 8.37 Juli 10.90 10.91 Sept. 8.47 8.47 Sept. 11.28 11.29 Dec. 8.55 8.55 Dec. 11.38 11.40 Mrt. 8.61 8 62 Mrt. 11.4a 11.47 ..CHICAGO, 1 Mei 1 Mei 30 April 1 Mei 30 April Tarwe Haver Mei 787/6-79 803/8-y3 Juli 773/8-1/2 79i/,-% Sept. 78%-% b0'/k-h Mei 291/s Juli 291/s Sept. 29% 29i/4 293/g 29 H Mais Rogge Mei 44% Juli 471/3 Sept. 49% 45% 483/s 50 Mei 34% Juli 55 Sept 5b 65 bS7/8 57% Reuze) Loco ,5.72% 5.771/2 Mei 5.25 5.22% Mei **5.70 5./7V3 Juli **5.90 5.97% Sept. «6.10 6.17% Oud contract. Nieuw contract. 1 Mei 30 April Dulutb Lijnzaad Mei 1.85 Juli 1.85y3 1.86% 1.! WINNIPEG, I Mei. 1 Mei 30 April Tarwe Gerst Mei 64% 651/8 Mei 34% 35% Juli bojij, 66% Juli 3ö°/a 3b% Oct. 67% 681/g Oct. 37% 38% Rogge Lijnzaad Mei 41% 41 h Mei 1.47% 1.46^ Juli 42% 431/3 Juli 1.49 1.49% Oct. 451/8 45% Oct. 1.46% 1.46% Haver Mei 313/g 31% Juli 323/g 33 Oct. 33% 34"/, GRAANNOTEERING LIVERPOOL, 1 Mei. Tarwe. Mei 4.1 4.3 ya. 4.4; Oct. 4.6%; Dec. 4.7 Juli (Medegedeeld door Simoons Co Van 3.304.30 uur Kon. Olie Philips A'dam Rubber Anaconda Steel Beth. Steel 150&—150 231 109%—% 9%—'7/16 28%—7/16 24—23% Van 4.305 uur Kon. Olie 150% A'dam Rubber 109%110 Young 39% Beth. Steel 23% BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Vertrokken 1 Mei: Maaskerk, s„ W.-Afrika vla Bordeaux: Vanzetti, s., Leningrad; Vesta (Duitsche), s„ B'remen: Storfors, s., Bos ton (L); Triton, s., Hamburg. ROTT. LLOYD KOT ABAROE, uitreis, 1 Mei te Sabang. KOT ANOUAN, thuisreis, 1 Mei van Fort Soudan. MIJ. NEDERLAND POELAU ROEBIAH, thuisreis, 30 April ran Sa- bang. TABIAN, thuisreis, 1 Mei van Colombo. CHR. HUYGENS, thuisreis, 14 Mei van Genua. MIJ. OCEAAN POLYPHEMUS, 30 April van Amst. te Batavia. HALCYON LIJN STAD ARNHEM, 29 April van Bagnoli te Al- meria. STAD HAARLEM, 30 April van R'dam te Porto Ferrajo. KON. NED. STOOMB. MIJ. MARS, 1 Mei van Setubal naar Villa Real. HERCULES, 30 April van Cephalonia naar Vos- tizza. ORESTES, 1 Mei van Gallipoli n. Odounlouk. PLUTO, 1 Mei van Odense te Gothenburg. STELLA, thuisreis, pass. 1 Mei n.m. 1 uur 30 Lydd. AURORA, Middl. Zee n. Amst., pass. 1 Mei n.m. 1 uur 40 Lydd. EUTERPE, 1 Mei ^*an Amst. te Bordeaux. ULYSSES, 1 Mei van Salonica te Izmir. VESTA, Middl. Zee naar Amst., pass. 1 Mei n.m. 1 uur 10 Lydd. TRITON, 1 Mei van Amst. naar Hamburg. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN MAASKERK, 1 Mei van Amst. naar W.-Afrika. DIVERSE SCHEPEN BATAVIER VII, 30 April van R'dam te Aber deen. IRENE, Stettin naar Amsterdam, pass. 29 April n.m. 10 uur Brunsbuttel. JUNO, 28 April van Livorno naar Napels. MEROPE, 29 April van Oran te Triest. NEREUS, 28 April van Kopenhagen n. Gdynia. ORESTES, 28 April yan Istanboul n. Rodosto. ORPHEUS, 30 April van Amst. te Kopenhagen. PERSEUS, 28 April van Vigo naar Amsterdam. PLUTO, 30 April van Amsterdam te Odense. TITUS, 28 April van Haifa te Limni. ULYSSES, 2 April van Volo n. Salonica. STELLA, thuisreis, was 29 April 12 uur 55 n.m. 200 mijlen Z.W. \"an Lands End. ACHILLES, R'dam naar Middl. Zee, pass. 28 April Dungeness. EUTERPE, Amst. naar Bordeaux, pass. 28 April Dungeness. COSTA RICA, uitreis, 28 April te Colon. BATAVIER II. 29 April van Rotterdam te Gra- vesend. ORANJEPOLDER, 29 April van Rotterdam te Londen. NIEUWLAND, 30 April van Rotterdam te Gran gemouth. HILVERSUM, 29 April van B.-Aires n. Rosario. ALDEBARAN, 2 8 April van Rotterdam te Rio Janeiro. ALCOR, San Nicolas naar Rotterdam, pass. 28 April Teneriffe. ALDERAMIH, Rotterdam naar Rio Janeiro, pass 29 April Pernambuco. TIBA, Buenos-Aires naar Antwerpen, pass. 28 April n.m. 8 uur Ouessant. THEANO, Rotterdam naar Belfast, pass. 29 April Lizard,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2