Hevige ontploffing te Utrecht u FINANCIEN Vreeselijk drama Mislukte overval in een bank LOODS WERD PUINHOOP Sproeten komen vroeg in Sprutol. Bij alle Drogisten- CLOPPENBURG RADIO-PROGRAMMA Dagfilm HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct WOENSDAG 2 MEI 1934 In een werkplaats der Ned. Spoor wegen is een acetyleentoestel uit elkaar gesprongen Eén doode, vijftien gewonden Hoe de ramp geschiedde het Voorjaar, koop tijdig een pot Een man en vrouw te Den Haag dood in hun woning gevonden Leven van hun kind gered De oorzaak L. A. van Vliet f DOODELIJK ONGELUK In machinefabriek te Breda Werklooze jongeman te Amster dam grijpt voorraad bankbil jetten en vlucht de straat op Na achtervolging gegrepen VERLIES VOOR HOLLAND- AMERIKA LIJN Verzegel Uw Nationaal gevoel! Donderdag 3 Mei 1934 VAN EEN PAARD GEVALLEN K.N.V.B. VELOCITAS—HERACLES Toch op Hemelvaartsdag I.V.C.B. Wat er Zondag gespeeld wordt Het jaarverslag over handhaving van het bedrijf DE MOORDAANSLAG OP EEN AGENT Het wapen nog niet gevonden TEGEN DEN TRAMWAGEN OPGELOOPEN WIELRENNEN Wedstrijden te Rotterdam NED. VEREENIGING TE GENUA Hedenochtend omstreeks half acht heeft in een der werkplaatsen van de Nederland- sche Spoorwegen aan den Daalschen dijk te Utrecht een hevige ontploffing plaats gehad, waardoor een arbeider werd gedood en een vijftiental min of meer ernstig gewond. In een der loodsen stond een acetyleentoestel opgesteld. Door tot nu toe onopgehelderde oor zaak is dit toestel plotseling met een hevigen klap in de lucht gevlogen. De slag was zoo hevig, dat hij in een groot gedeelte van de stad en in de omgeving werd gehoord. Van alle kanten kwamen nieuwsgierigen toeloopen, om te zien, wat er gebeurd was. De uitwerking van de ont ploffing bleek ontzettend te zijn. De loods, waar in t toestel had gestaan, was in één slag in een puinhoop veranderd en ook de omliggende ge bouwen werden ernstig beschadigd. Onder de puinhoopen was een vrij groot aantal arbeiders begraven. Enkelen konden zich onmiddellijk be vrijden. De anderen moesten onder het puin vandaan worden gehaald. Onmiddellijk werd onder leiding van de naar de plaats des onheils gesnelde autoriteiten der spoorwegen en later onder directe leiding van den commissaris van politie, Hamoen, het opruimingswerk aangevan gen. De 53-jarige arbeider L. van Vliet bleek, toen men hem had bevrijd, overleden te zijn. Hij is waarschijnlijk op slag gedood. Van de ongeveer 15 gewonden werden de vol gende arbeiders naar de rijksklinieken overge bracht: Gijssen, Markestein, v. d. Giffen, Har- deringen, v. d. Steen, Knijf, v. d. Berg, Driehuis, Rijkamp, v. d. Voort en Knopper. Vijf van hen werden ter verpleging opgenomen. Van geen hunner is de toestand zoo ernstig, dat direct levensgevaar bestaat. De andere gewonden kon den naar huis worden vervoerd. Toen alle ge kwetsten waren geborgen, is onmiddellijk een aanvang gemaakt met het opruimen der puin hoopen. Door de ontploffing ontstond geen brand. Over deze ontploffing wordt nader gemeld: De loods, in welke hedenochtend de nood lottige ontploffing plaats had, behoort tot een complex werkplaatsen van de Nederlandsche Spoorwegen, gelegen aan den Daalschen Dijk nabij den Amsterdamschen Straatweg, even voorbij het buurtstation Utrecht. De loods was geheel van hout opgetrokken en bevatte een acetyleen-installatie, welke de benoodigde acetyleen gassen voor het bedrijf opwekt. De acetyleen wordt in een compressor op één atmospheer-druk gebracht. Toen hedenmorgen de werklieden in de sme derij, gelegen naast de houten loods, hun werk I aanvingen, bemerkten zij, dat er geen gas was. Een der arbeiders, de 44-jarige gehuwde bank werker T. G. Geyssen, begaf zich naar den compressor om te zien wat er aan haperde. Op het moment, dat hij de loods was binnenge gaan, had de ontploffing plaats. Het houten gebouwtje sloeg geheel uit elkaar, de steenen muur van de smederij aan den kant van de loods werd weggeslagen, het dak werd ten deele afgerukt en in de smederij zelf werd een groote verwoesting aangebracht. Naar alle kan ten vlogen met groote kracht de stukken ijzer en hout en richtten ontzettende verwoestingen aan. Tot op zeer grooten afstand zijn in de omliggende gebouwen en huizen alle vensters gesprongen. De kinderen van een openbare school in de Boorstraat hebben vrijaf gekregen, omdat van de school de vensters totaal zijn vernield. De 57-jarige arbeider L. A. van Vliet liep op het moment van de ontploffing op het terrein van de werkplaatsen in de burnt van de houten loods. Hij werd door een wegvliegend stuk ijzer of hout zoodanig aan het hoofd gewond, dat hij op slag gedood werd. Onmiddellijk na de ontploffing snelde van alle kanten hulp toe. Er was een vijftiental ge wonden, van wie ten slotte vier arbeiders in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Het ergst is er aan toe de genoemde arbeider Geyssen, die in de houten loods was, toen de ontploffing geschiedde. Hij is de eenige, die na dere inlichtingen over het gebeurde kan ge ven, doch tot hedenmorgen 11 uur kon hij nog niet worden gehoord. Ernstig gewond zijn ver der de 42-jarige gehuwde lasscher J. v. Geffen, de 47-jarige gehuwde voorslaander H. Hars kamp en de 36-jarige gehuwde bankwerker J. Heynekamp. De verwondingen van de overige getroffen arbeiders zijn van minder ernstigen aard. Zooals gemeld, stroomde van alle kanten het publiek toe, om te zien, wat er gebeurd was. Van het eigenlijke gebeurde op het terrein der Nederlandsche Spoorwegen viel niets waar te nemen, daar dit ver van den weg af gelegen is. Wel konden de nieuwsgierigen constateeren, welke verwoestingen de ontploffing aan de hui zen in de omgeving had toegebracht en hoe de gemeente-reinigingsdienst den geheelen och tend bezig was om overal de glasscherven op te ruimen. Op het terrein van de ontploffing zelf arri veerden spoedig tal van autoriteiten, onder wie de burgemeester mr. Ter Pelkwijk, de hoofd commissaris van politie Schuitemaker, de di recteur van gemeentewerken Holsboer, ver schillende autoriteiten van de Nederlandsche Spoorwegen en de commandant van de brand weer van Utrecht, die echter geen assistentie behoefde te verleenen, daar, zooals gemeld, geen brand is uitgebroken. De politie stelt een onderzoek naar de oor zaak van de ontploffing in. Omtrent den omvang van de schade kan nog niets worden gemeld. Deze is vrij aanzienlijk, hoewel behalve de acetyleen-installatie geen machines verloren zijn gegaan. Ook de machi nes in de smederij zijn intact gebleven. Den geheelen morgen werd het opruimings werk voortgezet. De geheele wijk bij de terreinen der Nederl. Spoorwegen was door de politie afgezet. Doodsbleek van schrik stonden de vrouwen, wier echtgenooten bij de N. S. werkzaam zijn, bij elkaar en wachtten met spanning op de eerste berichten. Op het terrein was het een verschrikkelijke chaos. Overal lagen stukken ijzer, steen, hout en glassplinters verspreid. De G. G. en G. D. die dadelijk met vier am bulance-auto's ter plaatse was, reed telkens heen en weer om de vele gewonden te vervoe ren. Aan dat transport werd eveneens deelge nomen door verschillende particuliere auto's. Op de plaats des onheils waren verschillende doktoren aanwezig. In een benedenwoning aan de Bunschoten- schestraat 36, te Den Haag, moet zich in den afgeloopen nacht een ernstig huwelijksdrama hebben afgespeeld. Buren vonden hedenochtend het huis geslo ten, leveranciers belden tevergeefs. Men waar schuwde de politie, die zich daarop, door ver breking van een ruit, aan de achterzijde toe gang tot de woning verschafte. In de slaapkamer trof men het lijk aan van de 36-jarige vrouw, badend in het bloed. Met een hard voorwerp, vermoedelijk met een bijl, was haar de schedel ingeslagen. De echtge noot, de 35-jarige W. v. d. B., bleek zich door gasverstikking van het leven te hebben beroofd Zijn lijk lag in de keuken, terwijl de gaskraan nog open stond. Het 6-jarig zoontje van het echtpaar bleek den avond tevoren bij kennissen te zijn onder gebracht, zoodat dit kind het leven is gered. Men heeft hier te doen met een huwelijks drama. Beide lijken zijn voor een sectie-onderzoek naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overge bracht. Na informatie deelde men ons mede, dat de oorzaak van dit ongeluk nog niet geheel te achterhalen is. Het gebouw, waarin de ontploffing plaats had, moet eerst geheel ontruimd worden. De burgemeester, mr. dr. G. A. W. ter Pelk wijk, liet zich dadelijk toen hij van het ongeval hoorde, per auto naar de plaats des onheils brengen. Behalve de reeds genoemden waren nog ter plaatste ir. J. H. M. v. Vessem, hoofdinspecteur van den arbeid; W. Hupes, hoofdingenieur en chef van dienst van materiaal en werkplaatsen. Vlemig, hoofdcommandant der Utr. Brand weer in gezelschap van W. de Rijk, ondercom mandant; ir. van der Sluis, inspecteur bij den arbeid en nog zeer vele anderen. De heer G. H. Brandt, hoofdingenieur en chef van de centrale werkplaats, was zoo wel willend de pers in te lichten. Met den tengevolge van de ontploffing aan den 2en Daalschen Dijk zoo ongelukkig om het De 27-Jarige P., werkzaam op de machine fabriek „Breda", te Breda, begaf zich heden morgen over de kraanbaan naar een der daar aanwezige kranen, toen hij plotseling in aan raking kwam met een stroomdraad der elec- trische installatie. Hierop stond een spanning van ongeveer 400 volt. Direct werd de stroom afgesloten. P. stortte naar beneden en kwam daarbij van de 15 M. hooge stelling op den grond terecht. Hij werd daarop in de fabriek binnengedragen, waarop geneeskundige hulp werd ontboden. Dr. Payens was spoedig ter plaatse. Hij kan echter slechts den dood con stateeren. Het lijk is door de politie in beslag genomen en is naar het Stedelijk Ziekenhuis overge bracht. leven gekomen heer L. A. van Vliet is een lee- ken-apostel heengegaan, wiens groote verdien, sten algemeen werden gekend en gewaardeerd. In verschillende katholieke vereenigingen nam hij eene vooraanstaande plaats in. Behalve actief drankbestrijder was hij ook een jeugdleider van groote kwaliteiten. Velen uit de St. Monica-parochie te Utrecht zullen het heengaan van den heer v. Vliet, voorzitter der parochieele jeugdbeweging, diep betreuren. Zoo was de overledene o.m. bestuurslid der afd. St. Monica van de R. K. Werklieden Ver. St. Joseph, raadslid der Maria-congregatie en een ijverig werker van de Propaganda-club, Hedenmorgen heeft een 22-jarige werk looze jongeman getracht in een bank op het Damrak te Amsteidam zijn slag te slaan. Een der vrouwelijke bedienden van de Noord-Hollandsche Bank, gevestigd Damrak 24, was bezig met het in orde maken van de etalage, waarin de bank als wisselkan toor allerlei soorten vreemd geld etaleert. Toen zij hiermede bezig was, kwam plotse ling de bedoelde jongeman binnenloopen, die een greep deed in den stapel bank papier, welke voor het etaleeren gereed lag. Voordat de juffrouw iets kon doen, had de man de zaak weer verlaten en het op een loopen gezet. De chef van de bank, die achter de balie zat, meende dat de bezoeker naar het loket zou toekomep. Plotseling echter sprong de jongeman in de richting van de étalage, deed een greep in het bankpapier en verdween onmiddellijk. Alles ging zoo snel in zijn werk, dat de man verdwenen was, voordat de juf frouw goed begreep, wat er was gebeurd. i,.. Wilde jacht Er werd onmiddellijk alarm gemaakt en onder het geroep houdt den dief, werd een achtervol ging begonnen. De jongeman, die aanvankelijk een grooten voorsprong had, vluchtte door de Karnemelksteeg en de St. Jacobsstraat naar den N. Z. Voorburgwal, waar hij door een chauffeur van de firma Lutkie en Smit, werd gegrepen teg enden grond geworpen en door toegesnelde voorbijgangers omsingeld. Deze leverden hem aan de politie over, die den mis dadiger naar het bureau Warmoesstraat over bracht. Hier bleek, dat hij nog in ht bezit was van verschillende soorten geld tot een bedrag van ongeveer f 400, waaronder een Indische bankbiljet van f100, Engelsche ponden enz. Hoeveel geld hij bij zijn overval in de Noord- Hollandsche Bank wist te bemachtigen, staat nog niet vast. Het schijnt, dat hij op zijn vlucht een gedeelte van het geld heeft verlo ren. Een gedeelte daarvan is reeds terugbe zorgd. Verder is gebleken, dat de jongeman sinds eenige dagen zwervende was. Sinds Zondag was hij niet meer in zijn woning geweest. De netto-opbrengst der Crisis-Postzegels komt Uw noodlijdende landgenooten ten goede. Gebruik ze op Uw correspondentiet frankeerwaarde 5 ct. idem 6 Aan alle postkantoren en bij Uw Plaatselijk Comité. HUIZEN, 1875 M.: 8.00 KRO. Morgen concert, 10.15 NCRV: Morgendienst door Ds. P. de Smit, 10.45 Leger des Heilskwar- tiertje, 11.00 KRO: Gram., 11.30 Godsd. halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin, 12.01 Politieberichten, 12.15 Het KRO-or- kest onder leiding van Marlnus van 't Woud, 2.00 NCRV: Cursus fraaie handwer ken door mej. G. Ablij, 3.00 Lezen van Christelijke lectuur, 3.45 Verzorging van den zender, 4.00 Bijbellezing door Ds. M. van Grieken, 5.00 Cursus handenarbeid voor onze jeugd, door H. J. Stelnvoort. 5.30 Zang door het Chr. Kinderkoor „Len teklokjes" te Katwijk onder leiding van mej. Riek Meijering, 6.30 Gramofoonmu- ziek, 6.45 C. N. V.-kwartlertje. Spreker: A. Stapelkamp, 7.00 Politieberichten, ge volgd door het Ned. Chr. Persbureau, 7.15 Gramofoonmuzlek, 7.30 Weekoverzicht: „Wat er op de wereld gebeurt," door Corn. A. Crayé, 8.00 Uitvoering van „Judas Mac- cabaus", oratorium van Handel, in de Oude Kerk (Boulevard), te Katwijk aan Zee, door de Chr. Zangvereeniglng „Excel sior" te Katwijk aan Zee, met medewer. king van solisten, het geheel onder leiding van Jan Couvée, pl.m. 9.30 Cyclus Beroeps keuze. „De toekomst van den hervorm den theoloog" door Ds. S. F. H. J. Berkel- bach v. d. Sprenkel, pl.m. 10.45 Vaz Dias, 10.55 Gramofoonmuzlek, 12.00 Sluiting. HILVERSUM, 301 M.: 8.00 AVRO: Tijd sein, 8.01 Gramofoonmuzlek, 10.01 Mor genwijding, 10.15 Gewijde muziek, 10.30 Vioolrecltal door Boris Lenskv. Aan den vleugel Egbert Veen, 11.00 Knipcursus kln- derkleeding door Mevr. Ida de Leeuw van Rees, 11e les, 11.30 Zangvoordracht door mej. Miep Ochse. A. d. vleugel: Eg- bert Veen. 12.00 Tijdsein Avroklok, 12.01 Lunchconcert door het omroeporkest on der leiding van Nico Treep. 12.30 Gra mofoonmuzlek, 12.45 Omroeporkest, 1.15 Gramofoonmuzlek, 1.30 Omroeporkest, 2.00 Planorecital door Olga Moskowsky-Ellas, 2.30 Voortzetting orkestconcert. 3.00 Ver volg knipcursus door mevr. Ida de Leeuw van Rees, 22e les, 3.45 Verzorging zender, 4.00 Mevr. Antoinette van Dijk spreekt voor zieken en ouden van dagen, 4.30 Po pulaire gramofoonmuzlek, 5.00 Radiotoo- neel voor de 1eugd. Studio-opvoering van „Op zoek naar de schatten van Bidoux", door Cor Hermus. Spelleldlng: Kommer Kleyn, 5.30 Concert door Kovacs Lajos en zijn orkest, 6 30 Sportpraatje door H. Hol lander. 7 00 Kavocs Lajos en zijn orkest. 7.25 Overschakeling naar den versterkten zender. 7.30 Engelsche les voor beginners door Fred Frv, 25e les, 8.00 Tijdsein Avro klok, 8.01 Vaz Dlas, 8.05 Gramofoonmu zlek, 8.15 Aansluiting met het Concert gebouw te Amsterdam. Het concertge bouworkest onder leiding van Dr. Willem Mengelberg. 10.15 Kovacs Lajos en zijn orkest, 11.00 Vaz Dias. 11.00 Gramofoon- muziek. Duitsch operette- en cabaret-pro gramma, 12.00 Tijdsein Avroklok en sluiting. KALUNDBORG, 1261 M.: 11.20 Andres Thyregod's ensemble uit „Hotel Angleter- re", 2.05 Het omroeporkest onder leiding van Emil Reesen, 7.30 Margarit Franke zingt liederen van Hugo Wolf, 8.20 Ra diobal voor de jeugd. BRUSSEL, 322 M.: 12.30 Populair con cert, 4.20 Populair concert, 7.20 Het om roeporkest onder leiding van Franz An- dré speelt populaire muziek, 9.20 Vervolg concert, 9.30 Gramofoonmuzlek. BRUSSEL, 484 M.: 12.30 Gramofoonmu zlek, 6.35 Russische gramofoonmuzlek, 7.20 Symphonleconcert onder leiding van Jan Kumps, 8.35 Populaire muziek door het omroeporkest onder leiding van Jan Kumps, 9.30 Gramofoonmuzlek. LUXEMBURG, 1304 M.: 7.00 Duitsche avond Gevarieerd concert door het om roeporkest onder leiding van Henri Pen- sis, 7.40 Planorecital door Lilo Mtlller, 8.35 Gevarieerd concert door het omroepor kest onder leiding van Henri Pensis, 8.50 Vervolg gevarieerd concert, 9.20 Duitsch concert door het omroeporkest onder lei ding van Henri Pensis, 10.00 Operette aria's te zingen door Eduard Lichtenstein, 10.30 Dansmuziek (gramofoonplaten). BERLIJN, 357 M.: 3.20 Het omroepklein- orkest onder leiding van Willy Stelner, 6.20 Kamermuziek, 7.35 Mozart-Wagner- concert door het omroeporkest onder lei ding van Otto Frlckhoeffer, 8.50 Kamer muziek. HAMBURG, 332 M.: 1.35 Ged. uit Itall- aansche opera's (gramofoonplaten), 7.30 Militair concert onder leiding van Reln- hard PulsHartmann, 10.20 Het „Mag- deburger Kulturorchester" onder leiding van Fritz Thell, 11.26 Concert door het omroepstrljkkwartet. KEULEN, 438 M.: 12.20 Het groote om roeporkest onder leiding van Otto Julius KUhn, 3.20 Populair concert, 8.00 Het groote omroeporkest onder leiding van Dr. Wilhelm Buschkötter, 9.60 „Die fröh- lichen Fünf, 10.50 Dvorakconcert op gra mofoonplaten. DAVENTRY, 1500 M.: 12.20 Nieuwe gra mofoonmuzlek, 3.25 Concert van Scottish Regional, 8.55 Het B. B. C.-Theater-orkest onder leiding van Stanford Robinson, 10.05 Het Caslnocluborkest onder leiding van Charles Kunz. PARIJS (Radio) 1648 M.: 11.50 Het Vic tor Pascalorkest, 7.20 Kamermuziek, 9.50 Dansmuziek. MILAAN, 369 M.: 4.30 Dansmuziek, 5.15 Gramofoonmuzlek, 8.05 Symphonleconcert onder leiding van Ugo Tansinl, 9.30 Gra mofoonmuzlek. E"ME, 421 M.: 4.30 Concert met mede werking van solisten, 5.15 Gramofoon muzlek, 8.05 Concert, 9.50 Dansmuziek. WEENEN, 507 M.: 3.25 Gramofoonmu zlek, 7.05 Militair concert onder leiding van Gustav Galgg, 8.20 Het Weensche symphonle-orkest onder leiding van Os wald Kabasta. 9.50 Gramofoonmuzlek. WARSCHAU, 1415 M.; 4.35 vocaal con cert, 7.12 Het omroepsymphonie-orkest onderlelding van J. Ozimlnskl, 8.35 Het omroeporkest onder leiding van St. Naw- rot. 9.45 Populaire en dansmuziek (gra mofoonplaten). 10.25 Dansmuziek (gra mofoonplaten). BEROMUNSTEK, 540 M.: 5.20 Populaire gramofoonmuzlek. 6.45 ïtallaansche liede ren (gramofoonplaten), 7.50 Zangreci tal door Josef Papier. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS WIJ I Te De Punt (Gr.) is Dinsdagmiddag de 16- jarige B. D. van het paard gevallen, dat hij naar den smid bracht, doordat het dier op hol sloeg. De jongen kwam met een smak tegen een boom terecht. D. is in zorgwekkenden toestand opgenomen. Hij mocht niet worden vervoerd. De kampioenswedstrijd VelocitasHeracles zal. naar wij vernemen, thans toch op 10 Mei a.s. worden gespeeld. De wedstrijd begint om vijf uur, als dus de uitzending van den internati onalen wedstrijd NederlandFrankrijk zal zijn beëindigd. KampioensccmpetitieRKTWValkenburg; VolendamDHL. Promotie- en degradatie-competitie: Zuid I: VenloDova. Oost I: UnionTreffers; West I: WAFortitudo; West II: DonkOnze Gezel len. Eerste klasse: Zuid I: RKWLKerkrade; RKONSSitt. Boys; KimbriaChèvremont; KNV—Caesar: West I: WIJ—Wilskracht; West II: LeonidasGDA. Promotieklasse: A. RacBladella, Nieuw Boy- vlietZwaluw, Dongen 2BSC, SDORRoda. B. DQVBoxmeer. Tweede klasse: Zuid la, RapidAmstenrade, RKHSV—Geleen, St. Pieter—Heer, VCL— Marsana, MinorHavantia; Zuid lb, WH— Sportclub, Hopel—Bleijerheide; Zuid lc, Pan- ningen—QVV, Belfeldia—Steyl, Tiglia—Swal- men, Nivea—Rios; Zuid 2c. Kolping 2—Dgur- ne; Oost la McbillaDIO. Na-competitie: A. AdoNea. B. Wilhelmus Oliveo. Blijkens het jaarverslag der N.V. Neder- landsch-Amerikaansche Stoomvaart Maatschap pij Holland-Amerika Lijn over 1933 sluit de verlies- en winstrekening met een nadeelig sal do van 953.174 (v. j. f 158.811). Het passagiersvervoer tusschen de Vereenigde Staten en Europa nam in het afgeloopen Jaar opnieuw belangrijk af. In beide richtingen ver voerden wij in 24 rondreizen 10.690 passagiers in alle klassen tezamen tegen 15.941 in 27 rond reizen in 1932. Het geheele transatlantische vervoer is ongeveer in dezelfde verhouding ach- teruitgeloopen. In totaal werden op de cruises 4207 passagiers vervoerd. In den loop van het jaar werden de stoamschepen Westerdijk, Veendijk, Vechtdijk, Moerdijk, Eemdijk en Kinderdijk verkocht. De totale opbrengst overtrof de boekwaarde met 83.794. Dit bedrag is ih de winst- en verlies rekening opgenomen. Hoewel door maatregelen van reorganisatie, die intern in het bedrijf nog worden voortge zet, de structuur der vennootschap als volko men gezond mag worden bestempeld, aldus het verslag, kunnen wij toch omtrent de vooruit zichten weinig hoopvol gestemd zijn zoolang de economische inzichten der staten, die aan het internationale verkeer deelnemen, zich niet grondig wijzigen. Autarkische maatregelen ln Amerika en Europa, handhaving van hooge in voerrechten, immigratieverboden en vlagbe- voordeeling zijn evenzoovele belemmeringen van het scheepvaartverkeer. Daarbijgevoegd de be stendige onzekerheid ten aanzien van de voor de scheepvaart belangrijkste valuta ten opzich te van den gulden, naast groote subsidie in vrijwel alle landen aan de nationale scheep vaart, maakt voor ons de concurrentie uiter mate zw'aar. Waar echter de Holland-Amerika Lijn thans gedurende meer dan 60 jaren de geregelde ver binding tusschen Nederland en de Vereenigde Staten heeft onderhouden, aan weerszijden van den oceaan een goede organisatie heeft opge bouwd en zich door de groote zorg, die zij aan boord zoowel als aan den wal aan reizigers en goederen besteedt, een blijvende reputatie heeft verzekerd, vertrouwt zij ten volle op den steun van het reizend publiek en van de verschepers en zoonoodig ook op het inzicht bij de officieele instanties in het groote nationale belang, dat met handhaving van haar bedrijf is gemoeid. De heer W. F. Hek, die zijn ovomemen had te kennen gegeven thans af te treden als direc teur, was bereid op verzoek van commissarissen nog dit Jaar in functie te blijven. Hoewel de politie op verschillende plaatsen in de omgeving van 's-Gravenzande slooten en vaarten heeft afgedregd, is het nog steeds niet gelukt om het wapen, waarmede op den agent van politie v. Eendenburg te 's-Gravenzande werd geschoten, te vinden. De toestand van het slachtoffer was Dinsdag vrij gunstig, alhoewel nog niet geheel buiten gevaar. De 70-jarige man P. Witmond, woonachtig aan den Boezemsingel te Rotterdam, is Dinsdag bij het oversteken van de straat tegen een tram wagen van lijn 18 opgeloopen. De man werd door den baanschulver eenige meters meege sleurd. In het ziekenhuis aan de Ooolsingel is het slachtoffer aan de gevolgen van de beko men verwondingen overleden. Zondag 6 Mei zullen op de Rotterdamsche wielerbaan weder wielerwedstrijden plaats vin den. Het programma zal bestaan uit sprintwed strijden, koppel-achtervolgin'gswedstrijden en een 60 K.M. koppelrace, waaraan 12 koppels zullen deelnemen, o.a. de bekende ploegen Matena-Heslinga, Lorie-van Rossum, Suiker- Gilliet, Vreeswijk-P. v. d. Meer, de Leur-Wild- schut enz. Te Genua is opgericht de „Nederlandsche Vereeniging te Genua", die zich ten doel stelt het onderling verkeer van de in Genua en omstreken verblijfhoudende Nederlanders te bevorderen. Het bestuur bestaat uit de heeren G. H. van Straten, voorzitter, W. C. Schimmel, ondervoorzitter, P. J. Droogendijk, secretaris, E. G. Jacobson, penningmeester, H. G. Hart- suyker en Jhr. F. L. Falck, commissarissen. Reeds ln 1906 bestond een Nederlandsche Vereeniging te Genua, die echter gedurende den wereldoorlog werd ontbonden. Te Parijs loopen geruchten, dat de Fran- sche schatkist den rentevoet op schatkist bons zal verlagen en het in Nederland op genomen crediet van 100 millioen gulden vervroegd zal aflossen. Het laatste wordt van andere zijde onwaarschijnlijk geacht, omdat eerst na 15 Juni de regelmatige groote belastingen van de schatkist bin nen komen. De prijs van alle soorten Pennsylvanische ruwe olie werd gisteren met 9 0.10 per vat verhoogd. De Standard-Oil of New Yersey kondigt een onveranderd halfjaarlijksch dividend aan van 9 0.50 en de Socony Vacuum Coop, van 9 0.15; eveneens onveranderd. Wall- street legt deze declaraties ongunstig uit, aangezien zij hierin de onmacht ziet, om de dividenden te verhoog en. Uit de 'wtnst- en verliesrekening van de Shell Union blijkt, dat de Mij. in het eerste kwartaal slechts een verlies leed van 9 41.091 tegen een verlies van 9 9.23 millioen in het eerste kwartaal van 1933. De General Aviation Corp. behoorende tot het Gen. Motors-Concern leed in 1933 een verlies van 20.000 tegen 950.000 in 1932. De winst van het Nationaal Grondbezit bedroeg over 1933 f 357.348 tegen f428.361. Hoewel de handel in onroerende goederen den invloed van de crisis ondervond, zijn de verkregen baten toch grooter geweest. We gens waardevermindering op effecten werd f301.308 afgeschenen, zoodat voor de te ver- deelen winst f 56.039 overblijft. Dividend 10 (v.j. 20 De Nederl. Scheepsbouw Mij. leed in 1933 een exploitatie-verlies van f 70.039, tegen een winst van f81.908 in 1932 tengevolge van de steeds slechtere prijzen, door het terug- loopen der valuta ontstaan. Het netto-ver lies werd door het onverdeeld winstsaldo van 1932 en de gekweekte rente tot f 38.077 teruggebracht. BlauwhoedenveemVriesseveem boekte over 1933 een verlies van f 436.874 tegen een winst van f 10.192 het vorig jaar. De Nederl. Spring stoffen-fabriek boekte in 1933 een winst van f 72.461 tegen f 54.460 het vorig jaar. Het dividend bedraagt 3 (v.j. 2%). De uitgifte van f3.000.000 4 Schuld brieven van de Bank voor Nederl. gemeen ten werd bijna volteekend. De cultuur Mij. Tjimonteh zal over 1933 een dividend uitkeeren van 6 tegen nihil het vorig jaar. Ag. Econ. et Fin. beweert, dat op de jongste 4l/2 leening Gemeente Amsterdam van f10 millioen slechts f7 millioen werd ingeschreven. Over de juistheid hiervan wenschen emittenten zich niet uit te laten. Het handelsverdrag tusschen Nederland en Tsjecho-Slowakije wordt van kracht. Hierdoor wendt een groot aantal invoer beperkingen voor Tsjecho-Slowakije verval len verklaard en zullen aan ons land eeni ge douanebegunstigingen op goederen wor den toegestaan De overeenkomst inzake de rubberres trictie oefende op de beurs te Batavia een gunstigen invloed uit. Het wachten is thans op het vaststellen van het restrictie-per centage en van een basis-prijs, alsmede op de regeling inzake de eventueel te houden voorraden. Het Intern. Tin-Comité overweegt te Londen de mogelijkheid van een verhoo ging der productie-quota met 5 a 10 De beslissing zal in hoofdzaak van de zicht bare voorraden afhangen. Te Londen wordt de controle op de Pro ductie en de prijzen van ruwe-olie in Amerika tot nu toe niet geheel doeltreffend beschouwd. De productie bedroeg in 1933 100 millioen vaten, terwijl het verbruik met slechts 29 millioen vaten steeg. Door ddt productie-overschot worden de Europeesche markten bedreigd en de stabilisatie der prijzen in gevaar gebracht. De gemiddelde dagelijksche productie van petroleum in Amerika steeg in de afgloopen week met 19.250 vaten tot 2.450.250 vaten. De benzinevoorraden bedroegen 37.798.000 en de voorraden benzine en stookolie 103.766.000 vaten. De actie, welke van regeeringswege in Amerika tegen de tarieven van openbare nutsbedrijven wordt gevoerd, heeft tot ge volg, dat de gerechtelijke uitspraak in het proces tusschen de Commerce Commission en de Americ. Tel. and Tel. ten nadeele van laatstgenoemde uitviel. De Mij. wordt hierdoor tot tariefsverlaging genoodzaakt. De voorstellen inzake de rubberrestrictie zullen 10 Mei a.s. aan den Volksraad wor den aangeboden. De Amerikaansche tariefwet, die bij den Senaat in behandeling is, ontmoette alge- meene oppositie van de zijde der industriee- len. Men verwacht niet, dat het ontwerp zal worden verworpen, maar uit het verzet leidt men af, dat het voor Roosevelt moei lijk zal zijn, om later van de bevoegdheden effectief gebruik te maken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6