Zaandam Een kunstijsbaan in de hoofdstad? Handelsverdragen Moties-Kupers verworpen WA T HET BUITENLAND LEERT WOENSDAG 2 MEI 1934 Stichting van een openlucht-zwem bad, dat 's winters als kunst ijsbaan wordt ingericht, in Amsterdam-Oost Opening in November? HET JUBILEUM VAN DE „RESIDENTIEBODE" Veel belangstelling Vaste commissie van den econo- mischen raad geïnstalleerd OM DEN „BLAUWEN WIMPEL" De „Veluwe"-passagiersboot wint hem In ruim vier uur NEDERLAND VOORUIT' Plannen tot het houden van een nationale tentoonstelling op 't landgoed Zijpendaal Regeering bereid tot steun Initiatief-ontwerp-Vos betreffende de winkelsluiting niet op de agenda Crediet werkverruiming toegestaan TWEE BEROOVINGEN TE ROTTERDAM De bekende „buitenman" bezorgde de politie veel werk RESERVE-OFFICIEREN ONT SLAGEN Wegens het steunen eener fascis tische beweging DE OVERVAL TE AMSTERDAM Wat er gestolen werd -* mmm vi WsSm m Wm De vereeniging „Vrijwillige Brandweer" te Bloemendaal vierde Dinsdag haar tien-jarig bestaan. De eere-marsch met muziek en rollend materiaal door Bloemendaal DUIVENSPORT Postduivenver. „Columba" Postduivenver. „De Snelvlieger" P.V. „De Bonte Duif" UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL HEEMSTEDE OVERVEEN SANTPOORT VELSEN—DRIEHUIS VIJFHUIZEN IJMUIDEN RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Op verschillende plaatsen in Europa heeft men kunstijsbanen, d.w.z. ijsbanen die ook bij grooten dooi des winters kunnen woraen ge bruikt. Deze banen zijn overal een groot succes gebleken. In een stad b.v. als Bern, die nauwe lijks 100.000 zielen telt en geen vreemdenngen- centrum is, werd de kunstijsbaan door tiendui zenden en tienduizenden bezocht. Ook in ons land en in het bijzonder in de groote steden heeft men reeds vaak ne vraag opgeworpen, of het niet mogelijk was tot de stichting van een dergelijke inrichting te ge raken. Dikwijls zijn reeds plannen ontworpen, maar deze strandden steeds op het financieele gedeelte. De ervaring door de sportfondsen bij de ex ploitatie van hare baden opgedaan, alsmede de in het buitenland gemaakte studie, hebben ge leid tot een ontwikkeling, waarbij ook het vraagstuk van een kunstijsbaan kan worden opgelost. In een Dinsdagmiddag in het Carlton-hotel gehouden conferentie heeft Mr. J. A. C. Bieren broodspot aan persvertegenwoordigers een en ander medegedeeld over deze plannen. Bij de stichting van haar nieuwe baden gaat de N.V. „De Sportfondsen" uit van het stand punt, dat er niets gaat boven het zwemmen in de vrije open lucht, maar in ons land met ons klimaat komt hier vaak eigenlijk niet veel van terecht. Vandaar dat tegenwoordig door de Sportfondsen zweminrichtingen worden ge bouwd, die in zeer korten tijd van een overdekte inrichting in een open bad kunnen worden ver anderd. In Arnhem is het afschuifbare dak een groot succes geworden, evenals de serre-mrich- ting in Zwolle, Breda en Maastricht. Bij laatst genoemde inrichtingen heeft men den Zuidwand geheel uit glas vervaardigd en deze wand kan gemakkelijk worden verwijderd. Voor dezen Zuidwand heeft men nu in de hoofdstad, in Amsterdam-Oost, een groot open basin geprojecteerd, zoodat men des zomers de keuze zal hebben of geheel overdekt te zwem men of gebruik te maken van het openlucht- bad. Nu is men op de gedachte gekomen om het terrein, waar het openluchtbad geprojecteerd is en gedurende hoogstens drie maanden per jaar kan worden gebruikt, in den wintertijd in te richter als kunstijsbaan en daardoor het terrein het geheele jaar productief te maken. In Amsterdam zijn de omstandigheden voor deze combinatie ongetwijfeld gunstig. Van het oude retortenhuis van de Oostergasfabriek werd maar een gedeelte door het Sportfondsenbad gebruikt. Het ongebruikte gedeelte zal thans worden afgebroken en hierdoor komt een groot terrein van ongeveer 7000 M2. vrij, waai men een zeer groot openluchtbad en een flinke ijs baan kar. projecteeren. Tevens zou men dan gebruik kunnen maken van de bestaande en buitengewoon hechte fundeering. Van het grootste belang was ook nu natuur lijk weer de financieringskwestie. Op vrijwel dezelfde wijze, als waarop de bouw en de stichting van de Sportfondsenbaden werd voorbereid en mogelijk gemaakt, heeft men ook gedacht de Sportfondsen-ijsbanen te financie ren Men kan spreken van banen, omdat het plan bestaat, niet alleen in Amsterdam-Oost een der- geliike baan te projecteeren, maar ook zijn reeds plannen in voorbereiding voor Den Haag en Rotterdam en zelfs voor enkele kleinere plaatsen in ons land. De financiering geschiedt wederom door de vorming van spaarkassen, welke voor den duur van twaalf jaar gevormd worden. De inschrijver stort daarin periodiek kleine bedragen (stor tingen van ƒ2.50 per maand). Met het oog op de contracten met de ge meenten enz., werd een geheel nieuwe N.V., ml. de „Sportfondsen-Kunstijsbaan" gevormd. De belegging van de spaargelden geschiedt in den vorm van een 5 pet. Obligatie-leening. Bü de verdeeling van de Spaarkassen ontvan gen de spaarders derhalve 5 pet. Obligaties. Bovendien genieten zij nog allerlei voordeelen in den vorm van reducties bij het nemen van seizoenkaarten, dagkaarten, ook bij den toe gang van wedstrijden. Naast deze spaarkassen worden obligaties di- reet uitgegeven. Deze obligaties geven een rente van 5 pet. 'sjaars en bovendien verschillende rechten. De houder van een obligatie var 1000 heeft nX recht op een gratis seizoenkaart, rechtgevende om dagelijks gebruik te maken van de baan. Echter kan hij te zijner keuze ook twee vaste zitplaatsen op de tribune bij de wedstrijden verkrijgen. Regelmatig zullen er n.l. op de kunstijsbanen wedstrijden en demonstraties worden gehouden. Zoo staat de komst van Sonja Heme, Karl Schafer. Otto Kaiser e.a. beroemdheden op het gladde ijs. reeds vrij vast. Het schoon- en kunst rijden, zooals dit op de Weensche banen wordt beoefend, is hier te lande vrijwel geheel onbe kend, maar als. de plannen verwerkelijkt wor den en men dezen tak van sport ook hier kan beoefenen, zal wel blijken, dat men er ook in ons land groote belangstelling voor heeft Als de inrichting tot stand komt. zal de bekende Oostenrijker Otto Kaiser, wereldkam pioen parenrijder 1933. als trainer en leermees ter optreden. Ook zullen er op de baan ijs- hockeywedstrijden gespeeld kunnen worden. De „Sportfondsen" kan echter met den bouw niet eerder beginnen dan nadat een zekere be langstelling van de zijde van het publiek ge bleken is Men zal met het werk aanvangen, zoodra driehonderd spaarders zijn ingeschreven. De financieele moeilijkheden die den oouw nog in den weg staan, zijn dan uit den weg geruimd. De firma Stork uit Hengelo is n.l. bereid ge vonden om, zoodra er driehonderd leden zijn verworven, de financieering van het ontbreken de gedeelte voor haar rekening te nemen Als de N.V. „De Sportfondsen". Jan Luyken- straat 22. Amsterdam-Zuid. die gaarne aan be langstellenden nadere inlichtingen verstrekt, vóór 1 Juni den 300sten spaarder voor deze kunstijsbaan zal hebben ingeschreven, kan de definitieve opdracht voor den bouw worden ge geven Het is dan mogelijk de baan in Novem ber a.s. te openen. Dinsdagmiddag te drie uur hield de Directie van het katholiek Haagsch Dagblad „De Resi dentiebode" een receptie, ter gelegenheid van het veertig-jarig bestaan van het blad. Deze werd gehouden in het nieuw betrokken gebouw aan de Riviervischmarkt te Den Haag. Vóór den aanvang der receptie was reeds een groot aantal schriftelijke gelukwenschen binnengekomen, o.a. van verschillende instan ties, van de V. K. P. en vele eerw. heeren gees telijken. De belangstellenden werden ontvangen door de beide directeuren, de heeren S. Bruysten en jhr. C. van Nispen tot Sevenaer. Het woord werd gevoerd door den heer J. B. Vesters, namens de R. K. Joumalistenver- eeniging, die de directie speciaal complimen teerde met haar verdiensten jegens de katho lieke zaak. Namens den hoofdraad der St. Vincentius- vereengiing sprak daarna de heer B. Drabbe. Wij merkten onder de aanwezigen nog op den hoogeerw. heer kanunnik H. A. Th. v. Dam, deken van Den Haag, den hoofdaalmoezenier van Leger en Vloot, kolonel J. J. Noordman, mgr. dr. Th. Verhoeven, directeur van het Cen traal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, den minister van Defensie, mr. dr. L. N. Deckers, de wethouders H. W. J. Quant en ir. L. J. A. Peber, alsmede verschillende andere bekleeders van geestelijke en openbare functies. In één der zalen van het departement van Economische Zaken heeft Dinsdag de eerste vergadering plaats gevonden van de vaste com missie van den economischen raad voor de handelsverdragen. De voorzitter van den eco nomischen raad, prof. ir. I. P. de Vooys, heeft de commissie geïnstalleerd en daarbij o.m. als voigt gesproken: De moeilijke taak van dezen tijd is, met an dere landen een basis te vinden voor toekom stige samenwerking door regeling van het we- derzijdsch handelsverkeer. Door het afsluiten van handelsverdragen, waarin wederkeerig de mogelijkheid van afzet van bepaalde producten gewaarborgd wordt, tracht men meer en meer zich eenige zekerheid te verschaffen, waarnaar men zijn productie kan richten. In de algeloo- pen maanden werden door ons land reeos ver scheidene handelsovereenkomsten van dit nieuwe type gesloten en belangrijke onderhan delingen over verdere dergelijke verdragen zijn gaande of staan juist voor de deur. Het be hoeft geen betoog, van hoeveel beteekenis het welslagen daarvan voor de welvaart van ons land is te achten. Het stemt tot bijzondere erkentelijkheid, dat gij bereid zijt gevonden, de Regeering onder deze omstandigheden bij de voorbereiding der komende onderhandelingen bij te staan en haar van advies te dienen. Hoewel gij niet sis ver tegenwoordigers van bepaalde belangen zijt aangewezen, doch slechts op grond van üw kennis en ervaring en inzicht in het algemeen welzijn, overziet gij gezamenlijk de voornaamste gebieden, waarin onze volkswelvaart haar oor sprong neemt. De voorzitter der commissie, dr. E. Heldring, wees in zijn antwoord op het bijzonder belang van de komende onderhandelingen met Enge land, aan welk onderwerp de commissie in de eerste plaats haar aandacht zou moeten geven. Op voorstel van den voorzitter werd, met al- gemeene instemming, het lid der commissie, mr. L. J. A. Trip als Plaatsvervangend voor zitter aangewezen. De Kon. Ned. Motorboot-clüb heeft een „Blauwen wimpel" uitgeloofd aan die boot wel ke er in slaagt in haar klasse het snelst de Zuiderzee over te steken. Dinsdag heeft de reederij G. Zwaag te Am sterdam de poging gewaagd dezen wimpel vooi zich te winnen en wel met ,De Veluwe". de groote passagiersboot, waarmede de reederij een dagelijkschen dienst onderhoudt tusschen Am sterdam en Harderwijk. Het niet officieele record van het traject Am sterdamLemmer stond tot nog toe op de z.g. Lemmerboot, die den afstand in ongeveer vier en een half uur aflegde. Bij tamelijken tegenwind, maar bij een pret tig zonnetje en een helderen voorjaarshemel, is de heer Zwaag 's morgens vanaf de Oranje sluis vertrokken en er daadwerkelijk in geslaagd den afstand in den tijd van vier uur en negen minuten af te leggen onder controle van de door de Kon. Motorboot-club aangewezen be ambten. Het was een eerste vreugde bij de aankomst te Lemmer te constateeren dat hier inderdaad een record met 'n belangrijk tijdsverschil was gebroken. Maar nog grooter is de vreugde ge worden toen men den terugtocht had aanvaara en men na eenige mijlen constateerde, dat de boot haar eigen record zou verbeteren. „De Veluwe" voer op volle kracht, maar on afgebroken normaal, zonder de motoren te overbelasten; zij legde den terugtocht af in den tijd van vier uur en zes minuten. De poging is reeds bij den eersten aanval gelukt, natuurlijk tot groote tevredenneid van den heer Zwaag. Wie zal den „Blauwe wimpel" heroveren? Mr. S. J. R. de Monchy, Burgemeester van Arnhem en mr. J. Huges, Secretaris van de Kamer van Koophandel, aldaar, hebben zich onlangs tot de Regeering gewend met de ge documenteerde mededeeling, dat zij, na geble ken instemming, bereid zouden zijn, om een onderzoek in te stellen naar de uitvoerbaarheid van een Nationale demonstratie „Nederland Vooruit" in de zomermaanden van 1935 op het landgoed Zypendaal te Arnhem. De bedoeling is, om, in den vorm van Ten toonstelling en Demonstratie, op populaire en vóór alles aanschouwelijke wijze, het Neder landsche volk voor te houden de economische realiteit van het oogenblik, hoe die voor zoovei althans aanwijsbaar ontstaan is en wat er gedaan en gelaten moet worden, om voor ons land de vooraanstaande plaats, die wü tot nu toe veelal in de wereld hebben gehad, zoo veel mogelijk te behouden, resp. terug te winnen. Verspreiding der kennis van eenvoudige eco nomische waarheden. welker toepassing grondslag moet worden bij den a.s. wederop bouw bevordering van de nationale saam- hoorigheid en terugkeer van Nationaal zelf vertrouwen, zijn bij het plan de leidende ge dachten. Het voorstel, waarmede o. a. ook de heeren: Mr. dr. W. F. J. Frowein, Derecteur-Voorzitter van de Staatsmijnen in Limburg; Z. Exc. jhr. D. J. de Geer, Minister van Staat; H. F. R. Snoek, Secretaris van de Vereeni- ging voor Tentoonstellingsbelangen en der Ver- eeniging Nederlandsch Fabrikaat: Z. Exc. H. N. A. Swart, Luit.-Generaal b. d.; Mr. L. J. A. Trip, President van de Neder- landsche Bank; C. G. Vattier Kraane, Directeur der N.V. Nederlandsch-Indische Steenkolen Handel- Maatschappij Prof. Ir. j P. de VoGijs, Directeur der Alge- meene Kunstzijde Unie; C. J. Ph. Zaalberg, Voorzitter van den Ne- verheidsraad, hunne instemming hebben betuigd, is door den Ministerraad beoordeeld en heeft geleid tot de mededeeling, dat de Regeering voor de uitwer king der plannen niet alleen groote belang stelling heeft, maar deze in beginsel ook mo reel, financieel en op meer andere wijze, daad werkelijk wil steunen. In het bijzonder zal aan het Departement van Economische Zaken ver moedelijk een belangrijke plaats in het geheel der Tentoonstelling wofden toebedeeld. Op grond van deze gunstige ontvangst hun ner denkbeelden, gaan de beide initiatiefnemers thans door om te trachten, in den korst moge lijken tijd, den financieelen grondslag van het werk tenvolle te verzekeren, terwijl tegelijker tijd aan de vorming van een uitgebreid Natio naal Comité wordt gewerkt. Wanneer op 1 Juni a.s. het noodzakelijke garantiefonds zou zijn volteekend, dan stelt mr. Huges zich, op dezelfde wijze als in 1928 voor de I. T. A., ook nu weer beschikbaar om den opbouw van het eigenlijke werk aan te vangen en te verzorgen. De Tweede Kamer verwierp hedenmiddag bij den aanvang der vergadering de moties- Kupers, die nog resteerde van de de vorige week gehouden debatten over den werkloo- zen-steun, met 6132 en met 6331 stem men. Met de S. D. A. P. stemden de com munisten, de rev. socialist Sneevliet en de Chr. democraat van Houten, ds. Lingbeek, mr. Arts van de Kath. Volkspartij en van de Katholieke fractie de heeren iJsselmuiden en Steinmetz voor de beide moties. Ook de beide communistische moties werden ver worpen. Het crediet ten behoeve van de werkverruiming werd aanvaard met 879 stemmen. Het voorstel van dr. Vos om aan de agenda toe te voegen 't initiatief-ontwerp-Vos tot afwijking van de bepalingen der Winkelsluitingswet werd verworpen met 5340 stemmen, in een zui ver rechts tegen links stemming. In den afgeloopen nacht heeft in de Aart van Nesstraat te Rotterdam, een brutale be- rooving plaats gehad. Een buitenman, die een bezoek had gebracht aan een verdacht pand, is daar van f 1500 beroofd. In verband hier mede werden twee vrouwen en een man aan gehouden. Het geld is echter nog niet terug gevonden. In een ander pand in deze straat is een buitenman van f 25 beroofd. De politie hield voor deze laatste berooving drie mannen en twee vrouwen aan. Het Ambtenarengerecht te 's-Gravenhage heeft heden behandeld een tweetal zaken van de reserveofficieren Jhr. J. A. H. v. d. D., directeur eener levensverzekeringsmaatschappij te Arnhem en Dr. T. J. F. M., leeraar aan de Hoogere Tex tielschool te Enschede, die beiden eervol zijn ontslagen op grond van hun steunen van een fascistische beweging. Van de zijde der klagers werd op juridische gronden betoogd, dat de Minister onbevoegd was tot dit ontslag. Het Ambtenarengerecht zal uitspraak doen op 23 Mei. Omtrent den bankoverval op het Damrak vernemen wij nog dat de jongeman er in slaagde de volgende bankbiljetten mede te nemen: 132 pond sterling, 1000 Mark, 7000 Roemeensche lei, 200 Zwitsersche francs, 50 Fransche francs, 200 gulden Indisch bankpapier en 100 lire, in totaal ongeveer 2000 gulden aan Hollandsch geld. Tot dus ver zijn nog niet terecht 160 Mark, 7 En- gelsche ponden bankpapier en de 50 Fran sche francs. it WBÊÊmtm® Uitslag van de wedvlucht. Roosendaal (95 K. M.) Los 8 uur. Aankomst le duif 9.20, laat ste prijswinner te 9.32. Aantal deelnemende duiven 167. De prijzen werden behaald door: L. Gimbrère 1, 3, 4, 6, 7, 10, 11, 12, 13, 24, 29; Th. Donckerwolcke 2, 5, 8, 18, 19, 20, 23, 25, 28; M. C. Fehres 9, 16, 17, 26, 27, 30, 31, 32; P. Boeree 14, 15, 21, 22, 33, 34. Wedvlucht vanaf Roosendaal op 29 April. De uitslag is als volgt: J. J. Doeglas 1, 2'8, 34; P. J. van Baaien 2, 12, 14, 17, 18, 20, 22, 23, 29, 30, 39, 46; W. Petri 3, 5, 8, 31; H. V. Roosdorp 4, 9, 11, 33, 35, 38; J. J. Petri 6, 13, 27, 43, 45, 47; C. Kraan 7, 10, 21, 26, 37; A. J. C. Sweerts 15, 32, 40; J. de Vries 16, 19, 36, 44; J. W. Wolters 24; P. A. Bosse 25, 41, 42, 48, 49, 50. Uitslag van de wedvlucht Oudenbosch op Zondag 29 April 1934. Los om 8 uur met Z.-O. wind. In concours waren 126 duiven. F. M. Heerkens Thijssen 1, 2; W. J. der Kinderen 3, 27, 28 P. S. Steenstra 4, 8, 19; F. W. J. Kuijken 5, 6, 13, 15, 18, 20, 21, 23, 24, 25; A. v. d. Linden 7, 10; P. H. Brakel 9, 12, 16, 17, 22; Joh. L. Heemskerk 11, 14, 26. Door de P.V.H.A.K. werd een wedvlucht ge houden vanaf Roosendaal. Eerstget.: 9 uur 27 min. 12 sec. De prijzen werden als volgt behaald. J. Pieke 1, 21, 33, 34, 47. C. Koning 2, 4, 7, 15, 17, 18, 22, 26, 27. C. Schuurhuizen 48. J. Terhorst 3, 39, 51, 52. J. J. Hart 5, 9, 10, 55. P. Dhaene 6. A. Breeuwer 8, 11, 20. G. H. Stouten <12, 23, 24, 30, 42, 43, 46. E. Cassie 13, 31, 41. C. v. Meurs 14, 36, 50. J. W. Cornet 16, 19, 45, 53, 54. H. J. Petter 25, 32, 37, 49. J. Radsma 28. S. Heitlager 29, 35. C. v. Meurs 38, 44. D. Joppe 40. De nieuwe openbare school Aan het architectenbureau Mulder en Van Asdonk, is door den Raad opgedragen de bouw van de nieuwe openbare school te Bloemendaal. Bloemendaalsche Reddingsbrigade Don derdagavond houdt de Bloemendaalsche Red- dienstbrigade een ledenvergadering in hotel Roozendaal ter bespreking van de zomercam- pagne, van de te nemen maatregelen, noodig geworden door het vertrek van den hoofd instructeur, tevens leider bij de strandoefenin- gen enz., den heer J. Hasselmeyer. Herdenking verjaardag Prinses Juliana De verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana is te Bloemendaal herdacht door een bijzondere trac- tatie van de schooljeugd. Het comité Koningin nedag heeft n.l., in samenwerking met de Ver eeniging Bloemendaals Bloei, bioscoopvoorstel lingen georganiseerd, waarvan de oudere leer lingen van alle openbare en bijzondere scholen hebben kunnen profiteeren. 't Programma bevatte verschillende episoden uit 't leven van ons Vorstenhuis. Fancy-fair De fancy-fair, hier van Donder dag tot Zondag gehouden in de gymnastiekzaal der R. K. School aan de Molenwerfslaan ten bate van de parochiekerk aan het Valkenburger plein, mag goed geslaagd genoemd worden. Vooral Zondagavond heerschte er 'n heel ge zellige drukte. De verschillende, vooral meer nieuwere at tracties hadden 'n bijzonderen aftrek. Toen dan ook Zondagavond om 12 uur de deuren gesloten moesten worden, waren de meeste voorwerpen, vrijwel alle geschenken van de parochianen zelf, uit de verschillende stands verdwenen. Fraaie en soms waardevolle voorwerpen wer den op een verkooping op Amerikaansche wijze aan den man gebracht, terwijl andere meer groote voorwerpen per „rad van avontuur" hun nieuwe eigenaren vonden. Na afloop sprak de zeereerw. heer Pastoor van Noort een kort sluitingswoord, waarin hij dank bracht aan allen, die hebben medegewerkt aan 't schoone doel, n.l. de parochieele schulden af te lossen. Dank aan de milde gevers van zoovele waar devolle voorwerpen, dank aan het publiek, dat door de groote belangstelling de tentoonstelling tot 'n financieel succes heeft gemaakt. Dank vooral aan de dames en heeren, die naast de groote voorbereidende werkzaamheden dezer da gen zich zoo bijzonder hebben ingespannen om de fancy-fair te doen slagen. Tenslotte ook dank aan de firma A. van Ame- rongen voor haar zoo belangelooze medewerking om met muziek de gezellige stemming te ver- hoogen. Pastoor besloot metden wensch, dat, als hij weer eens een beroep zal doen op aller mede werking, hij weer vol vertrouwen bij hen aan zal kunnen kloppen. Badhuis. in het badhuis aan de Postlaan werden in de week van 23 t/m. 28 April geno men 607 douchebaden en 27 kuipbaden. Aan 36 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 37 volwassenen gebruik gemaakt. Excelsior op concours Donderdag 10 Mei (Hemelvaartsdag) zal het fanfarecorps „Excel sior", directeur de heer Reynier van 't Hoff, deelnemen aan het concours, uitgeschreven door het 6e Regiment Veldartillerie te Leiden. Het zal daar allereerst deelnemen aan den marschwedstrijd niet als verplicht nummer „Henriëttemarsch" van Louis de Moree, en „Ouverture Federale" van L. Blémont, terwijl voor het vrije nummer is gekozen „Ouverture Louise de Brettigmes van Ch. Doijen. Een eere-wedstrijd wordt er niet gehouden. De prijs daarvoor zal toegekend worden aan dengene, die het hoogste aantal punten be haalt voor het vrije nummer. Het corps komt voor het eerst uit in de ie afdeeling Fanfare. Aanrijding Gistermiddag had op den Hee- renweg, hoek Koediefslaan te Heemstede een aanrijding plaats tusschen een vierwielig mo torrijtuig, bestuurd door een zekeren F., en een bestuurder van een motorrijwiel, B. Het motorrijtuig komende van Haarlem, wilde naar links de Koediefslaan inrijden en gaf daartoe een teeken, doch moest inhouden voor een tegenligger. Hij reed daarna door, doch werd in de bocht aangereden door bedoeld motorrijwiel. De bestuurder van het motor rijwiel sloeg over den kop en bleef op den weg liggen. Hij bekwam daardoor slechts een kleine ontvelling aan voorhoofd en bovenlip. H~t motorrijwiel werd ernstig beschadigd en moest naar een garage worden vervoerd. Het vier wielig motorrijtuig bekwam slechts geringe schade. Door de politie werd proces-verbaal opge maakt. Niet allemaal tegelijk Maandag 30 April zou er groote verhuisdag zijn. Ongeveer 30 huizen van het nieuwe complex op Rolland, zou den betrokken worden. Als er geen maat regelen getroffen waren, om dezen grooten toe vloed te keeren, zou dat aanleiding gegeven hebben tot een grooten chaos op de Rollands laan, èn door den desolaten toestand van den weg èn door het gebrek aan ruimte voor de verhuiswagens. De bouwers hebben echter met de nieuwe bewoners een regeling kunnen treffen, waardoor de drukte over meer dagen verdeeld kon worden. De heer Rinkema, een der bouwers, was al zeer slecht te spreken over den weinigen spoed, die P. W. van Haarlem betrachtten bij het leggen van de bestrating. Van andere zijde hoorden we daar tegen inbrengen, dat F W. er weinig voor voelen, om eerst de straat te leggen en dan deze door het vervoer van materialen, door verhuiswagens enz. te laten bederven, om dan de straat nog eens weer „op te halen", De kerkbollcnveiling. Maandagavond heeil op het land van den heer Böhn aan het Kerk- pad te Santpoort de jaarlijksche veiling plaats gehad van bloembollen van den kerkbollen- akker, ten overstaan van notaris Anten. Er was vrij veel belangstelling, ofschoon het nog beter had gekund. De opbrengst bedroeg 302.50, hetgeen weer iets meer is dan vorig jaar. Pastoor Goossens was dan ook tamelijk te vreden, waarbij men echter in het oog dient te houden, dat een pastoor van een arme pa rochie al héél gauw tevreden is! Een stevige borrel. Een vrachtrijder uit Santpoort die een verhuizing aan het inladen was, kreeg zóó'n dorst dat hij in de keuken een slok nam uit een fleseh vermoedelijk met water gevuld. Daar het niet afdoende bleek, pakte hij een andere flesch, nam ook daar een slox van, maar dit bekwam hem al heel slecht, want hier zat ammoniak in. De dorstige vrachtrijder werd naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem ge bracht, waar zijn maag werd leeggepompt. Hierna kon hij met een leege maag weer huis waarts keeren. Vergadering L. T. B. Maandagavond ver gaderde de L. T. B. afd. Driehuis-Velsen in café Rozestein. De voorziter F. Heeremans sprak bij de ope ning zijn teleurstelling uit over de slechte op komst, waarna werd medegedeeld, dat de bede vaart naar Heiloo op 17 Mei zal plaats vinden. De aanwezigen werden opgewekt tot bijwo ning der vergadering op Woensdag 2 Mei, waar een bespreking zal worden gehouden tot bevor dering van het Land- en Tuinbou wonderwijs op de scholen. Het voornaamste agendapunt der vergadering betrof de oprichting van een afdeeling bloem bollenkweekers van den L. T. B. Het bestuur hiervan is als volgt samengesteld: Voorzitter en vice-voorzitter, resp. de heeren F. Heeremans en W. H. Warmerdam; eerste en tweede secretaris, resp. de heeren D. Floris en C. Post. Commissaris de heer P. Heeremans. Na enkele gedachtenwisselingen over reorgani satie van de crisis-organisatie volgde rondvraag en sluiting. Auto in een sloot Maandagavond kwam de heer N. L. van Haarlem met een vracht auto die in reparatie was geweest bij den wa genmaker K. den êpieringweg inrijden. Hij was nog geen 100 M. op weg of hij reed door dat hij met voldoende aandacht schonk aan het sturen de wegsloot in. De wagen lag op zijn kant en om deze uit de sloot te krijgen werd de hulp ingeroepen van de firma Kaïmthout en van Niel te Hoofddorp, die spoedig ver scheen met een kraanwagen. Onder groote belangstelling werd de auto op het droge gebracht. Naar hef scheen had de vrachtauto behalve dan kapotte ruiten, niet veel geleden, ook de chauffeur was er heelhuids afgekomen. Simultaanséance C. Suyk. Onze jeugdige plaatsgenoot C. Suyk gaf op uitnoodiging van de Vereeniging „Ons Huis" te Amsterdam een simultaanséance. Dit was de tweede maal dat hij in Amsterdam tegenover bekwame aam spelers kwam te staan. Suyk speelde aan 25 borden. Het resultaat na 2V4 uur was 16 ge wonnen, 5 remise, 4 verloren. Een schitterend resultaat. Kalme betoogingen Alhier heeft de 1 Mei viering een kalm verloop gehad. In de optocht van de plaatselijke afdeeling der S.D.A.P. werden vlaggen, vaandels en pro- pagandadoeken meegevoerd, echter geen roode vlaggen. Ook de bekende roode tulpen in het knoops. gat werden gemist. Er werd propaganda gemaakt voor Ontwa pening, Volksonderwijs, terwijl de Vrouwenclub in haar vaandel had geschreven: Socialisme is het geluk voor de vrouw. De deelneming was niet zoo groot als andere jaren. Personalia. Benoemd is tot inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen alhier de ontvanger dier middelen J. J. H. Reu- schop, alhier. Examen vroedvrouw In de Wilhelminaschool (de Kweekschool voor Vroedvrouwen) te Heer len had het examen plaats voor de kraam- verpleging. Geslaagd is o.a. Zr. E. Klomp, al hier. Burgerlijke Stand Geboren: Bemarda Wil- helmina Maria, d. van C'. H. Gouweleeuw en B. W. M. Rouwendaal; Jan. z. van A. Smit en A. Kuiper; Margaretha Hillegonda, d. van D. Visser en M - H. Kat (won. te Koog a. d. Zaan) Berteld en Geertje, z. en d. van H. van Dam en R. Stuiver; Gerda Hendrika, d. van F. J. Piket en J. H. Mulders; Franciscus Marie en Frederikus Marie, zoons van E. A. M. Immink en M. G. Bartel; Aaltje, d. van J. F. Verdam en S. I. Buma; Ida Jansje, d. van J. Nieuwen- huis en I. Thaldorf; Mary, d. van A. Smit en B. Klinkenberg; Hillegonda Sarinem, d. van B. T. Kloek en C. Poen; Hendrikus Johannes Caspar, z. van P. F. Dupon en A. Voordouw; Wilhelmus Jacobus, z. van L. Hoff en C. A. Neele. Ondertrouwd: H. Smit en G. van den Heuvel; A. W. F Spits en J. Blees. Gehuwd: J. C. van Wijngaarden met T. Wals; D. Vink met M. R. de Munck; M. Rooij met J. M. van der Schaaf; W. Schoen met S. Vet; M. Ketema met A. van de Stadt. Overleden: Aris Prins, 88 jaar, wedn. van G. Potse; Neeltje Bank, 71 jaar, weduwe van H. Prins; Cornelia Alida Schoen, 61 jaar. geh. met A. Buijs; Cornelia Hoogmoed, 29 jaar, geh. met L. J. Eshuijs; Jacobus Cornells Carolus Steens, 61 jaar, wedn. van J. M. van Beugen; Maarten Swart, 54 jaar, geh. met A. Meijn. IJMUIDEN, 2 Mei. Rijksvischafslag. Tar bot 36—68 ct. per Kg., Griet 10—28 per 50 Kg., Tong 0.631.20 per Kg., Middelschol 2026 per 50 Kg.. Zet Schol 1622.50 per 50 Kg., Kleine Schol 318 per 50 Kg., Schar 2.705.80 per 50 Kg., Tongschar 2226 per 50 Kg., Vleet 2.50 per stuk, Pieterman en Poon 37.50 per 50 Kg., Groote Schelvisch 25 per 50 Kg., Middel Schel- visch 1822.50 per 50 Kg., Kleine middel Schelvisch 13—19 per 50 Kg., Kleine Schel visch 4.8015 per 50 Kg., Kabeljauw 1336 per 125 Kg., Gullen 2.9011 per 50 Kg., Leng 0.29 I.20 per stuk, Heilbot 4890 ct. per Kg., Wij ting 2.405.40 per 50 Kg., Koolvisch 1063 ct. per stuk, Makreel 23.25 per 50 Kg. van de heden aan den Rijksvischafslag aange komen stoomtrawlers: Alkmaar 850 manden f 3730, Perseus 100 manden f 1100, Roode Zee 110 manden f 1500, Ewald 200 manden f 3060, Caroline 440 manden f 3570. Loggers: K.W. 96 f 400, K.W. 4 f 430, K.W. 162 f 380, IJm. 204 f 510, Sch. 247 f 680, Sch. 133 f 360, Sch. 250 f 560. Beuger. yi. 114 f 580.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9