New-Yorksche Beurs DONDERDAG 3 MEI 1934 Roosevelt's tarieven- voorstel Door financieele senaatscommissie goedgekeurd Dimitrof's boek over, het Rijksdagproces Wordt in het Engelsch vertaald Waarheen met Trotzki? Mijnongeluk in België De Duitsche vluchte lingen Volksgerechtshof voor hoog- en landverraad Een bisschopswijding te Luik LOTSVERBETERING VAN DE OUD-GEPENSIONNEERDEN Met het onderzoek wordt spoed betracht RADIO-TELEFOONVERKEER MET INDIË NEDERLAND—TSJECHa SLOWAKIJE Bezoek van den voorzitter der K. v. K. te Praag Een lezing STAATSRAAD MR. DE VRIES UIT DEN SCHOENHANDEL HET BOEKDRUKKERSBEDRIJF UITSTEL VAN DE STRAPERLO- ZAAK CRISISPOSTZEGELS TOCH OPGEHEVEN ERNSTIGE AANRIJDING MGR. G. COBBEN WEER NAAR FINLAND Naar de missie Verzwegen vermogen en inkomen De Spaarnebank en de Beverwijk- sche Veiling-organisaties W. F. Pfeiffer Stoomvaart Mij „Nederland" Lijkje opgehaald Na de muiterij Lichte aardschokken in Indië Aljechin wint de elfde partij Bogoljubow had niet de minste kans AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 2 Mei MARKTNIEUWS FAILLISSEMENTEN Ongeanimeerd WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT STOOMVAARTLIJNEN Korte berichten „Wonder in de bergen" WASHINGTON, 2 Mei. De financieele Se naatscommissie heeft de regeeringsvoorsteUen betreffende het afsluiten van tariefverdragen goedgekeurd, mits de belanghebbenden in de Vereenigde Staten gehoord worden, vóór even- tueele tariefverlagingen van kracht worden. MOSKOU, 2 Mei (Reuter). De Engelsch- Amerikaansche uitgeversfirma Retnam en de Zweedsche uitgever Tiden hebben met Dimitrof een overeenkomst gesloten voor de publicatie van zijn boek over het Rijksdagbrandproces. De speciale verslaggever van de „Times" bij het proces, Reed, zal Dimitrof's boek in het Engelsch vertalen. PARIJS, 2 Mei. Alle regeeringen, w.o. die van Ierland, tot welke Trotzki tot dusver het ver zoek heeft gericht, om zich in haar land te mogen vestigen, hebben den agitator een wei gerend antwoord gegeven. Thans overweegt de Fransche minister van Binnenlandsche Zaken, om Trotzki een verblijf aan te wijzen in een afgelegen streek in de Alpen, de Pyreneeën of op Corsica. Inmiddels trekt Trotzki van gemeente tot ge meente op een afstand van 150 K.M. van Parijs in de vrees, dat er een aanslag op hem zal wor den gepleegd. BRUSSEL, 2 Mei (V.D.). Door het instorten van een gang in een mijn bij Val St. Lambert zijn vijf mijnwerkers bedolven. Het reddings werk is onmiddellijk begonnen. LUIK, 2 Mei (Reuter.) Men is er met groote inspanning in geslaagd, vier der bedolven mijn werkers te redden en men hoopt ook den vijf den tijdig te kunnen bereiken. GENÊVE, 2 Mei. (Reuter.) In de heden onder leiding van Lord Robert Cecil gehouden bij eenkomst van den raad der Volkenbondscom missie voer hulp aan de Duitsche vluchtelingen heeft de hooge commissaris MacDonald gezegd, dat er groote behoefte is aan geldmiddelen, aangezien het aantal vluchtelingen uit Duitsch- land nog even groot is als in December, nl. 60 tot 65.000. Hij voegde erbü, dat de uittocht der vluchtelingen zich thans ordelijk voltrekt en niet meer een uittocht in paniek is. BERLIJN, 2 Mei. De reeds onlangs aange kondigde wet tct regeling van de strafrechte lijke vervolging van hoog- en landverraad is thans officieel gepubliceerd. De wet voorziet in de vorming van een volksgerechtshof voor de behandeling van de zaken van hoogverraad en landverraad. De voorzitter en een lid moe ten rechter zijn. De Oberreichsanwalt dient de aanklacht in. De leden van het Volksgerechts hof en de plaatsvervangers worden benoemd door den Rijkskanselier op voorstel van den Rijks minister van Justitie. Tegen de beslissing van het Volksgerechtshof is geen rechtsmiddel toe laatbaar. BRUSSEL, 2 Mei (Per tel.) Gisteren werd te Luik de eerste Apostolische Vicaris van Boma (in den Belgischen Congo), Mgr. van der Hoven, in de kathedraal van Luik tot bisschop ge wijd. Onder de aanwezigen bevond zich ook de minister van Koloniën, Tschoffen, de algemeene aalmoezenier van het leger en drie gebroeders allen geestelijken van Mgr. van der Hoven, den eersten inwoner van Luik, die tot bisschop ls gewijd. lndustrieele Club, waar ook de gezant van Tsjecho Slowakije aanwezig was. Nadat prof. dr. ir. D. F. Slothouwer den spreker en de aanwezigen had welkom gehee- ten, werd de leiding der vergadering overgeno men door den heer Gossp. H. Crone, voorzitter der K. v. K. te Amsterdam, die in een kort ope ningswoord hulde bracht aan Tsjecho-Slowa- kije en zijn twee staatslieden, Masaryk en Benesj. Dr. Trebieky, die vervolgens het woord nam, schetste in een welsprekend overzicht de his torische betrekkingen tusschen Nederland en Tsjecho-Slowakije en de gevoelsverwantschap die zich tusschen de beide volken heeft ontwik keld. Vervolgens gaf hij een economische be schrijving van zijn land, dat hij schetste als een land van een veelzijdige structuur. Daaraan sloot aan een beschrijving van de handel van zijn land, dat als voornaam industrieland op export is aangewezen. Overgaande tot een bespreking van de han delsbetrekkingen tusschen beide landen, wees spr. er op dat de handelsbalans in de eerste maanden van 1934 is omgeslagen „ten gunste" van Nederland. Dit verschijnsel en de reeds bestaande verplichtingen zijn oorzaken van groote betalingen in allerlei vorm door de Na tionale bank voor Tsjecho-Slowakije naar Ne derland. Verblijdend is, dat het betrekkelijk aandeel van Tsjecho-Slowakije in de Neder- landsche handelsstatistiek ook gedurende de crisis is toegenomen en sur. hoopte dat deze ontwikkeling zich mocht voortzetten ten voor- deele van beide landen. Op nieuwe vragen van mevr. PothuisSmit betreffende spoedige verbetering in het lot van een groot aantal oud-gepensionneerden, heeft Minister Oud thans geantwoord uit de vragen, door haar op 3 April gesteld, den indruk ge kregen te hebben dat het door hem in antwoord op die vragen medegedeelde niet aan alle leden van de Eerste Kamer bekend was. De minister had pit de vragen niet begre pen, dat deze speciaal het oog hadden op de gelijkstelling van de militaire met de burger lijke oud-gepensionneerden. Hij kan echter alsnog mededeelen, dat het onderzoek, waarvan hij in het slot van zijn antwoord op die vragen spreekt, betrekking heeft op de vraag, of in de positie der oud-gepensionneerde militairen eenige verbetering kan worden gebracht. Mede met het oog op de vermelde omstan digheid wordt met het onderzoek alle spoed betracht. De minister vertrouwt, dat een be slissing binnenkort zal kunnen worden geno men. Gedurende April 1934 zijn in het radio- en telefoonverkeer met Ned.-Indië in totaal 231 gesprekken gevoerd, waarvan 116 in Nederland en 115 in Indië werden aangevraagd. Van de hier te lande aangevraagde gesprek ken hadden er 94 betrekking op zakelijke en 22 op familie-aangelegenheden. Voor Indië be droegen deze getallen 53 en 62. In totaal werden 142 gesprekken van huis uit gevoerd, waarvan in Nederland 75 en in Indië 67 werden aangevraagd. In het radio-telefoonverkeer van Ned.-Indië met de overige landen van Europa via Neder land werden in totaal 3 gesprekken gevoerd, n.l. met Denemarken, Engeland 1 en Zwitser land 1. De Vereeniging „Nederland-Tsjecho Slowa kije" heeft heden in haar midden dr. J. Tre bieky, voorzitter van den Kamer van Koop handel te Praag. Ter gelegenheid daarvan was ook de nieuwe gezant van dat rijk, dr. I. van Krno naar Amsterdam gekomen. Aan beide gasten werd in het Carlton-hotel een lunch aangeboden, waar behalv eleden van de Ver eeniging „Nederland-Tsjecho-Slowakije, ook aanzaten, leden van den Kamer van Koophan del alhier, van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, van de Vereeniging „De lndustrieele Club" en van de Vereeniging „Hou en Trouw". Tevoren had dr. J. Trebieky een bezoek ten stadhuize gebracht aan den burgemeester. Na afloop van de lunch werd de haven bezocht. Onder leiding van den havenmeester W. v. d. Poll, werd gevaren naar de K.N.SM., waar de fruitloodsen in oogenschouw werden genomen en een bezoek werd gebracht aan de Columbia. f ■s Avonds hield dr. J. Trebieky een lezing voor Be leden van bovengenoemde vereeniging in de Aan het slot van de openbare vergadering van de afdeeling voor de geschillen van be stuur van den Raad van State Woensdagmid dag, heeft de vice-president, jhr. mr. Beelaerts van Blokland, meegedeeld, dat het oudste lid der afdeeling, mr. De Vries, hem de vorige week in kennis heeft gesteld van zijn voornemen, om H. M. de Koningin ontslag te vragen uit zijn betrekking van lid van de afdeeling voor de geschillen van bestuur. Jhr. Beelaerts van Blok land hield daarop een waardeerende toespraak. Dinsdagmiddag werd te Amsterdam in hotel Krasnapolsky een algemeene huishoudelijke ver gadering gehouden van de nieuw opgerichte ver eeniging: het Algemeen Nederlandsch Verbond van belanghebbenden bij den Schoenhandel. De voorzitter, de heer C. N. van Haren, heette de aanwezigen welkom en zette het doel en de beginselen der vereeniging uiteen in een uitvoe rige rede, die luide werd toegejuicht. Daarna werden de notulen der vorige vergadering goed gekeurd. Vervolgens werd overgegaan tot de behan deling van de statuten en het huishoudelijk re glement, welke na eenige discussie werden aan genomen en waarbij met name naar voren werd gebracht dat de vereeniging onder belang hebbenden bij den schoenhandel niet alleen win keliers en grossiers, doch ook schoen- en leder fabrikanten, leder- en huidenhandelaren be grijpt. Bij de rondvraag kwam bij herhaling naar voren dat de vereeniging geen bepaalde perso nen of groepen van personen wenscht te be strijden, doch dat zij vóór alles stelling wenscht te nemen tegen beginselen en maatregelen die zij voor een duurzaam, gezond bedrijf verder felijk acht, en dat zij allen die in welken vorm belang hebben bij den schoenhandel, en in de eerste plaats hare leden, daartegen wil be schermen. De geanimeerde vergadering die te ca. 2 uur werd geopend, werd te ongeveer half 7 door den voorzitter gesloten. Dinsdag vergaderde te Utrecht de Federatie der Werkgeversorganisatiën in het Boekdruk- kersbedrijf onder voorzitterschap van den heer S. S. Korthuis. In zijn openingswoord besprak de voorzitter de praktijk en perspectieven van de in 1933 opgerichte Grafische Bedrijfscom- missie, die bij de toelating van nieuwe onder nemingen een onderzoek instelt naar de finan cieele, administratieve en commercieele capa citeiten van den candidaat-patroon. Verder memoreerde hij, dat de boekdrukkersorganisa tie dit najaar haar 25-jarig bestaan feestelijk zal herdenken, onder meer door de Internatio nale Grafische Tentoonstelling „Grato" en een Internationaal Boekdrukkerscongres. Het hoofd punt van de agenda vormde het voorstel van het algemeen hoofdbestuur, om desgevraagd mede te werken aan de instelling van een Bedrijfsraad voor de Typografie en het Raster- diepdrukbedrijf. Na een inleiding van den eco- nomischen adviseur der Federatie, mr. P. Borst, en uitvoerige discussies, werd met groote meer derheid besloten het voorstel van het algemeen hoofdbestuur aan te nemen. De heer Korthuis werd tot voorzitter der federatie herkozen. De Straperlo-zaak die Woensdag voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage zou worden be handeld, is uitgesteld enzal op 9 Mei a.s. voor komen. Het secretariaat van het Nationaal Crisis- Comité deelt mede, dat naar aanleiding van een onlangs in de pers verschenen bericht, dat de extra-opbrengst van den verkoop der crisis postzegels ten bate van het Nationaal Crisis Comi.é komt, de plaatselijke crisiscomité's nochtans de meeropbrengst der door eigen ac tiviteit verkochte zegels zullen verkrijgen. Hoe grooter dus de activiteit van een plaatselijk crisiscomité in dezen zal zijn, hoe grooter de op brengst voor dat comité. De Kroon heeft ongegrond verklaard de be roepen van een aantal ouders tegen de beslis sing van Ged. Staten van Friesland, waarbij is bepaald, dat met ingang van I April 1634 de openbare lagere scholen te Idaard en te Friens, gemeente Idaarderadeel, moesten worden opge heven. Toen Woensdagavond de 88-jarige M. Z. Ver beek, oud-wethouder en oud-loco-burgemeester der gemeente Oldemarkt, de straat wilde over steken, werd hij aangereden door een vracht auto. Zwaar gewond werd hij naar zijn woning vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Z. H. Exc. Mgr. G. Cobben, die dezer dagen van zijn reis uit Rome is teruggekeerd, zal Dinsdag 8 Mei weer vertrekken naar zijn mis sie in Finland. In den loop van de volgende maand hoopt de eerw. Zuster Willebrorda (in de wereid mej. Herrygers) te Sprundel, van de Congregatie der Filles de Charité, naar de missie in Ne- derlandsch-Indië te vertrekken, Zy zal de reis meemaken per zelfde gelegenheid, waarmede Z. H. Exc. Mgr. de Baekere naar zijn missie gebied zal terugkeeren. In de Inspectie Eindhoven bedraagt het op gegeven verzwegen vermogen over elk der laat ste drie jaren gemiddeld ongeveer 8% millioen gulden. Het verzwegen inkomen over elk der drie jaren 400.000. In totaal kwamen 1700 biljetten binnen, waar bij zich eenige bevinden Van 100.000.en daarboven. De Directie der Spaame-Bank N.V. verzoekt ons het volgende med te deelen: De Spaame-Bank heeft tegenover de regee ring verklaard van de onverkorte uitoefening harer overigens juridisch volkomen onaantast bare rechten inzake het conflict tusschen de Spaame-Bank en de beide Beverwijkscne Vel ling-organisaties te willen afstand doen en het door Z. Exc. den Minister van Economische Zaken ad interim ontvangen compromis te aanvaarden. In de gegeven omstandigheden heeft de Spaame-Bank het algemeen belang stellen boven eigen financieel voordeel, niet willen weerstaan aan de van hoogste zijde op haar uit- geoefenden drang tot het brengen van een offer, waarvoor de vereischte reserves reeds waren gevormd. In 81-jarigen ouderdom is te Den Haag over leden de heer W. F. Pfeiffer, oud-referendaris, oud-chef der Griffie van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. De heer Pfeiffer heeft als aide van den se cretaris van den Raad van Voogdij over de minderjarige Koningin Wilhelmina destijds ook aan het Koninklijk Huis goede diensten bewe zen, die daardoor eveneens aan het vaderland ten goede kwamen en die erkend werden door zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau bij gelegenheid van de troonsbestijging onzer Koningin in September 1898. Het passagiersschip „Johan van Oldenbame- velt", dat Woensdag van Batavia vertrok zal de reis niet als gewoonlijk naar Amsterdam maken, doch tot Genua varen, in welke haven het 25 dezer kan arriveeren. De terugreis is gesteld op 23 dezer. Ook het passagiersschip „Marnix van St. Aldegonde" zal een dergelijke reis ondernemen. Dit schip verlaat Batavia op 6 Juni en wordt 25 Juni te Genua verwacht, vanwaar het den volgenden dag de terugreis zal aanvaarden. Woensdagmiddag te ongeveer half vlér is uit de Ooster Stadsgracht te Dokkum opgehaald het lijkje van het sedert Donderdag 25 April vermiste vijfjarig zoontje van den heer G. de Beer. BATAVIA, 2 Mei. (Aneta). Hedenmorgen hoorde het Militair Hooggerechtshof verschil lende getuigen in de zaak tegen B. c.s., die we gens deelname aan de muiterij aan boord van de „De Zeven Provinciën" terechtstaan. Requisitoir en pleidooi werden bepaald op 11 Mei. KOETARADJA, 2 Mei. (Aneta.) Gistermid dag werden te 1 uur 40 lichte aardschokken ge voeld, welke geen schade aanrichtten, De elfde party van den strijd om het we reldkampioenschap werd na de hervatting zoo als men ongeveer verwachtte, gewonnen" door Aljechin. De meeste insiders hadden gedacht, dat Bogoljubow zonder doorspelen de partij ge wonnen zou geven, maar de Duitsche meester zag de zaak biykbaar optimistischer in Het moet gezegd worden, dat hij nog aardige com plicaties in het leven wist te roepen, hij dreig de zelfs één keer mat en gaf tegen het einde nog gelegenheid tot patzetten. Het was grap pig, maar toch te doorzichtig om tegen den wereldkampioen eenige kans van slagen te hebben. Op den 62sten zet gaf Boggie het dan ook eindeiyk maar op. De stand is nu: Aljechin 4, Bogoljubow 1, remise 6. De afgebroken stelling was: Wit: Kg2 Tc4, d5, Phl, pion a4, e3, f2, f4, h4. Zwart: Kh8, Ta2, b4, Lc5, pion a5, d6, f5, g6, h5. Wit aan zet besloot tot een kwaliteitsoffer, daar b.v. 41. Tb4 ab4: geheel kansloos is. 41. Tc4xc5.... De afgegeven zet 41 d6xc5; 22. Td5xc5, Ta2xa4. Zwart neemt na tuurlijk met dezen toren om zooveel mogelük weer de torens op de tweede lijn te kunnen verdubbelen. 43. Tc5c8f, Kh8g744. Tc8—c7t, Kg7—h6; 45. Tc7c6, Ta4—a2; 46. Phl—g3, Wit dreigt nu Pg3xf5t, gevolgd door vele torenschaakjes. De zwarte koning gaat caarom den witten toren tegemoet, voordat het paard op f5 staat. 46 Kh6g7; 47. Tc6—c7t, Kg7—f8; 48. Tc7c8t, Kf8—f7; 49. Tc8—c7t, Kf7—e8; 50. Tc7c6, Verder schaakgeven hielp nu niet meer; 50Tb4—b2; 51. Pg3—hl, Na 51. Tg6 zou gevolgd zyn 51 Tf2 t met allerlei dreigingen; 51Ke8 f7. Nu het paard weer in z'n oude hoekje terug is, zonder eruit te kunnen, gaat ook de zwarte koning weer naar zijn schuilplaats fc6; 52. Tc6c7t, Kf7—f6; 53. Tc7—c6t, Kf6—g7; 54. Tc6c7t, Kg7h655. Tc7—c6, a5—a4; 56. Kg2 h3Wit wil nog eens Fg3 probeeren, maar moet dan eerst zorgen> na Tf2: niet schaak te staan. 56. a4a3; 57. e3e4, 57. Pg3 haalde weinig uit wegens het een voudige antwoord 57Tc2!; 58. Pf5 Kh7 enz.; 57f5xe4; 58. f4—f5, e4—e3; 59. f5xg6Niet 59. fc3 Th2t en Thl 59e3xf2; 60. Phlg3dreigt waarlqk Pf5 mat; 60. Tb2—b3; 61. Tc6—f6, Kh6g762. Tf6xf2. Aardig! Na Tf2 zou een origineele patstand ontstaan zyn. Zwart speelt echter vanzelfsprekend: 62. Tb3xg3t en wit gaf het op. Na 63. Kg3 Tf2 64. Kf2 volgt a2 en damehalen. (Medegedeeld door Simoons Co) Van 3.304.30 uur Kon. Olie 155%—155% Unilever 79 A'dam Rubber 113%113% Intercont. Rubber 3%3%3 3/16 Young 41%41% Beth. Steel 24% Lampong-Sumatra 55 Van 4.30—5 uur Unilever 79 Aku 41% A'dam Rubber 113%114 Intercont. Rubber 3 3/16 Young 41% AMSTERDAM, 2 Mei. Tabak. By de heden ge houden vervroegde inschrijving bestond het aau- ood uit 7198 passen Java-, waarvan als gemeid, 994 pasken werden voorverkocht aan Zwitser- acne iabrihanten. Onverkocht bieven 797 pakken. De tabakken bestaan grootendeels uit Joesoeki soorten en zyn meestal Drufn, geschikt voor de sigaren Industrie. Enkele partyen waren kerfaar- dig. ue Banjoemas soorten zfjn middelmatig, deels omoiad en binnengoed en nogal variabel. Loemadjang Krosson is gering van soort, met weinig oi geen kleur, terwijl oe Kadoe soorten deels zeer grol en om'riseh waren. De stemming was kalm, met lage prijzen. Be tere soorten Besoeki werden ongeveer 25 a 40 pot. boven taxatie betaald, enkele partijen brachten taxatie en iets daarboven op. Ook de pry zen voor de overige soorten liepen slechts een kleinigheid boven tax. Duitsche fabrikanten en handelaren waren koopers van eenige partijen Besoeki eni Banjoe mas blad. overigens werd gekocht voornamelijk door Ne- derlandsche handelaten. Aan de markt was zeer weinig omzet in tweede hand. Opgegeven door V. d. Graaf Co.. N.V. (Afd. Handelsinformaties). Surséance van betaling: Verleend aan de Commanditaire Vennootschap onde'r de firma A. Athmer, Nijmegen en haren ocnig beheerend vennoot H. B. A. Athmer, iiy- megen, voor den tyd van anderhalf jaar, aange vangen 3 Apri 1934, met benoeming van mr. J. Santman, Nijmegen en E. W. stelling, onder directeur van de N.V. J. P. Wyers Industrie en Handelsonderneming, Amsterdam, tot bewind voerders. Failliet verklaard: 30 April: C. van Dyk, landbouwer, Wateringen, Heerenstraat. W. Mossink, caféhouder. Den Haag. Turf markt 3. C. van Bochove, koopman, Den Haag. Car- tesiusstraat 239. C. Sprnger, Voorschoteni Veurscheweg 60 D. M. van ^Winden, landbouwer, Pijnacker, Nleuwkoopscheweg. J. M. van Winden, landbouwer, Rijswijk, Bras serskade 237. S. S. van Kollem, koopman, Den Haag, Jan Blankenstraat 7-. J. Schuller, schoenmaker. Den Haag, Prinse- gïacht 116. Th. B. Kerkmans, kapper, Voorburg, Park weg 195. M. Salomon, zonder beroep. Den Haag, Ant. Duijckstraat 38 II. Chrs. J. Burkhard, bedrijfsleider, Nazarethstr. 25, TilbUig. 1 Mei: N.V. Stoomwasschery en Strykinrlchtlng „Helderlus". dir. J. J. Opten. Heemstede. B. Hartgerlnk, koopman in rijwielen en on- derdeelen, Nieuw Vennep, Haarlemmermeer. H. A. van Emmerik, caféhouder en aanne mer. Haarlem, Spaarne 37. N.V Melkproducten, in liq., Zaandam P. J. Oerlemans, vrachtrijder, Haarlem, Deli- straat 72. Nalatenschap van J. H. Hoogensteyn, han del gedreven hebbende onder den naam Joh Hoo gensteyn en Zonen, Heemstede, Kerkaan 26. P. W. A. Keyman, caféhouder, IJmuiden, Meeuwenplein 2. Vernietigd: op grond van verzet het faillisse ment van W. J. van Bevervoorde, gescheiden cchtgenoote D. C. M. André de la Porte, Den Haag. A. Kooistra, Tholen, NEW-YORK, 2 Mei (Part.). De stemming in Wallstreet bleef heden ongeanimeerd; by uiterst beperkte omzetten (in het eerste uur bedroeg de omzet slechts 210.000 shares) waren de koers fluctuaties gering. De publicatie van de winsten, die door de voornaamste stock-exchange firma's in de laatste vier jaren werden behaald, heeft de vrees voor ingrijpende bepalingen in de Con trol Bill versterkt, hetgeen het publiek in z'n afwachtende houding versterkt. Daarby komt nog, dat de berichten uit het bedryfsleven niet algemeen even gunstig blijven luiden en hier en daar wordt melding gemaakt van eenige contractie der bedrijvigheid, terwijl daarnaast een ongunstige invloed op de tendenz werd uit geoefend door de verdere scherpe koersreactie van Amer. Tel. Tel., die in het eerste beurs- uur 1% pCt. verloren, in verband met den teleurstellenden gang van zaken by de Western Electric, die in het eerste kwartaal wederom een verlies heeft geleden, terwyl de maatschap pij op slechts 20 pCt. van haar capaciteit werkt. Staalwaarden waren eenigszins verdeeld; U. S. Steels openden lager, doch verkeerden later in herstel, terwyl Bethlehem Steels na vaste ope ning in reactie verkeerden. Mynaandeelen daar entegen waren goed gedisponeerd, evenals koper waarden in verband met de declaratie van een onveranderd dividend door de Homestake Mi ning, alsmede van een extra-dividend van 1. U. S. Smelting werden 1 pCt. hooger afgedaan. Spoorwegshares waren vaster in verband met berichten omtrent regens in de tarwe-gebieden, waardoor de kans op een grooter vervoer is toe genomen. Alleen Atchison Topeka's waren aan den gedrukten kant. Chemische waarden lagen verdeeld. Allied Chemical trokken ruim één punt aan, terwyl daarentegen Du Pont de Ne mours 1 pCt. lager kwamen. Petroleumfondsen waren vast; automobiel waarden trokken aan on der leiding van Auburn Auto, die 1 pCt. ver beterden. Ook tabaksaandeelen waren goed ge disponeerd, terwyl ook warenhuisaandeelen iets hooger noteerden. Vliegtuigaandeelen liepen op. Aanvankelijk bleef de effectenmarkt een on geanimeerd voorkomen behouden. De tendenz neigde tot reactie, terwijl de omzetten niet groot waren. In de eerste 4 uur werden slechts 770.000 shares verhandeld. Tegen het einde van den beurshandel nam het aanbod echter grooter af metingen aan en het grootste gedeelte der fond sen liep sterk terug. De affaire nam dusdanige afmetingen aan, dat de ticker verscheidene mi nuten achter was. Het slot gaf geen herstel te zien, zoodat uiteindeiyk door Amer. Tel. Tel., Western Union, Du Pont, Sears Roebuck, Beth lehem Steel, U. S. Smelting, Atchison Topeka, Illinois Central, Reading Railroad en Southern Railway een verlies werd geboekt van 1% pCt. a 3% pCt. Oliewaarden hadden een verdeeld voor komen. Koninklyke Petroleum noteerden punt hooger, terwylStandard Oil 1 pCt. lager kwamen te liggen. Eenzelfde beeld vertoonde de rubberafdeeling. U. S- Rubber zakten pijn. 1 pCt., doch Mclntyre avanceerden 1% pCt. De omzetten bedroegen 1.340.000 shares. Slotkoersen April/Mei 2 1 30 Allied Chemical 143% 144 144 American Can. Co. 99 100 100% Am. Car. Foundry 25 26 25% Am. For. Power 87/s 9% 9 Am. Smelting kef39 39% 397/s Am. Tel. Tel114 117% 118% Am. Tobacco B70% 70% 71% Am. Waterworks 19% 34% 20% Anaconda Copper 15 15% 15% Ass. Gas Electr. Co. 1 Atchison Topeka 64% 66 65% Auburn Auto 41% 41 40%, Baltimore Ohio 26% 27% 27% Bethl. Steel Co38 39% 39 Canadian Pacific 16% 16% 15% Case Treshing 65 66 66% Chase National B281/2 29% 29% Chesapeake Ohio 45%, 46 45% Chic. Milwaukee pref. 9% 9% 91/2 Chicago Rock Isl3% 4 4% Chrysler Motor 45 46 46% Cities Service 2% 2% 2% Consol Gas of N.Y34% 35% 35% Continental Oil 20% 20% 20% 7 Dawesleening 70% 69% 70% 5% Youngleening 451/2 44% 44% Deleware Hudson 60 61 62 Dupont de Nemours 92 93% 92 Eastman Kodak 91 92 93 El. Bond Sh. Co. 14% 15%, 15% General Electric 20% 21% 21% Gen. Gas Electr23 24 24 Gen. Gas El. cl. A. 1 1 1 General Motors 35% 36% 36% Great Northern 15 15% 16 Hudson Motor 15% 16 15%« Illinois Central 28% 30%, 30%, Intern. Harvester 381/2 39% 39 Intern. Nickel 28 28 28 Intern. Tel. Tel. 13% 13%, 131/2 Kennecott Copper 20% 20% 20% Koninkl. Olie 34% 33% 33 Low priced shares 6 05 20 6.25-37 6 20-40 Mc.Keesport Tin PI. A. 84% 851/2 851/2 Miss. Kansas Texas 10% H% 10% Missouri Pacific 4% 4%, 41/2 Idem pref7 7% 7% Montgomery Ward 27% 27% 28%, Nat. Cash. Reg. Co. 16% 17% 17%, National City Bank 30% 30% 30% Nat. Dairy Prod. G. A. 16% 16% 16% Nat. Steel 47% 48 47% New York Central 29% 30% 30%§ Nord American Co16% 17% 17% Norfolk Western 175% 175% 178 Novadel 20% 20% 20% Pennsylvania 311/2 32 /8 33 Proctor Gamble 34% 341/2 Publ. Serv. N. L37% 37% 38% Radio Corp. of Am8% 8 7% Sears Roebuck 44 /4 47 46% Shell Union Oil 9 9 8% Socony Vacuum 15% 15% 15% Southern Pacific 24 A 25/8 25 /4 Southern Railway 28% 30 29% Standard Brands 20 /8 21 21 Stand. Oil of N.-Jersey 43% 44% 44% Tidewater Ass. Oil12% 12 k 12 A Union Pacific 128 128 k 127 United Aircraft 21% 22 /8 22 /8 United Corp. A5 /2 5/* 5/8 Unit. States Leather 8 A 9 9 Unit. States Rubber 21/a 22% 21/4 Unit. States Steel Corp. 46% 47% 46/8 Wabash gew. A3/8 4 4 Westinghouse El37 37 /8 37 /2 Woolworth Build 50% 51A 50% exdiv. t ex coupon ex claim. 5 bieden. I gedaan en laten. 1.4:-46 Dec. 1.49 Jan. 1.55-56 Mrt. 1.58 Mei Ct.Cuba Suiker Mei 1.48-50 Juli 1.53 Sept. 1.59-60 Oct. 1.62 Tarwe Roode Winter loco 90% Harde Winter toco 91% Tin Loco 54.65 54.60 April 54.65 Katoen 1.65-66 1.62 1.67-68 1.63-64 1.72-73 1.68-69 1.75-77 1.71-72 3.41 3.42 2 Mei 1 Mei NEW-YORK, 2 Mei. 2 Mei 1 Mei Brussel 23.48 Rome 8.54 Madrid 13.74 Bern 32.55 Weenen 19.05 2 Mei 1 Mei Rubber Mei 14.02 23.50 Oslo 25.78 25.72 8.54 A'dam 68.05 68.10 13.75 Londen 5.12% 5.11% 32.57 Parys 6.63 6.63% 19.05 Beriyn 39.58 39.64 NEW-YORK, 2 Mei. 2 Mei 1 Mei full 14.22 Sept. 14.44 Oct. 14.55 14.14 14.34 14.57 14.68 Dec. Jan. Mrt. 14.74 14.85 15.05 14.90 15.02 15.24 Loco April Mei Juni Juli Aug 11.00 10.82 10.88 10.95- 11.00 11.05 97 10.75 Sept. 10.56 Oct. 10.64 Nov. 10.73-75 Dec. 10.79 10.85 Jan. Mrt. 11.10-11 11.16 11.22 11.28-29 11.38 91% 54.60 10.91-92 10.96 11.01 11.06 11.17-18 Koffie (Rio) (Santos) Mei 8.15 8.22 Mei 10.65 10.75 Juli 8.30 8.37 Juli 10.78 10.90 Sept. 8.37 8.47 Sept. 11.14 11.28 Dec. 8.45 8.55 Dec. 11.26 11.38 Mrt 8 52 8.61 Mrt. 11.33 11.45 2 Mei 1 Mei Tarwe Mei 78% 787/6-79 Juli 77%-% 77%-% Sept. 78%-% 78%-% Mais Mei 45% 44% Juli 48% 47% Sept. 497/g 49% Reuzel Loco 5.72% 5.72% Mei 5.15 5.25 Mei 5.70 5.70 Juli 5.90 5.90 Sept. 6.10 6.10 Oud contract Nieuw contract. 2 Mei 1 Mei CHICAGO, 2 Mei. 2 Mei 1 Mei Haver Mei 29% 29% Juli 29% 29% Sept. 29% 29% Rogge Mei 65% 547/6 Juli 55% 55 Sept 56% 56 .Duluth Lijnzaad Mei Juli 1. 1.84 1.85 1.85% WINNIPEG, 2 Mei. 2 Mei 1 Mei Tarwe Haver Mei 64% 64% Me) 3iy8 34% Juli 65% 65% Juli 32% 35% Oct. 67% 67% Oct. 33% 37% Rogge Lijnzaad Mei 41% 41% Mei 1.49 1.47% Juli 427/8 42% Juli 1.50 1.49 Oct. 45% 45% Oct. 1.47% 1.46% Haver Gerst Mei 31% 31% Mei 34V8 Juli 32% 32% Juli 35% Oct. 33% 33% Oct. 37% GRAANNOTEERING LIVERPOOL, 1 4.3 74, Oct. 4.6 Mel. Tarwe. Mel 4.1 Juli i, Dec. 4.7 BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 2 Mei: Olse. m.s„ Parijs; Indus, s„ Karlstad. Vertrokken 2 Mei: Marnix van St. Aldegonde, m.s., Batavia; Buesten, tank, Preston; Benne- kom, s„ Chili; Colombia, s„ Hamburg: Troilus, s„ Londen; Rbea, s., Middl. Zee via R'dam; The seus, s., Kopenhagen; Tiberiuss., Hamburg; Nieuwendam, m.s., Nordenham: Allan, s„ Methll; Fair Head, s., Antwerpen: Rhein, s., Hamburg. AMSTERDAM. Aangekomen 2 Mei: Neerlandia, Hamburg, cacao, Houthaven, Kampman; Oise, Parijs, stukgoed, Javakade, Wm. H. Mtilleï Co.; Indus, Karlstad, papier, Handelskade, J. Sydzes Co. ROTT. LLOYD l"!l KOT ABAROE, uitreis, 2 Mei te Belawan. ■mos KON. NED. STOOMB. MIJ. AMAZONE, Mlddl. Zee naar R'dam, pass. 2 Mei v.m. 8 uur 15 Ouessant. VULCANUS, 2 Mei van Genua te Alexandrië. BERENICE, 2 Mel van Alicante te Barcelona. MARS, 2 Mei van Setubal te Villa Real. MEROPE, 2 Mei van Triëst te Flume. BAARN, 2 Mel van Valparaiso naar San An tonio. NEREUS, 2 Mel van Danzlg naar Stettin. ULYSSES, 2 Mel van Izmir naar Istanboul, BENNEKOM, 2 Mel van Amst. naar Chill. COLOMBIA, 2 Mel van Amst. naar Hamburg. RHEA, 2 Mei van Amst. via Rotterdam naar Middl. Zee. THESEUS. 2 Mel van Amst. naar Kopenhagen. TIBERIUS, 2 Mel van Amst. naar Hamburg. DIVERSE SCHEPEN JONGE JACOBUS, m.s., R'dam naar Cannes, pass. 2 Mel Gibraltar. THEMISTO, 30 April van Singapore naar Burma EMMAPLEIN, 30 April van Rotterdam te Oxelo- sund. AMSTERDAM, tank, naar Baton Rouge, pass. 29 April Bishop Rocks. BUSSUM, naar Rosarlo, pass. 28 April Lands End. SCOPAS, naar Marseille, pass. 27 April Gi braltar. WOENSDRECHT, pass. 29 April Gibraltar. HONTESTROOM, 2 April tan Amsterdam te Londen. MERWEDE. 29 April van Groningen te Charlton. KATENDRECHT, naar Tuapse, pass. 28 April Dungeness. MAGDALA, 28 April van Shlmono6ekl naar Soesoe. MOORDRECHT, naar Cbnstanza, was 29 April 11 uur 15 v.m. 450 mijlen1 Z. van Lands End. LETO, naar Port Talbot, was 28 April 19 UUT 50 p.m. 45 mijlen O. van Lands End. ROTTERDAM, tank, naar Baytown, was 29 April 10 uur 5 v.m. 60 mijlen Z.W. van Lands End. In de buurt van Barcelona heeft bij een spoorwegovergang een trein een groep personen, die een uitstapje maakten, aangereden. Drie personen zyn gedood en elf zwaar gewond. Bij een botsing tusschen twee vliegtuigen te Digby zyn twee officieren en twee leerling vliegers gedood. By den verkoop van de collectie postzegels van Hind, is Dinsdag te Londen 1400 pand betaald voor een paar Canadeesche postzegels van twaalf penny uit het jaar 1851. De politie te Tokio heeft het bestaan ontdekt van een bende smokkelaars, die verscheidene jaren lang wapenen hebben geleverd aan China. Van de 34 bendeleden zyn reeds 30 ge arresteerd, o. a. de leider, die een voorraad van 38000 vuurwapenen en 300.000 patronen bezat. Tot deze bende behoorden voornameiyk zeelui. Deze week worden in de Belgische provincie Limburg oefeningen voor officieren gehouden. De chef van den staf, luitenant-generaal Nui- ten, is met een 100-tal officieren te Hasselt aangekomen. Dezen zomer zullen 1200 leerlingen van de Belgische Middelbare Staatsscholen, ln Neder land een studiereis ondernemen. Naar wij vernemen zal de wereldpremière ran „Wonder in de bergen", van Franz MolnAr in Nederland worden gehouden. Dit is de eerste keer, dat een buitenlandsch werk van groote beteekenis in Nederland zyn première vindt Franz Molnér zal zelf naar Nederland komen om de première van zyn werk by te wonen. Deze zal in het begin van het nieuwe seizoen plaats hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2