I Zoekt gij betrouwbaar Personeel Plaats dan 'n „Omroeper" voor 75.000 gezinnen j R.K. Middenstanders bijeen I m LAATSTE NIEUWS ACTIEVERGADERING HET NIEUWE OOSTENRIJK IHIÖÏ VSILIG De Katholieke Mentaliteit bij Convertieten |iiiiiini)iiiiiimiiiHmiiiniiiiiHiiiiiiiiniiiiiiiiiniiiniiniiiiHiininiiiiiniiiiiiimmiinmiiiiniiiiiiiimiiiiiiiniiig aiiimtminiuimiimiimiinniiiniiinniiiiiiiiimiiiiiHiiniiiiiinuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniHniininiiiininiiiiiiiinniiü DONDERDAG 3 MEI 1934 liiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinmnminmninniniinininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiniinniiii STADSNIEUWS Het program tot ordening, sa neering en bescherming uit- voerig besproken Belangstelling was te gering Pastoor Möller De heer Stumpel spreekt WIELRENNEN De Heemsteedsche baan „Gevleugelde vrienden", Heemstede Een overzicht van de ontploffingsramp bij de Ned. Spoorwegen te Utrecht Al jechin - Bogol j ubow Vaderlandsche Front officieel tot drager der staatsgedachte verklaard Corporatief geordend Trotzki mag voorloopig blijven Gedwongen verblijfplaats De onlusten te Parijs 138 arrestaties Voor den krijgsraad Een nieuwe competitie-indeeling Sergeant van falsificatie verdacht N.V.PAULBRAND'sUITGEVERSBEDRIJF,HILVERSUM WAARHEID EN LEVEN PATER PROFESSOR Ir. E. M0LENGRAAFF WAAROM PSYCHO-SOPHIA? HET EVOLUTIE-VRAAGSTUK Castor" op het strand in botsing geweest met een Engel- schen trawler De brand te Augsburg Communist gearresteerd Gearresteerde directeur Gedenksteen Joannes Roothaan S.J. ZWARE BRANDEN IN POLEN Dorp nagenoeg geheel in den asch gelegd; acht dooden GEEN HUURCOMMISSIES Postvluchten NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT üllIIllIlllllIlllIllllilllllllllllIllllllIllIilllllllIIIIIIIIIIIIIIilllIIllllllllllIlIIIIIIIIlIllllllHIIIIIIIIIIIUIIIIIIlllllllIIIIlIIIIIlïS Gisterenavond hielden de R.K. Middenstands- vereenigingen van Haarlem, Heemstede, Over- veen, Bloemendaal en Zandvoort een groote demonstratieve actie-vergadering onder de leuze: „Voor het behoud van het gezonde Midden- standsbedrijf en ter verdere propageering van het O.S.B. program." De voorzitter, de heer Th. Hooy Jr., verwel komde alle aanwezigen, in het bijzonder den heer v. d. Bilt, lid van de Tweede Kamer, wet houder van Liemt, leden van gemeenteraden van Haarlem en omliggende gemeenten en vertegen woordigers en vertegenwoordigsters van ver schillende Katholieke sociale vereenigingen, o.a. de K.J.M.V. Spr. uitte zijn leedwezen over de weinige op komst en las vervolgens eenige berichten van verhindering voor o.a. van den geestelijk ad viseur, rector J. B. M. Timp, het Tweede Kamer lid Loerakker, mr. Bomans, lid van Ged. Staten, L. M. Weterings, directeur-hoofdred. van „De Spaarnestad" en leden van de Kamer van Koophandel en gemeenteraad. De vergadering was in het begin slecht be zocht, maar later was de belangstelling tamelijk groot. Het ïs ons echter onbegrijpelijk dat op deze belangrijke vergadering waar zulke voor den middenstand beteekenisvolle onderwerpen door gevierde sprekers werden behandeld, de belang stelling niet véél en véél grooter was. De Room- sche middenstand schijnt zijn eigen belang niet te kennen! De eerste spreker, de zeereerw. heer J. B. W. M. Möller, pastoor te Voorburg, begon zijn rede met te herinneren aan het congres van den R.K. middenstand te Den Haag, waar een roep weer klonk, een roep om arbeid en brood. Z. H. de Paus heeft in zijn encycliek het op genomen voor de arme zwoegers, vaders dik wijls van groote gezinnen en tot alle overheden gezegd, dat ze zich eens af moeten vragen waar het lek is, het lek waarlangs onze volkswelvaart wegvloeit. Maar de Paus heeft niet alleen de kwestie gesteld, Hij heeft ook de oplossing ge geven, n.l. in de opheffing van de bestaande zeer groote tegenstellingen over de geheele linie, tegenstellingen in het bijzonder tusschen de verschillende standen van de maatschappij. In zijn encycliek heeft Z. H. de Paus erop gewezen dat de sociale orde alleen hersteld kan worden als het individualisme uit het economi sche leven verdwijnt en het krachtig leidend beginsel hersteld wordt. Het liberalisme zelf kan het leidend beginsel niet zijn, want dan zouden de maatschappelijke toestanden niet zoo slecht wezen. Aan de vruch ten kent men immers den boom! Ook kan de economische dictatuur het leidend beginsel niet zijn. Inderdaad heerscht er onder den R.K. middenstand een zeer ontevreden stemming en men roept om den „sterken man." Wat is de sterke man? Voor spreker kan de sterke man slechts de gene zijn, die de economische dictatuur kan vestigen. Zeer gevaarlijk is volgens den Paus deze eco nomische dictatuur om de volgende drie rede nen: le. Er zal strijd ontstaan om de economische dictatuur zelf. Menschen strijden tegen elkaar om de overheersching in het bedrijfsleven aan zich te krijgen. Tegenover de economische dic tatuur van slechts weinigen wil het proletariaat zijn dictatuur stellen. 2e. Strijd om de staatsmacht, om door die staatsmacht de economische dictatuur te be zitten en de staatsmacht te kunnen misbruiken voor zijn eigen particulier belang. 3e. Conflict tusschen de volken om den voor rang. Met hun legers willen de volkeren elkan der politiek overheerschen om daardoor dit ook economisch te kunnen doen. Tegenover deze dictatuur stet de Paus het leidend beginsel van le: de sociale rechtvaardigheid, die werk dadig en doordringend moet zijn. Dus geen woorden maar daden! Maar daarbij moet ze de sociale liefde hel pen. Van de sociale rechtvaardigheid moet de liefde de ziel zijn en de Staat de krachtigste beschermster. Thans is de Staat te ver gegaan en moet terug naar zijn eigen terrein. Toen de gilden afgeschaft waren ontstond het stelsel, waarbij de economisch zwakken door den ster ken werd doodgedrukt. De Staat moest toen helpen, met het gevolg, dat thans de Staat een lastdier geworden is, dat dreigt onder de lasten te bezwijken. Minister Verschuur is er onder be zweken en dat men thans moeilijk een opvol ger voor hem kan vinden, is juist te wijten aan het feit, dat de Staat te veel op zich genomen heeft. Deze taak is nu voor de bedrijfsschappen be stemd. Daarom moeten die bedrijfsschappen ook colleges van de daad worden en niet enkel „adviescolleges"! Middenstanders leest zoo riep spr. uit de pauselijke encyclieken, waarin dit alles zoo duidelijk en juist uiteengezet is! Ten slotte zette spr. uiteen, dat de klassen strijd moet verdwijnen. Directeur en arbeiders in dezelfde fabriek moeten niet tegenover elkaar staan, maar samenwerken. Zoo is het ook met de volkeren. De volkeren zijn in economisch opzicht op elkaar aangewezen en moeten dus ook gezamenlijk een nieuwe orde bouwen. Spr. besloot dan ook met allen aan te spo ren te blijven werken, opdat wij aan onze kin deren een betere maatschappij kunnen nalaten dan die wij van onze voorouders hebben ge kregen. Nadat de voorzitter den inleider, pastoor Möl ler, voor zijn gloedvolle en belangwekkende rede bedankt had, was het woord aan den heer E. J. M. Stumpel, lid van de Tweede Kamer, die sprak over het program O. S. B. voor or dening, saneering en bescherming. Spr. zeide met eenigen schroom te spreken na de meesterlijke rede van pastoor Möller. Spr. gaf allereerst een uiteenzetting van wat onder ordening moet worden verstaan. Thans is die (wan) orde zóó, dat ieder maar een zaak vestigt, ofschoon er misschien op geringen af stand reeds een of meerdere zaken als de zijne bestaan. In 1933 zijn b.v. 700 nieuwe kappers zaken gevestigd. Hiervan gingen er 300 via de salon.,., op de flesch. Vele werkloozen nemen thans hun toevlucht totde vestiging van een zaakje, maar het einde hiervan is dikwijls: weg de spaarduitjes ennaar de werkver schaffing! In Amsterdam b.v. komt dit helaas veel voor. Ondertusschen heeft dan natuurlijk de bona fide middenstand de schade geleden! Zoo gaf spr. meerdere voorbeelden o.a. over de vestiging van buitenlanders en de stichting van filialen, enz. Daartegen vraagt het O.S.B.-program: ver bod van vestiging gedurende twee jaar van nieuwe zaken. Thans heerscht een moeilijken overgangs tijd, een tijd waarin ook de overheid krachtig zal moeten helpen. Spr. somde op al hetgeen de middenstand nooöig heeft om de saneering te kunnen doorvoeren. Wij vragen niet het on mogelijke van de regeering, maar alleen dat gene, wat ze ook doet ten opzichte van zoovele andere onderdeelen van het bedrijfsleven. De opmerking wordt gemaakt, dat als de Tweede Kamerleden maar wat meer doen dan komt alles in orde. Spr. erkende dat de katho lieke regeeringen niet veel hebben gedaan; (interruptie: niks!) maar dat ligt aan den mid denstand zelf, die zich niet wist te organiseeren en de organisaties niet steunde, waardoor zij te weinig invloed kregen bij de regeering en vertegenwoordigende lichamen. Maar al zou ook de regeering al onze wen- schen inwilligen, dan zijn we er nog niet. Van al die maatregelen komt niets terecht als de middenstand niet geleerd heeft die maat regelen te kunnen gebruiken. Wat zal er terecht komen van de saneering, als we zelf niet veranderen en niet meer probeeren b.v. door de mazen van de wet heen te kruipen of onzen concurrent op oneerlijke wijze de loef af te steken. Wat zal er terecht komen van de zoo zeer gewenschte bedrijfsschappen als we zelf niet eerst leeren ons te organiseeren en met onze mede-middenstanders samen te werken? Spr. wekte krachtig op het saneeringsplan te propageeren, te bestudeeren, te bespreken, vooral met.... de niet-aanwezigen op dezen avond! Laten wij zelf ook beginnen onze zaken zoo goed mogelijk te regelen. Laten wij vooral de jonge middenstanders aansporen zich vak kennis te verwerven en zich aan te sluiten bij de K.J.M.V. Maar wat wij vragen zijn slechts pijnstillende middelen. Er moet een betere wereld komen en dat kan alleen, als de menschen veranderen, offers brengen van eigen belang of meening. Laten we profiteeren van de rijke schatten die ons door de Kerk eiken morgen worden aange boden in de woning van den Koning der Ko ningen. Dat maakt ons sterk in de moeilijk heden! Katholieken van de daad moeten wij zijn, katholieken die erkennen de kracht van het principieel organisatieleven en daarin mede strijden. Dan zal versterkt worden onze invloed, dan zal ordening, saneering en bescherming ons geworden, een wereld komen, waarin ook de middenstand een plaats heeft en Chirstus Koning zal heerschen. Hierna werden eenige vragen door de aan wezigen gesteld en door den spreker beant woord, waarbij deze in krachtige bewoordingen erop wees, dat de middenstand slechts eischen kan stellen als hij zich sterk maakt door een dracht en aanwezig is als er belangrijke ver gaderingen als deze worden gehouden. Ook de voorzitter hekelde scherp de hou ding van vele middenstanders, die hun heil zoeken in geen heilbrengende fascistische or ganisaties en daarmede de actie van de mede middenstanders belemmeren en tegenwerken. Niet door critiek en wegloopen> maar slechts door eendrachtige samenwerking in en met de organisatie kan iets bereikt worden! Tenslotte werd met algemeene stemmen de volgende resolutie aangenomen: De katholiek georganiseerde middenstand van Haarlem, Bloemendaal, Overveen, Heemstede en Zandvoort, op 2 Mei 1934 te Haarlem m bui tengewone vergadering bijeen ter behandeling van het program van den Ned. R. K. Midden standsbond tot Ordening, Saneering en Be scherming van het Middenstandsbedrijf, gehoord de sprekers: stelt vast, dat de huidige crisis ook op het middenstandsbedrijfsleven in buitengewone mate haar ontwrichtenden invloed uitoefent, en dat door de ontwikkeling der economische en maatschappelijke verhoudingen de ordening en saneering in de diverse takken van midden standsbedrijf, meer nog dan vroeger en min stens even sterk als in andere bedrijfstakken, tot een dringende noodzakelijkheid is gewor den in het belang der bedrijfsgenooten en in het algemeen economisch belang; spreekt zich uit voor publiekrechtelijke orga nisatie van het bedrijfsleven op den grondslag van zelfbestuur en als inzet tot een volledige corporatieve herordening der maatschappij, en verwerpt met de meeste beslistheid iedere poging tot fascistische of nationaal-socialisu- sche partij-dictatuur in staat, maatschappij en levensbeschouwing Verlangt van de Regeering in nauwe samen werking met het georganiseerde bedrijfsleven een doelbewuste en positieve middenstands- politiek, in den zin van het Ordenings-, Sa- neerings- en Beschermingsprogram van den N.R.K.M., mede door tijdelijk vestigingsver bod, vaststelling van vestigingseischen en af doend optreden tegen de concurrentie-excessen, en verlangt daarnaast rechtstreeksche maat regelen om het gezonde kleinbedrijf, speciaal in den detailhandel, te behoeden tegen onnoodige verdere verdringing door grootbedrijf en coö peratie, in het algemeen belang der maatschap pij; verwacht daartoe de medewerking van de R. K. Staatspartij in den zin van haar mani fest; roept den katholieken middenstand op, om in volledig besef van zijn maatschappelijke ver antwoordelijkheid, bij voortduring te streven naar de meest volmaakte vervulling zijner eco nomische taak, en ook zijnerzijds door princi- pieele vakorganisatie de ordening der bedrijfs takken zoo krachtig mogelijk te bevorderen; besluit deze Resolutie ter kennis te brengen, waar het behoort, en gaat over tot de orde van den dag. allersterkste vereenigingen uitkomen; de ove rige tientallen blijven in de 1ste klasse met de sterkste 2de tientallen Haarlemsche Damclub II, „Constant" II enz. De andere tientallen zul len naar speelsterkte in de lagere klassen wor den ingedeeld. Promotie blijft door dit systeem mogelijk en eene reserve-klasse wordt vermeden. Deze laat ste klasse is in de huidige dambeweging niet gewenscht en zou ook geen levensvatbaarheid hebben. IX Te beginnen met de competitie 1935-1936 zou dit systeem moeten ingaan. De resultaten der competitie 1934-1935 zullen dan aangeven wel ke tientallen in de competitie 1935-1936 in de hoofdklasse zullen uitkomen. De nieuwe hoofdklasse zou dan bestaan uit de vijf hoogstaankomenden in de competitie 1934-1935 district Amsterdam en de drie idem district Noord-Holland, vormende de westelijke hoofdklasse; alsmede de vier idem district 'sGravenhage en vier idem district Rotterdam, allen vormende de zuidelijke hoofdklasse. De promotie- en degradatie-wedstrijden zul len voor alle klassen blijven bestaan. Men verwacht voor dit bestuursvoorstel eene flinke meerderheid, aangezien de tegenwoordige competitie-indeeling maar matige voldoening schenkt. Woensdagmiddag is de nieuwe wielerbaan te Heemstede door de Nederlandsche Wielren Unie gekeurd en in orde bevonden. De eerste wed strijden zullen op 13 Mei as. plaats hebben. Wedvlucht vanaf Roosendaal op Zondag 29 April 1934, afstand 95 K.M. Losgelaten 8 uur v.m. In concours 146 duiven. 1. W. Eekhof; 2 6, 32 L. Kramer; 3, 8, 14, 15, 16, 31, 34, 37, 39 J. C. Hoen; 4, 5 A. Verdon- schot Jr.; 7, 18, 21, 36 G. v. Santen; 9, 10, 24 N. Leuven; 11, 22, 25, 29 P. de Jong; 12, 13, 26, 27, 33 A. v. Zadel; 17, 19, 30, 35 P. v. Egmond; 20 A. Eveleens; 23, 38, 40 G. D. des Bouvries; 28 J. Kuipers. Eerst getoonde duif 9 uur 18 min. 35 sec. Laatste prijswinnaar 9 uur 27 min. A.s. Zondag wedvlucht van Vilvoorde (België), afstand 162 K.M. Woensdagavond werd te Stuttgart de twaalf de partij gespeeld in den strijd om het wereld kampioenschap tusschen Dr. Aljechin en Bo- goljubow. In het middenste gedeelte kreeg de partij een zeer fel karakter. Bij het afbreken van de partij, die morgen zal worden voortgezet, stond Bogoljubow er iets gunstiger voor dan de schaakmeester. fhef kruispunt. Zeker, zeker, wat van rechts komt, gaat voor. Goed zoo I Maar u moet tèch ook goed naar links uitkijken! WEENEN, 2 Mei. Op grond van de nieuwe machtigingswet heeft de Oostenrijksche re geering een verordening uitgevaardigd, waarbij de toekomstige politieke positie wordt geregeld van het Vaderlandsche Front, welke tot een publiek-rechtelijke vereeniging wordt verheven. In de verordening wordt vastgesteld, dat het Vaderlandsche Front ten doel heeft, drager te zijn van de Oostenrijksche staatsgedachte. Het wil zijn de politieke samenbinding van alle staatsonderdanen, die op den bodem van een zelfstandigen, christelijken Duitschen corpora tieven bondsstaat Oostenrijk staan. Bondsleider is dr. Dollfuss, wien een Raaa ter zijde staat. Telken jare moeten de gemeenten tweemaal lijsten ter algemeene inzage leggen met de na men van de leden van het Vaderlandsche Front. De Heimwehren worden in het Wehrfront van het Vaderlandsche Front opgenomen. In een persconferentie werd wijders mede gedeeld, dat ook het Vaderlandsche Front vol gens beroepsstanden is ingedeeld en bestaat uit: de organisatie voor alle vaderlandsbewuste Oostenrijkers in openbaren dienst, en een beroepsorganisatie omvattende de orga nisatiekringen: landbouw, boschbouw, ambach ten, handel en verkeer, crediet en geldwezen en vrije beroepen. In deze 6 organisatiekringen zijn werknemers en werkgevers met gelijke rechten en plichten opgenomen. Door zijn organisatie zal het Va derlandsche Front van grooten invloed zijn op de oplossing van de naaste groote vraagstuk ken der Oostenrijksche toekomst. WEENEN, 2 Mei. Z. Em. de kardinaal-aarts bisschop van Weenen, dr. Innitzer, heeft bonds kanselier Dollfuss telegrafisch zijn innige be vrediging betuigd met het tot stand komen van het Concordaat. PARIJS, 2 Mei. (Reuter.) De Fransche re geering heeft besloten Trotzki in een op 300 K.M. van Parijs gelegen stad, welker naam nog niet bekend is gemaakt, een streng bewaakte gedwongen verblijfplaats aan te wijzen. Intus- schen moet hij zijn pogingen voortzetten om in het buitenland vestiging te vinden. PARIJS, 2 Mei In verband met de botsin gen, welke plaats hadden bij de Cité Jeanne d'Arc, in den nacht op Woensdag, zijn in het geheel 138 personen gearresteerd. Het is even wel niet bekend, hoeveel personen in hechte nis zullen worden gehouden. Twee politiebeambten, waarvan de eene een hoofdwonde opliep tengevolge van een "teen worp, en de andere een schot door den schou der, zijn evenals een gewonde commissaris van politie naar het politie-hospitaal overgebracht Hun toestand baart evenwel geen zorg. Op de as. jaarvergadering van den Nederl. Dambond (Hemelvaartsdag te Utrecht) zal een bestuursvoorstel in behandeling komen om de competities van dezen bond met ingang van de competitie 1935/1936 te verspelen in vijf klas sen: hoofdklasse, 1ste, 2de, 3de en 4de klasse. In de hoofdklasse zouden dan uitsluitend de Op een goeden dag ontstonden er te Breda geruchten over onregelmatigheden, die zouden zijn gepleegd door den plaatselijken leider van den Vrijwilligen Landstorm, den sergeant B. J. v. D. Er werd gemompeld over patronen, die niet zouden zijn verantwoord en ten slotte over gelden, bestemd voor kuilcorveeërs, die dezen niet zouden zijn uitbetaald. De patronenkwestie, waaromtrent ook de bladen een en ander hebben bericht, werd onderzocht, doch zij leverde geen resultaat op, dat een justitieele vervolging zou recht vaardigen. De zaak van de kuilcorveeërs werd echter geëntameerd en diende Dinsdag voor den Krijgs raad te 's-Hertogenbosch. Sergeant v. D. had zich te verantwoorden ter zake: dat hij op 31 December 1931 te Gin- neken, althans te Breda, twee quitanties, lui dende „ontvangen van Commandant West- Brabantsch verband Vrijw. Landstorm. Anti- Revolutie-Instituut, de somma van twee en dertig gulden voor hulpdiensten bij schietoefe ningen" valschelijk heeft onderteekend, de eer ste met den naam J. Monsieurs en de tweede met C. Aarts, met het oogmerk die beide ge schriften te gebruiken als echt en onver- valsche, door die geschriften in te dienen bij den administrateur van het Landstormkorps Breda. Van D. had in het voorjaar twee menschen aangenomen voor kuilcorvée, bij schietoefenin gen op Zondagmorgen, die zouden ontvangen twee kwartjes per uur. In den loop van den zomer gaf hij hun verschillende malen voor schotten op hun tegoed en ten slotte moesten ze ieder een kwitantie onderteekenen, op gesteld door den administrateur te Bergen op Zoom aan de hand van een door v. D. ver strekte opgave. De president van den Krijgsraad, mr. W. van Lanschot, ving aan met beklaagde te ondervragen. Hij ontkende de quitanties zelf te hebben onderteekend. Pr.: Hoe was de verhouding tusschen u en de corveeërs? Bekl.: Ik had hen aangenomen voor een seizoen tegen 50 cent per uur. Pr.: De quitantie vermeldt, dat zij ontvan gen hebben f 64, maar de beide menschen zeggen, maar f 40 te hebben gehad. De moge lijkheid bestaat dus, dat er verduistering heeft plaats gehad. Bekl. Ik kan zeer beslist verklaren, dat ik het van het Rijk ontvangen bedrag in zijn geheel aan de arbeiders heb uitbetaald. De verdediger, mr. v. d. Hurk: Als die men schen er eens niet waren, waren er dan plaats vervangers? Bekl.: Ja. Ik betaalde die plaatsvervangers apart. Het gezamenlijk bedrag, dat ik aan de beide corveeërs en hun plaatsvervangers heb uitbetaald bedroeg f 64. De getuige Monzieurs, een der corveeërs, zei, dat de sergeant met hem en Aarts was over eengekomen, dat zij samen voor f 40 per sei zoen in den schietkuil zouden zitten. Beiden ontvingen in den loop van het seizoen voorschot, maar hielden daarvan geen aan- teekening, omdat zij den sergeant volkomen vertrouwden. Op een dag in October moesten zij bij hem thuiskomen. Zij werden in de keuken ont vangen en de sergeant zei daar: ik heb hier twee quitanties voor jullie, om te teekenen. Beiden hebben geteekend, zonder de papieren te lezen. Zoowel getuige Monsieurs als Aarts verklaar den, dat de handteekeningen op het papier, dat de president hun toonde, niet van hen waren. De president liet blijken, dat hij aan de juistheid van die verklaringen twijfelde, hoe wel hij de getuigen te goeder trouw achtte. Zij hebben een papier geteekend, waarvan zij den inhoud niet kenden. Nu werd hun een dergelijk papier getoond zij herken den het als zoodanig maar hun handtee keningen waren het niet. Bovendien was door ontwikkelde leeken geen verschil te onderken nen in deze en andere handteekeningen van getuigen. De eerste luitenant der militaire politie, Verschoor, te Breda, deelde op verzoek van den auditair-militair mede, dat het onderzoek in deze zaak aanhangig is gemaakt door de kwes tie met de patronen. Getuige deed den Krijgsraad mededeelingen, die een zeer ongunstigen indruk van beklaagde gaven. De verdediger, protesteerde er met groote kracht tegen, dat deze op schrift gestelde be weringen niet bij de stukken zijn gevoegd. Dat is geen manier van behandelen der zaak door de militaire auditie. Beklaagde ontkende kalm de beschuldigingen, vervat in de verklaringen van luitenant Ver schoor. De auditair-militair, mr. Aghina, requisitoir nemend, achtte het bewijs geleverd, maar refereerde zich aan de overtuiging van den Krijgsraad. Mocht deze van oordeel zijn, dat thans het bewijs niet geleverd is, dan verzocht spr. uit stel der behandeling, teneinde den officier commissaris te hooren en het oordeel van een schriftkundige te vernemen. Spr. requireerde tot veroordeeling wegens valschheid in geschrifte tweemaal gepleegd, tot f 50 boete, subsidiair 25 dagen hechte nis. De verdediger, mr. v. d. Hurk te Breda, achtte het bewijs niet geleverd en vroeg vrijspraak Na raadkamer beval de Krijgsraad veertien dagen aanhouding van de zaak. ZOO JUIST VERSCHENEN IN DE BELANGRIJKE BROCHURENREEKS PSYCHOSOPHISCHE VERHANDELINGEN ONDER LEIDING VAN PROF. J. P. VERHAAR DOOR PRIJS ƒ0.95 REEDS VERSCHEEN IN DEZELFDE REEKS DOOR PROF. J. P. VERHAAR PRIJS ƒ0.25 DOOR PROF. P. J. M. HESKES PRIJS 0.55 BIJ INTEEKENING PER JAARGANG WAARVAN DE PRIJS ONGEVEER ƒ5.— ZAL BEDRAGEN, ONTVANGT MEN 10% KORTING VRAAGT HET UITVOERIG PROSPECTUS BIJ UW BOEKHANDEL OF BIJ DEN UITGEVER Het Nederlandsche motorkustvaartuig „Cas tor" is aan de kust van Lincolnshire op het strand gezet na een botsing met een te Grimsby thuisbelïoorende trawler. (Er zijn twee motor schepen genaamd „Castor", die beide in 1931 zijn gebouwd. Het eene meet bruto 199 (netto 95) ton, en behoort thuis te Groningen. Het is eigen dom van den heer N. Mulder. Het andere motorschip „Castor", dat thuisbe- hoort te Rotterdam en eigendom is van de N. V. Motorschip „Castor", meet bruto 455 en nettd 314 ton. Welk van de beide schepen het hier be treft, is nog niet bekend). Nader wordt gemeld: De „Castor" was geladen met stalen staven en op weg naar Huil. Het schip werd lek gesla gen bij de machinekamer en bij laag water aan het strand gezet. Het schip is tijdens den vloed onder water geloopen, doch zal mogelijk nadat de averij hersteld zal zijn, weer vlot kunnen worden gebracht. De naam van de trawler, waarmede de „Castor" in botsing is geweest is onbekend, terwijl men evenmin weet of dit vis- schersschip gezonken is of niet. De botsing had plaats ter hoogte van Grimsby. AUGSBURG, 2 Mei (D.N.B.) Het politio- neele onderzoek naar de oorzaak van den brand in de Sangerhalle heeft tot resultaat gehad, dat hedenochtend een sedert eenigen tijd te Augs burg verblijvende communistische functionaris is gearresteerd. De communist wordt er ernstig van verdacht den brand te hebben gesticht. Ook zou de politie op het spoor zijn van een medeplichtige van den vermoedelijken dader. SCHWERIN, 2 Mei (D.N.B.) De politieke politie van Mecklenburg heeft na een weken lang onderzoek geconstateerd, dat in talrijke plaatsen over het land de communistische partij haar illegale werkzaamheden heeft voortgezet, door het stichten van nieuwe plaatselijke groe pen. Na een zorgvul 'ge voorbereiding konden alle plaatselijke leiders en functionarissen der K. P. D. in totaal 55, gearresteerd worden. De heer J. V., directeur van de British Hol land Coal Company, die kort geleden werd ge arresteerd, verdacht van verduistering en die in het Huis van Bewaring te Amsterdam werd ingesloten is Woensdag door de Rechtbank op verzoek van zijn verdediger mr. Frangois Pau wels in vrijheid gesteld. Voor eenigen tijd is te Amsterdam in de Lau rierstraat tusschen de Prinsengracht en de eer ste Laurierdwarsstraat het onbewoonbaar ver klaarde perceel no. 62 gesloopt. Op deze plaats wordt thans een nieuw huis gebouwd, opgetrok ken in een stijl, die aansluit bij de oud-Am- sterdamsche omgeving. In dit perceel, dat zijn voltooiing nadert, is tusschen de ramen van de eerste verdieping een gedenksteen aangebracht. Het huis toch, dat ter plaatse werd afgebroken, was hetzelfde huis, waarin op 23 November 1785 Pater Joan nes Roothaan S.J. werd geboren, wiens zalig verklaringsproces thans in Rome aanhangig is. De steen is ontworpen door Lou Asperslagh. HU stelt voor den kop van Pater Roothaan met daaronder het opschrift: „1785 Geboortehuis 1853 Jan Philip Roothaan S.J.'' Het jaartal 1785 is het geboortejaar, 1853 het sterfjaar van Pater Roothaan. Voorloopig is de steen met hout afgedekt in afwachting van de onthulling. WARSCHAU, 2 Mei. (V.D.) Het plaatsje Pavlowice bij Kielce is heden door een grooten brand bijna geheel in de asch gelegd. Zeven personen zijn in de vlammen omgekomen, vele andere bekwamen ernstige verwondingen. Vier- en-negentig boerenhofsteden werden volkomen verwoest, 3000 personen zijn dakloos. Elders zijn acht boerenhofsteden aan het vuur ten prooi gevallen. Een knaap is omgekomen. In beide gevallen wijt men de oorzaak aan de heerschende groote hitte. Bij Zamosc is hedenmorgen een personen trein ontspoord. De machinist en zijn helper werden ernstig gewond. Vermoedelijk waren door de groote hitte de spoorrails uitgezet en losgeraakt. Het Amsterdamsche gemeentebestuur had onlangs aan de regeering verzocht weder instelling van huurcommissies by de wet te bevorderen. Op dit verzoek heeft minister Slo- temaker de Bruine afwijzend beschikt op de overweging, dat huurcommissies de woningpro ductie zouden belemmeren. De Pelikaan is op thuisreis van Batavia ver trokken en te Singapore aangekomen. De Havik is op uitreis van Jodphur vertrokken en te Calcutta geland. De „Rijstvogel", op de thuisreis, is in Athene aangekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4