I IN EN OM HAARLEM 1ARIA-STICHTING DONDERDAG 3 MEI 1934 Waar men naar gaat kijken! OP VACANTIE Naar Hollandsch Borneo HAARLEMSCHE KEGELBOND OYER DIERENDRESSUUR Nationaal kegelconcours WIELERBAAN TE HEEMSTEDE 13 Mei a.s. de eerste wedstrijden NED. KATH. GRAF. BOND Bonte avond Personalia JEUGDDEMONSTRATIE TE BERLIJN lili FILMNIEUWS REMBRANDT-THEATER Vluchtelingen De Voorjaarsbeurs Studiebeurzen IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK I MODERNE ORNAMENTEN C. C. Krouwels - Koninginneweg 6 1 R.K. HANDELSAVONDSCHOOL Eindexamen BILJARTEN Om den Hanbeker Aon banden die waren versleten. werd menig ongeluk geweten! &I||IIIIII|IIIIIIIIIIIIIII!IIIIIIIIIIIIIIIIIII!II1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIII1I1IIIIII!IIIIII1IIIIII1IIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIII1IIIIII1III1II1III11IIIIIIIIII± aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilililliiiiiillilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli: Nog is de onvolprezen bloemenweelde der bollenvelden, die Haarlems naam onder de aan- èacht bracht van heel de wereld en tienduizen den bezoekers de sensatie gaf van in een sprook jesland te leven, nog is die bloemenweelde niet geheel uitgebloeid, of nieuwe lentepracht be koort oog en oor in dit gezegend oord, waarin Haarlem ligt. Men ga eens kijken in de eerste plaats naar den Hout en plantsoenen, waar alles nu in Vollen lentedos staat. Men vergete daarbij niet „de bruid van Haarlem", de z.g. dubbele kers in het Kenau park. En wie daar dan over een jaar dagen terugkomt, ziet aan de Parklaan, dicht bij 't Kenaupark, op den hoek van de Tuinstraat, weer iets anders, een weergaloos mooie Gou denregen zooals er waarschijnlijk weinige ge zien worden, ten minste door leeken nog wei nig zullen aangetroffen zijn, een variëteit met gele, lichtpaarse, eenigszins rose getinte en purperachtige bloemen. Wie niet opziet tegen een verre wandeling, bezoeke het*heerlijke Aerdenhout en Bentveld, waar het lieve Julianaduin, van waar men zulk een aardig uitzicht heeft op de omgeving, een verjongingskuur heeft ondergaan, welke de moeite van het bekijken waard is. Wie van den Viersprong naar Vogelenzang wandelt ziet Ma- riënbosch nu op z'n mooist en menig intiem Weggetje leidt er naar het magnifieke Naalden- Veld dat ook reeds om zijn villabouw de aan dacht waard is. Een bezoek in den vroegen morgen aan het Brouwerskolkje of een wandeling langs het Visscherspad (van Kraantje Lek naar Zand- voort) met de bedoeling daar de zon te zien opkomen, maakt een onvergetelijken indruk. Vgot dauwtrapexcursie op Hemelvaartsdag warm aan te bevelen. Wilt ge een fiets- of autotocht van langen adem, ga over den Vogelenzangschenweg naar den duinweg en daar over de Zilk, Noordwij- kerhout, Noordwijk, Wassenaar, naar Den Haag. Men doorkruist dan een landschap, dat met de mooiste van Europa kan wedijveren in eigen ongerepte schoonheid. In het Noorden van Haarlem ziet men nu, hoe goed of het park rondom de Molenkolk van den Schoterveenschen polder is aangeslagen en hoe het restant van het Spaansche Vaartje van een vieze boerensloot een keurig park vaart je is geworden. In de buurt zien we dan hoe goed het pas aangelegde park op het Veenbergplein het doet, evenals het nette plantsoen van het Stuyvesantplein. Bijna in alle straten van Haarlem-Noord doen alle boomen en plantsoenen, zoo aan den Mid denweg, het Mamixplein, de Perseusstraat, het Juniplantsoen, het heel best. Nu geniet men nog van het heerlijk voorjaarszonnetje, maar als er een warme Junidag of een heete Julidag komt, kan men heele einden in de schaduw wandelen. Het valt dan op hoe prachtig het park rond om het Huis te Zaanen er bij staat. Dit zal wel een verkleinde Noorderhout blijven, ook als de echte Noorderhout er nimmer zou komen. De huizenaanbouw gaat hier steeds door en het weiland krimpt steeds in. Met vreugde merkt men op, dat in het restantje Schoterveenpol- der het vee de groene weide stoffeert. De duin kruinen in de richting Bloemendaal lokken tot een bezoek aan Zeeweg, Duinendaal en Wilhel- minaduin. Aan de andere zijde van den Alkmaarschen straatweg is het precies hetzelfde als aan deze zijde. Steeds meer huizen en mnder weide. Dat gemis wordt vergoed door de prachtige water partijen aan het Spaarne, het gezicht over het water den Waarderpolder in en naar Pennings- veer en het drukke scheepvaartverkeer. Een wandeling tot in Spaarndam is de moeite waard. De moeite waard is het ook te gaan kijken naar den Zijlweg, die tot de oude grens ge asfalteerd is. Daartoe verdwenen al de iepen; nu staan er ahorns. Aan de Julianalaan en -weg onder Overveen zijn de boomen alle geveld en vervangen door jonge linden. In plaats van één rijwielpad aan den Noordkant, komt er nu een ter weerszijden van den weg van twee-en- een-halven meter en een wandelpad van ander- halven meter. Zandophooging en een bouwkeet onder aan den Spoordijk in deze buurt wijst er op, dat binnenkort het laatste stukje tuingrond, be bouwde grond zal zijn. Jammer, dat het aardige plantsoentje halveirwege Overveen verdwenen is. Een tamelijk kort plantsoenvaartje met slin geringen is daarvan surrogaat. Al is zeker de misère in de bouwvakken nog steeds gaande, toch zien we aan alle hoeken in en ook buiten de stad nieuwen aanbouw, o.a. nabij het station Santpoort en tusschen Bloe mendaal en het Noordzeekanaal. Het Haarlem merhoutpark vertoont nog vele lanen zonder bebouwing. Toch nadert de randbebouwing hier (Ingezonden Mededeeling) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) IL Het doel van het Nederlandsch Jack-London- Verbond is: bestrijding van mishandelingen van die ren ten dienste van openbare vermakelijkheden, dus' ten genoege van het publiek, hetgeen betee- kent: algeheele stopzetting van voorstellingen met of door dieren, en wel om de navolgende redenen, welke alle wreedheid insluiten 5. dat de kunsten, onverschillig al dan niet ge- dipsoneerdheid, op een gegeven oogenblik moeten aanvangen en in een precies daartoe gestelden tijd moeten worden afgewerkt, omdat het programma geregeld moet verloopen, hetgeen ZEER moeilijk gedaan te krijgen is; Toelichting: Dr. P. Chalmers Mitchell, P. R. S; P. Z. S., de sinds vele jaren zeer bekende Secre taris der Vereeniging Londensche Dierentuin, die een groot tegenstander is van dierendressuur ten vermalte van het publiek, schrijft, dat z.i. dieren dressuur wreedheid moet inhouden, al ware het enkel omdat de kunsten op een bepaald oogenblik moeten worden verricht. 6. dat de dressuur onmogelijk een mislukking kan riskeeren, en deze moet voorkomen hoeveel het ook moge kosten; Toelichting: De artisten zelve zullen hun toeren volbrengen, eveneens het koste wat het wil zijn zij ziek zij zullen toch het programma uitvoeren hoe zouden zij dus van hunne dieren minder eischen? waarmede dit feit echter niet goed gepraat is, noch om der wille van den mensch, noch om der wille van het dier, dat reeds van te voren zoodanig wordt bewerkt, dat het zijn meester niet ongehoorzaam zal durven zijn, ook niet al is 't ziek vandaar het inboezemen van angst. Men herinnerezich Punt 4, het voorbeeld van P. S. uit onze vorige advertentie. 7. dat het publiek, evenals het dit voor uit voeringen door menschelijke artisten doet, hooge eischen stelt, hetgeen beduidt, dat er niet mag worden gedraald, geen enkele fout mag worden gemaakt, dat er dus een sterke drijfveer moet zijn, die de dieren dwingt tot het uiterste, en waardoor het ook noodzakelijk is, dat althans een deel der kunsten bepaald moeilijk dienen te zijn; Toelichting: Bij Schumann te Scheveningen moest een paard springen over een aantal dwars' opgestelde paarden, het was een grooter aantal dan men zou zeggen dat mogelijk was. De prach tige vos brak den nek. Zoo gaat het immers altijd: het uiterste moet worden vertoond, anders is er geen sensatie, waarom het juist te doen is, im mers een mooie sprong is altijd mooi, ook wan neer minder groot, evenals een acrobatentoer even kunstig is op geringe hoogte, als vanuit de cir- cusnok, maar het publiek heeft dan niet de ver heffende kans een mensch of dier te zien dood vallen. 8. dat, in alle, ook in de beste circussen wreed heid geschiedt, zoowel om de onder 7 genoemde reden, waardoor de Directie, teneinde variatie in het programma te brengen, voor de nood zakelijkheid staat vreemde artisten (nummers) te engageeren, waarvan in het geheel niet is te zeggen, hoe de dressuur daarvan heeft plaats gehad. Punt 8 is voldoende uit het voorgaande toe gelicht. Het NEDERLANDSCH JACK-LONDON-VERBOND vraagt den mensch dringend het dier te leeren begrijpen, het leven van het dier te leeren kennen, want dit' staat gelijk met te leeren welk leed de dressuur voor vermakelijkheden inhoudt en het staat gelijk met het dier te leeren liefhebben. Daarom bezoekt géén circus! Secretariaat: Wassenaarscheweg 42, Den Haag Min. Contributie t 1.—. Gratis Maandbericht. Giro No. 18097. /TI7 (Wordt vervolgd) De stand tot en met Dinsdag 1 Mei is als volgt: Invitatie Bondenwedstrijd. Verbeterde opga ve: le prijs Haarlem met 1134; 2e prijs Den Haag met 1111; 3e prijs Rotterdam met 1091; 4e priis Alkmaar met 1086; 5e prijs Delft met 1085; hoogste werpers: 1. N. P. Visser, Haar lem, 139; 2. J. Helder, Den Helder 130. Korpswedstrijd. Baan C; 1. Daar Rolt Ie, Haarlem, 321; 2. Alle Neune, Rotterdam, 305; 3. Onder Ons, Den Helder, 292; 4. Intiem, Am- Sterdam, 290; 5. Herinnering, Tilburg, 283. Vrije baan. Hamburger telling. Baan H; 1. L. van Keet, Haarlem, 5 x 120; 2. Kuilman, Alk maar, 2 X 120.114; 3. J. de Paus, Haarlem, 2 x 120.110; 4. C. P. Nieman, A'dam, 120.114; 5. N. P. Visser, Haarlem, 120.100. Korpswedstrijd afdeeling B; 1. Intiem II, Amsterdam 294; 2. Onder Vrienden n, A'dam, 249; 3. Vriendschap o/d. plank II, Amsterdam, 241. Vrije baan, gewone telling, baan G: 1. D. Bremer, Haarlem, 43.41; 2. Stoop, Den Haag, 43.36; 3. L. Boom, Alkmaar, 43.34; 4. P. v. Orden, Zandvoort, 43; 5. A. Koom, Haarlem, 43. Vaste baan, gewone telling, baan A: 1. L. Dost, Haarlem, 43; 2. N. P. Visser, Haarlem, 41; 3. V. Empelen, Heemstede, 40; 4. H. Smole- naars, Bloemendaal, 40; 5. Vriend, Amster dam, 40. Jubileumwedstrijd, baan E: 1. A. Haeyen, Amsterdam, 70; 2. Stevens, Utrecht, 67; 3. Bijen, Rotterdam, 63; 4. Leenheer, Haarlem, 63; 5. J. Rike, Haarlem, 63. Duo-wedstrijd, baan P: 1. Ketelapper en Bre mer, Haarlem, 2 x 84; 2. Kuilman en Boom Alkmaar 76; 3. J. van Maris en G. Renting, Haarlem, 73; 4. J. My er en J. Lansdorp, Haar lem, 70. Vrije .baan, Hamb. telling, dames, baan I: 1. mevr. Krima, Rotterdam, 120; 2. mevr. Rike, Haarlem, 104; 3. mevr. de Bruin, Haarlem, 98; 4. mevr. Igesz, Schagen, 94; 5. mevr. Schouten, Haarlem, 85. Hoogste korpswerpers, afdeeling A: 1. Sie- boldt, Den Helder, 73 (10) 5x9; 2. D. v. Em pelen, Heemstede, 73 (10) 4x9; 3. Borkus, Rotterdam 73 (9). aan het Spaarne, dicht onder de schilders- buurt van Heemstede. Wie hier is verzuime niet de bijna Koninklijke Heemsteedsche Dreef te gaan bewonderen, en het villapark, dat het voortvarende gemeentebestuur van Heeemstede daar in de laatste twintig jaren heeft weten aan te leggen. Bij al deze welverzorgde schoonheid vraagt men zich af waarom ons college van B. en W. van Haarlem nog maar altijd de omgeving van onze Kathedraal niet meer in overeenstemming brengt met de pracht en de waardigheid van dit mooie bouwwerk van Cujjpers. Op uitnoodiging van de directie van de Heem steedsche Wielerbaa.n zijn wij gisteren in de ge legenheid geweest deze nieuwe aanwinst voor sportminnend Haarlem en omstreken te bezichti gen. De baan is bijna gereed. Op Zondag 13 Mei a.s. zullen de eerste wedstrijden plaats vinden en kunnen de Haarlemmers hun stadgenoot van Egmond in eigen omgeving in actie zien. Op dien dag zal de burgemeester van Heem stede de baan officieel openen. De houten piste heeft een lengte van 200 M. Wij hebben er ons van kunnen overtuigen dat men zoowel van de zit- als staantribunes een prachtig overzicht heeft, waarbij het uitzicht op geen enkele wijze wordt belemmerd. Kwartieren voor de renners, alsmede een ra diokamer zijn onder de overdekte tribune ge bouwd. De directie der baan heeft zich de mede werking verzekerd van de Heemsteedsche doc toren, zoodat ook het medische gedeelte goed verzorgd is. Het ligt in de bedoeling om elke veertien da gen (Zondag) wedstrijden te houden. Men heeft zich o.a. reeds verzekerd van de revanche der Nederlandsche sprintkampioenschappen, welke half Juli in het Stadion te Amsterdam zullen plaats vihden. De afgevaardigden van de N. W. U de heeren J. de Viruly en J. van Eek, hebben Woensdag de baan goedgekeurd. Direct hierop maakte de architect, de heer Stuurman een aantal ronden op zijn motor. Enkele Haarlemsche renners legden dra beslag op het Heemsteedsche hout en toonden zich enthousiast over de snelheid van deze nieuwe baan. Men verzoekt ons te melden dat de belang stelling voor den Bonte-Avond van den Ned. R. K. Grafischen Bond, afdeeling Haarlem, op Zondag 6 Mei, zóó groot is, dat het bestuur, gezien het ledental, er op aandringt, plaatsen te bespreken om teleurstellingen te voorkomen. Gelegenheid hiertoe bestaat iederen dag bij den heer Scholte, Gebouw „St. Bavo", Smedestraat. Het programma is zoodanig samengesteld, dat „elck wat wils" geboden zal worden. Voor de loterij is een zeer groot aantal prijzen beschik baar. Hiervan verwacht het bestuur een groot succes Het batig saldo komt geheel ten goede van de werklooze leden. In de commissie welke in 1934 belast is met het te Amsterdam afnemen van de examens ter verkrijging van de akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige hand werken zijn benoemd, tot voorzitter: S. Anema, schoolopziener van het lager onderwijs in de in spectie Amsterdam, te Haarlem en o.m. tot plaatsvervangende leden de dames G- Barger, leerares in de nuttige handwerken aan de ge meentelijke en bijzondere kweekscholen vóór on derwijzers en onderwijzeressen en mej. J. A. van Markesteyn, leerares in de nuttige handwerken aan Rijks- en bijzondere kweekscholen voor on derwijzers en onderwijzeressen, beiden uit Haar lem. In de commissie voor de fraaie handwerken te Amsterdam zijn o.m. benoemd tot plaatsvervan gend voorzitter: H. van de Weijer, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Haarlem, te Haarlem en tot mej. J. van Gelder, leerares aan de huishoud- en industrieschool voor meis jes, te Haarlem. In de commissie, in 1934 belast met het afne men van de examens ter verkrijging van de ak ten van bekwaamheid tot het geven van Nijver heidsonderwijs, gemerkt Na, Nq, Nr en Ns, zijn o.a. benoemd tot lid o.m. de dames A. Bakker, J. de Groot, mevr. R. de Rookvan Leeuwen, mej. C. A. Stappers, mej. H. E. Veeger, mej. D. van der Waal en ir. H. Zijlstra, allen te Haarlem. Gezicht op den Berlijnschen Lustgarten gedurende den opmatrsch der Duitsche jeugd op den eersten Mei. Links Adolf Hitler, die de 100.000 kinderen toesprak Toen indertijd, heele colonnes pindamanne tjes zich naar Berlijn begaven, om zooals de geruchten luidden, in een film mee te spelen, vroegen velen zich af, wat voor een film dat zijn zou. Degenen, die dat nieuwsgierige gevoel toen voelden opkomen, zullen inmiddels wel reeds lang bevredigd zijn, door de wetenschap, dat de UFA deze menschen voor haar film „Vluch telingen" met Kathe von Nagy en Hans Al- bers, noodig had, al verkeerde men toen nog niet in de omstandigheid de film zelf te kun nen zien. Thans gaat zij vanaf aanstaanden Vrijdag in het Rembrandt-Theater en kan iedereen de spelkwaliteiten van deze bewonrs van het He- melsche Rijk van nabij zien, of liever gezegd hooren, want hun voornaamste prestatie be staat in Chineesch geschreeuw. De film zelf behandelt namelijk de geschie denis van de vluchtelingen uit de stad Charbin, een stad om welker bezit heftig door Chinee- zen en Russen gevochten werd. Zoowel de Chi- neezen als de Duitsch-Russen van het Wolga- gebied trachtten zich in veiligheid te stellen, wat zeer begrijpelijk is van menschen, die tus schen twee vuren zitten. Er doet zich echter een groote moeilijkheid voor en wel deze, dat iedere mogelijkheid om buiten de gevechtslinie te komen, ontbreekt. Bovendien weigeren de Russen aan de Duitsch-Russen vrijen uittocht omdat de kwestie, of zij al dan niet ais Rus sische onderdanen moeten worden beschouwd, nog niet door een speciaal daarvoor in het leven geroepen internationale commissie, is opgelost. De werkzaamheden van de commissie is van zwaar internationalen aard, d.w.z. men komt practisch niet voor- of achteruit en hoewel men met plechtige gezichten vergadert, wordt er niet het geringste resultaat geboekt. Het gevolg daarvan is, dat het aan de Sovjets vrij stond, die menschen als hun onderdanen te beschou wen en hun vlucht op alle mogelijke manieren onmogelijk te maken. In de stad Charbin bevindt zich echter een neutrale zóne, waarin vreemde troepen de orde handhaven en toezien, dat slechts zij, die daar op recht hebben, binnenkomen. Aangezien het besluit of de Duitsch-Russen al dan niet mogen binnentreden, op de lange baan wordt gescho ven, zijn een heele troep van deze vluchtelingen gedwongen ergens anders heen te vluchten. Maar waarheen? Ze hebben gebrek aan alles, zelfs aan drinkwater en ieder oogenblik kunnen zij worden opgepakt en weggevoerd. Inmiddels heeft een der bevelvoerders van de vreemde troepen ruzie gekregen met een Chineeschen generaal en moet, wil hij niet zijn hoofd ver liezen, op de een of andere manier trachten te ontkomen. Hij sluit zich aan bij de vluchtelingen en aan zijn doortastend optreden is het dan te dan ken, dat al die menschen na ongeloofelijke moeilijkheden (zelfs moet een heel gedeelte opgebroken rails worden hersteld) op het nip pertje aan hun belagers kunnen ontsnappen. Hans Albers is die vreemde bevelvoerder, wien de neutrale zóne een beetje te heet onder zijn voeten wordt. Hij is wel bij uitstek geschikt cm dergelijke krachtpatsers rollen met succes te vervullen. Vooral zijn markante persoonlijk heid draagt er niet weinig toe bij om hem in de gegeven omstandigheden als een eerste klas sensatieheid te beschouwen. Doch behoudens dat, bezit de film zeer vele uitstekende kwaliteiten, kwaliteiten, waaraan men kan zien, dat een vakman aan het werk is geweest. Men moet schier voor onoverkomelijke moei lijkheden gestaan hebben om op een filmter rein zoo'n werk behoorlijk te verfilmen. De ty peering van de verschillende individuen onder ling, de geladen oorlogsatmosfeer, de vreemde omgeving en niet in 't minst die paniek en angststemming onder die vele menschen zijn werkelijk uitstekend gedaan en buitengewoon suggestief. Al was misschien hier en daar een beetje meer duidelijkheid wel gewenscht ge weest en zou het drama iets meer doorwerkt hebben kunnen zijn, toch is de film over het geheel genomen een knap geconstrueerd en ge ënsceneerd werk waarin het aan spanning geenszins ontbreekt. Zelfs zou de film tamelijk somber geworden zijn, indien men er geen klein liefdesgeschiedenisje tusschen Kathe von Nagy en Hans Albers doorheen had geweven. Al is het misschien een concessie aan den pu- blieken smaak, toch is dat in dit geval niet zoo heel erg onwelkom. En iets dergelijks kan men slechts van heel weinig ernstige films getuigen. B. en W. van Haarlem maken bekend, dat zjj ten aanzien van de winkels op de door de afdeeling Haarlem en Omstreken van de Ne derlandsche Vereeniging van Huisvrouwen in het Gemeentelijk Concertgebouw te houden Tweede Haarlemsche Voorjaarsbeurs inge volge de Winkelsluitingswet, ontheffing heb ben verleend van de verbodsbepalingen van die wet in dier voege, dat die winkels op 3, 4, 7, 8 en 11 Mei 1934 na des namiddags 8 uur tot des namiddags 11 uur, op Zaterdag 5 Mei 1934 en op 9 Mei 1934 na des namiddags 10 uur tot des namiddags 11 uur en op Hemelvaartsdag, 10 Mei 1934, van des namiddags 1% tot 5JX uur en van 7 JX tot 11 uur voor het publiek mogen geopend blijven, met dien verstande echter, dat geen artikelen afgeleverd mogen worden op den Hemelvaartsdag, op den Zater dag en op 9 Mei 1934 na des namiddags 10 uur en op de overige dagen na des namiddags 8 uur. Ter verkrijging van een beurs voor studie aan een Universiteit, Gymnasium, H.B.-School met 5-jarigen cursus of een Lyceum worden verzoe ken (op zegel van 30 cent) ingewacht bij Bur gemeester en Wethouders van Haarlem vóór of op 14 Mei 1934. Aanvragen na dien datum komen niet meer in aanmerking. Voor hen, die reeds in het genot zijn van zoodanige beurs (of toelage) is nieuwe aan melding niet noodig. Nadere inlichtingen verkrijgbaar ter gemeen te-secretarie, 5e afdeeling. IP iw ii. De missie ligt langs de rivier, maar badkamer en „bijwagen" rusten op een gemeerd vlot in de rivier. Water om te baden dus genoeg, doch 't is wel eres een beetje vuil, want er wonen dui zenden menschen allemaal langs de rivier en die raken allemaal hun ongerechtigheidjes en meer in de rivier kwijt. Rivieren zijn de natuur, lijke riolen van een land. En ze worden gebruikt ook. Ze is nog onderhevig aan vloed en ebbe. Dus vuil dat naar beneden gaat op het eind van den eb-vloed, komt weer teruggedreven met den vloed. Ze worden het meest gebruikt met hoog water, dus alles gaat ten lange laatste toch wel naar zee. De missie heeft een groot terrein in tweeën gesneden door een grooten weg. Pas torie, ziekenhuis, school, Zustershuis aan een sant tusschen rivier en weg en over den weg een mooie doch oude en al gerepareerde houten kerk. Wat hier opvalt is dat alles zoo piekfijn in de verf staat. Verf schijnt bijna onbekend in Sarawak. Pastoor Salvator staat alleen voor dien heelen Noordwesthoek. Hij is een studax en een Chi- neezen-kenner. Hij schrijft en leest dat penseel- schrift van de hemelsche republiek. Jaren ge leden was hij voor een half jaar bij ons in Kuching om Engelsch te leeren, wat noodig is in Sambas. Want groote zeeschepen ook En- gelsche komen de rivier op tot de plaats hier en vlak voor de missie draaien die booten ook nog. Dus u begrijpt dat de kleine Sambas nu juist geen slootje is. Zusters, die het mooie maar kleine ziekenhuis en school besturen, zijn van de Zusters van Etten. Zusters van de Baronie. Sommige bij de hand. En nu vielen me, na jarenlange afwezig heid van Holland, de verschillende tongvallen, op. Rotterdamsch klinkt afschuwelijk, maar plat Haarlemsch ook. Over het algemeen mocht ik de Meiereische taal het liefste. O heerlijk Bra bant! Een paar Zusters onderwijzeressen hier of elders spraken natuurlijk „Hollandsch". Gouvernementsgebouwen liggen tegenover de missie op den rechteroever. Echt typisch zeg, 'n Hollandschen korporaal in uniform te zien loo- pen. Maar arme man, het goed is dunkt me weinig geschikt voor de tropen. Er was een Haarlemsche ambtenaar daar, mijnheer K., die mij kende, doch hij was momenteel niet in Sambas, dus ik heb hem niet ontmoet. We zijn Sambas doorgekuierd met den pas toor. Lieve Griet, wat 'n eind, en 'twas ver schrikkelijk heet. Het Maleische kwartier is uit gebreid en hoeveel bruggen en bruggetjes er zijn, Weet ik niet. Een kolossale Moskee, want de Maleiërs zijn allen Mohammedaan in naam, met den Sultan voorop; Mohammedaansch, dat vol zit met bijgeloovigheden van hun oud hei dendom. Ik heb goed onthouden, dat hun zie lenaantal ruim 20.000 bedraagt. Ik heb ook 'n paar Chineezen ontmoet, die broers hadden in Sarawak. Twee ervan kende ik. Edoch, de eene had ik 12 jaar en de andere een jaar of zes geleden voor het laatst ge zien. Die zitten allebei honderden mijlen bij mü vandaan, dus ik kon niet beloven om ze „de groeten van Piet" te brengen. Als je In Maastricht bent, ga je niet eventjes naar Schier monnikoog bij iemand op de thee, om ze de groetjes van 'n broer of zus te brengen. De Hollanders kwamen het eerst op Borneo in het Zuiden. In 1780 kwamen ze op de West kust. Sukkadana was toen de groote plaats. De Engelschen hebben in den Napoleonstijd, toen ze Java etc. overnamen, Sambas platgeschoten, want de zeeroovers waren te driest en te sterk geworden. Dat was 1812. In '23 kwamen de Hol landers daar weer terug en sindsdien is Sambas altijd bestuursplaats geweest. De wandeling was te ver voor dat heete weer, maar een barmhartige vriend gaf ons een flesch bier bij onze thuiskomst en dat smaakte. Ook de Borneosche kost op zijn Hollandsch klaar gemaakt! Wij boschloopers hadden wel een goeden maaltijd verdiend. Twee nachten te gast bij den goeden Pater en Broeder Leopold. Een Chineesche motorboot bracht ons naar den mond der Sambas in een uur of vier varen naar Pamangkat. Als je de kleine Sambas uit en ae groote in komt, dan 3ie je pas het reusachtige van de rivier. Zeker twee kilometer breed. En golven kan het er ook. Zooals alle rivieren zeer eentonig. Hier en daar open plekken met een huisje of twee en voor de rest bosch en bosch en bosch. Pamangkat. 'n Chineesch plaatsje aan een groote zeebaai, en een klein riviertje. Visschers en handelaars, ik geloof weinig tuiniers. Is typisch oud-Hollandsch, de grachtjes en kleine hooge bruggetjes. Kerk en pastorie aan den Kloosterweg. Als Haarlemmer deed het me wel genoegen pastoor Bavo de hand te drukken. Een mooie man. Zijn haar wordt dun en hij raakt er kaal bovenop. Echt hartelijk. Hij was blij, want hij kon zijn hart weer eens ophalen met kletsen. Er is dien dag en volgenden hal ven dag wat afgepraat! Vlak aan zee kregen we lekkere zeevisch, die bij mij hier net zoo schaarsch is als tarbot in de peel. Pater Bavo, Ik geloof dat ik een goed luisteraar geweest ben! Over dien goeden ouden tijd. Vooral nu wel altijd, doch vooral nu in den slechten tijd, in kommer en zorg doet het goed aan ons men- schenhart eens goed te kunnen boomen over vroeger tijd, die voorbij is en nooit meer terug komt. 's Middags kwamen er al 'n paar Chi neesche chauffeurs opdagen om te vragen waar en wanneer we gingen. Ze wilden een vrachtje. Meteen werd afgesproken dat hij ons den vol genden dag om 3 uur 's middags naar Singka- wang zou rijden een 40 K.M. naar het Zui den. Heel goedkoop. Maar hij vond nog een paar andere lui die daar heengingen en we zaten opgepropt vol. Erg ongemakkelijk en hij reed verbazend snel. Dat doen ze hier! Ze racen! Hier is ook een zusterschool en een poli kliniek bediend door Zusters van Etten. Ach, wat zijn zusters toch goede menschen! En vooral Hollandsche Zusters! En dan vooral Zusterkes van Katholiek Brabant! Gien ge- heimkes verklappe, war." Men kan het niet ont kennen. Er is een reuzeverschil tusschen de gulle hartelijkheid van Brabant en de deftige stijfheid van Holland. We kwamen goed en wel te Singkawang juist op de thee. Pater Marius, mij van vroeger oe- kend, en een jonge pater Jordanus. De pastoor lag in het ziekenhuis. De vier broeders dichtbij aan het werk, kwamen even een hand geven en „hoe makt e 't? Singkawang is door en door Chineesch en geen wonder. Deze heele moot tot ver het land in werd vroeger door de Geeltjes als hun pro vincie beschouwd. Vóór honderden jaren waren die scheeve oogen-menschen al hier. Hier is de kristallen grond. Zij waren daar heer en meester. De Dyakkers stonden onder hen. De baas van de Kongsi (maatschappij, vereeniging) had ook staatschappelijk alle macht in handen. Een echte Mussolini. Mantrado was toen de groote plaats. De stad ligt een stuk of wat kilometers van zee en de rivier is een sloot slechts waar vissehersschuiten alleen met hoog water bin- nenloopen. Als haven is het niets. Doch het hinterland was mineraal rijk. In Raffles' Ge schiedenis van Java" vond ik dat berekend werd dat de jaarlijksche uitvoer van goud wel over de drie millioen Spaansche dollars bedroeg. En in 1812 werd het ruw geschat op 4.740.000 daal ders. Dat Is geen kleinigheid. Geen wonder dat de Chineezen dat brokstuk van Borneo vast hielden en het maar niet zoo-zoo aan de Hol landers afstonden. In 1823 kochten de laatsten het monopolie op diamant voor 50.000 daalders van den Sultan. Doch de eerste twee jaar be taalde het slechts 15 pCt. te veel smokkelarij. Want in smokkelen zijn de Geeltjes ook zeer bekwaam. Diamant-rijk is vooral het aangren zende Landak. De grootste diamant daar ge vonden woog 367 karaat. De Paters Jezuïeten hadden vroeger een missie hier. De Paters Ca- pucijnen kwamen in 1905. Het werd toen hoofdstatie. De kerk van cementsteen is de grootste op Borneo. Prachtkerk met hoogen toren. En op alle torens hier draait de haan met alle winden mee! Als men aan kleine kerk jes gewoon is, doet zoo'n groote kerk weer goed aan. De pastorie is gelijkvloersch, gebouwd met tusschenruimten van jaren. We gingen natuurlijk spoedig den pastoor opzoeken. Pater Ram van Bussum lag in het ziekenhuis met een vergiftigd been. Een groot ruim ziekenhuis, ook alles ge lijkvloersch bediend door Zusters van Vegchel Zuster Lena al jaren hier, is bij alle operaties assistente geweest. Het huis is gezet voor in landers en voor Europeanen. Er is geen dokter aan verbonden, doch de gouvemements- milltaire dokter komt dagelijks; ik geloof dat hij iederen dag heel wat uren daar doorbrengt. Aan den anderen kant van den weg ligt het Zusterhuis met scholen en verdere gebouwen. We gingen de schoollokalen af onder schooltijd en in de meeste klassen moesten we even luisteren. Heel anders dan bij ons met onze amateuristische manier van schoolgeven! De Zusters hebben ook 'n boerderij. Tebekang. J. STAAL, pr. miss. DOELMATIGE EN GOEDE VERLICHTINGSORNAMENTEN KOOPT U HET VOORDEELIGST BIJ jE Het eind-examen der R. K. Handelsavond school te Haarlem, gevestigd Ged. Oude Gracht 120, had dit jaar plaats eind April In de Gym nastiekzaal van de Mulo-school voor jongens afcL Ged. O. Gr. 120. Het schriftelijk examen werd gehouden op 16, 17, 19 en 20 April des avonds van 6.309.30 in de vakken Boekhouden, Handelsrekenen, Han delskennis, Handelsrecht, Nederl. Handelscor respondentie, vreemde Handelscorrespondentie en Stenografie. Het mondeling examen, bij keuze van openba re les, had plaats op Vrijdag 27 April des avonds van 7 tot 8.30. Van de 21 leerlingen slaagden er 19. Het examen werd weder gecontroleerd door den heer Dr. Janzen als vertegenwoordiger uit den handel, door de commissie van toezicht op het M. O. te Haarlem en door de Kamer van Koophandel. De openbare les werd geopend door den voor zitter van het bestuur der Handelsavondschool, den Eerw. heer v. d. Lugt die hartelijk welkom heette de overige bestuursleden de heeren Jonckbloedt, (penningmeester) en Willenborg (secretaris)de leden der Comissie van Toe zicht op het M. O. de hereen Mr. Witteveen en G. H. Weustink; den heer Ten Boom lid v. d. Kamer van Koophandel te Haarlem, den heer Dr. Janzen als vertegenwoordiger uit den handel; de leeraren der school en de leerlingen. Hierna werd het woord gegeven aan den heer Peters, die een tweetal hoofdstukken uit het Handelsrecht behandelde n.L „Pand en Hypo theek" en „Vennootschappen". Uit de antwoor den der leerlingen bleek, dat ze de stof goed onder de knie hadden. De les was zeer onderhoudend en gaf blijk van het hooge peil van het onderwijs aan de H. A. S. Hierna behandelde de heer v. Emmerik de verschillende banken en speciaal de beteekenis der Circulatie-bank. Ook nu weer bleek, dat de leerlingen zeer goed onderwijs hadden genoten. Na deze twee lessen hield de voorzitter een korte toespraak. Hij feliciteerde de 19 geslaag den met hun succes en prees hun ijver en vol hardingsvermogen. Hij spoorde hen aan de stu die voort te zetten en wekte hen op om boven alles katholieke jongens en later katholieke mannen te worden van de daad. Een tweetal leerlingen werd om de bijzonder mooie cijfers nog extra gefeliciteerd; ze slaag den „met lof" nl. H. Mono en J. Ruijgrok v. d. Werve. Hierna werd het woord gevoerd door den heer „Ten Boom". Hij roemde het peil van het onder wijs en de volharding der leerlingen en spoorde hen aan voort te gaan op den weg der weten schap maar ook en vooral op den weg der deugd, omdat de maatschappij behoefte heeft niet al leen aan bekwame maar ook karaktervolle en goede christelijke mannen. De heer Dr. Janzen nam vervolgens het woord. Hij had het werk uitgezocht en had toch de vraag geuit, of het niet te moeielijk was. Hij had het schriftelijk werk gecontroleerd en ge constateerd dat het door de meesten zeer goed, door sommigen zelfs uitstekend gemaakt was. Ten slotte sprak de heer Mr. Witteveen na mens de commissie van Toezicht op het M. O. Deze merkte op, dat deze Handelsavondschool door haar vele en goede successen haar be staansrecht had bewezen en dat alles gedaan i moest worden om ze door deze moeilijke tijden heen te helpen. Een der geslaagden J. P. Koelemeijer dankte toen op werkelijk vlotte en geestige wijze di recteur en leeraren voor de zorgen aan hen be steed. Vervolgens had de uitreiking der diploma's plaats, waarna de voorzitter, na nogmaals alle aanwezigen te hebben bedankt, de openbare les sloot met den Christelijken groet. Geslaagd zijn: P. N. M. Bersée, Th. R. Bron- string, (met aant. stenogr.), S. J. Hak (met aant. steno), F. Koehorst, (m. a. steno), J. P. Koelemeijer, J. J. W. van Loon (m. a. steno), J. H. Meure (m. a. steno), J. de Moei, M. Moné, (m. a. steno en Eng.), J. van Orden (m. a. Eng.), J. Ruijgrok v. d. Werven, H. P. Ruyse- naars (m. a. Eng. en steno), H. J. Snoyink, (m. a. Eng. en steno), J. M. Stevens (m. a. Eng.) B. A. v. d. Stroop, (m. a. Eng.), W. L. Stuifbergen (m. a. Eng.), H. J. P. Verkaart, (m. a. Eng. en steno), L. N. W. Vos, (met aant. Eng en steno), A. Ooms, (met aant. Duitsch). Woensdagavond werd in „Centraal Bar" aan den Kruisweg de match tusschen B.V. „Haar lem Noord" en B.V. „Vriendenkring" voortge zet. De partijen hadden een zeer spannend ver loop en de gasten slaagden er in hun aototer- stand van 7 car. om te zetten in een voor sprong van 16 punten. De ontmoeting Dekker (H. Noord) tegen Snachs (Vr.kr.) moest in verband met het late uur worden afgebroken en zal hedenavond uit gespeeld worden. Hieronder de uitslagen; Haarlem Noord Vriendenkring Vorige stand 437 444 Jac. v. VlietM. v. d. Paverts 150 137 SnoeksTerhorst 80 71 Dekker—Bannink 90 89 Voorloopige eindstand 757 741 Volgende week komt de B.V. K.E.T.S. uit Amsterdam. r?m° wssa*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5