HILLE'S FINANCIEN Krabbetjes in het IJselmeer RADIO-PROGRAMMA ENORME HOEVEELHEID I MARKTEN Dagfilm DONDERDAG 3 MEI 1934 Menschlievende beul te Madrid Vrijdag 4 Mei 1934 Huishoudgeld verdwenen. Tegen invoering van de doodstraf TAPIJT ALS GESCHENK Voor Prinses Juliana Zonder interventie echter van een derde Twee menschen gedood; verkeer gestagneerd NASPEL VAN BRAND. STICHTING VISSCHERIJRESULTATEN IN MAART Verdachten in hooger beroep veroordeeld Geldelijke uitkomsten vallen niet mee Spionnage in Frankrijk Enkele arrestaties Merkwaardig soort, tot dusver eenig in de Zuiderzee Diploma drogist Loketten nog steeds gesloten De transfer-bespre kingen te Berlijn Crediteuren handhaven hun eischen GOUDEN SIERADEN GESTOLEN DE SPAARNEBANK EN DE BEVERWIJKSCHE VEILINGEN Tot een waarde van 2000 REINIGINGSDIRECTEUREN WEER EEN CONFLICT VOORKOMEN Een vermaardheid Jaarvergadering te Arnhem Dat is beschuit Aon den zuiveren smaak herkent ,U dadeh|R- HdLE's Kwaliteit' Zóó croquant toó smakélifl^' zoo voedzoam en zp.ó lichtvèrtèerbaar s ei .géónJ (Ingezonden Mededeeling) (Ingezonden Mededeeling) BRUSSEL, 484 M. 12.30 Gramofoon- muziek 4.20 Populair concert o. 1. v. Franz André 7.20 Symphonieconcert o. 1. v. Arthur Meulemans 8.35 Verv. con cert 9.30 Gramofoonmuziek. Muizen zijn de schrik van de hulsvrouw, eet voortdurende bron van schade en ergernis. Zt rooven levensmiddelen en besmetten het voedsel waarmee ze in aanraking komen. De Heer A. te K. doodde met één doosje .Rodent" van 90 cent niel minder dan 113 muizen. Rodent heeft inderdaad een bijzondere aantrekkingskracht en een fatale uitwerking op muizen en ratten. Waarom zoudt U dus nog langer last van muizen hebben? Een doos Rodent van 50 ct of een dubbele doos a 90 ct zal U tientallen guldens besparen. Imp. Fa. B. Meindersma - Den Haag. B50 HUIZEN, 1875 M. KRO 8.00 Mor- genconcert 10.00 Gramofoonmuziek 10.30 Muzlekuitzendlng voor fabrieken. 11.00 Gramofoonmuziek 11.30 Halfuur tje voor zieken en ouden van dagen 12.00 Politieberichten 12.15 Gramofoonmuziek 12.30 Kro-Sextet o. 1. v. P. Lustenhou- wer 1.00 Gramofoonmuziek 1.30 Sex tet 2.ro Evert Haak, orgel. Miep Beu- ming, sopraan 3.15 Gramofoonmuziek 3.30 Tine Medema, declamatie 3.45 Leon Duval, liederenrecital 4.00 Rust poos 4.15 Tine Medema 4.30 Verv. liederenrecital 4.45 Gramofoonmuziek 5.00 Land- en tüinbouwhalfuurtje door Th. Arts 5.20 Kro-Boys o. 1. v. P. Lusten- houwer 6.00 Zorg voor de veiligheid als gemeenschapsplicht. G. W. J. v. Slieren- bergde Boer 6.15 De Kro-Boys o. 1. v. P. Lustenhouwer 7.00 Politieberichten 7.15 De ring en ztln symboliek. Jan G Hazewinkel 7.35 Gramofoonmuziek 7.50 Solistenconcert door Kro-orkest o. 1. v. Leo Ruygrok. Willem Andriessen, piano 8.30 Vaz Dias 8.S5 Causerie over Oos tenrijk door Manfred de Grimm 8.50 Verv. solistenconcert 9.40 De sterren hemel door dr. A. J. M. Wanders 9.55 Oeral Kozakkenkoor o. 1. v. Andrei Scho- luch 10.10 Gramofoonmuizek 10.30 Vaz Dias 10.35 Oeral Kozakkenkoor 10.50 Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. uit een groote provincie-hoofdstad ver klaarde, dat hem na proefneming gebleken is, dat IVOROL inderdaad zeer fijn van consistentie en aangenaam van smaak is, en dat hij daarom deze Nederlandsche tandpasta onvoorwaardelijk aan zijn patiën ten kan en zal aanraden. Neem van dit advies goede nota en begin nog heden met: IVOROL, De Nederlandsche Tandpasta. MADRID. 3 Mei (V. D.) De beul van Madrid, Casimiro Muicio, is tegen het weder invoeren van de doodstraf in Spanje. De man die nog pas 51 jaar is ziet er veel ouder uit. Hij heeft verklaard liever geen men- schen meer naar het schavot te willen brengen. Hij is lijdende aan rheumatiek en loopt moeilijk. Thans woont hij in een klein huisje dicht bij de Almudena begraafplaats te Madrid. Hij is twee maal getrouwd geweest en heeft twee zoons. Een van zijn jongens, die zeeman is, bevindt zich op het oogenblik in Engeland. „Ik hoop, dat de doodstraf niet weer opnieuw zal worden ingevoerd" zeide hü. „Onder een re- publikeinsche regeering hoort geen doodstraf te bestaan." Hij gaf toe, dat er menschen zijn, die de dood straf verdienen maar vervolgde hij,Ik haat het idee. cgmieuw als beul te moeten dienst doen. Ik zal eenvoudig weigeren zulks te doen." BRUSSEL, 322 M. 11.17 André Felle- man's orkest 2.30 Verv. 4.20 Robert de Kers and his cabarci Kings 10.00 Dansmuziek. De winst- en verliesrekening van de Sïlau Sumatra Rubber Mij. wijst een voordeelig saldo aan van f 20.088, hetwelk in minde ring komt van het saldo-verlies van het vorig jaar ad 47.078. De Handelmij. Deli-Atjeh boekte in 1933 een saldo-winst van f 9.108 tegen f 16.007 het vorig jaar. In Ned.-Indië zal een bijzonder invoer recht geheven worden op bevolkingsrubber uit de Buiten Gewesten op basis van 5 ct. per H.gr. droge rubber. De andere kwalitei ten zullen naar evenredigheid worden be last. Symington en Wilson merken op, dat bij het grooter rubber-contingent, dat aan Ned.-Indië zal worden toegestaan, in aan merking moet worden genomen, dat in Ned. Indië groote hoeveelheden jonge rubber aanwezig zijn en, indien hiermede geen re kening werd gehouden, de Nederlandsche belangen niet bereid zouden zijn geweest, tot het schema toe te treden. De Rubber Growers Association besloot aan de regeeringen voor te stellen, de voor raden te beperken tot niet meer dan 12y2 pCt. van de hoeveelheid, die in het contró- le-jaar mag worden uitgevoerd. De Cultuur Mij. Pasir Nangka boekte in 1933 een winst van f 434.061 tegen f 147.375 het vorig jaar. Het dividend bedraagt 18 pCt. (vorig jaar 8 pCt). De onderhandelingen inzake de goudwin ning op Nieuw Guinea hebben een goed verloop. Ter bespoediging zal de oplossing worden gezocht in het sluiten van een z.g. opsporingscontract. De Zuid-Amerikaansche regeering over weegt een 10 pCt. invoerrecht te heffen op kunstmest, waardoor in hoofdzaak de super fosfaat-verschepingen uit Nederland zullen getroffen worden. Superfosfaat is een der voornaamste posten van den Nederl. uit voer naar Zuid-Afrika. Het jaarverslag van de Intern. Gewapend Beton zegt dat de onderneming niet van voldoende werk was voorzien en ook de con currentie in het aannemersbedrijf de oor zaak is geweest van minder gunstige resul taten. De winst bedraagt f 146.210 en de netto-winst na afschrijvingen f 72.000, waaruit 4 pCt. dividend wordt uitgekeerd. In het Lagerhuis werd gevraagd of de re geering bereid is, naast een deviezen-clea- ring t. o. Duitschland een internationale contróle op de Duitschen uitvoer voor te stellen, opdat allen, die te goeder trouw Duitschland geld hebben geleend, ten volle betaling krijgen. De Engelsche regeering moet reeds voor bereidingen hebben getroffen voor de in voering van een deviezen-clearing tegen Duitschland, indien de schuldenonderhan delingen geen resultaat opleveren. Gisteren stond op de transfer-conferen tie het probleem van den Duitschen uit voer in het middelpunt der belangstelling. In Duitsche kringen hoopt men, dat nu de Duitsche betalingen afhankelijk zijn van den export, tenslotte een tegemoetkomende houding zal worden aangenomen en de moeilijkheden voor Duitschland zullen wor den erkend. In antwoord op een vraag in het Lager huis omtrent den stand der textielbespre- kingen met Japan antwoordde minister Runciman, dat Engeland gedwongen zou zijn maatregelen te nemen ter verdediging van zijn belangen, in samenwerking met de koloniën. Men verwacht, dat de Japansche invoer in de Britsche koloniën zal worden gecontingenteerd. KALUNDBORG, 1261 M. 2.50 Omroep orkest o. 1. v. Fritz Mahler 7.50 Uit Stockholm gedeelte van het Europeesch concert 9.30 Moderne Deensche muziek. Omroepsymphonie-orkest o. 1. v. Emile Reesen. BERLIJN, 357 M. 3.20 Populair con cert door het omroep-klein-orkest o. 1. v. Willy Steiner 6.35 Orgelspel 9.20 Vroolijke gramofoonmuziek. HAMBURG, 332 M. 10.50 Populair concert 5.20 Dansmuziek 8.45 Mando line- en guitaarmuziek 9.40 Muzikaal tusschenspel 10.20 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 11.20 Harmoniecon cert 12.20 West-Duitsche Kamer-orkest o. 1. v. Wilhelm Keiper 4.40 Vespercon. eert 10.20 Gramofoonmuziek. NANKING, 3 Mei (V. D.) De Japansche con sul-generaal heeft gisteren een bezoek gebracht aan den Chineeschen minister van buitenland- sche zaken. Tijdens het onderhoud heeft de Ja panner, naar verluidt, er den nadruk op gelegd dat zijn regeering ernstig streeft naar een spoe dige regeling van verschillende hangende Chi- neeschJapansche problemen ter handha ving van den vrede en de orde in Oost-Azië en dat onderhandelingen voor de oplossing der Chineesch-Japansche problemen direct moeten worden gevoerd tusschen China en Japan met uitsluiting van eenige derde parftij. DAVENTRY, 1500 M. 11.50 BBC-dans- orkest o. 1. v. Henry Hall 2.50 Charles Manning en zijn orkest 7.35 B.B.C.- Symphonie-orkest o. 1. v. Adrian Boult 3.00 Verv. concert 10.00 Harry Roy en zijn band. Hilversum, 301 m. vara 8.00 Gramofoonmuziek 8.30 Orgelspel door Cor Steyn 9.00 Gramofoonmuziek 10.15 „Onze keuken" door P. J. Kers 10.45 Gramofoonmuziek 11.20 Vioolre cital dooi Harry v. d. Lijn. A. d. vleugel Wilhelm Rettich 12.00 Sluiting AVRO 12.01 Populaire muziek 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. Afgewisseld door gra mofoonmuziek - 2.30 Mevr. Ida de Leeuw van Rees: „De verdere verwerking van de meisjesjurk van het gratis Avro-kniDpa- troon" 3.00 Populaire muziek VARA 4.00 Joh. Jong, orgel 5.00 Vara-orkest o. 1. v. Hugo de Groot 5.45 Max Na- barro zingt 6,00 Overgang naar den versterkten zender 6.05 De Flierefluiters o. 1. v. J. v. d. Horst 6.30 Max Nabarro 6.45 Vara-orkest o. 1. v. H. de Groot 7.50 Gramofoonmuziek 10.05 Vaz Dias 11.00 Muzikaal allerlei. Joop Carlquist. ha- waiian, guitaar en banjo. Eug. Charmon, zang, accordeon en piano. Jan Mulder, saxofoon en viool. Jan Vogel, piano, orgel celesta. PARIJS (RADIO), 1648 M. 11.50 Het Krettly-orkest 8.05 Gramofoonmuziek 8.20 Populair concert 9.50 Dansmu ziek. MILAAN, 3 Mei (Reuter). In het Noord- Westelijk deel van Italië zijn op vele plaatsen zware lawines omlaag gekomen. Te Usseglio werden drie werklieden van een op 1600 meter hoogte gelegen electrische centrale door een lawine verrast en bedolven. En hun ner wist zich na bovenmenschelijke inspan ningen uit de sneeuw te bevrijden; de beide andaren venden den dood. De straatweg van Aosta naar Zogne is door twee reusachtige lawines geheel versperd. De eene lawine is ongeveer 100 meter lang en ruim acht meter hoog; de andere is 60 meter lang en drie meter hoog. Het verkeer is volledig gestagneerd. MILAAN, 369 M. 3.05 Omroepkwartet gramma. 4.30 Orgelrecital 9.20 Gevarieerd pro- ROME, 421 M. 4.20 Vocaal en instru mentaal concert 5.15 Gramofoonmuziek 8.05 Götterdammerung van Richard Wagner. WEENEN, 507 M. 3.50 Gramofoonmu ziek 7.50 Europeesch concert uit Stock holm 8.50 Concert o. 1. v. Friedrich Klapper 9.35 Verv. concert 10.20 Gra mofoonmuziek. NEW-YORK, 3 Mei (V. D.) Ter plaatse waar de James-rivier in Virginia ontspringt, heeft een eigenaardige kleine visch, die tot de familie van de karpers most worden gerekend, zijn verblijfplaats. Deze kleine visch zinkt, zoodra hij ophoudt met zwemmen. Dit is een gevolg van het feit, dat de visch geen luchtblaas be zit als gewone visschen, welke hem in staat stelt te blijven drijven zonder te zwemmen. De visch werd voor de eerste maal in 1896 waargenomen, te f wijl men thans het derde exemplaar heeft kunnen bemachtigen. De architect Cor Alons heeft in opdracht van de N.V. Gebrs. van den Bergh's Koninklijke Fabrieken te Oss een tapijtje ontworpen dat door den fabrikant aan Hare Koninklijke Hoogheid werd aangeboden op den ochtend van haar 25sten verjaardag. Het kleedje is ver vaardigd in jacquard weefsel, vier kleurig, (moquette) gebroken wit, zuiver wit. De J met de kroon zijn grijs en oranje. LUXEMBURG, 1304 M. 7.00 Holland- sche avpnd. Radio-cabaret Tuschinski 7.35 Pianorecital door Thea Potjes 8.05 Gevarieerd concert door het omroeporkest o. 1. v. Henrl Pensis 8.35 Vervolg ge varieerd concert - 8.50 Vervolg gevarieerd concert 9.00 Gevarieerd concert door het omroeporkest o. 1. v. Henri Pensis 9.30 Zangrecital door L. Bracony 10.00 Symphonle-concert op gramofoonplaten 10.25 Dansmuziek. WARSCHAU, 1415 M. 3.55 Vocaal con cert 4.20 Vioolrecital 5.30 Populair concert 7.50 Europeesch concert uit Stockholm. 9.05 Philharmonie-orkest van Warschau 10.00 Dansmuziek. BEROMÜNSTER, 540 M. 3.20 Concert door het omroeporkest 5.00 Omroep- klein-orkest 5.50 Gramofoonmuziek 6.21 Omroepharmonie-orkest 7.05 Gra mofoonmuziek. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS BERLIJN, 2 Mei. (V. D.) De „Lokalanzeiger" verneemt uit Stockholm, dat professor Euler, Nobelprijs-winnaar en leider van het bioche mische instituut in Stockholm, een vitamine heeft ontdekt, dat weliswaar gemeenüik te zamen voorkomt met het vitamine, dat tegen scheurbuik beschermt, maar toch niet daar mede identiek is en dat naar het schijnt bac teriën dood. Vooral zou het bescherming ver- leenen tegen de verwekkers van longontste king. Het komt voor in o.a. citroenen. Te Wormerveer werd in September 1933 een deel van de stalhouderij van de firma W. B. te Wormerveer door brand verwoest. Het on derzoek wees uit, dat de brand was aangesto ken dcor den directeur van een nachtveilig heidsdienst, G. W. Le L. en den winkelier G. G. de L., beiden wonende te Wormerveer. De zoon van den stalhouder, W. B., had hun een belooning toegezegd, indien zij het hooi in brand wilden steken. De Haralemsche rechtbank ver oordeelde L. tot twee jaar met aftrek van voorloopige hechtenis, de L. tot een half jaar en W. B. tót een jaar. In hooger beroep eischte de Procureur-Generaal tegen ieder der ver dachten resp. een jaar gevangenisstraf met af trek van drie maanden voorarrest, vier maan den en een jaar gevangenisstraf. Vandaag werd het vonnis van den zoon van den stalhouder door het Hof bevestigd, zijnde een jaar gevan genisstraf. Le L. werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstrag met aftrek van drie maanden voorloopige hechtenis, de L. tot vier maanden gevangenisstraf. De afdeeling Visscherijen van het Departe ment van Economische Zaken deelt het vol gende mede omtrent de kustvisscherij en de visscherij in het IJsselmeer, waarbij de tusschen haakjes geplaatste cijfers betrekking hebben op de maand Maart 1933. De weersgesteldheid was voor de uitoefening der visscherij over het algemeen niet ongunstig in de Waddenzee en het niet-afgesloten ge deelte van de Zuiderzee en de Zuidhollandsche stroomen. De geldelijke uitkomsten der visscherij in de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee en het IJsselmeer waren slechter dan" in Maart van het vorig jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aangevoelde visch bedroegen n. 1. volgens voorloopige opgave respectievelijk in de Waddenzee en het niet- afgesloten gedeelte van de Zuiderzee 5.670.502 (5.065.924) kg. en /f261.286 (f295.399), in het IJsselmeer 244.082 (318.777) kg. en 40.050 (ƒ55.760). Uit Zeeland werden verzonden 1.584.575 (2.032.400) oesters ter waarde van ƒ59.719 (ƒ110.260) en 2..103.6Q0 (2.414.700) kg. mosselen ter waarde van ƒ21.511 (ƒ33.080). In het IJsselmeer verliep de botvisscherij met staande netten in het begin der maand nog gunstig. Tevens werden in de haringfuiken rond Marken enkele dagen nog flinke hoeveel heden bot gevangen, welke groot van stuk was. Voor het overige waren de botvangsten der verschillende vischtuigen van geen beteekenis. Voor de aalvisscherij was het nog te koud. Met de spieringsleepnetten en staande spieringnet- ten werd veel spiering gevangen. Enkele dagen was de aanvoer zelfs zoo groot, dat een ge deelte werd gelost voor eendenvoeder. De prijs was laag. In de Waddenzee verliep de haringvisscherij met kommen tot in het laatst der maand niet zeer gunstig, waarna plotseling zeer veel haring werd gevangen, wat, mede met het oog op de komende Paschen, van zeer nadeeligen invloed was op den prijs. De haringvisscherij met fui ken langs de Friesche kust verliep, vooral ten zuiden van Harlingen, niet ongunstig. Her re sultaat dezer visscherij met den wonderkuil was voor vaartuigen met sterke motoren loo- nend, behalve in het laatst der maand, toen de prijs te laag was. De zegenvisscherij nabij Den Helder verliep over het algemeen niet gunstig. Op de oesterperceelen beoosten Texel werden ongeveer 30.000 kg. oesters uitgezet. Van de mosselperceelen werden 2000 balen mosselen afgevischt, hoofdzakelijk bestemd voor Rotterdam en Zeeland. De visscherij op con sumptiemosselen van de natuurbanken verliep nog zeer bevredigend. De visscherij op mosselen voor eendenvoeder werd door negen Wieringer motorvaartuigen uitgeoefend. De wulkenvissoherij werd aanvankelijk uitgeoefend door ruim 30 vaartuigen van Texel en enkele van Terschel ling en Wieringer. De prijs der wulken was echter niet hoog, waardoor het aantal vaar tuigen in den loop der maand verminderde. Het resultaat der alikruikenvisscherij is als ge volg van de kleine vangsten slechts matig te noemen geweest. PARIJS, 2 Mei. (Reuter.) De veiligheidspolitie heeft een individu gearresteerd, welke een bui tengewone activiteit aan den dag legde in dienst der Duitsche spionnage. Hij is aange bracht door een Fransch officier, wien hij geld aanbood in ruil voor documenten betreffende de Fransche defensie. De spion had onder den naam Tuoryt advertenties geplaatst met aan biedingen van leeningen voor ambtenaren, offi cieren enz. en was vervolgens naar Amsterdam vertrekken, waarheen hij de post liet nazenden. De spion bekende in werkelijkheid George Sybert te zijn, die 15 maanden geleden optrad als de geheimzinnige correspondent, die tele grafeerde met den inmiddels gearresteerden militairen intendant Froge. Verder is gisteravond gearresteerd de Pool Krauss. In de een dezer dagen gehouden vergadering van het bestuur van den algemeenen Nederland- schen Drogisten Bond werd besloten dat de exa mens, ter verkrijging van het diploma „Drogist" gehouden zuilen worden, en wel, de schriftelijke in de maand Juni, de praktische examens in de maanden Juli-Augustus en zoo noodlg ook in September. De fa. Jan Pen te Lemmer berichtte ons, schrijft „Onze Zoetwatervisscherij", dat vooral in de omgeving van Lemmer en ook bij Sta voren, Medemblik en in de richting Urk in het IJselmeer enorm veel kleine krabben voor komen. De visschers hebben in het bijzonder met mooi weer honderden en duizenden in de botnetten. De fa. Pen vroeg zich af of men hier niet te doen kon hebben met de Chinee- sche krab. Dit leek ons aanvankelijk lang niet onmoge lijk, maar zoolang wij de krabbetjes niet had den gezien was het natuurlijk onmogelijk dien aangaande iets met zekerheid te zeggen. De fa. Pen zou ons dan een paar exemplaren zen den. Intusschen hebben wij ons in verbinding gesteld met dr. J. P. Otto van het Zoölogisch Laboratirum te Groningen, waar een diep gaand onderzoek naar de Chineesche krab wordt ingesteld en men wellicht ook te dezer zake reeds over gegevens zou beschikken. Op ons verzoek was dr. Otto dadelijk bereid een en ander omtrent de krabbetjes mede te deelen. Hij schrijft o.a. het volgende: „In het IJselmeer worden den laatsten tijd zeer veel kleine krabben gevangen, die er tot nu toe niet of weinig opgemerkt waren. Vóór de afsluiting van de Zuiderzee werden daar aangetroffen: de gewone strandkrab (Carcini- des maenas), de groote Noordzeekrab (Cancer Pagurus), en het Zuiderzeekrabbetje (Hetero- panope tridentata). Na de afsluiting is daar de Chineesche wolhandkrab (Eriocheir sinensis) bijgekomen. De groote Noordzeekrab, waarvan vroeger slechts één keer een Jong exemplaar in de eigenlijke Zuiderzee gevonden werd, kun nen wij thans nu het zoutgehalte zooveel lager is geworden, gevoeglijk uitschakelen. De gewone strandkrab is volgens de berichten minder talrijk geworden. Er blijven dus twee krabbensoorten over, die met het oog op het lage zoutgehalte op den duur in het IJselmeer kunnen leven, n.l. de wolhandkrab en het Zui derzeekrabbetje. Grootte, 67 c.M. breedte, wol- handkrabben, zijn reeds in het IJselmeer ge vonden. Het is echter nog niet bekend of de kleine exemplaren der nieuwe generatie (1933) er al voorkomen. De heer Poorta, havenmeester te Enkhuizen, stuurde mij onlangs (10 April 1934) op mjjn verzoek Zulderzeekrabbetjes, Heteropanope tridendata (Maitland), toe. Het aantal was zoo groot, naar schatting circa 2000 stuks, dat ik om nadere inlichtingen vroeg. De hèer Bijl, havenbeambte te Enkhuizen, berichtte mij toen, dat men deze krabbensoort in het voorjaar van 1933 voor het eerst had opgemerkt en dat zij in den zomer van dat jaar geweldig in aan tal was toegenomen. Men nam waar, dat de dieren vanuit het Zuiden naar het Noorden trokken. Hun aantal ls ook thans (1934) weer buitengewoon groot en hoewel zij niet veel schade aanrichten, veroorzaken zij den vis schers last, doordat zij in grooten getale in de netten achterblijven. De Standard Oil of Califomie heeft een onveranderd kwartaal-dividend aangekon digd van 0.25 per aandeel. In hetzelfde kwartaal van het vorig jaar werd een ver lies geleden van 718.987. Het netto-bedrijfsverlies van de Ford Motor of Canada bedroeg in 1933 1.17 millioen tegen 6.20 millioen in 1933. Het dividend van 1 per aandeel is niet ver diend, maar deze uitkeering werd gerecht vaardigd geacht op grond van surplus en kaspositie. De Radio-corporation behaalde in het eerste kwartaal een netto-winst van 1.23 millioen tegen een tekort van 478.000 het vorig jaar. Het merkwaardige diertje wordt niet veel grooter dan 2 c.M. en is van andere krabben soorten (ook van jonge wolbandkrabben) die hier te lande voorkomen, direct te onderschei den door zijn dikke in verhouding tot het lichaam zeer krachtige scharen, weke links en rechts in grootte verschillen en waarvan de onderkant en zijkanten geheel wit van kleur zijn en een zeer glad oppervlak bezitten. Op het rugschild komen dwarsrijen van fijne knob beltjes voor. Onder de dierkundigen is verschil van meening over de getalsverhouding der ge slachten. Volgens sommigen zijn de mannetjes veel talrijker dan de wijfjes. Anderen vonden juist het tegenovergestelde. Van het materiaal dat ik uit Enkhuizen ontving, heb ik thans 141 exemplaren op het geslacht nagezien (het vrouwtje onderscheidt zich van het mannetje door een breeder achterlijf en kleinere scha ren). Er bevonden zich 125 mannetjes en 16 wijfjes onder. De meeste exemplaren hadden een rugschildbreedte van 10—15 m.M. Van de redactie van „Onze Zoetwatervissche rij" vernam ik dezer dagen, dat de massa vangsten in de nabijheid van Enkhuizen geen op zichzelfstaand verschijnsel zijn, maar dat ook op andere plaatsen in het IJselmeer massavangsten van kleine krabben plaats ge had hebben." ALKMAAR, 2 Mei. N.V. Alkm. Exportveiling. Aardbeien 722 cent per doos. Andilvle 2.10—7.50 per 100 stuks. Asperges 19.0032.00 per 100 bos. Bloemkool X 19.50—30.50, idem IX 12.0018.00 p. 100 stuks. Gele kool 3.50 per 100 K.G. Kropsla 2,904.90, Knolselderie 1.502.00, Komkommers 8.0017.00 per 100 stuks. Prei 3.50—6.50 per 100 bos Postelein 6690 cent per bakje. Rabarber 1.504.00, Raapstelen 0.301.10, Radijs 1.10— 3.10 per 100 bos. Roode kool 1.003.50 per 100 K.G. Selderie 0.301.20 per 100 bos. Spinazie 16—35 cent per bak. Tomaten 42.00 per 10Ó pond. Uien 2.10—3.50 per 100 K.G. Wortelen 10.00—11.50 per 100 bos. Witlof I 4.007.50, idem II 1.00 2.50 per 100 pond. BARNEVELjl», 3 Mei. Aanvoer 2.600.000 kip eieren 1.802.50. Handel traag. BROEK OP LANGENDIJK, 3 Mei. 25000 K.G. Roode kool 1.00—1.20. 9200 K.G. Gele kool 1.00 —2.70, 11000 K.G. Deensche Witte kool 1.80— 3.40. 4600 K.G. Uien: Gele Uien 1.70—2.40, Grove 1.902.10, Gele Drielingen 1.00. 275 bos Rabarber 1.60—2.20. GOUDA, 3 Mei. Veemarkt. Aangevoerd in totaal 2161 stuks, waarvan 96 slachtvarkens. Vette van 1617 ct. per pond, levend met 2 pet,. korting, Londensche van 1213 ct. per pond, levend met 2 pet. korting, Geldersche big gen 1013, 549 magere varkens 1624 per st„ 1032 biggen 79 per stuk, 11 runderen 175225 per stuk, 284 nuchtere kalveren 36 per stuk, 5 schapen, 170 lammeren 6—8, 13 bokken en geiten 25, 1 paard. 144 crisisrunderen. Han del redelijk. GOUDA, 3 Mei. Algemeene Markt. Aan voer 269 partijen kaas. le kw. met rijksmerk 17—21, 2e kw. 1416. Handel matig. 721 pond boter. Goeboter 6570 ct. per pond, weiboter 55—65 ct. Handel vlug. 171.500 eieren. Kip eleren 1.90—2.20, eendeleren 2.402.50 per 100 stuks. Handel mat ie. GOUDA, 3 Mei. Coöp. Zuid-Hollandsche Eieren- veiling g. a. (O. Z. H. E.). Aanvoer 133.200 st. kipeieren. Prijzen: 56-58 Kg. 1.701.80, 68-60 Kg. 1.90—2, 60-62 Kg. 2—2.10, 62-64 Kg. 2.10—2.40, bruine 1.903, kleine eieren 1.601.70 per 100 stuks. Aanvoer 5000 eendeieren. Prijs 2.10 2.60 per 100 stuks. NOORD-SCHARWOUDE, 3 Mei. 10100 K.G. Uien: Drielingen 0.60, Uien 1.00—2.20, Grove Uien 1.60—2.40. 800 K.G. Kroten 0.60. 61200 K.G. Roode kool 1.00—1.20. 41000 K.G. D. Witte kool 1.80—2.90. 16100 K.G. Gele kool 1.40—2.20. PURMEREND, 2 Mei. „Afslagver. Beemster, Purmerend en Omstreken" Aardbeziën 2029 cent per doosje. Witlof X 0.70—1.17. idem II 16 63 cent per 8 K.G. Bloemkool 4.0027.00, Roode kool 2.20—5.20, Savoye kool 3.204.80 per 100 stuks. Spinazie 1224 cent, Postelein 7286 ct. per 6 K.G. Sla 0.805.60, Andijvie 2867 cent per 100 krop. Radijs 0.502.30, Raapstelen 0.30 2.60, Rabarber 1.804.40 per 100 bos. Uien, 0.50 per 25 K.G. SCHAGEN, 3 Mei. Veemarkt. 8 paarden 100.00—275.00, 51 pinkstieren 60.00—110.00, 234 magere geldekoeien 80.00165.00, 40 vette gel- dekoeien 160.00—225.00, 50 kalfkoelen 160.00— 250.00, 16 pinken 60.00—110.00, 267 nuchtere kalveren 5.0012.00, 40 schapen 18.0028.00, 166 overhouders 14.0020.00, 5 bokken en geiten 4.008.00, magere varkens 14.00—17.00, 32 vette varkens per kilo 3335 cent, 175 biggen 8.00 12.00, konijnen 0.75. SCHAGEN, 3 Mei. Eierveiling. 140000 kipeie ren: 52-54 1.70—1.80, 55-57 1.80—2.00, 58-60 1.80 —2.10, 61-63 2.00—2,30, 64-67 2.30—2.60. 7000 eendeieren 2.402.50. 42 kalkoeneieren 4.10— 4.20. PARIJS, 3 Mei. De Fransche regeering heeft Woensdag ook behandeld de kwestie van de Coöperatieve Bank, welke nog steeds haar loketten gesloten houdt. Het ligt in de bedoeling in het belang van de kleine spaarders een bijzondere controle commissie te vormen, welke het tegoed zal uit betalen in den vorm'van bons, welke ten deele door de regeering, ten deele door de coöpera ties worden gegarandeerd. De Amerikaansche auto-uitvoer verte genwoordigde in Maart een waarde van 21.18 millioen, zijnde het hoogste bedrag sedert Juni 1930. Volgens Wallstreet overweegt de Ameri kaansche schatkist een nieuwe belangrijke uitgifte tegen Juni op Juli, tot fundeering van een groot bedrag aan kort loopende schulden. De Amerikaansche staatsschuld is in April slechts met 39.22 millioen verminderd. De uitgaven van het herstel-programma be liepen 369.62 millioen. Volgens het maandoverzicht van de Na tional City Bank of New-York is het ver loop van zaken in April ten ongunste van de landbomvers geweest, hetgeen remmend werkte op de koopkracht. Roosevelt bestudeert het vraagstuk van den gouden standaard en het bi-metallis- me, doch bewaart het stilzwijgen omtrent de maatregelen, die hij eventueel te dien aanzien zal nemen. Volgens het Am. Iron en Steel Institute is het aantal in de staalnijverheid te werk gestelde arbeiders in Maart met 15.166 tot 380.471 toegenomen, hetgeen 90 pCt. be draagt van dat in de hausse-periode van 1929. Montgomery Ward boekte in de eerste twee maanden een netto-winst van 1.28 millioen tegen een verlies van 1.91 mill, in hetzelfde tijdvak van 1933. De hoogere prijzen oefenen een onge- vienschten invloed uit op de auto-verkoo- pen in Amerika en de fabrikanten hebben reeds hun productie ingekrompen. Geruch ten loopen, dat de Federation of Labour ontevreden is over de regeeringspolitiek se dert de regeling van het conflict in de auto mobiel-industrie. Men vreest voor tal van stakingen in de volgende maanden. De makelaarsvoorschotten aan de leden van de New-Yorksche beurs zijn van 981.4 mill, in Maart tot 1088.8 mill, in April ge stegen. BERLIJN, 3 Mei. De conferentie tusschen vertegenwoordigers van de Rijksbank en van de buitenlandsche crediteuren is Woensdag vast- geloopen door het handhaven van de eischen, welke verscheidene crediteuren hadden gesteld. Nadat het rapport van de commissie voor de statistiek was besproken, werd de zitting tot Donderdag verdaagd aangezien Duitschland er op aandrong dat de betalingen op de buiten landsche schulden opnieuw zouden worden ver minderd. Dezer dagen is een inbraak gepleegd in de villa van zekeren V. aan de Bleydensteynlaan te Hilversum. De dieven hebben zich, toen de familie niet thuis was, door het uitsnijden van éen ruit aan de achterzijde der woning toegang verschaft en het geheele huis doorzocht. Toen men om ongeveer kwart voor 10 thuiskwam, be merkte men den diefstal en waarschuwde ter stond de politie. De meegenomen gouden voorwerpen en sie raden worden geschat op een waarde van on- gever f 2000, terwijl ook nog geld is verdwe nen. Het onderzoek der politie had tot nu toe geen resultaat. Voor opsporing der gestolen voor werpen is een belooning van f 100 in uitzicht gesteld. Ter rectificatie van eerder gepubliceerde be richten deelen wij mede, dat de Spaarnebank N.V. te Haarlem tegen betaling van 65.000 zich bereid heeft verklaard aan de veilingen financieele kwijting te geven. Zij cedeert daarbij terug ongeveer 80.000 nominaal gecedeerde vorderingen benevens no minaal 18.000 aandeelen in de nieuw opge richte bollenveiling. In het Hamburgsche communistenproces zijn 8 beklaagden ter dood veroordeeld, 33 anderen werden veroordeeld tot gevangenisstraffen tot 15 jaar, één beklaagde werd vrijgesproken. De secretaris van de Soc.-Dem. partij te Eisen- stadt en de vroegere burgemeester van Neufeld, die beiden in een concentratie-kamp waren op gesloten, zijn erin geslaagd naar Tsjecho-Slo- wakije te ontvluchten. Vandaar hebben zij den Oostenrijksche auto riteiten een brief geschreven om hun aankomst te melden en te zeggen, dat de autoriteiten zich niet verder om hen behoefden te bekommeren. Dit in tegenstelling met vroeger gepubliceerde cijfers. Onder leiding van den Rijksbemiddelaar, den heer H. P. J. Bloemers heeft op het gemeente huis te Groningen een bespreking plaats ge had tusschen partijen, betrokken by een drei gend conflict bij de N.V. Steenfabrieken, voor heer firma Marinus Mees Co., te Groningen. De gedachtenwisseling heeft er toe geleid, dat een voor partijen bevredigende oplossing is ge vonden, waardoor een conflict voorkomen is. De rechtbank te Boedapest heeft een commu nist, die vüf bom-aanslagen had gepleegd, ver oordeeld tot twaalf jaar tuchthuissstraf. De man had de door hem zelf vervaardigde bom men tot ontploffing gebracht iln telefoon-cel len en bij de deuren van huizen in de drukste straten van Boedapest. Gelukkig hebben de ont ploffingen slechts materieele schade veroor zaakt. Nu is het reeds sedert 1875 bekend, dat deze krabbensoort in de Zuiderzee voorkomt, en onder de dierkundigen geniet zij zelfs' een groote vermaardheid, omdat Heteropanope tri dentata (Maitland) elders in de wereld, voor zoover bekend, niet voorkomt. Het laatste werd reeds in 1892 door dr. J, G. de Man overtuigend aangetoond. De Nederlandsche Vereeniging van Reini gingsdirecteuren zal haar 27ste jaarvergade ring houden te Arnhem op Woensdag 24 en Donderdag 25 Mei. Op eerstgenoemden datum zullen de deelnemers officieel ten stadhuize wórden ontvangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6