Een nationale demonstratie Grootsch plan te Arnhem DONDERDAG 3 MEI 1934 Merkwaardig onweer Het revolverdrama te Kerkrade Ambtenaar overvallen Een simpel advies, dat U van groot nut kan zijn Burgemeester De Monchy DE MINISTER VAN DE AFBRAAK" Opent een nieuwe Landbouw-huis- houdschool te Emmen OP MISSIE NAAR INDIË De heer J. Hardeman vertrokken SOC.-DEM. BIJ DE HEMBRUG De minister laat een onderzoek instellen HET IJSELMEER Verlaging van het peil nadeelig voor de scheepvaart ZEVENTIG JAREN BIJ EEN FIRMA MET REGEERINGSOPDRACHT NAAR POLEN Journalistiek Hongaarsche pleegkinderen Tegenstrijdige verklaringen NAAR DE RIVIERA Een soc. vrijgestelde laat de werk- loozen in den steek HET „MATROZENKOOR" Ook Haagsche Sangerknaben"? AFFICHE KATHOLIEKENDAG Een plaat van Joep Nicolas DR. F. E. POSTHUMA Herdenking van zijn zestigsten verjaardag OPENING JULIANAKANAAL DE RUBBERRESTRICTIE Cyriel Verschaeve Omdat deze een fiets in beslag had genomen CONFLICT DREIGT TE KROMMENIE Collectief contract in meubel industrie niet verlengd VERMOEDE BRANDSTICHTING TE BARNEVELD Officier niet ontvankelijk ver klaard in zijn eisch EEN KOPPIGE BAKKER Hield het verkeer 20 minuten op ONWELKOME GASTEN Revolveraanslag in een hotel HOOG MARINEBEZOEK De „New-Orleans" naar A'dam MISSIEZUSTERS NAAR INDIË Men heeft reeds in ons blad kunnen le zen hoe in Arnhem een groot natio naal plan is ontworpen, waard dat iedereen er warm voor loopt en alle bevoegde in stanties van meet-af-aan krachtig tot het wel slagen meewerken. In 1935 moet er op het landgoed Zypendaal een Nationale Demonstratie komen „Neder, land Vooruit". De bedoeling is om in den vorm Van een tentoonstelling en demonstratie op po pulaire en vóór alles aanschouwelijke wijze het Nederlandsehe volk voor te houden de econo mische realiteit van het oogenblik hoe die voor zoover aanwijsbaar ontstaan is en Wat er gedaan en gelaten moet en kan wor den, om voor ons land de vooraanstaande plaats, die wij tot nu toe veelal in de wereld hebben gehad, zooveel mogelijk te behouden of terug te winnen. Burgemeester De Monchy en mr. Huges, de twee krachten van het initiatief en het door zetten, hebben als mannen van hun tijd on middellijk contact gezocht met de pers en zoo mochten we gisteren op ons bureau van hen als 't ware een waardevol college krijgen in pessimisme, dat tot dadenrijk optimisme voert. Pessimisme: want de nationale demonstratie wil aan ons volk door tot oog en geest onmid dellijk aansprekende tastbaarheden laten zien hoe noodwendig het voor land en volk is dat wij een economischen ombouw in ons land krij gen, van hoog en laag, beginnende bij ons zelf. Met een weldadig enthousiasme heeft mr. Huges ons uiteengezet, dat deze gedachte volksbezit dient te worden: economische om bouw is onvermijdelijk. Dat is begin en einde van hetgeen men te Arnhem wil. Pessimisme? Het zij zoo. Maar wanneer dan de bezoeker in een eerste afdeeling van uiteenzetting der eco nomische verwording en in een tweede afdee ling van regeeringsmaatregelen, als 't ware een curSus doorloopen heeft in practische economie onzer dagen, dan dient de derde afdeeling hem het optimisme bij te brengen van hetgeen ons volk aan nationale volkskracht nog bezit om een nieuwe schoone toekomst met rijke idealen tegemoet te gaan. Deze derde afdeeling zal be moedigend en licht zijn, zonder lunapark verma kelijkheden evenwel. Daar is veel idealisme voor noodig om in deze drukkende tijden zoo'n groot en grootsch plan aan te durven een plan dat veel geld kost, maar zich zelf kan bedruipen, wanneer nationaal voelende lichamen en personen bij den opzet een garantiefonds willen vormen. In. dien twee mannen het kunnen doen slagen, dan de kalme, maar doortastende Arnhemsche bur gemeester en de enthousiaste secretaris der Arnhemsche Kamer van Koophandel, mr. Hug hes, die ook in 1928 de I. T. A. te Arnhem zoo ëroot succes deed worden. Het financieel wel slagen van de I. T. A. geeft beiden recht op vertrouwen en steun voor dit nieuwe onderne men dat niet alleen voor de stad Arnhem van bijzonder belang, maar voor heel ons land van nationale beduiding is. Niemand minder dan de minister-president Z. Exc. Colijn schreef aan den heer De Monchy dat hij de algemeene gedachte van diens plan met sympathie begroet. „Het zou mij zoo besloot de minister zijn brief „genoegen doen indien daarvoor mede van andere zijde ook financieel steun ware te verkrijgen." Personen als oud-minister De Geer, Mr. Trip van de Nederl. Bank, e.a. zijn voor het initiatief gewonnen.... Het is nu zaak dat in de eerstko mende dagen het noodige garantiefonds bijeen gebracht worde ten einde aan het werk te kun nen gaan. „Een begrooting kan ik nu nog niet maken," zoo verklaarde ons de heer Hughes. „Want daar voor is dit stadium van voorbereiding nog te chaotisch. Maar een omlijning van het plan is er natuurlijk reeds een architect ontwierp alreeds een schema en zoo hebben we bere kend dat er drie ton als waarborgsom moet zijn. „De regeering is in beginsel bereid in het eerste risico van f 100.000 met een bedrag van f 75.000 deel te nemen, mits de gemeente Arnhem f 25000 voor haar rekening neemt. Daarmede denken we er te komen. Doch voor het definitief welslagen van het groote plan is ruimer fonds wenschelijk en een tweede waar borgsom van f 200.000 wil men bovendien bijeen brengen indien onverhoopt en onverwacht de eerste ton niet voldoende zou zijn." Onverhoopt en onverwacht want men her innert zich te Arnhem dankbaar dat de Indi sche tentoonstelling van Zijpendaal die zeven weken duurde en 300.000 bezoekers trok, ook fi nancieel is geslaagd. Wat wil men nu? Op zoo klaar mogelijke wijze uitbeelden al lereerst waarom de huidige onrust volkomen verklaarbaar is en hoe sedert 1913 en'vooral in de jaren 1920—1930 na den wereldoorlog econo misch een groote tegenstelling is ontstaan met vroeger jaren vóór den wereldkrijg. Het levens onderhoud van mensch en volk heeft andere normen bekomen. Dit wil men als in een over tuigende gruwelkamer tot het volksbegrip doer, spreken. Niet met dorre statistieken doch met onmiddellijk begrijpbare voorbeelden. Daarbij sluit dan een breede afdeeling aan waarin alles wordt gedemonstreerd wat van overheidswege is gedaan, hoe allengs de lasten zwaarder en zwaarder werden. Zoo mogelijk zal een verge lijking met het buitenland doen zien in welk opzicht wij ons beter maar ook kostbaarder in richten dan elders, niet zonder schade echter voor onze concurrentiemogelijkheid. Wat de re geering deed, doet en nog van plan is, dient daarbij ieder te weten. Er is reden tot nationale zorg: niet tot ontmoetdiging. De lichtende derde aidee- ling wil doen uitkomen hoe Nederland ook in de geschiedenis telkens tijden van economischen neergang heeft gekend, doch ook telkens weer door de kracht der burgerij naar betere tijden (Ingezonden Mededeeling) In een onvoldoenden en ongeregelden stoel gang schuilt voor het lichamelijk welzijn een groot gevaar. Neem daarom tijdig een laxeer middel, maar een, dat den darm niet prikkelt. Neem ISTIZIN-TABLETTEN, die prompt werken, zonder darm en nieren te schaden. is gekomen. Die derde afdeeling zal moeten toonen hoezeer Nederland, tezamen met de Koloniën, ook nu nog een bevoorrechte plaats in de wereld inneemt en wat er voor kostelijke nationale krachten onder ons volk werkzaam zijn. Alle organisaties die achter de regeering staan, alle takken van ons maatschappelijk so ciaal leven, handel, nijverheid, industrie, land bouw, wetenschap, kunst, scheepvaart, sport enz. enz. zullen dienen te toonen dat het Ne derlandsehe volk den ernst der tijden begrijpt en naar een betere toekomst streeft. Pessimisme dat tot optimisme voert. Want idealisme bestuurt het zakelijk gefundeerd plan waarvoor wij in deze dagen juist de bijzondere belangstelling inroepen. De eerste waarborg som van ƒ100.000 zal de tweede waarborgsom van ƒ200.000 die aan het particulier initiatief wordt gevraagd waarschijnlijk overbodig maken. We besluiten met deze becijfering van mr. Huges den belangstellenden voor te leg gen: Van de drie ton, die begroot zijn voor de uitvoering van het werk, zal, gelijk mag wor den aangenomen, door de regeering en de stad Arnhem één ton in de eerste risico worden ge fourneerd. Aan de volgende 200.000 is naar te verwachten valt, geen risico verbonden, op de volgende gronden: voorop staat, juist, als bij de exploitatie van de I.T.A. in 1928, dat er geen deficit mag komen. Het uitgangspunt is dus:: wat kan aan fondsen binnenkomen? Wanneer in 1928 onder zeer veel minder gunstige om standigheden gedurende zeven weken op de I.T.A. 300.000 bezoekers zijn toegelaten, dan is er aanleiding voor de stelling, dat bij Neder land Vooruit in 12 weken tijds 400.000 bezoekers mogen worden verwacht (nog ieder jaar in de zomermaanden is Arnhem overvuld met auto bussen enz.). Deze 400.000 bezoekers tegen 50 cent entree (1928 60 cent) brengen twee ton in. In 1928 werd in zeven weken aan ver pachtingen, standhuur, reclame enz. op de I.T.A. één ton geïncasseerd. Er is reden om aan te nemen, dat in de 12 weken van Neder land Vooruit ditzelfde bedrag kan worden ont vangen. Totaal drie ton. Het plan moet dus worden opgezet met een maximaal uitgaven- bedrag van drie ton. In 1928 is voor drie ton op de I.T.A. een dusdanig mooie prestatie kun nen worden geleverd, dat, waar alle prijzen thans min of meer belangrijk zijn gedaald, voor diezelfde drie ton ook nu weer een uitstekend stuk werk zal kunnen worden gemaakt. De kans op een deficit is, force majeure voorbe houden, gering. Zietdaar een nationaal plan, waard dat velen meehelpen het te doen slagen. De Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, mr. H. P. Marchant heeft Woens dag officieel geopend de nieuwe landbouw- huishoudschool te Emmen, welke de grootste landbouwhuishoudschool in Nederland is. De Minister wees er op, dat hij de reputa tie heeft buitengewoon bekwaam te zijn in het opheffen van scholen. Men noemt hem den „Minister van de afbraak". Toch is de regee ring blijde ook thans nog nieuwe scholen te kunnen openen. Afbraak en opheffing is noo dig om ons onderwijs een meer economischen grondslag te bezorgen. Men kan echter het onderwijs maar niet aldoor gaan concentree- ren. Dan concentreert men het dood en dat is thans vooral onjuist. Immers nu is het vooral van groot belang dat men de jeugd in staat stelt den harden strijd om het bestaan te kunnen voeren. Voor al ten plattelande moet men ook aandacht besteden aan de vorming van de vrouwen. Wanneer boerenvrouwen beschikken ever ken nis en die kunnen aanvullen met de practische ervaring uit het bedrijf, dan is de kans om te slagen groot. Dat het landbouwhuishoudonderwijs steunde op het particulier initiatief deed den Minister genoegen, omdat hij gezien heeft dat men een voudig begint, want dien morgen in Wachtum zag hij dat een kookcursus gegeven werd in een boerenwoning. Hij zeide gaarne uit de wet te zullen nemen de beletselen, welke den groei van dat onderwijs tegenhouden, zoo die be letselen mochten bestaan. Hierna opende de minister de school. De Commissaris der Koningin heeft vervolgens het werk van den minister, met betrekking tot het vraagstuk der spelling, geprezen, omdat men daardoor ten plattelande, waar men vaak het met een minimum van onderwijs moet doen, gemakkelijker onze taal kan schrijven zonder grove fouten te maken. Hedenmorgen te 4 uur is het K.L.M.-vlieg tuig „Ijsvogel" van Schiphol naar Indië ver trokken. Aan boord bevindt zich o.a. de heer J. Hardeman, hoofd van de tweede afdeeling van het Departement van Koloniën, die oor spronkelijk Minister-President Colijn op diens reis naar Indië zou vergezellen, doch die nu alleen de missie naar Indië zal vervullen Voorts zijn aan boord twee passagiers, terwijl één passagier de reis gedeeltelijk meemaakt. Het postvliegtuig vervoert 289045 K G. brief post 246160 K.G. vrachtpost en 8970 K.G. pak ketpost. In den avond van Dinsdag en den nacht op Woensdag heeft een uitgebreid onweer ge woed, dat een waardig slot was van den war men Dinsdag, waarop de temperatuur plotse ling zoo sterk was gestegen. Reeds vroeg in den namiddag hebben kleine plaatselijke buitjes laten zien, dat er een on weerstoestand was ingetreden. Dat was ook wel bij de plotselinge en eenigszins ongewone warmte te verwachten maar tot laat in den avond zag het er toch niet naar uit, dat het onweer later met zoo groote hevigheid zou los barsten. Blijkbaar zijn dan ook pas laat in den avond de meteorologische omstandigheden voor het ontwikkelen van onweersbuien gunstig ge worden, hoewel reeds des morgens vroeg uit de hoogere-lucht-waamemingen te Soesterberg ge bleken was, dat het dien dag gemakkelijk tot de ontwikkeling van onweders zou kunnen ko men. De kleine depressie, die 's morgens over N. O..-Frankrijk lag, was een echte onweers depressie, zooals des zomers op warme dagen meer voorkomen. In de laatste jaren hebben wij zelden on weersbuien gehad, die zooveel electrische ont ladingen te zien gaven dan dit onweer. Daar het onweer zich buitengewoon langzaam voort bewoog, heeft het ook heel lang gewoed. Om streeks middernacht waren de ontladingen zoo talrijk, dat het licht nu en dan niet van den hemel was. Onophoudelijk gromden de donder slagen en voor hen, die voor het onweer niet bevreesd zijn, was het een prachtig natuur verschijnsel. Of het veel trefgevallen heeft op geleverd, zal eerst later kunnen blijken. Het zal velen opgevallen zijn, dat de meeste lichtflikkeringen een blauw licht gaven. Steeds is door de meteorologen aangenomen dat on weders, die zulke blauwe ontladingen geven, heel hoog in den dampkring zetelen. Uit de aerologische waarnemingen, die des morgens vroeg te Soesterberg zijn verricht, kan worden afgeleid, dat het onweer inderdaad in hooge regionen heeft gewoed. Na dit onweer is het weer sterk afgekoeld. Niet het onweer was van deze afkoeling de oor zaak, maar het opnieuw doorkomen van een koelen luchtstroom. Deze koele luchtstroom liep ook reeds Dinsdagmorgen over ons land en kwam in Frankrijk met een warmen lucht stroom in aanraking. Later drong deze warme luchtstroom tot ons land door en deed hier de temperatuur over dag zoo sterk stijgen. De ont moeting der beide luchtstroomen gaf aanleiding tot het ontstaan van het onweer. Het verloop van deze verschijnselen laat weer zien, dat wij nog midden in den tijd der groote temperatuurswisselingen zijn en dat op warm weer nog niet blijvend te rekenen valt. (Nadruk verboden). Een inzender schreef aan het „Vad.", tot zijn groote verbazing te hebben gelezen, dat een verzoek op de Artillerie-Inrichtingen, om op 1 Mei vrij-af te mogen hebben, is afgewe zen. Hij meende toch, dat geen lid der S.D.A.P. daar meer werkzaam kon zijn. Daar de redactie van genoemd blad deze meening deelde, heeft zij dezen brief doorge zonden aan den Minister van Defensie. Deze deelde blijkbaar des inzenders verbazing, maar Z. Exc. heeft onmiddellijk een onderzoek doen instellen, terwijl de belofte werd gegeven, dat omtrent den uitslag daarvan mededeelingen zullen worden gedaan. Het Kamerlid Duymaer van Twist heeft aan den Minister van Waterstaat het volgende ge vraagd: Is de Minister bereid in verband met de voornemens om het peil van het IJselmeer te verlagen te doen nagaan den omvang van de nadeelen, die deze verlaging met zich zal bren gen voor de scheepvaart ter plaatse en voor het bevaarbaar houden der vaarwegen, in het bijzonder in de provinciën Overijsel en Drente? Is het juist, dat er zich reeds ondiepten in het IJselmeer bevinden, die de scheepvaart bemoeilijken? Zoo ja, welke maatregelen zullen getroffen worden om in dien toestand verbetering te brengen? Op Dinsdag 8 Mei a.s. zal op de steenfa briek van den heer H. J. J. Timmermans voor heen firma Vermeulen en Bloem te Deest een zeldzaam lustrum herdacht worden. Op dien dag zal de 79-jarige Arnoldus Gest- huizen den dag herdenken, waarop hij vóór 70 jaren in dienst trad van de toenmalige di rectie dezer fabriek. Kapitein D. van Voorst Evekink van den Generalen Staf is met opdracht van regeerings- wege te Warschau gearriveerd voor een verblijf van drie weken als gast van den Generalen Staf van Polen. De heer A. L. G. M. van Oorschot, redacteur van „De Zuid-Limburger" te Kerkrade, is in gaande 15 Augustus a.s. verbonden aan „Gooi en Sticht" te Hilversum, belast met de dagelijk- sche leiding van „de Gooische Post." Reeds vroeger was de heer van Oorschot aan de redac tie van het Hilversumsche Katholieke persor gaan werkzaam. m Bij voldoende deelname, zal wederom een va- tie transport van Hongaarsche pleegkinderen gevormd worden tegen billijke reiskosten. Uit Budapest ongeveer 20 Juni, naar Budapest be gin September. Inlichtingen te verkrijgen bij Mej. F. Beretta, Helenastraat 55, Den Haag. Tel. 772731. De mijnwerker E. B., die gevankelijk naar Maastricht werd overgebracht, is, na verhoor door den rechter-commissaris, in het Huis van Bewaring ingesloten. B. blijft volharden, dat R. K. echtgenoote V. wonende te Amsterdam, zich van het leven heeft willen berooven. Toen hij haar in het ziekenhuis bracht deed hij hetzelfde verhaal, terwijl het slachtoffer ver klaart, dat B. haar heeft willen doodschieten. Deze verklaring is ook wel "de meest aanneme lijke. Toen beiden uit Aken terugkeerden, hebben ze afgesproken uit het leven te scheiden. Het drama zou voltrokken worden bij de Doma- niale mijn. Op het laatste oogenblik heeft de vrouw evenwel andere gedachten gekregen. Eenigen tijd later heeft zich op den Kaalhei dersteenweg de gruwelijke misdaad voltrokken. R. K. was sinds anderhalf jaar gehuwd met den 23-jarigen chauffeur V. te Amsterdam. Verschillende keeren is V. zijn vrouw in Kerk rade gaan halen. Telkenmale keerde zij naar B. terug. V. die momenteel in Kerkrade ver toeft, heeft zijn in levensgevaar verkeerende vrouw in het ziekenhuis bezocht. Woensdag is het slachtoffer weer geopereerd. Wij lezen in het orgaan „De Vrijheid": Het Haagsch sociaal-democratisch gemeen teraadslid de heer van Langen, secretaris van den Haagschen Bestuurdersbond, die eenigen tijd geleden interpelleerde over de opheffing van de Commissie van advies uit de vakcen trales bij de overneming van de uitvoering der steunregeling door B. en W. van het bestuur van Maatschappelijk Hulpbetoon, schitterde bij de voortzetting van de behandeling dezer in terpellatie door afwezigheid. Hij had de werk- loozen, wier belangen hij op zijn wijze moest bepleiten, aan hun lot overgelaten en was op vacantiereis getogen, per auto in zijn eigen auto, wist „De Avondpost" te melden naar de Rivièra. Nog zulk een slecht uitstapje niet! Maar wat te denken van den ernst, waarmede deze vrijgestelde voor de werkloozen opkomt! Het is te begrijpen, dat, toen het ruchtbaar werd, waarheen de heer van Langen was ge gaan, de sociaal-democratische raadsfractie zeer onaangename oogenblikken heeft doorgemaakt. Den heer van Langen werd een telegram ge zonden: „Kom terug!" Maar vermoedelijk heeft hem dit niet bereikt. Het is dus nog niet zeker zoo lazen we dat er „maatregelen" tegen hem zullen worden genomen. Alsof zijn plichts besef hem niet had moeten weerhouden van dit uitstapje, zoolang de behandeling zijner interpellatie niet was afgeloopen. Dit heele ge val is een leelijke blamage voor de S. D. A. P. Het onder den naam van •„Matrozenkoor" ook buiten Den Haag bekend geworden knapenkoor van de parochie „H.H. Engelbewaarders" aldaar, zal zich onder leiding van zijn directeur, den heer Th. van Elferen, zeer waarschijnlijk gaan toeleggen op het beoefenen van den louter meer stemmig erizang. Indien de moeilijkheden die nog resten, eer tot verwezenlijking van dit plan kan worden besloten overwonnen zijn, zal dit koor dus op de voetstappen van de „Wiener Sangerknaben", die kortgeleden een toumée door ons land maakten, voortgaan. Het Perscomité voor den Zesden Nederland- schen Katholiekendag zendt ons een exemplaar toe van het affiche voor den komenden aK- tholiekendag. Het ontwerp is gemaakt door den bekenden kunstenaar Joep Nicolas te Roermond, die over zijn ontwerp het navolgende heeft geschreven „Ik heb gemeend daarin de leuze te symbolisee- ren van dezen Katholiekendag n.l. voor God en Kerk, Vorstin en Land, en wel op de volgen de wijze: Dwars door de gansche oppervlakte heen staat het kruis tevens Christusmono gram met alpha en omega als Godsembleem. Links is aangebracht de pauselijke tiaar met de sleutels als verzinnebeelding der Pauselijke dus Kerkelijke macht: rechts de koningskroon met schepter en zwaard ter symboliseering van het vorstelijke gezag, terwijl op den achtergrond de vanen wapperend de Nederlandsehe driekleur ontplooien. Voor het overige is alles zoo duidelijk en een voudig mogelijk gehouden, opdat het direct sprekend zij. Ik meen, in verband ook met het onderwerp het Gezag, op deze wijze een klaar en sug gestief geheel te hebben bereikt." Als wij onze meening mogen geven: Joep Ni colas is een zeer begaafd kunstenaar, voor wien nog een mooie toekomst is weggelegd, maar in dit affiche had hij geen goeden dag. De ver deeling van het vlak is erg onrustig en de kleur is bijzonder flets uitgevallen. Een volgende maal beter want op zichzelf is het zeer toe te juichen, dat men met zulke opdrachten thans naar de beste katholieke kunstenaars gaat. Naar wij vernemen hoopt de oud-minister van Landbouw, Handel en Nijverheid die zich dezer dagen ter bijwoning van een Congres te Rome bevindt 20 Mei a.s. zijn zestigsten ver jaardag te herdenken. De jubilaris zal dien dag te Ruurloo vertoeven. Waar het 1 Mei j.l. 25 jaar geleden was, dat Dr. Posthuma, President-Directeur van Centraal Beheer aan deze organisatie verbonden werd, zal 'in verband met het verblijf van Dr. Posthuma buitenslands dit jubileum herdacht worden op Zaterdag 12 Mei a.s. ten Hoofdkan- tore van Centraal Beheer te Amsterdam. Ten tijde van den wereldoorlog was dr. Posthuma van 19 November 1914 tot 9 Septem ber 1918 Minister v. Landbouw, Nijverheid eri Handel. Hoewel zijn beleid tot veel critiek aan leiding heeft gegeven, kan niet ontkend worden, dat hij in buitengewoon moeilijke omstandig heden vele en gewichtige diensten aan den lande bewezen heeft. Wij vernemen, dat de kolentip bü Bom nog eenige technische voorzieningen behoeft, het geen gebleken is bij de proeflading van een tweetal schepen, welke daartoe in het Juliana- kanaal waren toegelaten. De gronden langs het Julianakanaal ondervinden last van het grond water. De belanghebbende boeren hebben zich per adres tot den Minister van Waterstaat gewend. De Rubber Growers Ass. heeft medegedeeld meldt het „Handelsblad", dat den regeeringen der productiegebieden is verzocht maatregelen te nemen, opdat rubberplanters geen grooteren voorraad zullen bezitten dan 20 pet. van de in de voorafgaande 12 maanden geproduceerde of verkochte hoeveelheid. De overige voorraden zouden niet meer dan 12 pet. mogen bedragen van den totaal toegestanen uitvoer in een jaar. Als een hulde aan den Vlaamschen priester dichter die Maandag den leeftijd van 60 jaar bereikte, wordt op het oogenblik door den too- neelkring „Hooger Op" uit Kortemark (West- Vlaanderen) het drama „Judas" door Ver schaeve tot uitvoe-'.ng gebracht. Voorstellingen van dit werk zullen plaats vinden te Roese- laere, Veume, Kortrijk, Ieperen en natuurlijk ook in de plaats waar de dichter als kapelaan werkzaam is: Alveriughem. Te Brugge vond Maandag een vergadering plaats van het bekende Davidfonds, waar E. H van Rie een voordracht heeft gehouden over Verschaeve. Als declamator is daarbij opgetre den de bekende Vlaamsche tooneelspeler An- toon van der Plaetse. Te Nijmegen vindt van 30 April14 Mei in de R.K. Openbare Leeszaal aan de van Schaeck Mathonsingel een tentoonstelling plaats van werken door en over Verschaeve. De inrich ters hebben zeer veel materiaal weten bijeen te brengen. Woensdagmorgen werd van rijkswege con trole uitgeoefend op de belastingmerken van fietsen. De ambtenaar K. die onder Nieuwveen zijn functie uitoefende, hield een wielrijder aan, die bij gebrek aan 't wettig merk, zijn fiets moest afstaan. De wielrijder liep eerst eenigen tijd aarzelend heen en weer en viel toen den ambtenaar aan, teneinde te trachten zijn fiets los te krijgen. Toen hem dit niet gelukte, greep hij zijn mes en bracht den heer K. een diepe snjjwonde toe in zfjn hand, zoodat diens slagader we-d ge raakt. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse; dr. Nout legde het eerste verband. De wielrijder, die aan den haal was gegaan, heeft zich te Alphen bij de politie aangemeld. In de meubelindustrie te Krommenie dreigt een conflict in verband met het feit, dat de werkgevers Leguyt, Reijne en Klooster zich niet meer wenschen te binden aan een collectief contract. In Maart jJ. liep de collectieve ar beidsovereenkomst, die door de werkgevers was opgezegd, af. De R.K., Chr. en moderne orga nisaties hebben echter te kennen gegeven, prijs te stellen op het aangaan van een nieuwe ar beidsovereenkomst met denzelfden inhoud als verleden jaar. De organisaties, die een bespre king over deze aangelegenheid hebben aange vraagd, ontvingen bericht, dat de aangevraag de bespreking niet het minste resultaat kon hebben, aangezien de werkgevers zich niet wederom wenschen te binden. De directie van de firma Leguyt deelde ons op een desbetreffende vraag mede, dat zij in deze huidige omstandigheden een dergelijk con tract niet kan aangaan, wanneer andere werk gevers in den lande daar buiten blijven. Be sloten is, wanneer geen overeenstemming wordt verkregen, Maandag 7 Mei in staking te gaan. Veertien dagen geleden stond de 47-jarige landbouwer A. F. te Bameveld voor de Utrecht- sche Rechtbank terecht, verdacht van brand stichting. Kort na de rechtzaak is de heer F. plotse ling aan hartverlamming overleden. Thans heeft de rechtbank uitsDraak in deze zaak gedaan. De Rechtbank, overwegende dat de landbou wer had terechtgestaan, doch is overleden in den tjjd tusschen de vorming van den substi tuut-Officier en de uitspraak, overwegende, dat de substituut-officier dientengevolge niet ont vankelijk behoort te worden verklaard in zijn vordering, besluit, den substituut-officier in zijn vordering niet ontvankelijk te verklaren. Voor den kantonrechter te Delft had zich Woensdag de bakker v. H. uit De Lier te ver antwoorden, die op den Leeweg te Naaldwijk het verkeer had belemmerd. De man was met zijn voertuig dwars over den weg gaan staan, met het gevolg dat een autobus, benevens diverse andere voei tuigen niet konden passeeren. Ten spijt van alle verzoeken en dreigementen had de bakker zijn karretje rustig laten staan, en zoo ftleef het verkeer er een twintig minu ten gestremd. De autobuschauffeur vertelde aan den kan tonrechter, dat de bakker nogal eens passa giers voor zijn bus bestemd, meeneemt. Het gevolg ervan was, dat er zooiets van een oor logstoestand was ontstaan. Toen de bakker door den burgemeester over zijn handelingen was onderhouden, heeft hij aangekondigd den chauffeur flink „dwars" te zitten, waar hij maar kon. Het eerste deel van deze belofte was nu let terlijk ingelost. Maar de kantonrechter was daar niet mee content. „Zoolang ik van H. heet, ga ik niet opzij," had de koppige bakker gezegd toen hij het ver keer had opgehouden. De ambtenaar van het O. M. wilde den bak ker zijn rijbewijs maar laten houden, omdat hij dit voor zijn broodwinning noodig heeft, maar vroeg honderd gulden boete subs, vijftig dagen hechtenis. De kantonrechter vond ook, dat zulke rare chauffeurs niet op den weg behooren. Hij liet het rijbewijs nog houden, maar vonniste tot 200 boete subs. 75 dagen. Een tientje voor iedere minuut; het is stevig betaaldl In het logement van zekeren Herman te Vijswiller-Vaals, hebben Dinsdagavond laat twee logementgasten den bewoner en zijn vrouw overrompeld en beschoten uit ie vol vers. De logementhouder en zijn vrouw vluchtten en konden zichzelf in veiligheid stellen. Eenige meubelen werden vernield. De politie heeft de zaak in onderzoek en wist de beide daders te arresteeren. Het groote Amerikaansche oorlogsschip de „New Orleans", zal van 6 tot 11 Juni een be zoek brengen aan Amsterdam. Met het m.s. „Baloeran" v. d. Rotterdamsche Lloyd zal op 18 Mei Rév. Mère Imelda Aarts, oud-overste v. h. klooster der Rel. Ursuunen van de Rom. Unie te Buitenzorg, nu met ver lof in het vaderland, naar de Java-Missie terugkeeren. Zeven jeugdige missionarissen, vier geprofes- ten en drie, die pas het Ordekleed ontvingen in het noviciaat der Hollandsche Provincie ..Maria- oord" Vught, zullen haar vergezellen. De drie laatste krijgen haar verdere religieuze vorming in het noviciaat te Bandoeng tegelijk met haar Indische, Javaansche en Maleische medezus ters. De namen der vertrekkenden zijn: Mère Lau- rentia Heidens, Mère Dolores Jacoos, Sr. Marie-Laetitia Jacobs, Sr. Marie Don Bosco Boonen, Sr. Gertruda Wittens, Sr. Theresiana Malischewski, Sr. Apollonia Buyink.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9