Groot werk aan 't Noordzeekanaal IN JULI EN AUGUSTUS OVER DIERENDRESSUUR VRIJDAG 4 MEI 1934 Techniek en zuinigheid Voor een Behoorlijke Lamp OP VACANTIE Naar Hollandsch Borneo Daarom bezoekt géén Circus! Daarom bezoekt géén Circus! KENNEMERLAND De gas- en waterdistributie en het kanaal De groote hinderpaal De tweede zinker Een gedenkwaardige vergissing De verbreeding van het Noord zeekanaal Waarom geen aanbesteding? Nu het geld nog! NIEUW RAADSLID TE ZANDVOORT Levensbijzonderheden FIETSENDIEVEN Zware straffen geëischt VOOR KATH. DUITSCHERS Bijeenkomst in de Kathedraal VERKEER VAN RECHTS GAAT VOOR Auto te Hoofddorp omgeslagen De bloembollen Personalia Zwitsersch gezelschap bezoekt de bollenvelden Frauduleuze slachting NIEUW RAADSLID WETEN WIJ CEEN BETER ADRES DAN DE GROOTE SPECIAALZAAK v.d. Fa. D. S. LEEFLANG LANGE VEERSTRAAT 23-25 HAARLEM KEUZE UIT PL. MIN. 300 LAMPEN DAMMEN HAARL. R.K. DAMBOND De clubcompetitie 2e klas Haarlemsche Damclub VRAGENSUS UIT DEN OMTREK VIJFHUIZEN ZANDVOORT Tebekang. J. STAAL, pr. miss. Teen in 1911 tot de stichting van een eigen gasbedrijf voor Velsen werd overgegaan, besloot men het gas te betrekken van Haarlem. Zooals het met alle groote ondernemingen in Velsen pleegt te gaan, rezen ook hier moei lijkheden. De grootste moeilijkheid betrof juist de hartader der gemeente: het Noordzeeka- tiaaJL Om n.l. het gedeelte der gemeente benoor den het kanaal te kunnen voorzien van gas, was een zinker onder het kanaal door nood zakelijk. Dit feit op zichzelf was zoo bezwaarlijk nog niet, maar men diende rekening te houden met alle mogelijke verbreedingsplannen in de verre toekomst. Na grondig overleg met den Waterstaat werd als gunstigste plaats toen uitgekozen het punt midden tusschen de ponten en de spoorbrug, dus ongeveer ter hoogte van de papierfabrieken. Achteraf bezien, is dit inderdaad een zeer goede keus geweest, want juist dat gedeelte van het kanaal is het langst onveranderd ge bleven, en zal ongetwijfeld nog wel eenigen tijd in den tegenwoordigen toestand blijven. Daar sedert 1910 ook plannen bestonden voor een eigen waterleiding in Velsen, werd be sloten hiervoor tegelijk met de gasbuis een buis voor de waterleiding te leggen. Het werk werd hetzelfde jaar nog uitge voerd door de firma Wilson te 's Gravenhage. Als materiaal voor den zinker gebruikte men stalen buizen, in een mantel van geasphal- teerde jute. Als minimum diepte waarop de zinker moest komen, was voorgeschreven 13 meter beneden A. P., nJ. 2 3 meter onder den kanaalbodem. Eerst werd op de bepaalde plaats dwars over het kanaal een diepe geul gebaggerd, en daar na werd de heele zinker gemonteerd. De steiger waarop dit geschiedde had men op pontons gebouwd, die in de lengte-as van het kanaal werden gelegd. Dit was de eenige oplossing om de scheepvaart niet te belem meren. Zoodra de montage gereed was, werd de ponton een kwart slag gedraaid, tot boven de geul. Daar liet men den zinker neer en het gróóte werk was klaar, voorloopig althans. Want op Oudejaarsavond van 1914 kwam plotseling de tijding dat Velsen-Noord zonder gas zat, doordat de buis onder het kanaal volgeloopen was met water. Bij nader onderzoek bleek het geen conden- satie-water te zijn, daar dit door een speciale pomp-installatie geregeld verwijderd werd, dus, moest er een lek zijn. Met behulp van boven genoemde pomp wist men het euvel voorloopig te verhelpen, maar de voortdurende wisseling van den waterstand in de buis, had in Velsen- Noord ook een voortdurende wisseling van den druk op het lichtgas tengevolge. Ten einde raad besloot men maar om de nog ongebruikte waterleiding als gasbuis te gebruiken. Een bezwaar hiervan was, dat deze buis niet voorzien was van een pomp voor het conden satie-water. Ook deze moeilijkheid werd vrij eenvoudig opgelost, door een dun buisje ln den zinker neer te laten. Zoodra nu eenige condensatie in den zinker werd waargenomen, werd hij aan beide zijden afgesloten en onder druk gepompt, zoodat het water door het dunne buisje werd geperst. Telkens als dit gebeuren moest, zaten de bewoners van Velsen-Noord weer zonder gas, hetgeen dan een paar uur tevoren door den omroeper bekend werd gemaakt. Gelukkig, dat in dien tijd de menschen nogal wat gewend waren! Daar ook deze toestand niet kon voortduren, ging men nieuwe plannen aan het smeden. De oude gasbuis bleek geheel onbruikbaar te zijn geworden. Het kanaalwater, met zijn groot chloor- en zoutgehalte en vermengd met al lerlei chemische afvalproducten van fabrieken, had de stalen buis geheel aangetast. Men vatte daarom het plan op een heelen nieuwen zinker aan te leggen. De beste plaats hiervoor oordeelde men het punt 250 meter oostelijk van de ponten. Daar de ondervinding bewezen had, dat net materiaal van de vorige buizen ongeschikt was, werd naar iets anders gezocht. Ditmaal werd de zinker geheel door den di recteur van het gasbedrijf zelf, den heer Wit, ontworpen. Als materiaal van de buizen ge- bruikte men thans gietijzer, terwijl 't geheel in een gemeenschappelijken mantel van gewoon ijzer kwam te liggen. Om den zinker zwaar genoeg te maken, werd de looze ruimte die er in den mantel overschoot, gevuld met g^nd. De diameter van de buizen was binnenwerks 10DimaalCwerd het werk in eigen beheeruitge- voerd, in samenwerking met de firma Volkers en Bosch. Op het laatste moment, ondervond men nog een grooten tegenslag, die een vertraging van 8 dagen veroorzaakte, wat natuurlijk, in verband met de aangevraagde vergunning om de scheep vaart te mogen stremmen, nog vele andere moeilijkheden meebracht. De oorzaak van dezen tegenspoed, was een fout van een der arbeiders. Men liet n.l. den zinker alvast zakken, toen de pontons, waarop hij gemonteerd was, nog in de lengte van het kanaal lagen. Dit was om te voorkomen, dat de hellende stukken ervan, die 13 meter hoog reikten, topzwaarte zouden ver- oorzaken Men liet hem telkens een halven meter dieper zinken. Toen nu bevel werd gegeven, de takels Waarin de zinker hing, te laten vieren, haalde één arbeider zijn takel op, waardoor het geheele gewicht op dien eenen kabel kwam te steunen. Deze brak af, en doordat nu eveneens de andere kabels overbelast werden, knapten ook die af, eoodat de heele zinker op den bodem van het kanaal terecht kwam. Gelukkig was in geen van beide buizen een lekkage ontstaan. Een duiker bevestigde de kabels opnieuw, en het heele gevaarte werd weer omhoog geheschen. Met dat al had men acht dagen uitstel moeten vragen, voor de vergunning het kanaal te mogen afsluiten. Dit werd dan ook gegeven: men kreeg toestemming voor 24 uur. Het werk vlotte echter zoo goed, dat reeds binnen 9 uur, de scheep vaart weer normaal kon doorgaan. Dezen keer bleek men voorgoed door de moei lijkheden heen te zijn, want tot heden toe, ver keert de zinker nog in uitstekenden staat. Een aardige bijzonderheid is, dat sinds 1925, toen Velsen zijn gas van de hoogovens betrekken ging, de functie van de gasbuis juist is omge keerd. Was ze vroeger bestemd voor den gas- toevoer van Zuid naar Noord, daarna werd dit juist omgekeerd, want nu werd het gas uit den grooten houder van de hoogovens naar de klei nere houders aan de Zuidzijde van het kanaal geperst. Belangrijke veranderingen waren hierbij echter niet noodig. De laatste jaren rezen weer geheel nieuwe moeilijkheden, die echter van geheel anderen aard waren. De verbreeding van het Noorzeekanaal vordert n.l. flink. Men is reeds gekomen tot Buitenhui zen zoodat nu het gedeelte onder de gemeente Velsen aan de beurt is. De zinker die thans onder het kanaal ligt, moet dus weer verlegd werden. Lang heeft men gezocht, naar een plaats in het kanaal di,e ook niet in de verste toekomst veranderd zou worden. Oostwaarts van Buiten huizen is bezwaarlijk, dus ging men naar het westen. AU het geschiktste punt vond men nu de slui zen zelf. Ter hoogte van de Kortenaarstraat zal 'n dui ker komen naar den landingang van de Noorder- sluizen. Dit is een afstand van 180 meter. Op het Sluis- eiland worden de buizen verder door de onder- grondsche kabelkokers geleid naar een tunnel, die dwars onder de vaargeul der sluis doorloopt. Door dezen tunnel gaan de buizen naar de over zijde der sluis en vandaar, door den dam die nog in het nieuwe spuikanaal ligt, naar de terreinen van de aloude „Breesaap." Weliswaar zal deze dam ook binnenkort ver dwijnen, doch dan zal er een vaste overbrug ging komen, waarover dan tevens de leidingen gelegd kunnen worden. Aan de overzijde van de kanaalwerken, buigt de leiding rechtsaf en volgt de Hoflaan. Aan het eind hiervan gaan de gas- en waterleiding, na de lange reis, uit elkander. De gasleiding' gaat naar de Hoogovens en de waterleiding volgt den oever van de Rijksbin nenhaven tot de P. E. N.-centrale. Daar gaat ze naar het Noorden langs den nieuwen Schulpweg tot den Koningsweg, waar ze weer aansluit op het oude net van de waterlei ding, echter juist aan den tegenovergestelden kant van vroeger. Ook nu weer is het geheele werk eigen ont werp van den heer Wit zelf, die wel geen inge nieurstitel voert, maar hem wel blijkt'waardig te zijn, en wederom zal het geheel in eigen on derneming worden uitgevoerd, met medewerking van de firma Volkers en Bosch. De buizen, die een doorsnee krijgen van 8 duim binnenwerks, zullen worden geleverd door Gon- nermann. De mantel zal weer van nagenoeg de zelfde constructie worden als de vorige: alleen worden nu de naden electrisch gelascht en niet meer met bouten gehecht. Aanvankelijk heeft men wel overwogen het werk aan te besteden, doch na nauwkeurige na vraag en berekeningen kwam men tot de slot som dat het verreweg het goedkoopste was, de uitvoering zelf weer ter hand te nemen. Hierbij bleef men minstens f 15.000 beneden de raming van verschillende bona-fide aannemers, aan wie prijsopgaaf gevraagd was. Het geheele werk zal thans kosten: 86.000 gulden. De zinker alleen is geraamd op 35.000 gulden. Zooals bekend wordt deze gelegd over een „Ziet U, ik laat de sigaretten tegen woordig maar zóó kort maken. Het eindje, dat men anders eenvoudig weggooit, laten wij nu eenvoudig maar weg." lengte van 180 meter. De ontwikkelde lengte van den zinker zelf bedraagt echter 203 meter, van wege de sterke hellingen die erin voorkomen. Het totale gawicht bedraagt niet minder dan 90.000 kilo. Intusschen is alles „in kannen en kruiken" op een ding na, en dat is het geld. De gemeente heeft reeds het benoodigde bedrag op de begroo ting uitgetrokken, maar wacht nu op de begroo- keuring van „Den Haag." Deze zal zonder twij fel wel komen, maar laat toch wel wat bureau cratisch op zich wachten. Immers, het werk moet vóór het volgend voor jaar gereed zijn, en bovendien is het wensche- lijk het in de zomermaanden ter hand te nemen. Men hoopt den zinker in de maanden Juli en Augustus te kunnen leggen. Het is daarom te hopen dat ditmaal drie maal scheepsrecht zegt het spreekwoord niet voor niets de tegenspoeden achterwege zul len blijven en dat dezen zomer nog een groot aantal arbeiders, dat thans ledig loopt, een werkkring bij deze groote onderneming zullen vinden. In de hedenmiddag gehouden spoedeischende vergadering van den gemeenteraad is het nieuwe R. K. raadslid, de heer D. Vader, geïn stalleerd als opvolger van den heer L. M. M. Geers, die onze gemeente heeft ver laten. De heer Vader, die in Zandvoort geen onbekende is onder de Katholieken zoo min als onder an dersdenkenden, is 17 Febr. 1892 te Bloe- mendaal geboren, doch is sinds 1918 alhier woonachtig, lid van het R. K. Paro chiaal Armbestuur en penningmeester van de R. K. Kiesvereeniging „Credo Pugno". Deze laatste functie heeft de heer Vader sinds Febr. 1922 onafgebroken en plichtsgetrouw vervuld. Het zal daarom iedereen teleurstellen, dat hij deze functie niet langer mag waarnemen, aan gezien leden van den gemeenteraad uitgesloten zijn van bestuursfucties in de kiesvereeniging. Van den anderen kant echter zal men de ver vulling van de raadsvacature door den persoon van D. Vader van harte toejuichen. Moge het hem gegeven zijn nog vele jaren voor de be langen van Zandvoort en die der R. K. kiezers in 't bijzonder, met vrucht te werken. Voor de Haarlemsche Rechtbank stonden Donderdagmorgen twee broers uit Amsterdam terecht, thans gedetineerd, die zich te Haar lem hadden schuldig gemaakt aan diefstal van elk een fiets. De Officier van Justitie, mr. Andringa, die voorbeelden wilde stellen, eischte tegen ieder 1 jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. L. G. van Dam drong aan op een voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak 17 Mei a.s. In gezelschap van de beide broers uit Am sterdam, was nog een Curagaoër thahs woon achtig in Amsterdam, die eveneens in Haarlem een fiets had gestolen. Deze verdachte stond Donderdagmiddag terecht voor de Haarlemsche Rechtbank. De officier eischte ook tegen dezen verdachte een gevangenisstraf van een jaar. Mr. L. Ali Cohen drong, evenals zijn voor ganger aan op een voorwaardelijke veroor deeling. Uitspraak 17 Mei a.s. Zondag 6 Mei, des namiddags 4.45 uur, vindt in de Kathedraal St. Bavo (Leidschevaart) een bijeenkomst plaats van de Duitsche Katholie ken, welke zal worden opgeluisterd door de tegenwoordigheid van Z. H. E. Mgr. J. D. J. Aengenent. Nadat Z. H. E. een kerkelijke toe spraak zal gehouden hebben, zal door het uit spreken van de algemeene geloofsbelijdenis de trouw aan het geloof en de onderdadigheid aan de Kerk worden betuigd. Tot deze bijeenkomst worden alle Duitsche Katholieken uitgenoodigd zoo Wel uit Haarlem als uit wijden omtrek. Families, waar Duitsche Katholieken in betrekking zijn, worden ver zocht, dezen gelegenheid tot het bijwonen dezei bijeenkomst te geven. Te Hoofddorp heeft op het kruispunt van den Kruisweg en de Marktlaan een aanrijding plaats gehad tusschen een rijwiel met hulp motor, bestuurd door v. D., wonende te Haar lem en een auto, bestuurd door den landbou wer B., wonende te Hoofddorp. De auto reed met een flinke snelheid op den Kruisweg van de richting Sloterweg naar Hoofddorp. De motorrijder kwam met matige snelheid uit de Marktlaan en wilde den Kruis weg dwars oversteken naar een aan de over zijde van dien weg gelegen winkel. De motorrijder heeft bij nadering van het kruispunt geen voldoende aandacht geschonken aan het verkeer van rechts. Toen de bestuurder van den auto den motor rijder gewaar werd, gaf hij signaal, remde krachtig en week naar rechts uit, om een aan rijding met het motorrijwiel te voorkomen. Door het krachtig remmen sloeg de auto naar links om en bleef hangen met de wielen om hoog op het ijzeren hek, dat dient tot afschei ding van het gedeelte van den Kruisweg voor het snelverkeer en gewoon verkeer. De bestuurder B. kreeg geen letsel. De car rosserie van den auto werd bijna geheel ver nield. Het is een wonder dat B. er zoo goed afgekomen is. Toen de motorrijder den auto gewaar werd, week hij op. het kruispunt naar links uit. Ver moedelijk is hij door de voorzijde van den auto geraakt en daardoor eenige meters venïer met zijn rijwiel op den grond gevallen. Hij werd hierdoor bloedend gewond. In de woning van een rijwielhandelaar binnen ge bracht, werd hij door dr. B. uit Hoofddorp ver bonden. Later is hij met een auto naar zijn wo ning te Haarlem vervoerd. De politie te Hoofddorp was spoedig ter plaatse en heeft proces-verbaal opgemaakt. Het comité „Lisse-Vooruit" deelt ons mede, dat de late tulpen en darwintulpen thans nog in vollen bloei staan. De eerstvolgende dagen zal dus volop te genieten zijn van deze bloemen. Bij het politiekorps hier ter stede is tot poli- tie-agent benoemd de heer H. A. Spijker, kor poraal bij de militaire politietroepen te Amster dam. Het Zwitsersche reisgezelschap „Schweiseri- sche Bundesbahnen", onder leiding van den heer Emil Oettli bracht Donderdag een bezoek aan de bloembollenvelden nabij Hillegom. Zy werden ontvangen door een der direc teuren van de N.V. Veldhuyzen Van Zanten en Zn., die hen door de tuinen leidde. Vervol gens werden de vreemdelingen toegesproken door een der directieleden van de firma Veld huyzen, die een klein overzicht gaf van de bloembollen-teelt. Direct na deze rede, die met een hoera voor Zwitserland eindigde, zette een muziekcorps het Zwitsersche volkslied in, waar na de dames van het gezelschap rijkelijk met bloemen werden overladen. Vervolgens vertoef de men een uur in het restaurant „De Nachte gaal". Te omstreeks twaalf uur verliet het uit drie honderd personen bestaande gezelschap de vel den en zette koers naar Den Haag. Door de vleeschkeuringsambtenaren te Haar lem, is met medewerking van de gemeente politie te Hoofddorp, ten huize van den land bouwer T. in die gem. 't vleesch ontdekt van een frauduleus geslacht kalf, dat in beslag werd genomen. Het vleesch was reeds gesterili seerd. Bij onderzoek bleek, dat T. het kalf zelf geslacht had en het voor de slachting niet had bedwelmd. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. De heer J. Hulsman (V. D.), die benoemd is tot lid van den Haarlemschen ge. meenteraad als op volger van den heer mr. M. Slingenberg, die lid van Gedepu teerde Staten is ge worden. In het gebouw van den R. K. Volksbond te Lisse had de ontmoeting plaats tusschen het 2e tiental van „Ontwikkeling" en het le tiental van „St. Joseph" uit Haarlem. Na een span- nenden strijd wist eerstgenoemd tiental een 110 overwinning te behalen. De wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap Door den competitieleider van bovenvermelde wedstrüden, den heer G. By man, zijn thans voor de verschillende klassen reeds enkele datums vastgesteld, waarop bepaalde ontmoe tingen zullen plaats hebben. De eerste klas is in 3 groepen verdeeld en wel in A, B en C. Voor groep B heeft de eerste ronde plaats gehad te IJmuiden, doch hiervan kunnen nog geen uit slagen vermeld worden. De 2e ronde voor deze groep heeft wederom plaats te IJmuiden in het clublokaal van de vereeniging ,,Gez. Samenzijn". Dan zullen tegen elkaar uitkomen de spelers D. RumpL. Haver en P. van BuurenG. Ha ver, terwijl H. de Reus vrij is. Deze ronde heeft plaats op Dinsdag 8 Mei aanstaande en zal aanvangen om 8 uur. Voor groep C zal de le ronde op Maandag 7 Mei plaats hebben in het gebouw van de St. Josephsgezellen Haarlem 1 aan de Jansstraat en vangt aan om kwart over acht. De volgende ontmoetingen zullen dan geschieden: P. Mul Th. Schuit, J. LucasH. v. Gassel en A. Frenay P. Hollenberg. De 2e klas De 2e ronde van deze afdeeling zal eveneens op 7 Mei worden gespeeld in reeds genoemd gebouw. P. de Haas speelt dan tegen J. v. d. Kroft en G. Hesselman tegen A. Masteling. B. v. d. Kroft vrij. De le ronde heeft gisterenavond te Heem stede plaats gehad. Op het verloop van de ge speelde partyen hopen wy nader terug te ko men. De 3e klas Alle ronden betreffende groep A van deze afdeeling worden te IJmuiden gespeeld. In de le ronde op 8 Mei zullen de partyen Spert Gjertsen en BosSmakman worden gespeeld. Het wedstrijdrooster van de groepen, die niet zijn vermeld, hopen wij binnen afzienbaren tyd te kunnen publiceeren. Nu het damseizoen 19331934 geheel ten ein de is, kunnen wij hieronder een overzicht pu bliceeren van de door de spiers der Haarlem sche Damclub I in het afgeloopen seizoen be haalde resultaten. Hieruit blijkt dat de oud kampioen van Haarlem J. B. Sluiter Jr. op de scoringsiyst de eerste plaats inneemt met een record-score van 18 punten uit 10 partijen. Voor deze fraaie prestatie zal hem de topsco rer-medaille worden uitgereikt. Sluiter was ook dit seizoen weder de meest productieve speler van het hoofdklasse-team der Haarlemsche Damclub. De scoringslijst ziet er als volgt uit: in We hebben onze oogen uitgekeken. Meisjes van de Zusterschool geloofden maar ampertjes dat wij priesters waren. In witten toog en wit ten canvas schoenen zagen we er ook heel an ders uit dan bruine paters met bloote voeten! En 't was koddig ze te hooren: „Dag pater, dag broeders." En als pater Marius zei: „Neen, Marie deze zijn ook pastoors," keken ze onge- loovig en dachten het hare. 't Stremde de hart kleppen dien meisjes daar sommigen ten minste heel goed Hollandsch te hooren pra ten. En in die verschillende lokalen en hier en daar hadden we nog al kans om zoo'n guitig uitziende deerne iets te vragen. En het ant woord zonder dralen of talmen kwam direct. Bij ons spreken vooral interne meisjes Engelsch en dat viel me nooit op. Maar om daar Chineesche meisjes Hollandsch te hooren spreken viel wel op! Er zijn te Singkawang ook Broeders. De Broeders van Huybergen hebben twee scholen overgenomen. Hier en te Pontianak. Echte on derwijzers! Allemaal waren ze echt hartelük! Velen vroegen: „Hoe doen jullie dit en hoe doen jullie dat?" En 't natuuriyke antwoord was: „Kom met de vacantie maar eens kijken in Sarawak." De school hebben we natuurlijk ook bezocht. En fr. de Vos, die te Kuching in de school staat, was er byna niet vandaan te trekken.. Ik stelde er minder belang in, of schoon de nieuwe leermethodes me toch we) aanstonden. De Capucijner broeder Libuinus beheert en behartigt een ambachtschool Er kwam 's middags een vrachtauto van de pastorie, die doorreed naar Njaroemkop, waar ook een missie is, ongeveer 12 K.M. het land in, dus naar het Oosten. Het regende. Mochten wij meerijden? Het mocht! Ik kreeg een plaats op den bok en een regenjas en zat spoedig in een zomersch buitje. Maar we kwamen gemak kelijk en goedkoop te Njaroemkop. Hier is een normaalschool onder leiding der Paters. Er zijn twee Paters en twee broeders. De missie ligt mooi. Op hoogen grond; 200 meter en meer van den grooten weg af, met open terrein. Een kerkje, school en sinds een paar jaar een zus terhuis met school en polikliniek. Daar zyn ze daar vlug mee. Direct een polikliniek of hospi- taaltje. „Door de lichamen tot de zielen". Hier zijn we in een Dyakmissie. Nog achterneven van myn kaffers! Een paar christenfamilies wonen vlak bij, doch het Dyakdorp ligt iets verder tegen den berg Njaroemkop aan. Het water wordt in bamboe-pijpen naar keuken en badkamer geleid. Ijskoud. Pater Gerardus, een jonge grysaard, is hier de herder. De joviale en natuurlijke pater Justinianus probeert je er tus schen te nemen. Hy is rijk in origineele uit drukkingen en in de schoone Brabantsche taal! Broeder Jan zorgt voor het huis en Hubert is tuinier. Er is nog maar kort geleden een land bouwschool begonnen; we hopen op succes! Na den Angelus.... nog eens kleppen en de school jongens, zusters met meisjes, en christenen van rondom komen ter kerke en iederen avond bid den ze daar het rozenhoedje en avondgebed en zingen een Maria-liedje. Alles in het Maleisch. Daarin ligt ook een verschil met onze Missie. Onze Prefect hoort niet graag instructie in het Maleisch. „Iedereen in zyn eigen taal". Dat is mooi, maar als je. zooals hier, honderden dia lecten hoort, dan 'hebben de Capucijnen maar liever den Gordiaanschen knoop doorgehakt, met den inboorlingen Maleisch te doceeren. Het maakt het wel wat gemakkeiyker voor de pa ters en zusters. We bleven twee nachten over en gingen toen met een huurauto terug naar Singkawang, waar we weer de gasten waren van de goede Paters. Den volgenden morgen zouden we verder Zuid waarts gaan naar de hoofdstatie Pontianak. De naam beteekent „kwaad spook". Meer dan 140 K.M. ver ryden daar de autobussen. Frachtbus- sen zyn het die ruim 20 personen plaats bie den. De zittingen zijn met leer bedekt. Een autobus in Sarawak daarentegen is een Ford- chassis met een groote kist er op gebouwd, waar zes personen in kunnen. En ze mogen er maar zes laden. Doch eenmaal op den buiten, ho maar dan gaat mee wat mee moet. Ik heb naast den chauffeur gezeten, terwyi de plaats ruimte „voor zes" ingenomen werd door dertien menschen met de noodige bagage nog op den koop toe! Het zit warm; nog meer opgepropt dan sardientjes in 'n blik. Maar in Hollandsch Borneo waren het prachtbussen. Ik wist niet wat ik zag. Om 8 uur des morgens vertrokken ze van Singkawang, per veerboot gaan ze dan over de Mempawa en komen om 12 uur by de Kapuas, tegenover de stad, aan. Dus vlug ook nog. wy vertrokken op tijd, doch kwamen pas om 2 uur te Pontianak, want de chauffeur zat ts kletsen als een vischwijf. Zes kilometer van Singkawang reed hij den weg af en de autobus ondersteboven natuuriyk. Plof daar ging je en zoo gauw en zoo onverwachts. Ik zat een eindje sigaar te rooken, doch toen ik boven de sparte lende menschen lag, was ik heel gauw overeind en kroop door een raampje naar buiten. Ik was er het eerste uit. Toen de anderen geholpen. Het was goed afgeloopen! Myn peukje sigaar was nog in myn mond. Allen waren met den schrik vry gekomen of hadden slechts een paar onbeduidende schrammen opgeloopen. Een paar Chineezen waren bezig alle duivels uit de hel op te roepen. Een van hen was door het voor licht gegaan en had een groote schedelwond. Ik heb hem verbonden, zoo goed en kwaad als het ging. Een passeerenden vrachtauto bracht hem naar het ziekenhuis. Daar wisten ze het ongeval spoedig en ook dat wy er goed afgeko men waren. Er waren ook een paar christenen, een Chineesche vrouw, een man en twee meis jes. Die waren wat opgewonden. Doch een frissche badparty en een slok thee stilde haar zenuwtjes spoedig. Is u ooit omgevallen met 'n auto? Dan kan ik u aanbevelen het maar niet te doen! Reeds spoedig kwamen er een paar huurauto's van Singkawang tuk op een vrachtje. Een accoordje met een hunner om ons voor een zeker bedrag naar Menpawa te ryden volgde. Wy met ons zessen en den chauffeur in een 4-persoons Ford je! Zestig K.M. ver en we waren er in een uur! Daar hebben we een paar ouders van jongens, die te Kuchinj by ons op school zyn, opgezocht! Ze woonden in de buurt, vlak bij het overzetveertje. Een roeibootje zette ons over en toen stapten we in een kleine autobus, ik naast den chauffeur. Ik had gauw in de smiezen dat zyn voetrem niet werkte,' en toch wilde hij maar eventjes zestig K.M. per uur gaan. Zoo vlak na die valparty moest ik daar niets van hebben en ik probeerde hem hiervan af te brengen. Doch iederen keer dat hij „gas wou geven" kreeg ie 'n opstopper, en ten laatste zei ik: „Als je niet langzamer rydt, rapporteer ik dat je met 'n kapotte rem gereden hebt". Toen werd hy kwaad, doch tevens bedaard! We kwanjen bij den yorstelyke Kapoeas. En dit J. H. Sluiter Jr. 10 8 2 0 18 A. de Jong 11 6 4 1 16 H. van Lunenburg Jr. 12 6 3 3 15 H. G. Teunisse 11 4 6 1 14 P. J. van Dartelen 10 3 6 1 12 H. Greeuw 10 2 6 2 10 J. van Looü 7 4 1 2 9 J. P. van Eijk 9 3 3 3 9 J. W. van Dartelen 12 1 7 4 9 D. Kleen 6 3 1 2 7 J. v. d. Giessen 4 2 1 1 5 J. Poppen 6 2 1' 3 5 C. Kool 1 1 0 0 2 J. Balk 2 0 2 0 2 J. Wielenga 2 0 2 0 2 Th. Wesselman 1 0 1 0 1 Ph. G. Amelung Jr. 1 0 0 1 0 P. J. Bury 1 0 0 1 0 Joh. Fabel 1 0 0 1 0 W. J. A. Matla l 0 0 I 0 J. Otter 1 0 0 X 0 H. J. Rozijn 1 0 0 1 0 Totaal 120 45 46 29 136 was nog maar de „kleine"; een füne, breede stroom, juist op het punt dat de Landak er in valt. Een logge, lompe roeiboot zette ons over. Als je zoo de Landak inkykt, denk je, wat een watervlak! Borneo bezit wel rivieren! Het pa leis van den sultan staat op de landtong, en was in vroeger tyd uitstekend geschikt voor ver dediging, met twee breede rivieren aan drie kanten. Vlug per taxi naar de pastorie, waar Pastoor Tarcisius ons verwelkomde. Hu was twee jaar geleden by ons op „studiereis" ge weest, dus ons bekend, en zoo was dit eindelijk ons tegenbezoek. Nu is het hun beert weer! We werden verwacht, dus het eten stond klaar, en dat smaakte wel weer. De andere pa ters en broeders die thuis waren, kwamen ons even goeden dag zeggen. Twee paters: de kleine gezette Aloysius en de lange Elias, de oude broe der Ivo, met zyn kabouterbaard de dikke huis broeder Nicephorus, de Rotterdamsche Cosmas en de jonge Juvenalis, en als laatste de Chinee sche broeder Jan! Jammer dat Monseigneur Bos niet thuis was. Hu was op visitatie naar de Oostkust, naar Pontianak precies op den eve naar. Een Chineesche plaats met een oud-Hol- landsch karakter. In den goeden tijd is het er druk. Het verkeer op den Kapoeas wordt door honderden stoom- en motorschepen onderhou den. Ook zeeschepen kernen er binnen, doch kunnen alleen met hoog water over de zand bank voor de monding varen. Gelegen in de delta, is het er drassig en heel wat grachtjes zun er noodig voor draineerïng. Het is er vlak als in Holland op zyn best. De missie ligt bui ten het stadsgewoel en toch vlak by. Een ruime pastorie van twee verdiepingen ligt dicht naast de mooie, devote kerk in een licht kleurtje ge schilderd. Aan den anderen kant van de pasto rie wonen de broeders van Huybergen. Hun school staat een paar minuten verder. Naast de kerk bevindt zich het internaat met speelterrein. Aan de overzüde van den weg het vroeger zus terhuis. Nu hebben de zusters met haar scholen een paar minuten verder een plaats gevonden. Zij waren nog niet in haar nieuwe huis, doch de school was al in gebruik. Het ziekenhuis ligt een half uur ver en wordt ook door de Vegchel- sche zusters bediend. Vraag: Welke is de kortste en beste weg per rijwiel van Alkmaar naar Nijmegen. Antw.: Alkmaar, Marken-Binnen, Wormer- veer, Koog a. d. Zaan, Zaandam, Amsterdam (40 K.M.), Muiderberg, Crailoo, Soest, Wou denberg, Scherpenzeel, Renswoude, Ede, Am- hem, Nijmegen. Totaal 155 K.M. Vraag: Wat is de kortste en mooiste weg van Haarlem naar Hilversum? Hoeveel KM.? En de terugweg liefst over een andere route? Ar.tw.: Haarlem, Amsterdam, Diemerbrug, langs nieuwen rijksweg, Laren, Hilversum. To taal 50 K.M. ongeveer. Andere route: Hilver sum, 's Graveland, Nederhorst den Berg, Nigte- veld. Abcoude, Ouderkerk, Amstelveen. Ring vaart bij Schiphol, Fort a.d. Liede, Haarlem. Ook totaal 50 Kil ongeveer. landstorm De destijds aangekondigd*. Landstormavond die wegens het overlijden van H. M. Koningin Moeder was uitgesteld gewor den, zal nu Maandagavond as. worden gehou den in een der localen van de O. L. school. Op dezen avond zal de nieuw benoemde commissie worden geïnstalleerd, voorts zal er een film worden vertoond. Huldeblijk Donderdagavond is door enkele commissieleden het echtpaar v. Huis-Kooij, dat zooals wen weet in de bruidsdagen is van het Gouden huwelijksfeest een huldeblijk, wezen aanbieden, welk bijeen was gebracht door de burgerij van Vijfhuizen en Zuid-Schalkwijk. Aangeboden werd een enveloppe met inhoud, een zeer mooie bloemenmand en een fijne taart. Begrijpelijk was het Bruidspaar buitengewoon verrast met deze huldiging. Door eenige jonge lui uit de buurt is een eerepoort geplaatst. Uit alles blijkt duideiyk dat deze oude menschen hier bijzonder gezien zyn. Nieuwe bootsman De tegenwoordige boots man van de reddingsboot der Zandvoortsche Reddingsbrigade, W. Paap, heeft als zoodanig bedankt wegens gezondheidsredenen. In de gisterenmiddag gehouden bestuursverga<^ing werd in zijn pjaats benoemd J. Molenaar H.zn., die al ongeveer tien jaren tot de roeiers van de reddingsboot behoort. Behalve Majoor Schel zal ook Overste Donk, stellingcommandant van Amsterdam, tot de aanwezigen behooren. (Ingezonden Mededeeling) (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) in. Het doel van het NEDERLANDSCH JACK- LONDON-VERBOND is bestrijding van mishan deling van dieren ten dienste van openbare vermakelijkheden, dus ten genoege van het pu bliek, hetgeen beteekent: algeheele stopzetting van voorstellingen met of door dieren, en wel om de navolgende redenen, welke alle wreedheid insluiten 9. Dat tijd geld is en daarom veelal toe vlucht wordt genomen tot het z.g. „hurry-up- systeem"; Toelichting: Bij Willy Hagenbeek moesten beren van een plank, circa 70 c.M. breed, leeren glijden. Met het eene einde werd deze plank op een geringe hoogte gelegd, tafelhoogte ongeveer. Door de plank met stukjes brood te bestrooien werd den beren duidelijk gemaakt, wat er van hen werd verlangd. Dit gemakkelijke lesje ging er vrij grif in. Maar Rechts enkele dagen later reeds moesten de beren hoog van boven uit het circus glijden, nu met aanmoediging van rauw vleesch, inplaats van brood, dat, gezien hoe fel de dieren waren op het brood, wel een zeer groote verleiding moest zijn. Met oogen, uitpuilend van onoverkomelijken angst letten de dieren zich daarboven schrap en lieten sich door niets bewegen van zulk een hoogte naar beneden te glijden. Zij hadden immers in het korte tijdsverloop van een paar dagen nog niet geleerd hoe zich op de plank te handhaven! Nu werden zij met een houten drietand een voudig van boven afgeduwd en zij vielen met een doffen smak rechts en links vanaf allerlei hoogtes naar beneden, zonder echter op den muilen grond de ledematen te breken. Dit overkomt een beer met zijn soepel lichaam ook niet spoedig. Zie hier een voorbeeld van het „hurry-up- systeem", want deze toer ligt geheel in den aard van de^ ijsbeer, die zich in den natuurstaat ook wel van flinke hoogtes laat afglijden om zijn prooi te bemachtigen, doch dan leert zijn moeder het hem en hij komt daar langzaam aan toe. Ten. slotte moet toch alles, hoe natuurlijk ook, geleerd worden. Had Hagenbeek hiervoor meer tijd ge geven, dan hadden de beertjes er misschien pret in gehad. Zij zouden dan eindelijk toch ook wel begrepen hebben, zonder de aansporing van angst, die hen nu natuurlijk alles deed inspannen om niet van de plank te storten, maar het zou dan véél langer hebben geduurd. Geen enkel circus zal ook maar 1 avondvoorstelling overslaan, omdat elke dag aan gages en fourage duizenden kost, vandaar deze haast. 10. Dat, waar het wilde gevaarlijke dieren betreft, geen dresseur het wagen zal, een dier te dresseeren, dat niet te voren angst door zijn meester is bijgebracht. Toelichting: Henri Thétard, zelve dresseur, dus niet staande aan onze zijde (hij is tevens Redac teur van „Le Petit Parisien") zegt in zijn werk „Les Dompteurs", uitgave 1927, Hoofdstuk: „Mo derne Dressuur", dat geen enkele dresseur het wagen zal een wild dier te dresseeren, dat niet van te voren angst voor den mensch is bijge bracht. Daarna kan pas een meer humane wijze van dresseeren aanvangen. Hij vertelt hoe Ha genbeek hierin te werk gaat: Deze legt het dier aan tralies vast, zoodat het den dresseur die de kooi betreedt, niet bereiken kan, doet het nu zijn aanval, dan slaat Hagen beek 't dier op den teeren neus. Deze proef wordt herhaald tot het dier voldoenden angst voor den dresseur heeft. Daarna pas vangt de psychologi sche en z.g.n. humane dressuur aan, althans in de betere ondernemingen. Doch niet in de circussen, waar men de wreedheid heeft z.g.n. „wilde dres suur" toe te passen. Hiervoor gebruikt men die ren, die te angstig en te zenuwachtig zijn. daar door ongeschikt om kunsten te leerèn. Men ex ploiteert dezen angst door met los kruit, knal lende zweepslagen het dier nog wanhopiger te maken, zoodat het wild langs de tralies rent en veel vertoon van wildheid maakt. Een ieder, die even nadenkt, begrijpt hoe wreed dit is. Een leeuw, een tyger.is immers maar een groote poes.... Meer algemeene toelichtingen Niet ln alle circussen zijn de toestanden gelijk, de moderne methoden, gebaseerd op karakter en levenskennis van het dier, waar men dus ook ge bruik maakt van de speciale eigenschappen van de soort, zijn een groote verbetering, doch worden nog maar enkel door zeer ervaren dresseurs toege past. Uit het voorafgaande zal men echter wel niet meenen, dat in deze beter bekende circussen géén wreedheid plaats "eeft. Een der oorzaken daartoe ligt ln het feit, dat een Circusdirecteur ongeveer almachtig is binnen zijn eigen Koninkrijk en dat, teneinde daarvan geen misbruik te maken, een edel karakter noodig is. Men vergete ook niet. dat, in tegenstelling met vroeger, door belanghebbenden tegenwoordig let terlijk het onmogelijke wordt beproefd, teneinde te bewijzen, dat er geen kwaad steekt in deze dressuur, opmerkelijk is daarbij, dat één middel, het onfeilbaarste niet wordt gebruikt, n.l. het Bestuur van het Jack-London-Verbond heeft nooit dressuur kunnen zien vanaf den aanvang. Vele dieren komen klaar gedresseerd in de circussen; op reis is daartoe niet veel tijd. Met den grooten schrijver en dichter Max Kyber vragen wij: LEERT HET DIER BEGRIJPEN! Op dat GU zijn nooden ook zult kennen. Secr.: Nederlandsch Jack-London-Verbond TT Wassenaarscheweg 42, Den Haag. Gratis Maandbericht. Min. contributie 1 I.—. Giro 18097.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 13