De felle Havik hakt weer Fanatieke strijd in Arabië Ruslands vliegend wonder, de „Maxim Gorki" Het nieuws van heden Japans politiek in Oost-Azië PROCLAMATIE EN RADIO Een flink antwoord IMAM VAN YEMEN ROEPT FOE AD'S HULP IN DRUKKERIJ, FILMSTUDIO EN DONKERE KAMER Vrijdenkersactie DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling VRIJDAG 4 MEI 1934 Avondblad SMAKELOOS MEMENTO MORI Windhoos boven het Rijndal Groote schade aangericht Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiM Duitschlands valuta- politiek Schacht wijst devaluatie van de hand Is de Imam door een Europeesche mogendheid aangemoedigd tot den strijd? Gevaarlijke politiek POPPEN VOOR KEIZERKIN DEREN Metalen eendekker, 8 motoren, 64 M. breed, 36 M. langsnel heid 220—240 K.M. Reclame! Reclame! Nationale feestdag in Polen Koning Foead De gouddekking van de Rijksbank DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN Het banditisme in de V.S. Krachtiger optreden der politie Hirota zegt nogmaals, dat Japan China's territoriale integriteit zal beschermen Duitsche Geloofsbeweging en Marxisme IL. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 18729 AdvertentieprijzenPer lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Men herinnert zich, hoe de naar Duitsch- land uitgeweken Oostenrijksche nazi leider Theo Habicht een felle en nijdasserige campagne tegen de regeering-Doll- fuss gevoerd heeft over de radio te München en tot in den treure herhaalde, dat het wel dra met de macht van den kleinen bondskan selier zou gedaan zijn. Deze radio-campagne wekte tal van vergeefsche protesten der Oos tenrijksche regeering en hield stelselmatig de gemoederen aan weerskanten van de Oosten- rijksch-Duitsche grens op het kookpunt. Theo Habicht, die van het communisme tot het meest rigoureuse en fanatieke nationaal-socia- lisme evolueerde, maakte het tenslotte zóó bont, dat ook de andere mogendheden er schande van begonnen te spreken en de Oostenrijksche regeering de mogelijkheid in overweging nam te Genève haar beklag er over te doen. Plot seling zweeg toen het hatelijk haviksgeluid voor de microfoon in Beieren. Het heette, dat de Duitsche rijksminister van buitenlandsche za ken von Neurath, die zich verzekerd weet van het volle vertrouwen van rijkspresident von Hin denburg, Hitier voor de keuze had gesteld of wel Habicht het zwijgen op te leggen of wel een nieuwen minister van buitenlandsche za ken te zoeken. Von Neurath zou verklaard heb ben de verantwoordelijkheid voor de Duitsche buitenlandsche politiek niet langer te willen dragen, indien aan Habicht nog toegestaan zou worden de algemeene ontstemming der mogend heden door zijn onbekookte aanvallen op het zijn zelfstandigheid verdedigende Oostenrijk te blijven prikkelen. Hitier zou voor de door von Neurath uitgeoefende pressie gezwicht zijn, niet alleen omdat hij wist, hoezeer von Hindenburg prijs stelde op het aanblijven van von Neu rath, maar ook omdat hij zelf niet geheel ac- coord kon gaan met de strijdmetlioden van Ha bicht. Nu Oostenrijk zijn nieuwe grondwet heeft gekregen, de regeering-Dollfuss met een vrijwel absolute macht is bekleed, het concordaat met het Vaticaan is geratificeerd, en het Vaderland- sche Front tot publiekrechtelijk orgaan is ver klaard, is Habicht plotseling weer in actie ge komen. Er is een door hem onderteekende proclamatie de wereld ingestuurd, waarin na mens het volk van Oostenrijk" de vertegen woordigers der N. S. D. A. P. voor het geheele Duitsche volk en de wereld protesteeren tegen de bepalingen van de nieuwe grondwet, „waar van de rechtsbasis wordt bestreden door de hoogste juridische autoriteiten en dus geen enkele Oostenrijker gebonden kan worden." Be halve de regeering, die als illegaal" wordt gedisqualificeerd krijgt ook de kerk in deze proclamatie een veeg uit Habicht's pan, omdat deze zich zou hebben laten misbruiken „voor een werk dat gehaat is bij het volk". Bij deze proclamatie is het evenwel niet ge bleven. Ook voor de radio in Beieren heeft Habicht weer het woord gevoerd om te verklaren, dat de regeering-Dollfuss door het in werking stellen van de nieuwe grondwet den bodem van het formeele recht definitief en vol komen heeft verlaten en de nationaal-socialis- ten zich aansluiten bij het protest, dat de Groot-Duitsche volkspartij in de laatste zitting van den Nationalen Raad daartegen heeft la ten hooren. Onmiddellijk heeft de officiëele Oostenrijksche „Politische Korrespondenz" den heer Habicht scherp en flink van antwoord ge diend. „Thans," zoo schrijft zij „nu elkeen in Oostenrijk blijde instemt met het verrichte werk inzake de nieuwe grondwet, heeft Habicht den moed te spreken van een totale berooving der rechten van een volk van zeven millioen men- schen. Het communistisch verleden van Habicht Een akelig curiosum in Berlijn is een dood kist op een lantaarnpaal als reclame voor een begrafenisonderneming. De doodkist doet werkelijk als lantaarnpaal dienst, wijl zij 's avonds van binnenuit wordt verlicht. (Het opschrift JThanatos' beteekent dood 1 maakt het begrijpelijk, dat hij zich de denkbeel den van het Marxisme eigen maakt, vooral in zake den diepen haat tegen het Christelijk be ginsel, waarop de Oostenrijksche staat is opge bouwd. De feiten der laatste dagen spreken zulk een duidelijke taal, dat zulke scheldpartijen slechts de machteloosheid en de onbeduidendheid van zulke denkbeelden duidelijk doen blijken. De heeren te München en hun Oostenrijksche partijgenooten mogen spoedig inzien, dat een verloren zaak niet door ophitsende redevoerin gen kan worden gewonnen." Het spreekt vanzelf, dat de „Politische Korrespondenz" zich aan overdrijving schuldig maakt, wanneer zij me dedeelt, dat „elkeen in Oostenrijk blijde in stemt met het verrichte werk inzake de nieu we grondwet." Van vreugde der krachtdadig verslagen austro-marxisten en der ook in Oostenrijk nog in talrijke mate aanwezig zijnde nationaal- socialisten kan uiteraard geen sprake zijn. Maar dat de zaak der Nazi's in Oostenrijk een „verlorene" schijnt, is waar. Vandaar ook hun heftig beroep op de legaliteit. De legaliteit van hetgeen er de laatste dagen in Oostenrijk door de regeering gedaan is, is inderdaad aan twij fel onderhevig. Maar de gelijkschakelaar Ha bicht heeft niet het minste recht daartegen op te komen, mitsgaders er een zeer sterke analo gie bestaat tusschen de methoden, welke Doll- fuss en die, welke Hitier indertijd heeft toe gepast om aan de noodige volmachten te komen. Men mag veilig aannemen, dat de regeering- Dollfuss zich ernstig en lang beraden heeft over den te nemen weg, die tot het dringend nood zakelijke doel zou leiden n.l. het beëindigen van de parlementaire impasse en het beginnen aan den opbouw van den nieuwen autoritairen cor poratieven staat op christelijken grondslag. Het ware den Oostenrijkschen nationaal-socialisten natuurlijk liever geweest, wanneer er nieuwe verkiezingen waren uitgeschreven, maar Doll. fuss kon het risico niet loopen van een verkie zingscampagne, waaraan de ontbonden natio- naal-socialistische en illegale marxistische par tijen zouden deelnemen. Er heeft bloed genoeg in Oostenrijk gevloeid. Oostenrijk behoeft rust en orde, onafhankelijkheid en stabiele autori teit. De teekeningen voor den opbouw van den nieuwen christelijken staat in Oostenrijk zijn klaar en schoon, de vraag blijft voorloopig nog, of er voldoende deugdelijk materiaal aanwezig zal blijken om de fraaie projecten ook volko men zuiver te verwezenlijken. REMAGEN, 4 Mei (D.N.B.) Een windhoos heeft hedenmiddag in enkele minuten aan beide oevers van den Rijn bij Unkei en Oberwinter groote verwoestingen aangericht. Van meer dan vijftig huizen werden de daken afgerukt; verder werden honderden groote boomen ontworteld, die schots en scheef op straat kwamen te lig gen; tuinhuisjes werden tot dertig meter ver weggesleurd en vernield, ontelbare ruiten inge drukt. De in bloei staande gewassen leveren een troosteloozen aanblik op. Van twee aken, die op den Rijn lagen, zijn zeventig dekplanken weggeslingerd, terwijl de schepen tegen den oever gedrukt werden. Men- schenlevens zijn niet te betreuren. 1 VERWACHTING. Zwakke tot matigen wind uit Westelijke richtingen, zwaarbe- wolkt tot betrokken, later opklarend, aan- vankelijk nog regenbuien met kans op on- weer, weinig verandering in temperatuur. Hoogste stand: 773.4 te Haparanda. Laagste stand: 747.6 te Reykjavik. Zon op 4.27 - onder 7.28 - Licht op 7.58 6 Mei L. K. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiifïï BERLIJN, 4 Mei (D.N.B.)Naar de Natio- naal-Socialistische persdienst meldt, heeft de president van de Rijksbank, dr. Schacht, den re dacteur van den „Westdeutschen Beobachter", Leo Schaefer, een interview toegestaan, waarbij hij o.m. verklaarde, dgt het resultaat der trans ferconferentie op het oogenblik op geenerlei wijze kan worden overzien. Op een vraag betreffende de dekking der bil- jettencirculatie en een eventueele devaluatie ter vergrooting van het Duitsche concurrentie vermogen in het buitenland, antwoordde dr. Schacht o.a.: De door een deel van het bedrijfsleven, om redenen, welke met den buitenland- sch enhandel verband houden, op 't oogen blik verdedigde devaluatie naar het voor beeld van andere landen kan voor Duitsch- land niet worden overwogen. De met een devaluatie van de Rijksmark sa mengaande verontrusting van het economisch leven zou een fatalen invloed hebben op net vertrouwen van het volk in de staats- en eco nomische leiding. Betreffende de saneering van het Duitsche credietwezen zeide dr. Schacht, dat dank zij het streven van toonaangevende instanties ook voor de gemiddelde en kleine credietnemers, voor zoover deze credietwaardig zijn, credietmoge- lijkheden geenszins meer ontbreken. ADEN, 4 Mei. Oorlogsschepen hebben zich in allerijl naar Zuid-West-Arabië be geven ter bescherming van de buitenlan ders, die door de fanatieke Arabische stam men bij hun strijd om de suprematie in de bergpassen van Yemen worden bedreigt. Tientallen Britsche onderdanen en andere vreemdelingen zijn uit Hodeida de belang rijkste haven van 't kleine en afhankelijke staatje Yemen, dat bij Aden ligt geëvacu eerd. Ze zijn overgebracht naar Kameran. LONDEN. Uit Cairo wordt aan de „Times" ge meld, dat het verzoek om hulp van den Imam van Yemen aan Koning Foead van Egypte en de berichten, dat de Wahabieten over de geheele linie optreden, het slechts waarschijnlijk maken, dat de geruchten omtrent een binnenlandsch oproer tegen den Imam op waarheid berusten. De „Daily Telegraph" schrijft, dat de be- heersching van het gebied aan de kust van de Roode Zee door Koning Ibn Saud een toestand in het leven roept welke misschien droombeel den oproept van een nog grooter Arabisch Rijk. De diplomatieke correspondent van de .Mor ning Post" is van meening dat de „ongeluks- De verjaardag van den keizerlijken prins, eersten zoon van den Mikado, werd in heel Japan feestelijk gevierd. De Japansche Speelgoedvereeniging bood hel prinsje een aantal artistiek bewerkte poppen aan MOSKOU, Mei Het grootste vliegtuig ter wereld, de „Maxim Gorki", is zoo goed als gereed en zal wel dra een begin maken met zijn proefvluch ten. De geweldige machine is de trots van Sowjet-Rusland, daar zij geheel met Rus sische middelen, volgens Russische plannen, door Russen gebouwd is. Maanden lang heeft de pers er kolommen en kolommen aan gewijd om de „Maxim Gorki" tot in de kleinste onderdeelen te beschrijven. Den dag dat de motoren voor den eersten keer proef draaiden, kwamen de kranten met heele pagina's vol jubelartikelen uit. Het is in alle opzichten een gigant van de lucht, die binnenkort den grooten sprong van het vliegveld bij Moskou naar zijn element zal wagen. De geheel metalen eendekker heeft acht motoren, is 64 Meter breed en 36 Meter lang. De „Maxim Gorki" zal beschikken over een kruissnelheid van 220 kilometer, een maximum snelheid van 240 Kilometer en een actie-radius van 1000 Kilometer. Aan brandstof kan het toestel drie ton benzine en zeshonderd kilo olie meenemen. Het landingstoestel heeft twee dubbele wielen van drie Meter middellijn. Het is karakteristiek voor het huidige Rus land dat deze enorme machine noch voor mi litaire doeleinden, noch voor het vervoer van passagiers zal worden gebruikt. De „Maxim Gorki" zal slechts dienst doen als propaganda-middel. Er is een drukkerij aan boord die acht-duizend communistische vlug schriften per uur afleveren kan, een fotogra fisch atelier en een inrichting voor geluids film. Zoo zal het toestel heel het uitgestrekte gebied van Sowjet-Rusland kunnen overvlie gen en tot in de meest afgelegen deelen van dit grenzenlooze land reclame kunnen maken voor de regeering van Moskou. Reclame, op de eerste plaats door het feit van zijn verschijning. Reclame door het vertoonen van propaganda films. Reclame door het verspreiden van pro pagandistische geschriften. Turkmenen en Kirgiezen, Oostjaken en Geor- giërs zullen in gapende verbazing de films be wonderen die hun watermerken laten zien. fa brieken en een parade van het roode leger. Ze zullen te hoop loopen om de redevoeringen te hooren van degenen die uit Moskou met zoo'n reuzenvogel naar hun afgelegen gebieden kwamen. Ze zullen doen wat ze kunnen om een van die mooie boekjes machtig te worden wel ke gratis worden uitgedeeld. En intusschen zullen de operateurs hun ca mera's laten draaien. De Kirgiezen zullen op de film zien hoe de Turkmenen geestdriftig de afgezanten der Sowjet-regeering begroetten. De bevolking van Moskou zal in de bioscoop kun nen vast stellen hoe er tot in de verste uit hoeken van onmetelijk Rusland warme geest drift drift bestaat voor de centrale regeering, die deze uithoeken niet vergeet. De belangstelling waarmee in heel Rusland de bouw van de „Maxim Gorki" gevolgd wordt, is zeker niet op de laatste plaats te wijten aan het feit dat de bevolking roebel voor roebel en kopek voor kopek, de ontzaglijke kosten van dit toestel heeft opgebracht. Het werd name lijk betaald uit de opbrengst van een open bare inschrijving, welke de kranten hebben ge houden met het doel, Maxim Gorki op den veertigsten verjaardag van zijn eerste litteraire publicatie een huldeblijk aan te bieden. En zoo is de roem van deze vliegmachine, welke nog geen oogenblik los van den veiligen grond is geweest, alleen maar te vergelijken met dien van Dnjeprostroj. Dit waterwerk toch werd ook reeds lang voor zijn voltooiing als een technisch wonder gevierd. Wanneer de „Maxim Gorki" met Gromof, den besten Russischen vlieger, aan den stuur- knuppel binnenkort de lucht ingaat, dan zal er feest zijn, niet alleen in Moskou, maar in alle groote steden van Rusland. WARSCHAU, 3 Mei (V.D.) De nationale feestdag is in geheel Polen plechtig gevierd. In de hoofdstad werd zeer druk gevlagd. Nadat des morgens in de kathedraal te War schau een plechtige dienst was gehouden, défi- leerden troepen van alle wapenen voor den pre sident der republiek, de leden der regeering, ci viele en militaire autoriteitei en het Corps Di plomatique. zalige pogingen van den Imam van Yemen met zijn machtige buurtstaten den strijd aan te knoo- pen" het gevolg is van invloeden uit het buiten land Hij zegt ongeveer een maand geleden ge ruchten te hebben vernomen volgens welke de Imam in zijn provoceerende houding door Euro peesche agenten is aangemoedigd, agenten die waarschijnlijk voor een zekere Europeesche mo gendheid aan het werk zijn. Een bericht dat tot de bij de laatste gevech ten gevangengenomen krijgers van Yemen verscheidene Europeanen waren schijnt dit feit te bevestigen. De correspondent wordt nog dui delijker als hij zegt: Het zal wel bekend zijn, dat de mogendheid in kwestie bepaalde bedoelingen heeft met betrekking tot de eigen koloniale toe komst en dat zij Arabië bijzonder geschikt acht voor politiek in deze richting. De klassieke procedure in een dergelijk geval is een inheemschen heerscher te misbruiken die door belofte met toekomstige grootheid gemak kelijk kan worden beïnvloed om hem over te ha len tot een agressieve politiek in de hoop zijn succes dan te kunnen uitbuiten. In het onder havige geval schijnt men op het verkeerde paard te hebben gewed. De correspondent besluit, dat voor zoover 't Groot Britannië betreft de suc cessen van de Wahabieten geen directe gevolgen hebben. De ware beteekenis zal pas in de toekomst blijken. Tot nu toe had Groot Brittanië er naar gestreefd het evenwicht der krachten tusschen de Arabische heerschers te handhaven, omdat dit het beste paste in de Britsche politiek. Wan neer Saud dit evenwicht verstoort, zullen wij misschien onze politiek moeten herzien. Wij be hoeven evenwel geen ongunstige gevolgen te vreezen, aangezien de Britsche betrekkingen met den koning der Wahabieten steeds van den meest vriendschappelijken aard zijn geweest. Volgens de „Times" is uit Aden ter bescher ming van de Britsche belangen in Hodeida een versterking gezonden, bestaande uit 8 militaire vliegtuigen en 40 politieagenten. Uit Cairo wordt gemeld, dat het bericht van den moord op den Imam van Yemen niet juist is gebleken. Wel heeft hij langen tijd bewusteloos gelegen, toen hij vernam, dat zijn beide zonen bü Neoran en Hodeida door de troepen van Ibn Saud verslagen waren. BERLIJN, 4 Mei. De gouddekking van de Rijksbank heeft zijn laagste niveau dat ooit bereikt werd, n.l. 5,8 pet. eind April behaald, terwijl in den loop van de vorige week de dek king 1 pet. daalde. Volgens den bankstaat heeft de Rijksbank een goudverlies van 14 millioen R.M. in goud en 'n vermindering van 7 millioen in papier, dat als dekking gebruikt werd, terwijl de bankbiljetten in circulatie met het ontzag lijke bedrag van 33? millioen zijn toegenomen. De oorlog in Arabië; heeft een Europeesche mogendheid de hand in het spel? Hirota geeft nogmaals een uiteenzetting Japans politiek in Oost-Azië. van Te Brooklyn is een dok door een geweldigen brand verwoest. Schacht over Duitschlands valuta-politiek. Windhoos richt groote schade aan in het Rijn gebied. Ir. E. P. Wellenstein, directeur van het Depar tement van Economische Zaken in Indië, zal in Nederland besprekingen komen voeren. Crisis-rundvee-besluit ter aanzien van het in voorraad hebben en verhandelen van runderen treedt eerstdaags in werking. Te Haarlem is een auto op het trottoir gereden. Een voetganger gedood. In Overijsel zijn een landbouwer en een elf jarig jongetje door den bliksem gedood. Learaar te Utrecht verdwenen. WASHINGTON, 4 Mei (Reuter) De Ame- rikaansche minister van Justitie, Cummings, deelt mede, dat hij het Congres zal verzoeken, een bedrag van twee millioen dollar uit te trek ken ten behoeve van een nieuwe uitrusting dei politie-beambten en versterking van het poli tiecorps, met het doel de misdaad afdoender te kunn enbestrijden. In verschillende plaatsen leggen de bandie ten namelijk in den laatsten tijd weer groote activiteit aan den dag. Gisteren b.v. zijn drie leden van een misdadigersbende een bankge bouw binnen gegaan te Forstoria in den staat Ohio. Zij openden het vuur op de 17 employé's die in de lokettenZaal aan het werk waren en haastig hun handen omhoog staken. Met een buit van 12.000 dollar maakten de roovers zich uit de voeten. Toen zij merkten, dat zij werden vervolgd, schoten zij in het wilde weg met een machinegeweer uit den auto, waarmee zij de vlucht hadden genomen en verwondden vier voorbijgangers, die met het geval niets uit staande hadden. Twee oankemployé's, die door de bandieten als gijzelaars waren ontvoerd, werden na een tocht van 3 K.M. weer vrijge laten. Te Newtiaven in den staat Connecticut trachtten bandieten een overval te plegen op een kleedingmagazijn. De politie slaagde er evenwel in, dit plan te verijdelen. Er ontstond een levendig vuurgevecht, in het verloop waar van twee personen werden gewond. NEW-YORK, 4 Mei (Reuter). De klopjacht op den bandiet Dillinger duurt voort, maar heeft tot dusver geen resultaat opgeleverd. Het bericht, dat 400 personen, die ervan ver dacht worden vriendschappelijke betrekxingen met den misdadiger te onderhouden gearres teerd zijn, bewijst heel duidelijk dat de taak der autoriteiten zeer moeilijk is. TOKIO, 4 Mei (V.D.). De minister van bui tenlandsche Zaken Hirota heeft in een confe rentie van de provinciale gouverneurs een uit eenzetting gegeven van de buitenlandsche poli tiek en er daarbij den nadruk op gelegd, dat Japan in Oost-Azië de mogendheid is, die den vrede moet handhaven, hetgeen beteekent, dat zij een groote verantwoordelijkheid heeft. Hirota herinnerde eraan, dat Japan er ernstig naar streeft dat de territoriale integriteit van China bewaard zal blijven en dat het bestuur in China zal worden geünificeerd, hetgeen evenwel slechts het geval kan zijn. wanneer China ontwaakt en er zelf ernstige pogingen voor doet. Hirota zeide, dat zulks niet zal geschieden door hulp uit het buitenland aan China op zelfzuchtige motieven. Japan kan derhalve niet onverschillig blijven voor eenige actie van derden, welke erop be rekend zou kunnen zijn de Chineesche-Japan- sche verhouding ingewikkelder te maken of de handhaving van den vrede en de orde in China te benadeelen. Japan verwacht een spoedige beëindiging van de anti-Japansche agitatie in China. Hirota legde er den nadruk op dat Japan de van kracht zijnde internationale verdragen zal res pecteeren en sprak de bereidwilligheid van Ja pan uit in overleg te treden met de betrokken mogendheden omtrent de bij verdrag vastgestel de rechten. Hij keurde echter een herhaling van de te Genève ondernomen experimenten ten aanzien van Oost-Azië scherp af. Naar verluidt heeft de Chineesche regee ring het Japansche gezantschap te Shanghai een nota doen toekomen, waarin geprotesteerd wordt tegen de concentratie van Japansche oorlogsschepen in de buurt van Tsjingtau. De Chineesche pers beweert, dat de Japan ners in den laatsten tijd sterke strijdkrachten hebben samengetrokken om een nieuwen aan val te ondernemen tegen de provincie Shan- toeng. Het Japansche gezantschap te Shanghai be twist de juistheid der beweringen van de Chi neesche pers. De „Deutsch-evangelische Korrespondenz" voerde onlangs een polemiek met den vroege- ren redacteur-uitgever der „Geistesfreiheit", een eertijds bekend orgaan der Marxistische vrijdenkers. Deze, een zekere dr. Kramer, speelt heden een groote rol in de Duitsche geloofsbe- weging (richting: nieuw Germaansch heiden dom). De organisatie, die dr. Kramer leidt, was tot de nationaal-socialistische revolutie atheïs tisch en stond met het Marxisme in nauwe be trekking. Het Katholieke Intern. Persagent, schap teekent by deze mededeeling aan: Daar uit blijken heldere feiten en verbindingen. Or ganisaties, die vroeger met marxistische orga nisaties arm in arm marcheerden, kunnen thans zonder bezwaar aansluiting vinden bij de Duitsche geloofsbeweging. Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: Vorige stand: 749.5 742

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1