De Onnes-zaak Nederland bij de sterkste acht New-Yorksche Beurs 27 MEI TE MILAAN TEGEN ZWITSERLAND VRIJDAG 4 MEI 1934 Loting voor ons land niet ongunstig Het drama te Reeuwijk De Rubberdistrictie De jubileumwedstrijden van D.D.V. Uitspraak op 17 Mei De winnaar van NederlandZwit serland speelt 31 Mei te Turijn tegen den winnaar van Tsjecho Slowakije Roemenië VEREENIGING VOOR KOEL TECHNIEK Het zevende internationale koude- congres zal in ons land worden gehouden in het jaar 1936 Prof. Keesom herkozen DOOVE ARCHITECT GEDOOD Toen hij uit zijn auto stapte Relaas van een garagehouder Commissie uit den Volksraad PUISTJE OPENGEKRABD Aan bloedvergiftiging overleden PRINS HENDRIK NAAR HONGARIJE DOODELIJKE AANRIJDING TE OEGSTGEEST DOOR EEN LUIK GEVALLEN Borotra naar Amsterdam? Frl. Horn onder de deelneemsters ZWAAR WEER BOVEN S1TTARD INDISCHE POSTVLUCHTEN Boterprijs Boterprijs Kopenhagen MARKTNIEUWS Dupliek van de beide verdedigers Eisch gehandhaafd Dupliek Slotwoord De andere zaken Rustig verloop untrpearcific'oil.m% WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 3 Mei FAILLISSEMENTEN STOOMVAARTLIJNEN ROME, 3 Mei (Eigen bericht). Heden vond al hier de loting plaats voor de achtste finales der wereldkampioenschappen. Zooals men weet wor den deze wedstrijden op Zondag 27 Mei a.s. in verschillende plaatsen van Italië gespeeld. Het resultaat van de loting mag voor ons land niet ongunstig worden genoemd. Ne derland speelt nj. voor de achtste finale op 27 Mei te Milaan tegen Zwitserland. Uit het resultaat van de indeeling blijkt wel, dat Nederland bij de acht sterkste landen wordt gerekend. Het feit, dat de ontmoeting in Milaan wordt gespeeld, is voor beide lan den ook zeer gunstig in verband met de reisgelegenheid. Er vindt nog een voorwedstrijd plaats, n.l. tusschen de Vereenigde Staten en Mexico, die op 24 Mei aa. te Rome wordt gehouden. De loting der achtste finales had het vol gende resultaat: A Florence: ItaliëWinnaar Ver. St./Mexico B. Triest: Tsjecho SlowakijeRoemenië. C. Napels: HongarijeEgypte. D. Genua: ArgentiniëZweden. E. Rome: BraziliëSpanje. F. Milaan: NederlandZwitserland. G. Turijn: OostenrijkFrankrijk. H. Bologna: DuitschlandBelgië. De loting voor de kwart finales, die op 31 Mei worden verspeeld is als volgt: I. Winanar hwinnaar d. II. Winnaar fwinnaar b III. Winnaar gwinnaar e IV. Winnaar ewinnaar a. De winnaar van NederlandZwitserland komt dus in de kwart-finales tegen den win naar van Tsjecho-SlowakijeRoemenië. Deze wedstrijd zal in Turijn worden gespeeld. De loting van de halve finales te Milaan en Rome leverde het volgende op: Winnaar I—winnaar II Winnaar IIIwinnaar IV. De loting voor dit groote toumooi heeft dus Zwitserland aangewezen als onze eerste tegen standers, die wij te Milaan moeten bekampen. Met een Nederlandsch elftal, zooals dat de laatste wedstrijden voor den dag kwam en dat de sterke Iersche profs en de Belgen op klin kende wijze wist te kloppen, maken wij tegen de menschen uit het land van de bergen een goede kans. Onze laatste wedstrijd tegen Zwitserland werd gespeeld op 22 Januari 1933 te Amsterdam en wij verloren deze ontmoeting met 20. De omstandigheden waren toen echter zeer ongun- Donderdag werd te Utrecht de vijf en veer tigste algemeene vergadering gehouden van de Nederlandsche Vereeniging voor Koeltechniek, in het Jaarbeursrestaurant. Prof. dr. M. de Haas (Delft) deelde mede, dat in het jaar 1936 in ons land het zevende internationale koude- congres zal worden gehouden. Onlangs hebben besprekingen plaats gehad op het departement van Economische Zaken, waarbij de regeering de toezegging deed de noodige subsidie te verleenen zoodat thans is komen vast te staan, dat het zevende inter nationale koude-congres in Nederland zal wor den gehouden. Nog nader zullen datum en plaats van het congres worden vastgesteld. De stichting Biophysica verzocht aan het bestuur der Koeltechnische vereeniging uit haar midden een lid aan te wijzen voor den raad van beheer der stichting. Daartoe is aange wezen prof. C. F. van Oyen, tweede voorzitter der vereeniging. Door den secretaris-penningmeester, ir. J. F. H. Koopman (Den Haag) werd het jaarverslag over 1933 voorgelezen. Het ledental steeg in dat jaar van 187 tot 215. Het boekjaar eindigde met een batig saldo van 471. Het jaarverslag werd onder dankzegging goedgekeurd. Het volgende punt van de agenda was ver kiezing van een bestuurslid wegens periodieke aftreding van prof. dr. W. H. Keesom (Leiden). Deze werd bij acclamatie herkozen. De hoofdinspecteur van het openbaar slacht huis te Kaarlem, E. H. Krelage, hield vervol gens een inleiding over het onderwerp: Midde len tot verbetering van het rendement van koelmachines. Na de lunch had er een bijeenkomst plaats In het laboratorium voor kennis der mensche- lijke voedingsmiddelen van dierlijken oorsprong. Daar werden door prof. C. F. van Oyen mede- deelingen gedaan, mede namens den heer B. Molanus, over: De resultaten verkregen bij het onderzoek naar de kenmerken omtrent den ouderdom van eieren. Daarna was er gelegen heid om het laboratorium, als ook nog enkele andere afdeelingen van de Veeartsenijkundige Faculteit te bezichtigen. De algemeene vergadering werd bijgewoond door dr. J. P. van der Slooten, directeur der gemeentelijke slachtplaats te Utrecht, stig. Het vroor hard en overal in den lande werd geschaatst, zoodat men op een hard be vroren terrein moest spelen. Van het huidige Nederlandsche elftal speelden toen vijf spelers mee, n.l. Weber, van Run, Pellikaan, Anderies- sen en van Heel. Dit was de eerste Zwitsersche overwinning op Nederlandsche bodem en de tiende ontmoe ting tusschen beide landen. Voor dien tijd had Nederland nooit in Zwitserland kunnen winnen en Zwitserland nooit in Nederland. Van de tien tusschen beide landen gespeelde wedstrij den werden er door Nederland vier gewonnen en door Zwitserland zes, zooals uit den volgen den stand blijkt: Zwitserland 10 6 0 4 12 2420 Nederland 10 4 0 6 8 2024 Donderdagmiddag is de 47-jarige architect J. F. van Deventer uit Sneek, toen hij in Hom- merts uit zijn auto stapte, door een anderen auto gegrepen. De heer Van Deventer, die doof is, was bijna op slag dood. Hoewel het drama in de Reeuwijksche plassen reeds geruimen tijd geleden is en ondanks het sterke vermoeden aan zelfmoord, houden de gemoederen zich nog steeds met deze zaak be zig. Speciaal met het punt waar het slachtoffer de fiets, waarop hij het laatst gezien is van daan had en waar het rijwiel gebleven is, wordt thans in verband gebracht een raadselachtige gebeurtenis, welke zich te Haastrecht heeft af gespeeld. De burgemeester van Reeuwijk heeft n.l., zoo lezen we in de „Telegraaf", de medeüeeling ontvangen van den garagehouder Eegdeman te Haastrecht, dat in het najaar van 1933 een onbekend persoon in zijn zaak is gekomen met een kapotte fiets. Den juisten datum kunnen hij en de zijnen zich niet herinneren. Hjj ge looft eind October, maar het kan ook begin November zijn geweest, in elk geval omstreeks dien tijd. Van de fiets bleek een band lek te zijn. Het was een jongeman van naar schatting 2C jaar, net gekleed, blootshoofds en in het bezit van een bruine actetasch, welke op de fiets beves tigd was geweest. Het repareeren duurde hem, die omstreeks halfzes in de garage kwam, te lang. Hij zeide om zes uur in Schoonhoven te moeten zijn en verzocht dan maar per auto te worden weggebracht. Er was echter op dat oogenblik geen auto aanwezig. De vrouw van den garagehouder en de knecht de eigenaar zelf was op dat oogenblik niet thuis stelden voor om hem per motorfiets weg te brengen. De onbekende had hiertegen wel eenig bezwaar omdat hij, naar hij zeide, erg verkouden was, maar als het niet anders kon moest het maar. De knecht bracht den jonge man, die erg zenuwachtig was, op de duo naar Schoonhoven. Onderweg vertelde hij, dat hij niet goed in orde was. In Schoonhoven had hij geen vast adres om gebracht te worden. Aan het einde van een straatje moest de berijder stoppen en hier stapte de passagier af. Verder, zoo zeide hij, wist hij zelf den weg wel. Voor hij vertrok, sprak de onbekende nog over de betaling. Hij vroeg of de knecht geld moest hebben of dat er afgerekend kon worden als hij de fiets kwam afhalen. De knecnt had er geen bezwaar tegen) dat de betaling bij het terughalen van het rijwiel zou geschieden. Al dus werd afgesproken. Daarop verdween de onbekende om zich na dien niet meer te laten zien. De fiets is niet afgehaald. Deze staat nog steeds in de garage te Haastrecht. De vraag rijst of deze gebeurtenis met het drama te Reeuwijk in verband staat en vandaar dat de garagehouder nu er niemand kwam opdagen en de fiets van het slachtoffer te Reeuwijk nog steeds zoek is, zich tot den burgemeester heeft gewend. De vrouw van den garagehouder heeft het portret van Ebbinge Wubben langen tijd bekeken, maar zij kan niet zeggen, of het ge lijkenis met den wielrijder vertoont. Het rijwiel is van het merk Gazelle en genummerd 27129. Het is voorzien van een vrijwiel zonder terug traprem, met velgrem op den voorband. Van de achtervelgrem is alleen de handle aan het stuur aanwezig. De fiets heeft een zwarte ket- tingkast; een bagagedrager op het achterwiel, zonder riemen, van het merk Invlcta. Het za del is van het merk Lapper. De spatborden zijn nieuw. Het verdere deel van de fiets is zwart overgelakt. De achterband is gemerkt De Witte Raaf; de voorband Kampioen extra speciaal. De fiets bezit een nikkelen stuur en een bel, waarvan de onderkant zwart is. In het midden van het stuur is het nikkel er af. Ten siotte is het rijwiel vccrzien van een belastingplaatje 1933/1934 in een kokertje aan de stuurpm. De Reeuwijksche politie stelt ook in deze richting een nauwkeurig onderzoek in, dat door de ge ringe aanwijzingen uiteraard bemoeilijkt wordt. Verwacht wordt evenwel, dat de publicatie var het signalement van de fiets tot opheldering ir dezen zal medewerken. BATAVIA, 3 Mei (Aneta) Ingesteld is een commissie uit den Volksraad ter voorbe reiding van de handeling der op de rubber- restrictie betrekking hebbende ontwerpen. Deze commissie zal met de voorbehandeling worden belast. Als voorzitter van deze commissie treedt op de voorzitter van den Volksraad de heer mr. H. J. Spit. Verder zullen in deze commissie zitting heb ben de leden van den Volksraad de heeren N. Beets, H. J. van Holst Fellekaan, H. H. Kan, I. J. Kasimo, dr. H. Kolkman, Mochtar bin Fraboe Mangkoe Negara, R. M. Notosoe- fcarso, B. Roep en R. A. A. Soejono. Deze commissie zal op 11 Mei haar eerste bijeenkomst houden. Donderdagnacht is op 45-jarigen leeftijd overleden de heer S. Wybrandy, hoofd van de christelijke school te Oudshoorn. De heer Wybrandy had een puistje op het gezicht opengekrabd, waardoor bloedvergifti ging was ontstaan. De „Pester Lloyd" bericht, dat een nieuw bezoek van Z. K. H. Prins Hendrik der Neder landen aan Hongarije aanstaande is. Zooals bekend, heeft de Prins in Februari reeds twee weken in Boedapest vertoefd. Prins Hendrik zal 9 Mei te Boedapest aan komen en zijn intrek nemen in hotel „Donau- palast". Het ligt in het voornemen van de a Prins, een bezoek te brengen aan zijn familie leden, den Prins en de Prinses Borwin von Mecklenburg. In den ochtend van 1 Maart j.l., te ongeveer tien uur, had op den Rhijngeesterweg te Oegst- geest een doodelijke aanrijding plaats waarvan de 17-jarige rijwielhersteller A. W. de Bor het slachtoffer is geworden. Ter plaatse naast de tramrails reden achter elkander eenige jongelieden op race fietsen, waarvan de B. de laatste was. Van tegenover gestelde richting naderde met groote snelheid een auto, bestuurd door den handelsreiziger J. M. A. J. uit Amsterdam, terwijl een tweede auto ongeveer op gelijke hoogte van de wiel rijders reed. De heer J. trachtte dezen auto te passeeren, doch nam daarbij de bocht zooveel naar links, dat de auto geheel links van het linkergedeelte van den weg, die ter plaatse 7.30 M. breed is, terecht kwam, waardoor bovenge noemde de B. werd gegrepen en zwaar gewond naar het ziekenhuis te Leiden moest worden overgebracht, waar hij twee dagen later aan de gevolgen is overleden. Ter zake van overtreding van art. 307 W. v. S., had bovengenoemde J. zich Donderdag voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden. Het O.M. eischte zes weken hechtenis. Te Wageningen is Donderdagmorgen de 18- jarige timmerman Fr. van Rijswijk, die op de eerste verdieping van het scheepsbouwkundig proefstation bezig was met het ophijschen van balen, door een luik naar beneden gevallen. Met een schedelbreuk werd hij overgebracht naar „Ziekenzorg", waar hij eenige uren later is overleden. Naar men weet, organiseert de Amsterdam- me Lawn Tennisclub D.D.V. op 10, 11, 12 en x3 Mei a.s., in het Tennisstadion te Amsterdam, belangrijke internationale jubileumwedstrijden tusschen vertegenwoordigende teams van de In- ternatioanle Club van Nederland, het Australi sche Daviscupteam, het Japansche Daviscup- team en de Queens Club van Londen. Naar wij thans vernemen, heeft de organisee- rende vereeniging van den bekenden Franschen tennisspeler Borotra bericht ontvangen, dat hij eind volgende week naar Amsterdam komt, in dien hem dat mogelijk is, in welk geval hij in het team van de Internationale Club van Nederland, van welke vereeniging hij lid is, zal worden opgenomen. Op uitnoodiging van het bestuur van D.D.V. heeft voorts mej. Hom, na Cilly Aussem mo menteel wel de beste Duitsche speelster, mede gedeeld, dat zij bereid is in deze jubileumwed strijden uit te komen. Er zal worden geloot, hoe de teams twee aan twee tegen elkaar spelen. Dat wordt dan de eerste ronde, welke Donderdag 10 Mei (Hemel vaartsdag) en Vrijdag 11 Mei wordt gespeeld. Op Zaterdag en Zondag daaraanvolgende vindt de finale plaats tusschen de twee winnende teams en een wedstrijd tusschen de twee ver liezende teams om de derde en vierde plaats. Ten einde de bezoekers van den voetbalwed strijd NederlandFrankrijk op Hemelvaarts dag in de gelegenheid te stellen ook de tennis wedstrijden bij te wonen, zullen na den inter landwedstrijd één of meer belangrijke partijen worden gespeeld. Donderdagavond omstreeks 9 uur brak boven Sittard een hevig onweer los, dat gepaard ging met een zwaren regenval. Vele straten stonden hierdoor geruimen tijd blank, terwijl vele elec- trische geleidingen stukgeslagen werden. Bij den heer Derrez in de Limbrichterstraat viel een schoorsteen van het dak door een glazen koepel. Mevrouw D. werd door vallend glas aan de armen gewond, de overige huisgenooten kwamen met den schrik vrij. De „Ijsvogel", die Donderdagochtend van Schiphol naar Bandoeng is vertrokken, landde te Budapest. De „Rijstvogel" aangekomen. (thuisreis) is te Marseille De Leeuwarde boternoteering is vastgesteld op 41 cent per kilo. De officieele Deensche boternoteering bedroeg Donderdag 124 kronen, is 41 cent. AMSTERDAM. 3 Mei. Tabak. Bij de heden ge houden inschrijving werden aangeboden 11234 pakken Vorstenlanden, waarvan 2005 pn. onver kocht bleven. Het aanbod bestond hoofdzakelijk uit omblad en binnengoed partijen. Tot de betere zandblad partijen behoorden o.a. 271 pakken B/ Gat hak, 425 pn. C/Crogoi en 343 pn. A/Polan/V. Hierin kwamen goede matte en vale kleuren voor, -erwijl de brand bevredigend tot goed was. overige partijen bestaan hoofdzakelijk uit eentonig om blad en de topblaapartijen vormen droog en goedsoortig binnengoed. De stemming was kalm en ook heden bleven de prijzen aan den lagen kant. Koopers waren zeer terughoudend, hetgeen niet te verwonderen valt. daar men kan rekenen, dat de Vorsten landen-oogst uit ongeveer 125.000 pakken bestaat en wij pas aan het begin van de campagne staan. De Nederlandsche groothandel was overwegend als kooper in de markt, terwijl een enkele partij door Duitsche fabrikanten werd gekocht. De prij zen liepen ongeveer 10 tot 50 pCt. boven taxatie. In tweede hand had slechts zeer geringen om zet plaats. De heden behaalde prijzen geven in doorsnee geen winst voor importeurs. AMSTERDAM, 3 Mei. Eieren. Hoogste prijs 2.80, middelprijs 1.802.10, laagste prijs 1.60, eend eieren 2.302.40. Dagaanvoer 300.000 stuks. Week- aanvoer 600.000 stuks. Handel kalm. Koning wist een groot aantal terrein-bijzon- derheden, terwijl Onnes uitdrukkelijk heeft verklaard, dat hij Koning nooit door de par ken had rondgeleid. Dat er een fout in de schetsteekening ge zeten heeft, zegt niets! Integendeel: wanneer Koning voor eigen rekening had ingebroken, zou hij wei gezorgd hebben, dat alles nauw keurig klopte. Nu is h(j afgegaan op de tee- kening hem door Onnes verstrekt. Onnes heeft bij een van zijn verhooren verklaard: „Koning maakte me bang voor diefstal, ik besloot toen zelf het kasteel te sluiten en te controleeren. „Maar mijne heeren" roept de Officier uit, „een man, die het plan had in te laten breken, waarschuwt éérst den eigenaar, dat is toch wel héél bijzoncer. Daarmee vervalt het heele in- braakverweer van de verdediging." De chantagepoging wordt dan weer door het O. M. naar voren gebracht. Spr. noemt het heele chantageverhaal onaannemelijk. Het is al heel erg in tegensprak met Onnes' wapen spreuk op zijn kasteel „Cedo Nulli" (d.i. ik wijk voor niemand; ontleend aan Erasmus- Voor die chantage heeft mr. Kappeyne een nieuw woord gevonden, hij spreekt van een „pokerspel" Maar ook dit pokerspel kan hij niet aannemelijk maken, in geen van de brie ven door Koning aan Onnes geschreven, wordt ook maar met een woord aangedrongen op betaling. Uitvoerig betoogt spr. dan, dat de financieele positie van verd. zeer ongunstig was. Voorts handhaaft de Officier zijn meening, dat de andere verdachten-getuigen in deze zaken een ruiterlijke bekentenis aflegden. Behalve op net punt, dat het ging om de oplichting van de verzekeringsmaatschappijen zijn al die ver dachten bij hun oorspronkelijke verklaringen gebleven. De Officier handhaaft dus zijn requisitoii Hij vertrouwt, dat de rechtbank in de stilte van haar studeerkamer en met de onpartij digheid, waarvoor de Nederlandsche recht spraak in de wereld beroemd is, haar beslissing in deze zaak zal nemen. Tot twee uur wordt de zitting dan geschorst. Na de pauze is het woord aan mr. Th. Muller Massis voor dupliek. Koning, aldus pl„ heeft gezegd: „als ik had willen chanteeren, had ik wel iets anders ge weten". Daar is echter op de zittingen niets van gebleken, het waren snorkende woorden van Koning, die door niets werden bewezen. Wat de mededeelingen van Koning betreft over de situatie op het kasteel enz. mag men niet zeggen dat hij deze wetenschap van Onnes had. Een gedeelte van zijn inlichtingen kreeg hij door eigen waarnemingen, een ander ge deelte werd hem onbewust door Onnes ver. teld, terwijl de rest van Koning's wetenschap onjuist was. Koning's wetenschap over de schilderijen was al erg beperkt, pas later wist hij nauwkeuriger welke stukken van Goud stikker en welke van Onnes waren. De Officier zegt o.a.: „hoe kon Koning we ten, dat de verzekering 72.000 had uitge keerd." Maar dat wist hij ook niet, hij sprak van 70.000. Voorts herinnert pl. aan verschillende aperte leugens van Koning, b.v. inzake het corres pondentieadres van K. bij Witbraad. Zoo heeft Koning ook beweerd, dat Onnes tegen hem had gezegd, dat Goudstikker in het afgeloopen jaar voor de inbraak voor geen vijfduizend gulden had omgezet. Het is natuurlijk volkomen on aannemelijk, dat Onnes dergelijken onzin tegen K. zou zeggen. Uitvoerig zet mr. Muller Massis nogmaals zijn juridische bezwaren tegen de dagvaarding uit een. Hierna is het woord aan mr. Kappeijne, om op zijn beurt ook den officier te antwoorden. Verdachte Onnes, aldus pl., heeft nooit ont kend, dat hij twee dingen, ten nadeele van Koning wist. Hij wist van het rubbersmokkelen en van de branden in Indië. Pl. wijst er met klem op, dat verdachte dit direct heeft toe gegeven. Dit is dus een bewijs temeer voor Onnes' eerlijkheid. Bij de bespreking van het financieele gedeelte merkt pl. op, dat in het rapport-Hamelberg geen conclusie wordt getrokken. Maar de offi cier heeft er wél conclusies uit getrokken en hij doet het voorkomen, of deze conclusies van den heer Hamelberg zijn. Hiertegen meent pl. met klem te moeten protesteeren. Pl. meent, dat het O.M. in geen enkel opzicht aannemelijk heeft gemaakt, dat Onnes uiterst krap zat. Nogmaals dringt pl. met klem op vrijspraak aan. Het slotwoord is dan aan den heer Onnes. „Ik heb slechts te zeggen, dat ik onschuldig ben; voor God en de menschen en alles wat ik lief heb zeg ik u dat. Ik vraag u slechts," zoo ein digde hij zeer bewogen, „één ding en dat is recht!" De zitting wordt dan door den president ge sloten en de uitspraak wordt bepaald op 17 Mei a.s. In tegenspraak met onjuiste berichten kunnen wij mededeelen, dat de behandeling van de straf zaken tegen de andere verdachten zal worden voortgezet, onmiddellijk nadat het vonnis in de zaalc-Onnes is gewezen. Er zal dus, wat zeer begrijpelijk is, niet mee worden gewacht tot het vonnis in kracht van gewijsde is ge gaan. NEW-YORK, 3 Mei (Part.) De handel op de effectenbeurs was heden wederom van kalmen aard. Het publiek hield zich op den achtergrond en ook de beroeps handelaren waren uiterst voorzichtig. Over het algemeen zijn de berichten omtrent het zaken leven van een gunstige strekking, doch enkele takken van industrie maken aanstalten hun werkzaamheden in te krimpen, daar zij 't niet onmogelijk achten, dat anders hun voorraden zich gaan ophoopen. De onzekerheid, waarin men verkeert omtrent de ontwikkeling van den toestand, heeft tot gevolg, dat het publiek in gunstige factoren geen aanleiding durft te vin den om belang bij de effectenbeurs te nemen Daartegenover lokken mededeelingen van na- deeligen aard bijna onmiddellijk liquidaties uit. Het is deze geestelijke gesteldheid, die in hoofd zaak voor de koersafbrokkeling van den laat- sten tijd verantwoordelijk moet worden gesteld. De markt is door de plaats gehad hebbende realisaties echter in een technisch krachtige positie komen te verkeeren, niet het minst omdat nog tal van contramine-posities loopen. Men gelooft dan ook, dat zich bij de geringste aanleiding een haussebeweging zou kunnen ont wikkelen, die door dekking van baissiers on getwijfeld zou worden gestimuleerd. Met het denkbeeld van een duchtige controle op de effectenbeurzen heeft men zich geheel vertrouwd gemaakt en men veronderstelt, dat verdere mededeelingen dienaangaande nog maar weinig invloed zullen uitoefenen. Hoewel op de re- geeringspolitiek nog hoegenaamd geen peil kan worden getrokken, gelooft men toch, dat het tijdperk van de experimenten is afgesloten, zoodat de economische toestand zich in het ver volg rustiger zal kunnen ontplooien. Wanneer zich op de goederenmarkten geen daling vol trekt, dan voorziet men de mogelijkheid van een koersstijging op de effectenbeurzen. De markt opende meerendeels in goed prijs houdende stemming; in het verdere verloop wisselden zeer kleine fluctuaties elkander af, doch in het koersniveau kwam geen noemens waardige verandering. Spoorwegwaarden ont leenden aanvankelijk een stimulans aan de verwachtingen, dat de wagonverladingen weer. een stijging van 10.000 stuks te zien zullen geven. Tegen het einde van den beurshandel verkreeg het aanbod weer de overhand, zoodat o.a. Atchison Topeka 1 pet. terug vielen. Het overgroote gedeelte van de fondsen gaf slechts kleine voor- of nadeelige verschillen te zien, uitgezonderd Standard Oil, Allied Chemical, Air Reduction, Amer. Sugar en Union Pacific, die 1 pet. 2pet. winst boekten en Pref. Steels, die 1pet. lager noteerden. Suiker waarden waren goed prijshoudend in verband met het spoedig teekenen van de Suikerwet door President Roosevelt. Mijnwaarden werden niet beïnvloed door de flauwe stemming voor tin, dat pl.m. 100 punten lager gold. De om zetten bedroegen 1.110.000 shares. Slotkoersen Mei 3 2 1 Allied Chemical 145 143l/2 144 American Can. Co. 99 99 100 Am. Car. Foundry 25 25 26 Am. For. Power 8% 87/s 9% Am. Smelting Ref39% 39 39% Am. Tel. Tel114 114 117Va Am. Tobacco B71% 70% 70% Am. Waterworks 19% 19% 34% Anaconda Copper 15 15 15% Ass. Gas Electr. Co. Vs 1 Vs Atchison Topeka 64% 64% 66 Auburn Auto 41% 41% 41 Baltimore Ohio 26% 26% 27% Bethl. Steel Co37% 38 39% Canadian Pacific 16% 16% 16% Case Treshing 65 66 Chase National B28% 28% 29% Chesapeake Ohio 45% 45% 46 Chic. Milwaukee pref. 9% 9% 9% Chicago Rock Isl3% 3% 4 Chrysler Motor 45% 45 46 Cities Service 2% 2% 2% Consol Gas of N.Y34 34% 35% Continental Oil 28% 20% 20% 7 Dawesleening 70% 70% 69% 5/4 Youngleening 45% 45% 44% Deleware Hudson 59% 60 61 Dupont de Nemours 91% 92 93% Eastman Kodak 90% 91 92 El. Bond Sh. Co. 14% 14% 15% General Electric 21% 20% 21% Gen. Gas Electr22 23 24 Gen. Gas El. cl. A. 1 1 1 General Motors 35% 35% 36 Great Northern 14°/8 15 15% Hudson Motor 15% 15% 16 Illinois Central 29 28% 30 ,4 Intern. Harvester 38% 38% 39 4 Intern. Nickel 28 28 28 Intern. Tel. Tel13 13% 13% Kennecott Copper 20% 20% 20% Koninkl. Olie 34% 34% 33% Low priced shares 6.15-30 6.05 20 6.20-37 Mc.Keesport Tin Pl. A. 84% 84% 85% Miss. Kansas Texas l^Va 10% 11% Missouri Pacific 4% 4% 4% Idem pref6% 7 7% Montgomery Ward 27% 27% 27% Nat. Cash. Reg. Co. I7 16% 17% National City Bank 29% 30% 30% Nat. Dairy Prod. G. A. 16% 16% 16% Nat. Steel 47% 47% 48 New York Central 30% 29% 30% Nord American CoJ7 Norfolk Western 175 175,A 175./2 Novadel 20% 20% 20% Pennsylvania 31% 31% 32% Proctor Gamble34 34 ,4 - Publ. Serv. N. L36% 37% 37% Radio Corp. of Am8 Stars Roebuck 45 44/4 47 Shell Union Oil .9 9% Socony Vacuum 15% 15% 15% Southern Pacific 24 A 24 A 23 Southern Railway 28 28/8 30 Standard Brands 20 A 20 A 21 A Stand. Oil of N.-Jersey 44% 43% 44% United Aircraft22% 21% 22% United Corp. Af /2 5 /g 3 Unit. States Leather /8 A 9 Unit. States Rubber 21% 21% 22% Unit. States Steel Corp. 46% 46% 47% Wabash gew. A3 If 8/8 4 Westinghouse El36 A 37 37/8 Woolworth Build 50% 50% 51% exdiv. t ex coupon ex claim. bieden. I gedaan en laten. Suiker Mei 1.49-50 Juli 1.53 Sept. 1.60 Oct. 1.63 1.48-50 1.53 1.59-60 1.62 Dec. Jan. Mrt. Mei 1.67 1.65-66 1.68-69 1.67-68 1.72 1.72-73 1.77-78 1.75-77 Ct.Cuba 3.41 3.41 Tarwe Roode Winter loco Harde Winter loco Tin Loco 54.00 54.65 Katoen Loco 11.00 April 10.74 Mei 10.80 Juni 10.87-88 Juli 10.92 Aug. 10.97 Koffie 89% 90% 90% 91% April 54.00 54.65 11.00 Sept. 11.03-04 11.10-11 10.82 Oct. 11.09 11.16 10.88 Nov. 11.15 11.22 10.95-97 Dec. 11.21 11.28-29 11.00 Jan. 11.05 Mrt. 11.31-33 11.38 (Rio) (Santos) Mei 8.15 8.15 Mei 10.69 10.65 Juli 8.29 8.30 Juli 10.81 10.78 Sept. 8.36 8.37 Sept. 11.19 11.14 Dec. 8.45 8.45 Dec. 11.29 11.26 Mrt. 8.52 8 52 Mrt. 11.36 11.33 NEW-YORK, 3 Mei. 3 Mei 2 Mei 3 Mei 2 Mei Brussel 23.46 23.48 Oslo 25.77 25.7» Rome 8.55% 8.54 A'dam 68.05 68.05 Madrid 13.73 13.74 Londen 5.12% 5.12% Bern 32.56 32.55 Parijs 6.62?j 6.63 Weenen 19.05 19.05 Berlijn 39.5a 39.58 NEW-YORK, 3 Mei. 3 Mei 2 Mei 3 Mei 2 Mei Rubber Standaard Mei 14.13 14.02 Dec. 14.90 14.74 Juli 14.31 14.22 Jan. 15.01 14.85 Sept. 14.58 14.44 Mrt. 15.23 15.05 Oct. 14.63 14.55 3 Mei 2 Mei Tarwe Mei 78%-78 78% Juli 76%-% 7' 7-% Sept. 77%-% 7»%-% Mais Mei 45% 45 Juli 48 48% Sept. 4 949% Reuzel Loco 5.70 5.72% Mei *0.15 5.1 o Mei 5.70 5.70 Juli «5.85 5.90 Sept. 6.071/2 6.10 Oud contract Nieuw contract 3 Mei 2 Mei CHICAGO, 3 Mei. 3 Mei 2 Mei Haver Mei 29% 29% Juli 29% 291/4 Sept. 29% 29% Rogge Mei c 4% Juli 54% Sept. 55% 55% o5% 56% .Duluth Lijnzaad Mei Juli 1.831/2 1.84 1. 1.84 WINNIPEG, 3 Mei. 3 Mei 2 Mei Tarwe Gerst Mei ö4% 64% Mei 3o% 34% Juli bo% b5'/g Juli 3b% 3o% Oct. 67% 67% Oct. 38% 3 7 Va Rogge Lijnzaad Mei 41% 41% Mei 1.49 1.49 Juli 42% 42% Juli 1.49 1.50 Oct. 44% 4»1/8 Oct. 1.47% Haver Mei 31% 31% Juli 32% »2% Oct. c3% 33% GRAANNOTEERING LIVERPOOL, 3 Mei. Tarwe. Mei 4.1 Juli 4.4, 4.3 Oct. 4.6 Dec. 4.7 (Medegedeeld door Simoons Co.) Van 3.304.30 uur A'dam Rubber 114%115 U. S. Steels 28 City Service 2 Intercont. Rubber 3% Van 4.305 uur Beth. Steels Young 23% 40 Opgegeven, door v. d. Graaf Co., N.V. (Aid. Handelsinformaties). Failliet verklaard 30 April: J. Blinxma. Amsterdam, Willem Beu- kelstraat 9, metaalfabrikant. N. Goldstaub, Amterdam, Schubertstraat 16. A. G. D. v. d. Riet, zonder bekende woon plaats in het Koninkrijk, doen verblijvende te Naaïden, Rembrandtlaan 46 en aldaar handel drijvende onder den naam „Traffic Oil Company". J. D. Ulenberg, meubelmaker, Hilversum, Neuweg 100 A. W F. de Rijk, handelaar in groenten en aardappelen. Amsterdam, Dapperstraat 80 1. zaak drijvende Dapperstraat 76. Ph. Nlkkelsberg, koopman In fruit, Amster dam, Magersfontelnstraat 10 II. 2 Mel: G. W. v. d. Pavooïdt, herbergier, Den Bosch, Minderbroederstraat 1012. J. G. de Ruyter, grondwerker, voorheen café houder, Oldenzaal, Hengelosclieweg 108. K. Jacke, bankwerker, Hengelo (O.), Lijs terstraat 40. G. J. Steunenberg, arbeider, Wierden 't Loo. Ph. v. d. Adel, schipper a.b. v.h. schip „Hoop op Welvaart", gedomicilieerd Papendrecht, West einde 131. Fallllssementstatlstlek over April 1934. Samengesteld door v. d. Graaf Co, N.V. (Afd. Handelsinformaties Noord-Holland (excl. A'dam) 24, Amsterdam 46, Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 39. Den Haag 47, Rotterdam 21, Utrecht 22, Gelder land 28, Noord-Brabant 33, Limburg 27, Zeeland 3, Friesland 9. Groningen 4, Drenthe 5, Overijssel 6. Totaal over April 1934 334 faillissementen Totaal vanaf 1 Jan. 1934 1490 faillissementen. Totaal zelfde tijdvak vorig jaar 1600 faillis sementen. Volgens „Handelsbelangen" werden bij de ge zamenlijke griffies gedeponeerd 158 credtteuren- Jijsten met een totaal passief van f 3.056.603.16%. waarvan preferent f 598.454.0214. Sedert 1 Januari 1934 werden gedeponeerd 748 crediteurenlijsten met een totaal passief van f 15.154.671.99%, waarvan preferent f 2 810.489.15 Vernietigd door Gerechtshof Amsterdam hét faillissement van J. Bossert, Alkmaar. Opgeheven wegens gebrek aan actief de fail lissementen van J. Kos, arbeider, Oterleek; N. Wester, timmerman en aannemer, St. Pancras, gem. Koedijk; J. P. Feelius. Haarlem: J. van Loon, grossier in papierwaren, IJmuiden, Kanaalstr. 100; Jae. Mooi, caféhouder, Zaandam. BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 3 Mei: Hontestroom, s„ Londen; Cheksna, s., Leningrad; Alcinous, s- Bremen; Holsetin, s., Hamburg; Vechtstroom, s.. Huil Bowling, s„ Leith; Westplein, s„ B.-Aires; Fauna, s.. Hamburg; Hodder, s., Goole. Vertrokken 3 Mei: Fenja, s„ Gent; Indra, s„ R'dam; Hebe, s„ Middl. Zee vla R'dam; Orion, s„ idem. AMSTERDAM. Aangekomen 3 Mei: Honte stroom, Londen, stukgoed, Handelskade, HolL Stoomb. Mij.: Cheksna, Leningrad, hout, Hout haven, Gebr. Scheuer; Alcinous, Bremen, stuk goed, Borneokade, Meyer Co/s Scheepv Mij.; Holstein, Hamburg stukgoed, J. P. Coenhaven, Wmi H. Muller Co.; Vechtstroom, Huil, stuk goed, Handelskade, Holl. Stoomb. MIJ.; Bowling, Leith, stukgoed en steenkolen, Zeeburgerkade, Verg. Cargadoorskantoor; Fauna. Hamburg, stuk goed, Sumatrakade, idem; Westpeln, B.- Aires, graan, Sllokade, Ned. Bevr. kantoor; Hodder, Goole, stukgoed, Handelskade. Gebr. Scheuer, ROTTERHAM-Z. AMERIKA LIJN ALDABI, 3 Mei van B.-Aires te Rotterdam. MIJ. OCEAAN J ALCINOUS, 3 Mei van Bremen te Amst. MIJ. NEDERLAND MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, UltTels, 3 Mei te Southampton. CHR. HUYGENS, thuisreis, 3 Mel van Algiers, SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN BENGALEN, 2 Mei van Pacific Kust te BesoekL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2