I BC 1. NOG STEEDS: BOLLENFEEST Prikkeldraad Ials de bollen bloeien! Nieuwe vaderlandsche Industrie Slachtoffers van onweer erfcoudheden CLOPPENBURG Aspirin TULPEN IN BLOEI VRIJDAG 4 MEI 1934 DE PERSIL-FABRIEK GEOPEND Muziek moet zijn Quaker Partij en partijdigheid Zwaar weer boven Rotterdam Democratische hulpdienst Tot parochie verheven Staking bij v. Heek Co. BOLLENVELDEN De directie biedt den burgemees ter van Jutphaas uit erkente lijkheid een vlag aan Rede van den heer E. Ostermann De burgemeester van Jutphaas spreekt Het lint doorgeknipt De fabricatie van het product HAVERMOUT P BLIJVEN 0 GELDIG 1^1—^^1— De nieuwe Persil fabriek te Jutphaas bij Utrecht. Zuster Apollonia Landbouwer en elfjarig jongetje in Overijssel door het hemel vuur gedood Jongetje doodgeslagen Boven Rotterdam In Oss INBRAAK TE BOEKELO gaan snel over door Na crocuBsen, narcissen en hyacin ten, noodigen thans de tulpen de bezoekers tot genieten uit Nog steeds feest Waar? Te Hillegom 4400 buitgemaakt DE T.B.C.-BESMETTING TE EMM EN Zes kinderen naar een sanatorium BESTUURDER VAN AUTO VERDRONKEN Poging tot sluiten van het portier werd noodlottiig MOTORSCHIP GEZONKEN De opvarenden wisten zich te redden De Tribune had uitgebracht, dat over de driehonderd barricaden-socialisten, die in Februari het bloedige carnaval te Weenen meevierden, naar Sovjet-Rus land waren getrokken. Het Volk kan het geval niet loochenen, maar zoekt een zachte verklaring. Er zijn maar „achttien Schutz- bund-leden, die op het laatste oogenblik vóór het vertrek bekend maakten, dat zij tot de Derde Internationale waren overge gaan." De driehonderd revolutionnairen konden in Tchecho-Slovakije geen werk krijgen, en zoo moesten ze wel naar het va derland van alle opstandigheden uitwijken „met uitdrukkelijke instemming van de lei ding der Oostenrijksche sociaaal-democra- tische partij." Het Volk moet zich maar niet voor het geval geneeren. Dat men elkaar voorthelpt, behoort tot de familie-verplichtingen. En hoe gemakkelijk werd het den revolution nairen van Weenen niet gemaakt, zooals het blad vertelt: Tegelijkertijd deed de Sowjet-Unie het buitenlandsche bureau van de Oostenrijk sche sociaal-democratie de aanbieding, 300 leden van den Schutzbund in Rusland werk- mogelijkheid te verschaffen. Het bureau be gon daarop onderhandelingen met Rusland. Van Russische zijde legde men er den na druk op, dat men geen politieke eischen zou stellen aan de Schutzbunders, die naar Rus land zouden komen. Zij behoefden niet uit de sociaal-democratische partij te treden of lid te worden van de Derde Internationale. Tijdens den wereldoorlog hebben immers ook katholieke gezinnen in Holland katho lieke kinderen uit Weenen opgenomen. En verleenden Amsterdamsche Israëlietische families geen gastvrijheid aan joden uit Hitler-Duitschland? Is het dan vreemd, dat Marxistische ooms en neven elkander vin den in het moederland der wereld-revolu tie? Buitenlandsche bladen laten doorscheme ren, dat de achttien officieele communisten al in Weenen de belhamels van de door Het Volk verheerlijkte machinegeweerhelden waren. De rest van den troep zal het over de Sovjet-grens wel niet lang volhouden, als Kerenskisten te worden uitgescholden. De Tribune „lacht dazu", en vindt het een gelukkig teeken, dat de sociaal-demo cratie onderhandelt met de Derde Interna tionale, om de slachtoffers van de Tweede op te bergen! Priesters van het H. Hart op Katendrecht te Rotterdam RESTAURANT „IN DEN VERGULDEN TURK" LEIDEN Op Uw rondreis door de De bollen bloeien - Naar de velden? ...en dan natuurlijk naar Café-Restaurant „VELS EREND" te Santpoort - Groote Terrassen Hotèi-Café-Restaurant Sistermans ÏTllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllIllillllIlliIllllllllllllllllllllllilllllllilllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllil||l<: TOONEELGEZELSCHAP „FASCIO" Directeur-oprichter geroyeerd Consumptiemelk Nog geen bioscopen genoeg in Den Haag? Mr. J. M. M. HAMERS. Burgemeester v. Jutphaas. Het was Woensdag feest voor Jutphaas en toet reden. Trouwens voor geheel de vaderland- eche industrie was deze dag van bijzondere be- teekenis, doch voornamelijk was de vreugde om de opleving, die de opening der Persilfabrieken ongetwijfeld met zich mee zal brengen, natuur lijk merkbaar in het landelijke dorp. Gelegen aan Vaartscherijn en Merwedekanaal is het daar trouwens sinds lang niet meer een stil weggedoken plaatsje, overigens 'n geliefde pleisterplaats voor schippers en visschers, maar door de industrie, die zich hier vestigde, heeft het alom naam ge maakt. Aan de vooruitstre vendheid van het ge meentebestuur is het mede te danken, dat zich hier wederom 'n groote industrie heeft gevestigd en voort aan zal de naam Per- sil verbonden blijven aan Jutphaas en Jut phaas aan Persil. De vlaggen daarom uit en het schoonste lied Bezongen. Aardig was de ontvangst aan de fabriek, die gelegen is aan het Merwedekanaal, van het gezelschap, dat de officieele opening zou bij wonen. De redactrices en redacteuren van talrijke dagbladen hadden zich reeds te voren in Hotel „Terminus" te Utrecht verzameld en onder goede leiding van den perschef der Persilfabrie ken, den heer Cohen, werd per auto naar Jut phaas gereden. Bij de persmenschen voegden zich in Jut phaas nog eenige andere genoodigden en onder de jubelende tonen van de „Harmonie", die vandaag haar beste beentje voorzette, stelden de gasten zich op bij den hoofdingang van het fabrieksgebouw. Vlaggen wapperden en plotseling werd de muziek van de harmonie verstoord door een zwaar gegons. Het Fersil-vliegtuig, dat zoo vaak reeds aan den hemel, die ons land overkoepelt, den naam van het door huisvrouwen geliefde product in sierlijke letters heeft geschreven, bracht een saluut en vloog angstvallig laag over de vele menschenhoofden heen. Maar spoe dig vroeg de heer E. Ostermann, directeur der Nederlandsche Persil-Maatschappij, de aan dacht voor zijn rede, die middels een geluids versterking goed hoorbaar was. Het verheugt mij in hooge mate, aldus spr., u dank te zeggen voor uwe aanwezigheid bij deze, voor onze onderneming zoo belangrijke gebeurtenis. Belangrijk, omdat zij de vervulling brengt van onze reeds sedert jaren gekoesterde wenschen, namelijk een Nederlandsche fabriek op Nederlandschen bodem ter vervaardi ging van een product, dat voor de volle honderd procent Ne- deslandsch kan wor den genoemd. Nog geen twee ja ren geleden zijn wij op bescheiden wijze met de fabricatie van onze producten be. gonnen, en dat wij reeds thans in staat zijn de nieuwe gebou wen voorzien van de modernste machines in gebruik te nemen, levert ons het bewijs, dat wij goed gezien hebben toen wij be sloten tot vestiging van dit Nederland sche bedrijf in deze gemeente. Voor de medewerking welke wij van de zijde van het gemeentebestuur van Jutphaas hebben ondervonden zeg ik U, Burgemeester en Wet houders ten zeerste dank. En ik meen onze er kentelijkheid daarvoor niet beter te kunnen bewijzen dan door U, Burgemeester Hamers, als hoofd der gemeente, een vlag voorzien van het wapen van Jutphaas aan te bieden, welke zoo als mij bekend was, tot nu toe nog niet in Uw bezit was. Spr. verzocht hierna Burgemeester Hamers de nieuwe fabriek officieel te willen openen. De burgemeester van Jutphaas, Mr. J. M. M. Hamers, aanvaardt met veel voldoening het geschenk en dankt hiervoor in hartelijke be woordingen. Spr. zegt de vlag te zullen uit steken op dagen, die voorde gemeente Jutphaas van groot belang zijn en geeft daarom den veldwachter order de vlag aan het raadhuis uit tfe steken Deze kwijt zich fluks van zijn taak en de burgemeester vervolgt zijn rede. Met veel genoegen, aldus de burgemeester, voldoe ik aan het verzoek van de Directie om hier een enkel woord ter opening te spreken. Onwillekeurig gaan dan mijn gedachten terug naar nu ongeveer twee jaar geleden, toen de vreugdevolle mare zich door ons dorp ver spreidde, dat het fabrieksgebouw, waarvoor wij thans staan en dat gedurende ongeveer een jaar niet in gebruik was geweest, voor een nieuwe Industrie was aangekocht. En die vreugde werd nog vergroot, toen wij vernamen, wie de nieuwe eigenaar was. Wij misten toen nog wel het voor recht de directie dier nieuwe industrie per soonlijk te kennen, maar voor wie van ons was het product dier industrie een onbekende? Zag men niet de schoone reclames op het Witte doek? Men kwam op muren en achter winkelruiten de frissche aanplakbiljetten tegen en zelfs als het geronk van een vliegmachine de blikken naar omhoog trok, dan had men kans een luchtkunstenaar bezig te zien, die in sierlijke letters den naam van een der produc ten tegen het hemelruim tooverde. Onze vrouwen kenden deze producten vanzelfsprekend Uit .eigen ervaring. Dat een dergelijke maatschappij haar bedrijf alhier zou vestigen was vooral voor onze ge meente, welke als niet onbelangrijke industrie gemeente het spook der werkloosheid van nabij aanschouwde, uitermate verheugend. Riepen de verbouwingswerken reeds velen uit hun werkloosheid, de reeds begonnen voorloo- Pige en de zich thans meer en meer uitbreiden de fabricatie maakt, dat in vele Nederlandsche arbeidersgezinnen de toekomst met heel wat meer opgewektheid wordt ingezien dan korten tijd geleden. Het lijkt mij niet gewaagd te 'oor spellen, dat deze fabriek voor onze arbeiders gezinnen en voor onze gemeente in haai geheel meer en meer tot zegen zal zijn. Tenslotte vroeg spr. aan de dochter van den directeur, mej. Ostermann, als openingssymbool een lint in Jutphaassche kleuren met de schaar te willen doorknippen. Onder het klikken van fototoestellen en het ratelen van film-apparaten knipt mej. Oster mann het lint door, terwijl het muziekcorps het „Wilhelmus" speelt. De fabriek is open en we gaan nu binnen een kijkje nemen. De fabricatie van de producten, welke door de Persil-fabriek worden vervaardigd, vereischt geen buitengewoon uitgestrekte fabrieKsgebou wen. De vernuftige, meest moderne machines, welke in de nieuwe fabriek in gebruik zijn ge steld, hebben het mogelijk gemaakt het pro ductie-proces te doen geschieden in een enkel gebouw, dat echter een hoogte heeft van niet minder dan 21 M. Daarbij sluiten zich dan de voorraadmagazij- nen, de pakkerij. het magazijn voor verpakte waren, de expeditie en de kantoren aan. Het geheele complex is binnen eenige maanden in gericht voor de vervaardiging van de 5 reini gingsmiddelen, welke een algemeene bekendheid genieten, n.l. Persil, Henco, Ata, Imi en Sil. Zooals men vermoedelijk zal weten, zijn olie en vetten de belangrijkste grondstoffen voor de zeepfabricage. In groote tanks opgeslagen, wor den deze grondstoffen, nadat ze door middel van stoom vloeibaar zijn gemaakt, naar alumi nium voorraadketels, welke een inhoud van circa 35.000 K.G. hebben, gepompt, cm ten slotte door verschillende buisleidingen, in de zeepziederij terecht te komen. Interessant is de groote torenvormige ketel, waarin de vloeibare zeepmassa tot een fijnen nevel wordt versproeid en door middel van een sterken luchtstroom zoo snel afgekoeld, dat de nevel wordt omgezet in fijn poeder, dat lang zaam naar beneden valt. Het heeft trouwens ruimte genoeg om te vallen, want de toren is ongeveer 15 M. hoog. Naar beneden loopt deze sproei-installatie trechtervormig toe in een smalle opening, waardoor het poeder in een kettingtransporteur valt, die het naar de opslagplaats brengt. Hier komt het op groote hoopen te liggen, geschei den door houten schuttingen. Maar nog steeds is het niet de Persil, zooals het in pakjes wordt afgeleverd. Daarvoor moe ten er nog verschillende bestanddeelen aan worden toegevoegd. Wanneer zulks is geschied, wordt het alweer door middel van transporteurs in een mengtrommel gebracht, welke in een bunker wordt leeggestort. Dan is de Persil ge reed om naar de pakkerij te worden vervoerd, waar vernuftige machines het poeder automa tisch in cartonnen doosjes storten. Ook deze verpakking wordt geheel in de fabriek zelf ver vaardigd, evenals de houten kistjes, waarm de cartonnen doosjes, na gevuld en dichtgeplakt te zijn, worden verpakt. De producten Henco, Imi en Sil komen in ketting-transporteurs direct van de opslag plaats naar gelijksoortige vulmachines als voor de Persil gebruikt worden, maar voor de Ata is een speciale machine aanwezig. Dit schuur poeder wordt n.l. verpakt in machinaal geslo ten, vierkante strooiflesschen, welke voorzien zijn van blikken bodem en deksel. Tot de voornaamste afdeelingen van de fa briek behoort het laboratorium, waar niet al leen alle grondstoffen worden onderzocht, maar ook de halffabrikaten en het afgewerkte pro duct. Op verschillende uren van den dag wor den willekeurige pakjes uit de pakkerij geno men en scheikundig onderzocht. Na bezichtiging van de fabriek reed het ge zelschap naar Utrecht terug, uitgeleide gedaan door eenige lieftallige „Persil-meisjes" en de Jutphaassche harmonie. In het Jaarbeursrestaurant vereenigde men zich aan een feestdisch, waar menig hartelijk woordje gesproken werd. Ook de vliegenier zat aan en hij kreeg een welverdiende pluim voor zijn bravoure-stukje boven Jutphaas. Hij heeft en zal nog dikwijls verwezenlijken „Persil om hoog". In ons land hebben wij de demagogie der democratie aan het werk gezien in de gemeenteraden van Amsterdam en Zaandam, in de Staten van Noord-Holland en andere openbare colleges. Ze lijkt er lessen uit te hebben getrokken, maar in België blijft ze hardleersch. In Gent heeft een groote raadsmeerderheid het aftreden van den socialistischen wethouder Baltha zar geëischt, omdat hij gemeentelijke depo sito's aan de roode Bank van den Arbeid waarvan hij commissaris was toever trouwde terwijl hij wist, dat het geld bij die wankelende Bank niet veilig was. Eerst verzette de demagoog zich tegen het in stemming brengen der tegen hem ge richte motie van afkeuring; na de aanne ming deelde Jiij uitdagend mede, dat hij tóch niet zijn ontslag zou nemen. En om de openbare onbeschaamdheid in een top punt te vieren, liet hij zich na afloop van den raad in een socialistischen optocht met muziek voorop naar het partijlokaal ge leiden. Ook in België gaat de socialistische moraal den dieperik in. En in de „Action Soeia- liste", waarin de leiders den jongen oppo sant Spaak niet tot zwijgen kunnen bren gen, schrijft deze: „Ziedaar waar wij geleid werden door som mige lieden, die de begoocheling nastreefden, het kapitalisme te willen opslorpen. „Vandaag worden zij zelf door het kapita lisme verslonden, het kapitalisme, dat ons belet de leiding te nemen van de massa in den drin genden socialen strijd. „Laat men die ontaarde socialisten begaan, gaan we voort met de revolutie tegen te wer ken, dan zal de revolutie tegen ons geschieden. „Neen! Zonder uitstel moeten de individueele fouten bloot gelegd worden, moeten we het rekwisitorium opmaken en de zakenlieden weg jagen. Wij noodigen de jongeren en de massa uit, een grooten kuisch te eischen. Men moet de socialistische partij redden uit de handen van deze zakenbrouwers om haar toe te ver trouwen aan de arbeiders, aan de werkers, aan de socialisten." „Een werk van arbeiders-oorsprong, de „Bank van den Arbeid", sticht een maatschappij, welke haar grootste winsten gaat zoeken in de exploi tatie van de negers in Congo. De beheerders van de nieuwe maatschappij zijn socialisten, gekozen geenszins om wille van hun bevoegd heid; zelfs niet, zooals dit bij de burgers ge beurt, omdat ze groote kapitalen inbrengen, maar alleen uit hoofde van het mandaat, dat ze in de partij bekleeden. Ze zullen zitpennin- gen opstrijken en beheerdersaandeelen krijgen, en wanneer ze hun beheerraad verlaten, zullen ze in het volkshuis tegen het kapitalisme gaan bulderen." De bonzen hebben thans den kritikaster gedreigd uit de partij te zetten, als hij voortgaat tegen hen te bassen. In den gezegenden ouderdom van 84 jaren is in het St. Claraklooster te Heerlen overleden de eerw. zuster Apollonia, Franciscanes, in de wereld mej. Aldegonda Vullinghs, geb. te Horst. Tijdens het onweer van gisteravond is de 25- jarige zoon van den landbouwer Nykamp te Haarle (O.), toen hij met paard en wagen van het land kwam, door den bliksem getroffen en gedood. Ook het paard werd gedood. Bij een kort, doch hevig onweer werd gister avond het 11-jarig zoontje van Olde Kalter te Hasselo bij Hengelo door den bliksem gedood. Een meisje, dat den jongen bij de hand had, sloeg bewusteloos neer, doch bleek later onge deerd te zijn. Gisteravond heeft boven Rotterdam een he vig onweer gewoed. De bliksem was bijna niet van de lucht en ratelende donderslagen volgden elkaar zeer snel op. Het onweer ging gepaard met een hevigen regenval, afgewisseld door hagelbuien. De riolen konden niet overal de groote watermassa's ver werken, zoodat hier en daar de straten blank kwamen te staan. De bliksem is ingeslagen in pand 1 aan de Fonteinsteeg, waardoor de electrische lichtlei- ding defect is geraakt. Voorts in het tunneldek van den spoorweg bij den Beukelsdijk, waardoor een gat is ontstaan van 2 bij 10 centimeter. Het treinverkeer kon normaal doorgaan. Verscheidene malen zijn tramwagens door den bliksem getroffen. Persoonlijke ongelukken zijn daarbij niet gebeurd. Tusschen Nootdorp en Pijnacker is een draad van de bovenleiding van den electrischen spoor weg gebroken, vermoedelijk als gevolg van het inslaan van den bliksem. Ook daarbij zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd, maar het trein verkeer heeft na half tien op dit traject groo te stagnatie ondervonden. Tusschen de stations Hofplein en Pijnacker hebben na dat uur alleen stoptreinen gereden. De reizigers naar Den Haag, werden verwezen naar het station D. P. Ook de reizigers van Den Haag naar Rotterdam via Pijnacker moesten gisteravond via Delft reizen. Ook boven Oss heeft zwaar weer gewoed. Het onweer ging ook hier gepaard met hagelslag, welke veel schade aan de gewassen aanrichtte. TABLETTEN Uitsluitend verkrijgboor in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets en oraniezakies van 2 tabl. 6 10 ets. Als Januari met zijn koude geweest is en Februari met zijn piasbuien, als Maart zijn staart geroerd heeft en April gedaan heeft wat hij wil, dan.... dan is het bloembollentijd! Dan zwellen de knoppen en botten de hoo rnen, dan roept de koekoek en -zingt de nachte gaal in de bosschen, dan geuren de narcissen, hyacinten en tulpen, dan ontwaakt Zandvoort uit zijn winterslaap. De rijen bolbloemen staan er te pronken in weergalooze kleurenpracht en de autocar-ondernemers beginnen te adver- teeren. Bezoekt de bloembollen! en stellen hun prijzen vast op een enkele zilverling tot meer dere toe, al naar gelang de zon van vooruitgang tezamen met de lentezon de wereld beschijnt of het veel gebruikte woord „crisis" rondspookt en de gesprekken van zoovelen een sarcasti- schen inslag geeft of tot naargeestig gebrom doet overgaan. Maar crisisWie praat er van crisis als de lente weer allen de straten en wegen op trekt; als het jonge frissche sappige groen de boomen omkleedt en de bloemen weer in rijen naast elkaar de velden tusschen Haarlem en Leiden tot aan de Noordzee, in Kennemer- land en nog Noordelijker bedekken en weer de wintermoede stedelingen hypnotiseert, die er op uit gaan in elk beschikbaar voertuig, welke hun tijd en hun beurs hun veroorloven, om het schouwspel te zien dat ieder jaar hetzelfde en toch altijd nieuw is en verrukt, zooals de lente ieder jaar terugkomt en toch ook steeds weer ieder een frissche teug van levenslust geeft. Reeds eenige weken duurt het lentefeest der bloembollen. Duizenden uit Noord en Oost en Zuid en West, uit binnen- en buitenland heb ben ervan genoten en zullen er nog van genie ten, want gelukkig is het nog niet voorbij.... Eerst kwamen de crocussen, met hun bloe men als staaroogen, tot kijken noodigen. Toen de narcissen en de hyacinten. Het grauwe rietdek was van de landerijen verdwenen. De narcissen, rij aan rij geschaard, hadden haar gouden trompet opengezet en overdekten de akkers met een gulden laag. Daarnaast wedijveren de hyacinten in mooie frissche kleuren. Een enkel donkerrood tulpen plekje hielp mee in de kleurenmengeling. En thans besluiten de tulpen het bloemen- feest en doen voor haar zusters niet onder. De vroege tulpen bloeien reeds van einde April. Waar ze te zien zijn? Och, overal in de bol lenstreek, maar men doet goed vooral ook de streek tusschen Haarlem en Alkmaar op te zoeken. Ook de Anna-Paulowna-polder is thans een bezoek meer dan waard, nu de late tulpen, welke van ongeveer 5 Mei tot 30 Mei bloeien, baar voorgangsters hebben vervangen. Behalve de streken ten Noorden van Haarlem zijn ook de velden tot aan Leiden toe prachtige tulpen velden rijk. Men late zich maar eens voort glij den in moderne geriefelijke trams, langs Lisse en Hillegom of in knussere, voor zichzelf vrije auto's, of men late zich op ons huis-, tuin- of keuken-vervoermiddel, de fiets, doen snellen in de omgeving van Heemskerk of van Lisse. Ook vanuit de trein is een prachtig vergezicht te slaan over de velden, die het is ook om andere redenen met spijt gezegd minder bollen bevatten vanwege de saneering dan het vorig jaar. En degene, die wegwijs is in de streek, weet zeker wel de afgelegen, maar daarom dikwijls juist nog mooiere plekjes te vinden, waar het bollenschoon op bezoekers wacht. En zelfs de reiziger, die uit verre oor den komt, kan langs dien doodgewonen saaien straatweg AmsterdamHaarlem reeds enkele bedden zien als een welkom aan de gastvrije bollenstreek! Nog steeds is het hier een rijkdom van geu ren en kleuren. Dagelijks stroomen groote touringcars naar hier en vooral de R. K. Armentuin, het Wilhel- minapark met Molenduintje en de Veenenbur- gerlaan mogen zich in een zeer druk bezoek verheugen. Wie Zondag naar hier komt, kan uitnemend profiteeren. In den afgeloopen nacht is 'n inbraak ge pleegd in de Coöp. Zuivelfabriek te Boekelo. De dieven hebben zich aan de achterzijde der fabriek door middel van een valschen sleutel toegang verschaft en zich, na de geheele fabriek te zijn doorgeloopen, naar het kantoor begeven waar zij eerst de gordijnen hebben laten zakken om daarna de brandkast met een valschen sleu tel te openen. Hedenmorgen te half 6 werd de inbraak door den directeur, den heer G., ontdekt. Het gesto len bedrag beloopt ongeveer 4.400.waarvan een belangrijk deel het persoonlijk eigendom van den directeur is. De fabriek was tegen inbraak verzekerd. De politie is hedenmorgen onmiddellijk met een nauwkeurig onderzoek aangevangen. Na het eerste onderzoek naar den omvang der t. b. c.-besmetting aan de Ulo-school te Emmer-Compascuum, staat het thans vast, dat naast het zieke kind, dat de anderen heeft besmet, nog vijf andere kinderen naar een sanatorium zullen worden gezonden ter ver pleging. Nog een tiental kinderen zal voor korteren of langeren tijd thuis verpleegd moeten wor den. De besmetting blijkt bij de meeste kinderen van lichten aard te zijn. Donderdagavond reed de handelsreiziger J. v. Rixtel uit Vught met zün auto door St. Michiels gestel, waar hij een drietal inzittenden liet uitstappen. Met een geopend portier reed hij door. Waarschijnlijk heeft de heer Van R. en kele honderden meters verder bemerkt, dat de deur open stond. Bij zijn pogingen, om deze te sluiten, moet hij de macht over het stuur hebben verloren. Voorbijgangers zagen den wa gen van den weg zwenken en in de Dommel verdwijnen. Onmiddellijk begon men met reddingspogin gen. Na ongeveer drie kwartier gelukte het, den auto met den takelwagen uit den Bosch te lichten. De heer Van R. werd levensloos in den auto liggende aangetroffen. Het slachtoffer, dat 28 jaar oud was, laat een vróuw en een kind achter. iimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii"imiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii"ii|i|,,"i"l,m|iii|,i Donderdagnacht heeft in den Hollandschen IJsel een aanvaring plaats gehad, die zeer ern stige gevolgen had kunnen hebben. Door de dichte duisternis, het weer was zeer mistig, misleid, kwam omstreeks elf uur tus schen Moordrecht en Gouda nabij „Rusthove" het kleine motorschip „Volento" ongeveer 20 meter uit den wal in aanvaring met een groot vrachtschip. De „Volento", die zwaar met puin geladen was en zeer diep in het water lag, zonk bijna onmiddellijk. De bemanning, bestaande uit twee personen, vader en zoon Roelofs, wis ten zich met groote moeite op een slik te red den. Met. behulp van een roeiboot zijn ze be houden aan den kant aangekomen. De „Volento" werd Donderdagmiddag gelicht. De scheepvaart ondervond geen belemmering. Er wordt een onderzoek ingesteld. Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bis schop van Haarlem heeft het Rectoraat Katen drecht te Rotterdam, met ingang van 10 Mei a.s. overgedragen aan de Priesters van het H. Hart. Het Rectoraat zal tot parochie worden verheven. Deze Paters zijn daar tevens belast met de zorg van het R. K. Zeeliedenwerk. Hedenmorgen is in de textielfabriek van de fa. Van Heek Co aan de Noorderhage te En schede een staking uitgebroken onder een aan tal jeugdige jongens en meisjes, wegens het ont slag van eenige mede-arbeidsters in verband met slapte in het bedrijf. De staking omvat ongeveer 45 personen. is Café de NACHTEGAAL met gr. speeltuin te Noordwijk een schitterend rustpunt. Groot Parkeerterrein. Prima Consumptie Gooweg 48 - B. Engwirda v/h G. T. Struik van ouds „Het Wapen van Friesland" Uitgangspunt v. schitterende wandelingen Garage en parkeerruimte aan het Hotel. r Vaste tramhalte - HILLEGOM. Tel. 5852 I Inger. v. h. ontvangen v. groote gezelsch. Koffietafel Lunch, Diner en la carte i den geheelen dag. „Het Volk" meldt, dat de heer L. Feiten, directeur-oprichter van het tooneelgezelschap „Fascio", dat onder auspiciën van de N.S.B. op voeringen heeft gegeven van het stuk „De dag die komt" zonder vorm van proces uit de N.S.B. is geroyeerd. Toen de heer Feiten zich tot zijn Kringleider wendde met de vraag, waarom hij geroyeerd is, werd hem meegedeeld, dat men niet langer gesteld was op zijn lidmaatschap. Dit royement houdt, volgens het blad, mede verband met de publicaties over het tooneelge zelschap „Fascio". In de N.S.B. verdenkt men den heer Feiten er van deze publicaties, vooral gericht tegen de heeren Mussert en Tusenius, te hebben ge daan. De Crisis-Zuivel Centrale maakt bekend, dat voor de periode van 6 Mei tot en met 12 Mei 1934, de prijs van het taxe-gedeelte van con sumptiemelk, gekocht op Regeeringscontract, is bepaald op 4% cent per liter, met dien ver stande, dat voor melk van de le klasse deze prijs wordt verhoogd met de kwaliteitspremie en voor die van de 3e klasse wordt verminderd met de kwaliteitsafdracht van yt cent. De af dracht voor andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 2 cent per liter. (Herplaatsing wegens misstelling) Het zou in de bedoeling van de directie van 't Passagetheater te Den Haag liggen, om in 't a.s. seizoen ook den Princesse-Schouwburg, waar de bekende Frits Hirsch-revue's nog al eens Ver toond werden, als bioscoop in te richten. Wan neer dit plan verwezenlijkt wordt is de Resi dentie, die reeds ongeveer twintig vaste bios copen telt, weer een gelegenheid waar iets an ders dan film te aanschouwen viel, armer ge worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5