Leeraar zoek ÖfllöOO; 31!^ CARAVELLIS PRIJSVRAAG Eindexamens Hoogere Burgerscholen HET WEER OP ZONDAG VRIJDAG 4 MEI 1934 Ieder spoor ontbreekt in Swtopa t.t.r i üüIjuni Deskundigen benoemd Gij gaat volkomen veilig Om het wereld kampioenschap Zonderlinge verdwijning houdt kleinen kring van Utrech tenaren bezig Moeilijkheden INKRIMPING GRAAN INVOER Geen verdere maatregelen bevorderen POOLSCH NATIONALE FEESTDAG KLOOSTERBENOEMINGEN Moeder Regis generaal-overste der Dienaressen van den H. Geest HET VERHANDELEN VAN RUNDEREN Aan wie dit slechts toegestaan zal zijn HUURVERLAGING Devaluatie eenige saneerings- mogelijkheid? Zeer onzekere vooruitzichten. Waarschijnlijk zachter GELEVERD SPEK Prijzen zijn vastgesteld FRAUDE TE ROOSENDAAL Wethouder vraagt thans ontslag „om gezondheidsredenen" Universitaire examens MIJNHARDT'S LAXEERTABLETTEN SCHAKEN De twaalfde partij GROENTENCONSERVEN Uniforme benamingen voor den inhoud ECONOMISCHE SITUATIE VAN INDIË Ir. Wellenstein naar Nederland Bevordering van de burger luchtvaart Op de voordracht FAILLISSEMENTEN 'f Een zonderlinge verdwijning houdt sinds eeni ge dagen een kleinen kring van Utrechtenaren bezig; zoo meldt het „Utr. Nieuwblad" van Don derdagavond. Sedert Maandag j. 1. is de heer Dr. T. de Haan, leeraar aan de Rijks H. B. S. in de Kruisstraat, spoorloos verdwenen. Op dien dag heeft hij 's morgens nog les gegeven, waar na hij, voor zoover men weet per fiets is ver trokken. Zijn verdwijning heeft aanleiding ge geven tot allerlei geruchten. Men vreest dat hem een ongeluk is overkomen. Hier ter stede is de heer de Haan een bekend en gezien leeraar. Reeds twintig jaar is hij aan de H. B. S. verbonden. Omtrent een mogelijk spoor om te achterhalen Wat de oorzaak kan zijn van deze verdwijning schrijft het „Utr. Nieuwsblad" het volgende: Ruim drie jaar geleden van 15 Dec. 1930 tot 21 Maart 1931 toen de Directeur van de Rijks H.B.S. aan de Kruisstraat, Dr. P. G. Tid- dens, tengevolge van een beenbreuk zijn functie niet kon uitoefenen, heeft Dr. de Haan het di recteurschap waargenomen. Naar het schijnt hebben zich toen moeilijkheden tusschen Dr. de Haan en enkele leeraren voorgedaan, waaruit een zekere animositeit is voortgevloeid. Na de terugkomst van Dr. Tiddens is dan ook het on derdirecteurschap aan een anderen leeraar op gedragen. Ook nadien zijn meermalen inciden ten voorgevallen, waarbij de houding van Dr. de Haan de aanleiding was. Zoo moet een pijn lijke kwestie gerezen zijn over een leerling, die door de leeraarsvergadering na rijp beraad niet tot een hoogere klasse was bevorderd. Deze leer ling overleed kort daarna, en, zijn wij welinge licht, dan heeft Dr. de Haan daarin aanleiding gevonden om zich schriftelijk tot de Inspec tie van het M. O. te wenden met een beklag over de jegens dezen leerling gevolgde gedragslijn, waarin hij zelfs zoover ging te verklaren, dat deze leerling was „vermoord", daarmee blijk baar doelende op een verband tusschen het niet- bevorderen van den leerling en diens overlijden. De Inspectie heeft deze aangelegenheid nauw keurig onderzocht en is daarbij tot de conclusie gekomen, dat de beslissing der leeraren-vergade- ring volkomen corect was. Aan Dr. de aHan is toen verzocht zijn verontschuldiging aan te bieden, hetgeen, naar wij meenen te weten, is geschied. De laatste maanden evenwel hebben enkele nieuwe incidenten zich voorgedaan, die tenge volge hadden, dat alle contact tusschen Dr. de Haan en zijn collega's door de laatsten werd af gewezen. Bü de behandeling van het ontslag-Lopes Car- dozo door het ambtenarengerecht bleek reeds, dat Dr. de Haan een vrijwel geïsoleerde positie innam. Dat was in de laatste dagen van Ja nuari van dit jaar. Omstreeks denzelfden tijd moet zich een ernstig incident hebben voorge daan tusschen Dr. de Haan en den leeraar in de wiskunde, den heer J. H. A. Krediet. Deze laatste werd door Dr. de Haan naar wij mee nen in den vorm van een schriftelijke klacht bij de Inspectie van het M. O. ervan beticht, dat hij het „om den geloove" op een der leerlin gen gemunt zou hebben. Ook ten aanzien van den gymnastiekleeraar, den heer L. D. E. J. Kramer, richtte Dr. de Haan op ons onbekende gronden een klacht tot de Inspectie. Wij meenen te weten, dat deze beide leeraren in de naar hun overtuiging volkomen fantasti sche klachten van Dr. de aHan aanleiding vonden om een aanklacht tegen laatstgenoemde in te dienen, doch dat zij voornemens waren, daarmede te wachten totdat het proces-Lopes Cardozo waarin appèl is aangeteekend zou zijn geëindigd, omdat anders, hoezeer ten on rechte ook, de meening zou kunnen post vatten, dat men Dr. de Haan's getuigeverklaring (die voor den heer Lopes Cardozo gunstig luidde) in haar waarde zou willen aantasten. Om dezelf de reden is, meenen wij te weten, geen gevolg gegeven aan het voornemen van den Directeur, Dr. Tiddens, om een onderzoek naar de geest vermogens van Dr. de Haan te doen instellen. Maandag j.l. gaf Dr. de Haan nog les. Het eenige punt, waarin hij toen van zijn gewoonten afweek, was, dat hij geen huiswerk opgaf. Sindsdien ontbreekt van hem ieder spoor. Sinds jaar en dag woonde Dr. de Haan samen met zijn thans circa 80-jarige moeder. Eenige maan den geleden verloofde hij zich met een Duitsche. Of hij naar Duitschland vertrokken is, weet men niet. De politie-radio-omroep heeft zijn sig nalement reeds Dinsdagavond bekend gemaakt, doch voorzoover wij weten, ontbreekt haar om trent de verblijfplaats van Dr. de Haan tot dusverre iedere aanwijzing. Bij zijn leerlingen was Dr. de Haan zeer geliefd. Het Comité van Graanhandelaren te Rotter dam heeft aan den minister van oeconomische zaken a.i. een adres gericht, waarin verzocht wordt, zoowel in het meer beperkte, doch daar om niet weinig gewichtige belang van de tal loos velen, die in den graanhandel alsnog werk vinden, als in het meer algemeene belang, dat er gelegen is in het behoud van zooveel van de basis van onze economische samenleving, als onder de tegenwoordige omstandigheden mo gelijk is, geen maatregelen te bevorderen, die verdere inkrimping van den graaninvoer ten gevolge kunnen hebben. In verband met den Poolsch Nationalen Feestdag (verjaardag van de constitutie van 1791) zijn op de Poolsche Legatie te Den Haag 70 kinderen van Poolsche mijnwerkers in Lim burg aangekomen. Er had een godsdienstoefe ning in de St. Jacobskerk plaats, waarna de Poolsche gezant te 's-Gravenhage een toe spraak hield. De kinderen brachten vervolgens aan den gezant en mevrouw Babinska 'n aubade, waarbij een reeks Poolsche liederen werden ge zongen. Daarna bood mevrouw Babinska den kinderen een maaltijd aan en bij hun vertrek naar Amsterdam, waar zij een bezoek zullen brengen aan het Poolsche Consulaat aldaar, nog boeken ten geschenke en versnaperingen op de reis. De kinderen droegen de nationale volks dracht en werden begeleid door den Poolschen pater Hoffmann M.S.P. uit Heerlen, aalmoeze nier der Poolsche mijnwerkers in Limburg en hun Poolschen leeraar, den heer Blaszczyk. De reis werd in autobussen gemaakt. In den nacht van 2 op 3 Mei logeerden dn kinderen in de Jeugdherberg „De Zeemeeuw" te Scheveningen. VOORVERKOOP KAARTEN OP OE BEKENDE PLAATSEN INFORMEERT NAAR DE EXTRA TREINEN. Bij de verkiezing in het moederhuis der Die naressen van den H. Geest te Steyl is tot nieu we generaal-overste benoemd moeder Regis, die reeds gedurende twaalf jaar lid geweest is van den generalen raad dezer congregatie. Als generaal-visiteuse heeft zij de Noord-Ameri- kaansche provincie en de negerstaties in Zuid- Amerika, in Oost-Azië: de Philippijnen, Japan en China bezocht. Het verafgelegen missiege bied, de provincie Kansoe in China bezocht zij per vliegmachine. Als generaal-assistente werd gekozen moeder Columba, vroeger generaal-overste. Tot de nieuw gekozen leden van den generalen raad behoort ook de eerw. zuster Epiphania, overste van de Ned. provincie te Baexem. De Crisis-Rundvee-Centrale vestigt er de aandacht van belanghebbenden op, dat het Crisis-Rundveebesluit 1934 binnen enkele da gen in werking zal treden. Ingevolge dit besluit zal het in voorraad heb ben of verhandelen van rundvee slechts zijn toegestaan aan diegenen, die als rundveehou ders zijn aangesloten bij, dan wel als rundvee- handelaars zijn erkend door een door den Mi nister van Economische Zaken aan te wijzen crisis-organisatie. Als zoodanig zullen de ge westelijke Rundvee-Oentrales worden aangewe zen. Ieder, die rundvee in voorraad wenscht te houden of te verhandelen, zal, voorzoover dit nog niet is geschied, bij een der Gewestelijke Rundvee-Oentrales moeten aanvragen, hetzij als veehouder, hetzij als erkend rundveehande laar te worden aangesloten. Als veehouder kun nen worden aangesloten personen, die gewoon zijn een of meer runderen in voorraad te heb ben ten behoeve van de uitoefening van hun landbouwbedrijf. Alle andere personen, die wenschen rundvee in voorraad te hebben of te verhandelen, zullen moeten aanvragen als erkend rundveehandelaar te worden aangeslo ten. De aanvrage zal moeten worden gericht tot de Gewestelijke Rundvee-Centrales, binnen welker werkgebied het bedrijf van den aan vrager is gevestigd. Op een bijeenkomst van de vereeniging van huis- en grondeig&iaren te Rotterdam heeft professor dr. N. J. Polak, hoogleeraar aan de Nederlandsche Handels Hoogeschool een rede gehouden over huurverlaging, haar oorzaken en haar consequenties. Aan het slot zijner rede zeide spr., als eeni ge saneerings-mogelijkheid devaluatie te zien. Hiermede bedoelde spr. niet inflatie, want hier tegen kan hij niet ernstig genoeg waarschu wen. Devaluatie moet komen door het invoe ren van een nieuwe goudgeldeenheid. Dat daarnaast nog de uiterste zuinigheid ge boden is, dat overheidsbudgetten niettemin slui tend behooren te zijn en huren, loonen en prij zen hun aanpassingsproces moeten voortzetten zette spr. voorts uiteen. De eenigen, die ernstig nadeel van devaluatie zullen ondervinden zijn de Nederlandsche be leggers en pensioentrekkers, die hun guldens in het buitenland verteren en de ouitenlan- ders, die uit wantrouwen voor hun eigen na tionale beleggingswaarden in den gulden zijn gevlucht. Aan die ongevraagde steunpilaren van ons veel te hooge prijsniveau, dat onze internationale bedrijven en onze binnenland- sche rust verstoort, hebben wij, besloot spre ker, geen verplichtingen. Omstreeks het midden der week had zich over Midden-Europa een zeer onstandvastige weerstoestand ontwikkeld, die weinig of geen aanknoopingspunten voor een betrouwbare weersverwachting opleverde. Donderdag lag na melijk een vrij uitgestrekte en vlakke depressie over Centraal-Europa, waarin, waarschijnlijk in verband met abnormaal hooge temperaturen in het Oosten en den koelen Noordoostelijken luchtstroom over het Noordzeegebied, uitge breide onweders vielen. Deze depressie moest zich volgens de geldende regels in Noordelijke richting verplaatsen. Zij deed dit ook en na derde daarmede meer en meer ons land, doch op zoodanige wijze, dat wij in haar Westelijke helft met den overwegend Noordelijken lucht stroom zouden blijven. Tot zoover zouden de daaruit voortvloeiende weersvooruitzichten vrij eenvoudig geweest zijn maar een complicatie werd veroorzaakt door de ontwikkeling van een met een hoofd depressie bij IJsland samenhangende secun daire ten Westen van Ierland, waarvan ver wacht kon worden, dat zij eveneens ons land zou naderen. Het is nu buitengewoon moeielijk de gevol- volgen te over- en te voorzien, die zullen voort vloeien uit de gecombineerde nadering van deze twee depressies. Niet onwaarschijnlijk is, dat de eerstgenoemende ongeveer een etmaal voor dat de andere dichtbij is gekomen, het veld heeft kunnen ruimen. In dit geval zou het weerverloop ongeveer het volgende zijn: Terug draaien van den wind door N. naar W. en vervolgens naar Zw. en Z., waarbij de tempe ratuur geleidelijk eerst betrekkelijk veel zou stijgen, daarna weer iets dalen. Dit alles is echter zeer onzeker. Voor zoover te overzien valt is de toevoer van koude lucht uit het Noordoosten thans afgesloten, waardoor in elk geval een mildere temperatuur verwacht kan worden. De voor uitzichten betreffende neerslag en bewolking zijn daarentegen buitengewoon onzeker voor de eerstvolgende dagen Bovendien is de algemeene weerstoestand in een wijde omgeving om ons land thans zoodanig (sterke temperatuurtegen- stellingen en onweerstoestanden), dat de weersstand voor Zondag een verrassende wen ding kan nemen. Zeer waarschijnlijk zal het weer tegen Zondag nog zeer veranderlijk en onbetrouwbaar zijn met over het algemeen toe nemende regenkansen. (Nadruk verboden). De Nederlandsche Varkenscentrale maakt be kend, dat met ingang van 6 Mei door haar de onderstaande prijzen zullen worden betaald voor het aan haar geleverde spek, afkomstig van var kens, geslacht na 5 Mei a.s. A. Spek, boven 28 kg. per strook zonder wang: 57 cent. B. Spek van 24 tot 27.9 kg., idem, 56 cent. C. van 18 tot 23.9 kg. idem 54. D. Van 13 tot 17.9 kg. idem 49 cent. G. Van 10 tot 12.9 per strook zonder wang en achterkinkel 50 ct. H. Spek van 8 tot 8 tot 9.9 per strook zonder wang en achterkinkel47 cent. I. Spek van 6 tot 7.9 kg. per strook zonder wang en achter kinkel 54 cent. Tevens deelt de Nederlandsche Varkenscentra le mede, dat met ingang van heden geen spek meer voor haar zal worden ingenomen door de firma A. Neyhof en Zn. te Wierden. IfiSteÏHli' Welk van onze 3 nieuwe merken (IRAK 35 et., BOUQUET 30 et., ELEGANT 25 ct.) zal het meest gekocht worden? Wie het juiste merk aanwijzen en in niet meer dan 100 woorden de meest lo gische redenen opgeven waar om dat merk No. 1 wordt (met de juiste volgorde der beide andere merken) ontvangen de onderstaande belooningen: 1 prijs van Fl. 1000.- 2 prijzen 250.- 5 100.- Inzendingen vóór 15 Mei Post bus 642, Amsterdam. In de Raadsvergadering van Roozendaal kwam bij de ingezonden stukken aan de orde een schrijven van wethouder Ridders, waarin hij den Raad verzoekt hem, indien de regeling van de wethouderspensioenen door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd, ontslag te willen verlee- nen als wethouder van sociale zaken. In de vorige raadsvergadering is echter, naar „Het Volk" herinnert, een sociaal-democrati sche motie van wantrouwen aangenomen, waar in den wethouder verzocht werd zijn ontslag aan te bieden. In dezelfde raadsvergadering kwam een voorstel van B. en W. ter tafel, regelende een verordening op de wethouderspensioenen. Wethouder Ridders legde de uitspraak van den raad naast zich neer en verzoekt nu ont slag om gezondheidsredenen, indien de verorde ning is toegestaan door Gedeputeerden. Over veertien dagen zal deze kwestie in de raadsvergadering behandeld worden. UTRECHT. Geslaagd voor het doet. examen rechtswetenschap de heer H. van de Poll. Véeartsenijkundig examen: de heer A. An- gelino. De minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen heeft le. bepaald, dat de eindexamens aan de B- afdeelingen der openbare hoogere burgerscho len met vijf-jarigen cursus en ingevolge arti kel 45 tredecies der middelbaar-onderwijswet aangewezen bijzondere hoogere burgerscholen met vijf-jarigen cursus, alsmede die der ge vormde A-afaeelingen aan de Rijks hoogere burgerscholen te Tiel, Wageningen, Zaltbommel, Gouda, Schiedam, Alkmaar) Velsen, Hoorn, Enkhuizen, Zierikzee, Goes, Vlissingen, Middel burg, Oostburg, Amersfoort, Harlingen, Zwolle, Assen, Winterswijk, Meppel en Venlo, dit Jaar zullen worden afgenomen op de in deze be schikking voor elke school aangegeven dagen; 2. aangewezen de navolgende deskundigen (gecommitteerden), met wier medewerking deze examens zullen worden afgenomen (zij zijn ge noemd in de volgorde, waarin de ondenvys- vakken in artikel 6 van het reglement op de eindexamens worden aangegeven I. B-afdeelingen van de afdeeling hoogere burgerschool van de lycea: A. bij de eindexamens van het Chr. lyceum te Zwolle op 18, 19 en 20 Juni; Gem. lyceum te Kampen op 21, 22 en 23 Juni; R.K. lyceum te Utrecht op 25, 26, 27 en 28 Juni; Gem. ly ceum voor meisje te Utrecht op 29 en 30 Juni; Chr. lyceum te Arnhem op 2, 3, 4 en 5 Juli; Baamsch lyceum te Baam op 6, 7, 8, 9, 10 en 11 Juli. Deskundigen: dr. C. B. Biezeno te Delft, be halve op 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10 en 11 Juli, waar op ir. W. H. L. Janssen van Ray te 's-Graven hage, als deskundige zal optreden; dr. A. H. W. Aten' te Hilversum; dr. A. J. de Sopper te Leiden. B. bij de eindexamens van het: Vrijz. Chr. lyceum te 's-Gravenhage op 28, 29 en 30 Juni en 2, 3, 4 en 5 Juli; R. K. lyceum voor meisjes en R. K. lyceum voor jongens te Roosendaal op 6, 7, 9 en 10 Juli; R. K. lyceum voor jon gens te Breda op 11 en 12 Juli; R. K. jyceum voor jongens te Tilburg op 13 en 14 Juli; Gem. lyceum te Eindhoven op 16 en 17 Juli; Lorentz lyceum te Eindhoven op 18 en 19 Juli; R. K. ly ceum voor jongens te 's-Hertogenboscn op 20 en 21 Juli; Deskundigen: dr. Ch. H. van Os, te 's-Gravenhage; ir. J. van den Berg, ts Delft; dr. W. J. Kühler, te Amsterdam. C. b(j de eindexamens van het: Gem. lyceum te Zaandam op 18, 19 en 20 Juni; Lyceum te Bussum op 21, 22 en 23 Juni; Chr. lyceum te Hilversum op 25, 26, 27, 28, 29 en 30 Juni; Theos. lyceum te Naarden op 2, 3 en 4 Juli; Chr. lyceum te Zeist op 5, 6, 7, 9, 10, 11 en 12 Juli; Deskundigen: ir. J. M. Rademaker, te Leiden; ir. F. Liebert, Den Helder; dr. A. Huls hof, te Utrecht. D. bij de eindexamens van het; Amster- damsch lyceum te Amsterdam op 18, 19, 20. 21, 22 en 23 Juni; Gem. lyceum voor meisjes te Amsterdam op 25, 26, 27 en 28 Juni; Herv. ly ceum te Amsterdam op 29 en 30 Juni en 2 en 3 Juli; Chr. lyceum te Haarlem op 4, 5, 6, 7 en 9 Juli; R.K. lyceum te Alkmaar op 10 en 11 Juli. Deskundigen: dr. S. C. Metjering te Zeist; dr. A. J. C. de Waal te 's-Gravenhage; mr. B. G. A. Smeets te Nijmegen. (Ingezonden Mededeeling) wanneer Gij voor het verkrijgen en behouden van een geregelden stoelgang Uw toevlucht tot neemt,, want deze hebben reeds vele jaren be wezen het deugdelijk beproefde middel voor dit doel te zijn. Werken prompt en zacht. Geen schadelijke nevenwerking. Doos 60 ct. - Bij Apothekers en Drogisten. Het is een bekend verschijnsel, dat in alle meestertournooien wit in verhouding meer par tijen wint dan zwart. Het voordeel van den voorzet blijkt in verband met de vergevorderde kennis van de openingstheorie geenszins fic tief te zijn. Des te opmerkelijker is het, dat de laatste partijen van den tweekamp om het we reldkampioenschap juist een tegengesteld beeld te zien geven. Achtereenvolgens zijn drie partijen door den zwart-speler gewonnen, iets wat uiterst zelden voorkomt in een match tusschen twee meesters en o.i. te danken is aan de buitengewone on bevangenheid, waarmede zoowel Aljechin als Bogoljubow spelen. Ondanks het groote belang van den strijd laten beide zich in op twijfel achtige of geheel onbekende variaties, waardoor de partijen natuurlijk des te interessanter worden. De twaalfde partij was er een staaltje van. Nadat de eerste acht zetten gelijk waren aan die van de tweede partij, welke Aljechin won met wit, koos de wereldkampioen, ondanks het behaalde succes, een andere voortzetting, waarop wij in onze analyses bij de tweede party reeds wezen, n.l. de z.g. Blumenfeld- variant van de Meraner-verdediging. Deze va riant staat bekend als zeer riskant voor beide partyen en voert tot onbekend terrein, met de ingewikkeldste complicaties, die zich in het Damegambiet kunnen voordoen. Zoodoende werd de party voor de openingstheorie byzonder belangwekkend en alleen de opening rechtvaar digt al een apart artikel, zoodat wy ons hier onder zullen beperken tot de noodzakelijkste op merkingen. Na een twintigtal zetten waren de kansen ongeveer gelijk; wit had een vrijpion op de b-lqn en aanvalskansen op den zwarten koning; zwart bezat een sterken vryen d-pion en be zette de diagonaal a8-hl. Onder opoffering van pion b5 wist wit den gevaarlqken Lb7 af te ruilen en later pion h6 te veroveren. Het spel werd toen waarlqk on gemeen fraai. Zwart deed een aanval op pion b2, wit dekte steeds op origineele wijze en rukte inmiddels met zyn vrijen h-pion op. Waar- schyniyk was dit minder goed, want zwart kreeg er een schuilplaats op h8 door voor zijn ko ning. Wit kreeg een aanval te verduren en moest om erger te voorkomen de dames ruilen, zyn pionnen waren echter inmiddels zwak gewor den en toen de party op den 40sten zet werd afgebroken, was de witte f-pion onhoudbaar ge worden. Het verloop was: Wit: Aljechin. Zwart: Bogoljubow. Meraner-variant: 1. d2-d4, Pg8-f6; 2. c2-c4, e7 -e6; 3. Pgl-f3, d7-d5; 4. Pbl-c3, c7-c6; 5. e2- e3, Fb8-d7; 6. Lfl-d3, d5xc4; 7. Ld3x c4, b7-b5; 8. Lc4-d3, a7-a6; 9. e3-e4 De zet van Blumenfeld. In de tweede party speelde Aljechin 9. 0-0, waarop c6-c5 volgde. Wit kwam in het voordeel en won. Het is des te lovenswaar diger, dat Aljechin nu toch iets anders pro beert. 9c6-c5; 10. e4-e5, c5xd4; 11. Pc3xb5Deze en de nu volgende zetten doen zeer vreemd aan en zijn op het eerste ge zicht niet te begrüpen. Zij zyn het resultaat van onderzoekingen, welker vermelding hier te ver zou voeren; 11Pd7xe5; 12. Pf3 xe5, a6xb5; 13. 0-0 Nadat men langen tyd byna automatisch 13. Ld3xb5t had gespeeld, bleek het dat de tekstzet kansrijker was; 13Dd8-d5; 14. Ddl-e2, Lc8-a6; 15. Lcl-g5, Lf8-e7; 16. a2- a4, 0-0. Het teruggeven van den pluspion is wel het meest safe. Nu staat de zwarte koning ten minste veilig. 17. a4xb5, La6-b7; 18. f2-f4, h7- h6; 19. Lg5-h4, Ta8xal; 20. Tflxal, Tot zoover zyn de theoretische vorschers ook gekomen. Byna elke zet rechtvaardigt een uit leg met varianten; bepalen wy ons echter liever tot de party, die eigenlyk pas nu goed en wel begint; 20Tf8-a8; 21. Tal-fl! Een zeer fijne zet, die een aanval dreigt, in geleid door f4-f5; 21Le7-c5. Wit -heeft thans tal van mogelykheden, b.v. 22. Lf6: gfb6:; 23. Fg4 of 22. Khl enz. Er zullen nog heel wat partyen gespeeld moeten worden, al vorens hier de waarheid blykt! 22. Fe5-c6 Wit wil vóór alles den druk langs de diagonaal b7-g2 opheffen; begrypelyk, want de witte da me is voortdurend aan de matdreiging op 92 gebonden Na 22. f5, ef5: 23. Lf5? Zou na- tuuriyk volgen. d3t met damewinst. 22 Lb7xc6; 23. b5xc6, Dd5xc6; 24. Lh4xf6, g7xf6. De zwarte koningsvleugel is nu verzwakt, maar zwart begint terecht een actie op de andere zyde en bekommert zich niet om pion h6; 25. De2-g4f, kg8-f8!; 26. Dg4-h5, Lc5-b6. Er dreig de o.m. Tel!; 27. Dh5xh6t, kf8-e7. Hier staat de koning veilig, terwyl wit tyd verliest met het weer concentreeren van zijn stukken; 28. Dh6-h5, Ta8-b8; 29. Dh5-e2; Lb6-a5; 30. h2- h4, Dc6-d6; 31. h4-h5. Deze manoeuvre blykt later van twyfelachtige waarde te zyn. De h-pion wordt zwak; 31Dd6-b4; 32. De2-c2 Dekt b2. Immers na 32 Db2:? volgt 33. Dc5t en 34. Da5: 32 f6-f5. Zeer juist. By ongelykkleurige raadshee- ren moet men zooveel mogelijk zyn pionnen op de kleur van den vyandeiyken looper bren gen, die daardoor in zyn bewegingen wordt be perkt, terwyl de eigen raadsheer meer ruimte krijgt. 33. Tfl-cl, ke7-d6; 34. Dc2-f2 Nu volgt na 34Db2: 35. Dh4t en daarna Tbl; 34kf6-g735. Tcl-dl Tegenaanval op d4; 35kg7-h8. Nu dreigt Db2:; 36. b2-b3 Een dekking, al even origineel als de zwarte koningswandeling. Na Db3 komt nu Dd4:f; 36Tb8-g8; 37. Ld3-c4 Aanval op d4; 37 Db4-c3; 38. kgl-fl 38. Dd4:t ging niet wegens 38Dd4:; 39. Td4:Lb6! 38La5-b6; 39. Df2-el, Dc3xelt; 40. Tdlxel, Tg8-g4. Afgebroken. Ondanks de ongelyke raadsheeren heeft zwart toch naar onze meening goede winstkansen. Immers de witte f-pion gaat (ook na het pion offer g2-g3) onherroepeiyk verloren. Na eenige voorbereiding is dan waarschynlyk e6-e5-e4 wel door te voeren, gevolgd door d4-d3. De zwarte vrypionnen staan dan op de goede kleur en zyn onweerstaanbaar. Het zal ons benieuwen, of Aljechin zich er uit redtl E. by de eindexamens van het: Nederl. ly ceum te 's-Gravenhage op 26, 27, 28, 29 en 30 Juni en 2 Juli; Gem. lyceum voor meisjes te 's-Gravenhage op 3, 4, 5 en 6 Juli; R.K. ly ceum te Haarlem od 7, 9, 10 en 11 Juli; R. K. lyceum te Bloemendaal op 12, 13, 14, 16, 17, 18, 19, 20 en 21 Juli. Deskundigen: dr. H. Hulshof te Haarlem; dr. J. Böeseken te Delft; ür. F. W. Stapel te 's-Gravenhage. F. bij de eindexamens van het: Gem. lyceum te 's-Gravenhage op 21, 22, 23, 25, 26, 27 en 28 Juni; R. K. lyceum voor meisjes te 's-Gra venhage op 29 en 30 Juni en 2 en 3 Juli' R. K. lyceum voor meisjes te Amsterdam op 4, 5 en 6 Juli; Rott. lyceum te Rotterdam op 9, 10, 11 en 12 Juli; R. K. lyceum voor metsjes te Rotterdam op 13 en 14 Juli. Deskundigen: dr. W. Nieuwenkamp te Amsterdam; dr. H. C. Redeke te Gouda; mevrouw M. M. A. Ver schuurSmits te Voorburg. G. by de eindexamens van het: R. K. lyceum te Oldenzaal on 28 en 29 Juni; Gem. lyceum te Enschede op 30 Juni en 2, 3, 4, 5, 6 en 7 Juli; Chr. lyceum te Zutphen op 9, 13 en 11 Juli; Chr. lyceum te Almelo op 12, 13 en 14 Juli; Chr. lyceum te Harderwijk op 16, 17 en 18 Juli; Deskundigen: J. van Andel, te 's-Gra- venhage; dr. Th. Strengere, te Utrecht; J Vis ser, te Amersfoort. B-afdeelingen van de hoogere burgerscholen: a bij de eindexamens van de: R.K. H.B.S. voor jongens te Heerlen op 28, 29, 30 Juni, 2 en 3 Juli' RK. H.B.S. voor jongens te Rolduc op 4, 5,' 6 en 7 Juli; R.K. H.B.S. voor jongens te Maastricht op 9, 10, 11 en 12 Juli; R.K. H.B.S. voor meisjes te Maastricht op 13, 14, 16 en 17 Juli; Gem. H.B.S. te Maastricht op 18, 19, 20 en 21 Juli. Deskundigen: dr. R. Weitzenböck, te Blaricum; dr. J. Roos, te Utrecht; dr. A. Desertine, te Arnhem; b. by1 de eindexamens van de: R.K. H.B.S. voor jongens te Sittard op 2, 3 en 4 Juli, R.K. H.B.S. voor meisjes te Heerlen op 5, 6, 7 en 9 Juli; Ryks H.B.S. te Roermond op 10 en 11 Juli; R.K. H.B.S. voor meisjes te Roermond op 12, 13 en 14 Juli; Rijks H.B.S. te Venlo op 16 en 17 Juli; R.K. H.B.S. te Helmond op 18 en 19 Juli; Rijks H.B.S. te Helmond op 20 en 21 Juli. Deskundigen: ir. J. C. Arkenhout Schok ker, te 's Gravenhage; dr. C. J. van Nieuwen- burg, te Delft; M. van der Weyst, te 's Her togenbosch c. by de eindexamens van de: Ryks H.B.S. te Bergen op Zoom op 29, 30 Juni, 2 en 3 Juli; R.K. H.B.S. te Bergen op Zoom op 4, 5, 6 en 7 Juli; Ryks H.B.S. te Breda, op 9, 10, 11, 12, 13 en 14 Juli; R.K. H.B.S. te Eindhoven, op 16, 17 en 18 Juli; Rijks H.B.S. te Tilburg, op 19, 20 en 21 Juli. Deskundigen: ir. C. Thoms, te Delft; dr. H. B. Dorgelo, te Delft; mr. G. J. van Brakel, te Arnhem; d. bij de eindexamens van de: R.K. H.B.S. (Canisiuscollege) te Nijmegen, op 26, 27, 28, 29 en 30 Juni; Gem. H.B.S. te Nijmegen, op 4, 5, 6, 7, 9 en 10 Juli; Gem. H.B.S. voor meisjes, te Nymegen, op 11, 12 en 13 Juli; R.K. H.B.S. te Oss, op 14, 16 en 17 Juli; Ryks H.B.S. te 's Hertogenbosch op 18, 19, 20 en 21 Juli. Des kundigen: di. J. H. A. ter Heerdt, te Vierakker by Zutphen; dr. G. J. van Oordt, te Utrecht; dr. P. C. Molhuysen, te 's Gravenhage. e. by de eindexamens van de: Gem. H.B.S. te Arnhem op 28, 29 en 30 Juni, 2, 3, 4, 5, 6 en 7 Juli; Gem. H.B.S. voor meisjes te Arnhem op 9 en 10 Juli; R.K. H.B.s/te Arnhem op 11, 12 en 13 Juli; Ryks H.B.S. te Tiel op 14, 16 en 17 Juli; Ryks H.B.S. te Zaltbommel op 18 en 19 Juli. Deskundigen: J. P. Enklaar, te Del den; dr. ir. P. Dingemans, te Delft; J. Coster, te Vlissingen; f. bij de eindexamens van de: Chr. H.B.S. te Apeldoorn op 28, 29 en 30 Juni; Gem. H.B.S. te Apeldoorn op 2, 3, 4, 5, 6 en 7 Juli; Gem. H.B.S. te Zutphen op 9, 10, 11, 12 en 13 Juli; Ryks H.B.S. te Winterswijk op 14 en 16 Juli; Rijks H.B.S. te Wageningen op 17, 18, 19, 20 en 21 Juli. Deskundigen: J. R. L. Collette te 's Gravenhage; dr. L. Seekles te Utrecht; G. H. Weustink te Haarlem; g. bij de eindexamens van de: Rijks H.B.S. te Middelburg op 20, 21, 22 en 23 Juni; Ryks H.B.S. te Vlissingen op 25, 26, 27, 28 en 29 Juni; Rijks H.B.S. te Goes op 30 Juni, 2, 3, 4 en 5 Juli; Ryks H.B.S. te Oostburg op 6, 7, 9 en 10 Juli; Ryks H.B.S. te Neuzen op 11, 12, 13 en 14 Juli. Deskundigen; dr. F. Schuh te 's Gra venhage; dr. E. Cohen te Utrcht; dr. H. A. J. van Swaay te 's Gravenhage; h. by de eindexamens van de: Gem. H.B.S. te Delft op 21, 22, 23, 25, 26, 27 en 28 Juni; 1ste gem. H.B.S. met 5-j. cursus, 's Gravendykwal, te Rotterdam op 29 30 Juni, 2, 3, 4, 5 en 6 Juli; Rijks H.B.S. te Gorinchem op 7, 9, 10 en 11 Juli; Ryks H.B.S. te Zierikzee op 12, 13 en 14 Juli. Deskundigen: D. Laverman te 's Gra venhage; dr. P. E. Verkade te Rotterdam; en tot diens plaatsvervanger: dr. J. van der Lee te Schiebroek; dr. H. E. Greve te 's Graven hage; i. by de eindexamens van de: H.B.S. voor meisjes, Mecklenburglaan, te Rotterdam op 20, 21, 22 en 23 Juni; Ryks H.B.S. te Brielle op 25, 26, 27, 28, 29 en 30 Juni; Ryks H.B.S. te Schie dam op 2, 3, 4, 5, 6, 7 en 9 Juli; Rijks H.B.S. te Gouda op 10, 11, 12, 13 en 14 Juli. Deskundigen: dr. N. H. Kolkmeijer, te De Bilt; dr. D. de Lange, te Utrecht; dr. J. F. Krop te Rotter dam. j. bij de eindexamens van de: 3e gem. H.B.S. met 5-j. cursus, Beeklaan, te 's Gravenhage op 20, 21, 22, 23, 25, 26, 27, 29, 30 Juni en 2, 3 en 4 Juli; R.K. H.B.S., Oostduinlaan, te 's Graven hage op 5, 6, 7, 9, 10, 11 en 12 Juli. Deskundi gen: J.' O. Kolkmeyer, te 's Gravenhage; dr. ir. H. van der Veen, te 's Gravenhage; dr. Z. Stokvis, te 's Gravenhage. k. bij de eindexamens van de: 4de gem. H.B.S. met 5-j. cursus, Bergsingel, te Rotter dam op 18, 19, 20 21 en 22 Juni; 3de gem. H.B.S. met 5-j. cursus, Afrikaanderplein, te Rotterdam op 23, 25 26, 27, 28, 29, 30 Juni en 2 en 3 Juli; Gem. H.B.S. te Dordrecht op 7, 9, 10, 11, 12, 13 en 14 Juli. Deskundigen: ir. H. C. Volkers, te Delft; dr. J. Coops, te Amsterdam; dr. A. F. Kr uil, te Arnhem; 1. by de eindexamens van de: Ryks H.B.S. te Oud-Beyerland op 19 en 29 Juni; 6de gem. H.B.S., Nieuwe Duinweg, te 's Gravenhage op 21, 22, 23, 25, 26, 27, 28, 29 en 30 Juni; 2de Chr. H.B.S., Oranjeboomstraat 306, te Rotter dam op 4, 5, 6 en 7 Juli; Bijz. H.B.S. te Woer den op 9, 10, 11, 12 en 13 Juli. Deskundigen: W. Tinkelenberg te Hilversum; dr. ir. A. M. de Wild te 's Gravenhage; dr. J. de Zwaan te Leiden; m. by de eindexamens van de: Chr. H.B.S. te Dordrecht op 19, 20, 21, 22 en 23 Juni; R.K. H.B.S., Beukelsdyk, te Rotterdam op 27, 28, 29, 30 Juni en 2 Juli; Ryks H.B.S. te Middelharnis op 4, 5 en 6 Juli; Byz. H.B.S. te Voorschoten op 7, 9, 10, 11, 12, 13 en 14 Juli. Deskundigen: mevr. dr. H. B. van Bilderbeek van Meurs, te Dordrecht; dr. C. Lakeman, te Heemstede; dr. W. Leendertz, te Rotterdam; n. by de eindexamens van de: R.K. H.B.S. te Leiden op 19, 20, 21 22 en 23 Juni; 2de gem. H.B.S. met 5-j. cursus, Stadhouderslaan, te 's Gravenhage op 25, 26, 27, 28, 29 en 30 Juni en 2, 3 en 4 Juli; 2de gem. H.B.S. met 5-j. cursus, Libanonstraat, te Rotterdam op 5, 6, 7, 9, 10, 11 en 12 Juli. Deskundigen: dr. ir. C. B. Barto, te 's Gravenhage; dr. Th. Figee, te 's Gravenhage; ds. G. J. W. Oldeman, te Delft; o. bij de eindexamens van de: Chr. H.B.S. te Alphen a'.d. Rijn op 19, 20, 21, 22 Juni; Gem. H.B.S. te Leiden op 23, 25, 26, 27, 28, 29, 30 Juni en 2 en 3 Juli; 1ste Chr. H.B.S., Hene gouwerplein, te Rotterdam op 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12 en 13 Juli. Deskundigen: O. Gunning, te Velp (by Arnhem); dr. W. E. van Wijk, te 's Gravenhage; dr. L. W. A. M. Lasonder, te 's Gravenhage. Naar het Nederlandsche weekblad voor Krui denierswaren verneemt, is namens de regeering ter kennis van de conserven-fabrikanten ge bracht, dat voortaan alle bussen voor groenten- conserven moeten zyn voorzien van een den fa brikant toegewezen slagletter, terwyl alle etiket, ten den naam van den fabrikant moeten dragen. Tevens zyn uniforme benamingen voor den inhoud vastgesteld met normen, waaraan de in houd moet voldoen. De fabricage moet zich be palen tot de in 1933 vervaardigde producten, ter wyl alleen een normale uitbreiding der productie is toegestaan. BATAVIA, 4 Mei (ANETA). Mede doordat minister Colyn nu niet naar Indië is gegaan, zal Ir. E. P. Wellenstein, directeur van het Depar tement van Economische Zaken, op 23 Mei a.s. voor een bespreking van de economische sit- uati en de landspolitiek naar Nederland vliegen. De heer Wellenstein zal na vijf weken terug- keeren. Het tinvraagstuk heeft de speciale aandacht, in verband waarmede de heer J. H. van Ket- wich, hoofd van het Verkoopkantoor voor 's Lands Mynbouwproducten te Batavia, deze reis zal meemaken. Gedurende de eerste weken zal dus de heer Wellenstein niet kunnen deelnemen aan de on derhandelingen met de Japansche handelsde1- gatie te Batavia. BATAVIA, 3 Mei (Aneta) De Kon. Ned. Indische Vereeniging voor Luchtvaart besloot wegens hun belangrijke verrichtingen in het belang van de bevordering van de burger luchtvaart in Ned-Indië de gouden medaille der vereeniging toe te kennen aan de heeren generaal Snijders en S. van Zalinge. De heer dr. Groeneveld Meyer, die 16 Mei met de „Indrapoera" naar Nederland vertrekt, zal deze medailles, als bestuurslid van ge noemde vereeniging, persoonlijk uitreiken De heer mr. G. C. Byleveld, rechter in de Arrondissementsrechtbank te Almelo, komt voor op de door de Arrondissementsrechtbank te Utrecht opgemaakte lyst van aanbeveling ter vervulling van de vacature van rechter in haar college. 3 Mei opgegeven door v. d. Graaf en Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties). 2 Mei: De nalatenschap van wijlen A. Hoorn, gehandeld hebbende in groenten en fruit, laatst gewoond hebbende te Amsterdam, Jac. Obrecht- straat 9. D. Jansen, bakker, Hilversum, 2e Nieuwstraat 16 huis. J. B. J. Meijer, Amsterdam, Stadionplein 35. Fa. F. H. H. Monden, Amsterdam, Mercator- straat I41huis en hare individueele leden F. H. H. Monden, Lijnbaansgracht 243 en G. G. Mon den, van Spilbergenstraat 160, Amsterdam. C. F. Nöggerath, filmoperateur, Amsterdam, 3e Helmersstraat 31boven. J. A. Overman, kruidenier, Bussum, Godelinde straat 1. 3 Mei: J. C. Ettema, bouwkundig opzichter, Hil versum, Ruitersweg 111. 2 Mei: H. van Essen Bzn., kippenhouder, Bar- neveld, Nijkerkerweg 27. A. J. de Rijk, bloembollenhandelaar, Vleuten. Z. de Graaf Zzn., caféhouder, Spakenburg <- Bunschoten. W. Th. Vermeulen, wed. J. H. C. Smit, Groene- kan gem. Maartensdijk, Utrechtscheweg 251. J. Tieland, de Bilt, Hessenweg 293 A. A. v. d. Heuvel, landbouwer, Vinkeveen. J. H. Nahuysen, Utrecht, W. Barentzstraat 38. Opgeheven wegens gebrek aan actief de fail lissementen van: C. van Bochove, Nieuw Beyerland. A. Bos, Sliedrecht. Mathilda J. H. Ostendorf, Am sterdam. H. J. v. d. Assem, Amsterdam. N.V. Het Amstelhuis, Hilversum. H. J. Vieijra, Am sterdam. A. F. Pennings, Amsterdam. J. I. Steelink, Amsterdam. H. Sirach, Hilversum. N.V. Hollandsche Mij. voor Industrie, Handei en Verzekering, Utrecht. J. Holm, zich noe mende H. Holm, Utrecht. A. Daalhuizen, Jtw. phaas, Wilhelminastraat 57. J. van Oostrum, grossier in fruit. Utrecht, Croeselaan 163. J. van Dorresteyn, schilder en behanger, Soest- dijk. Spoorstraat 5. R. Venema, Amsterdam, A. N. J. Spiekerman, Amsterdam. C. m. Buddingh, Amsterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9