FINANCIEN Liberaal inzicht RA DIO-PR OGRA MM A Naar de Passiespelen te Oberammergau MARKTEN Dagfilm ZATERDAG 5 MEI 1934 De loonen omlaag! Zondag 6 Mei 1934 Maandag 7 Mei 1934 De missie wedstrijd Limburg-Den Bosch Rede van mr. W. C. Wendelaar op de algemeene vergadering van den Vrijheidsbond Restaurant DORRIUS Tegen autarkie Begrijpelijk verschil van inzicht Tegen N.S.B. en S.D.A.P. Onverdiend STEUNNORMEN IN GROOTE STEDEN Conferentie uitgesteld EEN NIEUW TOONEELSPEL Van Jacques Schreurs M.S.C. HULDIGING WILLEM KLOOS Ten huize van Antoon van Welie DE DIESELTREINEN Verhoogde bezoldiging van bestuurders LIEPMANN WIL TERUG KOMEN „In rust en vrede leven" Academische examens ONDER DEN TREIN GEDOOD PROCEDEERENDE ERFGOOIERS Besprekingen over handels betrekkingen VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS WIJ De postvluchten De „Havik" is op de uitreis te Bandoeng ge land. ONDERZEEBOOT AANGE VAREN Behandeling voor den Marineraad NA DE RELLETJES Communisten te Rotterdam gearresteerd UTRECHT Wijzigingen I.V.C.B.-programma voor Zondag BORSTKAS INGEDRUKT Vrijdagmorgen reed de 22-jarige dienstbode mej. v. d. V. te Berlicum (N. Br.) per rywiel een zystraat in. zy merkte te laat dat een paard en wagen naderden. Het meisje botste tegen den wagen op en kwam zeer ongelukkig terecht. Eén der boomen van den wagen drong haar in de borst. Met ingedrukte borstkas werd de ongelukkige opgenomen. Een yiings ontboden geneesheer achtte haar toestand zoo ernstig, dat zy onmid- deliyk van de H, Sacramenten der Stervenden moest worden voorzien. Samenstelling der elftallen PAARDENSPORT INT. RUITERTOURNOOI TE ROME De Duitschers op de tweede plaats De duizend guineas ATHLETIEK A. Kaan ernstig ongesteld LAWNTENNIS INT. KAMPIOENSCHAPPEN VAN ENGELAND Crawford en Perry in de finale By de internationale kampioenschappen van Engeland op harde banen sloeg Crawford in de demi-finale Quist met 75, 64, 36 en 62; Perry sloeg Kirby met 75, 61, 63. In het dames-enkelspel waren de uitslagen: demi-finale: Miss Round slaat miss Stammers 61, 64; Miss Scriven slaat miss Nuthall 8—6, 6—2. MOTORSPORT Grasbaanrenners geschorst Na de publicatie van het jaarverslag van de Nievelt Goudriaan werden eenige vrach ten voor hout met de Witte Zee afgesloten. Met inbegrip van de schepen, die in verband hiermede in de vaart worden gebracht, zal ruim 75 pCt. van de vloot werkende zijn. Voor hoelang valt niet te zeggen. De Assam-Theeonderneming zal evenals het vorig jaar het dividend over 1933 pas- seeren De Rotterd. Cultuur Mij. zal een dividend voorstellen van 12 pCt. tegen 22 pCt. het vorig jaar. Naar de directie van de Aku te Arnhem besloten heeft, zal door een andere regeling van den werktijd 250 nieuw aan te nemen personeel werk worden verschaft. De Zon- dagsarbeid wordt belangrijk uitgebreid en zal zoodanig worden geregeld, dat voor ieder kerkbezoek mogelijk is. Vermoedelijk zul len twee vrije Zondagen in elke maand wor den vastgesteld, terwijl de werktijd van 46 tot 42 uur per week verkort wordt. Deze plannen worden door de bittere noodzaak veroorzaakt, vooral omdat de Nederl. kunst zijde-industrie in den export-afzet moet concurreeren met Engeland, Italië en voor al met Japan, waar de kostprijs lager is dan hier te lande en waar de Zondagsdienst reeds is ingevoerd. Ten einde een handelsoorlog te voorko men, verluidt, dat Amerika en Japan over eengekomen zijn tot een „gentlemen agree ment". De Belgische minister heeft de overeen komst van de tin-producenten in Belgisch- Congo met het internationaal Kartel onder- teekend. Roosevelt hield een rede, waarin hij ver klaarde, dat het eindelijk tijd wordt, om niet langer over ongunstige tijden te spre ken en gaf te kennen, veel vertrouwen te hebben in de medewerking van de Ameri- kaansche Kamer van Koophandel. Inzake de transfer-conferentie wordt het grootste stilzwijgen bewaard. Men is te Berlijn van oordeel, dat het zwijgen den deelnemers eer aandoet en als een vooruit gang is te begroeten, wanneer men zich de vele conferenties der laatste jaren met haar door al te bereidwillig gegeven persinforma ties verhitte atmosfeer herinnert. Juist deze discretie maakt 't den wachtenden moge lijk pogingen te doen, om klaarheid te ver krijgen over de verschillende wegen, die voor de conferentie mogelijk zijn. Het Duitsch Rijksbureau voor deviezen- controle besloot voor buitenlandsche beta lingen in het goederenverkeer van 4 Mei af slechts deviezen tot 25 pCt. van het basis bedrag toe te wijzen. Het percentage be droeg tot nu toe 35 pCt. Voor rembourscre- dieten wordt 50 pCt. toegestaan. De Duitsche Rijksinkomsten aan belas tingen, invoerrechten en accijnzen zijn in Maart M. 10.5 millioen hooger geweest dan in Maart 1933 n.l. M. 578.8 mill, tegen M. 568.3 millioen. De tekst van het rubber-restrictieplan werd gisteren door de Rubber Growers As sociation gepubliceerd. Aan de betrokken regeeringen wordt verzocht, overtreding dfr bepalingen o.a., door smokkelarij, ontdui king van het aanplant-verbod, streng te straffen. Een internationale rubber-rege ling scommissie zal worden benoemd, waar van Nederl. Indië 5 der 17 zetels zal krijgen. De commissie tot hervorming van het Fransche belastingstelsel heeft haar arbeid begonnen en zal deze vóór 15 Mei a.s. be ëindigen. Men bevestigt, dat de regeering zou overwegen de inkomstenbelasting te verlagen. Het aangekondigd bezoek van den direc teur van het Fransche ministerie van Ko loniën aan Mexico-City wordt in verband gebracht met een aanbod van een Fransch syndicaat, om een leening aan de Mexi- caansche regeering te vérstrekken in ruil van petroleum-concessies. Australië overweegt met verschillende Europeesche landen handelsovereenkom sten te sluiten. Verschillende plannen zul len bij het parlement in behandeling wor den genomen. Het Huis van Afgevaardigden heeft de beurs-contrólewet aangenomen en thans wordt de behandeling van den Senaat af gewacht. De Amerikaansche Jcatoenprijzen zijn stijgende in verband met de minder gunsti ge oogstberichten. De presidenten van de Amerikaansche goederenmarkten verzetten zich tegen de wet van onmiddellijke staats-contröle. Het ontwerp voorziet in het instellen van een raad, die bevoegd zal zijn verschillende voorschriften aan te geven, in het bijzonder, wat het beperken van termijn-posities be treft. De Amerikaansche Kamer van Koophan del raamt de automobiel-productie in April op 269.000 wagens hetgeen 92 pCt. hooger is dan in April 1933. De productie steeg de eerste vier maanden met 88 pCt. tot 814.000 wagens. De Amerikaansche wagonladingen zijn de afgeloopen week met 19.000 tot 608.000 wagons gestegen. De netto-winst van de United Gas be droeg in het eerste kwartaal 032 tegen 033 per aandeel het vorig jaar. Te New-York verwacht men, dat de re geering de volgende week tot een uitgifte zal overgaan op langen termijn groot 3.5 milliard en 3 1/8 pCt. rentende, ter fundee ring van een belangrijk deel van de schul den op korten termijn en ter aflossing van de 4 1/4 pCt. vrijheidsleening, De Koninklijke Mij. „De Schelde" zal ook over 1933 het dividend passeeren. In 1930 werd voor het laatst een dividend uitge keerd van 6/2 pCt. Binnenkort zal de 5*4 pCt. obligatiele ning der Lever's Zeep Mij. aflosbaar wor den gesteld. Bij de uitgifte van een nieuwe 4Y2 pCt. leening zal aan de houders der SV2 pCt. obligaties recht van voorkeur wor den toegekend. Volgens „Ag. Econ. en Fin." stellen de resultaten van de „Kilo Moto" over 1933, de mij in staat in het geheel fr. 20.37 mil. winst uit te keeren. Hiervan zal fr. 8.09 mil. 7 an aandeelhouders en houders van winstbewijzen en fr. 12.28 mil. aan de Con- go-kolonie worden uitgekeerd. N.Z Voorburgwal b h Spui, A dam PLATS DU JOUR EN a LA CARTE Hedenmiddag is te Nijmegen de algemeene vergadering gehouden van de liberale Staats party „De Vrijheidsbond." De nieuwe voorzitter mr. W. C. Wendelaar, heeft deze bijeenkomst geopend met een rede, waaraan wy het volgende ontleenen: Allereerst herdacht spr. het overhjden van H. M. de Koningin-Moeder, terwijl besloten werd een telegram te richten aan H M. de Koningin cm uiting te geven aan de gevoe lens van meeleven met dit verlies voor de koninklijke familie. Om verbetering te brengen in den nog steeds slechten economlschen toestand acht spr. het noodig zoo krachtig en zoo snel mogeiyk werk zaam te zijn, allereerst op internationaal ter rein. wy Nederlanders, kunnen niet genoeg her halen, dat internationale samenwerking ver- eischt wordt om uit de moeilijkheden te ge raken; wij moeten dus, niettegenstaande ae veelal teleurstellende resultaten, den Volken bond biyven steunen alsmede alle mogehjke andere vereenigingen, welke internationale samenwerking bevorderen. Vervolgens is het noodzakeiyk zich te kee- ren tegen elke neiging tot autarkie. Het is een bespotting van de ontwikkeling van de ge- meenschappeiyke belangen der menschen,'van de verbetering van de internationale verkeers middelen, om nu plotseling terug te keeren tot een systeem, dat noodgedwongen moest worden gevolgd in een tijd, toen de verkeers middelen internationale uitwisseling van goe deren nog niet mogeiyk maakten. Dn in de derde plaats is het dringend nood zakelijk, dat wy ons in ons land op een een voudiger levenspeil instellen. wy moeten komen tot een afsnyding van de toppen der loonen, welke liggen boven het ni veau in de ons omringende landen. En daar naast zullen vele rykeren meer dan tot dus verre zich van hun plicht bewust moeten worden, dat het deelgenootschap aan een ge meenschap de verplichting opjegt om de moei- ïykheden gezameniyk te dragen. Als men niet spoedig op eenigerlei wyze tot een oplossing komt, dan zal ons land meer en meer verarmen, steeds meer bedrijven zullen moeten stoppen, omdat we de concurrentie met het buitenland niet langer kunnen vol houden; de koopkracht zal verder en verder dalen en de werkloosheid steeds meer toene men. Dat loopt na korter of langer tyd onver- mydelijs dit op het Staatsbankroet in welken vorm dan ook. De liberalen zullen het, aldus spr., tot in den treure herhalen: Wie de loonen hooger houdt dan oeconomisch verantwoord is, handelt daar mede niet in het belang van den arbeider in het algemeen, maar handelt er juist tegenin, immers hij kweekt werkloosheid, wy zullen dat herhalen net zoo lang, tot de arbeiders zed zullen begrijpen, wie hun ware vrienden zyn. Laten anderen stryden voor hooge loonen zon der werk; wy vechten voor werk met het hoogst mogeiyke loon. By haar optreden heeft de Regeering ver klaard, dat zy het voornemen had de gezags verhoudingen van den Staat in goede banen terug te voeren. Op dit gebied kunnen wy met genoegen vaststellen, dat de Regeering goed werk heeft gedaan, gesteun trouwens door het Parlement. Erkennen wy dus dankbaar wat de Regee ring tot nandhaving, tot herstel van het ge zag gedaan heeft, dan ryzen toch wel twee vragen: Wat Deteekent het rapport-Idenburg en waartoe zal het leiden? Het oogenblik voor een vermindering van de defensiebegrooting ïykt spr. thans slecht geko zen. En verder: Hoe staat het met den geest op de vloot? Zou het nu reeds weer geheel in orde zyn? In het verband van de gezangshandhaving maakte spr. voorts eenige opmerkingen over de N.S.B. en over de S.D.A.F. De Vryheidsbond heeft in het algeloopen jaar krachtig stelling genomen tegen de N.S.B. Dat sproot voort uit tweeërlei overweging. In de eerste plaats uit deze principieele overwe ging, dat deze beweging naar zyn meening uit haren aard revolutionnair is. Maar voorts uit deze andere overweging, dat de N. S. B. een geheel ander doel nasrteeft dan de gewone politieke partyen; ze deelt een en ander slechts met de communisten. De ge wone partyen n.l. begrypen alle, dat een volk nu eenmaal niet geiyk denkt, dat er verschil lende stroonlngen onder een volk zyn, welke gerespecteerd dienen te worden. Maar wanneer de NJ3.B. aan het roer zou komen, dan gaat zy over tot de volledige uitroeiing van de an dere partyen. Sprekend over het Congres der S.DA..P. te Utrecht merkte mr Wendelaar op, dat dit zich in een richting bewoog, welke de liberalen waardeeren kunnen. Maar woorden alleen be duiden zoo weinig. In dit verband laakte spr. een uitlating van mr. Oosellng, die door het sleutelgat de uiter ste noodzaak probeerde te bespieden. Dit is een gecoquetteer van den voorzitter den R. K. Staatsparty met de S.D.A.P., dat, volgens spr., beter achterwege ware gebleven. Enkele opmerkingen makend over het on- derwys, verlangde spr., dat de bezuiniging by het lager onderwys niet eenzydig op het open baar onderwys wordt toegepast; de situatie wordt langzamerhand zóó, dat thans de voor standers van openbaar onderwys moeten gaan vragen om geiykstelling. En vervolgens bren gen de bepalingen omtrent klassesplitsing by het middelbaar- en voorbereidend-hooger on derwijs het gevaar mede. dat er klassen ge vormd moeten worden, welke toch waariyk te groot zqn. En of de bezuiniging op het hoo ger onderwys wel in een aannemelyke rich ting gaat? Daarover loopen vreemde geruch ten. Met een opwekking tot de leden besloot mr Wendelaar zyn openingsrede. Geslaagd; cand.-ex. klassieke letteren mej. C. de Brauw. Geslaagd artsexamen eerste gedeelte, de heer P. Bremer. Bevorderd tot arts, de heer H. Reedyk. Cand.-examen Indisch recht, de heer A. J. Winsser. De samenkomst tusschen den Minister van Sociale Zaken en den wethouder van Finan ciën en van Sociale Zaken der vier groote ge meenten, welke tegen 5 Mei beraamd werd, is met het oog op enkele voorbereidende werk zaamheden tot 12 Mei uitgesteld. Dit jaar herdacht de Abdy van Beme be halve haar 800-jarig ononderbroken voortbe staan ook het feit, dat de stichter der Orde, waartoe het klooster behoort, 800 jaar is over leden. De Prelaat van Berne, Mgr. H. A. Stöcker, heeft gemeend den H. Norbertus, die tevens van Nederlandschen bloede was, te moeten eeren, met den offergeest van den heilige meer en beter onder zyn landgenooten te doen kennen. De bekende schrüver, pater Jacques Schreurs M. S. C.. werd onmiddellijk bereid gevonden, hiertoe een tooneelspel te dicht in vyf bedry- ven, dat tot titel draagt: Norbert van Gennep Een pelgrim op aarde. Dit tooneelspel zal nog dezen zomer op de Gymnasium der Abdy wor den opgevoerd. Het huldigingscomité Willem Kloos verzoekt, teneinde vergissingen te voorkomen, er nog eens de aandacht op te vestigen, dat Willem Kloos op Zondag 6 Mei a.s. van h&lf 4 tot zes uur vrienden en belangstelldenden zal ontvan gen ten huize van Antoon van Welie, Wilhel- minastraat, ingang 2d, te 's Gravenhage. Onder zeer groote publieke belangstelling ar riveerde Vrijdagmiddag om ongeveer één uur de Diesel-electrische trein aan het starion te Maastricht. De trein was in dubbel formaat, n.l. vyf tweede klas wagens met machine. Om 2.05 vertrok hy weder naar Amsterdam. De mogeiykheid van een vaste iyn Maas trichtAmsterdam is, naar we vernemen, niet buitengesloten. Naar aanleiaing van de besprekingen van de vakorganisaties met den Personeelraad heeft naar het „Leidsch Dagblad" verneemt, de di rectie der Ned. Spoorwegen op verzoek van den Personeelraad de aanvangsbezoldiging van de wagenbestuurders der Diesel Electrische treinen gezien de verantwoordeiykheid verhoogd. Deze extra-verhooging zal slechts binnen de grenzen van de aan de betrekking van wagen bestuurder verbonden maximum bezoldiging ge geven worden. Op het verzoek om aan de wa genvoerders de maximale bezoldiging volgens loonschaal 7 toe te kennen, werd door de di rectie afwyzend beschikt. Zooals bekend veroordeelde de politierechter te Amsterdam den Duitschen schrijver Heinz Liepmann tot een maand gevangenisstraf, we gens 'n zinsnede over President von Hinden burg in zyn boek „Das Vaterland" en werd hy daarna over de Belgische grens uitgewezen. De heer Liepmann is daarop naar Parijs terugge keerd. Naar wy vernemen, heeft de Duitsche schrij ver thans uit Parijs een persooniyk schryven gezonden aan Minister-President Oolijn, waarin hy dezen verzoekt „In naam van do gerechtig heid en van het vernuft" het besluV tot uit wijzing in te trekken of tot een bepaalden tyd te beperken. In den brief betoogt de heer Liep mann uitvoerig, dat i.y zich niet met de politiek in Nederland heeft bemoeid, noch zich daarin zal mengen. Hy is geen politicus, doch een schryver. „Ik doe dit verzoek niet voor my alleen, ik persooniyk wil niet anders, dan in het land, dat ik liefheb, in rust en vrede vsn myn letterkundigen arbeid leven en ik wil niet de aanleiding geweest zyn, dat het intellect der wereld Nederland in de toekomst vreest en mydt". LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de genees kunde, op proefschrift getiteld: „Een methode om in Vivo het kalkgehalte van het beenstelsel te bepalen", de heer A. W. Endtz, geboren te Boskoop. Hedenochtend om negen uur is op den on- bewaakten overweg v. d. spooriyn 's-Hertogen- boschNymegen aan de Kromstraat te Oss zekere M. v. d. O door een passeerenden trein aangereden en op slag gedood. Mr. M. G. Th. de Kort en F. Oldewelt, die optreden voor de 200 erfgooiers, die nog op de ïyst 1933 van Stand en Lande wenschen ge plaatst te worden, zullen in beroep gaan van het vonnis van de Rechtbank te Amsterdam, waarbij deze eisch niet ontvankeiyk werd ver klaard. 3 Mei is te Madrid aangekomen mr. J. H. de Mon van Otterioo, referendaris van het De partement van Economische Zaken, om deel te nemen aan de besprekingen, welke gevoerd worden tusschen de Nederlandsche en Spaan- sche delegaties ter regeling van de handels betrekkingen. HUIZEN, 1875 M. NCRV 8.30 Mor genwijding KRO 9.30 Hoogmis uit de St. Martlnuskerk te Groningen 11.00 Gramofoonmuziek 12.15 Kro-orkest o. 1. v. Mar. van 't Woud 1.00 ,.De Gilden". D. J. v. d. Ven: „De a.s. glldedagen te St. Hubert" 1.20 Verv. concert 1.45 Gra mofoonmuziek 2.00 Godsdienstonder richt voor ouderen door D. Bont 2 30 Gramofoonmuziek 4.00 Ziekenlof uit Bloemendaal NCRV 5 00 Evangelisatie toespraak voor de in Holland wonende Hongaren door Sandor Joó, afgew. door gramofoonmuziek 5.45 Orgelspel door F. D. v. Wijck 6.00 Kerkdienst uit de Geref. Kerk te Leiderdorp KRO 7.45 Voetbal uitslagen van de R.K.F. 7.50 P. J. Th. Dieges: „Tien jaren Katholiek toerisme" -8.15 Kro-orkest o. 1. v. Mar. v. 't Woud 9.00 Vaz Dias 9.05 Mannenkwartier- tje door Henri Eerens 9.20 Orkest 9.50 Plet Bosch' gemengd koor o. 1. v. Rob Gevers 10.15 Vaz Dias 10.20 Gramo foonmuziek 10.40 Epiloog door het kleine koor o. 1. v. Jos. H. Plekkers 11.00 Slui ting. HILVERSUM, 301 M. VARA 9.00 Postduivenber. en voetbalmededeelingen 9.03 Tuinbouwhalfuurtje d. S. S. Lantinga 9.30 Orgelspel door Joh. Jong AVRO 12.00 Kovacs Lajos en zijn orkest 2.00 Boekenhalfuurtje. Anth. Donker bespreekt Oriënt-express van A. v. Doolaard 2.30 Pianorecital door Thomas Thomassen 3.00 Concert door het omroeporkest o. 1. v. Nico Treep 4.00 Muziek uit de kaar- senstad. Zang door de Gem, Zangver. „Ex celsior" te Gouda o. 1. v. G. Leenders 4.20 Waar het leder rolt. Sportuitslagen van Vaz Dias. Enkele spelmomenten KFC— Ajax door H. Hollander VARA 5.30 Gra mofoonmuziek 5.40 Voetbal van den dag. C. J. Groothof geeft een verslag van den wedstrijd HeraclesWillem II AVRO 8.00 Vaz Dias 8.15 Aansluiting met het Concertgebouw te Amsterdam. Concertge bouworkest o. 1. v. dr. W. Mengelberg. Beethoven-cyclus. Solist Louis Zimmer man 9.25 Radiojournaal 9.40 Om roeporkest o. 1. v. N. Treep. Miliza Korjus, sopraan 11.00 Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. LUXEMBURG, 1304 M. 5.00 Concert (Engelsche dag) 8.45 Engelsch gramo- foonplatenconcert 9.30 Concert 10.00 Gevarieerd gramofoonplatenconcert 10.30 Dansmuziek. BRUSSEL, 484 M. 9.20 Concert o. 1. V. Martin Lussens 11.15 Populair concert o. 1. v. Karei Walpot 12.30 André Fel- leman's orkest 4.20 Populair concert 9.30 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 M. 12.30 Populair con cert o. 1. v. Karei Walpot 4.20 Dansmu ziek 6.35 Omroepsymphonie-orkest o. 1. v. Arthur Meulemans 8.20 Populair con cert o. 1. v. Karei Walpot 9.30 Dansmu ziek. KALUNDBORG, 1261 M. 2.20 Gramo foonmuziek 7.35 Omroeporkest o. 1. V. Fritz Mahler 9.05 Cello dor Otto Liltz- hofft 9.30 Omroeporkest o. 1. v. Frits Mahler 10.20 Dansmuziek. BERLIJN, 357 M. 3.50 Concert o. 1. V. Willy Hahn 6.10 Populair concert O. 1. v. Willy Steiner 9.50 Waldemar Hass en zijn orkest. HAMBURG, 332 M. 12.35 Populair con. cert o. 1. v. Gerh. Maass 2.Ö5 Gramo foonmuziek 5.45 Omroeporkest O. 1. V. A. Seeker. KEULEN, 456 M. 12.35 Klein omroep orkest o. 1. v. Leo Eysoldt 9.20 Gramo foonmuziek. DAVENTRY, 1500 M. 1.20 Gramofoon muziek 3.20 The Templars o. 1. v. A. Capel Dlxon 4.10 Bach's Kerkcantate nr. 106 5.05 Brosa-Strijkkwartet 6.50 Vioolrecital door Marie Hall 8.25 Stede- lf]k orkest van Hastings o. 1. v. J. Harrison. PARIJS (RADIO), 1648 M. 10.50 Or gelconcert 11.40 Gewijde muziek 12.20 Victor Pascal-orkest 2.20 La damnation de Faust van Berlioz 5.20 Populair con cert 9.50 Dansmuziek. MILAAN, 369 M. 4.20 Populair con cert 7.30 idem 8.15 Symphonie-con. eert o. 1. v. Rlto Selvaggi. ROME, 421 M. 3.50 Gramofoonmuziek 4.20 Instrumentaal en vocaal concert 5.20 Mandolinemuziek 7.30 Gevarieerd programma 9.30 Gramofoonmuziek. WEENEN, 507 M. 10.40 Symphonie- concert o. 1. v. H. Reichenberger 11.45 Populair concert 3.15 Kamper-Kwarda- kwartet 4.25 Gramofoonmuziek 7.30 „Der Herr Professor", operette van Bela von UJJ. BEROMÜNSTER. 540 M. 10.05 Gra mofoonmuziek 3.50 Populaire gramo foonmuziek 6.25 Bachcyclus. HUIZEN, 1875 M.: 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst door Ds. J. G. Hooyer. 11.00 Lezen van Chr. Lectuur. 11.30 Populaire gramofoonmuziek. 12.00 Politieberichten. 12.15 Orgelconcert door Jan Zwart. 1.20 Ooggetuigeverslag van de indienststelling van het noordelijk deel van het Juliana- kanaal. Toespraak door minister J. A, Kalff. 1.45 Leger des Heilskwartiertje. 2.00 Uitzending voor scholen. Een dagje mee naar de Javaansche meisjesschool te Jocja, door mej. H. J. Wellensiek. 2.35 Wenken voor de keuken door mevr. AdrianMer- ckens. 3.00 Knippen en stofversieren. 3.30 Ooggetuige-verslag van de in bedryfstel- ling van het overlaadbedrijf der Ned. Spoorwegen te Bom. Toespraak minister Kalff. 4.00 Rustpoos. 4.10 Bijbellezing door ds. H. van Dijken Czn. 5.10 Concert. 6.30 Vragenuurtje. 7.00 Politieberichten. 7.15 Gramofoonmuziek, of een greep uit het dagelijksche gebeuren. 8.00 Evangellesatie- sameiikomst in de Geref. kerk te Hengelo (O.). 9.30 Vaz Dias. 9.40 Concert. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.30 Sluiting. HILVERSUM, 302 M.: VARA: 8.00 Gra mofoonmuziek. 9.00 VARA-ensemble on der leiding van Frits Bakels. 12.00 De No tenkrakers onder leiding van Daas Wins. I.35 Opening van het Jullanakanaal. toe spraak door minister Ir. J. A. Kalff. 2.00 Rustpoos. 2.15 Voor de vrouwen. Mevr. broekD'Ancona „Voorbehoedende in enting bij kinderen." 2.45 Jo van Zanten, piano. 3.45 Opening van het Jullanaka naal. Ir J A. Kalff. 3 50 Gramofoonmu ziek. 5.00 Trio Guaroni onder leiding v. Lou Cohen. 6.00 Overgang naar den ver sterkten zender. 6.05 Trio Guaroni. 6.30 Plet Tlggers, muzikaal babbeltje. 7.40 Gramofoonmuziek. 8.00 Herhaling SOS- berichten. 8.03 De Zigeunerbaron, operet te van Joh. Strauss. VARA-orkest onder leiding van Ewald Gebert. Gemengd koor. Marie Vos, sopraan, Nelly Hugues, alt. Kees Smulders, tenor. 9.00 Opening van het Jullanakanaal. Toespraak door minister Kalff en radioreportage door F. A. Hof te Maasbracht en Bom (Eigen gramofoon- opnamen). 10.45 Strijkensemble met orgel onder leiding van H. de Groot. 11.00 Gra mofoonmuziek. 12.00 Sluiting. LUXEMBURG, 1304 M.: 7.00 Itaiiaan- sche avond. Gevarieerd gramofoonplaten concert. 7.30 Vioolrecital door Henrv Pluk ker. 8.40 Gevarieerd gramofoonplatencon cert. 8.50 Vervolg gevarieerd gramofoonpla tenconcert. 9.00 Gala-avond. Don Pasquale, opera-comique in drie actes van Donizetti, o .a. Hilde Reggiani en Luigi Fort. BRUSSEL. 484 M.: 12.30 Gramofoonmu ziek. 4.20 Omroepsvmohonie-orkest. 5.35 Philharmonie van Berlijn. 8.30 Gewild con cert uit de Dominicanerkerk te Brussel. 9.30 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 322 M.: 12.30 Populair con cert. 5.50 Concert. 8.20 Omroepsympho nie-orkest onder leiding van Arthur Meu lemans. 9.30 Gramofoonmuziek. KALUNDBORG, 1261 M.: 2.50 Carl Rv- dahl's instrumentaal ensemble. 6.50 Fol- mer Jensen, piano en Hlni Henriques. viool. 10.30 Dansmuziek. HAMBURG, 332 M.: 10.10 Gramofoon muziek. 6.20 Svmphonie-orkest onder lei ding van Max Fiedler. 10.05 Omroeporkest II.05 Dansmuziek. KEULEN. 456 M. 12.20 West-Duitsch kamerorkest. 4.35 Vesperconcert. 7.30 Om roeporkest onder leiding van dr. Wilhelm Buschkötter. 10.20 Leo Eysoldt en zyn dansorkest. DAVENTRY, 1500 M.: 2-20 Gramofoon muziek. 3.20 Piano- en vioolconcert. 4.35 Dansmuziek onder leiding van B. Walton O'Donnell. 10.15 Lew Stone en zijn band. PARIJS RADIO, 1648 M.: 11.20 Krettly orkest. 7.20 Kamermuziek door het stryk- kwartet. ROME, 869 M.: 5.15 Gramofoonmuziek. 8.05 Idem. 8.20 Standaardconcert met me dewerking van de pianisten. Wiener et Doucet. 9.20 Gramofoonmuziek. WEENEN. 507 M.: 3.35 Gramofoonmu ziek 4.50 Vioolrecital door Jaro Schmied. 6.35 Concert onder leiding van Josef Hol- zer. 9.45 Gramofoonmuziek. WARSCHAU, 1345 M.j 3.55 Concert. 5.30 Gramofoonmuziek. 7.22 Concert. 9.30 Dansmuziek. BEROMÜNSTER, 540 M.: 3.20 Kamermu ziek. 4.50 Pianorecital. 7.10 Omroeporkest. 8.30 Vocaal kwartet onder leiding van Ferd. Kofel. Accordeonduo met medewer king van omroeporkest onder leiding van H. Neppach. WARSCHAU, 1345 M. 11.35 Phllhar- monie-orkest o. 1. v. Ad, Szpak 3.50 Gra mofoonmuziek 4.35 Omroepsympho nie-orkest 7.12 idem 9.45 Dansmu ziek. Nog iederen dag melden zich deelnemers voor onze premie-reis naar Oberammergau aan en wij zijn er in ge slaagd, allen tot op heden aangemelden deelnemers een plaats te bezorgen. Na 11 Mei a.s. kunnen wij echter niets meer garandeeren. Wie alsnog van onze premie-reis profiteeren wil, melde zich terstond aan. DE DIRECTIE 4* De Marineraad heeft in het gebouw van het ministerie van Defensie in Den Haag behan deld de zaak van de aanvaring tusschen Hr. Ms. O. 13 en het motorvaartuig „Nieuwe Zorg" op 27 Januari 1934 in het Noordhollandsch ka naal in Den Helder. De commandant van de O. 13, de luit. t. z. 2e klasse K. van Dongen, vertelde, hoe hy uit de koopvaardysluis was geschut. Ht1 ondervond een beetje hinder van den wind, ging opdraaien maar kon er met den draai niet komen. Op een gegeven moment hoorde hil twee stooten, ko mende van één der vaartuigen in de sluis. Hy wist wel, dat dit bakboord uit zou gaan, maar dacht, dat het aan 'iet manoeuvreeren was voor een paar andere schepen en niet achter hem langs zou gaan. Hy keek nog even om maar zag niets. Hy vond geen aanleiding, de twee stooten te beantwoorden. Hij voelt dit als een hiaat in zijn beleid, maar achtte het uitgeslo ten, dat een vaartuig achter hem langs zou varen De schade arbeidsloon inbegrepen, aan de O. 13 bedroeg 200. Schipper J. de Jonge verklaarde, dat „De Nieuwe Zorg" zyn eigendom was. Hy lag ln de sluis met een paar andere schepen. De O. 13 ging het eerste de sluis uit. De sluisbediendc gaf aan getuige met een handbeweging te ken nen, dat hy de sluis moest verlaten en dat er ruimte genoeg was. Hy lag voor de tweede maal ln de sluis, had er de eerste maal niet met een onderzeeër gelegen en wist niet, dat deze opdraaien moest. Getuigè vaart op zyn snelst 12 K.M. en voer met halve kracht de sluis uit. Toen get. de sluis verliet, was er ruim te genoeg om achter de O. 13 langs te varen. Hel was get. absoluut niet bekend, dat de O. 13 met een eindje nog weer onder water uit stak. De raad zal later uitspraak doen. Naar aanleiding van de relletjes ln de Oléan- derstraat te Rotterdam op 1 Mei, toen commu nistische elementen op de politie hebben ge schoten en met dakpannen en yzeren ringen hebben gegooid, heeft de politie een onderzoek ingesteld. Naar aanleiding daarvan zyn 13 per sonen aangehouden. Hiervan zijn er zes opge sloten. Het onderzoek wordt voortgezet. ZIEKENHUIS EN PENSION Broeders „ST. JOANNES DE DEO" Opname van mannelyke patiënten van alle gezindten en leeftyd. In de Promotie-Competitie is de wedstryd: SchyndelDova omgezet in DovaSchJjndel, en wordt gespeeld te Roosendaal. In de 2e klasse Zuid la is de wedstrijd: R. K. H. S. V.—St. Pieter uitgesteld. In de 2e klasse Zuid 2c. is de wedstrijd: Kolping 2—Deume uitgesteld. De samenstelling der elftallen voor den op 10 Mei a.s. te Kerkrade te spelen mlssiewedstryd LimburgDen Bosch is als volgt: Limburg: Doel: Janssen (Venl. Boys). Achter: Everarts (S. V. B. Blerick), v. d. Leur (R. K. V. V. L.). Midden: Loenen (Wilhelmina), Damoiseaux (Sitt. Boys) en Gysen (Rapid). Voor: Roncken (D. E .V. Arcen), Amoldts (Kerkrade), Hoffmann (Valkenburg), Theunis- sen (Venl. Boys), Claessens (Sitt. Boys). Den Bosch: Doel: A. Colen (Mulo). Achter: H. van Bree (Kolping) en J. van Laar hoven (Mulo). Midden: Coolen (R. K. T. V. V.), F. van Ee keren (Mulo), A. Scmers (R. K. T. V. V.). Voor: Kornuyt (Kolping), Mauritz (R. K. T. V. V.), H. Maas (Kolping) e M. de Kok (R. K. T. V. V.) en J. v. d. Linden (Kolping). By het internationaal ruitertoumooi te Rome heeft de Italiaansche équipe den gouden beker van Mussolini gewonnen. De Duitschers ver loren in den zeer moeilyken springwedstrijd met 2 1/4 straf punt. Mussolini reikte na afloop aan den leider van de winnende ploeg den beker uit. Door dezen uitslag is de reeks overwinningen van de Duitsche officieren, die het vorig jaar den beker definitief verworven, onderbroken. Evenals onlangs In Nice, eindigden ze thans op de tweede plaats. Deze beroemde ren voor drie-jarige merries te Newmarket werd gewonnen door Campanula van Sir G. Bullough met H. Wragg in den zadel, die Light Brocade van Lord Durham (Carlslake) in een mooien eindspurt met ruim één lengte sloeg. Spend-a-penny van Sir Arthur But (Perryman) werd derde van een veld van slechts elf paarden. Campanula heeft den afstand in een seconde minder afgelegd dan Woensdag j.l. de Derby- favoriet Colombo. Den Haarlemschen athleet, Arie Kaan den broer van onzen kampioen hordenlooper, is een dezer dagen een ongeval overkomen, tengevolge waarvan hy zeer ernstig ziek is. De Haarlem mer, wien een spoedig herstel van harte wordt toegewenscht zal dus morgen niet kunnen deel nemen aan de nationale wedstrijden van de A. V. A. C. te Amsterdam, terwijl ook zyn broer, Wlm Kaan, ln verband hiermede niet van de party kan zyn. Het A. V. A. C.-bestuur over weegt nu om het nummer van het programma af te voeren. De Kon. Ned. Motorryders-Vereeniging heeft naar aanleiding van het conflict tusschen den Rennersbond en Alkmaar de motorrenners Pol dervaart, Westerop, van der Pluym en Houtop voor een maand geschorst. Men hoopt op ge gronde redenen, dat de schorsing echter voor de a. s. wedstryden te Hilversum en Alkmaar zal worden opgeheven. AMSTERDAM, 4 Mei. Ansjovis. Gedaan wer den: 1933er (soort 25/2800 st. p. a.) a 15.00: 1933er (soort 13/1600 St. p. a.) 4 12.50; 1932er 4 15.50: 1931er 4 13.50; 1930er (op merk verkocht) 4 12.00. By Den Helder werd de laatste dagen ln totaal 5 4 6000 kilo ansjovis gevangen. Te Bergen op Zoom, Den Oever en Harlingen blijft de aanvoer noi? beperkt tot tientallen stuks. ALKMAAR, 5 Mei. Boter- en Eierenmarkt. Boter, fabriek 62.567.5 cent. Eieren, groothan del 2.002.30, Eendeieren 2.50. ALKMAAR, 5 Mei. Veemarkt. 4 paarden 100.00_225.00, 56 melkkoeien 150.00—220.00, geldekoeien 120.00—190.00, 90 nuchtere slacht- kalveren 3.0013.00, 152 overhouders 12.00— 20.00, 211 lammeren 8.00—10.00, slachtlammeren 10.00—14.00, 4 schrammen 8.0012.50, 78 biggen (10 weken) 6.00—14.00, 9 bokken en geiten 0.50 —2.00 per stuk. Handel redelyk. BROEK OP LANGENDIJK, 5 Mei. 38000 K.G. Roode kool 1.00—1.30. 16000 K.G. Gele kool 1.00 —1.80. 17000 K.G. Deensche Witte kool 2.40 2700 K.G. Uien: Gele Uien 1.10—1.40. Gróve 0.90, Gele Drielingen 0.60. 3500 bos Rabarber 1.20—1.80. NOORD SCHARWOUDE, 5 Mei. 104Ó0 K.G. Uien: Drielingen 0.60, Uien 0.701.10, Grove Uien 1.20—1 30. 78600 K.G. Roode kool 1.00—1.90. 39200 K.G. D. Witte kool 1.30—3.20. 25300 K.G. Gele kool 1.00—2.50. it 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 10