De Duitsche Dagbladpers Het nieuws van heden VERGELIJKINGEN Zware boschbrand in Amerika Berenger te Rome FRANSCHE MANOEUVRES De Arabië-oorlog DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bii vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE NV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZATERDAG 5 MEI 1934 Ochtendblad Eenvormigheid door Goebbels be klaagd, maar toch eigen inzicht bestraft en bedreigd „Eén woord, mijnheer de minister!" TEGEN LUCHTAANVALLEN Reeds 10 woningen vernield; twee dooden. Alleen regen kan uitkomst brengen Spanje en het Vaticaan Minister Romero benoemd tot buitengewoon ambassadeur Scheuring in de partij van Herriot? WARMGESTOOKTE WIJN GAARDEN Het Weer Hartelijke besprekingen met Mus solini. Fransch-Italiaansch accoord? Gandhi in een gracht gereden Echter ongedeerd Vloot en luchtmacht gezamenlijk in actie. Tocht van de „Croix du Sud" NIEUWE LUCHTHAVEN TE WARSCHAU Ibn Saoed eischt het aftreden van den Iman van Yemen Boodschap tot de heele Muzelmansche wereld Het nieuwe Oostenrijk Japansche actie in Mongolië Spoedige bezetting te wachten Trotzki's bedrijvigheid te Barbizon Hij gaf verschillende bladen uit De overgangsgrondwet in bewerking Betreurenswaardig en verwonderlijk Duitsche uitlating, als zou het Concordaat zijn vervallen Goed vertrouwen Deskundigen voor de Saarstemming Grieksche papyri uit de tweede eeuw De transferconferentie Mr. L. A. Nypels benoemd Spaansch avontuur NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18730 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Wat hun politieke rubriek betreft verschillen de Katholieke bladen in Duitschland thans wei nig of niets van de Nazi-bladen; zij worden zelfs gedwongen alles op te nemen wat minis ter Goebbels voorschrijft en dat nog wel in den oorspronkelijken vorm zonder eenige wijziging aan te brengen. In hun godsdienstig cultureel gedeelte daarentegen, zijn de katholieke bladen onmisbare helpers voor de leiding der zielen. Sommige bisschoppen hebben hun geloovigen op de meest dringende wijze aangespoord om hun katholieke bladen trouw te blijven steunen. Tegenover den geweldigen druk die er van den anderen kant wordt uitgeoefend, kunnen der gelijke vermaningen slechts een zeer beperkt succes hebben. Hieronder laten we een lijstje volgen met de oplage der voornaamste katholieke bladen: Essener Volkszeitung 32.016. Düsseldorfer Tageblatt 31.850. Münsterischer Anzeiger 31.850. Kölnische Volkszeitung 18.236. Westfaelische Volksblatt 27.000. Bayerische Volkszeitung 15.300. Mainzer Tageblatt 10.150. Bij de beoordeeling van deze cijfers mogen we niet vergeten dat er in Duitschland meer dan twintig millioen katholieken zijn! Toch schijnt de officieele Nazi-pers niet hoog in de gunst van het publiek te staan. Voor de drie voornaamste bladen, en officieele organen der Nationaal-Socialistische partij staan de volgende oplagé-cijfers genoteerd: Berliner Morgenpost 342.880. Völkischer Beobachter 311.384. Dortmunder Generalanzeiger 190.000. Als we nu weten dat Duitschland ruim 65 millioen inwoners telt, en als we deze cijfers Vergelijken met sommige buitenlandsche bladen met hooge oplagen dan mag men gerust zeg gen dat de Nazi-bladen geen schitterend suc ces hebben behaald. Feitelijk stelt het Duitsche volk geen belang meer in het voortbestaan der bladen, omdat iedereen weet dat elke letter die er geschreven Wordt, toch aan een uiterst strenge censuur wordt onderworpen en dat elke vrije uiting van gedachten en meeningen ten strengste is verboden. In een belangwekkend artikel erkent de „Taglische Rundschau" dat millioenen Duit- schers geen krant meer lezen. Vooral de arbei ders weigeren de Nationaal-Socialistische pers te aanvaarden. De vroegere communistische en sociaal-de mocratische pers heeft geheel opgehouden te bestaan, zij leeft voort in vliegende blaadjes, gedrukte en getikte, die van hand tot hand gaan. De eertijds bloeiende liberale, democratische en neutrale bladen bestaan óf nog als scha duwen van vroeger óf liggen begraven en dat is het meerendeel op het groote Duit sche krantenkerkhof. De bladen, die nog bestaan, worden ieder oogenblik bedreigd door algeheel of tijdelijk verbod. Van algemeen belang is het verbod voor drie maanden van de „Grüne Post", het bekende agrarische Ullstein-blad en wel wegens het motief, waarom 't deze straf kreeg. De hoofd redacteur van dit blad had het gewaagd een tamme kritiek te oefenen op minister Goeb bels, die in woord altijd de eenvormigheid der Duitsche pers van nu bestrijdt, maar metter daad ieder nog zoo matig persoonlijk optreden draconisch bestraft. Onlangs hield Goebbels Weer eens een rede, waarin hij voor de zooveelste maal het euvel der jammerlijke eentonigheid geeselde en den spot dreef met hen die niet Waagden te critiseeren. De redacteur van de ..Grüne Post" probeerde nu eens een schuchter critiekje onder den titel: „Meneer de minister één woordje als het U belieft!" De slotzin van zijn artikel luidt als volgt: „Misschien ken ik U te weinig, maar dat is niet mijn schuld. Gij gaat wel steeds weer onder het volk, maar met onze vertegenwoordi gers van de niet-partijpers komt u niet zoo- In Londen wordt thans een groote propaganda gemaakt voor de Vereeni- ging ter bescherming tegen aanvallen nit de lucht. Op auto's zijn ter reclame nfweerkanonnen geplaatst, die ieder kosteloos mag „bedienen'1 zeer in aanraking, want wij zijn, naar ons voorkomt, voor u toch allen zonder onder scheid de „oude pers". Daarom, zegt schrijver, geeft hij deze regelen in druk, want hij kan ook niet tot den minister komen, omdat diens woning een groot huis is, met duizend kamers, waarin duizend mannen zitten en duizend wachtkamers, waar waarschijnlijk wel tiendui zenden zitten. Hij wil dan den minister met eerbied zeggen, dat aan deze zijde van de deur evenveel liefde heerscht voor het land als daar binnen.'" Met dezen zin stortte hij zijn blad in het graf, want een verbod voor drie maanden staat vrijwel gelijk met volslagen verloop, dus met afsterven. In verband met dit verbod maakt „United Press'' volgende opmerkingen: Bij de moti veering van het verbod der „Grüne Post" heeft het Propagandaministerie er ook op ge wezen, dat volgens de auteurswet de uitgevers er voor hebben te zorgen, dat zij geen schrij vers (journalisten) in hun dienst hebben, die zulke (bedoeld in het artikel in de „Grüne Post") artikelen schrijven. Deze motiveering staat echter in tegenstrijd me de auteurswet, die de redactie onafhankelijkheid tegenover uitgever en directeur waarborgt. Ook Goeb bels zelf heeft in zijn groote rede over de pers er op gewezen, met nadruk zelfs, dat de auteur (journalist) volkomen onafhankelijk is van den uitgever. Door dit te constateeren heeft de minister tegelijk verklaard, dat de uitgever niet verantwoordelijk kan worden gesteld voor het werk zijner redacteuren. Maar dit alles helpt weinig. NEW-YORK, 4 Mei. In het Noorden van den Staat Noord-Carolina, woedt een geweldige boschbrand. Groote oppervlakten boschgrond zijn reeds vernield. Tien woningen zijn aan de vlammen ten offer gevallen, waarbij twee per sonen om het leven kwamen. Verschillende plaatsen moesten door de be woners ontruimd worden. Steden, die op 60 K.M. afstand liggen, werden in een dichten aschregen gehuld. Een overzicht over de ma- terieele schade is nog niet mogelijk, daar het vuur tengevolge van den sterken wind als razend om zich heen grijpt. Verschillende be woners moesten met achterlating van al hun have en goed vluchten. Het blusschingswerk is vrijwel kansloos. De bewoners bidden om een zware regen, welken zij alleen in staat achten om het vuur te blusschen. MADRID, 4 Mei (Reuter). Officieel is de be noeming bekend gemaakt van den huidigen Minister van Buitenlandsche Zaken, Pita Ro mero, tot buitengewoon gevolmachtigd ambas sadeur bij den H. Stoel. Volgens United Press zal het Spaansche ka binet Dinsdag a.s., vóór het vertrek van Romero naar de Vaticaansche Stad, de kwestie van een Concordaat met den H. Stoel behandelen. Als Minister van Buitenlandsche Zaken zou Romero worden opgevolgd door de Madariaga. Met groote bezorgdheid ziet men in radicale kringen het congres tegemoet hetwelk de partij van Herriot op 11 en 12 Mei a.s. te Clermont- Ferraud zal houden. Zeer ernstige geschillen tusschen de gematigde en extremistische fractie der radicaal-socialistische partij hebben zich inderdaad de laatste weken voorgedaan. Opzien barend was in dit opzicht het ontslag van den algemeenen partij-secretaris Milhaud, die tot de gematigde nuance behoort, evenals Herriot zelf. De reden van dit ontslag was dat het poli tiek comité der partij verleden week had be sloten de candidatuur van Bergery te steunen. Thans heeft een andere radicaal, Pfeiffer, zich in een open broef bij het standpunt van Mil haud aangesloten. Pfeiffer verklaart dat het een grove fout was een man als Bergery te steunen, daar deze een tegenstander was van het kabinet van nationalen vrede Doumergue-Herriot-Tar- dieu. Bergery, die in het parlement de linker partijen had aangespoord zich te wapenen, heeft tijdens de verkiezingscampagne zich niet ont zien dezelfde groepen tot burgeroorlog aan te zetten. In verband met deze feiten vraagt het radi cale blad „La République" zich af of het con gres van Clermont-Ferraud niet met een scheu ring in de partij zal eindigen. Men spreekt reeds van het gezamenlijk ont slag van het bestuur. Herriot zou evenwel in ieder geval aanblijven om de gelegenheid te hebben zijn standpunt te verdedigen tegen dat der extremistische elementen. In het district van de Moezel heeft men 3000 groote kachels temidden der wijngaarden op gesteld, om den oogst tegen de dreigende vorst te beschermen. EE Verwachting: Matige Westelijke tot Zuidelijken wind, Ej jj= betrokken tot zwaarbewolkt, aanvankelijk opklarend, later weer regenbuien, koeler Ej vooral des ochtends. j= Verdere vooruitzichten: Koel en regen- achtig. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Onze Romeinsche correspondent telefoneert d.d. 4 Mei: In Italiaansche politieke kringen wordt groote beteekenis gehecht aan de besprekin gen, welke momenteel nog voortduren tusschen den Franschen senator Berenger en het hoofd der Italiaansche regeering, Mussolini. Het bezoek van Berenger geeft aanleiding tot verschillende ontvangsten en ceremonies, wel ke een bijzonder feestelijk karakter dragen. Berenger keert Maandag a.s. naar Parijs te rug. Op grond van de rapporten, welke hij daar zal uitbrengen, zou een besluit worden genomen omtrent het voorgenomen bezoek van den Franschen Minister van Buitenlandsche Zaken, Barthou, aan Rome. Naar wij vernemen hebben de besprekingen tusschen Mussolini en senator Beringer een hartelijk verloop. In bepaalde kringen acht men het waarschijnlijk, dat deze besprekingen en het a.s. bezoek van Barthou zullen leiden tot een Fransch.Italiaansche overeenkomst inzake de Donaupolitiek en de ontwapeningskwestie. Deze overeenkomst zou den grondslag leggen voor een periode van vriendschap en samen werking tusschen Italië en Frankrijk. JAMSJEDPUR, 4 Mei (Reuter). Gandhi is Vrijdagochtend ternauwernood aan den dood ontsnapt. De auto, waarmede hij van Ranchi, waar het congres van de Swaraj-partij was ge houden, terugkeerde, viel in een diepen gracht langs den weg, doch geen van de inzittenden werd gekwetst. Professor von Euler te Stockholm heeft een nieuwe vitamine ontdekt, die tegen den verwekker van longontsteking beschut PARIJS, 4 Mei (Reuter). Deze maand zullen in het Kanaal en in den Atlantischen Oceaan groote manoeuvres worden gehouden door de Fransche vloot, tezamen met de luchtmacht. Verondersteld wordt, dat twae vijandelijke vloten opdringen van het Noorden en het Zui den naar de Westkust van Frankrijk. De Fran sche vloot moet een vereeniging van deze beide vloten verhinderen, terwijl tevens proeven zul len worden genomen met het handhaven van de communicatie-middelen. De Fransche vloot zal te Brest worden ge. concentreerd. Het tweede eskader kruisers en de tweede marine-luchtvaart-divisie, welke hun basis te Brest hebben, zullen worden versterkt met twee flottilles torpedojagers, alsmede door het viermotorig vliegtuig „Croix du Sud". be kend geworden door de vlucht naar Zuid- Amerika, en het vliegtuig-moederschip „Com mandant Teste." De vliegtuigen van de luchthaven Brest zul len tot taak hebben het Kanaal te verkennen naar de vijandelijke vloot, welke van het Noorden komt. De vloot, welke verondersteld wordt van het Zuiden te komen, zal worden verkend door vliegtuigen met een grooten wer- kings-radius. De „Croix du Sud" zal een ononderbroken vlucht maken van 20 uur, welke zal eindigen op het vliegveld Hourtin, nabij Bordeaux. De lengte van deze vlucht zal ongeveer 3.000 Kilo meter bedragen. De vliegtuigen zullen in doorloopend contact blijven met elkaar en met het kruiser-eskader. Officieele opening van de nieuwe luchthaven te Warschau. De H. Mis werd opgedragen in tegenwoordigheid van den President der Poolsche Republiek, prof. I. Moscicki, autoriteiten en een groote menigte CAïRO, 4 Mei. Koning Ibn Saoed heeft als voorwaarde voor het staken der vijandelijkheden het aftreden van Iman Jachya van Yemen ge- eischt. Vele inwoners van Hodeida, de belangrijkste havenstad van Yemen, hebben zich onder de bescherming van den voor de haven liggenden Britschen kruiser geplaatst. De bemiddelings pogingen van koning Foead van Egypte schij nen geen enkel resultaat te hebben opgeleverd. Met het oog op de kritieke toestanden in Arabië en ter bescherming van de Italiaansche belangen in de Roode Zee zijn drie Italiaansche oorlogsschepen naar Hodeida gedirigeerd, om de levens en eigendommen der Italiaansche on derdanen te beschermen. Op het Londensche gezantschap van Saoedia wordt ontkend, dat de troepen van Ibn Saoed zich aan plundering en bloedvergieten onder de bevolking van de bezette gebieden hebben schuldig gemaakt. Hun eerste zorg is, om de plunderende stammen vleugellam te maken. LONDEN, 4 Mei. (Reuter). Gemeld wordt, dal het in verband met de onderbreking der com municatiemiddelen uiterst moeilijk is klaarheid te krijgen omtrent den feitelijken stand der krijgsverrichtingen in Arabië. Ongetwijfeld bevond Iman Jaschia zich in een zeer moei lijke positie. Hij heeft een boodschap gericht tot de geheele Muzelmansche wereld, waarin hij opwekt, Ibn Saoed te bewegen, den op- marsch te staken. De troepen van Ibn Saoed, die onder leiding staan van Emir Feisal, be reiden een aanval voor op Sana, de hoofdstad van den Iman. Hoewel de Iman Jaschia 70 jaar is heeft hij in den kroonraad verklaard dat hij zich aan het hoofd van zijn troepen zal plaatsen en zijn hoofdstad zal verdedigen tot zijn laatsten druppel bloed. Tot de gevangenen die, bij de nederlaag van het yeminitische leger zijn gemaakt zouden ook eenige rurksche officieren behooren Het leger van Ibn Saoed daarentegen telt in zijn rijen een aantal zeer ervaren Syrische militairen. Opnieuw wordt gemeld, dat de havenstad Hodeida zonder strijd door de troepen van Ibn Saoed is bezet. De Italiaansche lichte kruiser Azio is te Aden aangekomen. de talen, die door denzelfden motorfietser naar de stations werden gebracht en bestemd waren voor Duitschland en Roemenië. In menig artikel trachtte de agitator de in Frankrijk wonende Italianen tegen Frankrijk op te hitsen. Hij was in relatie met Brgery (zoon van een Duitscher), leider van het ge meenschappelijk linkerfront en had ook aange duid, door welke middelen de linkergroepen zich van wapens konden voorzien. Van 3 tot 9 Februari verscheen Trotzki's blad dagelijks. Van dit alles, aldus „Le Jour", was de Parijsche politie natuurlijk niet op de hoogte! Spanje en het Vaticaan. Romero benoemd tot ambassadeur. Berenger's besprekingen met Mussolini. Naar een FranschItaliaansch accoord? Deskundigen benoemd voor de Saarstemming, o.w. mr. Nypels. De oorlog in Arabië. Ibn Saoed eischt het aftreden van den Iman van Yemen. Zware boschbrand in de V.S. Twee menschen gedood. Knoeierijen bij de Varkenscentrale; koopman gearresteerd. Autobus met 30 personen nabij Poeldijk te water geraakt. Fascist wegens beleediging van minister Colijn tot veertien dagen gevangenisstraf veroordeeld. Werkplaats van valsch geld in Friesland ont dekt. In hooger beroep dezelfde straf geëischt tegen de wethoudster van Noord- en Zuid-Schermer wegens het valschelijk opmaken van mandaten. New-Yorksche Beurs: Stemming bij den aan vang zwak, later iets opgaande. OO PEKING, 4 Mei. De Chineesche dagbladen melden, dat een Japansche militaire missie opdracht heeft gekregen de Mongoolsche vor sten op te wekken zich aan te sluiten bij Mandsjoekwo. Reizigers, die de residentie van Vorst Tekhwan, den leider van de beweging voor een autonoom Mongolië, hebben bezocht, bevestigen de dagbladberichten en verklaren, dat Japansche officieren vrijelijk rondreizen op het gebied van Binnen-Mongolië. De Japan sche agenten ontplooien een groote activiteit ter voorbereiding van het terrein voor een spoedige bezetting van Binnen-Mongolië op een geschikt moment. Men wist, alus lezen we in „Le Jour", dat de regeering Chautemps verleden jaar Trotzki had toegelaten in Corsica te verblijven. Doch niemand wist dat die zelfde regeering er in toegestemd had dat de agitator naar Barbizon zou verhuizen. Zeer zonderling is dat aan de politie nooit opdracht werd gegeven den gevaar lijken gast te bewaken. Zoo kon deze ongestoord een blad opstellen en drukken, waarvan de nummers door een motorfietser naar Parijs werden vervoerd, die ook de te Parijs voor Trotzki aangekomen correspondenties naar Bar bizon bracht. Trotzki gaf ook kleinere bladen uit in vreem- WEENEN, 4 Mei. (V. D.) Van welingelichte zijde wordt meegedeeld, dat de bevoegde in stanties reeds begonnen zijn met de uitwerking van de „overgangs"-grondwet, welke voigens de bedoeling der regeering 2 a 3 jaren zal gelden, voordat de op 1 Mei afgekondigde nieuwe grondwet in haar geheel van kracht zal worden. De Minister voor de Constitutie, Dr. Ender, hoopt binnen twee maanden de „overgangs"- grondwet gereed te hebben. Voorts verluidt, dat de benoeming van den Staatsraad binnenkort te verwachten is en dat ook de eigenlijke wet gevende corporatie, de Bondsdag, althans in voorloopigen vorm, met het najaar zal kunnen bijeenkomen. Onze Romeinsche correspondent telefoneert d.d. 4 Mei: Volgens berichten uit Duitschland zou een nat.-soc. gouwleider te Schweinfurt die voor de katholieke jeugdvereenigingen een verbod uitvaardigde van het dragen harer uniformen, daarbij verklaard hebben, dat het Concordaat vervallen is. Deze verklaring, welke ook in de plaatselijke pers is weergegeven, zou een pro test van het Vaticaan hebben uitgelokt. Naar wij vernemen heeft zulk een protest niet plaats gehad. Wel is van Vaticaansche zijde een onderzoek naar de aangelegenheid ingesteld. In Vaticaansche kringen is men echter niet geneigd, aan dergelijke uitlatingen van plaatselijke leiders een sensationeele be teekenis te hechten, hoe betreurenswaardig ze ook geacht worden en hoe verwonderlijk ze zijn in het kader van een autoritairen Staat. Het goed vertrouwen speelt in de wereld een groote rol. Goed vertrou wen móet onze handelingen beheer- schen. Indien er geen goed vertrouwen ware zou er weinig te ordenen zijn. Natuurlijk moet men in zaken gestipuleerde en geteekende overeen komsten hebben. Zelfs en misschien juist onder vrienden en familieleden, ten einde elk geschilpunt te voor komen! Mondelinge afspraken kunnen verkeerd begrepen zijn. Maar toch indien er geen goed vertrouwen is ou met groote spitsvondigheid menige schriftelijke overeenkomst omzeild of ontwricht kunnen worden. Het goed vertrouwen dient daarom in de wereld den toon aan te geven! ALEXANDRIë, 4 Mei (V.D.) Een Italiaan sche archaeologische expeditie, die opgravin gen verricht op den weg, die leidt naar den aan den krokodillengod gewijden tempel, heeft een groot aantal Grieksche papyri uit de twee de eeuw gevonden. Deze vondst wordt de be langrijkste van de laatste dertig jaar op het gebied der papyri geacht. Bij de papyri bevin den zich rekeningen, administratieve documen ten, juridische stukken en keizerlijke decreten. Onder de litteraire papyri is er één, die 1.50 M. lang is en commentaren bevat op de ge dichten van den Griekschen dichter Caiiima- chus, die omstreeks het jaar 300 voor Christus leefde en een school hield te Eleusis, een voor stad van Alexandrië. Men acht deze commen taren van zeer veel nut voor de interpretatie van Callimachus' werken. BERLIJN, 4 Mei (V.D.) De transferconferen tie is heden twee uur bijeen geweest. Behan deld werden de verschillende zijden van het transferprobleem op de basis van de door beide subcommissies uitgebrachte rapporten. Besloten is, een kleine commissie te benoe men, waarin een lid van iedere crediteuren delegatie en een lid van de Rijksbank zitting heeft en die de bestaande mogelijkheden moet onderzoeken. Deze commissie zal haar werk Zaterdag beginnen. GENEVE, 4 Mei. Het secretariaat van öen Volkenbond maakt bekend, dat de Saarcommis- sie van den Volkenbondsraad op zijn van 16 tot 20 April te Rome gehouden bijeenkomst, heeft besloten de uitwerking van wetsvoorstel len voor de stemming-modaliteiten en voor den verkiezingsdag toe te vertrouwen aan deskun digen, als hoedanig zijn benoemd: Prof. Bindo Galli (Italië), eerste voorzitter van het Hof van Beroep van Genua; Mr. L. A. Nypels (Nederland), Raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden; en Miss Sarag Wam- maugh (Vereenigde Staten), adviseerend des kundige der regeering van Peru voor de volks stemming van Taona en Arica. (Mr. Leopold August Nypels, Raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, is op 29 December 1888 te Maastricht geboren. Na te 's Hertogenbosch en Arnhem het gymnasium te hebben bezocht, studeerde hij te Leiden in de rechtswetenschappen. In 1911 promoveer de hij op stellingen, waarna hij zich te 'sGra- venhage vestigde als ./advocaat en procureur. Sedert 1931 is de heer Nypels Raadsheer in den Hoogen Raad. Voorts is hij secretaris van het Centrale Stembureau. De heer Nypels, die een zeer sportieve figuur is, was vier malen tenniskampioen van Nederland en is indertijd benoemd tot eere-lid van den Nederlandschen Lawntennisbond) MADRID, 4 Mei (Reuter) In Puigcerda zijn 8 gedetineerden door een onderaardschen gang uit de gevangenis ontsnapt; drie werden weer gegrepen, waarbij een hunner door den ge vangenisdirecteur ernstig werd gewond. De be volking bestormde toen de gevangenis; de di recteur werd hierbij zelf zoo ernstig gekwetst dat men voor zijn leven vreest. iNo f v v v v m n n 11 \i li li r s ivs. Stand op Zaterdag 1 uur v.m.: -744 Vorige stand; 742

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1