Voorjaarsdag in 's Pausen buitenverblijf ff# 20 Viermasters met volle zeilen Het nieuws van heden EEN BLOEIENDE VREDE Een schoolgebouw ingestort DE ZEVEN-ZEEEN-RACE DE BAROMETER VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZONDAG 6 MEI 1934 Ochtendblad Marconi's vinding om draadloos geheime mededeelingen over te brengen Het domein van Pater Stein In het Harvard observatorium, is een reusachtige telescoop geplaatst om fotographische opnamen in het wereld ruim te maken Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiig Onderwijzer en zes kinderen ge dood. Een leerling nog vermist Marx en Lenin De kinderen kunnen er niet bij! Een schitterende kijk op de aloude bisschopsstad Maim. Rechts ziet men de kathedraal, die indertijd is gerestaureerd door wijlen onzen aarts architect dr. P. J. H. Cuypers Geheime clausule in 't Balkan-pact Opzienbarende publicatie in Bulgaarsch blad De figuur van Hitier „Danton en Napoleon tegelijk" Vliegongeluk in België Uit het toestel gerukt Hinderlijk zeemonster Een zeilwedstrijd van Australië naar Engeland over een af stand van 37.000 K.M. Het record der „Parma" Het waterprobleem in Amerika Nederlander als deskundige Muiterij aan den Ooster spoorweg Een nieuwe Rijksbank Dr. Schacht legt den eersten steen Religieuse kunst te Parijs Bank der Coöperaties DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Polen en Rusland Nonagressiepact tot 1945 Waar is Dilling#"*' Krantenverboden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18732 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; inge2. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Van onzen Rom. correspondent). Het staat nu wel vast, dat de Paus na twaalf Jaar voor het eerst vacantie zal nemen. Na Pinksteren, dat is na de heiligverklaring van Conrad van Parzham en, naar alle waar schijnlijkheid ook na een concistorie om eeni. ge lacunes in het kardinaalscollege aan te vul len, zal de Heilige Vader het traditioneele zomerverblijf in Castel Gandolfo betrekken. Men moet zeggen, dat menigeen tot het laat ste oogenblik toe getwijfeld heeft of Pius XI het zomerverblijf, dat hij bij de Lateraansche Verdragen voor den Heiligen Stoel had bedon gen, zelf wel ooit zou bewonen. Zeker, ieder was het erover eens, dat de Paus „verstandig" zou doen om zich wat rust te gunnen na de ongeloofeljjke inspanningen, die het Heilig Jaar van hem heeft gevorderd en die hij slechts scheen te overwinnen door een wilskracht, die aan het wonderbaarlijke grensde en waarvoor de natuur zelf scheen te moeten buigen. Maar van den anderen kant vroegen de twijfelaars zich af, of Pius XI zijn twaalfjarige gewoonte van onverpoosden arbeid, waaraan géén detail van het wereldwijde bestuur der Kerk ontging, ooit zou willen onderbreken, met andere woor den: of de Paus procul negotiis ver van de zorgen wel rust zou vinden. Het antwoord op dien twijfel zagen wij mis schien voor ons, toen wij, door pater Stein langs de nog met allerlei bouwmaterialen ver sperde trappen gegidst, op het dak van het paleis te Castel Gandolfo, voor een zonderling hoefijzervormig apparaat stonden, dat een wij den mond van dunne ijzeren stangen opent in de richting, waar aan den horizon een klein glansje den koepel van Sint Pieter beduidt. Dit is de laatste vinding van Marconi, een toestel voor richtbare ultra-korte gol ven, die in een smallen band dwars over de Campagna heen tusschen het Vaticaan en dit paleisdak heen en weer bliksemen. Dit onaanzienlijke toestel van wat latten en metaaldraad, dat onbeschut voor zon of regen in een hoek van het dakterras staat, geeft een ideale verbinding, die wèl draad loos, maar geen „omroep" is en niet door derden kan worden afgeluisterd, zoodat ook geheime mededeelingen op elk uur hun weg naar Castel Gandolfo kunnen vinden. Dit is als het ware de teugel, waarmede de Paus ook in zijn zomerverblijf de aange legenheden van het Vaticaan kan blijven besturen. Van hetzelfde terras uit bereikt men den kleinen koepel, die boven het midden van het paleis in verrezen en waarin de nieuwe sterren wacht haar zetel heeft: het domein van pater Stein. Het materiaal is ten deele reeds uit de Vaticaansche Sterrenwacht overgebracht, ten deele nog onderweg uit de fabrieken van Zeiss. Met hetgeen beschikbaar is, heeft onze geleer de landgenoot reeds een begin gemaakt met zijn waarnemingen in de klare lucht der Al- baansche heuvels. De eenzaamheid, die hier heerscht, pleegt voor astronomen geen verschrikking te zijn; maar het hameren van de timmerlui en het kloppen van de metselaars is geen muziek voor dengene, die zich verdiepen wil in de harmonie van het heelal. Het paleis nadert overigens, na drie jaren ar beid, nu snel zijn voltooiing. De reeks der pau selijke vertrekken, die ongeveer dezelfde orde van ceremonieel kan omvatten als de pause lijke appartementen van het Vaticaan, fonkelt van kleurig marmer en glanst van het damast met ingeweven adelaars, waarmede de wanden zjjn bespannen. In de particuliere kapel van den Heiligen Vader toonen groote wandschil deringen tafereelen uit den Poglschen bevrij dingsoorlog, die den Paus herinneren aan zijn ambt als nuntius te Warschau, toen hij voor het eerst het stille bibliotheekwerk verliet, om deel te nemen aan liet wereldbestuur der Kerk. De vensters van het paleis zien aan de voor zijde uit op het plein van Castel Gandolfo, een typisch Italiaansch dorpsplein met de kleine koepelkerk van Bernini, waar de bonte dorps straat op uitmondt en in het midden een fraaie fontein murmelt, waar de vrouwen in rood-koperen kruiken, die zij op het hoofd dragen, water komen halen voor de avondsoep. Aan de drie andere zijden van het paleis opent zich links een onbegrensd uitzicht over de bruine en violette Campagna tot aan de fonkelende lijn van de zee en tot aan de licht grijze vlek, die de Eeuwige Stad in de vlakte teekent, terwijl rechts de heuvel steil afdaalt naar het donkere, met kastanjebosschen om- groeide meer van Albanö, waarachter de berg ruggen omhooggolven tot aan besneeuwde toppen. Maar op dezen voorjaarsdag zijn wjj vooral gekomen voor het park, dat wij het laatst za gen in den strakken ernst van den winter, maar dat nu voor het eerst in alle versche kleuren van struiken en perken bloeit. Door middel van een viaduct, dat den straat weg met een enkelen boog overwelft, is de smalle tuin van het paleis verbonden met dit weidsche park, de voormalige Villa Barberini. Ook hier is jaren gewerkt, tonnen dynamiet hebben de rotsen gespleten en de hellingen geëffend, duizend arbeiders hebben jaren lang gegraven en gebouwd en geplant, om langs den ruigen heuvelwand dezen groenen en bloeien- den tuin van vrede uit te spreiden. Sedert de groote parken van de achttiende eeuw ont stonden, die wonderen van tuinarchitectuur men zou willen zeggen van paradijsarchitec tuur die den bezoeker met- een onvergete lijke muziek omvangen, is er in Italië wellicht geen zoo grootsche tuin meer aangelegd. De „villa" strekt zich over een lengte van vier en een breedte van een halven tot ander- halven kilometer langs de helling van den heuvel uit. Breede lanen onder eeuwenoude steeneiken wisselen af met glooiende gazons en blanke terrassen. Smalle paden kronkelen om hoog en omlaag tusschen bloeiende perken. Waar twee wegen elkaar ontmoeten, schemert tusschen het lommer vaak een of andere mar meren figuur, die uit den grond is opgegraven en weer in eere hersteld is, zooals zij eenmaal den tuin van keizer Domitianus sierde: een Apollo, een ruiterstandbeeld, een sater. Moderne beeldhouwwerken, allegorische fi guren van vruchtbaarheid en jaargetijden, om geven het groote „waterspel", waar het blin kende water langs speelsche treden dwars over de helling murmelend en snel naar beneden vliet. Langs de terrassen, die uitzicht geven over de campagna, is het grootsche perspectief in een rij van sierlijke bogen gevat, wier groene ranken zich tooien met rozen. Een complete „villa" eischt behalve boomen, gazons, watervallen en standbeelden, ook een ruïne als een soort van „memento", dat een ernstiger klank mengt in de gracieuze muziek van het park. Hier loopen wij nog op de keien van een Romeinschen weg; hij leidt langs zware ondermuren van het onmiskenbare „opus retatum", het netvormige metselwerk der Romeinsche huismuren. In de zware muren, wier meterdikke massa's soms als door een aardbeving op hun kant gezet zijn, openen zich diepe gewelven. Eén daarvan blijkt een soort van magazijn te wezen, waar opgegraven fragmenten slordig opééngetast liggen, wach tend op den deskundige, die ze moet uitzoeken: marmeren armen en rompen en voeten, stuk ken van gebeeldhouwde kroonlijsten, gebroken zuiltjes en schilden. Vergankelijkheid Ginder leidt een donkere laan naar een vijvertje, nog door vervallen muren omringd: de resten van een antiek nymphaeum. Het is een bijzonder stemmingsvol plekje tusschen de groene ranken, die van de oude muren han gen, en het groote kruis, dat hier verrijst, schijnt gegroeid uit de koele stilte. Jammer dat het van geverfd en vergulcf metaal is, met al lerlei onschoone krullen, die in deze zijgende stilte schijnen te knarsen van een industrieel geluid. Hier en daar zijn nog een paar arbeiders aan het werk om gras te zaaien of een perk te omlijnen. Tuinieren is in Italië een puur ge noegen: in vijf of zes dagen maakt men van een grijs veld een groen gazon en vijftigjarige boomen plant men over, alsof het stekken waren. De eenige moeilijkheid is het water. Maar daarvoor is hier goed gezorgd. Een groo te pompleiding reikt tot aan het, honderd me ter lager gelegen meer van Albano en levert zooveel water als men wil, dat in een hoogge. legen reservoir verzameld wordt. Van daaruit gaan honderden buizen naar de smalle koperen pijpjes, die men overal een paar handbreed hoog tusschen het gras en de struiken ziet staan: automatische sproeiers, die van het middelpunt uit bediend kunnen worden en den heelen tuin met een fijnen regen overdekken. Langs een rozenlaan zijn wij langzamerhand aan de grens gekomen, die het nuttige van het aangename scheidt. Hier beginnen de moestui nen en de boomgaarden, die groenten en fruit leveren voor de tafels van het Vaticaan En daarachter huizen de kippen en het vee Een kleine modelboerderij. De kippen wonen in fraaie huisjes, beschilderd met voorbeeldige modelkippen. Zij zijn van twee soorten, één voor de eieren en één voor de boutjes. De eierenleg- gers zijn Nederlanders, prachtige witte leg horns, die uit de buurt van Utrecht afkomstig zijn. De Nederlandsche bezoeker blijft even staan om in hun kakelen een vaderlandschen klank te beluisteren en verneemt met voldoe ning, dat het leggen niets te wenschen over laat. Droeviger is het bestaan van de andere kippensoort, groote bonte dieren, die ik maar Wyandotten zal noemen, en van wie er slechts weinigen de zes maanden overleven. De veestapel bestaat uit een twintigtal koeien. Geen knorrende varkens. Het zijn Zwit sers, zacht bruingrijs met fluweelige ooren, die in metalen boxen staan, wier blanke zin delijkheid voorbeeldig is. Er waren ook vijf jonge kalfjes en een booze stier, die echter vriendelijk werd, toen Dr. Casagrande hem in de schor-zangerige keelklanken van het kan ton Schwyz toesprak. En wij wandelen terug langs de koele lanen, langs de terrassen, die al zinderen in de mid dagzon, langs de gazons en de perkep met hun adelaars en wapenfiguren, langs de drie eeuwenoude eiken en de voor het eerst bloeien de rozen. Over het weidsche park, gescnoffeld en geharkt en gepoetst als een juweel, hangt de leege stemming van een versch gemeubeld maar onbewoond huis. Het is of de splinter nieuwe terrassen ongeduldig wachten op 't be weeg van paarse monsignori en roode kardi nalen, en de schemerige lanen op de witte ge stalte van den grijsaard voor wie deze bloeien, de vrede geschapen is. Verwachting: Matige Zuidelijke tot j| Westelijken wind, half tot zwaar bewolkt, S weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Nachtvorstverwachting: Waarschijnlijk S H geen nachtvorst. H Verdere vooruitzichten: Weinig of geen regen, iets warmer. lilminIIIIIIII STUTTGART, 5 Mei. Zaterdagochtend tegen 10 uur is onder donderend gekraak het midden gedeelte ingestort van het oude schoolgebouw te Winterbach (Wurtemberg)De kinderen trachtten zich, naar een ooggetuige verhaalt, te redden door uit de vensters te springen. Kinderen op de bovenverdieping werden daar bij door beneden staande volwassenen opge vangen en aldus aan den dood ontrukt. Van alle kanten renden de bewoners van de plaats toe. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. Onder groot levensgevaar moest de berging der bedolvenen plaats vinden. De on derwijzer, die met zijn lichaam twee kinderen bedekte, werd dood uit het puin te voorschijn gehaald, terwijl zes lijken van leerlingen wer den geborgen. Een leerling wordt nog vermist. Vijf kinderen zijn zwaar gewond; één hunner verkeert in hopeloozen toestand. De oorzaak schijnt niet te schuilen in de bouwvalligheid van het schoolgebouw, maar in de kanalisatiewerken, die in de nabijheid wor den verricht en waardoor de ondergrond schijnt te zijn verzakt. MOSKOU, 5 Mei (Reuter) Volgens een door de Russische onderwijsautoriteiten uitgevaardigd decreet zullen de leerstellingen van Marx en Lenin voortaan niet meer onderwèzen worden aan kinderen onder de twaalf jaar, daar deze gecompliceerde theorieën de hersens der kinderen te zeer overbelasten. Zij begrijpen niet de juiste beteekenis van hetgeen men hun wil leeren en zijn alleen in staat zekere slagzinnen te her halen. SOFIA, 5 Mei (V.D.) Het blad „Makedo- nia" publiceert een stuk, waarvan het beweert, dat het een geheim protocol is op het Balkan pact, dat 17 Maart te Belgrado in tegenwoor digheid der generale staven der vier landen zou zijn onderteekend. In dit stuk staat te lezen, dat de verdragslui tende staten, Joegoslavië, Roemenië, Grieken land en Turkije het er over eens zijn, dat tegen Bulgarije de bepalingen van art. 2 van het Londensche verdrag van 3 en 4 Juli 1933 over de definitie van den aanvaller moeten worden toegepast, Indien de Bulgaarsche regeering na een verzoek van een der belanghebbenden sta ten weigert, de bewapende organisaties, die voortdurend van Bulgaarsch gebied over de grenzen dringen, te ontbinden. In dat geval zullen de partijen binnen 24 uur met de ver- eischte militaire macht Bulgarije geheel of ge deeltelijk bezetten Deze bewering van de „Makedonia" heeft in Bulgarije groot opzien gebaard. BERLIJN, 5 Mei. De academie voor Duitsch recht heeft heden de binnen- en buitenland- sche pers ontvangen, waarbij de rijkscommis saris voor justitie, dr. Frank, een rede hield. Volgens Frank vereenigt de figuur van Hitier in zich de historische beteekenis van een revo lutieschepper en een revolutiebeheerscher. zij is Danton en Napoleon tegelijk. Daaruit kan de wereld leeren, dat Hitier de rechtsorde in Duitschland onaangetast zal laten. OSTENDE, 5 Mei. Sinds eenige weken hebben aan de Belgische kust oefeningen met mili taire vliegtuigen plaats. Vanmorgen was een piloot met een waarnemer opgestegen voor een vlucht boven de Noordzee. Plotseling sloeg de wind in het valscherm van den waarnemer, die buiten boord getrokken werd en in zee stortte. De piloot vloog ijlings naar Ostende terug, van waaruit een boot vertrok om den dren keling op te visschen. In stervenden toestand werd hjj aan land gebracht. LONDEN, 5 Mei. (Reuter) In de haven van Penang (Malakka) is men sinds eenigen tijd bezig met pogingen, de lading te berg°n van het Russische schip „Jemtschoeg", dat in 1914 LONDEN, Mei. Niet minder dan twintig viermasters stevenen op het oogenblik van Australië naar Londen. Het zijn de beste en de snel ste schepen waarvan de passaatwinden de zeilen ooit hebben doen bollen. Tot aan de luiken zijn ze geladen met graan. Het is de Australische oogst welken zij naar Enge land brengen. Wie durft er nog beweren dat de romanti sche tijd der zeilzeevaart onherroepelijk voorbij is? Want deze zeven-zeeën-race van Australië naar Noord-Europa is een gebeurtenis welke alle jaren plaats vindt. Jaarlijks vechten de grootste en de beste zeilschepen ter wereld om de eer van het kampioenschap op den 37.000 kilometer langen weg van Melbourne naar Londen. Het vorig jaar vestigde de Finsche viermaster „Parma" een record door dezen afstand in 83 dagen af te leggen: een alleszins respectabele prestatie voor een oude schuit als de „Parma" die 32 jaren lang tusschen Hamburg en Chili met salpeter voer en dus haar levensjaren nie; in ledigheid gesleten heeft. Vrij algemeen wordt verwacht dat dit jaar de Duitsche viermaster „Priwall" met de over winning zal gaan strijken: 'n modem schip dat met kadetten bemand is en deel uitmaakt van de groep van acht deelnemers die reeds in Fe bruari Australië verlieten, terwijl de andere twaalf eerst in Maart de ankers hebben ge licht. Slaagt de „Priwall" of een der zeven schepen die tegelijk met de „Priwall" ver trokken erin om vóór 9 Mei de Engelsche kust in het zicht te krijgen, dan beteekent dit dat het record van de „Parma" verbe terd is. De bekendste schepen welke, behalve de „Priwall" en de „Parma'. deel nemen aan de zeven-zeeën-race, zijn de „Hertogin Caecilia". de „Mozart", de „Law Hill", de „Abraham Ryd- berg", de „Olive Bank", de „Pamir", de „Pom- mern", de „Olive Bank", de „Penape", de „Ar chibald Russell" en de „Passaat". Het zijn meest stalen viermasters. Slechts de „Hertogin Caecilia" en de „Penang" zijn drie masters. De „Mozart" is een dwerg onder de reuzen. Het meerendeel der schepen die nu al maan denlang een bijna eindeloozen zeilwedstrijd hou den, voert de Finsche vlag. Bijna al deze Fin sche zeilers zijn het eigendom van een enkelen reeder, namelijk kapitein Gustav Eriksen uit Mariehamm die na den oorlog overal alle zeil schepen opkocht welke hij in zijn bezit kon krij gen. Hij geloofde niet in de uitspraak dergenen die beweerden dat het met de zeilzeevaart voor eens en voorgoed afgeloopen was. En tot heden ziet het er niet naar uit dat hij ongelijk heeft gehad. Hij is de eigenaar van dertig vier- en driemasters die regelmatig vol doende vracht hebben en waaraan redelijk ver diend wordt. De rest der schepen staat grootendeels inge schreven in de haven van Hamburg. Enkele zijn van Engelsche nationaliteit. De „Abraham Ryd- berg" is een Zweedsch opleidingsschip voor de koopvaardij. door den Duitschen kruiser „Emden" tot zin ken werd gebracht. Dit bergingswerk is een paar maal op geheimzinnige wijze gestoord. De bergingsmanschappen zijn er vast van over tuigd, dat de ooi-zaak der storing een zeemonster is geweest. O.a. werd de luchtslang van een duiker plotseling weggerukt. Slechts op het nip pertje gelukte het, den duiker aan boord van het bergingsschip te hijschen. Hij deelde mede dat kort voordat de slang was weggerukt, een reusachtig dier op hem was komen toe zwem men. Ook het explosiewerk op den zeebodem is herhaaldelijk verstoord. Het zeemonster moet diverse explosieve ladingen hebben verplaatst. De bemanning van het bergingsvaartuig heeft thans alles er op gezet, om het monster te vangen. Ter oplossing van het vraagstuk van de juiste waterverdeeling in de Turksche hoofdstad An kara, verleenen de Nederlandsche des kundige Lifrick en een deskundige uit Weenen hun medewerking. Op verschillende plaatsen in de stad zijn waterreservoirs in aanbouw met een inhoud varieerend tusschen 2000 er 4000 cub. meter. Tevens wordt de Tchoubouk een stuwdam gebouwd ter besproeiing van de vlakte van Ankara. Men denkt het volgend laar vol komen gereed te zijn. SJANGHAI, 5 Mei (V.D.). Naar uit Mand- sjoekwo wordt gemeld, heeft een aantal Mand- sjoerijsche soldaten op een der stations van den Chineeschen Oosterspoorweg de naam van het station wordt nog geheim gehouden de gehoorzaamheid opgezegd en zich meester ge maakt van verschillende wapenen, waaronder zware machinegeweren. Een poging der politie, om de muitende soldaten te ontwapenen, leidde tot een schietpartij, waarbij verscheidene per sonen werden gedood of zwaar gewond. De sol daten zijn met de wapenen ontkomen. BERLIJN, 5 Mei (V.D.) Heden heeft de president der Rijksbank, dr. Schacht, den eer sten steen gelegd voor het nieuwe gebouw der Rijksbank. Hij hield een rede, waarin hij de verklaring aflegde, dat hij geen hoogere eer zucht kende, dan het instandhouden van het Duitsche geld- en credietwezen. De steenlegging werd bijgewoond door tal rijke autoriteiten, o.a. Rijkskanselier Hitier en de rijksministers Goebbels, Goering, Frick Rust. Von Blomberg, Schmitt, Von Neurath en Giirtner. BERLIJN, 5 Mei (V.D.) Rijkspresident Von Hindenburg heeft Zaterdagmorgen Rijks kanselier Hitier ontvangen voor een bespreking over hangende politieke kwesties. PARIJS, 5 Mei. Z. Em. de kardinaal-aarts bisschop van Parijs, Verdier, heeft Zaterdag vergezeld van Mgr. Chaptal de eerste tentoon stelling van hedendaagsche religieuse kunst geopend. De tentoonstelling wordt gehouden in het Paleis van de Hertogen van Rohan op den Boulevard des Invalides. In totaal zijn er 1582 inzendingen. PARIJS, 5 Mei. De rechtbank heeft beslo ten, de „Banque des Cooperatives" gerechtelijk te liquideeren. Het Poolsch-Russische nonagressiepact verlengd tot 1945. Handelsbesprekingen te Madrid. Marx en Lenin noodgedwongen uit de Russi sche kinderschool verwijderd. Schoolgebouw in Wurtemberg ingestort. Zeven dooden. De Eerste Kamer over de verbreeding van het kanaal door Zuid-Beveland. De nieuwe haven te Harderwijk wordt op 14 Mei door Minister Kalff geopend. Andere regeling der Staatsloterij. Week-eind van „Geloof en Wetenschap" te Rotterdam. Tot Provinciaal der Paters van den H. Geest is benoemd pater Dr. L. VogeL Voortgezette vergadering van den Vrijheidsbond. Het zeilseizoen ingezet met de Voor-Kaag. New-Yorksche beurs: stemming flauw. OO De boomen groenen Als de boomen groenen is het lente, nadert de zomer. Al mogen buien, stormen en koude dagen de warme zonnige afwisselen: we hopen. Want we weten dat de zomer nadert. Niet voor niets is groen de kleur der hoop. Deze tijden zijn vól van verwachting. Voor het jonge leven lat tot volwas senheid rijpt. Voor de ouderen die zich verheugen en verkwikken aan de verjonging der natuur. De boomen groenen. De kale armen der wintersche boomen zijn rijk be laden met zomerbeloften en jeugd zoo goed als ouderdom zal straks onder het loover de verkwikking zoeken van den zomerdagHet is nu tijd om optimist te mogen zijn: een groene toekomst wacht ons met kleur en geur van bloemen. Hoop bezielt ons. Verwachtingen wenken. De boomen groenen. MOSKOU, 5 Mei. (Reuter.) Heden hebben Litwinof en de Poolsche ambassadeur te Mos kou een protocol onderteekend, waarbij het Poolsch-Russische non-agressiepact verlengd wordt tot Juni 1945. GLASGOW, 5 Mei. (V. D.) Op grond van de te Chicago verspreide geruchten, volgens welke de bandiet Dillinger zich aan boord van het sa Duchess of York" op weg naar Engeland be vindt, heeft de politie van Glasgow per radio van den kapitein van dit schip vernomen, dat van Dillinger na een grondig onderzoek in het geheele schip niets bespeurd was. SAARBRUECKEN, 5 Mei. De regeeringscom- missie heeft de „Saarbruecker Zeitung", de „Saarbruecker Landeszeitung" en de „Neun- kirchener Volkszeitung" voor drie dagen ver boden, wegens een „onjuist bericht over een re- geeringsmaatregel." In het kader van den Saardag zou ook een katholieke godsdienstoefening met een toe spraak van Mgr. Schlich over de Duitsche zen ders worden uitgezonden. De regeeringscommissie heeft deze uitzen ding echter verboden. Ir-J I \V WWWWUIU! t 11 r S Stand op Zondag 1 uur v.m.: 753 Vorige stand: 750

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1