Italië bereidt zich voor Het wekelijksch Beursoverzicht HET T0URN00I OM DEN WERELDTITEL ZONDAG 6 MEI 1934 Toezicht pleegkinderen Bespreking op de algemeene ver gadering van de Ned. Ver- eeniging voor Armen zorg en Weldadigheid Wenken en wenschen Wettelijke regelingen MET KORT VERLOF NAAR EUROPA De luchtrace Londen- Melbourne De bestrijding der kosten van de K.L.M. GROEIEND VERVOER BINNENLANDSCH VERKEER DOOR DE LUCHT Het kanaal door Zuid- Beveland En de internationale vraagstukken Andere regeling der Staatsloterij Drie duizend nummers worden uitgenomen Week-end van „Geloof en Wetenschap" Inleiding van Antoon van Duinkerken Regionale samenwerking PATERS VAN DEN H. GEEST Nieuwe provinciaal benoemd BENOEMINGEN Priesters van het H. Hart Argentinië is belangrijk verzwakt, daar het zonder beroepsvoet ballers uitkomt Brazilië een ernstige candidaat Hooge belangstelling De Koningin en de Prinses bij de opening van het Juliana-Kanaal LAWNTENNIS Het jubileum-tournooi van D.D.V. De loting KAAS NAAR SPANJE Handelsbesprekingen te Madrid ,DE PRINCEVLAG' Geschenk aan Prinses Juliana KNAAPJE AANGEREDEN Op slag gedood MEISJE DOODGEREDEN Samengesteld door de Spaarne Bank N.V. Amsterdam Het Gorinchemsche veer De Indië-vluchten De Ned. Vereeniging voor Armenzorg en Wel dadigheid hield Zaterdagmiddag te Utrecht, m het Jaarbeursgebouw, een algemeene ledenver gadering onder voorzitterschap van mr. A. J. A. A. Baron van Heemstra (Oosterbeek). Bij den aanvang der vergadering werd door den voorzitter het overlijden herdacht van H. M. Koningin Emma. Spr. bracht in herinnering de belangstelling en sympathie, welke zij steeds voor de vereeniging heeft getoond. Vervolgens werden de aanwezigen welkom geheeten, in het bijzonder de heer Harders, die den minister van Binnenlandsche Zaken vertegenwoordigde. Daarna werd overgegaan tot bespreking van het rapport inzake de ongecontroleerde kinder tehuizen. Dat rapport was uitgebracht door een commissie benoemd door de Ned. Vereeniging vcor Armenzorg en Weldadigheid en den Ned Bond tot Kinderbescherming. De commissie be stond uit: mr. O. J. Huysenaer, voorzitter; mr. J. Everts, mej. E. Pierson, dr. J. H. Tuntler en mr. E. Lamers, secretaris. Ook de leden van den r.ed. Bond tot Kinderbescherming waren tot bijwoning der besprekingen uitgenoodigd. Mr. Molster, directeur van de School voor maatschappelijk werk te Amsterdam, was van meening, dat de commissie het onderzoek re veel als op zich zelf staand had behandeld en betreurde het, dat de commissie geen aandacht had besteed aan de theoretische en practische opleiding van hen, die in kindertehuizen te werk worden gesteld. Het moet bij de wet verboden worden om ongeschikt personeel te hebben. Spr. stelde een motie voor, waarin zijn denkbeelden waren geformuleerd. Mr. Voskuil, chef van de Kinderpolitie te Rotterdam, had er bezwaar tegen om nog meer ambtenaren in het leven te roepen en om meer aan banden te leggen dan strikt hoodig is. Door het contact tusschen de hoofden der schoien en de politie kan veel goeds worden bereikt. Dr. Adriani, secretaris van den Armenraad te Utrecht, bracht naar voren, dat het toezicht door de politie uiteraard onvolledig is. De po litie kan niet meer doen dan algemeene contröle uitoefenen en eventueele misstanden signalee- ren. De pleegouders hebben niet alleen con tröle noodig, maar hebben ook behoefte aan hulp en steun en aan deskundige voorlichting over rechtsvragen en opvoedkundige kwesties. Naast het negatieve werk, dat de commissie voorstelt, n.l. het opsporen van wantoestanden en het nemen van maatregelen, is er ook een ruim terrein voor opbouwenden arbeid. Spr. zou de geheele vraag betreffende het toezicht op uitbesteede kinderen in een breeder licht willen bezien. De heer Eark, secretaris van de Federatie van instellingen voor ongehuwde moeders (Den Haag) zou willen zien, dat in de wet wordt vastgelegd, dat het kind van een ongehuwde moeder de eerste drie maanden niet mag wor den uitbesteed. Dr. Eykel, hoofdinspecteur van de Volksge zondheid (Den Haag) gaf als zijn meening te kennen, dat er een wettelijke regeling moet komen, waardoor aan alle gemeenten wordt opgedragen deze materie te regelen. Gerepliceerd werd door de commissieleden mr. O. J. Huysenaer en mr. J. Everts. Laatst genoemde bracht nog naar voren, dat de po sitieve zorg beter kan worden overgelaten aan het particulier initiatief. Na de replieken werd de door mr. Molster ingediende motie ingetrokken. Vervolgens werd tot de behandeling der af zonderlijke artikelen van het wetsontwerp der commissie overgegaan. Om vier uur werd de vergadering door den voorzitter gesloten met een woord van dank aan de leden en commissie. Ofschoon het vliegveld Waalhaven het meest logische station van vertrek en aankomst voor Haagsche reizigers is, liet de bereikbaarheid tot nog toe zooveel te wenschen over, dat daarvan een zeer ongunstige invloed op het verkeer met Den Haag ondervonden werd. Nu de eenig afdoende oplossing, de stichting van een gemeenschappelijk vliegveld Rotter dam/Den Haag. uitblijft, heeft de K. L. M. be sloten in afwachting daarvan een andere ver binding tot stand te brengen. Twee groote en geriefelijke autobussen on derhouden thans ten gerieve van de Haagsche reizigers de verbinding tusschen het kantoor der K. L. M., Hofweg 9, Den Haag en het vliegveld Waalhaven, in aansluiting op de belangrijkste uitgaande en binnenkomende vliegtuigen van het internationale, zoowel als van het binnen landsche verkeer. Steeds meer beginnen de luchtverbindingen tusschen Europa en het Verre Oosten de ver lofsgewoonten in Indië te beïnvloeden. Brachten vroeger alle Britsch-Indische offi cieren en ambtenaren hun jaarlijksch verlof in Simla of Darjeeling in de Himalaya door, thans vliegen ze vaak naar Europa. Voor de toekomst bestaat de mogelijkheid, dat het luchtvervoer ook verandering zal te weeg brengen in de contracten, die maatschap pijen afsluiten met het hooger personeel, dat zij uitzenden naar de tropen. Thans wordt meestal na zes k acht jaar een langdurig Euro- peesch verlof toegestaan, doch voortaan zal het practischer zijn elke twee jaar een verlof van enkele maanden te geven. Naar men weet, heeft de K.L.M. ingeschreven voor de luchtrace LondenMelbourne, welke in October ajs. zal gehouden worden. Zoowel aan de speedrace als aan de handicaprace stelt de maatschappij zich voor deel te nemen. Ons kwamen in verband daarmede nog de volgende bijzonderheden ter oore. Aan den snel heidswedstrijd zal de K.L.M. deelnemen met het nieuwe toestel Douglas, dat tegen dien tijd uit Amerika in ons land zal zijn aangekomen. Voorts zal de F. XXXVI in de handicaprace uitkomen. Als reserve zal de K.L.M. dan nog een F XXII en een F. XVIII gereed houden. Mocht door onvoorziene omstandigheden een der nieuwe toestellen uitvallen, dan zal met een der reserve-vliegtuigen aan den wedstrijd wor den deelgenomen. De K.L.M. tracht de kosten, welke deze vlucht met zich brengt, zooveel mogelijk te dekken. Daarom worden onderhandelingen gevoerd met de Posterijen en met het Departement van Ko loniën, om met de Douglas een bijzondere snelle postvlucht uit te voeren. In hoeverre dit moge- lijijk zal blijken, kan op dit oogenblik nog niet gezegd worden. Wat de handicaprace betreft, zal men zeker 10 12 passagiers moeten boeken, om de finam cieele offers voor de K.LM. niet te zwaar te doen zijn. Er bestaat goede hoop, dat dit aantal wel bereikt zal worden. Men heeft reeds van 5 per sonen aanvraag ontvangen om voorloopig een plaats te boeken. Een vergelijking van de vervoerctjfers op de Indië-route der K.LM. leert, dat gedurende het eerste kwartaal van 1933: 676.733 passagiers/ kilometers werden verkocht, in 1934: 930.124 passagiers/kilometers; de stijging bedraagt 37 pCt.Het aantal ton/kilometers post vermeer derde van 111.695 tot 123.119 in 1934, hetgeen een stijging van 10 pCt. beteekent. Ook mag een vermeerdering van het goederenvervoer worden vastgesteld, n.L van 11.784 ton/kilometer tot 16.597 ton/kilometer, dus bijna 41 pCt. meer. Over de ongunstige positie van Den Haag ten opzichte van het luchtverkeer is reeds veel en uitvoerig geschreven. Haagsche reizigers waren tot nog toe gedwongen om zich eerst naar Rot terdam of Amsterdam te begeven om gebruik te maken van de automobielverbindingen van de K. L. M. tusschen die steden en de vlieg velden Waalhaven en Schiphol. Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot verklaring van het algemeen nut der onteigening, noodig voor verbreding van het kanaal door Zuid- Beveland en verhooging van de spoorwegbrug over dat kanaal bij Vlake, hadden sommige leden met weinig geestdrift kennis genomen van dit wetsontwerp, voorzoover betreft de ont eigeningen, welke een verbreeding van het ka naal tot 64 meter mogelijk zullen maken. Het kostte hun eenige moeite het ontwerp te zien los van de voorgeschiedenis inzake de Rijn vaartcommissie. Volgens deze leden staat vast, dat, naarmate het Hansweertkanaal wordt verbeterd, de aan leiding vermindert, om daarnaast nog een nieuwe verbinding te scheppen. Zij hadden goede nota genomen van de om standigheid, dat in de gewisselde stukken bi) herhaling door de Regeering is verklaard, dat de verbreeding van 40 op 64 meter indien ai, dan toch eerst in een verre toekomst zal plaats grijpen. Deze verklaring maakte het him gemakke lijker, over hun aanvankelijke bezwaren heen te stappen. Zij deden dit in de hoop, dat bij toekomstige onderhandelingen met België van het feit, dat Nederland uit eigen initiatief deze kostbare werken ondernam, een passend ge bruik zal worden gemaakt, en voorts dat de aanvaarding van dit wetsontwerp niet in den weg zou staan aan het tegemoetkomen aan Brabantsche wenschen omtrent het verbeteren van de verbinding tusschen den wal en de Schelde, met eventueelen aanleg van een haven te Bergen-op-Zoom, en het graven van een klein kanaal ter verbetering van de afwatering van Noord-West-Brabant. Tenslotte zouden de leden, hier aan het woord, gaarne vernemen, welk antwoord de minister van zijn ambtgenoot van Buitenland- sche Zaken heeft ontvangen op zijn vraag, of laatstgenoemde bewindsman alles in bet werk wil stellen om een einde te maken aan een practijk kostelooze sleepdienst, premies en zoo meer door den minister van Waterstaat zelf als een inderdaad onbillijke toestand ge kenschetst. Enkele leden wenschten de voorgestelde ka- naalverbreeding te beschouwen als een gewoon waterkundig werk en zich bij de beoordeeling daarvan niet te laten beïnvloeden door allerlei andere (ook internationale) vraagstukken, zoo als de Belgische quaestie en de besprekingen in de Rijnvaartcommissie. Verscheidene andere leden konden zich vol komen het het voorgestelde plan vereenigen, omdat zij de verbreeding van het kanaal niet alleen noodzakelijk achtten, maar ook be schouwden als een, zoo al niet geheel, dan toch grootendeeis Nederlandsch belang. Gevraagd werd nog, of de toestand nu zoo wordt, dat alle schepen, die het Julianakanaal en het Maas-Waal-kanaal bevaren, ook van het kanaal door Zuid-Beveland gebruik zullen kunnen maken, met andere woorden, of dit kanaal voor schepen met een inhoud tot 2000 ton geschikt zal zijn. De Staatsloterij zal binnen afzienbaren tijd overgaan tot een organisatorische wijziging. Weliswaar zullen uitgifte en trekking der lo ten blijven geschieden volgens de tot nu toe gevolgde methode, maar, zooals reeds eerder medegedeeld, komt in de nummering een verandering. Volgens wettelijk voorschrift mag de loterij niet meer loten uitgeven dan 21.000. Zij zul len echter voortaan, zooals „Het Volk" meldt, genummerd worden tot 24.000. Er zullen er een ter 3000 worden uitgenomen. Het doel van dezen maatregel is, het tegengaan van het spelen in particuliere loterijen. Eens per jaar komen de verschillende Katho lieke cultureele organisaties in den lande, de R.K. Volksuniversiteiten en vereenigingen voor „Geloof en Wetenschap" bijeen om hun geza menlijk streven te vervolmaken door onderlinge uitwisseling van gedachten. Zaterdag heeft in het Parkhotel te Rotterdam ten derde male een dergelijk Cultureel Week-eind, de derde bijeenkomst van dezen aard plaats had. Nadat pater P. van den Tempel O.P. namens de R.K. Volksuniversiteit te Rotterdam de aan wezigen had verwelkomd in de Maasstad, open de de voorzitter, mr. F. Vorstman, deze verga dering. Weliswaar was de lijst der vertegen woordigde vereenigingen niet zoo groot als het vorige jaar, maar spr. hoopte dat spoedig een stijging zou volgen, begunstigd door betere tij dsomstandigheden. Aan het Jaaroverzicht van den secretaris, den heer J. W. M. Pasdeloup uit Breda, ontleenen wij het volgende: Een tooneel-centrale is in vergevorderden staat van voorbereiding, om de vereenigingen op dit gebied van voorlichting en advies te dienen. Voorts doet het secretariaat zijn best om korte verslagen van de vereeniging-secretarissen te kiijgen over de gehouden lezingen, teneinde ook daarmede de andere leden van dienst te kun nen zijn. Op filmgebied geeft het secretariaat geen inlichtingen: het laat dit over aan het „Katholiek filmfront", ofschoon bij het advies bureau van deze instellingen de gebreken der jeugd nog in groote mate aanwezig zijn. In plaats van pater P. van den Tempel, die om gezondheidsredenen aftreedt, werd op ad vies van het bestuur als lid van het Algemeen Secretariaat gekozen pater ter Haar. Besloten werd vervolgens dat de nieuw te benoemen as sessoren van het bestuur zouden worden aange wezen door de vereenigingen te Den Haag, in de Over-Betuwe en te Roermond. Vervolgens werd besproken het onderwerp: Uit een tweetal afdeelingen, Lichtenvoorde en Huissen, waren schriftelijke rapporten binnen gekomen van de resultatenbereikt door sa menwerking van verschillende vereenigingen; in eenzelfde streek gelegen. De algemeene strek king was dat dergelijke samenwerking od be perkte schaal wel nuttig is. De heer B. Verhoeven sprak in aansluiting daarop nog een opwekkend woord en sprak de hoop uit dat dit onderwerp door het secretariaat eens ter dege mocht worden voorbereid. In verband hiermede werd nog het voorstel ge daan om het lidmaatschap van het Alg'. secre tariaat te hervormen in dier voege dat de ver eenigingen zouden bijdragen in de kosten in verhouding tot him ledental. De afd. Amersfoort had ter overweging in gezonden een idee om in kleine plaatsen de afd. van den R.K. Vrouwenbond bij de aange sloten Vereenigingen te voegen. Veelal bewegen deze vereenigingen zich op hetzelfde gebied Mej. A. Meyer behoogde daarna namens den R.K Vrou wenbond, dat in Rotterdam reeds een onder linge regeling getroffen is tusschen beide ver eenigingen om hun werk zooveel mogelijk te coordineeren, waarop de heer de Bruyn uit Rotterdam nog een korte toelichting gaf. Be sloten werd dit punt tot de rondvraag aan te houden. De heer A. van Duinkerken hield vervolgens een rede over „De Katholieke Cultuur en de taak onzer vereenigingen". In groote lijnen ging deze spr. na de ontwikkeling van de beide com plexen „Geloof en Wetenschap" in de laatste zestig jaar. Omstreeks 1870 bestond nog een schijnbare tegenstelling tusschen beide zaken. De cultuur, die in haar wezen een tegenstel ling is van de niet-dijkende en onvermijdelijk- mechanische natuur, was in die jaren varbijsterd door de grootheid van het natuurlijke zooals die zich geopenbaard had door de groote uit vindingen. De leer van het Darwinisme was ge- inspireerd op de zelf-genoegzaamheid van de zich ontwikkelde, eeuwig-groeiende natuur, en daartegenover het gesteld 't bestaan van een eeuwig-onveranderlijke bovennatuurlijke orde. H. Taine beschouwde in dezen gedachtengang ook de menschelijke geest als 'n phase in deze evo lutie. Daartegenover staat 't geloof, dat tegenover de evolutie-leer een eeuwige waarheid stelt. H. Schaepman, die als verslaggever van „De Tijd" te Rome de grootheid van de door den Paus verdedige stellingen geconcipieerd had, is in Ne derland de strijd, om deze wereldbeschouwing in harmonie met de wetenschap te brengen, be gonnen. De ontdekkingen van Pasteur en Virchow, dat een cel slechts kan ontstaan uit een andere cel, en het leven slechts uit be staand leven, dienen daarbij tot richtsnoer. F. Brunetière kwam omstreeks 1900 tot het inzicht, dat de ontwikkelingsleer van Darwin aanvulling behoeft om het bestaan zelf van het leven te verklaren. De maatschappij-leer van Rerum Novarum brengt op dezelfde wijze een aanvul ling op de materialistische theorie van Marx. De verdere ontwikkeling der techniek bracht ook de wetenschap tot het inzicht dat er een geest moet zijn, die leiding gaf aan de materie. Omstreeks 1930 is het aspect weer veranderd. De wetenschap kent het bestaan van een tij- delooze onveranderlijkheid buiten de natuur lijke orde, een Wezen waarin we met natuur lijke middelen, niet kunnen doordringen. De We tenschap is niet meer de vijandin van het Ge loof, zelfs niet meer de zedelijke beschermster van het Geloof, maar het Geloof is de troos teres van de in zichzelf onverzadigbare Weten schap geworden. De Wetenschap is geworden de dienares van het afhankelijkheidscomplex van den mensch, van het bewustzijn van zijn eigen leegte, die gevuld moest worden door God. Dit laatste bewustzijn in de menschen wakker te maken is thans de taak der vereenigingen „Geloof en Wetenschap": niet meer een bestrij ding, maar een aanvulling van de Wetenschap door het Geloof. Een korte gedachtenwisseling volgde op deze boeiende inleiding, waarna de vergadering ge schorst werd tot Zondagmorgen. 's Avonds werd in de sociëteit van de Dier gaarde een kunstavond gegeven, aangeboden door de Volksuniversiteit van Rotterdam. Het programma bestond voornamelijk uit muziek en zang, terwijl dr. Wim Snitker voordroeg uit eigen werk. Naar wij vernemen is benoemd tot provin ciaal der Nederlandsche provincie van de Pa ters van den H. Geest de hoogeerw. pater dr. L. Voge.l De nieuwbenoemde provinciaal werd geboren 26 Mei 1897, priester gewijd in 1924 en in 1928 benoemd tot Overste van het Missiehuis te Weert. Pater Vogel doctoreerde te Rome in de wijsbegeerte en godgeleerdheid. De vorige provinciaal was Mgr. B. Hilhorst, die, zooals men weet, onlangs benoemd is tot apostolisch vicaris van Bagamayo. Naar de „Volkskrant" verneemt zal pater N. Bos S.C.J., thans te Rotterdam woonachtig in de Missieprocure eerste pastoor worden van de nieuwe parochie der Priesters van het H. Hart op Katendrecht. Pater Bos is geboortig van Kampen, was vroeger rector van het St. Fran- ciscus Liefdewerk te Amsterdam, later rector van het Voogdijgesticht St. Jozef te Heer (L.). In dezelfde kerk wordt ook benoemd pater Ant. van Rixtel S.C.J., uit St. Michiels-Gestel, thans aan het groot-seminarie Liesbosch-Prin- cenhage, om te Rotterdam werkzaam te zijn aan het R. K. Zeeliedenwerk. De Priesters van het H. Hart hebben van Z. H. Exc. den bisschop van Haarlem verlof be nomen zich te vestigen te 's-Gravenhage. In een perceel aan de Stadhouderslaan komt het provincialaat, waar heden voor 't eerst het H. Misoffer wordt opgedragen. (Van onzen correspondent) Rome, 3 Mei Einde dezer maand worden in Italië de we reldkampioenschappen voetbal verspeeld en met de loting, die vanmiddag in het Ambassadeurs hotel alhier gehouden is, zijn we al een heel eind tot de groote gebeurtenis genaderd. Naar ons uit een onderhoud met den secre taris van den Italiaanschen Voetbalbond bleek, heeft de voorbereidende organisatie heel wat hoofdbrekens gekost. Met de sectie Argentinië en Peru bijvoorbeeld heeft de F. I. F. A. van het begin af aan groote moeilijkheden gehad, die tenslotte eerst dezer dagen hiermee geëindigd zijn, dat Argentinië wegens niet opkomen van Peru voor de achtste finales aangewezen is. Peru schijnt nog altijd tegen deze beslissing te protesteeren, maar tevergeefs, want de Argen- tijnsche voetballers zitten al lang en breed op de boot naar Italië. Dezen keer stuurt Argen tinië geen beroepsvoetballers, maar amateurs, en hun elftal schijnt lang niet zoo gevreesd te zijn als dat, waarmee de Zuid-Amerikanen op de laatste voetbalolympiade voor den dag kwamen. In tegenstelling hiermee moet Brazilië als een ernstige candidaat naar den wereldtitel beschouwd worden. De sterkste beroepsclubs hebben hun beste spelers voor de kampioen schappen afgestaan; in de kringen van de F.I. F.A. verwacht men van Brazilië een opzien barend elftal. Dat bleek ook uit een interview, dat de heer Rimet, president der F.I.F.A., dezer dagen aan „Calció Illustrato", het Italiaansche geïl lustreerde voetbalweekblad, toestond. Rimet legde daarin speciaal den nadruk op het ele ment van verrassing, dat de Brazilianen dit maal bieden. Ook Holland achtte hij overigens een bijzonder gevaarlijk team. De laatste drie overwinningen, twee op België en één op Ier land, en vooral de achttien doelpunten, die daarbij door de Hollanders gefabriceerd wer den, waren voor hem het bewijs, dat ae Neder landsche elftalcommissie dit jaar een goede hand gehad heeft. Niettemin acht hij Italië en Oostenrijk sterker dan het Oranje-elftal en zag hij de vier landen der demi-finale in de vol gende rangorde: Brazilië, Italië, Oostenrijk en Holland. Zooals men weet, heeft de voorbereidende commissie voor deze kampioenschappen een ander systeem gevolgd, dan tot nog toe gebrui kelijk was. In plaats van aanstonds het lot te laten beslissen, heeft zij de zestien voor ce fina les in aanmerking komende landen in twee groepen van acht verdeeld: een zwakke en een sterke groep. Daarmee heeft zij willen voor komen, dat het lot in de achtste finales direct al twee sterke landen tegen elkaar zou bren gen, waardoor een der vermoedelijke titelpre- tendenten den eersten dag al noodzakelijker wijze uitgeschakeld zou worden. Thans heeft het lot alleen een rol gespeeld in tweede instan tie, namelijk bij de vaststelling van de wed strijden binnen de sterke en zwakke groep. In derdaad belooft dit nieuwe systeem ae aan trekkelijkheid van het kampioenschap te ver- hoogen. De organisatoren verwachten een groote be langstelling voor de komende wedstrijden in de eerste plaats natuurlijk van den kant der Ita lianen. Wat het buitenland betreft, staat reeds vast, dat Frankrijk circa vijfduizend supporters op de been zal brengen, terwijl Spanje een extra-trein laat loopen met minstens duizend enthousiasten. Uit Nederland rekent men op zijn minst op tweeduizend supporters. Intusschen is de Italiaansche Voetbalbond al in druxke voorbereiding, om in het komende tournooi zoo sterk mogelijk voor den dag te komen. Op 29 April is de Italiaansche compe titie gesloten, waarbij Juventus voor de vierde maal achtereen op den hoogsten titel beslag gelegd heeft. Aanstonds daarna heeft elftal commissaris Pozzo 29 spelers naar Stresa ge roepen, waar zij zich geheel naar de aanwijzin gen van den Voetbalbond te gedragen hebben. Deze staat ditmaal voor een moeilijke taak. Het Italiaansche voetbal kent op het oogenblik namelijk een periode van stilstand. Technische vooruitgang is er dit jaar niet geweest, integen deel, het spelersmateriaal is verouderd en men heeft al verschillende malen met jongere krach ten moeten experimenteeren. Zoo is het bijna legendarisch geworden achter-drietal var, „Ju- vent-s" (Combi, Rosetta en Caligaris) bij de laatste internationale wedstrijden door de ach terhoede van Ambrosiana vervangen, maar ook dit driemanschap is niet vrij van ouderdoms gebreken Middenspelers van klasse zijn er genoeg. Wan neer de spil Monti van „Juventus" de ver moeienissen der competitie te boven is, behoeft er over zijn opname geen twijfel te bestaan. Meer hoofdbrekens kost de voorhoede en spe ciaal de bezetting van de middenvoor-plaats. Het gaat hier voornamelijk om Meazza van „Ambrosiana" en Borel II van „Juventus", ten minste als Meazza niet op een der binnenplaat sen gezet wordt, waar hij in de laatsre wed strijden voor zijn club goed werk verrichtte. Voor den linkervleugel heeft men de beschik king over Guaita, dien „Roma" een jaar geleden voor een hard prijsje van Argentinië heeft weg gekocht. Een speler van superieure klasse, wiens voorzetten altijd een gevaar opleveren. Voor de andere plaatsen zijn verschillende speiers be schikbaar, die onderling weinig verschil uit maken en vermoedelijk naar de samenstelling van de tegenpartij aangewezen zullen worden. „Ik beklaag je, mijn waarde!" „Beklagen? Waarom dat? „Mijn vrouw gaat met baar nieuwen bontmantel bij jouw vrouw op theevisite." Maandag te 12 uur 36 zal H. M. de Koningin in gezelschap van H. K. H. Prinses Juliana per trein te Roermond arriveeren. Per auto zal het hooge gezelschap zich naar Maasbracht bege ven, ter opening van het Juliana-kanaal. De loting voor de internationale lawn-tennis wedstrijden van D.D.V. te Amsterdam on 10, 11, 12 en 13 Mei a.s. heeft plaats gehad. Op Donderdag en Vrijdag spelen tegen elkaar resp. NederlandAustralië en Queen's ClubJapan. De juiste programma's zullen nader worden bekend gemaakt. De ploeg van de I. C. van Nederland zal er als volgt uitzien: Eerste enkelspel H. Timmer. Tweede enkelspel T. Hughan. Derde enkelspel J. Karsten. Vierde enkelspel G. Leembruggen. Hierbij is nog geen rekening gehouden met het eventueele uitkomen van Borotra. Eerste heerendubbelspel: TimmerScheur leer. Tweede heerendubbelspelHughanLeem bruggen. Eerste damesenkelspel: mej. E. Belzer. Tweede damesenkelspel: mej. A. Kerckhoff. Eerste gemengd dubbelspel mej. Belzer Karsten. Tweede gemengd dubbelspel mej. Kerckhoff - Scheurleer. Captain: mr. C. Punt. De wedstrijden zullen lederen middag om twee uur beginnen. Het Engelsche team komt per vliegtuig Woensdagmorgen naar Schiphol. De juiste samenstelling van de teams van Queen's Club en Japan zal nader worden be kend gemaakt. Bezoekers van den voetbalwedstrijd Nederland Frankrijk kunnen zich op Donderdag 10 Mei, na afloop van de match direct over het Sta dionterrein, langs de hockeyvelden naar het Tennis-stadion begeven, waar voor deze gelegen heid extra loketten zullen worden opgesteld. Zooals reeds gemeld is Donderdag te Madrid aangekomen mr. J. H. de Mol van Otterloo, re ferendaris aan het Departement van Econo mische Zaken, om deel te nemen aan de be sprekingen, welke gevoerd worden tusschen de Nederlandsche en Spaansche delegaties ter re geling van de handelsbetrekkingen tusschen beide landen. In verband met de omstandigheid, dat de kaasuitvoer van Nederland naar Spanje één der belangrijkste punten uitmaakt van de reeds sinds enkele weken gevoerde onderhandelingen, heeft drs C. Eygenraam, handelsconsulent van den Alg. Ned. Zuivelbond, in den loop van de afgeloopen week te Madrid besprekingen ge voerd met de Nederlandsche delegatie. Zaterdagmorgen werd door een deputatie van het hoofdbestuur van „De Princevlag', onder leiding van den heer Joh. G. L. Beriott, ten paleize aangeboden het geschenk van alle leden van „De Princevlag", vervaardigd aoor mej Nelly ten Have, ter gelegenheid van den 25en verjaardag van Prinses Juliana. Het is een calligrafie van het gedicht van Nicolaas Beets, genaamd „Blijf één mijn Va derland", omringd door de wapens der Pro vincies en het Rijkswapen, het geheel in kleu ren uitgevoerd en gevat in museum-lijst van oud goud. Zaterdagmiddag omstreeks half vijf Is te Apeldoorn op den Uchelschenweg het 9-jarig zoontje van de wed. van 't Veld aldaar, terwijl hij per fiets een voor hem rijdenden wagen wilde passeeren, door een autobus, die uit tegenover gestelde richting kwam, aangereden en op slag gedood. Den chauffeur van de autobus treft geen schuld. Zaterdagmiddag werd het negen-jarig doch tertje van G. de K. te Willeskop bij het over steken van den weg door een vrachtauto over reden en gedood. De auto werd bestuurd door F. V. uit Stolwijk. De politie stelt een onder zoek lm AMSTERDAM, 4 MEI 1934 De langdurige crisis heeft het evenwicht der economische krachten grondig verstoord. Wan verhoudingen zijn ontstaan tusschen: produ- tie en consumptie, productiekosten en prijs, ar beidsprestatie en loon, en met een geweldige energie en ten koste van groote offers streeft men naar een nieuw evenwicht en tracht men zich aan de totaal veranderde omstandigheden aan te passen. Door nauwe, internationale sa menwerking van belanghebbenden is dit sa- neeringsproces te bespoedigen, hetgeen helaas dikwijls afstuit op een totaal gebrek aan ge meenschapszin bij de individuën. De gezamenlijke rubberproducenten zijn er in geslaagd een plan op te stellen met het doel de wereldvoorraden tot een normaal peil te doen dalen, evenwicht te brengen tusschen vraag en aanbod op basis van een loonenden prijs voor economisch werkende producenten. Om dit doel te bereiken wordt de productie beperkt, voorloopig tot einde 1938. Men heeft voor ieder land een jaarlijksch basis-quotum opgesteld, rekening houdende met een grootere capaciteit in de komende jaren. Van tijd tot tijd bepaalt het Intern. Rubber Regulation Committee, samengesteld uit delegaties der ver schillende gebiedsdeelen, welk percentage van dit basis-ijuotum geëxporteerd mag worden, rekening houdende met de dan geldende prijzen, voorraden en behoeften. Nieuwe aanplantingen zijn verboden, herbeplantingen gelimiteerd. Producenten en handelaren moeten hun voor raden beperken tot een bepaald percentage hunner omzetten, waardoor ook de distributie deelneemt aan de algeheele reorganisatie. De consumenten krijgen door middel van een commissie de gelegenheid hun belangen te be pleiten, terwijl groote aandacht zal worden be steed aan het zoeken van nieuwe consumptie- mogelijkheden. Het plan is vrijwel unaniem met groote in stemming ontvangen en men waardeert de breede en toch soepele wijze van uitvoering. Alleen de U. S. Rubber Company verklaart, dat het plan geen waarborgen biedt voor een billijken marktprijs en een voldoende voor ziening van rubber. Ook zij, die afkeerig zijn van alle kunstmatig ingrijpen, geven hun af keuring te kennen. De regeeringen moeten hun officieele goed keuring nog geven en voor hen is in de verdere uitwerking een zware taak weggelegd. Zij moe ten zorgdragen voor de juiste naleving der be palingen en voor een verdeeling der quota tus schen de ondernemingen. Voor Nederlandsch- Indië zal de kwestie der bevolkingsrubber op moeilijkheden stuiten, waarover echter nog geen détails bekend zijn. De gunstige perspectieven voor rubberwaar den ontketenden op het Damrak een wilden handel in deze fondsen. De sociëteit werd m den steek gelaten en zij, die over brute kracht en een zwaar stemgeluid beschikten, waren zichtbaar in het voordeel. Er werden drie rub- berhoeken gevormd, waar ook minder cou rante soorten druk werden verhandeld. De hausse-stemming sloeg eerst alleen op de Ta- baksmarkt over, maar op het einde der week, werd de geheele locale markt meegenomen in dezen golf van optimisme. Olies wisten den in de vorige week geboekten achterstand geheel in te halen, terwijl zelfs Unilever na een daling van enkele maanden eindelijk van richting veranderde. Amerikaansche shares vielen geheel uit de lijn en noteerden een gevoelig verlies. In Amerika waren de productie en prijzen de ge heele week slap, met als gevolg 'n dalende ef- fectenmarkt. De beurscontrólewet bracht weder de noodige onzekerheid, terwijl steeds weer uit brekende stakingen de ongunstige factoren completeerden. Schacht heeft het in Berlijn hard te ver duren en hem wordt door de gezamenlijke crediteuren niets meer en niets minder dan verduistering van deviezen verweten. Naarstig zoekt men naar deze weggemoffelde wissels, echter nog zonder resultaat, daar de door de Rijksbank verstrekte gegevens onvoldoende zjjn. Mocht het komen tot een deviezen-clearing, dan wijzen wij nogmaals op de gunstige positie, welke Nederlandsche crediteuren in dit geval innemen. De Nederlandsche beleggingsmarkt was zeer vast, met als feature de 4 pet. Nederland 1934, welke meer dan een half procent boven pari noteerden. Nederlandsch-Indische obligatiën bewegen zich steeds meer in de richting van pari, waarschijnlijk in de overweging, dat een conversie nabij is. In den weekstaat der Nederlandsche Bank, komt de maandwisseling ditmaal duidelijk tot uiting. Wij constateeren een groote toe name der beleeningen en een beduidende uit zetting der bankbiljettencirculatie. Vele instel lingen hebben van de diensten der Centrals Bank als herdisconto-instituut gebruik ge maakt. De toename van den goudvoorraad met f 5 millioen kan niet het gevolg zijn van bui- tenlandschen import, daar de wisselkoersen geen aanleiding gaven tot arbitrage. De Banken zullen een gedeelte van hun goudvoorraad op geruimd hebben, daar rendabeler beleggingen mogelijk zijn. Slotkoersen per 27 April en 4 997/f 98Vf 4% Nederland 1934 4 '4 pet. N.-Ind. "26 3lA pet. Engeland 5% pet. Young AJK.U. Ford Philips Unilever Scheepv. Unie Kon. Olie Redjang Lebong Amsterd. Rubber H.V.A. Deli Mij. Senembah Beth. Steel U. S. Steel Anaconda Intern. Nickel Marken Prolongatie 65% 39% 4m lS4Vj 234V? 74% 38% 148% 144 106 166% 126Vs 140% 25% 30 9% 17% 7.53% 1.46% 58.174 2 pCt. Mei "34 1°0% 99% 65% 39 40% 204%* 233 80% 37% 157 153 115% 180 128 143 23% 28 V* 9% UVs 7.53 1-47^ 58.10 14oCt. ex afst. De K.N.A.C. bericht: Met ingang van 16 Mei zal de verkoop van overzetkaartjes voor het veer GorinchemSleeu- wijk niet meer op de pont zelf geschieden, maar zal men overgaan tot verkoop van kaartjes aan den wal. Te dien einde wordt aan iederen kant een veerhuis je geopend. Dit huisje staat bij het op rijden van de pont in Gorinchem aan de rech terzijde van den weg, terwijl het aan de zijde van Sleeuwijk links is opgesteld. De „Pelikaan", op de uitreis, is te Jodhpur geland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6