PAKJE DE MARIA-MAANB EN HET GEZIN weersj resten Het verwerken van Dat juist de Meimaand aan Maria is toegewijd, heb ik eens zóó hooren verklaren: in de lente, als de ver starring van den winter wijkt uit het bloed en de natuur lokt, zijn de gevaren, die de Deugd bedreigen, grooter, vooral voor de jongeren. Daarom werd het hoogtij der lente, de Mei, toegewijd aan de Onbevlekte en onder Haar bizondere bescherming ge steld. Die verklaring zal menigeen even irrl- teeren. Moeten we dan, te midden der nieuw-herleefde schoonheid van Gods over- rijke schepping, dadelijk maar weer op de eerste plaats aan gevaren denken, adders zien inplaats van bloemen, waaks en be zorgd speuren naar onraad in plaats van blij en zorgeloos te genieten? Och, de menschelijke natuur is nu een maal zwak en licht geneigd te misbruiken en te bederven wat God zuiver en vlekkeloos schiep. Maar wanneer we willen, kunnen we ook evengoed aannemen, dat de Mei Maria's maand werd, omdat slechts de mooiste en heerlijkste tijd van het jaar waardig was, aan Haar gewijd te worden. Jonge bloesems, pril groen en teer-blauwe luchten voor Haar, die de Morgenster wordt genoemd, de voorbode der Goddelijke Zon, de geheim zinnige Roos voor Haar, die voor ons genadeleven werd wat de lente is voor de natuur. Door de eeuwen heen is de Meimaand een van de hoogtepunten van godsdienstig le ven geweest, een van de toppen van hei kerkelijk jaar, vooral voor het innig-brave katholieke gezin. Omtrent de juiste viering der Meimaand door de huisgenooten brengt iedere vrouw overgeleverde begrippen mee ten huwelijk, die automatisch worden doorgegeven. Haar ideaal is doorgaans, dat alles juist zoo zal geschieden als destijds in haar ouderlijk huis gebruikelijk was. Hoe iets moois een vrome traditie ook zijn kan, het ware misschien toch beter, ze eens te herzien en er niet al te onbuigzaam aan vast te houden. Daar is in de eerste plaats het Meimaand- Lof. Zeker is het een prachtige gewoonte, dit eiken avond trouw te bezoeken. Maar 't feit, dat vader en moeder zelf dit stipt wenschen door te voeren en anderen hierin dagelijks voorgaan, mag geen reden worden tot huiselijke onaangenaamheden, verwijten of doordrijverij, wanneer de grootere kin deren dit avondkerkbezoek wenschen te beperken tot twee- of driemaal in de week. Wij moeten niet vergeten dat, hoe liefe lijk dit oude beproefde gebruik ook zijn mag, het dateert uit een verleden toen alle menschen ruimschoots den tijd hadden. In het heden is het voor velen, jongeren en ouderen, practisch onmogelijk, meer dan vier weken achtereen alle avonden te mis sen en vooral voor wie niet zoo dicht bij de kerk wonen, komt het bijwonen van een avondlof hierop neer. Er is geen sprake van, dat de moderne mensch minder tijd beschikbaar zou wenschen te stellen voor O. L. Heer. Maar de veranderde omstan digheden, waarin God zelf hem geplaatst heeft, de eischen van zijn werkkring, de onverbiddelijke noodzaak, op de hoogte te blijven van allerlei, waarmee men zich in de vorige eeuw het hoofd niet brak, be perken zijn werkelijk-vrijen tijd tot een minimum. Dat jongelui, die den geheelen dag op een kantoor hebben doorgebracht, de eerste lichte avonden wel graag gebruiken om de zoo hoognoodige beweging in de fris- sche lucht te nemen en niet altijd even opgeruimd kijken als moeder hen avond aan avond mee wil hebben naar de kerk is hun dat wel zóó kwalijk te nemen? Het is opvallend, hoe weinig moeders zich eens levendig kunnen indenken, wat voor een dag de groote kinderen precies achter den rug hebben, als ze tegen etenstijd thuis komen. Kinderen of jonge menschen naar de kerk drijven heeft nog nimmer vruchten afge worpen, noch voor het heden, noch vooral voor de toekomst. Wanneer 's Zaterdags gecommuniceerd wordt ter eere van Maria, en op dien dag en voorts Zondags en bij voor beeld Woensdags het Meilof wordt bij gewoond, is dit voor de jonge menschen een mooie en verdienstelijke Meimaand vie ring. Willen vader en moeder zélf meer doen, uitstekend, maar dit voorgaan zij stil en sober en zonder opdringerigheid. Een rustig voorbeeld treft en ontroert; een voor beeld dat een soort van levend verwijt wil zijn, irriteert slechts. Wordt het avondgebed gezamenlijk gebe den, dan kan men daarbij Maria bizonder gedenken. Mooi zal ook altijd het gebruik blijven om Haar beeltenis in de Meimaand nooit zonder een paar bloemen te laten. Voor de jongere kinderen, die de jaren van onderscheid naderen, is de Meimaand bij uitstek geëigend om door ons Maria te leeren kennen en liefhebben. Wij moeten er ons daarbij wèl rekenschap van geven, dat elk woord, door ons gesproken, 'n veel dieperen indruk maakt, veel levendiger beelden oproept, dan wij ons doorgaans kunnen voorstellen. We moeten onze woor- Eieren te onderzoeken of ze verseh zijn Houdt de eieren tegen het zonlicht of te gen het licht van een brandende kaars. Versche zijn ondoorschijnend; bedorven zijn óf troebel óf donker. Breng het stom pe en het spitse einde aan de lippen. Geeft het stompe een gevoel van warmte, het spitse een gevoel van kou, dan is het ei versch. Heeft men bij beide einden het ge voel van warmte, dan is het ei bedorven. Legt de eieren in het water: bedorven eie ren drijven, versche zinken. den daarom met zorg kiezen en schiften, zoodat het jonge zieltje niet wordt over laden met impressies en te veel kleurige bijzonderheden te verwerken heeft dan dat de stille liefde tot de Moeder Gods rustig zou kunnen rijpen. Onze Meimaandviering en die onzer kin deren moet vóór alles levend en vrucht dragend zijn; dit volgens ons eigen beste inzicht nastreven is belangrijker dan een vrome overlevering tot in alle détails ge trouwelijk voort te zetten. S. A. T. Op verzoek voor jongens van 2% jaar Genomen maten: bovenwijdte 62 c.M., mouwlengte 32 c.M. Benoodigd: voor het blousje 1 M. stof van 80 a 90 c.M. breedte, 4 knoopen. Dit pakje, waarvan U het broekje in een volgend artikel beschreven wordt, kunt ge maken van vyella en het broekje van peau de pêche, terwijl ge ook, b.v. voor den C JjN zomer, het blousje VL j f'r van tobralco kunt 0 3 maken. Ge teekent i xv het patroontje op de aangegeven ma- ten> waarna ge het «J Ailift 3P de vaste lijnen uitknipt. Vervol- 1 iH gens legt ge het pa" LU troon op de stof; zoo eenigszins mogelijk Y wordt het tegenbe- I leg aan de voorkan- I ten aangeknipt, wat, I met het oog op den I naad van den kraag I i die ook weer dikte JU# ÉjL geeft, wel wensche- lijk is. Wanneer al les geknipt is, be gint ge de tegenbeleggen om te rij gen. Hierna kunt ge schouder-, zij- en mouwnaadjes met een Engelsch naadje verbinden, waarna ge onderaan het blousje een smal zoompje instikt. Vervolgens wordt de kraag langs den geheelen buitenkant omgestikt en omge haald, waarna ge den achterkant van den kraag aanstikt, terwijl ge er voor zorgt, dat ge het tegenbeleg niet meestikt. Dit wordt later op den kraag over gestikt; bij den schouder geeft ge een knipje, waarna ge aan den achterkant het kraagje op het blousje stikt. Het mouwtje wordt onderaan ingerimpeld, waarna ge een manchetje aan den achterkant aan-, en op den goeden kant overstikt, dat ge 18 c.M. lang en 8 c.M. breed hebt geknipt. Bij het inzetten der l.M- mouwtjes neemt ge den mouwnaad 3 c.M. meer naar voren dan den zijnaad. De knoopsgaten maakt ge in de rechterhelft, en wel 2 c.M. vanaf den kant. Hierna kunt ge de knoopen aanzetten. DINY Vraag nooit het oordeel van je vrienden, want er blijft niets over van al je plannen. Zoo verging het een winkelbediende in Engeland, die een hoedenwinkel ging op zetten en zijn beste vrienden raadpleegde over het opschrift op het raam. Hij had zich voorgesteld daarop een hoed te doen schilderen met zijn naam en het beroep „hoedenmaker" er boven. Onder den hoed: „Maakt en verkoopt hoeden tegen contant geld." De eerste vriend merkte op, dat 't woord „hoedenmaker" geheel overdaad was. Hij gaf dit toe, dus werd het beroep achter zijn naam geschrapt. De tweede vriend oordeelde, dat het niet noodzakelijk was, de woorden „contant geld" er bij te vermelden, want iemand, die een hoed wil dragen vraagt geen cre- diet voor zoo'n gering bedrag; deden zij dit wel, dan moest hij den klant goed op nemen of hij dit crediet wel waard was. De woorden „tegen contant geld" werden dus doorgehaald. Nu stond er alleen de naam, de hoed en „maakt en verkoopt hoeden." Maar, zoo sprak de derde vriend, wat gaat het ie mand aan, die een hoed koopt of die hoed al dan niet bij jou gemaakt is. Het op schrift werd dus: „Verkoopt hoeden". Maar de vierde sprak vol verbazing: Denk je nu, dat men denkt, dat een hoe denmaker varkenspootjes verkoopt? Of dat je de hoeden present geeft? En ook dezen vriend gaf hij gelijk en zoo bleef er niets anders over dan de naam en het afbeeldsel van den hoed. Reeds vanaf de oudste tijden dragen de vrouwen sieraden. Geen Indianen- vrouw, die zich niet rijkelijk behing met oorringen, beenringen, armbanden, halskettingen, vingerringen, enz. Hoe meer versiersels, hoe voornamer de vrouw. Te genwoordig denken wij er anders over en zeggen: een elegante vrouw draagt weinig, maar smaakvolle sieraden. Deze behoeven niet meer zooals twintig jaar geleden van brillanten of andere kost bare edelsteenen te zijn, doch worden thans van de meest uiteenloopende materialen vervaardigd. Wij kennen de z.g. half-edelsteenen, de metalen, houten en glazen versierselen. De meest chique vrouw behoeft tegenwoordig niet meer dure sieraden te dragen, want mèt het mode-seizoen veranderen ook deze tooisels. Een flatteuze armband of halsketting ge bruiken wij zelfs dikwijls ter vervanging van kraagje of manchet. Zoo zijn dus de siera- In ons klimaat dienen we, met onze klee ding, wel degelijk rekening te houden met allerlei weersgesteldheid. Wie voor den zomer enkel voor luchtige kleeding zorgde, zou daar al spoedig de nadeelen van ondervinden. Zelfs midden in de honds dagen hebben we soms nog behoefte aan wat warme kleeding, terwijl we vroeg in de lente en zelfs in het najaar soms verrast worden door echte zomerwarmte. We dienen ons dus op allerlei temperatuurswisselingen voor te bereiden. 729. Vooreerst hier dan 'n aardige zomer jurk, een japon met korte mouwtjes, welke doorloopen tot op den schouder. De rok heeft 'n smalle voor- en achterbaan, in "n punt doorloopend tot op de taille. Een paar knoopen op de schouders, 'n apart ingezet vestje met strik en een strik op de mouw tjes vormen de verdere garneering van dit zomertoiletje, waarvan het patroon ver krijgbaar in de maten 42, 44, 46 en 48. Benoodigd: 2 A M. stof van 1.40 M. breed te. 782. Fraai en practisch is ons tweede mo del, een complet van dunne wollen stof. De japon heeft een geruit bovenstuk, waarop de rok, in punten, is vastgezet. De rok heeft van voren 'n plooistuk. Het korte manteltje heeft aangeknipte schouders, waaraan de mouwen, op origi- neele wijze, met een hoek worden ingezet. Een groote geruite strik vormt de verdere afwerking van dit keurige geheel. Voor dit complet heeft men 3.25 M. stof noodig van 1.40 M. breedte. Het patroon ervan is verkrijgbaar in de maten: 40, 42 en 44. 799. Als derde geven we hierbij het model van een sportmantel, practisch, degelijk en elegant. De mouwen zijn versierd met 'n bies, welke, over de schouders heen, door loopt tot aan den hals, waardoor een soort raglan-model wordt verkregen. De ceintuur omgeeft de taille slechts tot aan het smalle voorpand. De geplooide borstzakken worden met knoop en knoopsgat gesloten. De hals is afgewerkt met een sjaal uit de stof van den mantel, versierd met donkerkleurige randen. Men heeft voor dezen mantel 3 M. stof noodig van 1.40 M. breedte. Het patroon ervan is verkrijgbaar in de maten: 42, 44, 46 en 48 C. M. den langzamerhand meer toegepast, wat ons uiterlijk veel meer ten goede komt. Bij een blouse met hoogsluitend kraagje staat geen halsketting en bij een druk be werkte manchet staat weer geen armband en zelfs ringen kunnen we niet bij ieder ja ponnetje dragen. Al deze dingen zijn wij langzamerhand zelf gaan inzien, en het is een feit, dat de vrouwen van heden haar kleeren en dergelijke met meer zorg kiezen dan eenige jaren geleden. Op een fleurig zomerjaponnetje zal een halsketting in één tint wonderen doen en op een hoog toegeknoopt halsdoekje zal een glazen of houten broche prachtig uitkomen RO VAN DAM „Van alle op deze bladzijde voorkomende genummerde mo- dellen, die aan het mode-album „Zomerpracht" ontleend zijn, kunnen by het Patronenkantoor „Panora", Nassauplein 1, Haarlem, patronen be- steld worden tegen den prijs van 50 ets. voor complets, 35 ets. voor J mantels en japonnen, en 20 ets. voor rokken, kleine avondjasjes en kin- derkleeding. Voor toezending per post, ook bij bestelling aan de agen- ten, 10 ets extra. Het fraai uitgevoerde album zelf, 160 modellen bevat- tend, is aan hetzelfde adres tegen den prijs van 50 ets. verkrijgbaar." J HUIS EN HOF We willen ditmaal weer eens enkele dingen bespreken, die we kort ge leden zagen, en al zullen ook onze lezeressen er misschien wel enkele van ken nen, andere weer zullen ook voor haar nieuw zijn en waard gekend te worden. Ten eerste ziet U een zuiger voor de ver stopte waschtafel of gootsteen; een prac tisch onmisbaar voorwerp. De rubber dop plaatst men over de opening, den afvoer van de waschtafel, drukt den steel wat aan en trekt het voorwerp op. Er ontstaat nu in de afvoerbuis een zuiging, die de prop, welke de verstopping veroorzaakt, doet los schieten. Ten tweede een borstel voor karpet ol zeil, met een verstelbaar gedeelte, zoodat men overal, in alle hoeken en vlak langs den muur met den schuier kan komen, ter wijl de schuier plat op den grond blijft. Fig. 3 toont U een muurborstel van gei tenhaar, met 'n verstelbaren houder, waar aan een stok kan worden bevestigd. Fig. 4. De allernieuwste stroomlijn kinder wagen, met verstelbare vensters met cellu loid ruitjes. De wagen kan geheel gesloten worden, zoodat men de baby in elke weers gesteldheid mee uit kan nemen. De buis veering is van zwaar vernikkeld metaal. Fig. 5 toont U een practischen stoel voor de baby, met plankje voor etensbordje, bindriem en wielen met gummibandjes, 'n Wagentje, waarin de kleine gemakkelijk kan verplaatst worden, zonder dat kleed of zeil te veel lijden. Fig. 6. De allernieuwste piano-lamp van metaal met buisvormige lange lamp in den cylinder van boven. Het glasplaatje is zacht gekleurd. Fig. 7. Na de pasklaar te maken parket vloeren komt de nieuwigheid van geperste kurktegels in afwisselende kleuren en de nieuwe gepatroonde rubbervloeren. De patronen zijn door en door gegoten, zoodat bij het afslijten van de rubber de patronen steeds mooi blijven. Op no. 8 ziet een eiectrischen wafel bakker. Men steekt den stekker in het stop contact, lepelt het wafelbeslag over de onderlaag, doet het deksel dicht en binnen weinige oogenblikken is een heerlijke wafel gereed. Op no. 9 toonen wij U een schitterend kampeer-olie-gas-kookstel in roestvrij me talen koffertje. Het toestel is onmiddellijk voor het gebruik gereed en onmisbaar voor kampeerders. Het met petroleum te stoken toestel heeft Deze plant heeft haar bakermat in China, maar is tegenwoordig toch in bijna alle landen en in alle woningen te vinden. Het is ook niet te verwonderen, want ze geeft ons, indien ze met eenige zorg wordt behandeld, een schat van bloemen. Hoe moet men Hortensia's behandelen? In het algemeen houden ze van veel water en een vochtigen, humusrijken grond. Soms worden de onderste bladeren iets gelig; dat hindert niet, want ze zijn de oudste. Moch ten de blaren over het geheel iets geel wor den, dan is de grond veelal te droog, voed- selarm en te koud. Een klein beetje roet op den pot helpt vaak zeer goed. Staat de Hortensia in een warme kamer, dan moet ze zeer veel water hebben, doch deze hoeveelheid wordt kleiner als ze in 'n koele omgeving is geplaatst. Denk er wel om, dat een bloeiende plant nooit in de zon mag staan, want dan verleppen de bloem blaadjes direct. Bemerkt men het spoedig als dit onverhoopt toch het geval mocht zijn, dan is de plant nog te redden door den pot eenige uren geheel onder lauwwarm water in een teil te zetten. Van een goed verzorgde bloem kan men wel vier a vijf weken pleizier hebben. Een vroeg in het voorjaar uitgebloeide Hortensia kan men zelf weer tot bloei bren gen, als men de volgende maatregelen neemt. Na den bloei wordt de plant zeer sterk ingesnoeid. Voor een leek is het goed, toe te zien, dat hij den overgang opmerkt van jong en oud hout. 't Is gemakkelijk te zien, want het eene is lichter dan het an dere. Op de eerste paar oogen boven den overgang snijdt men den tak af. Het groot ste deel der uitgebloeide takken gaat er af, doch de lage niet bloeiende takjes laat men voorloopig zitten. Telken jare laat men één of twee takken meer staan dan het vooraf gaande jaar. Na het snoeien wordt de plant in haar geheel in een grooteren pot gezet, aangevuld met besten grond en in den tuin geplaatst. Natuurlijk moet er nu en dan wat vioeimest bij, maar zeker meer water. Tegen den winter zet men de plant binnen op een lichte, koele plaats. Mocht het in den herfst veel regenen, dan zet men den pot reeds op den grond, want door droogte moet de plant tot winterrust worden gedwongen. Door de geringere watergift in de huiskamer vallen de bladeren af. Na half Januari zet men de plant in een warmere kamer vlak voor het raam, terwijl men méér water geeft. Te felle zon is verkeerd, maar veel licht is voor de plant zeer gewenscht. Al gauw ziet men nieuwe twijgen komen mèt of zónder bloemknoppen. De takken, welke geen knop in het topeinde hebben, snijdt men direct weg. Zijn er soms bij de afgenomen takjes mooie „kopjes", dan zet men deze in den Bij het verwerken van resten gebruiken we meestal nogal scherpe kruiden om den smaak van het nieuwe gerecht wat pikanter te maken. In kinderrijke ge zinnen echter moet men met scherpe krui derij spaarzaam zijn; daarom hieronder 'n paar recepten voor het verwerken van res ten, welke smakelijk zijn en toch ook ge schikt voor kinderen. Vleesch met aardappelen-gerecht Bij ongeveer IA K.G. koude gekookte aard appelen en ongeveer 4 ons overgeschoten vleesch neemt men 1 pond uien, 4 afgestre ken lepels boter of vet van jus, of van elk wat, ongeveer A liter bouillon, nootmuscaat en zoo noodig zout. Heeft men geen over geschoten bouillon, dan lost men in y, liter water 2 Maggi's bouillonblokjes op. De uien worden fijn gesnipperd en licht bruin gefruit in de boter of het vet. In- tusschen maalt men vleesch en aardappe len fijn, of men hakt het vleesch en wrijft de aardappelen fijn. Men voegt dan alles bij de uien, roert er den bouillon door en maakt op smaak af met nootmuscaat en zoo noodig zout. Mocht het geheel te droog zijn dan voegt men er wat melk bij. Dit gerecht moet door en door heet wezen eer men het opdient. Panvisch kan men heerlijk klaar maken van overgeschoten visch en dito aardappe len. Bij ongeveer 1 pond ontgrate resten van visch rekent men 1l'A K.G. aard appelen, 2 flinke uien, 4 afgestreken eet lepels boter, 2 eetlepels tomatenpuree, 1 eetlepel gehakte peterselie, A liter kokend water met 2 Maggi's bouillonblokjes en zoo noodig zout. De uien worden fijngesnipperd en in on geveer driekwart van de boter lichtbruin gebakken; men voegt daar dan de tomaten puree bij, de ontgrate en in stukjes gepluk te visch en de fijngemaakte aardappelen. Men roert alles goed door elkaar met den bouillon en voegt er nog wat melk bij, in dien het gerecht anders te droog mocht wezen. Nu kan men, als het mengsel flink heet is, er de overgeschoten boter en de fijn gehakte peterselie doorroeren en het ge recht opdienen in een dekschaal. Men kan echter ook de massa, vermengd met de peterselie, overdoen in een vuur vasten schotel, het geheel bedekken met paneermeel, de overgehouden boter, in kleine stukjes, daarop verdeelen en de schotel in den oven zetten tot zich 'n licht bruin korstje heeft gevormd. ADRIANA KNUIST—POLLEPEL grond, want er komen nieuwe planten van. Heel geschikt is hiervoor een bakje met glas. Langzamerhand groeien bloem en blad der oude plant uit, terwijl men dan iets royaler met water en voeding moet zijn. Men zal heel gauw ervaren, dat de gedane zorgen beloond worden door het verkrijgen van een pracht-plant met een rijken bloe- menschat. Niettemin zal men ook wel eens ondervinden, dat forsche, uitgegroeide plan ten weinig of geen bloemen geven. Het is mogelijk, dat de toppen met bloemknoppen met het snoeien zijn weggesneden. Zeer vervelend is het, als men mooie bla deren en bloemknoppen heeft, waarvan de eerste afvallen en de tweede niet uitkomen. De beste remedie hiertegen is: geef niet te veel en te koud water, de plant een warme re plaats geven en flink voedsel toedienen. Met de plant kan men ook iets eigenaar digs doen. Men kan n.l. de bloemen een an dere kleur geven. Heeft men b.v. een blauwe kleur gehad, dan moet men in Augustus en Maart een kinderlepel vol ammoniak-aluin op den pot strooien ofwel in water oplossen en daarmede de plant begieten. Ook een gift van zwavelzure ammoniak met ijzervitriool heeft dezelfde uitwerking. Men kan alleen rose in lila en rood in blauw-paars veran deren door genoemde bijvoegsels. Witte bloemen zijn niet te kleuren. Ten slotte nog een middeltje tegen meel dauw op de blaren. Een bestrooiing met bloem van zwavel helpt meestal, doch zoo niet, dan is een besproeiing met een oplos sing van 1 gram salicylzuur, 10 gram brand spiritus op 1 L. water met behulp van een bloemenspuit, zeker afdoende. BOTANICUS. De kunstmesthandel Bendien te Naarden heeft weer een Floralia- boekje uitgegeven, dat in een oplage van 200.000 ex. gratis beschikbaar wordt gesteld voor de kinderen, die van scholen of vereenigingen plantjes mee naar huis krijgen om op te kweeken. In dit boekje, waarin dit maal ook plantjes voorkomen die de kinderen zelf moeten kleuren, wordt op eenvoudige manier de kweekwijze van een aantal planten beschreven, zoodat de jeugdige kweekertjes er een goeden leidraad aan hebben. een regelbaren brander, brandt, wanneer 't gevuld is, 2.25 uur en wordt compleet ge leverd met een spirituskan, een pakje rei nigingsnaalden en een poetslap. No. 10 toont een zakformaat kookstel voor 'oenzinegebruik, geschikt voor het koken van 3 liter water in 45 minuten. Dit toestel wordt geleverd met beker (huls), handgreep en reinigingsnaalden. ANEMOON UIT DE KEUKEN DIE VROUW HAAR HUISHOUDING ,wv%w%v%"jw«%^%wdwvww,,y,wvywv ww

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 7