ENGELAND DREIGT JAPAN MET EEN HANDELSOORLOG r BRAND IN EEN MIJN MAAKT 86 SLACHTOFFERS Stakingspogingen in Spanje Het nieuws van heden REDE VAN RUNCIMANIN HET LAGERHUIS Genade voor recht in Oostenrijk DE OORLOG ONTZETTENDE RAMP IN DUITSCHLAND Rubberrestrictie Insull terug in patria DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 8 MEI 1934 Ochtendblad éontingenteering van Japansche zijde en katoenen in alle kolo niën en protectoraten Vriendelijk bedoeld F* BEWAPENINGSWEDLOOP Prins Kaya van Japan bezichtigt te Aldershot in Engeland het nieuwste lichte geschut. Alleen voor bepaalde groepen Schutzbündler Ibn Saoed wil heel Yemen bezetten Joodsche betoogingen Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ JEUGDIG MOORDENAAR Te Barcelona leggen circa 70 per cent het werk neer Suvich niet naar Moskou ÊKmmê VERNIEUWING VAN HANDELSBETREKKINGEN Te Belgrado is dezer dagen een nieuw handelsverdrag tusschen Joego-Slavië en Duitschland gesloten. De minister van Handel, Demetrovitch, zet zijn hand- teekening Sir George Clerk is benoemd tot Britsch ambassadeur te Parijs. De diplomaat in zijn werkvertrek Onderteekening van het plan te Londen Volkenbond en China Avenol stelt Japan gerust Het maken van regen Sterke rookontwikkeling maakte het onmogelijk de ingesloten arbeiders te redden Mijn dicht gemetseld EX-MINISTER HERMES Voor de Berlijnsche rechtbank Regeling der oorlogs schulden Overeenkomst met Finland als aanmoedigend voorbeeld Kanunnik Puissant f Een priester, die ook van vele niet-katholieken sympathie genoot De barometer Zondag mooi weerMaandag druilerig, regenachtigHemel vaart nadertwe kijken op den barometer. De barometer gaat vooruit en wij zijn goed gemutst. Zoo'n stom ding als 'n barometer kan veel aan ons humeur doen. ,JHooi weer" zet ook onzen zin op mooi weer en „storm" brengt onzen gemoedsnaald op „storm". Zoo'n enkel draaiend naaldje doet wonderen. Het maakt lachende of chagrijnige gezichten. We vinden, al naargelang de voor spelling luidt, den barometer een nut tig instrument of een akelig onding. Laten we daarom dit van hem leeren dat het 't prettigst is om een barometer in huis te hebben die op mooi weer staat. Laten wij voor onze omgeving altijd zulk een prettig in strument zijn. Laten we in onze hui- selijken kring altijd 't zonnetje bren gen. Ook als 't buiten regent. Den gewonen barometer kunnen we niet veranderen, ons zelf kunnen we wel op „mooi weer" draaien. Brandcatastrofe te Karlshof Bijkans een heel dorp vernietigd Jeftitsj te Sofia Phenen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18734 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek LONDEN, 7 Mei. (V. D.) De minister van Handel, Runciman, heeft Maandag in het Lagerhuis zijn met groote spanning verwachte ver klaring over de economische be sprekingen van Groot Brittannië met Japan afgelegd. De mededee lingen van Runciman komen neer op het verklaren van een handels oorlog aan Japan, aangezien hij ter bescherming van de industrie van Groot-Brittannië en koloniën tegen de Japansche concurrentie nieuwe invoerrechten en contingenten aan kondigde. Runciman zeide: De Britsche regeering is tot de slotsom gekomen, dat zij, in de hoop op een overeenstemming, niet verantwoord is, de maat regelen ter bescherming van den handel van Groot-Brittannië uit te stellen. Reeds dit eerste begin der verklaringen van Runciman werd met grooten bijval ont vangen. Het applaus bewees al dadelijk, dat de meerderheid der leden van het La gerhuis de houding der regeering goed keurt. Runciman ging voort: „Ik heb den Japanschen Ambassadeur de Verzekering gegeven, dat de stappen, welke de Britsche regeerjng wil ondernemen, niet door onvriendelijkheid worden ingegeven. Ten aan zien van het Engelsch-Japansche verdrag ben ik er van overtuigd, dat de Britsche regeering zonder aankondiging voldoende maatregelen kan nemen ter bescherming van de handelsbe langen van Engeland. Ik zie derhalve geen re den het verdrag op te heffen. De minister van financiën heeft den adviseerenden raad voor de invoerrechten verzocht zoo spoedig mogelijk rapport uit te brengen over de invoerrechten op zijde. Bovendien zal de minister van Koloniën de regeeringen der koloniën en protectoraten ver zoeken invoer-contingenten vast te stellen, die behalve voor West-Afrika, van toepassing zul len zijn op allen buitenlandschen invoer van katoenen en zijden stoffen, ten einde Engeland op deze markten weer in zijn vroegere positie te brengen. De contingenten zullen worden ge baseerd op den gemiddelden invoer over de ja ren 1927/'31, en zullen gelden van gisteren, 1 Mei, af. Ten slotte zeide Runciman, dat de Engelsch- Japansche overeenkomst, voorzoover deze West- Afrika betreft, is opgezegd. De maatregelen van West-Afrika zullen daarom beperkt blijven tot de Japansche producten. Voorts merkte Run ciman op, dat de regeering zich er ten volle van bewust is, dat de Japansche concurrentie niet beperkt is tot kunstzijde en katoen. Zij overweegt de aangelegenheid ook voor de andere industrieën. Runciman besloot: De Britsche re geering is natuurlijk te allen tijde bereid alle voorstellen, welke de Japansche regeering zou willen in- dienen voor een tot oplossing bren gen van deze moeilijke kwestie door wederzijdsche overeenstemming, nauwkeurig te overwegen. De Britsche zaakgelastigde te Tokio, Charles Dodd, heeft Maandag een bezoek gebracht aan den onderminister van Buitenlandsche Zaken, Sjigemitsoe, wien hij een toelichting gaf op het Britsche memorandum in zake den Engelsch- Japanschen handel, dat Runciman den Japan schen Ambassadeur te Londen op 3 Mei heeft overhandigd. Het verluidt, dat Dodd Sjigemitsoe er van in kennis heeft gesteld, dat Groot-Brittannië een vriendschappelijke bijlegging van het ge schil verwacht. Naar Reuter meldt, heeft de Japansche Ge zant te Londen het antwoord zijner regeering ontvangen op zijn rapport over de besprekin gen welke hij met Runciman heeft gevoerd. Dit antwoord kwam binnen toen Runciman zijn verklaringen in het Lagerhuis reeds had afgelegd. Men gelooft niet, dat het aanknoo pingspunten bevat voor een hervatting der han delsbetrekkingen, die onlangs op niets uitge- loopen zijn. WASHINGTON, 7 Mei (United Press). De Vereenigde Staten willen niet verwikkeld raken in het Engelsch-Japansch handelsdispuut, het welk hier als geheel los staande van de Chi- neesche kwestie wordt beschouwd. In bevoegde Amerikaansche kringen is men van meening, dat de Japansche dumping voor wat betreft gloeilampen, lucifers en snuiste rijen, eer als irriteerend dan als belangrijk be schouwd moet worden. WEENEN, 7 Mei. (D. N. B.). Het Ministerie van Justitie heeft richtlijnen opgesteld voor de begenadiging van deelnemers aan den Februari- opstand. Begenadigd zullen worden alle Schutz bündler, die zich na den oproep van den bonds kanselier vrijwillig hebben overgegeven. De Schutzbündler, die zich in de belegerde gemeen- teblokken bevonden, maar niet aan den stsrjjd deelnamen, zullen niet verder worden vervolgd. Deze genade-act zal waarschijnlijk van toepas sing worden op 400 van de 1600 gearresteerde opstandelingen. De begenadiging zal niet worden uitgestsrekt over de zich in de gevangenis bevindende na tionaal-socialisten. CAïRO, 7 Mei (Reuter). Uit Djeddah wordt gemeld dat heden Ibn Saoed een bezoek bracht aan de buitenlandsche vertegenwoordigers en daarna naar Mekka terugkeerde. Het dagblad „Albaligh" publiceert een telegram van den Iman van Yemen, gedateerd 5 Mei, van dezen inhoud: „Ik en mijn kinderen maken het goed." Volgens particuliere berichten uit Mekka is emir Feizal, zoon van Ibn Saoed, uitgeroepen tot emir van Hodeidah. Te Mekka is men er algemeen van overtuigd dat Ibn Saoed heel het gebied van Yemen bezetten wil. In antwoord op een van Engelsche zijde ge stelde vraag met betrekking tot de veiligheid der buitenlanders in een door de Wahabieten bezette stad Hodeida, heeft de regeering van Ibn Saoed medegedeeld, dat de Wahabitische troepen de orde te Hodeida zooveel mogelijk willen herstellen. Naar Reuter verneemt, verluidt in Engelsche regeeringskringen dat er tusschen Londen en Rome mededeelingen gewisseld zijn over de situatie welke is ontstaan ten gevolge van den oorlog tusschen. Ibn Saoed en den Iman van Yemen. In geheel Palestina worden Joodsche betoo gingen belegd om te protesteeren tegen de ac tie der regeering, waarbij het posten van Jo den voor ondernemingen waar Arabische werk krachten worden gebruikt, wordt verboden. De bedoeling van het posten was, de Joden te noodzaken uitsluitend Joodsche werkkrach ten in dienst te nemen. In Joodsche kringen komt ook ontstemming tot uiting over het aantal omigratie-vergun- ningen voor het volgende semester, nl. 5600 ter wijl 20.100 vergunningen waren aangevraagd. De voorgenomen leening van 2 millioen pond sterling wordt in de Joodsche pers een nieu we slag aan de Joodsche belangen genoemd. Verwachting: Matige tot zwakken, Wes- j= 5 telijke tot Zuidwestelijken wind, meest halfbewolkt, weinig of geen regen, war- mer overdag. Waarschijnlk geen nacht- vorrt van Maandag op Dinsdag. Verdere =j vooruitzichten: weinig verandering. iilllllllllllllllllllllllinillllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllli Te Gelsenkirchen is een 13-jarige knaap door een medescholier vermoord en in een zandkuil begraven. De jongen toont niet het minste be rouw, zijn slachtoffer „had hem lang genoeg dwars gezeten", BARCELONA, 7 Mei (Reuter) Extremisten der federatie van den Nationalen Arbeid pro beerden de algemeene staking te proclameeren. Vooral in de voorsteden van Barcelona was de uitgeoefende druk zwaar. Eenige tramwagens, waarvan de bestuurders en conducteurs weiger den, zich bij de staking aan te sluiten, werden omvergeworpen. Andere wagens werden met steeen bekoegeld. In de voorsteden is de deel name aan de staking belangrijk. In de distric ten Bodeta en Santandra werd geschoten. Er hadden talrijke arrestaties plaats. In het cen trum der stad is het rustig. „United Press" meldt nog, dat het aantal der stakers circa 70 percent der arbeiders omvat. Er hadden verschillende botsingen plaats tus schen politie en syndicalisten. Een persoon werd gedood, velen werden gewond. Er hadden inci denten plaats, toen twintig moterbussen twee honderd kinderen naar Sanagossa wilden ver voeren. Ook tusschen syndicalisten en anti syndicalisten kwam het tot handtastelijkheden. De staking duurt voort. REVAL, 7 Mei. Uit Moskou wordt gemeld, dat de Italiaansche regeering de regeering der Sov jet Unie heeft medegedeeld, dat de reis van den onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, Suvich, naar Moskou niet doorgaat. Op het ministerie van buitenlandsche za ken te Londen is Maandagnamiddag het plan betreffende de rubberrestrictie getee- kend door de vertegenwoordigers van Frankrijk, Engelsch Indië, Nederland en Siam. TOKIO, 7 Mei. Het ministerie van Buitenl. Zaken deelt mede, dat de Japansche consul te Genève, Yokoyama, een onderhoud heeft ge had met den secretaris-generaal van den Vol kenbond Avenol, waarin deze den Japanschen consul verzekerde dat de hulp van den Vol kenbond aan China van zuiver technischen aard is en dat het werk van dr. Raichman in China in geen enkel opzicht een politiek karakter draagt. De Volkenbond overweegt geen plan voor financieelen bijstand aan Chi na en heeft niets te maken met de actie van den Franschman Monet, die zich naar China heeft begeven, nadat hp ontslag had genomen als ambtenaar van het Volkenbonds-secreta- riaat. In de buurt van Achkhabad is men er met be hulp van zekere chemische samenstellingen in geslaagd om op een zonnigen morgen een mist te verwekken, welke op den wind voortdreef en op den bodem dauwdruppeltjes achterliet. De resultaten van deze proefnemingen werden vol komen bevredigend geacht. Het is gebleken, dat men op deze wijze niet slechts een kunstmatigen mist, maar ook regen kan verwekken. Voor Turkmenistan, waar het slechts 100 da gen per jaar regent of sneeuwt, zijn deze proef nemingen van groote beteekenis. FREIBURG (Breisgau), 7 Mei. (D. N. B.) De brand welke Maan dagochtend in de kolenmijn Bug gingen door kortsluiting is ontstaan, heeft een vreeselijke ramp veroor zaakt. Terwijl het meerendeel der arbeiders wist te ontvluchten, ble ven er 70 of 80 man in de bran dende mijn ingesloten. Maandag avond bleek dat alle reddingspogin gen tot mislukken gedoemd waren. De mijn is dicht gemetseld. Nadat het besluit was genomen, de brandende schacht van de kalimijn Buggingen af te slui ten, ontving Oberbergrat Ziervogel van de mijndirectie Karlsruhe de vertegenwoordigers van de pers. Hij deed mededeelingen over de oorzaak en de uitwerking van de ramp. De brand ontstond onder de op 793 M. ge legen gang door kortsluiting. Er was een de fect in den kabel ontstaan. De veiligheidsscha- kelaar wc-rd losgeslagen. De electricien en een mijnbaas bemerkten een 6 a 7 M. lange steek vlam. Door deze steekvlam ontstond brand in een houten stelling. De vlammen sloegen tegen tien uren uit en werden direct bemerkt. Er ontstond een sterke rookontwikkeling. De uit 14 man bestaande red dingscolonne drong de brandende schacht bin nen. De rookontwikkeling was er zoo dicht, dat men niets kon zien en dat aan reddingsmoge lijkheden met zuurstofapparaten niet te den ken was. De ochtendploeg, bestaande uit 150 man, was om zes uur in de mijn gegaan en werkte dicht bij de plaats, waar het ongeluk pjaats vond. Het gedeelte, dat vóór deze plaats werktej kon zich in vrijheid stellen, doch de anderen werden door de dikke rookwolk overvallen. Zij zijn door rookvergiftiging, in het bijzonder door kooloxyde, om het leven gekomen. De reddingscolonne kon niets an ders doen dan de mijn afsluiten, aangezien de mijninstallatie anders had kunnen in storten. De alarmeering der reddingsmanschappen geschiedde binnen een minuut. Men probeerde langs telefonischen weg contact te krijgen met de ingeslotenen, hetgeen ook in een geval is gelukt. Latere pogingen bleven vergeefsch» Met groote waarschijnlijkheid kan worden aangenomen, dat de ingesloten mijnwerkers door kooloxyde zijn vergiftigd. Een uur na het uit breken van den brand kon de bedrijfsleider nog een der ingeslotenen levend bergen, zij net met ernstige vergiftiging en eenige brandwonden. De zwaargewonde stierf evenwel op weg naar hèt ziekenhuis. Hij is de eenige die men tot nu toe heeft kunnen bergen. Het personeel van de mijn bestaat uit 450 koppen, die in twee ploegen werken. Deze men- schen wonen meerendeels in de buurt. De mijn zal 10 a 14 dagen zoo goed mogelijk afgesloten worden. Pas dan zal kunnen worden overgegaan tot de berging der lijken. Tot nu toe is vastgesteld, dat 70 a 80 per sonen in de mijn zijn. De autoriteiten zijn ter plaatse. Voor de mijn staan honderden menschen: vrouwen, kinderen en ouders der slachtoffers, die nog steeds op redding hunner betrekkingen hopen. Het bedrijf wordt tot nader order stilgelegd, ten einde het gevaar te voorkomen, dat door vuur dynamietontploffingen zouden kunnen plaats vinden. Nader wordt gemeld: Het juiste aantal mijnwerkers, dat bij de ramp in de kalimijn te Buggin- - gen niet meer kon worden gered is thans bekend: er worden 86 man vermist. NEW-YORK, 7 Mei. Het stoomschip „Exilo- na", aan boord waarvan zich de Amerikaansche bankier Samuel Insull bevindt, is hedenmorgen in New-York aangekomen. Toen het schip de haven binnenvoer begaf Insull's zoon Martin zich aan boord: vader en zoon kusten elkaar en de oude bankier barstte in tranen uit. Samuel Insull zal nog heden per trein naar Chicago worden gebracht. De vroegere Centrumsminister dr. Hermes staat heden terecht te Berlijn, aangeklaagd wegens de verdenking, dat hij geld uit de „Preus- ser Kasse" gebruikt heeft in zijn hoedanigheid van president van den Christelijken boeren bond niet voor de rationaliseering van den landbouw, maar voor economisch-politieke doel einden. Het bedrag zou ongeveer anderhalf mil lioen bedragen. Van Maart tot October '33 be vond Hermes, die thans 56 jaren is, zich in voorarrest. Toen werd hij weer op vrije voeten gesteld. Hermes had als president van den Christe lijken boerenbond een salaris van 18000, als pre sident eener andere boerenorganisatie 12000 M Tevens had hij nog een pensioen van 12000 M. als oud-minister. WASHINGTON, 7 Mei. (V.D.) De speaker van het Representantenhuis, Rainey, heeft in een persconferentie verklaard, dat, naar hij ver neemt, president Roosevelt een regeling in zake de oorlogsschulden met Finland wil treffen. Finland is het eenige land, dat bij de betaling niet in gebreke is gebleven. Roosevelt, aldus verklaarde Rainey verder, zal na het sluiten der overeenkomst soortgelijke verdragen met andere landen aanbevelen. De regeling met Finland zal de overige wereld laten zien, wat Amerika zal doen, indien de staten, die met hun betalingen achterstallig zijn, zouden verklaren hun beta lingen te verrichten. Onze Belgische correspondent seint ons: Te Bergen is op 73-jarigen leeftijd de Hoog- eerw. Heer Kanunnik Puissant overleden Kanunnik Puissant, die geboren werd te Ronse in Oost-Vlaanderen, was professor aan het Koninklijk Athenaeum te Bergen en ge noot in heel België een groote vermaardheid. Tal van historische gebouwen, kerken, kapel len en kasteelen werden in Henegouwen en elders onder zfjn leiding gerestaureerd. Hij had ook een belangrijk aandeel in de voorbereiding van den historischen optocht, gehouden ter gelegenheid van de nationale feesten in 1930. Kanunnik Puissant had ook de sympathie van vele niet-katholieken. „Le Province" het orgaan van den liberalen staatsminister Mas- son, schrijft over hem: „Hij was niet alleen priester, doch ook ge leerde, professor, teekenaar, redenaar, numis. maticus en lid van vele wetenschappelijke ge nootschappij. Hij was een groote Belg die het genie van beide rassen in zich vereenigde." ENGELAND BEDREIGT JAPAN MET EEN HANDELSOORLOG. BRAND IN EEN DUITSCHE MIJN MAAKT 70 TOT 80 SLACHTOFFERS. Suvich niet. naar Moskou. In Barcelona staakt ongeveer 75 procent der arbeiders. Insull in New-York aangekomen en naar Chi cago overgebracht. Amnestie in Oostenrijk voor bepaalde groepen van „Schutzbündler". Radio-rede van minister Marchant over het spellingvraagstuk. Steun verleening aan cichoreitelers. Dr. A. A. Smijers is benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de muziekwetenschap aan de Universiteit te Utrecht. Het plan der rubberrestrictie door een viertal landen te Londen onderteekend. Tegen Oostenrijksche brandstichtsters is bjj de Amsterdamsche rechtbank 314 en 2 jaar ge vangenisstraf geeischt. De Koninklijke familie in Limburg. New-Yorksche Beurs: Bij zwakke markt was het koersverloop onregelmatig. STETTIN, 7 Mei. (V.D.) Hedenmiddag brak te Karlshof bij Gollnow op een boerenhofstede een brand uit, die zich door den krachtigen wind weldra over een groot gedeelte van het dorp uitbreidde. Van huis tot huis sloegen de vlammen verder. De meeste woningen en ge bouwen zijn met stroo bedekt en in korten tijd stonden 17 boerderijen, tezamen ongeveer 57 gebouwen, in lichter laaie. Al het klein-vee verbrandde. Ook uit de schuren kon niets ge red worden. SOFIA, 7 Mei. De Joegoslavische minister van buitenlandsche zaken, Jeftitsj, is heden in ge zelschap van eenige hooge ambtenaren en Joe goslavische journalisten in Sofia aangekomen voor een officieel bezoek aan de Bulgaarsche regeering. Jefitsj zal twee dagen te Sofia blij ven en eenige politieke besprekingen voeren, ter wijl de verdere tijd in beslag zal worden geno men door officieele maaltijden en ontvangsten. Stand op Dinsdag 1 uur v.m.: 759 Vorige stand: 755,5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1