1 IN EN OM HAARLEM Voor historische documenten DINSDAG 8 MEI 1934 Het huisje van den Commis saris der Koningin NOORDHOLLANDS ARCHIEF Als de magnolia-boom bloeit A.R.K.A. Afdeeling Bloembollenstreek DE GRAAL DIAMANTEN BRUILOFT Scheurpapieren al wat nutte loos of van onwaarde was, bracht bijna f 1900 op STILLE OMGANG H. BLOED Ook Haarlem nam er aan deel K. J. M. V. St. Augustinus Aanbesteding Kamer van Koophandel Nuttelooze archieven OVERTREDING BLOEM- BOLLENSANEERING Geen openbare rechtszaak Dorpsarchieven Jaarverslag Bootcommissie „Snelverband" In de Jansstraat LANDBOUW-CRISIS-ORGANI- SATIE VOOR N.-HOLLAND Centralisatie van de Regeerings- bemoeiingen VOETBAL Go AheadStormvogels GYMNASTIEK Eerste officieele K.N.G.V.-marsch in Kennemerland 181 diiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiimmtinuuL» iiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiii,immuun,ui,iiniiiiininniiiiniiniiiiiiiiiiiiininiiiiii,|i,inijniiiiiiiiinimiHi,mi,1,,,= Wij hebben onlangs gemeld, dat door het Rijk om van te richten tot ambtswoning van den Commissaris der Koningin in de Provincie Noordholland, was aangekocht Villa „Zonnehuis", gelegen naast de Provinciale Griffie aan de Paviljoenslaan. De daarbij gemaakte bemerking, dat dit slechts was geschied, behoudens goedkeuring door de Wetgevende Macht, kon niet voorko men, dat de aankoop als een daad van ambte lijke voorbarigheid werd aangemerkt. Op de begrooting van Binnenlandsche Za ken voor 1934 immers was een bedrag van f 80.000 uitgetrokken geweest voor hetzelfde doel waarop reeds door leden van de Staten- Generaal aanmerking was gemaakt. In het Voorloopig Verslag op de Begrooting voor 1934 lezen wij daaromtrent op bladzijde 5 het volgende: „Verscheidene leden vragen: Voor den aan koop van een ambtswoning te Haarlem is een bedrag van 80.000 aangevraagd. Is dat wel noo- dig? Vroeger werd door het Staatshoofd op rei zen van deze gebouwen gebruik gemaakt; dit geschiedt thans niet meer. Men zou gaarne ver hemen of de Minister een zoo grootsche be huizing voor een behoorlijke uitoefening van het ambt van Commissaris der Koningin noo- dig acht. In bepaalde gevallen, zoo meende men, zou het eer een belemmering kunnen zijn voor het vinden van overigens zeer geschikte krachten voor het ambt, daar zulk een behui zing niet velen convenieert." De Memorie van Antwoord bevat daarop het volgende: „Naar aanleiding van de bezwaren door verscheidene leden gemaakt tegen de groote bedragen, welke werden aangevraagd tot den aankoop van een ambtswoning te Haar lem, is dit bedrag teruggenomen." Uit de beste bron kunnen wij mededeelen, dat men in de Kamer gemeend heeft, dat met het terugnemen van den begrootingspost ad f 80.000 de zaak uit was. Niemand kwam er op terug bij de discussies. Wat de kamer nu wel zeggen zal, als zij van de nieuwe plannen hoort, zoo kort na de te rugneming van den aangevallen post? Naar wij van eenige leden der Kamer ver hamen, meende men, dat de nieuwe aankoop slechts bij geruchte kon zijn verspreid. Wat daar van zij, in alle geval is ons de aankoop bevestigd door den Dienst der Rijksgebouwen en dus nemen wij aan, dat de Kamer er spoedig meer van hooren zal. Dat er dan nog wel een en ander zal worden gezegd over deze voortva rendheid van de ambtenaren, kan als zeker worden aangenomen. Het is dan ook inderdaad een vreemd geval De alles beheerschende vraag is natuurlijk de ze, of we in Haarlem een nieuwe ambtswoning voor den Commissaris der Koningin noodig heb ben. Het antwoord kan zonder aarzeling zijn: heen! Zeker niet in een tijd, dat allerwege moet worden bezuinigd en de bezuinigingen op vele plekken onzer samenleving en bij vele personen Schrijnende wonden slaan. In Haarlem is de tegenwoordige ambtswoning van den Commissaris der Koningin aan de Nieuwe Gracht ruim voldoende. Wie onbevooroordeeld het nu aangekochte Zonnehuis" vergelijkt met de statige patriciërs woning aan de Nieuwe Gracht, moet tot de conclusie komen, dat de waardigheid van het Commissarisambt met de verandering geenszins gediend wordt. Ondanks de enkele kantoren, die er zich den laatsten tijd hebben gevestigd, behoort de Nieuwe Gracht nog immer tot een der deftigste Wijken van Haarlem. Het huis, jvaarin de Com missaris woont is een der mooiste zoo niet de mooiste behuizing van onze stad. En hoewel de Paviljoenslaan ongetwijfeld in een mooi woon- kwartier van Haarlem ligt, kan zij niet op hoogere deftigheid aanspraak maken dan de Nieuwe Gracht. „Zonnehuis" zelf zal ook moei lijk de deftigheid van het huidige gouverneurs paleis aan de Nieuwe Gracht kunnen doen ver geten. Anders zou het zijn als de nieuwe wo ning van den Commissaris b.v. gezocht was in het Florapark. Voldoet het hecht doortimmerde huis aan de Nieuwe Gracht dus nog aan alle voorwaarden om ambtswoning van den Commissaris der Ko ningin te blijven, ook het argument, dat de Commissaris dichter dan tot nu toe bij de Grif fie moet wonen is niet sterk. Het is niet nood zakelijk, dat de Commissaris der Koningin naast de Griffie woont. Zoo goed als nergens is dat het geval. Ook de Koningin woont niet naast de Staten Generaal of naast de Departementen. Of wil men een minder gezocht voorbeeld: ook de ministers wonen niet bü hun Departement, zelfs niet de Minister-president. In onzen tijd Van auto's en fietsen is daar nog minder reden voor dan in den tijd der equipages en statige In hotel „Het Bruine Paard" te Sassenheim vergaderde de Afdeeling Bloembollenstreek van de A.RÜ.A. Tot afgevaardigde naar de algemeene jaar vergadering te Nijmegen werd aangewezen de heer H. J. Lycklama en tot plaatsvervangend afgevaardigde de heer Hubers. Eenige ideeën Werden naar voren gebracht voor excursies en uitstapjes. Aan de naburige afdeelingen zal Worden gevraagd welke plannen daar eventueel gemaakt zijn, opdat bij voldoende deelneming de leden van de afdeeling Bloembollenstreek zich daarbij zouden kunnen aansluiten. Vervolgens werden praktijkvragen besproken. Het bleek dat dit punt, dat elke vergadering op de agenda voorkomt, steeds méér de belang stelling der leden krijgt. De leden werden er nog aan herinnerd, dat op den tweeden Pinksterdag te half negen door den Geestelijken Adviseur, den weleerw. heer K. J. Westerkamp, in de parochiekerk te Sassen heim een H. Mis zal worden opgedragen tot in tentie van de leden der afdeeling. De leden werden verzocht, voor zoover moge- Ujk, deze H. Mis bij te wonen. hooge hoeden en zelfs in dien tijd vond men het niet noodig den Commissaris naast de Provinciale Griffie te laten wonen. Och, als er een geschikte gelegenheid voor was, dan zou men het niet expres behoeven te laten. Maar hier gaat het om een groote uit gave, die beter aan dringender voorzieningen kan worden besteed. In een vorig artikel schreven wij het volgen de, dat ook hier als slot van dit artikel kan dienen Hoe gaarne ieder Haarlemmer den Bestuur der van het gewest Noord-Holland het ver huizen naar een nóg deftiger en nóg prettiger woning dan hij nu heeft zou gunnen in een tijd, dat het Rijk niet op een dubbeltje behoeft te zien, hij zal het betreuren, dat dit voorstel juist komt in een tijd, dat de crisis het hardst drukt op ieder, die van een beperkt inkomen moet leven. Dat men zich geen rekenschap geeft van den indruk, dien zoo'n voorstel in dezen tijd op de burgerij maken moet, is een ernstige fout van al degenen, die in staat zou den zijn geweest het stellen van dezen post tegen te houden. A.s. Donderdag, Hemelvaartsdag, wordt er een groote wandeltocht gehouden. Alle Graal- leden en adspiranten kunnen er aan deelnemen. De route is als volgt: Voor het Graalhuis „St. Jeanne d'Arc": Spaarne, Melkbrug, Spaarne, Jansstraat, Ri- viervischmarkt, Groote Markt, Zijlstraat, Kin- derhuisvest, Kenaupark, Verspronckweg, Brede- rodestraat, Kleverparkweg, Kleverlaan, Korte Kleverlaan, Bloemendaalscheweg, Mollaan, Bre- derodelaan, Pannekoekenhuisje. Voor het Graalhuis „Veronica": Emmastraat, Koninginneweg, Wilhelmina- straat, Zijlvest, Zijlweg, Julianalaan, Bloemen daalscheweg, Parkweg, Pannekoekenhuisje. Voor het Graalhuis „Stanislaus Kostka": Middenweg, Zaanelaan, Marnixplein, Ver lengde Marnixstraat, Marnixstraat, Kleverlaan, Iepenlaan, Dr. Dirk Bakkerlaan, Bloemendaal. scheweg, Zomerzorglaan, Brederodelaan, Pan nekoekenhuisje. Vanaf 't Pannekoekenhuis volgt de gezamen lijke terugtocht: Koepellaan, Koninginneduin- weg, Hooge Duin en Daalscheweg, Lombard Petrilaan, Militaireweg, Julianalaan, Adriaan Stoopplein, van waaruit onze „zwerftocht" be gint. Wie daarvan nog niet op de hoogte is, in formeert op het clubhuis. De leden moeten om kwart over tweeën in de clubhuizen aanwezig zijn. Op 14 Mei hoopt het echtpaar Leendert Steenvoorden en Hendrica Zoetendaal, wonende Tramsteeg 45, te Noordwijk, zijn 60-jarige Toen de Griffie het Provinciehuis aan de Jansstraat verlaten had, bleef het ge bouw niet geheel leeg. Een groot deel van het Provinciaal Archief bleef er tot 1850 achter. Dit toch kwam nu onder het beheer van Rijks archief in Noord-Holland. Dit toch, reeds tien tallen jaren in de Vleeschhal, zou verplaatst worden naar den vleugel van het groote grijze huis aan de Ceciliasteeg. Daar zou de ingang komen. Nu de archivalia volkomen op haar plaats staan en bezoekers gaarne worden verwacht, willen we nog gaarne eenige historische mededeelingen doen in aan sluiting aan de vele, welke wij reeds gaven. Evenals bij de gemeentebesturen de secreta ris de aangewezen conservator van de archi valia is, zoo is dat bij het Provinciaal bestuur de griffier en nu nog van het nieuw archief. Een regeling van het archiefwezen is er pas sinds de Archiefwet in werking trad. Een eerste spoor van bewaring van archivalia ziet men pas in 1851, als de zooveel besproken en pas gewijzigde Gemeentewet in werking treedt. Sommige gemeenten hadden toen reeds hun ar chivalia min of meer geordend, zooals Amster dam, Haarlem, Alkmaar. Overeenkomstig het voorschrift van art. 162 der Wet van 6 Juli 1850 brengen Gedeputeerde Staten jaarlijks een verslag uit over den toe stand der Provincie en zoo vinden we in het Provinciaal Verslag in de zomervergadering van het jaar 1852 uitgebracht eenige gegevens over de Noordhollandsche archivalia. Daarin vinden we dan, dat in 1851 overgegaan is tot het be noemen van een adjunct-commies le klasse, die in het bijzonder belast is met de werkzaamhe den voor de statistiek en de afdeeling van het archief, bij welke door één adjunct-commies le klasse aanteekening wordt gehouden van alle inkomende en uitgaande stukken. Aan den provincialen archivaris was bij art. 9 van zijn instructie de verplichting opgelegd om jaarlijks in de maand Mei aan Gedeputeer den een verslag over te leggen van den toe stand waarin het archief zich bevindt en van het resultaat zijner verrichtingen. In 1930 is het z.g. Provinciaal Archief naar de Vleeschhal verhuisd en nu zijn we weef terug in den bovengenoemden vleugel, waar ja renlang 't Rijks telegraaf kantoor was gevestigd. Men sprak in de jaren der Republiek reeds echtvereeniging te herdenken. De oudjes, resp. 83 en 79 jaar oud, verheugen zich nog in een goede gezondheid, vooral de bruidegom is nog zeer kras en maakt nog dagelijks flinke wan delingen, terwijl z'n vrouw zelf nog het huis werk doet. Het echtpaar heeft een buiengewoon talrijk nageslacht. Het aantal kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen bedraagt niet minder dan 75. Als bijzonderheid kunnen we nog vermelden, dat deze allen in Noordwijk wonen. Het zal op hun feestdag zeker niet aan be langstelling ontbreken. Een 23-tal Haarlemsche Katholieke mannen trok in den nacht van Zaterdag op Zondag per rijwiel ter bedevaart naar Alkmaar, ter veree- ring van het H. Bloed. De aftocht had plaats te kwart over één van de St. Jozefkerk, onder leiding van de heeren H. Cliteur en J. Felix; op het Soenda-plein sloten zich nog enkele deel nemers aan uit Haarlem-Noord. Reeds was een 25-tal deelnemers per autobus van de Nieuwe Groenmarkt vertrokken naar Alkmaar. Behou dens een klein oponthoud voor een lekken band had de tocht een gunstig en vlot verloop en het gezelschap arriveerde te ongeveer half vier in den morgen op de plaats van bestemming. Te voet werd toen de omgang gehouden langs de Groote Kerk, Paternosterstraat, Paarden markt, Koningsweg, Houttil, Langestraat, Stee- nenbrug, Kraanbuurt, Kapelsteeg, Laat, Pay- glop, Langestraat, waar de tocht bij de Groote Kerk eindigde. Vandaar trok men naar de St. Laurentius-kerk, waar tot intentie van dezen omgang een H. Mis werd opgedragen, waar onder de meeste bedevaartgangers ter H. Tafel naderden. Na afloop werd een gemeenschappe lijk ontbijt gebruikt in Hotel „Het wapen van Haarlem". Te ongeveer half zeven werd de te rugtocht aanvaard, die eenigen tijd werd onder broken voor een bezoek aan de kerk van O. L. Vr. ter Nood te Heiloo. Ook de terugreis had een prettig en vriendschappelijk verloop. Als een bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat tot de deelnemers ook behoorde de 65-jarige heer C. Zwanenveld, die bovendien voor dezen omgang ijverig propaganda had gemaakt. Dat de deelneming helaas niet groot was, moet voor namelijk worden geweten aan de omstandig heid, dat velen van het bestaan van deze mooie vereeniging nog niet op de hoogte zijn. Het be stuur doet daarom een dringend beroep op alle R. K. mannen en jongelingen, om zich bij deze treffende uiting van devotie aan te sluiten. Alle gewenschte inlichtingen worden gaarne verstrekt door de heeren v. Dam, Gr. Hout straat 42, Th. de Vries Waldeck Pyrmontstraat 61 en H. G. Cliteur, Bl'oemertstraat 14. De con tributie, slechts een kwartje per jaar, kan voor niemand een bezwaar zijn. Woensdagavond 9 Mei, kwart voor negen, wordt door de K.J.M.V. „St. Augustinus" een Societeitsavond gehouden bij Gebr. Brinkman, op de Groote Markt. Zondagmorgen 13 Mei te half negen H. Mis met algemeene H. Communie in de kapel der Eerw. Zusters aan de Koningstraat. Kwart voor elf vertrek per trein naar Amster dam voor de excursie naar de Fokkerfabrieken. De Directeur van den Dienst van Publieke Werken der gemeente Amsterdam heeft aan besteed het leveren en aanbrengen van rollui ken ten behoeve van een pakhuis op het ter rein der Centrale Markt, nabij de Kostverlo- renvaart te Amsterdam. Laagste inschrijver was J. P. Senft te Haar lem voor a. uitvoering in ijzer voor 1824; b. uitvoering in grenenhout voor 1875. De eerstvolgende vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken is bepaald op 12 Juni a.s. van een Noorderkwartier. In al dien tijd heb ben de Gecommitteerde Raden van West-Fries land gezeteld te Hoorn. In 1814 is besloten om de archieven van Gecomitteerde Raden (Gede puteerden) van West-Friesland in het Noorder kwartier naar Haarlem over te brengen en daar te vereenigen met het provinciaal archief. Toen toch was Holland gesplitst in Noord-Holland en Zuid-Holland. Voordat men hiertoe overging, is goedgevon den om al wat nutteloos of als van geen waar de werd gekeurd, als scheurpapier in het pu bliek te doen verkoopen. Als gevolg daarvan heeft blijkens de rekeningen in het provinciaal archief voorhanden, op den 2den Februari 1818 m het lokaal der voormalige Gecomitteerde Raden van West-Friesland en 't Noorderkwar tier aan de Roode Steen te Hoorn een verkoo- ping van de gemelde z.g. nuttelooze archieven plaats gehad, waarvoor niet minder dan 1878.85 werd opgebracht. De Rijksarchivaris in Noord-Holland is nu geen provincie-archivaris meer en ook nooit geweest. Dat was wel wijlen de heer C. J. Gonnet tegelijk. Die zat daar trouw eiken Woensdagmiddag en had daar indertijd vijf kamers met archivalia der provincie, ongeveer waar nu de administratie van het Kantonge recht is. Dat z.g. Provinciaal Archief is na 1850 beschreven door dr. Scheltema, archivaris van Amsterdam. Namens Gedeputeerden werd hem verzocht den toestand van het archief der provincie op te nemen. De stukken lagen daar op den zolder in groote verwarring te midden van vuil en stroo. Dat was al sinds 1830. Oorzaak was daarvan de Belgische omwen teling, toen de Noord-Hollandsche plattelands schutterij voor korten tijd een onderdak vona en de papieren waarvan nut en strekking niet werden begrepen, op een hoop werden gesme ten. 't Was een wanhopig gezicht, maar dr. Scheltema kreeg orde in den chaos. Vele jaren lang is hjj twee dagen per week daartoe uit Amsterdam, waar hij gemeente-archivaris was, overgekomen. Soms kwam na langen tijd een vermist stuk weer terecht uit de hoop. Bij de verhuizing uit Hoorn indertijd raakte ook veel verloren. Vele stukken uit den Franschen tijd waren in die woelige dagen naar Parijs over gebracht. Dr. Scheltema sprak in zijn eerste verslag, dat er moed toe noodig was om aan dien chaos te beginnen, maar nog meer zouden we zeggen, het werk voort te zetten. Geen won der, dat hij 12 November 1850 tot archivaris der provincie Noord-Holland werd benoemd. In 1855 was hij er mee klaar en rapporteerde dat de archivalia een „voegzame en veilige plaat sing heeft bekomen." 3 October 1814 werd het College van Gede puteerde Staten van Noord-Holland geïnstal leerd. Hier eindigt dus het oud-archief. Toch heeft di'. Scheltema meermalen bij oude stuk- Wij lezen in Hobaho: Zooals men zich zal herinneren is op last van den Ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie bij twee kweekers, te Haarlem, eenigen tijd geleden, de geheele bloembollenkraam on tijdig opgerooid omdat de eigenaren deze bloembollen teelden in strijd met de Land- bouwcrisiswet, afd. Bloembollenteelt. Naar aanleiding van deze kwestie doen al lerlei geruchten de ronde. Men wil het doen voorkomen als zouden de twee betrokken kweekers vrij uitgaan en aan hen een schade loosstelling uitgekeerd zijn omdat door dat oprooien en door die in beslagname, een on rechtmatige daad zou zijn gesteld. Wij hebben ons gewend tot de Nederl. Kweekers-Centrale te Haarlem, teneinde de juiste toedracht te vernemen. Daar wenschte men echter geen in. lichtingen te geven, omdat men het beter vond, dat wij ons licht opstaken daar waar men ge heel op de hoogte is van het verloop der zaak, n.l. bij de Justitie. Daarop hebben wij ons gewend tot den Amb tenaar van het Openb. Min., mr. v. d. Burg, die vertelde dat hij de twee verdachten in de gelegenheid had gesteld een transactie aan te gaan, waarvan door hen gebruik is gemaakt. Het vastgestelde bedrag is door de desbetref fende personen betaald, en zij hebben afstand gedaan van de in beslag genomen bloembollen. Het bedrag, dat de betrokkenen als boete had den te betalen was niet hoog gesteld omdat het verlies van de inbeslag genomen bloembollen in zich, al een zware straf was. Daarmede is de vervolging ten einde. Op onze vraag of er voor de in beslag geno men bloembollen bij wijze van schikking ver goeding was gegeven, gewerd ons het antwoord, dat er zijdens het O. M. geen sprake van kon zijn. In dit geval is, door het betalen van een bedrag, door de verdachten erkend, dat zij in overtreding waren, doch ingeval de zaak door gang had gehad en om de een of andere reden b.v. een fout in de dagvaarding, of door weike oorzaak ook, vrijspraak was gevolgd, dan nog zou er geen sprake kunnen zijn, dat schadever goeding zou worden toegekend voor de in be slag genomen goederen, die als bewijsstukken gediend hadden in de procedure. Hiermede zijn dus alle praatjes, die daarom trent in omloop zijn, naar het rijk der fabelen verwezen. De Ambtenaar O. M. deelde ons nog mede, dat hij transigeeren (afkoopen) gemakkelijk had gemaakt, omdat hij het van belang acht. te, dat spoedig een snelle beslissing in deze zaak kwam, opdat anderen, die eventueel in overtreding waren, zich aan dit geval zouden spiegelen en zorgen, dat de Crisiswetten na geleefd worden. ken de nieuwe over hetzelfde onderwerp opge nomen, vooral bij Waterstaat. Herhaaldelijk werden stukken van het Mi nisterie en uit het Rijksarchief te 's Graven- hage naar hier overgebracht o.a. de Memo rialen van het Hof van Holland (de laat-mid- deleeuwsche hoofdrechtbank in de Nederlan den 1428—1559) in 1859 de octrooien enz. Even wel gaan sommige dingen later weer weg, ter wijl wat elders was geregistreerd en beslist tot Noord-Holland behoorend, hier komt. Vele archivalia kwamen ook door koop en schenking hier. Die van den Waterstaat werden afzonderlijk bewerkt. Oók kwam er in overeen stemming met den Griffier der Staten mr. de Vries een verzameling contracten, besluiten en uitspraken over polders en waterschappen. Dan noemen we nog een verzameling brieven en stukken van den bekenden geuzenkoopman Nicolaas Ruychaver, waardoor men een inzicht krijgt in de wapenfeiten van 157023 Nov. 1577. Bovendien stonden sommige dorpen, zeker omdat men het „oude schrift" toch niet kon lezen, omdat men er een soort minachting voor voelde, hun archivalia af. Trouwens in de in structie van den provincie-archivaris stond reeds: zich bekend te maken met al de archie ven van dit gewest. De Archiefwet heeft later dat alles nog nauwer aangetrokken. Nu zitten er heel wat dorpsarchieven in het Rijksarchief. Bovendien is er een wet van 1918. Aan den Rijksarchivaris is de inspectie opgedragen. De Rijp bewaart die zelf en ook A'dam, Haarlem, Alkmaar. Dat is wat onze provincie betreft in gevolge besluit der Prov. Staten van 1860, waar bij de regeling en de beschrijving van de ar chieven der gemeente- en waterschapsbesturen, die niet behoorlijk geïnventariseerd zijn, aan den archivaris werden opgedragen. Steeds worden er 2 exemplaren van zoo'n inventaris opge maakt. Sommige gemeenten hadden niets om er inventaris van op te maken, omdat er geen oud-archief bestond. Dr. Scheltema vond plat tegronden en kaarten uit oude tijden verspreid over verschillende afdeelingen der griffie. Er zijn o.a. de kaarten door Jacob van Deventer op last van koning Philips II gemaakt. Hij ver- eenigde ze in 1861 en daarna groeide de voor raad steeds aan. Een afzonderlijke metalen kast met laden is er thans voor aangeschaft. Ook is aan het Rijksarchief een reusachtige boekerij van meer dan 2700 deelen verbonden. Deze is openbaar, d.w.z. een boek kan voor eenigen tijd tegen re?u worden uitgeleend, evenwel moet men er geen romans en letterkundige werken zoeken. Deze, meerendeels afkomstig van het gewezen Provinciaal archief werden in 1930 bij het Rijksarchief gevoegd. Dit was in 1886 op gericht en kwam 1897 in de Vleeschhal. We schreven reeds dat toen een groot deel van het Provinciaal Archief bij het Rijks-Archief in Noord-Holland kwam. Ook zijn er vele zegels en heel veel charters en oude privilegiën, waar van ook weer veel elders gedeponeerd. Thans is dr. R. D. Baart de la Faille wnd. Rijksarchi varis. Eiken dag zitten er menschen te stu- deeren en lang is de lijst van onderwerpen, waarnaar ernstig onderzoek wordt ingesteld. Bij de oprichting van het Rijksarchief-depót in Noord-Holland in 1886, waren de registers en De mogelijkheid was er geweest, dat de ver dachten het op een proces hadden laten aan komen, er werd in dit verband al een naam genoemd van een in strafzaken bekend advo caat, dan kon het verloop zijn: een veroordee. ling, appèl rechtbank, nogmaals appèl hooge raad en dan een beslissing waarmede veel tijd zou verloopen. De kweekers die niet aan hun verplichtingen wenschte te voldoen zouden bij zoo'n lang slepende procedure allicht in de verleiding ko men, hetzelfde te doen als er weer opnieuw ge plant moet worden. Nu is er een voorbeeld gesteld, en weten de onwilligen wat hun te wachten staat. De ambtenaar zeide, dat het zijn vaste voor nemen was, elke overtreding van de crisiswet, die ter zijner kennis kwam en binnen zijn ambtsgebied ligt, te vervolgen en daartegen streng op te treden. Onherroepelijk zullen die gevallen overeen komstig de wet behandeld worden. Als Amb tenaar van het Openbaar Ministerie is hem de taak opgelegd de handhaving van de wetten te bevorderen, dat zal hij zeker ook doen ten opzichte van de crisiswetten. Men zij dus ge waarschuwd. Wij ontvingen het jaarverslag over 1933 van de bootcommissie van de Eerste Hulp Vereeni ging „Snelverband", waaraan wij het volgende ontleenen: De samenstelling der commissie onderging een wijziging, doordat de heer Visser om ge zondheidsredenen zich verplicht zag, zich terug te trekken. Na rijp beraad besloot de commissie geen nieuw lid voor hem in de plaats aan te nemen. Het verslag gewaagt van de toenemende deprimeerende stemming in het maatschappelijk leven. Maar door het enthousiasme van de leden kon de reserve gelaten blijven zooals ze is, wat een heele ruggesteun is voor het komende jaar. Dan wordt herinnerd aan den autotocht dwars door de bollenvelden iets nieuws voor „Snel verband" waaraan 54 gebrekkigen deelnamen en waarvoor 20 auto's, een ziekenauto en twee touringcars noodig waren, en aan de twee boot tochten, welke weer iets nieuws achter el kaar gehouden werden en uitstekend slaagden. Den eersten dag namen 89 volwassen patiënten en den tweeden dag 76 kinderen aan den tocht deel. Curiositeitshalve laten we hier volgen wat aan giften in natura op verzoek der commissie voor onze patiënten gratis ter beschikking werd gesteld: 800 broodjes, 25 flesschen limonade, 4 K.G. koffie, 4 K.G. thee, 100 moscovisch gebak, 50 pakjes tabak, fruit, hartigheid voor de bo terham, Eau de Cologne, zeep, bruidsuikers enz., enz., terwijl elk kind bij het verlaten der boot een bloeiende plant mee naar huis kreeg. stukken geborgen in drie kamers van het Gouvernement, waar ook het bureau van den archivaris werd gevestigd. Begonnen met drie kamers, werd dit langzamerhand zes en was er gebrek aan ruimte. Ook de oude rechterlijke ar chieven werden uit de voormalige bewaarplaat sen gehaald en onder 's Rijks beheer gesteld. De toevoer dier akteboeken was zoo groot, dat alle beschikbare ruimte weldra gevuld was en er niet aan te denken viel een gewenschte orde in die menigte registers te brengen. Zeer werd dus uitgezien naar meer ruimte. Die werd gevonden in de Vleeschhal aan de Spekstraat en de Groote Markt. Dit werd voor het Rijksarchief 10 September 1897 in gebruik genomen. Eenige weken zit men dus weer in de oude griffie, alles in gereedheid om te ontvangen en hulp en voorlichting bij naspeuringen te geven. Beneden vindt ge de studeerkamer, waar naast de kaartenkamer, en de werkkamer van den boekbinder, die steeds volop werk heeft. Op de eerste verdieping Jansstraat zijn o.a. de bureaux van den archivaris en den charter meester. Het z.g. depót, waar de archivalia worden bewaard, is in den vleugel tusschen de Ceciliasteeg en den tuin. Daar berusten o.a. het archief der Staten van Noord-Holland, van den commissaris, van Gedeputeerden, verder van vele gemeenten, van den Waterstaat in deze provincie, het notariaat en het rechterlijk ar chief. Al is het archief goed georganiseerd, toch is er steeds veel te doen. Dat niet alleen door de bezoekers, wien de bronnen worden aange bracht, maar doordat steeds weer uit de pro vincie nieuwe stukken worden aangebracht, die gesorteerd, geregistreerd en gecatalogiseerd moe ten worden. Op het oogenblik is b.v. de Burger lijke Stand van Amsterdam in bewerking. Onze laatste mededeeling moge zijn, dat niet alleen de historici hier terecht kunnen, maar ook zij die van kunst houden. Wij zouden kunnen wij zen op de vele oude, goed onderhouden meube len, de talrijke platen en prenten, plattegronden en kaarten aan den wand en.de uitgebreide provinciale atlas met tal van kunstvolle afbeel dingen uit de provincie. En om nu nog even officieele dingen te zeggen, het volgende: In 't voorjaar van 1920 gingen „de Provinciale Verzamelingen" (van archivalia, kaarten, platen, prenten, boekerij enz.) over naar het Rijksarchief. Toen werd een overeenkomst getroffen tusschen Rijk en Pro vincie, waarbij platen en kaarten wèl onder Rijksbeheer ten archieve kwamen, maar bezit der provincie bleven en de kostbare boekerij van wetenschappelijke werken en van plaat werken (lang niet alles kan uitgeleend worden) bij ruiling het Rijk werden aangeboden. We wezen er reeds op, dat de gedrukte boe ken (de zeer bekwame boekbinder-bewaarder maakt van de oudste en vroeger veronacht zaamde „stukken" een keurig boek) en hand schriften aan het Rijk kwamen. In 1886 werd gelijktijdig met de benoeming van den heer C.. J. Gonnet tot Rijksarchivaris, het Rijksarchief in Noord-Holland ingesteld. Toen werd dit ingericht in de Jansstraat, dit archief kwam in 1897 in de Vleeschhal, terwijl „de Provinciale Verzamelingen" in de Jans straat bleven om in 1928 ook naar de Vleesch hal te worden gebracht. De werkzaamheden van de verschillende ge westelijke crisis-organisaties in den land- en tuinbouw zullen in een organisatie: de Land- bouw-Crisis-Organisatfe, gecentraliseerd wor den. Bij de Landbouw-Crisis-Wet heeft de Minis ter de bevoegdheid gekregen om de uitvoering der verschillende steunmaatregelen in handen te geven van organisaties, welke aan verschil lende eischen moeten voldoen, van z.g.n. crisis organisaties. Naarmate de nood in het land- en tuinoouw- bedrijf grooter werd, werd de behoefte aan deze crisis.organisaties ook grooter en werden deze dan ook gesticht. Zoo werd er een Tarwe-Organisatie gesticht, een Rogge-Organisatie, een Aardappel-Organi satie, een Varkens-Organisatie, een Rundvee- Organisatie en nog veel meer. Het gevolg hiervan was, dat er steeds meer besturen, steeds meer kantoren, steeds meer controleurs kwamen, met als gevolg veel dub bel werk en teveel kosten en moeiten. Een tweede en belangrijkste gevolg was, dat alles afzonderlijk werd beschouwd zonder rekening te houden met het logisch verband, dat er tus schen de verschillende crisis-producten be staat, en welk verband elke land- en tuinbou-" wer in zijn bedrijf er tusschen legt. Deze nadeelige gevolgen van de regee- ringsbemoeiingen tot steun aan het land en tuinbouwbedrijf tracht de Minister nu op te heffen en wel door stichting van één crisis-organisatie, welke in de plaats komt van alle andere. Aan deze nieuwe Crisis- Organisatie zal de uitvoering van de Land bouw-Crisis-Wet worden opgedragen. Daar de omvang van de steunmaatregelen zeer groot is en verschillende soorten van land en tuinbouwbedrijf hierbij betrokken zijn, is ook het Bestuur der Landbouw-Crisis-Organi- satie veelzijdig samengesteld, terwijl het zich zal laten bijstaan door speciale commissies. De stichting van de Landbouw-Crisis-Orga- nisatie voor Noord-Holland, tijdelijk adres Parklaan 12, Haarlem, beteekent dus een ver eenvoudiging van de overheidsbemoeiing en dus een verbetering van de verdeeling der baten der steunverleening. Op uitnoodiging van den Doetinchemschen 4en enklasser D.E.S., die zijn 20-jarig bestaan vierde, speelden Stormvogels en Go Ahead al daar Zondag een opluisteringswedstrijd. Jammer genoeg moest Stormvogels in deze ontmoeting den steun van haar geheele ach terhoede missen. ,-j, Go Ahead kwam met zijn volledige competi tie-elftal uit en 't dient direct erkend, dat de 3 Deventenaren een prima partijtje speelden. Keeper Hollenberg weerde zich echter buiten gewoon door de lastigste schoten uit zijn doel te houden en 't was voor een groot deel aan hem te danken, dat met de rust Go Ahead slechts met 10 leidde. Na de rust deed zich de wedstrijd van Zater dag j.l. en de lange reis zich nog meer gelden, waardoor Go Ahead kans zag den voorsprong tot 40 op te voeren. Op Zondag 10 Juni a.s. zal onder leiding van de Haarlemsche Gymnastiekvereeniging „Concordia" bovengenoemde officieele afstands- marsch georganiseerd worden. Deze marsch zal 30 K.M. lang worden, terwijl vanaf het gebouw van den Haarl. Kegelbond, Tempelierstraat, gestart zal worden. De inschrijving moet schriftelijk geschieden bij den heer F. Bischot, Duvenvoordestraat 69, Haarlem, alwaar ook nadere inlichtingen ver kregen kunnen worden. „De lastigste kinderen moeten het hardst ge wiegd worden," zei mijn wijze vriend, boer Gert. Gert staat bekend om zijn pakkende spreek woorden. We hadden het over een zoon van z'n buurman. „Sommigen zouden hem de deur uittrappen, maar zijn moeder zegt: lastige kin deren moeten het hardst gewiegd worden." Gert heeft zelf ook uren en uren aan het touw getrokken. Trek maar aan het touwtje en de wieg zal gaan, de wieg zal gaan, de wieg zal gaan. Trek maar aan het touwtje en de wieg zal gaan enz. enz. „Ja, Pater, als je veertien kinderen gehad heb, dan zijn ze niet allemaal eve" makkelijk. En de wurmpjes kunnen het niet helpen, als ze tekeer gaan. Ik weet nog goed op een nacht met Jaan. Skruwwen dat ze dee, skruwwen, we konden er geen oog van dicht doen. Om de beurt, ik en m'n vrouw, zatten we maar aan het touw te trekken en het hielp niks. Ik ge loof dat Trijn wel een half- pond suiker aan de tul versmeerd het en het gaf niks. Op 't laatst zeg ik teugen Trijn: klee het schaap eens uit. D'r kan wel wat an d'. lijfie zitten. En wat denk u dat we vonden? Twee van die groote, puntige maïskorrels zatten in d'r vel letje te steken. Joopie was in de paardenstal geweest en had een handjevol maïs in de wieg gegooid." „Zal je overkomen!!" „Zeg dat wel, Pater. Als Trijn later mopper de, zei ik altijd: Trijn, denk aan de maïs. En 't is gek, Pater, als ik u iedere week opnieuw hoor schreeuwen, denk ik dikwijls: die zit zeker ook op puntige korrels. Die schreeuwt toch ook niet voor niks. En dan zeg ik teugen Trijn: meid, zouen we 'm maar niet wat sturen om 'm zoet te krijgen, net als jij vroeger zoo'n tul met suiker aan Jaan gaf, want „de lastigste kinderen moeten het hardst gewiegd worden." „Dank je, Gert." FATHER LEFEBER St. Bonifacius-Missiehuis, Hoorn, postreken. 120937. Jongens, die hier met Sept. willen komen studeeren, moeten zich spoedig opgeven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5