Preventieve beteekenis Strijd kwakzalverij tegen de Brutale sieraden diefstal SAMENWERKING MET DE PERS HONIG'S BOUILLONBLOKJES tnans 6 voor IOcL WOENSDAG 9 MEI 1934 R.K. RECLASSEERING De vereeniging in financieelen nood Ontevreden partijlid Prof. Mees uit den Vrijheidsbond VERDACHT VAN MEINEED Eenige arrestaties te Almelo DEVIEZENSMOKKELAAR IN ARREST Al het geld in beslag genomen Begraafplaatsen afgeschoven De Commissie van Controle op de aanwijzing van geneesmiddelen en geneeswijzen heeft reeds veel bereikt Hoe het publiek wordt bedrogen Inventarisatie van den land- en tuinbouw Het kwaad bedwongen Een algemeen verbod? PASTOOR SCHIMMEL GEWOND Met zijn auto tegen een boom gebotst STAKING VOORKOMEN Bij meubelfabriek te Krommenie Wederom uit het Cullinan House in de Kalverstraat te Amsterdam Vernuftige methode Aan de Textielschool te Tilburg JEUGDORGANISATIE IN ONZE OOST Een hulpactie in Nederland K. N. I. L. M.-nieuws over Maart Nieuwe provinciale Landbouw- Crisis-Organisaties Marcheerende politieagenten gewond Een belangrijke buit CURSUS IN TEXTIEL- TECHNOLOGIE Het spreekt wel vanzelf, dat het door de STweede Kamer aangenomen ontwerp ter be scherming van de openbare orde eerst en vooral een preventieve beteekenis heeft, en dat tiaarop dan ook de volle nadruk dient te wor den gelegd. Er is tegen dit ontwerp niet zóó hevig ge fulmineerd, als indertijd tegen het anti-revolu tiewetje, waaromtrent de somberste voorspellin- 6en werden gedaan. Maar al waren de profetieën tnans iets min der zwart gekleurd, ze ontbraken toch niet, en daarom hebben wij er een paar malen aan her innerd dat vrijwel alle booze dingen, welke, naar men verzekerde, van de anti-revolutiewet het Uitvloeisel zouden wezen, achterwege zijn geble ven. Bij de openbare behandeling van het nieuwe ontwerp in de Kamer werd den bestrijders hier op ook door den minister gewezen. Na te hebben voorop gezet, dat de voorgestel de nadere voorzieningen lang niet zoo ingrijpend Waren, als sommige afgevaardigden het deden Voorkomen, ging Zijn Excellentie voort: „Het is wel zeer gemakkelijk om allerlei minder gerijmde gevallen en voorbeelden, die zich in de practijk niet zullen voordoen, te kie zen, en dan op de basis van deze fantasieën een draagwijdte aan het ontwerp toe te ken nen, die het in wezen niet heeft. „In zekeren zin is het ook zoo gegaan bij de behandeling van de wet tot bestrijding van revolutionnaire woelingen en de godslaste- ringswet. Van al de vermeende vreeselijkheden, die destijds stormen van verontwaardiging en oppositie hebben doen opgaan, is in de prac tijk niets, maar dan ook niets bewaarheid ge worden. In mindere mate is het ook zoo gegaan met de beweging om het uniformverbod. Deze wet heeft haar hoofddoel volledig bereikt: de aanstellerige uniformeering, bron van aanstoot en onrust op de openbare straat, bedreiging van de openbare orde is verdwenen. En wat het dragen van onderscheidingsteekenen be treft, behalve een enkel proefprocesje, bemerkt men er reeds weinig meer van." In bijzonderheden toonde mr. Van Schaik dan aan, dat de bezwaren tegen het ontwerp op mis verstand berustten, of minder zwaarwichtig wa ren, dan het den opponenten voorkwam. „Het opportuniteitsbeginsel," zeide hij o.m., „is in ons land geen ledige klank. Van niet ge rechtvaardigde, of vexatoire vervolging zal men zelden, zoo ooit, hebben gehoord." Dit is een waarborg te meer voor de toekomst. De vrijheid van critiek, de vrijheid in woord en geschrift loopt geen gevaar. Met straf bedreigd wordt alleen het mis bruik. Maar daarvan kan men toch geen grief ma ken aan de regeering, die met hare voorstellen juist beoogt dit euvel te bestrijden, te weren, al thans tot de kleinst mogelijke afmetingen te brengen. P. S. Op het historische kasteel Bouvigine, gelegen aan den zoom van een der mooiste Brabant- sehe bosschen werd Maandag de zeventiende jaarvergadering gehouden van de R.K. Reclas- Seeringsvereeniging. De deelnemers verzamelden zich in de gezellige zaal van den nieuwbouw, Waar de Voorzitter Mr. Dr. Pick, de vergade ring met den Christelijken groet opende. „Er is," aldus vervolgde spreker na enkele mededeelingen te hebben gedaan, „een actie op touw gezet, om den financieelen nood, die niet alleen onze vereeniging, doch ook andere Re- classeeringsvereenlgingen teistert, te lenigen. Daartoe is een uitvoerend comité samengesteld, Waarin alle groote reclasseeringsvereenigingen zitting hebben. Dit comité heeft een plan uitgewerkt, om tot dit financieel herstel te komen, en de reclas- seeringsgedachte in den lande te propageeren. De R.K. Vereeniging wordt in bedoelde com missie vertegenwoordigd door Prof. W. Pompe Uit Utrecht. De voorzitter doet vervolgens een greep uit de Verschillende jaarverslagen en vervolgt dar met de vereeniging te waarschuwen voor een nieuwe strooming, die in het strafwezen is ont staan, als zou de straf moeten dienen om an deren van misdaad af te schrikken. Volgens onze katholieke beginselen is dat riet juist en dit levert voor de katholieke vereeniging een zeker gevaar op, aldus spreker. Een misdadiger moet gestraft worden naax zijn schuld. Hierop Wenscht de voorzitter nogmaals den grooten nadruk te leggen. De hoofdbestuursleden Mr. W. Pompe uit Utrecht en Mr. M. v. d. Grinten uit Roermond Worden als zoodanig met algemeene stemmen herkozen. De voorstellen van het hoofdbestuur om de contributieafdracht over 1934 te bepalen op 25 Procent benevens van 10 procent afdracht over de overige inkomsten der afdeelingen worden ha langdurige discussies goedgekeurd. De wijziging van de Statuten van het Huis houdelijk Reglement lokken veel discussies uit. heer Voestermans, afgevaardigde van Venlo vraagt als voorzitter der Reclasseerings-ambte- harenvereeniging wat gedaan wordt voor de reclasseerings-ambtenaren, wanneer zij wegens ouderdom of ziekte ontslag moeten nemen. Zij staan dan broodeloos op straat. Spreker noemt dit een groot gebrek van het nieuwe reglement. De voorzitter zegt dit punt gaarne nader ondei de oogen te willen zien, doch kan thans geen beslissende toezegging doen. De heer v. d. Steen, afgevaardigde van Nij megen vraagt bij de rondvraag of het niet mo gelijk is om een centraal huis in te richten voor geheel het land voor onbehuisden, die uit de gevangenis worden ontslagen. Verschillende an dere afdeelingen ondersteunen dit verzoek. De voorzitter deelt hierop mede, dat in deze rich ting reeds wordt gewerkt. De heer Veenstra, Inspecteur der Reclasseering, vraagt vervolgens het woord, waarin hij na de prettige samenwer king der verschillende reclasseerings-vereeni- gingen gereleveerd te hebben mededeelt dat eenige dagen geleden door den Minister van Justitie een nieuwe R.K. Reclasseeringsvereeni- ging is goedgekeurd, die als een onderdeel van het R.K. Reclasseeringswerk hiermede zal sa menwerken. De vereeniging is opgericht door de Zusters van Bethanie. die inmiddels onder de gemeente Sambeek een hoeve hebben aan gekocht, waax misdadige katholieke vrouwen en meisjes kunnen worden ondergebracht. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voor zitter Mr. Dr. Pick deze welgeslaagde vergade ring. Vervolgens werd aan de deelnemers een lunch aangeboden en werden onder leiding van Dr. Frencken het kasteel en de daarbij behoo- rende tuinen bezichtigd. Daarna werd een excursie gemaakt naar de Tuchtschool bij het Mastbosch, waarna de deelnemers met extra-bussen naar het station vertrokken om weer naar hunne haardsteden terug te keeren. Naar wij vernemen heeft prof. Mr. W. C. Mees R. A. Zn. te Wageningen voor het lidmaatschap van het hoofdbestuur van de Liberale Staats partij „de Vrijheidsbond" en voor dat van die partij zelf bedankt, omdat hij niet langer de medeverantwoordelijkheid voor de politiek van deze wenscht te dragen. In het bijzonder heeft hij bezwaar tegen den met medewerking dier partij geschapen chaos van steunmaatregelen, zonder dat voldoende de crisis zelf is bestreden en verder tegen de hou ding der partij tegenover andersdenkenden, waarbij z.i. met zeer verschillende maten wordt gemeten. Voor de rechtbank te Almelo werd heden een zedendelict behandeld, dat aldaar groot opzien heeft gebaard. Het echtpaar B. stond terecht wegens overtreding van art. 250bis van het W. van S. Er waren 28 getuigen opgeroepen. Tij dens de behandeling van deze zaak met geslo ten deuren, werden niet minder dan vier van deze getuigen, onder wie drie vrouwen, ver dacht van meineed, op last van den officier van justitie, gearresteerd. Ook de vrouw van B. werd gearresteerd. De zaak werd aangehouden tot 5 Juni a.s. Aan het grenskantoor Strasz, vlak bij Kerk- rade, is Maandag een man uit Bochum ge arresteerd, die zich door zijn vreemde houding jegens S. A.-mannen verdacht had gemaakt. Hij begaf zich te voet van het station naar de grens en informeerde onderweg of de Duitsch- Nederlandsche grens bij Kerkrade nog steeds streng bewaakt wordt. In het douanekantoor werd de aangehoudene nauwkeurig gevisiteerd. In de voering van de jas had de man 2320 mark verborgen. In zijn sokken zat een spaarbank boekje en een groot bedrag aan Hollandsch geld. Hij had denzelfden dag het geld van de spaarbank gehaald. Alles is in beslag genomen en de smokkelaar is naar Aken overgebracht. KOETOARDJO, 8 Mei. (Aneta.) De Inland- sche begraafplaatsen ire de regentschappen Poerworedjo en Keboemen zijn als gevolg van de zware regens afgeschoven. Een en ander ge schiedde door de inwerking van de banjirrende rivier Loekoelo op de grens van Karanganjar en Keboemen. Het bestuur van de Nederlandsche Dagblad pers achtte het wenschelijk dat het publiek eens gewezen wordt op de zeer nuttige werkzaamheid van de Commissie van Controle op de aanprijzing van geneesmiddelen en geneeswijzen. Aan een zeer uitvoerig communiqué, dat over deze aangelegenheid en over de kwakzalverij is verschenen ontleenen we het volgende: Het is geen wonder, dat het publiek op dit terrein moeilijk kan onderscheiden. En niemand kan zeggen, hoeveel schade er aangericht is door advertenties, welke afkomstig waren van lieden, die er slechts op uit waren de goegemeente geld uit de zakken te kloppen. Het euvel van het adverteeren van geneesmid delen en geneesmethoden trok ook de aandacht der Regeering en zij meende op dit terrein re gelend te moeten optreden. Deze overweging leidde er toe, dat door den betrokken Minister in 1925 een wetsontwerp werd ingediend bevat tende bepalingen omtrent het met openlijke aan prijzing in het verkeer brengen van middelen tegen ziekten. Dit wetsontwerp werd later om andere rede nen door de Regeering teruggenomen maar toch had het feit, dat deze kwestie in het openbaar aan de orde was gesteld, een goed resultaat. Dit resultaat was namelijk de oprichting van de Commissie van controle op de aanprijzing van geneesmiddelen en geneeswijzen. Het behoeft geen betoog, dat deze commissie dadelijk de medewerking verkreeg van alle voor aanstaande fabrikanten van geneesmiddelen. Was deze medewerking uit de wereld der fa brikanten alleszins te verstaan, van meer belang was, dat al spoedig enkele groote dagbladen zich met de controle-commissie in verbinding stelden en geen advertenties inzake geneesmiddelen en geneesmethoden wenschten op te nemen, alvo rens de commissie deze had gezien. Enkele bla den begonnen er mede en later besloot de „Ne derlandsche Dagbladpers", de invloedrijke ver eeniging van uitgevers van dagbladen dezelfde gedragslijn te volgen. Ook de periodieke pers wendde zich in tal van gevallen tot de com- missie. Deze medewerking van verschillende zijden was aanvankelijk geheel vrijwillig. Eenige dwang kon niet worden uitgeoefend en de samenwer king tusschen pers en commissie kon toen ook niet imperatief worden voorgeschreven. Eerst in 1932 had de toestand zich zóó ontwikkeld, dat de resultaten duidelijk merkbaar waren en dat zoo gced als alle leden van de „Nederlandsche Dagbladpers", op initiatief van het bestuur, ver klaarden „geen geneesmiddelen-advertenties meer te zullen opnemen, welke niet zenn goedge keurd en voorzien van het stempel van de com missie van controle." Het interessante arbeidsveld van de commissie is in dit opzicht buitengewoon leerrijk en wan neer men van de verschillende gevallen kennis neemt, dan weet men eigenlijk niet, waar men zich meer over verbazen moet: over de onuitput telijke fantasie van zekere geneesmiddelenad verteerders of over de lichtvaardigheid en goed- geloovigheid, waarmede het publiek deze fanta sie steeds weer ernstig neemt en er wie weet hoe schoone verwachtingen van koestert. Krasse staaltjes Er zijn gevallen onder van personen, die door de politie gesignaleerd staan wegens verschillen de delicten en dan plotseling als wonderdokter hier of daar opduiken, lugubere typen, die maar al te vaak een dubbel leven leiden en door de justitie gezocht worden. Een ander beweert in het bezit te zijn van een geheim middel, dat hij van zijn zoon, die lijfarts van een Aziatisch vorst is, heeft gekregen. Weer een ander kwam op het dénkbeeld natuurheelkundige te worden en spreekuren te houden voor de genezing van sui kerziekte en asthma, nadat hij 12 ambachten had uitgeoefend en daarbij 13 ongelukken had beko men. Dat zijn maatschappelijke carrière nu niet direct in een medische richting ging, bleek uit een onderzoek. De geneeskundige was zijn loop baan begonnen als leerjongen aan een mijn, daarna colporteur, sleeper, zendingsleeraar en spoorwerker. Interessant is ook het materiaal, waar de com missie over beschikt inzake z.g. heilinstituten, welke prospecti uitgeven, vol van misleidende voorstellingen en fotografische trucjes, afbeel dende de patiënten vóór en na de behandeling. Teveel om op te noemen zijn de_gevallen, waarin de commissie moest constateeren, dat het aangeprezen middel niets maar dan ook niets bevat, wat ook maar eenigszins de genezing van een ziekte zou kunnen bevorderen. Op dit ge bied bestaan er zeer ergerlijke toestanden. Een middel tegen klierziekten, om maar één voor beeld te noemen, bleek uitsluitend uit glycerine te bestaan. Een ander middel, dat genezing van galsteenen in uitzicht stelde, was een olie, welke in het lichaam samenpakt. Deze vaste oliedrup pels zijn dan de „galsteenen", welke de patiënt kwijtraakt. Bijzonder opzien heeft indertijd de adverten- tie gebaard van een magnethopaat, die een voorgelegd worden een aanvrage, waarbij het verzoek wordt ingediend als georganiseerde bij een der provinciale Landbouw-Crisis-Organisa ties te worden toegelaten. soort tooverdrank had uitgevonden, waardoor de Koning van Engeland van den dood was gered. Het verhaal, dat omtrent deze wonderbaarlijke genezing de ronde deed, bleek van het begin tot het eind gelogen. „Betrouwbare patentgeneesmiddelen", zooals bepaalde winkels hun artikelen gaarne bestem pelen en welke heel wat minder onschuldig zijn dan de adverteerder wil doen voorkomen, vormen ook een terrein, waarop de commissie uiterst waakzaam moet zijn, voorts de grootere groep van z.g. afgezakte medici, dan nog het Staphorster boertje, het Zaansche boertje, het Reeuwijksche boertje, diverse kruidenwinkels, enz. Er is in dezen wantoestand in de laatste jaren een groote verbetering gekomen en het kwaad is sterk bedwongen. Geleidelijk kon de leidraad, welken de com missie voor haar werk heeft vastgesteld, ver scherpt worden: advertenties voor ernstige ziek ten komen thans niet meer voor. Deze worden algemeen geweigerd, daar de commissie zich op het standpunt heeft gesteld, dat voor ziek ten als kanker, tuberculose e.d. behandeling buiten een medicus om, altijd gevaarlijk is. Langzamerhand is het zoover gekomen, dat de bladen zelf de advertenties bij de commissie inzonden en zoo ontwikkelde zich langzamer hand een preventieve controle, welke uiteraard veel meer effectief is dan een repressieve. Zoo is de bovenvermelde verklaring van de dagbla den tot stand gekomen. In vollen omvang kwam deze preventieve con trole echter eerst tot stand in 1932, toen de vereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers" en de „Nederlandsche Periodieke Pers" besloten in samenwerking met den Bond ter behartiging van de belangen van fabrikanten en alleenver- koopers in het Fharmaceutisch bedrijf de com missie krachtdadig te steunen en alles in het werk te stellen om de geheele Nederlandsche pers op dit gebied te zuiveren. In Juni 1932, tijdens de behandeling van het wetsontwerp op de artsenijbereidkunde werd overeengekomen, dat de bladen geen adverten ties meer zouden opnemen, welke niet door de commissie waren goedgekeurd en van een stempel voorzien. De Bond van Pabrikanten nam hierbij de voor zijn leden bindende beslissing, dat niet meer zou mogen worden geadverteerd in bladen, die zich niet houden aan de uitspraak der commissie. Men zal dadelijk inzien van hoe groote be teekenis deze maatregel is, wanneer men be denkt, dat bijna alle fabrikanten van pharma- ceutische producten bij den Bond zijn aange sloten en het collectief weigeren om adverten ties in een bepaald blad te plaatsen voor het betrokken blad een niet onbelangrijke schade post beteekent. Het initiatief van de Dagbladpers werd hier dus op waardevolle en krachtige wijze onder steund door de sanctie van den Adverteerders- bond. Men heeft wel eens gedacht en gesproken over een algemeen verbod van Regeeringswege en het valt natuurlijk niet te ontkennen, dat een zoodanige regeling bepaalde dingen vóór heeft op een regeling, ontsproten aan het particulier In verband met het feit dat de Meubelfabri kanten zich niet meer wenschten te binden aan een contract, was het zeer waarschijnlijk, dat het personeel van de fa. Leguyt en Zn.; Reijne en Klooster Maandag j.l. in staking zou zijn gegaan. In een daartoe gehouden vergadering is het echter nog juist niet tot een staking ge komen. De stemming bracht 22 voorstanders voor staking, 11 tegen en 1 blanco. Aangezien twee derde van het aantal een beslissing geeft is dus juist op het nippertje een staking voor komen. initiatief en welke altijd min of meer een vrij willig karakter draagt. Zij, die aansturen op een algemeen verbod van regeeringswege, hebben ook de commissie meermalen in hun strijd betrokken. De voor zitter, mr. Marchant, heeft toen (het was in 1932) in de Tweede Kamer bij het wetsontwerp op de Artsenijbereidkunst een rede gehouden, waarin hij fel van leer trok tegen de verdacht makingen, aan het adres der commissie geuit. Er was namelijk beweerd, dat de commissie een instituut was, dat gehonoreerd wordt, om dat het door de kwakzalvers was opgericht om erger een dreigend wetsontwerp te voorkomen. Deze klanken werden vooral ge hoord van hen, die uit groepsbelang of andere overwegingen de commissie strenger zouden willen zien optreden en alle niet-medische of niet-pharmaceutische middelen uit de kranten wenschten te weren. Zooals reeds bleek, was dit juist niet het standpunt der commissie. Zij vatte haar taak en arbeidsveld ruimer op. De verdienste der commissie, waarvoor het een ieder past waardeering te hebben, is de volgénde: De commissie heeft de kunst ver staan het eigenbelang van de verschillende groepen als middel aan te grijpen om de zaak in de gewenschte banen te leiden. De commis sie wist de belangen in onderling verband te brengen en alle groepen te overtuigen, dat het eigen belang was een gemeenschappelijk doel na te streven. Daaraan is het bereikte succes te danken. Aldus sprak de heer Marchant. Naar ons ter oore kwam, is er een wetsont werp inzake de artsenijbereidkunst binnen niet te langen tijd te verwachten en in dit wetsötnwerp wordt een commissie van controle op de geneesmiddelenreclame voorzien. Zal men de bestaande commissie nu, om de woorden van mr. Marchant te gebruiken, „met militaire muziek gaan begraven", of zal de re geering profijt wenschen te trekken van den schat van ervaringen, welke de commissie heeft opgedaan en van de traditie, welke zij zich lang zamerhand heeft weten te verschaffen? Ten slotte nog dit: Het publiek verkeert nogal eens in de meening, dat de commissie de ar tikelen, waarvoor zij de reclame toelaatbaar oordeelt, ook min of meer sanctionneert of voor de deugdelijkheid er van instaat. Niets is minder waar. De normen voor de beoordeeling eener ad vertentie zijn uitsluitend de onschadelijkheid van het artikel, terwijl de aanprijzing er van niet in strijd mag zijn met den door de com missie opgestelden leidraad. Verantwoordelijkheid voor de meer of minder geneeskrachtige werking der artikelen, kan de commissie niet op zich nemen. Wel tracht zij zich zoo goed en zoo breed mogelijk te laten voorlichten. Een ieder zal overtuigd zijn van het groote belang, dat in de controle der commissie ge legen is. Een beroep om waardeering en mo- reelen steun voor dit werk, geboren uit parti culier initiatief en door de belanghebbenden tot bloei gebracht in het algemeen welzijn, zal dan ook zeer zeker weerklank vinden. Van de reeds nagenoeg vergeten inbraak, die geruimen tijd geleden is gepleegd in het Cullinan House, een in de Kalverstraat 34 gevestigde juwelierszaak, waarbij voor een groot bedrag aan sieraden werd buit gemaakt, is er in den afgeloopen nacht, zij het in geheel anderen vorm, een reprise geweest. In den prillen morgen werd namelijk ontdekt, dat uit de etalage een aantal sieraden was weg genomen. Het raamwerk van gevlochten ijzer, waarmee de deur en de winkelruit van deze zaak na het sluitingsuur worden afgesloten, bleek geen beletsel te zijn om in de winkel ruit een klein gat te snijden. Waarschijnlijk is daarna door dit gat een van een haakje voorziene stok gestoken en met behulp daarvan de buit binnengehaald. De gevolgde werkwijze vertoont veel overeenkomst met de onlangs in een juwelierszaak aan 't Koningsplein gepleeg- den diefstal van sieraden. De eigenaar van het Cullinan House heeft aan de politie van het bureau Singel, die de zaak onderzoekt, nog niet kunnen opgeven wat er precies gestolen is en welke waarde de sie raden vertegenwoordigen. Deze cursus, waarin de verschillende grond stoffen en werkzaamheden der textielindustrie, alsmede de warenkennis, besproken werden, was georganiseerd door de R. K. Nederland sche Vereeniging van Handelsreizigers en Han delsagenten „St. Christoffel" te Utrecht. De cursus werd gehouden aan de Textielschool te Tilburg en gegeven door verschillende docenten onder leiding van den directeur dezer school. Tot het einde namen 29 cursisten aan den cursus deel. Bij het examen kwamen er 7 niet op, en moesten er 2 afgewezen worden, zoodat aan 20 cursisten het diploma kon worden uit gereikt. De heer Bekkering, vertegenwoordiger van het dagelijksch bestuur van „St. Christoffel", wees op het gunstig verloop van den cursus en op de beteekenis van het diploma. Hij felici teerde geslaagden met het bereikte resultaat. Een bijzonder woord van dank richtte spr. tot den directeur en de docenten, waarmede allen met applaus instemden. Vervolgens nam de heer Handels, directeur der Textielschool, het woord, die het ten zeerste van de deelnemers apprecieerde, dat zij, na hunne dagelijksche werkzaamheden en met op offering van hun vrijen Zaterdagmiddag met zooveel ijver den cursus gevolgd hadden. Hierna had het uitreiken der pliuoma's plaats aan de heeren: J. A. M. van Baarle, 's-Gra- venhage; L. A. J. A. van Beers, Tilburg; J. A. M. Bertens, Tilburg; A. J. v. d. Bogaard, Don gen; J. A. C. de Cock, Tilburg; Th. M. van Etten, 's-Hertogenbosch; A. P. Melis, Tilburg; B. G. Th. N. Naaykens, Tilburg; A. v. Oirschot, Oirschot; J. H. M. Probst, Goirle; H. H. J. Schellens, Eindhoven; J. G. J. A. Schijvens, Tilburg; M. A. Simons, Roermond; G. E. J. I. van Spaendonck, Tilburg; A. W. M. Verbunt, Tilburg; A. G. E. Verhagen, Breda; A P. A. v. d. Wouw, Tilburg en A. G. M. de Wijs, Til burg. Tot slot dankte een der cursisten namens alle deelnemers voor het vele wetenswaardige en in teressante op het textielgebied, hun in zulk 'n korten tijd bijgebracht. Het secretariaat der Java-Celebes missie loterij schrijft ons o.m., dat de eerste zoo moei lijke schreden op het pad der Jeugdorganisatie in Ned.-Indië zijn gezet. De eerste successen, hoe bescheiden zij ook mogen zijn ten aanzien van de groote massa, die hier nog buiten staat, zijn geboekt. Zij zijn het welsprekende bewijs geworden van de levensvatbaarheid van een jeugdwerk in de Rimboe van Ned.-Indië! Dit alles heeft den Missionaris overtuigd van de groote noodzakelijkheid dit jeugdwerk tot een machtig hulpmiddel te maken voor zijn zoo moeilijke taak in het bekeeringswerk. Daarom roept het comité nogmaals de mede werking in, vooral van de katholieke jongens en meisjes in ons land, om de hulpactie voor het jeugdwerk in Indië te doen slagen. Reeds op 22 Mei, dus binnen nog geen twee weken, is deze actie beëindigd. De jeugd wordt uitgenoodigd deze twee we ken te benutten en zoo spoedig mogelijk nog loten ten verkoop aan te vragen aan het secre tariaat: Oude Gracht 399 te Utrecht. Indië voor Christus door Maria! Een belangrijke stijging viel waar te nemen in het vervoer op de Bandoenglijn, waarop on geveer anderhalf maal zooveel passagiers wer den vervoerd als in Februari. Ook op andere lijnen der K.N.I.LM. was het vervoer bevredigend. In totaal werden in Maart vervoerd 1233 pas sagiers. Het vervoer bedroeg 6613 K.G. Aan post werd vervoerd 2.357 K.G., gelijk staande aan 168.000 brieven benevens 130 K.G. pakketpost. Voor de uitvoering van de steunmaatregelen, welke ten behoeve van den land- en tuinbouw werden genomen, zal in het tijdvak van 14 Mei tot 1 Juni a.s. een algemeene inventarisatie van den land- en tuinbouw worden gehouden. Deze telling zal omvatten alle gewassen, welke in den land- en tuinbouw worden geteeld en te vens de onderscheidene veesoorten (rundvee, varkens, paarden, schapen, hoenders, eenden), welke op de land- en tuinbouwbedrijven worden gehouden. In tegenstelling met vorige tellingen, die op afzonderlijke onderdeelen van het land en tuinbouwbedrijf betrekking hadden, zal deze telling zooveel mogelijk het geheele bedrijf om vatten, hetgeen voor de uitvoering van de be doelde steunmaatregelen noodzakelijk wordt ge acht. Het ligt in de bedoeling, dat de Landbouw crisis-Organisatie, die in iedere province is in gesteld, de uitvoering van de telling in haar ge bied zal regelen. Hiertoe zullen deze organisaties tellers rond zenden, die ter zake kundig zijn en die de verzamelde gegevens op de daarvoor be stemde formulieren zullen invullen. De betrokken land- en tuinbouwers zullen na het verstrekken van de gegevens, deze met hun handteekening dienen te bekrachtigen. Weigering om de gevraagde gegevens te ver strekken of om het formulier dat overeenkomstig gedane opgaven is ingevuld te onderteekenen, stelt den betrokken land- of tuinbouwer bloot aan tuchtrechtelijke vervolging. Tegelijk met de formulieren, welke de gege vens voor de inventarisatie zullen bevatten, zal aan de land- en tuinbouwers ter onderteekening Deze aanvrage zal ingediend moeten worden door alle land- of tuinbouwers, die een bedrijf uitoefenen ten aanzien waarvan bij Regeerings- maatregel als voorwaarde gesteld is of zal wor den aansluiting als georganiseerde bij een der bovengenoemde provinciale Landbouw-Crisis- Organisaties. Als zoodanig kunnen reeds genoemd worden: de varkenshouderij; de rundveehouderij; de teelt van aardappelen; de teelt van tarwe, rogge, gerst, haver, peulvruchten etc.; de tuinbouw; de pluim veefokkerij; de vlasteelt; de boonen- en bloe menteelt en de suikerbietenteelt. De bijzondere aandacht wordt er op gevestigd, dat het reeds aangesloten zijn bij één of meer Centrale Crisisorganisaties of bij één of meer Gewestelijke organisaties, andere dan de hier- voren vermelde provinciale Landbouw-Crisis- Organisaties, de noodzakelijkheid tot aansluiting als georganiseerde bij deze laatste organisaties niet doet vervallen. Ieder, die een der hierbovengenoemde bedrij ven uitoefent, zal, wil hij in staat gesteld worden zijn bedrijf voort te zetten, een aanvrage tot toe lating als georganiseerde bij een der nieuwe pro vinciale Landbouw-Crisis-Organisaties moeten indienen. Mocht de betrokken land- of tuinbouwer hier aan niet voldoen dan zal deze van de steun maatregelen, welke ten behoeve van zijn bedrijf worden getroffen, uitgesloten blijven. TJILATJAP, 8 Mei. (Aneta.) Hedenmorgen reed de auto van den wedono-kota van Tjila- tjap in op een groep van 12 marcheerende po litieagenten. Een bekwam een beenbreuk, een ander ontvellingen. De schuld berust bij den chauffeur, die de groep van achteren aanreed. Dinsdagavond tusschen half 6 en 6 uur is ter hoogte van Worth-Rheden een auto, die reed in de richting de Steeg, met kracht tegen een boom gebotst. In den auto waren gezeten Pastoor Schim mel uit Gorsel, die zelf den wagen stuurde, be nevens diens huishoudster en tuinman. De oorzaak van het ongeval was gelegen in het feit, dat de bestuurder te ver heeft uitge haald voor een tegenligger. Zoodoende schampte hü tegen de tramrails en vloog tegen den boom op. De auto, die grootendeels in elkaar gescho ven werd, is door de politie in beslag genomen. Pastoor Schimmel heeft een hoofdwonde op- geloopen en een knieschijf gebroken. De huis houdster bekwam een gecompliceerde been breuk. Omtrent den in den afgeloopen nacht ge- pleegden diefstal van sieraden uit de etalage van het Cullinan House in de Kalverstraat, ver nemen wij nader, dat een aanzienlijk aantal stukken, bestaande uit ringen, horloges, broches en colliers, alles van goud en bezet met briljanten, is gestolen. Over de waarde van het gestolene kon men ons nog geen inlichtingen verstrekken, aangezien met de vaststelling daar van veel werk gemoeid is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5