UIT DEN OMTREK 2ie£ wdaal van den daa f25 keerden wij heden ONZE 306e UITKEERING f 80090'- PER VLIEGMACHINE DE WERELD ROND uit Het Geheim van het open Raam WOENSDAG 9 MEI 1934 KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR ZAANLAND Nieuwe secretaris benoemd RIJKSGARANTIE OP SUIKER. BIETEN Vischstroopers HEEMSTEDE SANTPOORT NOORDWIJKERHOUT VELSEN VIJFHUIZEN ZAANDAM Burgeroorlog tusschen roovers en zigeuners ingevolge de voor onze abonnes geldende gratis-ongevallenverzekering aan den heer W. HEIJNE, Amstelveenscheweg 702, Amsterdam- Zuid, wegens een aan hem overkomen verkeers ongeval. 1 Dit is I WAARMEDE THANS EEN TOTAAL BEDRAG VAN I 1 aan onze verzekerde abonné's is uitgekeerd. I DIRECTIE VEREEN. KATH. PERS j „Zou je denken f DrijtfcOp dat Jack op z'n i besluit terug Roosevelt en de film Het bekende kasteel van Tarascon Anti-moderne Liga in China Persdelict AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL Detective-verhaal dooi ANTHONIE GILBERT In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zaanland te Zaandam is uit ruim 300 sol licitanten tot secretaris der kamer benoemd de heer drs. P. H. Wuyster te Steen wijk. Naar wij vernemen zijn de aanvragen ter ver krijging van Rijksgarantie op suikerbieten door tie commissie inzake steun aan de suikerbie tenteelt te Bergen op Zoom aan de aldaar be kende adressen verzonden. Onder de aandacht van hen, die geen aan vraagformulier ontvingen, wordt gebracht, dat zij, indien zij recht hebben op teelt van ga rantiebieten, met spoed een formulier dienen aan te vragen bij genoemde commissie, bij de suikerfabriek of haren agent, daar niemand garantie zal ontvangen indien zijn aanvraagfor mulier niet op 26 Mei a.s. bij de Commissie te Bergen op Zoom is ontvangen. Het is noodig, dat de in het formulier ge stelde vragen duidelijk en volledig zijn inge vuld en onderteekend. Met aanvragen, die na 26 Mei a.s. in Bergen op Zoom inkomen zal de commissie geen reke ning meer houden. De gemeentepolitie te Velsen heeft een twee tal personen op heeterdaad betrapt, die in een roeiboot in de binnenhaven nabij de Cement fabriek te Velsen-Noord bezig waren met het lichten en te water brengen van een palingfuik, terwijl zij reeds een vijfentwintig levende pa lingen hadden bemachtigd. Bij onderzoek bleek, dat zij zich schuldig maakten aan vischstrooperij. De fuik is in beslag genomen, terwijl de visch weder is vrijgelaten in het water, waaruit zij af komstig was. Tegen genoemde personen, die in Velsen- Noord woonachtig waren, is proces-verbaal op gemaakt. Gevonden voorwerpen Terug te bekomen bij: Schutter, Valkenburgerlaan 2, zwarte jon gensjas; Hoppezak, Binnenweg 137, pakje waschgoed; C. J. van Dam, Heereweg 4, vier jonge eenden; Bureau van Politie, vulpenhouder en Ceintuur; B. Visser, Bleekersvaartweg 7, sportriem; Assendelft, Postlaan 5, pakje haar spelden; van der Putten. Kerklaan 13, passer; A. IJtsma, Heerenweg 22, kerkboekje; A. Voor- neveld. Lijsterbeslaan 10, paar kinder-hand- schoenen; Couwenberg, Vijfheerenstraat 1, bril met hoornen montuur; W. Schoo, Rijnstraat 64, vulpotlood; E. Rot, Raadhuisstraat 88, heeren-, horloge; Schutter, Valkenburglaan 2, kinder-* schoen. Excursie tuinlieden Donderdag (Hemel vaartsdag) zullen de leden der onderlinge turn liedenvereeniging „Aerdenhout en Omstreken' een excursie maken naar Alsmeer. Hier zal allereerst een bezoek worden gebracht aan het veilinggebouw. Na Aalsmeer zal ook nog een bezoek gebracht Worden aan Schiphol. Aanrijding Op de Heemsteedsche Dreef bij het Julianaplein had een kleine aanrijding plaats tusschen een vierwielig motor-rijtuig, komen de uit de richting Bennebroek, die naar links het Julianaplein wilde oprijden, terwijl juist uit de richting Haarlem een ander vierwielig motorrijtuig aan kwam rijden. De aanrijding had plaats doordat eerstbedoeld motorrijtuig, de van rechts komende, geen voorrang gaf. Een der motorrijtuigen bekwam slechts geringe schade. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Concert in Groenendaal Donderdagmiddag (Hemelvaartsdag) van 3 tot 5 uur n.m. zal de harmonie „Eensgezindheid", directeur de heer Joh. Th. Betz, een concert geven in het wandel bosch „Groenendaal". Het volgende programma zal worden uitge voerd: 1. „Per Aspera ad Astra", van G. Corryez; 2. Ouverture Fantastique van A. Govaert; 3. Suite- Ballet (in 5 deelen) van Fr. Popy; 4. Pensées d'Automne van Ant. Fierolff; 5. Through Night to Light, marsch van E. Lankien; 6. Pastorale- suite van Th. Vlessing; 7. La Parade des Soldats de Bois van G. Corryez; 8. Orphée aux Enfers van J. Offenbach; 9. Finale. Burgerlijke Stand Geboren: d. van C. J. SmitDolle; z. van A. E. WarmerdamBots; z. van G. van BuurenKonst; d. van J. M. v. BerkelHencke; z. van A. J. ZwarterVossen Ondertrouwd: J. L. Verbeek en E. G. J. Leu ven; W. J. H. van Vessum en S. v. d. Swan; J. Meijer en C. A. W. v. d. Vliet. Getrouwd: F. W. Kotte en S. Verster; J. Geels en C. A. Ch. v. d. Erf; J. v. Woudenberg en C. v. d. Brink; A. F. G. Borst en P. H. M. Schaap; A. Th. Lippits en C. H. Eygensteyn. Overleden: J. M. V. Werkhoven, 31 j., ongeh.; M. van Schagen, 79 jaar, wed. van Staveren; M. Geijs, 17 jaar; J. D. Kopjes Nieman, 74 j.; F. H. van Zee, 54 jaar; E. F. Bakker, 48 jaar, echtg. Deelen. Jaarvergadering „Vreemdelingenverkeer" De vereeniging Heemstede en Bennebroek tot bevordering van het vreemdelingenverkeer en het vestigen van vreemdelingen in die gemeenten hield haar jaarvergadering in Café-Restaurant Boekenrode. Na een kort welkomstwoord van den voorzitter Jhr. P. N. Quarles v. Ufford, volgde het jaarverslag van den secretaris Ir. W. J. A. Duynstee. Met voldoening maakt dit verslag melding van den steeds grooteren opbloei van Heemstede De steeds toenemende nieuwe aanbouw mag wat gehalte in uiterlijk betreft alle goedkeuring weg dragen. Ook Bennebroek gaat op dezelfde wijze snel vooruit. Hoewel dit alles niet uitsluitend het werk der Vereeniging is heeft zij er toch een werk zaam aandeel in gehad door het kioskwerk en de uitgave van den gids, waarvan het in de be doeling ligt zoo mogelijk ieder jaar een nieuwe uitgave te doen verschijnen. Daar de lichtreclame niet aan de verwach tingen heeft voldaan, was deze met 1 Januari reeds stopgezet. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer D. v. d. Stam, sloot met een ruim batig saldo, dat gedeeltelijk gereserveerd zal worden voor de bloemententoonstelling in 1935. Als le den der kascommissie werden benoemd de hee ren D. Kikkert en Dr. Muller. Als bestuursleden werden herkozen de heeren N. Vos, G. W. Vaags, J. C. v. d. Weiden, K. J. G. baron van Hardenbroek en Ir. W. J. A. Duyn stee. Vervolgens gaf de heer E. Steger een uit voerig verslag van het congres der A. N. V. V. Als afgevaardigde naar het volgend congres werd de heer E. Steger gekozen, met als plaats vervanger Dr. E. A. M. Droog. De mededeelingen betreffende het werkpro gram van de vereeniging van het komende jaar stonden in het teeken der a.s. tentoonstelling Voor deze tentoonstelling ligt het in de bedoe ling de Heemsteedsche Dreef dien tijd te ver sieren. Hiervoor is een commissie benoemd be staande uit de heeren N. Wildschut, A. Verspoor, C. L. Kwak en E. Steger. Voorts is een commis sie benoemd bestaande uit de heeren N. Vos, H. J. Voors, Jos M. J. Braam en J. Preyde Gz. om te bevorderen dat alle inwoners in dit najaar hun tuinen met bloembollen zullen beplanten waarvoor maatregelen zijn vastgesteld. De medewerking heeft men zich verzekert van de vereeniging voor bloembollencultuur. Besloten werd een extra reclame op touw te zetten voor toetreding van leden. Na nog enkele zaken van meer intiemen aard volgden rondvraag en sluiting. De Westlaan. Naar wij vernemen heeft de gemeente thans ernstige plannen ook de West laan tusschen Hoofdstraat en Rijksweg te be straten en zoo mogelijk te verbreeden. Hiertoe zijn reeds onderhandelingen aange knoopt met den eigenaar van het perceel op den hoek der Hoofdstraat over een eventueele ont eigening, in ruil voor ontheffing van een bouw- verbod. Weliswaar zijn de plannen nog in een begin stadium, maar het heeft er allen schijn van, dat in de toekomst de Westlaan niet langer meer het beeld van Santpoort zal ontsieren. Opbrengst bazar De bazar van het „Witte Kruis" is een groot succes geworden. De op brengst is ongeveer 1750 met inbegrip van collecte en loterij. Overtrding Crisis-Zuivelwet De Kanton rechter te Leiden heeft den zuivelproducent A. v. d. S„ uit Noordwijkerhout, wagens overtre ding van de Crisis Zuivelwet overoordeeld tot 200.subs. 40 dagen. De Haagsche rechtbank bevestigde dit vonnis. Nieuw Raadslid De heer J. Padding heeft zijn benoeming als gemeenteraadslid in de vaca ture Jhr. Gevers van Khetel Spaland aange nomen, zoodat de Raad nu weer voltallig is. Burgerlijke stand Ondertrouwd: P. C. van der Does en P. van Deudekom. P. Klootwijk en W. J. Lafeber. S. Goes en J. Siewertsen. Th. W Veer en A. M. Antonioli. H. Franken en C. J. van Leeuwen. J. Kok en E. Zwart G. j. Knaa- pen en A. C. van Alfen. D. Asjes en M. Maus. J. Menzel en W. H. Kort. J. van Heijst en J. W. Bresser. M. C. Zevenbergen en J. Velthuizen. J. van Rijswijk en W. A. Duijn. Doodeiijk ongeval. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de 23-jarige graanhandelaar W. te Vijfhuizen, die verleden week Woensdagnacht onder invloed van sterken drank een aanrijding veroorzaakte met doodelijken afloop op den Zijlweg te Haarlem, geen zoon is van den graan handelaar Willemse te Vijfhuizen. TUINDORP ROOSWYCK De woongelegenheid in de Zaanstreek is er de laatste tientallen jaren zeer op vooruitgegaan. De houten huisjes met hun groene geveltjes in den goeden ouden tijd hebben in deze streek plaats gemaakt voor de frissche woonwijken. Wie zich de moeite getroost van een wandeling, auto- of fietstocht langs de prachtige, nieuwe provinciale wegen langs Zaandam, Koog-Zaan dijk, Wormerveer, Krommenie of andere ge meenten in dit rijke industriegebied, ziet dat hierin veel is veranderd. Het particulier initia tief is hierbij te hulp gekomen om in de be hoefte aan goede, moderne woningen te voor zien. Deze bouwers leggen zich vooral toe op het maken van betere arbeiders- en midden standswoningen. Een dergelijken bouw zagen wij in het centrum van Koog-Zaandijk nabij sta tion,, R. K. kerk, scholen, overweg spoorlijn, waar het bouwcomplex tuindorp Rooswyck ver rijst, te midden van een landelijke omgeving. Het plan van den bouwondernemer,- den heel P. Zwart, zal bestaan uit 180 woningen, ver deeld in vijf breede straten, alle uitkomende op den parallelweg. De namen dezer straten herinneren aan verschillende Zaansche per soonlijkheden. De woningen zijn gebouwd voc iedere beurs. De gedachte „buiten wonen" wint meer en meer veld en Tuindorp Rooswyck is een ideaal woonoord. Wethouder Kelder ongesteld De wethouder voor het onderwijs en geneeskundige zaken, die eenige tijd rust moet houden, is heden in het gemeentelijk ziekenhuis opgenomen. Het pontveer aan den Hembrug Nu de pro vinciale weg naar Alkmaar gereed is gekomen is het verkeer dermate toegenomen, dat het pontveer aan de Hembrug op de drukke uren den toeloop van auto's en rijwielen absoluut niet kan verwerken. Er wordt steeds meer met verlangen naar een tweede punt uitgezien. Op het oogenblik zijn drie nieuwe ponten in aanbouw, waarvan een bij de Hembrug zal wor den gebruikt en de derde als reserve voor de Noordzee-kanaalponten zal fungeeren. In de omgeving van Smyrna woedt een he vige burgeroorlog tusschen roovers en zigeuners. Zoowel de roovers als de zigeuners zijn vogelvrij verklaarden, doch gewoonlijk zijn de zigeuners die veel rijker zijn dan de roovers, het meest gevreesd. De moeilijkheden zijn ontstaan, doordat een rooverbende een zigeunerkamp overviel, de mannen en vrouwen met touwen vastbond en met al hun geld, een groote som in goud. be nevens een groot aantal paarden verdween. De zigeuners deden, nadat zij zich van de touwen hadden bevrijd, hun beklag bij de po litie, doch zij vonden weinig sympathie. Zij hebben nu aan alle roovers den oorlog ver klaard. Reeds heeft eenige malen een samen, treffen plaats gevonden en het leger roovers, dat Anatolië bevolkt, verkeert in een staat van alarm, daar de zigeunerbenden goed bewapend zijn en verreweg de overhand hebben. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiim iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiimiiiiiimii minium Mijlen ver was het spitse kerktorentje van het dorp Orlington een onfeilbare weg wijzer. Zuidwaarts lagen verscholen ach ter opgaand geboomte eenige villa's met uit gestrekte weelderig aangelegde parken. tWas zomer, en de vriendelijke landweg naar het dorp lag zoo goed als verlaten. Slechts één ruiter, wiens vurig en gitzwarte paard het droge zand in stofwolken opjoeg, verstoorde de eenzame stilte. Het was Jack Master, de eige naar van een der villa's, een levenslustig jong- mensch, wiens naam in de sportwereld een goe den klank had; op dien mooien zomerdag zag Jack er echter droefgeestig en wrevelig uit. Toen hij het landgoed Gateway-House voorbij reed, waar voor een open venster in het weel derige salon een drietal personen aan een ge zellige theetafel bijeen zaten, reed de jonge man met afgewend hoofd en somberen blik voorbij. Het kleine gezelschap op Gateway-House be stond uit een heer van middelbaren leeftijd een twintigjarige jonge dame en een jong- mensch dat niet veel ouder kon zijn. 't Was de eigenaar van Gateway-House, Sir William Dean, met zoon en dochter. Teen het drietal Jack Master zag voorbij rijden, wendde de heer des huizes zich tot het jonge meisje: „Je hebt Jack niet goed be handeld, kindlief. Hij was een goede partij voor je, maar je stoot hem telkens van je af." De aldus aangesprokene schudde toornig het blonde hoofdje. „Vader heeft groot gelijk, Dory, dat hy je houding tegenover Jack Master afkeurt," be gon de jonge man. „Als je werkelijk afkeerig van hem was, zou je hem niet altijd te woord staan en hem daarna links laten liggen. Maar denk er aan, zusje, hij zal jouw grillen en nuk ken moe worden en dankomt het berouw." „Dat zijn mijn zaken, Alfred," klonk het bits. „Bemoei ik mij met de jouwe?" De jonge man wendde zich tot zijn vader. ,Hebt u al gehoord, dat Jack bij de wedren nen den lastigen vos van miss Beverton wil rij den? Jack. die altijd zoo voorzichtig is? Ik houd m'n hart vast bij de gedachte aan de mogelijke gevolgen van dit waagstuk." „Toch niet „Driftkop"?" vroeg Dory. „Ja. het edele, maar onhandelbare paard van die excentrieke miss. Ze heeft het hem ge vraagd en om niet voor een lafaard te worden aangezien, heeft hij er in toegestemd." „Zie je wel, Dory," zei Sir William, „dat komt nu van je grillen. Als je hem niet zoo onaardig behandeld had, zou hij zich meer bij ons hebben aangesloten en miss Beverton ver meden hebben." „Dus wordt het ten slotte nog mijn schuld!" riep het jonge meisje. „Ja, kind, als Jack een ongeluk overkomt...." Dory kleurde en verbleekte beurtelings. Zij beheerschte zich echter met geweld. „Een ongeluk! Alsof Jack geen lastig paard zou kunnen berijden, zonder een ongeluk te krijgen." „Hij kan alle paarden berijden uit den om trek, behalve Driftkop," verzekerde Alfred. „Maar je spreekt tegen je gemoed in, zusje Enfin, morgenochtend wordt proef gereden. Ik zal er naar toe gaan, vader, en Jack van z'n voornemen trachten af te brengen." „Doe dat, Alfred, ik hoop dat je zult slagen. De wedstrijden zijn meen, ik, overmorgen." Onder 't spreken wierp de heer des huizes een steelschen blik op z'n dochter. Ze zat met neergeslagen oogen en strakke gelaatsuitdruk king naar de figuren op het zilveren theeblad te staren. „Dus morgenochtend," hernam de heer Dean, „ga je naar het sportterrein, Alfred. Doe je best Jack van z'n voornemen af te brengen, maar ik heb weinig hoop dat je slagen zult." „Mag ik meerijden, vader?" vroeg Dory met geveinsde onverschilligheid. „Ga je gang, kind; maar verijdel door je nukken de zoo goed bedoelde poging van Al fred niet." Den volgenden morgen reden Alfred en Dory, beiden te paard, de monumentale poort van Gateway-House uit. Beiden schenen aan hun gedachten den vrijen loop te willen laten. Dory zag er bleek uit en vertoonde donkerblauwe kringen onder de blijkbaar rood geschreide cogen. Ze had ongetwijfeld een onrustigen nacht doorgebracht. Dicht bij het sportterrein reed ze rakelings langs haar broeder. r, komt, Alfred?" „Ife geloof het nietKijk, daar staat Drift kop al gezadeld. Twee stalknechten hebben moeite hem in bedwang te houden." De prachtige vos steigerde en rukte uit alle macht aan de teugels. Op korten afstand ston den miss Beverton en Jack Master. Alfred na derde het tweetal en sprong uit den zadel. Dory bleef te paard en beantwoordde met een don keren blos Jack's begroeting. Ze zorgde dat geen woord van het levendige gesprek, dat zich tusschen Jack en Alfred ontspon, voor haar verloren ging. De voorspelling van d'r vader en d'r broeder bleek juist te zijn. Jack was onverbiddelijk en keerde ten laatste, Alfred's smeekingen en waarschuwingen moede, z'n vriend den rug toe. Dory werd doodsbleek en hield krampachtig met de linkerhand de teugels, terwijl ze met de rechter een blinkend voorwerp uit een fou- draal haalde. Eensklaps knalde een schot; in de volle borst getroffen, steigerde Driftkop hoog op en stortte daarna stuiptrekkend ter aarde. De revolver ontglipte Dory's hand, haar paard sprong verschrikt ter zijde en nog juist op tijd kon Jack toeschieten, om het half bewuste- looze meisje in z'n arm op te vangen. Drie dagen later werd er in Gateway-House feest gevierd, het verlovingsfeest van Dory Dean en Jack Master. President Roosevelt ziet graag een film en dienovereenkomstig heeft hij na het aanvaar den van zijn presidentschap, veertien maanden geleden, in totaal reeds 83 hoofdfilms, 37 bij films en meer dan 500 journaalfilms zien afdraaien. De president heeft hiermede het records ge slagen ten opzichte van alle vroegere bewoners van het Witte Huis, alhoewel ook de vroegere president Coolidge een filmpje op zijn tijd niet versmaadde. De meeste films heeft president Roosevelt, in de daarvoor speciaal ingerichte projectie kamer op het Witte Huis, gezien. De films varieeren van luchtige Mae West films tot op voedkundige bijfilms. Onder de films was slechts een Engelsche film, n.l. de Spooktrein met Jack Hulbert. Het mooie en aan touristen In de Provence welbekende kasteel van Tarascon is aan den Franschen staat verkocht voor 425.000 francs en zal als museum worden ingericht. Het kasteel vertoont groote gelijkenis met het Pauselijk paleis te Avignon. Hy bonsde met z'n hoofd tegen den wand van de gang, die loodrecht stond op die waaruit hy gevlucht was. Wat zijn we begonnen, wat zijn we begonnen, jammerde hij. We komen er nooit meer uit. Oom, geef mij de lucifers. Ik moet zien wat er aan de hand is. Ik stak een lucifer aan, welke meteen weer werd uitgeblazen. Daar heb je 't weer, fluisterde oom. Och, oom, U gelooft toch niet aan dwaalgeesten of spoken? Deze gang heeft natuurlijk verbinding met de lucht wegen die we buiten zagen. Ik ging weer in de gang, die naar de grafkamer voerde en streek nogmaals een lucifer aan. Een oogenblik werd de gang flauw verlicht. Wat bleek? Een kat had ons den schrik op 't lijf gejaagd. Het beest was waarschijnlijk binnen gewandeld om muizen te zoeken. Een paar vurige kattenoogen keken mü aan. En meteen was het weer donker. De lucifer was opgebrand. We zullen maar weer op zoek gaan, oom. Ik kom bij U, en dan moeten we de gang naar boven maar volgen. In gebukte houding gingen wij verder, maar er begon geen licht te schemeren. Ik begrijp er niets van, Bok, het licht van buiten moest toch al in de gang binnen dringen. 't Is me een raadsel, antwoordde ik. Maar Bok, we zijn hier niet in dezelfde gang, want ik kan rechtop staan. We moeten weer terug.... Oom, ik zie licht, riep ik opgetogen. Loop maar gerust door. Wij kwamen echter na een nauw gangetje te zijn doorgekropen, in een nieu we donkere ruimte, vanwaar twee nieuwe licht- gangen door het gesteente naar de wand der pyramide voerden. Ik had 't licht aan 't eind van een dezer luchtkokers gezien. Dit drong echter niet naar de donkere kamer, en we moes ten er weer een lucifer aan wagen. Wat we toen zagen, deed ons huiveren. In het midden van de kamer, stond de steenen doodkist, Sarcofaag is het geleerde woord, van den ouden Farao Cheops, naar wien de pyramide was genoemd. Ik zag ook nog, dat de wanden van fraaie tee- keningen en schilderingen waren voorzien. Toen doofde de lucifer.... Ik vond het niets prettig zoo in de nabijheid van het doode lichaam van een koning, al had dat er dan ook al eeuwen gelegen. En oom Sid ney? Bok, hier moeten we niet zijn, ga mee. We komen er hier niet uit, zei hij, en ik merkte wel aan zijn stem, dat ook hij 't in die graf kamer niet prettig vond. Maar waar moeten we dan heen, oom? Weet U den weg? Laat ons hier maar rustig blijven! Er zullen wel meer oezoe- kers komen en dan zijn wij gered. Bovendien, ik zou die sarcofaag ook wel eens willen zien en desnoods den ouden koning er by. Misschien kan ik ook naar boven klimmen en door het luchtgat om hulp roepen. Dit laatste hield oom er van terug, weg te gaan. Hij liet zich op zijn hurken zakken en steunde tegen den muur. Te Hangtsjau is door een groep Chmeezen, die den Westerschen invloed op de Chineesche vrouw willen tegengaan, een geheime „anti- moderne Liga" gevormd, welker leden kleeding naar de Westersche mode met zwavelzuur be sproeien en biljetten uitdeelen met net op schrift: ,Wees niet boos, dat uw mooie japonnen en kleeren naar de buitenlandsche mode oedorven worden. Ontwaak landgenooten. China bevindt zich in crisis en wij twijfelen, of gij, vrouwen, met uw vreemde mode wel beseft wat het zeg gen wil slaaf te zijn van het buitenland." BANDOENG, 8 Mei. Aneta.) De ex-voorzitter van de P. N. I. te Bandoeng Soebagio, is in preventieve hechtenis gesteld terzake van de wijze waarop hij het tijdschrift „Loekita", het welk in beslag werd genomen, redigeert. A 11** °P dlt bIad z'Jn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen f Oflflfl bij levenslange geheele ongeschiktheid tot werkendoor f 7^/1 bij een ongeval met f OCH bij verlies van een hand f 1 9C £m.II" UDOHTiC S ongevallen verzekerd voor een der volgende ui tkeeringen O UU verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen OU*- doodelijken afloop £iOU*m een voet of een oog# Lt*0*m oij verlies van een f Cfk bi) een breuk van f Afk bij verlies van 'n duim of wijsvinger O U*been of sum I Tl/«" anderen vinger 20. Lestrange merkte met gefronste wenkbrouwen op: „Het is erg stoffig „Zeker, maar niet modderig." Lestrange sloeg plotseling zijn handen ln elkaar. „Stommerik die ik ben! Natuurlijk! Als de moordenaar door het venster was binnengeko men, moest hij voetstappen hebben achterge- laten. Maar toch, hij kan zijn schoenen hebben uitgedaan?" „En dat, gezeten op een vensterbank van hog geen vijf centimeter breedte? Als een kip op stok?" vroeg Egerton een beetje iro nisch. „U vergeet de ladder, meneer." „Zeker. Maar als u niet aanneemt, dat Ascher zijn eigen venster heeft geopend een theorie, die volgens mij te absurd is om er maar °°k een oogenblik waarde aan te hechten, moet u ergens een teeken vinden van een ge welddadig verbreken van dien toegang. Welnu, gelooft u niet, dat als een man, in den zenuw- achtigen toestand, waarin Ascher verkeerde, een geluid hoort aan zijn venster, hij het heele huis in rep en roer zou brengen?" „Als hij tenminste niet sliep." „Slapen? Maar hy was niet eens begonnen met zich uit te kleeden. Trouwens, tie dokter houdt bij hoog en laag vol. dat hij onmiddellijk gedood moet zijn. Aan het venster is niets bij zonders te bekennen. Dat is mijn zesde en be slissende punt. Ik heb het houtwerk nauwkeurig onderzocht, ook den grendel nog eens nage keken en ik heb er mijn reputatie vooi over, dat de moordenaar niet langs het venster is binnengekomen." „Maar hoe dan wel?" „Door de deur. En vier menschen hebben hem zien binnenkomen. O, ik heb u toch ge zegd, dat de waarheid ongeloofelijk was. Laat mij u het laatste bewijs geven. Jules." De kellner trad naar voren. „Help mij eens een handje." Hij greep den koffer bij een handvat, en de kellner nam het andere. „Ziezoo, licht nu eens op." Jules, die zich nog goed herinnerde, hoe zwaar de koffer den vorigen avond was ge weest, spande al zijn krachten in en verloor bijna zijn evenwicht. „Lichter, nietwaar? Heel wat lichter! Weet je waarom? Omdat er zooveel minder inzit. Er zit zoowat niets meer in. Beryp je me?" Lestrange knikte begrijpend. Maar nij deelde op geen enkele wijze Egerton's afschuw. Inderdaad, voor iemand die zich voortdurend met allerlei misdaden bezig houdt, zou het haast beleedigend geweest zijn, zijn persoon lijke gevoelens bij een dergelijk drama te uiten. Engelsche sentimentaliteit, vond hij. In Frankrijk kennen de misdadigers geen halve maatregelen. Evenals in den tijd, toen een dief tegelijkertijd moordenaar was. leidde diefstal volgens hem, gewoonlijk tot gewelddaden. „U hebt gelijk," zei hy eerbiedig. „De koffer is gesloten," ging Egerton door. „Ik zou wel eens willen weten, of wy die kunnen openen, het is een verduiveld lastig slot. Denkt u, dat hij den sleutel bij zich heeft?" Zij onderzochten het lichaam, zonder eenig gevolg, maar toen Lestrange terugkwam met een smid, gaf Egerton hem een tikje aan den arm en wees naar een litteeken in den hals van den doode, een litteeken, dat nog zeer versche sporen droeg. „Zou het niet mogelijk zijn," vroeg de jongeman, „dat hij het aan een klein sta len kettinkje om den hals droeg en dat men het tamelijk ruw van den hals heeft getrokken, waardoor de hals enkele schrammen heeft op- geloopén?" „Zeker, meneer, dat is best mogelijk." Ze bleven rustig wachten tot de smid einde lijk met zijn werk gereed was. Daar ging een klein uur mee heen. In den koffer lagen groote in leer gebonden boeken. „Encyclopaedia Britan- nica", mompelde Egerton. Wat vellen bruin papier en een heel oud laken. Dit laatste onder zocht Lestrange uiterst zorgvuldig, en zooals hii voorzien had, zat er bloed aan. Dit verklaarde het ontbreken van bloedvlekken aan den koffer zelf. Verder lagen er nog een paar kleeren in die aan den dooden man behoorden, kleeren die zeer waarschijnlijk in het koffertje hadden ge zeten met de letters W. J. M. De koffer zelf was groot en tamelijk hoog voor zijn lengte. Er was geen bak in en het deksel was plat en diep, terwijl leeren banden aan den voorkant en op zy van het deksel om de kist liepen. Burgoyne was met spanning naar voren ge komen en keek nu tamelijk mistroostig naar de waardelooze boeken, die op den grond lagen. „Hij bracht ook een klein valies mee," zei Egerton langzaam, „en hij wou niet hebben, dat iemand het van hem overnam. Ik overwoog toen nog wat daar achter kon zitten. Het had weer twee redenen. Als je een koffer meebrengt, heb je heusch geen valies noodig en als er in je valies niets zit dan ondergoed en schoenen, weiger je niet dat de knecht of wie ook, het even voor je naar boven draagt. De moorde naar was bang, dat iemand het gewicht van dat valies zou ontdekken." „Bedoelt u, dat er ook de boeken in zaten die zoo kostbaar waren?" „Ik geloof," zei Egerton aarzelend, „dat er alle boeken in zaten, die er maar ingestopt, kunnen worden. Al de boeken, die er noodig waren om het lyk ruimte te geven in den koffer." Dubois, wiens verstand maar zeer langzaam werkte, viel den jongen Engelschman met luid misbaar in de reden: „Maar, meneer, wilt u daarmee zeggen, meneer, dat de reiziger, die hier gisterenavond met dien koffer en de boeken aankwam „Heelemaal Sir Ascher niet was. Ik veronder stel, dat het zijn moordenaar was. Hy vroeg om een kamer met een brandtrap, om zich uit de voeten te kunnen maken; en hij weigerde jou om het valies van hem over te nemen om toch vooral niet te laten merken hoe erg zwaar dit was. Onder onze oogen is hij deze kamer bin nengekomen en daarom weigerde hij natuurlijk zjjn hoed af te zetten. Hij had gehoord, dat ik eens bij Christie tegen Ascher had opgeboden, en dus kon hij verwachten, dat ik zijn bedrog zou ontdekken. Hij bleef ver van het vuur zitten, opdat het licht niet op zijn gezicht zou vallen; hij trok zijn schoenen uit, omdat men die later zou kunnen aanwijzen als de schcenen. die hij bij zijn binnenkomst had gedragen; hij gaf bevelen, dat men hem niet zou storen, zelfs niet voor een bezoeker, omdat hij wist, dat Mr. Burgoyne hem op de hielen zat en hem onmiddellijk zou herkennen. En hij wenschte verder voor zichzelf zooveel mogelijk vrijen tijd te hebben om weg te komen. Hij stak den sleutel niet in zijn zak; hij gaf er de voorkeur aan dien in den zak van den doode te stoppen. Daarom zei ik daarstraks reeds, dat de mis daad zoo verschrikkelijk was." Hij werd weer erg bleek, alsof al het bloed uit zijn gezicht wegliep en alle kracht uit zijn lichaam was ge vloden. Lestrange was onmiddellijk weer actief. „Wij moeten naar elk station en elke haven telegrafeeren," zei hij met veel gewicht. Egerton glimlachte even. „Wat telegrafeeren?" „Het verhaal van den moord." „Zullen ze dat niet spoedig genoeg door dB krant te weten komen?" „Het is toch best mogelijk, dat ze hem bij snel ingrijpen te pakken krijgen." „De man, die Ascher vermoord heeft?" „Ja." „Hoe zouden ze dien herkennen?" „We zullen zijn signalement doorgeven." Toen zweeg hy plotseling. „Ach ja....!" „U weet niet, hoe u hem moet beschrij ven, nietwaar? Daat zit hem de kneep. Nee, hij heeft werkelijk vrij spel maar dat gaat mij ook niet aan. Ascher was heelemaal mijn vriend niet. Maar toch zou ik mezelf wel voor mijn gezicht kunnen slaan." „Omdat hij dood is?" „Omdat zijn moordenaar mij als het ware in de armen is geloopen en ik hem heb laten ontsnappen." „Hoe kon u dat weten?" ,Het behoort tot mijn vak, stemmen te her kennen. Ik heb die van hem eenmaal gehoord. Ik had moeten weten, dat het niet dezelfde is. Maar ja, dan denk je niet aan zooiets en...." Hij peinsde somber. „Eén vraag, meneer," zei Lestrange, „zou u de stem herkennen, welke u gisterenavond hebt gehoord?" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9