De communisten wapenen zich in Frankrijk I 1 Fransch vliegtuig verongelukt Rad.-soc. partij in congres bijeen Het nieuws van heden WAPENSMOKKEL VANUIT BELGIE KERKSIERADEN JAC. JORNA&Zn DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DONDERDAG ÏO MEI 1934 Ochtendblad Met automatische revolvers, kara bijnen en snelvuurgeweren trok de menigte tegen de politie op Een mislukte razzia Het wrak in het Kanaal gevonden; de zes inzittenden waarschijn lijk om het leven gekomen In dichten mist geraakt Terrorisme in Bengalen Sinds 1930 vijftig moordaanslagen KERKINWIJDING TE BOLSWARD Te BoLswaru naa de inwijding plaats van de St. FranciscuskerJc. plechtigheid geschiedde door Z. H. Exc. MgrG. Brandsma Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiig Gunstelingen van Stavisky zullen verantwoording moeten afleggen Herriot voor politieke wapenstilstand De ontwapeningsconfe rentie Henderson zeer pessimistisch Geweldige brand in de Boekowina Petroleumtank in de lucht gevlogen Korte berichten De vlag op de mijngebouwen te Bugging en wappert halfstok, ter herdenking van de 86 slachtoffers, welke bij aen brand om het leven zijn gekomen De oorlogsschulden Gemakkelijke betalingsvoor waarden mogelijk De mijnramp te Bug gingen H. Vader betuigt Zijn deelneming Nieuwe zilverpolitiek in de V.S. Roosevelt behoudt toch zijn vrije beslissing voor De affaire-Stavisky Bloedige stakingson lusten te Athene Vier dooden, talrijke gewonden Een rede van Schemm Onbeschaamd is het de oude Ger manen heidenen te noemen De zwendelaar handelde ook in landbouwmachines De bewapening V. 5. laten 80 bombardements vliegtuigen bouwen Tegen luchtaanvallen Oefeningen in Oostenrijk Beek te Boekarest DE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT zal Donderdagavond en Vrijdagmorgen niet verschij nen. DE DIRECTIE DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Hemelvaartsdag Hemelvaartsdaghoevele jaren was hij niet regendag. En toch: He melvaartsdag is in onze verbeelding zomerdag. Dit jaar is Hemelvaarts dag zonnedag. Zonnedag. Een Zondag midden in de week is een vacantiedag voor duizenden. Een oase. Welk een sociale 'nstel- ling waren van ouds die Zondagen in de week. Pinksteren beteekent de voltooi ing. Dan zal de zomer, hopen we, bezit van land en stad hebben ge nomen. In dezen tijd van opgang naar Pinksteren verheugen we ons in dat blijde zonnige verschiet. Hemelvaartsdag was immer een feest van lentebelofte. De hemelen openen zich want Hij ging tot den Vader om den Geest te zenden en ons een plaats te bereiden in het rijk der vreugde. „Laat toekomen Uw rijk." Parijsche week" -WERKPLAATSEN BLEEKERSTR. BOSCH £5 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18738 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek PARIJS, 9 Mei. (Van een bijzonderen correspondent) Toen het dezer dagen tot onlusten was geko men in de Cité Jeanne d'Arc, en de politie een honderdtal personen, haast allen communisten, gearresteerd had en voor den rechter gepracht, ontdekte deze enkele bekenden onder hen. Zij hadden enkele weken tevoren ook al eens in de beklaagdenbank gezeten, in verband met de smokkelarij van wapenen en munitie, die aan de noordelijke grenzen van Frankrijk plaats heeft. Men moest toen de verdachten echter Weer vrijlaten, bij gebrek aan deugdelijke be wijzen. Maar thans, na den slag in de Cité Jean ne d'Arc, waarbij burgers met revolvers en karabijnen gewapend bleken, vond de rech ter van onderzoek de zaak toch wat al te ernstig en hij besloot het heele kwartier rondom de beruchte huurkazernes af te zet ten en een groote razzia te houden. Een razzia als er sedert jaren in Parijs geen meer had plaats gevonden. Er zouden dui zend politieagenten aan deelnemen, en twintig rechters wilden te zamen met en kele officieren van politie, de leiding ver- deelen. Men hoopte op deze wijze materiaal omtrent de bewapening der communisten en hun illegale plannen in handen te krij gen. Maar de razzia vond niet plaats. Ofschoon zij in het geheim en tot in de kleinste onderdeelen Was voorbereid, moest zij toch nog worden af gelast, omdat de Parijsche persfotografen op een of andere wijze er de lucht van hadden ge kregen en zich een paar uur vóór de politie kwam, vijftig' man sterk ongeveer met een bat terij van fototoestellen rondom de Cité Jean ne d'Arc hadden opgesteld, zoodat de bewoners begrepen, wat er aan de hand was, en ruim schoots tijd hadden om al hetgeen verdacht leek, uit hun huizen te verwijderen. Niettemin is een en ander toch een teeken, dat men in justitie- en politiekringen de actie der communisten met meer ernst begint te be schouwen dan tot nu toe. In de laatste maanden hebben de Communisten systematisch getracht, onrust te verwekken, en af en toe is hun dat uitstekend gelukt, zooals pas nog in den eersten Meinacht. Dit zijn geen spontane opstootjes ge weest van een ontevreden volk, zij waren wei degelijk voorbereid door een centrale. De tactiek is duidelijk te herkennen en haast dezelfde als die, welke de Communisten in Duitschland jaren lang gevolgd hebben. In een oogenblik van scherpe tegenstellingen tusschen de burgerlijke partijen en de socialisten, welke laatsten zich meer en meer verlaten zien en steeds nog aanhangers verliezen aan de rechts- radicalen, is het hun doel, onrust te verwekken en van de radeloosheid der andere partijen te profiteeren. Nu is het waar, dat de Communisten weinig aanhang hebben in Frankrijk, maar hun hou ding is er te scherper om, en zij hebben in de radicale vakvereenigingen machtige bondgenoo- ten. Inmiddels wordt de smokkelarij van wapenen over de noord-westelijke grenzen en rondom het centrum Roubaix, voortgezet, ofschoon de poli tie en de douane gealarmeerd zijn. Men weet Welke geraffineerde en gewaagde trucs de smok kelaars er op na houden, en hoe moeilijk en kostbaar hun vervolging is. Terwijl er één jaar geleden nog hoofdzakelijk tabak, cocaïne en morphine gesmokkeld werden, zijn het thans vooral wapenen, die clandestien over de gren zen worden gebracht. De wapensmokkelarij is Wel gevaarlijker, maar wordt door de opdracht gevers ook beter betaald. Het zijn vooral wapenen uit oude oorlogs- voorraden, Mausermodellen 88 en 98, Russische, Amerikaansche en Engelsche geweren, maar ook moderne snel-vuur-geweren en automatische pistolen. De wapens worden voor het meerendeel in smokkelvrachtauto's over de grens gebracht; wagens die met pantserplaten bedekt zijn, een sterken motor hebben en massieve banden. De kogels der grenspolitie zijn dus vrijwel onscha delijk, en de chauffeur van den smokkelauto zoekt een afgelegen zijweg, en rijdt met ge doofde lichten en in volle vaart over de grens en alle hindernissen heen. De wapens worden waarschijnlijk in boerenhofsteden en kleine hui zen verstopt, om geleidelijk door verhuiswagens en levensmiddelenwagens te worden afgehaald. De grenspolitie zelf erkent, dat de meeste transporten lukken. En de wapens, die in Ant werpen, Luik, Rotterdam en Hamburg worden opgekocht, gaan niet enkel naar Frankrijk, maar worden dikwijls tot in Spanje verder ge transporteerd, waar de extremisten eenzelfde doel volgen: zich in stilte te bewapenen en het geschikte oogenblik voor een opstand af te wachten. LONDEN, 9 Mei. (Reuter). Het Fransche verkeerstoestel, gemerkt ,,F A. M. H. P.", dat heden ochtend om kwart over elf van Le Bourget naar Londen is vertrok ken, is ter hoogte van Boulogne in het Kanaal gestort. Aan boord van het toestel bqgpnden zich zes personen, nJ. de piloot, de radio-telegrafist, een steward en drie passagiers, waarvan twee van Fransche en een van Zwitsersche nationa liteit zouden zijn. Men neemt aan, dat allen om het leven zijn gekomen. Hedenmiddag heeft men in het Kanaal in de nabijheid van Boulogne een wrak van een vliegtuig aangetroffen, hetwelk dat bleek te zijn van het vermiste toestel. Het vliegtuig had des middags noodseinen uitgezonden, welke op het vliegveld Croydon werden opgevangen. Men vermoedt dat het vliegtuig in een dich ten mist is geraakt. DARJEELING, 9 Mei. (Reuter) Sinds 1930 zijn tien Europeanen, zes Hindoes en drie Mo hammedanen in Bengalen door terroristen ver moord en 10 Europeanen, 15 Hindoes en zes Mohammedanen gewond. Onlangs is een wet aangenomen, waarbij het in 't bezit hebben van wapenen met de bedoe ling ze te gebruiken voor een terroristische mis daad, wordt strafbaar gesteld met den dood of langdurige gevangenis. Ook het hebben van bepaalde boeken wordt strafbaar gesteld. Tevens hebben de districts magistraten de bevoegdheid maatregelen te treffen tegen verdachte vereenigingen of per sonen, die met terroristen samenwerken. De VERWACHTING: Zwakke winden uit j| oostelijke richtingen, gedeeltelik be- EE wolkt, weinig of geen regen, iets war- mer in het Zuiden en Westen. Nachtvorstverwachtïng: Waarschijnlijk geen nachtvorst van Woensdag op Don- g Er derdag. ËÉI Verdere vooruitzichten: Weinig veran- dering. llllllllllllllllllllIlllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIHIIIlË PARIJS, 9 Mei (Reuter). Donderdag wordt te Clermont-Ferrand het buitengewone congres geopend va nde partij der Radicalen en Radi caal-Socialisten, dat Zondag weer gesloten wordt. Twee punten vooral zullen aan de orde zijn: een betreft de verwijdering uit de partij van alle elementen, die zich schuldig hebben ge maakt aan oneerlijke of onwaardige handelin gen, speciaal de medeplichtigen aan de bedrie gerijen van Stavisky. Op dit punt heerscht in de partij volkomen eenstemmigheid. Het tweede punt betreft de algemeene poli tiek, t.w. het standpunt der partij tegenover de huidige crisis en de werkloosheid, de voorwaar den voor deelneming aan de regeering, de her vorming van den staat en de herziening van de grondwet. De politiek der Radicale leiders, die sedert de verkiezingen van Juni 1932 aan het bewind zijn geweest, zal aan critiek worden onderwor pen; voorstellen zullen worden gedaan om de traditioneele methoden der partij te wijzigen en een program van vernieuwing der beginselen vast te stellen. Voor de eerste maal zullen de „Jonge Radi calen" aan het congres deelnemen en men ver wacht van hun zijde stellig eenigen invloed. Na de gebeurtenissen van 8 Februari en den val van het kabinet Daladier is de oneenigheid over de leerstellingen der partij verscherpt. Toch verwacht men niet, dat de eenheid der partij op het spel staat. De partij-voorzitter, Herriot, zal wijzen op de noodzaak om de politiek van wapenstilstand en verzoening tusschen de partijen voort te zetten. Albert Mllhaud, de afgetreden secre taris-generaal, zal wijzen op het gevaar van geïmproviseerde verrnieuwingen. Men verwacht, dat hoewel na hevige debat ten, het congres zal eindigen in een geest van verzoening. LONDEN, 9 Mei (Reuter). Het Engelsche ka binet heeft in zijn Woensdag gehouden plenai re zitting kennis genomen van een rapport der sub-commissie, welke zich in de laatste weken heeft bezig gehouden met de ontwapenings kwestie. Lord-grootzegelbewaarder Eden zal Zaterdag ochtend naar Parijs vliegen en vandaar met den nachttrein naar Genève verder reizen, om de zitting van den Volkenbondsraad bij te wo nen. Waarschijnlijk zal Sir John Simon pas einde der volgende week naar Genève vertrekken. De president der Ontwapeningsconferentie, Henderson, verklaarde voor zijn vertrek van Londen naar Parijs aan de pers: wij behoeven ons geen illusies meer te maken over den ern- stigen toestand van de conferentie. Wanneer de plenaire zitting niet een volledige wijziging van den toe'stand teweegbrengt, zal men opnieuw moeten toegeven, dat de Volkenbond er niet in is geslaagd de ontwapening tot stand te bren gen. Deze mislukking zou een zeer ernstige fa se van rivaliteit inleiden, welke ten slotte slechts catastrophale gevolgen zou hebben. BOEKAREST, 9 Mei. In een apotheek te Nieuw Soelitza is een brand uitgebroken, welke oversloeg op een petroleumtank, welke met een ontzettenden knal in de lucht vloog. De bevol king vluchtte, zoodat het vuur zich ongehinderd kon uitbreiden. Twintig huizen zijn een prooi der vlammen geworden. De schade bedraagt 10 millioen Lei. Van het Grieksche eiland Aegina zijn we gens politieke moord veroordeelde commu nisten ontvlucht door een zelf gegraven onder- aardsche gang. In denzelfden nacht heeft een Sovjet-Russisch stoomschip het anker ge licht en men vermoedt, dat de vluchtelingen met dit schip zijn ontkomen. Dinsdagavond hebben 200 stakers te Bir mingham (Alabama) eenige politie-auto's be schoten. waarna de politie het vuur beant woordde. Twee stakers werden doodgeschoten en ver scheidene gewond. Verscheidene mijnen zijn onder bescherming gesteld van de nati nale garde. Ongeveer 4000 havenarbeiders, die werkzaam zjjn bij de kustvaart van den Stillen Oceaan, zijn in staking gegaan. Zij eischen loonsverhoo- ging en een kortere werkweek. De politie van San Francisco en andere havensteden heeft uitgebreide maatregelen genomen ter voorko ming van onlusten. De gevolmachtigde der Duitsche Rijksregee- ring, v. Ribbentrop, heeft zich voor korten tijd naar Londen begeven om er zich op de hoogte te stellen van de Britsche opvatting omtrent ontwapeningskwesties. WASHINGTON, 9 Mei. (Reuter) Roosevelt heeft een verklaring afgelegd inzake de oor- logsschulden, waarbij hij zeide, dat de Ver- eenigde Staten betaling der schulden eischen. doch dat de landen, die zich in moeilijkheden bevinden en om verminderde betaling verzoe ken gemakkelijke betalingsvoorwaarden zullen krijgen. Over elk geval afzonderlijk zal wor den beslist. Tot ïu toe is nog geen enkel ver zoek dienaangaande ontvangen voor de 15 Juni vervallende schulden. In het Witte Huis is er Woensdag de nadruk op gelegd, dat president Roosevelt de eenig ver antwoordelijke leider is bij de onderhandelin gen en oeraadslagingen over de regeling der geallieerde oorlogsschulden en dat hij alleen er over zal beslissen of een vreemd land ,m gebreke zaï worden gesteld". De kwestie wie „achterstallig" zal zijn, is nog niet opgelost, aangezien de meeste geallieerden pas midden Juni moeten betalen. Men hoopt met Enge land en Italië tot overeenstemming te komen. Roosevelt beeft om deze reden zijn boodschap inzake de schulden aan het Congres zoo lang uitgesteld. BUGGINGEN, 9 Mei. (DNB.) De dichtgemet selde schacht in de kalimijn, waar de brand heeft gewoed en waarin het stoffelijk over schot van 86 slachtoffers nog ligt, zal op zijn vroegst 22 Mei a.s. worden geopend. Namens den H. Vader heeft de Pauselijke Nuntius, Mgr. Oreenigo op het ministerie van Buitenl. Zaken te Berlijn de deelneming van Zijne Heiligheid betuigd met de ramp te Bug gingen en medege .eeld, dat de Paus Z;ln Apos- tolischen Zegen heeft geschonken aan de nage laten betrekk,nge:i der slachtoffers en tevens een som gelds voor dezen beschikbaar heeft gesteld. WASHINGTON, 9 Mei (Reuter). In het Wit te Huis is Woensdag bevestigd, dat president Roosevelt voor den aandrang der „zilvervrien den" is bezweken, in de verwachting, dat de be oogde wetgeving niet tot inflatie zal leiden en den president niet zal dwingen tot eenige ac tie, doch hem de vrije beslissing zal laten over de „nieuwe zilverpolitiek". De nieuwe zilverpolitiek. hoewel niet in bij zonderheden vastgelegd, omvat 1. Den aankoop van alle zilvervoorraden door de regeering op dezelfde wijze als geschied is met het goud, doch slechts met dat verschil, dat de „zilver-dollar" in circulatie zal blijven. 2. De verhooging van de zilverdekking voor de valuta, zooals dat verleden jaar ter confe rentie van Londen is voorgesteld. ATHENE, 9 Mei. (Reuter) In verband met de staking van arbeiders in het graanbedrijf heeft een botsing plaats gehad tusschen com munisten en de politie, waarbij vier arbeiders zijn gedood en verschillenden gewond. De schietpartijen breidden zich ten slotte van het havenkwartier naar de binnenstad uit. zoodat militaire versterking moest aanrukken, om de rust weer te herstellen. Een aanslag op eeo graansilo kon op het laatste moment nog ver ijdeld worden. De Beiersche minister van Eeredienst Schemm heeft te Keulen een rede gehouden over de op voeding der jeugd. Hij richtte zich zéér scherp tegen het verwijt van heidendom, dat tegen de nazi's wordt gericht. „Het is" - zoo zeide hij volgens „United Press" „een onbeschaamd heid om het zoeken naar God door de oude Germanen heidendom te noemen. Het doel der opvoeding is, om uit den jongen mensch een eeuwigen strijder te maken. En daarom moet ook de opvoeder een eeuwige strijder zijn. In tegenstelling met vroeger moet de leuze luiden: ,.De politiek in de school! Een schurk is hij, die. niet innerlijk nationaal-socialist zijnde, tóch zijn ambt als opvoeder blijft uitoefenen." PARIJS, 9 Mei. (Per tel.) De rechter van instructie Ordonneau heeft vandaag opnieuw Romagnino ondervraagd. Hij zeide o.a., dat Stavisky zich de sympathie van een aantal parlementsleden wist te verze keren met het doel landbouwmachines te ver- koopen, welke door een zijner vennootschappen gefabriceerd werden. Op zekeren dag stelde hij, daarbij geholpen door een landbouwingenieur een redevoering op, welke in het parlement moest voorgelezen worden door het radicale Kamerlid Proust. In de rede werd betoogd, dat het, teneinde de graancrisis te bestrijden nuttig was groote landbouwcoöperaties op te richten met subsi dies van de regeering. Aan deze coöperaties zou Stavisky silo's leveren. Over dit zelfde pian had hij onderhandelingen gevoerd met den gewe zen minister Boret, aldus zeide Romagnino. Reuter meldt uit Parijs, dat de Stavisky- commissie heden ten tweede male het Kamer lid en oud-minister Hesse verhoorde. De com missie besloot hem over te geven aan de justitie. De oud-minister geraakte een oogenblik buiten bewustzijn en barstte daarna in tranen los. WASHINGTON, 9 Mei. Het ministerie van luchtvaart heeft opdracht gegeven tot den bouw van tachtig groote bombardementsvlieg. tuigen, welke aan de volgende minimumeischen moeten voldoen: snelheid 200 mijlen per uur met volle belasting op een hoogte van 10.000 voet; vliegradius 6 uur; stijgcapaciteit tot 10.000 voet met volle belasting in 10 minuten; stjjg- hoogte met volle belasting tot 20.000 voet; draagvermogen voor ongeveer 3 ton bommen. Ambtenaren van het ministerie verklaarden evenwel, dat zij in werkelijkheid prestaties verwachten, welke 50 procent beter zijr,. WEENEN, 9 Mei. (Reuter) In Opper-Oosten- rijk. Tirol en Karinthië zullen binnenkort oefe ningen worden gehouden ter verdediging tegen luchtaanvallen Het verkeer moet dan stdstaan, ramen en deuren gesloten en geen vuur mag branden. De minister van Oorlog heeft een oproep uit gevaardigd, waarin de burgers worden opgewekt zich af te vragen, wat er zou gebeuren als de bommen echt waren en dienovereenkomstig te handelen. Oostenrijk bezit geen luchtmacht en geen luchtafweer, en daar alle belangrijkste steden aan een of andere grens liggen, is een speciale vrijwillige waarnemingsdienst opge richt om de bevolking te waarschuwen tegen het gevaar van onverwachte luchtaanvallen. WARSCHAU, 9 Mei. Uit Boekarest wordt gemeld, dat minister Beek daar vanavond om zes uur is aangekomen Fransch vliegtuig in het Kanaal gestort. Zes inzittenden vermoedelijk om het leven ge komen. Bloedige stakingsonlusten te Athene. Fransche rad. soc. partij komt heden in con gres te Clermont-Ferrand bijeen. Nieuwe zilverpolitiek in de V. S. Henderson pessimistisch ten aanzien van de Ontwapeningsconferentie. Geweldige brand in de Boekowina. Insull komt Vrijdag voor de rechtbank. Principieele overeenstemming tot het sluiten van een collectieve arbeidsovereenkomst bij de Kon. Ned. Papierfabriek te Maastricht. In hooger beroep is vijftig cents boete geëischt tegen de exploitanten van het Straperlo-spel te Scheveningen. De Ned. Vereeniging voor Armenzorg en Lief. dadigheid neemt de kwestie van bezoldigde functionarissen in studie. Poging tot moord in den Haarlemmermeer? Brutale inbraken te Arnhem opgehelderd: da ders gearresteerd; gestolen juweelen terecht. B. en W. van Zaandam willen het Ambtenaren reglement niet wijzigen overeenkomstig de eischen der regeering. Het Bisdom Haarlem in 1932 en 1933. New Yorksche beurs: Opening vast, daarna over de geheele linie een daling. Van 17 tot 24 Juni zal de „Parijsche Week" worden gehouden. Behalve de paardenrennen om den Grand Prix de Paris zullen verschillende festiviteiten worden georganiseerd, o.a. bals op straat. Ëtand op Donderdag 1 uur v.m 762 .Vorige stand: 761

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1