Engeland en de ontwapening New-Vorkscke Bears ONEENIGHEID IN HET KABINET Bij Overwegen DONDERDAG 10 MEI 1934 Mr. MacDonald tegen toenadering tot Frankrijk, omdat de wereld vrede er niet mede wordt gediend Een Britsch rapport uit Parijs Een nieuwe continentale politiek? Belasting verlaging in België Jaspar kondigt nieuwe bezuini gingsmaatregelen aan Insull Vrijdag voor de rechtbank Child te Rome De wet op de corpo raties Vakvereenigingen bij corporatieve systeem ingelijfd De dynamietaanslag te Berlijn R.K. WERKGEVERS Ledenvergadering kring Gelderland/Overijsel OLIEBRON OP MADOERA Spuiter uit oude boorpijp ontstaan NIEUWE WEG GEOPEND KOLONISATIE BENKOELEN MET PEST BESMET Beperking vergaderrecht NOORD-HOLL. BOND VAN HET WIT-GELE KRUIS Rede rector K. F. Elzenbroek K.N.A.C. VEILIGHEIDSLAAN TE GRONINGEN De verkregen resultaten ONDER AUTO GERAAKT Na vaste opening viel er da ling in de algemeene tend enz waar te nemen. 31V* WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 9 Mei N.V. ELECTRICITEITS MIJ. „DE BERKELSTREEK" Ir. Snijders benoemd tot directeur KON. AKADEMIE VAN WETENSCHAPPEN Nieuwe leden Stuurlieden-examen Machinisten-examen Examen apothekers-assistent STOOMVAARTLIJNEN (Van onzen Londenschen correspondent) Er is de vorige week geen dag voorbijgegaan zonder dat Britsche ministers beraadsla gingen gehouden hebben over het ontwa- peningsvraagstuk. Het ontwapenings-comité uit het kabinet heeft vier maal vergaderd; het volledige kabinet heeft op Maandag 30 April een speciale zitting gehouden ter bespreking van dit probleem, dat bovendien in den wekelijk- schen kabinetsraad van Woensdag een der voor naamste punten van gedachtenwisseling geweest is. Deze week worden de ministerieele besprekin gen voortgezet. Hieruit blijkt niet alleen datgene, wat wij allen reeds weten, namelijk, dat de „ontwape- nings-crisis" na Frankrijks verwerping van het Britsche memorandum gevaarüjke afmetingen aangenomen heeft, maar ook, dat in den boe zem van het kabinet geen eenstemmigheid beerscht met betrekking tot wat de Britsche regeering verder te deen staat. Dit is op zichzelf niets bijzonders; het is ook niet verwonderlijk wanneer men in aanmerking neemt uit hoe heterogene bestanddeelen het Nationale kabinet is samengesteld. Scherpe meeningsverschillen tusschen Britsche minis ters deden zich in den loop van het laatste jaar voor, zoovaak 't te Genève tot een crisis kwam. Zoo gaf Duitschlands uittreden uit Ontwape ningsconferentie en Volkenbond aanleiding tot een botsing tusschen Mr. MacDonald en Sir John Simon, en alleen de noodzakelijkheid de Nationale regeering bijeen te houden, was oor zaak, dat Sir John de leiding van het Foreign Office Behield, ofschoon hij een deel van zijn bevoegdheid moest afstaan aan kapt. Anthony Eden, die in hoofdlijnen de buitenlandsche poli tiek van den Eersten Minister vertegenwoor digt. De geschillen in het kabinet schijnen ditmaal minder fel te zijn dan vijf maanden geleden, maar de moeilijkheden, die overwonnen moeten worden, zijn grooter. Duitsehland was uit de Ontwapeningsconfe rentie getreden. Dit was een zeer ernstig, maar geen onherroepelijk feit. Mr. MacDonald liet zich niet van de wijs brengen, en nam het ini tiatief tot een politiek, welke, naar hij hoopte, Duitschland weder tot de Conferentie en tot den Volkenbond zou doen terugkeeren. Dat dit de eenige juiste politiek was, werd door alle mi nisters volmondig erkend. De geschillen gineen niet over een beginsel, doch over de wijze, waar op het beginsel moest worden uitgevoerd. Ditmaal evenwel staat een beginsel op het spel, en wel een dat van het grootste belang is voor Engelands eigen toekomst. Evenals Duitschland in October 1933 heeft Frankrijk de vorige maand een „voldongen feit" gesteld. Het was dit gevaar, waarop Sir John Simon zijn collega's vijf maanden geleden reeds wees. Hij betoogde, dat Engeland, door zijn politiek te baseeren op het door Duitschlands uittreding geschapen „voldongen feit", Frankrijk zou aan moedigen op zijn beurt ook eens zulk een „feit" te stellen een gevaar, waarin Mr. MacDonald ten onrechte niet geloofd schijnt te hebben. Terwijl het Duitsche „voldongen feit" niet on herroepelijk was, en misschien ook niet onher roepelijk beoogde te zijn, heeft door Frankrijks verwerping van het Britsche memorandum de toestand een algeheele verandering ondergaan welke de meerderheid in het Britsche kabinet wèl als onherroepelijk beschouwt. In November en December beraadslaagden ministers te Londen over verander'ng van taktiek. Thans loopen de gedachten wis selingen hoofdzakelijk over verandering van politiek. De regeering heeft 'n keus te doen tusschen: le. het aanwenden van verdere pogingen te Genève een ontwapeningsconventie tot stand te brengen; 2e. de versterking der nationale verdediging, en een ingrijpende herziening der buitenland sche politiek in het belang van Engelands eigen veiligheid. Het Ontwapeningscomité uit het kabinet heeft een nieuw plan ontworpen, dat beoogt een Conventie mogelijk te maken, en wel door mid del van een stelsel van wederzijdsche Europee- sche garanties Dit plan herinnert aan het ontwerp-verdrag tot wederzijdsche garantie en aan het z.g. pro tocol van Genève, welke de Labour-regeering in 1924 had willen aanvaarden, doch welke het kabinet-Baldwin verwierp wegens de zware ver plichtingen, die het aan Engeland opwierp. De meerderheid der ministers is gekant tegen het nieuwe plan, waarvan Mr. MacDonald de pleitbezorger en waarschijnlijk ook de ontwer per is. De tegenstanders hebben den Premier erop gewezen, dat het Parlement evenmin als tien jaar geleden bereid zal zijn erin toe te stemmen, dat Engeland, door nieuwe garanties op zich te nemen, de rol van Europeesch politie agent gaat spelen. Mr. MacDonald zelf is trou wens, naar men beweert, onder den indruk ge komen van den onwil, door de Dominions aan den dag gelegd om zich met zulk een plan in te laten. Tech zou het niet uitgesloten zijn, dat de Eerste Minister, door zijn overredingskracht en zijn prestige, de meerderheid zijner collega's voor een meer beperkt garantie-ont werp wist te winnen, indien de tegenstanders geen onverwachte hulp gekregen hadden uit... Frankrijk, dus uit hetzelfde land, dat Mr. Mac Donald door middel van garanties tot een be perking van bewapening hoopte over te halen. Volgens de „Daily Telegraph" zijn van de Britsche ambassade te Parijs rapporten ont vangen, waaruit blijkt, dat Frankrijk niet lan ger prijs stelt op veiligheidsgaranties. De Ge nerale Staf, die onder leiding staat van gene raal Weygand, stelt zich op het standpunt, dat bij de hedendaagsche oorlogvoering de verde digingsmacht kan worden opgevoerd tot zoo danige hoogte, dat zij veel grooter is dan de aanvalsmacht van welk land of welke combi natie van landen ook. Volgens de Fransche militaire deskundigen behoeft dus geen land beducht te zijn voor zijn veiligheid, indien het zijn verdediging afdoende organiseert. Dit even wel zou onmogelijk zijn, indien een conventie tot beperking van bewapeningen gesloten werd. In de garanties, welke het hiervoor in ruil zou krijgen, of in een non-agressie-pact met Duitschland, stelt Frankrijk thans veel minder vertrouwen dan in de waarborging zijner veilig heid met eigen middelen. Volgens de berichten der Britsche ambassade zou Frankrijk bovendien meenen, dat Duitsch land, met het oog op zijn economischer en po- litieken toestand, binnen afzienbaren tijd niet sterk genoeg zal zijn om een aanval te wagen; te Parijs stelt men dus weinig prijs op waar borgen tegen zulk een aanval. Het is nutteloos de Fransche argumenten te beoordeelen. Wij hebben slechts rekening te houden met de politiek, welke er het gevolg van is. En deze politiek schijnt in strijd te zijn met elk garantie-ontwerp van Mr. MacDonald, on verschillig of de meerderheid zijner collega's er al dan niet mede instemt. Nemen wij aan, dat de rapporten der Britsche ambassade de stemming te Parijs juist weer geven, dan moeten wij ook onmiddellijk erken nen. dat de toestand zich voor Engeland door- en-door gewijzigd heeft. Frankrijk moge al de overtuiging hebben, dat het, door zich in geen enkel opzicht te binden, zijn veiligheid ze f af doend waarborgen kan, voor Engeland is hier mede de zaak niet afgedaan. Zijn rol als meer of minder „eerlijke makelaar" tusschen Frank rijk en Duitschland loopt ten einde, en alle aan dacht zijner staatslieden moet nu geconcen treerd worden, niet op Duitschlands recht op „gelijkheid van status", en ook niet op Frank rijks veiligheids-aanspraken, doch op Engelands eigen veiligheid. En het is op dit punt, dat de voornaamste meeningsverschillen in het kabinet heerschen. Erkend wordt door alle ministers dat, indien een ontwapeningsconventie niet tot stand kan komen, Engeland zijn politiek ten opzichte van het Continent geheel zal moeten herzien. Ook bij vroegere crises in den loop der laatste jaren kwam deze mogelijkheid ter sprake, en zij gaf steeds aanleiding tot conflicten. De Eerste Minister heeft gedurende de vijf jaren, welke hij aan het bewind is, steeds zeer welwillend gestaan ten opzichte van Duitsch land en het Duitsche standpunt, waaraan afgezien van politieke overwegingen ook zijn persoonlijke sympathieën niet geheel vreemd zijn Zijn indirecte, maar daarom niet minder duidelijke verloochening van Sir John Simon, toen deze zich in October het misnoegen van baron von Neurath op den hals gehaald nad, was kenmerkend voor de gevoelens van den Premier. De agitatie ten gunste van een defen sief verbond met Frankrijk heeft in den loop der laatste maanden groote afmetingen aange nomen, en gaat niet zoozeer uit van de zeer kleine minderheid van Francophilen alswel van diegenen, die in het Hitleriaansche Duitschland een bedreiging zien, welke alleen tegengegaan kan worden door een nauw samengaan van de twee groote democratische landen. Velen mee nen, dat Engeland, in het belang van zijn eigen veiligheid, geen andere keus heeft dan een nieu we toenadering tot Frankrijk. Dit is ook het oordeel van het Foreign Office en van een groot aantal ministers, ofschoon wij niet weten of dezen de meerderheid in het ka binet vormen. Mr. MacDonald's geloof in de noodzakelijkheid eener ontwapenings-conventie is steeds oprecht geweest, en wij mogen zeggen, dat hij niet alleen in Engeland, maar in heel Europa, vijf jaren lang op dit punt de drijvende kracht geweest is. Het laatste jaar evenwel kreeg men sterk den indruk, dat voor hem zulk een conventie niet meer uitsluitend „Selbst- zweck" was, maar ook een middel om te voor komen, dat een Fransch-Britsche toenadering tot stand zou komen tegenover het Duitschland van Hitier. Zulk een toenadering nu zouden de meeste leden der regeering slechts aanvaarden als een soort „noodzakelijk kwaad" en onder voorwaar de, dat zij in geen geval tegen Duitschland ge richt zou zijn. Mr. MacDonald weet vermoede lijk beter. Hij weet, dat een defensief bondge nootschap of een defensieve „entente", ook wanneer zij zonder veel sympathie aangegaan worden, door de onontbeerlijke propaganda reeds spoedig uitdeinen tot een verhouding van veel intiemeren aard, gelijk in 1914 tusschen Engeland en Frankrijk bestond. De oude „Entente Cordiale" heeft Mr. Mac Donald steeds beschouwd als een van de grond oorzaken van den wereldoorlog. Deze opvatting moge juist zijn of niet, in geen geval mag het verwonderlijk heeten, dat de Premier weerstand biedt aan het streven van die ministers, die in toenadering tot Frankrijk den eenigen waar borg voor Engelands veiligheid zien, nu de di recte onderhandelingen over ontwapening vol komen mislukt zijn. De mogelijkheid, dat hij een middenweg zal vinden, welke Engeland begaan kan zonder zijn „neutraliteit' eenerzijds, zijn veiligheid ander zijds op te offeren, lijkt ons evenwel niet uitge sloten. Onze Belgische corr. seint ons: Woensdag heeft de Belgische minister van financiën, Jaspar, tijdens een vergadering van de federatie der Kath. vereenigingen te Brus sel, een rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat eerstdaags eenige wetsontwerpen zullen worden ingediend, waardoor de belasting wordt verlaagd. Het werkloozenstelsel zal zoodanig gewijzigd worden, dat een groot aantal werk- loozen gelegenheid zal hebben werk te aan vaarden. De minister zeide verder, dat de regeering geen leeningen meer zal sluiten; wel zullen nieuwe bezuinigingsmaatregelen worden getroffen. CHICAGO, 9 Mei. (Reuter) De voormalige financier Samuel Insull zal Vrijdag verschijnen voor het federale gerechtshof. BRUSSEL, 9 Mei. (Reuter). Child, de speciale zaakgelastigde van Roosevelt, is naar Rome ver trokken nadat hij reeds verschillende Europee- sche hoofdsteden heeft bezocht. Men vermoedt, dat Child te Rome het Japansche vraagstuk zal bespreken alsmede zal onderhandelen over het petroleumprobleem. ROME, 9 Mei. (V.D.) Onder voorzitterschap van Mussolini en in bijzijn van den secretaris der Fascistische Partij, zoomede van de minis ters van Landbouw, Financiën. Verkeerswezen en Arbeid, is Woensdagavond in het Palazzo Venezia de centrale commissie voor de cor poraties bijeengekomen om de bij de wet op de corporaties in het algemeen reeds bepaalde stichting der corporaties in practijk te bren gen. Besloten werd de vakve'reenigingsorgani- saties in het corporatieve systeem op te ne men. Het aantal confederaties, dat tot nu toe dertien bedroeg, wordt teruggebracht tot 9: landbouw, industrie, handel en bankwezen, ieder met een afgevaardigde voor werkgevers en werknemers .zoomede de confederatie van de vrije beroepen. Er zijn 22 nieuwe corporaties gesticht, welke verdeeld zijn in drie groepen. Men is uitgegaan van de z.g. productie-cyclus, dit is de concen tratie van alle in een grooten productiekring werkzame personen. De eerste groep omvat den landbouw met de daarvan afhankelijke economische en commer- cieele bedrijven, de tweede groep de industrie en haar verschillende branches, de derde groep de z.g. diensttakken, w.o. vallen het assuran tie- en bankwezen, de vrije beroepen en de kunst, de scheep- en luchtvaart, hotelwezen e.d. De raad der corporaties bestaat voor iedere corporatie afzonderlijk uit vertegenwoordigers de onderafaeelingen. Voorts behooren tot iede- ren corporatieraad drie leden van de Fascisti sche Partij. BERLIJN, 9 Mei. Erwin Schulze, die be schuldigd wordt op 21 Maart Unter den Linden een dynamietaanslag te hebben gepleegd, zal deswege terecht staan. Er zijn 79 getuigen en vier deskundigen gedagvaard. Dezer dagen kwamen de leden van Kring Gelderland-Overijsel der A.R.K.W.V. voor de eerste maal onder de bezielende leiding van den nieuwen kringvoorzitter, den heer B. J. A. Nijdam uit Wageningen, te Deventer in Hotel „De Wereld" in vergadering bijeen. Na voorlezing en goedkeuring der notulen van de vergadering van 19 Februari 1934, sprak de voorzitter een uitvoerig openingswoord, waarin er allereerst op gewezen werd, dat de herboren en uitgebreide kring Gelderland- Overijsel alleen dan tot verderen bloei zou ko men, wanneer de leden met enthousiasme hun lidmaatschap der A.R.K.W.V. zouden beleven. In welgekozen woorden richtte de voorzitter een aansporing tot de aanwezigen om hun col lega's tot een actief medeleven op te wekken en trouw de kringbijeenkomsten te bezoeken. De onderlinge samenwerking zal dan ook ae kracht en den invloed onzer vereeniging versterken. Het verheugde den voorzitter te kunnen me- dedeelen, dat de heeren v. d. Lande uit Deven ter en Wreesmann uit Delden zich bereid had den verklaard een bestuursfunctie in den Kring te aanvaarden, zoodat dit bestuur nu samen gesteld is uit de heeren: B. J. A. Nijdam, voor zitter, Wageningen; Th. Bongers, Ulft; Jos. Driessen, Aalten; P. L. M. v. d. Lande, Deven ter; C. H. A. Terwindt, Velp; W. Wreesmann, Delden; mr. J. H. Arnold, secretaris, Arnhem. By zyn inleiding behandelde de voorzitter aan de hand van practische voorbeelden, ook eenige Overheidsmaatregelen, ten behoeve van den landbouw genomen, doch waaraan de handel en industrie konden bydragen op niet geringe manier. De tweede secretaris der A.R.K.W.V.-Fede- ratie, mr. H A. J. H. Franses, hield vervolgens een causerie over „Actueele onderwerpen in Staat en Maatschappij". Spreker bezag vanuit principieel standpunt de houding der katho lieke werkgevers tegenover de moderne stroo mingen en groepeeringen op politiek gebied en behandelde den inhoud en de strekking van eenige actueele wetsontwerpen voor de kring leden van belang. Na afloop dezer inleiding ontwikkelde zich in besloten vergadering een geanimeerde ge dachtenwisseling, waarop de voorzitter met een krachtige opwekking voor de volgende verga dering, welke medio Juni te Wageningen zal worden gehouden, de goed geslaagde bijeen komst sloot De aanwezigen vereenigden zich hierop aan een gezamenlijken maaltijd, waarop de verdere plannen-voor den groei en bloei van den Kring werden ontwikkeld. SOERABAJA, 8 Mei. (Aneta.) Het Soer. Hbl. meldt, dat od een oude concessie van de Ba- taafsche Petroleum Mij. op Madoera, onder district Pakong (Pamekasan), waar de explo ratie na jaren vergeefschen arbeid reeds lang is gestopt en de concessie aan het gouverne ment was teruggegeven, plotseling een heftige oliespuiter is ontstaan uit een oude, 900 M. ingeslagen boorpijp. De druk wordt gescnat op 400 pond per vierkante centimeter. Dit is de eerste oliebron op Madoera, Volgens de bevol king is de spuiter ontstaan na een korten aard schok, welke Zondagavond is gevoeld. Voor het arme Madoera is een en ander van veel be- teekenis. SEMARANG, 8 Mei. (Aneta.) De nieuwe Gombel-weg, waarvan de aanleg na de groote aardschuivmg, welke vorig jaar plaats had. noodlg was, is geopend. Talryke autoriteiten waren by deze plechtigheid aanwezig. De bur gemeester van Semarang voerde het woord, waarna de Gouverneur van Midden-Java het lint doorknipte, waardoor de weg werd inge- wyd. SOERABAJA, 8 Mei. (Aneta.) Op 9 Mei ver trekken per extra trein uit Kertesono 400 ge zinnen naai de kolonisatie in Benkoelen. Voor het grootste deel zijn deze gezinnen af komstig uit Blitar en Toeloeng-Agoeng. enkele uit Papar en Poerworsri. zy zijn slachtoffers van de overstrooming van den Brantas. SOLO, 9 Mei. (Aneta). Het onderdistrict Pas- sar-Kliwon en de kotta Soerakarta zyn met pest besmet verklaard. BUITENZORG, 9 Mei. (Aneta). Beperking van het recht van vergaderen is opgelegd aan de Partai Moeslim Indonesia en de H. P. I. I. (Islamitische Jeugdvereeniging te Tapanoeli). In „Kinheim" te Alkmaar werd Woensdag middag een algemeene vergadering gehouden van den Noord-Holl. Bond van het Wit-Gele Kruis, onder voorzitterschap van Dr. Mr. P. Bromberg, die speciaal Deken Rengs welkom heette en bericht van verhindering mededeelde van Dr. Doyer, Inspecteur der Volksgezond heid, het Hoofdbestuur van het Witte Kruis en de H. B.-leden Dr. Hofstee en Lommen. Spr. herinnerde aan de oprichting in Nov. '30 en wees er op, hoe door werk naar buiten de interne consolidatie van den Bond nog op zich liet wachten; er wordt nu echter aan gewerkt. De jaarverslagen werden aangehouden tot de volgende vergadering. Spr. deelde mede, dat het Witte Kruis nood gedwongen tot onderhandelingen kwam met het W. G. Kruis, met het resultaat dat op het gebied van de kinderhygiëne, de zorg voor Moeder en Kind, overeenstemming is gekomen; op dit gebied wordt met het W. Kr. samen gewerkt en bereikt is,dat het Provinciaal sub sidie voor de zorg voor Moeder en Kind verdeeld wordt naar het aantal leden van beide veree nigingen. De wijkverpleging is nog een hangende kwes tie, doch in principe is overeenstemming geko men en het goed recht van het W. G. Kruis, dat in principe de R. K. lid van het W. G. Kruis behooren te zyn en dit recht heeft op een evenredig deel der subsidie, is erkend. Wat de geestelijke Volksgezondheid betreft, hiervan heeft het W. G. Kruis de primeur; er is een R. K. Charitatieve Ver. voor Volksge zondheid opgericht, die zich ten doel stelt de geestelyke volksgezondheid te bevorderen, door consultatiebureaux enz. die in Zuid-Holland reeds bestaan. Het Witte Kruis doet dit werk nog niet. Op het gebied van de Volksgezondheid zal worden samengewerkt in dier voege, dat waar vanwege het Witte Kruis een magazyn bestaat, het Wit-Gele Kruis er geen zal oprichten, waar tegenover het uitoefenen van de gezondheids zorg onder de katholieken aan het Wit-Gele Kruis zal worden overgelaten. Medegedeeld werd dat de afdeelingen Amster dam en Haarlem en O. met resp. 5000 en 2000 leden waren toegetreden, alsook 't Gooi met ruim 3000 leden. De vergadering ging accoord met de reorga nisatie-voorstellen van de federatie-vergade ring, welke op 15 Mei in hotel Brinkmann te Haarlem gehouden wordt. Het bestuur werd ge machtigd daar voor te stellen den heer Lom men, die om gezondheidsredenen zich van alle W. G.-Kruiswerk terug trekt. uit waardeering voor het pionierswerk door ncm verricht, tot eerelid van de federatie te benoemen. Na enkele woorden van waardeering voor het werk van den oprichter wyien Dr. Bribling, werd voor diens zielerust een kort gebed ge stort. In het bestuur werden gekozen de heeren Deken (West-Friesland), Slatman (Haarlem en O.), Schaap (A'dam); de afdeelingen van 't Gooi zullen de nog bestaande vacature aan vullen. Het bestuur werd nog aangevuld met den heer'A. J. Klaver, Alkmaar, die secretaris werd. Rector K. F. Elzenbroek, Noordwykerhout, Bondsadviseur, hield een korte inleiding; hy deelde mee, dat de N. H. Bond 38 afdeelingen telt, over 90 parochies en 50 plaatsen verdeeld; er zyn in het bisdom 151 parochies over 105 plaatsen; er zyn circa 21000 leden. Spr. schetste het werk van het W. G. Kruis voor de geestelyke volksgezondheid; dit werk tracht het volk op te voeden tot voorkoming van ziekten van den geest. De geestelyke gezondheidszorg wil den geest gezond maken; in den boezem van het W. G. Kruis is de R. K. Charitatieve Ver. voor Volks gezondheid opgericht, die met gebruikmaking van takken van wetenschap, als psychiatrie, psychologie, opvoedkunde enz. en bestaande instituten als moederschapszorg, langs organi- satorischen weg in de praktyk wil toepassen wat die takken van wetenschap leeren. Zy wil ommantelen alle vereenigingen die totdus- verre op dit gebied werkten, zooals Reclas6ee- ringsvereen., Bond voor zwakzinnigenbescher ming, Moederschapszorg, Dr. Ariënsver. enz. en deze van advies dienen. De commissie in Zd. Holland heeft in Den Haag reeds een con sultatiebureau geopend. Spr. ontvouwde in den breede het program van de R. K. Char. Ver. v. Volksgezondheid op verschillend gebied, b. v. onderwys en nazorg voor achterlijke knderen. De Prov. Banden wor den verzocht afdeelingen op te richten van de Nationale Vereeniging en daarmee Samen te werken. De plaatselyke commissies hebben tot taak de onvolwaardigen op het consultatiebu reau te brengen. Getracht wordt te Amster dam en Alkmaar consultatiebureaux op te rich ten. Thans is ook in Groningen de veiligheids campagne achter den rug. Het percentage der automobielen die bij eerste keuring een veilig heidswimpel in ontvangst konden nemen, was hier wel zeer gering. Van de 1426 wagens, die ter keuring verschenen bleken er slechts 429 onmiddeliyk aan de door de controleurs gestel de eischen te voldoen, terwyi er 997 of 69.92 pet. met een herkeuringskaart werden terug gestuurd. Vele van deze automobilisten bleken toch echter de veiligheid van het verkeer gaarne te willen dienen, want niet minder dan 834 autorijders kwamen met hun gereviseerde wa gens terug, waarna ook zy met een oranje wimpel werden beloond. Op het einde van de week bleek, dat 88.57 pet. van de auto's die de veiligheidslaan bezocht hadden met eere het veiligheids vaantje konden voeren. Van de 1426 auto's waren er 426 waarvan de remmen niet deugdelyk bevonden werden, ter_ wyl er 913 fouten in de koplampenstelsels en 367 by den wielstand werden geconstateerd. Op Zaterdag 12 Mei a.s. zal de veiligheids laan te Leeuwarden worden geopend. Woensdagavond omstreeks acht uur wilde het 12-jarig knaaRje N. v. d. Craats te Hars kamp op een in beweging zijnden vrachtauto springen. De jongen stapte mis en kwam te vallen. De auto ging het knaapje over het lichaam. Zwaar gewond is hy opgenomen. Hy overleed spoedig na. het ongeval, NEW-YORK, 9 Mei (Part.) De vaste stem ming, die zich gisteren later op den middag baan brak, bleef bij de opening heden on verminderd aanhouden. De nationalisatie van de zilvervoorraden moet als een inflatie-maat regel worden beschouwd en de aankoopen, die werden bewerkstelligd, sproten hoofdzakelijk voort uit inflatie-overwegingen. Teneinde een overdreven speculatie in zilver tegen te gaan, schijft men de regeering de bedoeling toe, om een gedeelte van de winsten, voortkomende uit den verkoop van zilver, aan de schatkist te doen toevloeien. De meeningen omtrent de hoe veelheden zilver, die aan de regeering zullen worden aangeboden, loopen vrij sterk uiteen, maar in ieder geval zal voor den aankoop een aanzienlijk bedrag benoodigd zijn. Een andere kwestie is natuurlijk in welk tempo de metaal- maatschappyen tot het produceeren van zilver zullen overgaan en welken invloed dit zal hebben op de prijzen van andere metalen. Op het oogenblik zijn de gevolgen van de nieuwe zil- verpolitiek in hun volle draagwijdte nog niet te overzien. Wanneer de onzekerheid omtrent de beursreglementeeringswet niet remmend had gewerkt, dan zouden de omzetten waarschynlyk veel grooter zyn geweest. De positie van de markt eigent zich in hooge mate voor een op- waartsche koersbeweging. De zilverpryzen openden heden onder de vorige slotnoteeringen, zoodat de mynwaarden en in het byzonder U. S. Smelting, verschei dene procenten lager werden afgedaan. Ook de overige fondsen brokkelden af, met uitzonde ring van Eastman Kodak, die goed gevraagd wa ren en hooger noteerden. De onderhandelin gen, die over de beurscontrölewet worden ge- kerwaarden wisten zich echter goed te hand- voerd, werkten de verkoopen in de hand. Sui- haven. De koersfluctuaties bleven zich binnen enge grenzen bewegen, doch in de neerwaart- sche koersbeweging kwam pas kort voor het einde van den beurshandel verandering, toen ,de daghandel dekkingsaankoopen uitvoerde. Het slot gaf echter verliezen te registreeren van 1M a 2 7/8 pet. voor Allied Chemical, Ameri can Can, Case Treshing, Amer. Smelting, Delew. Hudson, Illinois Central, Union Pacific en Southern Railway, terwijl U. S. Smelting zelfs 6% pet. in koers terugvielen. Eastman Kodak, die heden een kwartaaldividend van 1. aankondigde (tegen 0.75 over de vorige drie maanden) noteerden 1 pet. hooger. Norfolk Western konden 2 pet. van het gisteren geleden verlies inhalen. Duitsche obligatiën verkeerden in reactie. De omzetten bedroegen 1.030.000 shares. Slotkoersen Mei 9 8 Allied Chemical 137% 140 American Can. Co. 96% 98l/s Am. Car. Foundry 21 22% Am. For. Power 8 8 Am. Smelting Ref. 38% 41% Am. Tel. Tel110% 111% Am. Tobacco" B70 71% Am. Waterworks 118% Anaconda Copper 14% 15 Ass. Gas Electr. Co. Atchison Topeka 58% 59% Auburn Auto 36% 37% Baltimore Ohio 23% 24% Bethl. Steel Co36% 36% Canadian Pacific 16 16% Case Treshing 55 57% Chase National B28 28 Chesapeake Ohio 44% 43% Chic. Milwaukee pref. 8 5% Chicago Rock Isl3% 3% Chrysler Motor 43 43% Cities Service 2% 2% Consol Gas qf N.Y33% 331/4 Continental Oil 19% 19% 7 Dawesleening 71% 73% 5'A Youngleening 45% 47 Deleware Hudson 34% 56% Dupont de Nemours 36 87% Eastman Kodak 39% 88% El. Bond Sh. Co. 43% 14 General Electric 20 21 Gen. Gas Electr23% 23 Gen. Gas El. cl. A. General Motors 32% 34 Great Northern 41 12 Hudson Motor 13% 14% Illinois Central 251/2 27 Intern. Harvester 351/4 3 Intern. Nickel 27% 28% Intern. Tel. Tel12% 12% Kennecott Copper 19% 20% Koninkl. Olie 3478 34% Low priced shares 5.80-95 5.80-95 McKeesport Tin PI. A. 33 84 Miss. Kansas Texas y A 91/3 Missouri Pacific 3 3% Idem pref6 6% Montgomery Ward 26/2 26% Nat. Cash. Reg. Co. 15% 16% National City Bank 29 28% Nat. Dairy Prod. G. A. *5% 15% Nat. Steel 44% 45% New York Central 28% 28% Nord American Co. '6 16% Norfolk Western 123 173 Novadel 20% 20% Pennsylvania31 A 32 Proctor Gamble34 34% Publ. Serv. N. L34% 34% Radio Corp. of Am7 A 7% Sears Roebuck 43% 44% Shell Union Oil 9 Socony Vacuum 16/4 1512 Southern Pacific 22 23 Southern Railway2o 26 /a Standard Brands \Jf 20 Stand. Oil of N.-Jersey 42% 43% Tidewater Ass. Oil -.7 Union Pacific 123 125% United Aircraft 20 /a 20 A United Corp. A3 5 Unit. States Leather 7 A Unit. States Rubber yJf 21/8 Unit. States Steel Corp. 44 A 45% Wabash gew. A3'8 3 A Westinghowe El3 Wool worth Build 48 49% exdiv. f ex coupon ex claim. bieden. I gedaan en laten. 142 96 H 21% 7% 38 109% 70% 17% 14% 60% 37 23 34% 16 54% 27% 44% 8% 3% 42% 2% 32% 19 72% 46 55% 86% 87% 12% 20% 23 33% 10% 13 25% 35% 27% 11% 19% 35% 5.60-80 83% 9% 3% --% 25% lc% 28% 15% 45% 27% 15% 176 20% 33% 34 7% 42% 8% 15% 21% 25% 19% 42% 12% 125 20 5 8 20% 44% 3% 33% 45% NEW-YORK, 9 Mei. 9 Mei 8 Mei 9 Mei 8 Mei Brussel 23 46 Rome 8 53% Madrid 13 73 Bern 32.54 Weenen 19.05 23 47 Oslo 8 54% A'dam 13 72 Londen 32 55 Parys 19 05 Beriyn 25 75 67 95 5 12 6 62 39 59 25 77 68 05 5 12% 6 63% 39 53 NEW-YORK, 9 Mei. Robber Standaard 9 Mei 8 Mei Mei 13 77 15.06 Juli 13.93 15 22 Sept. 14 20 15 50 Oct. 14.30 1562 Suiker Mei 155-56 1 55 Juli 1 59 1 55 Sept. 1(5-66 165 Oct. 1.68 1.68 9 Mei 8 Mei Dec. 14 49 15 85 Jan. 14 55 15.93 Mrt. 14 78 16.08 Tarwe Roode Winter loco 94% 973/8 Harde Winter loco 95% 98% Tin Loco £4 30 54 10 April £4.20 54.00 Katoen Loco 11.50 11.65 Sept. 11.52-53 11.63-65 April 11.23 11.35 Oct. 1 ,.58 11.69 Mei 11.29 11.41 Nov. 11.64 11.75-77 Juni 11.55-36 11.48-49 Dec. 11.70 11.80 Juli li.4i 11.53 Jan. Aug. 11.47 11.58 Mrt. 11.81 11.90-91 Koffie (Rio) (Santos) Mei 8.12 8.^2 Mei 10.62 10.71 Juli 8.27 8.37 Juli io./ 2 10.82 Sept 8.35 8.43 Sept. 11.07 11.20 Dec. 8.43 8 50 Dec. il.19-20 11.30 Mrt. 8.50 8.5/ Mrt. 1j,27 11.38 CHICAGO, 9 Mei. 9 Mei 8 Mei 9 Mei 8 Mei Tarwe Haver Mei 85% 8o% Mei 34 34% J uil 8 3''/4 -% 841/8-84 Juli 33% 34 Sept 84%-% 84%-% Sept. 33% 33% Mais Rogge Me. 46% 47% Mei 56% 58 Juli 44% 50 Juli 57% 38% Sept. 50% 51% Sept. 5a%-% 59% Reuzel .Duluth Lijnzaad LOCO 5.82% 5.82% Mei - Mei 1.85 1.85 Mei 5 8J 5.80 Juli 184% 1 84 Juli 5 97% 5 95 Sept. 6.20 o.l Vs Oud contract Nieuw contract. 9 Mei 8 Mei WINNIPEG, 9 Mei. 9 Mei 8 Mei Tarwe Gerst Mei 69 Vt Juli 70% Oct. 71',j, 69% 70% 71% Mei 37% Juli a 8% Oct. 40% 38% 39-, a 41% Rogge Lijnzaad Mei 43% Juli 46% Oct. 48% 46 47% 49% Mei 1.3 Juli 1.331/4 Oct. 1.52,4 1.53% 1.55% 1.54 Haver Mei 3.,% Juli 34% Oct. 34 a 34% 35 ,8 3o% GRAANNOTEERING LIVERPOOL, 9 Mei. (V.D.) Tarwe: Mei Juli 4/5 3/4; October 4/8—4/7 7/8; December 4/9 1/8. (Medegedeeld door Simoons Co Van 3.304.30 uur A'dam Rubber 113lAK Redj. Lebong 161 y,161 Anaconda 9 1/89 Beth. Steel 221/8 Adj. Milw. 9 5/8—11/16 Young 38 5/8 Van 4.305.00 uur Kon. Olie 156 H. V. A. 177)4 A'dam Rubber 113K01* Adj. Milw. 9 5/8 Door den raad van commissarissen van de N. V. Electriciteits Maatschappy „De Berkel- streek" te Borculo werd Woensdagmiddag tot directeur benoemd Ir. W. J. W. C. Snijders uit Amersfoort. De Koningin heeft de benoeming bekrachtigd van prof. mr. A. Anema, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit; prof. mr. J. H. W. Verzyl, hoogleeraar aan de Universiteit te Utrecht als gewoon lid en van Paul Pelliot, professor aan het College de France te Parijs, als bui tengewoon lid van de afdeeling Letterkunde der Koninklyke Akademie van Wetenschappen. DEN HAAG. Geslaagd voor 3e stuurman gr. stoomvaart W. P. Hamers, C. P. Lenshoek. DEN HAAG. Geslaagd voor dipl. A: P. W. K. Zuiderest, Schiedam; W. J. v. Brederoode, Den Haag. AMSTERDAM. Geslaagd de dames M. ten Brink, Amsterdam; L. M. J. Janssen, Velsen. Dec. Jan. Mrt. Mei 1 72-73 1 71-72 1.74-75 1 72-74 1.79 i.78 1.82-83 1 81 Ct.Quba 3 47 3.47 BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN, vertrokken 9 Mei, Bemhard Blu- menfeld. s„ Danzig; Rhein, s., Danzig; Rhein. s., Hamburg; Theano, 5., Belfast via Rotterdam; Perseus, s., Kopenhagen; Helder, s.. Hamburg: Fauna, s., Mlddl. Zee vla Rotterdam. MIJ. NEDERLAND JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, Batavia n. Genua, 9 Mei van Colombo. MIJ. OCEAAN MELAMPUS, Java naar Amsterdam, pass. 8 Mei Gibraltar. SILVER-JAVA-PACIFIC-LIJN TARAKAN, 9 Mei van Balik Pappan Pacific Kust. naat KON. NED. STOOMBOOT MIJ. ACHILLES, 9 Mel van Genua naar Alexandrië. PERSEUS, 9 Mei van Amsterdam naar Kopen hagen. HELDER, 9 Mei van Amsterdam na&r Ham burg. FAUNA, 9 Mel van Amstredam via Rotterdam naar Mlddl. Zee. DIVERSE SCHEPEN JONGE ANTHONY, Carthagena naar LondeO en Rotterdam, pass. 8 Mei Gibraltar. „Statendam" ROTTERDAM. 9 Mei Het s.s. „Statendam" van de HollandAmerika Lijn, dat 5 dezer vaö hier naar New-York vertrok, heeft lichte ma- chineschade en zal met enkele uren vertraciu^ te New-York arriveeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2