voorde radio! de Inktvisch Poging tot moord m Brutale inbraken i DONDERDAG 10 MEI 1934 Beiden in arrest Juweelen terecht Bisdom Haarlem Brussel 1935 Zaandam weigert weer FABRIEKEN TE ZAANDAM KOEK EN BESCHUIT Na „Trein 8.28" door peter baron iMan zou door zijn vroutv en een kostganger met arsenicum vergiftigd zijn Een chaos, een roes, een symphonie (Luxemburg) De Arnhemsche politie weet de bedrijvers te achterhalen en tot bekentenis te brengen OPGRAVINGEN NABIJ BAGDAD Sumerische stad blootgelegd Eenige cijfers 1932 en 1933 Grootte dier bedrijven geen uitsluitende maatstaf B. en W. wenschen het Ambtena renreglement niet te wijzigen „Pelikaan" is weer vlug Deensche botejmoteering Academische examens VROUWEN IN OVERHEIDS DIENST Vragen over vervanging door DE WINKELSLUITING Armenzorg neemt de kwestie van bezoldigde fuctionarissen in studie De K. L. M. op Eelde J v (Wordt vervolgd.) De „lange" Huiszoeking gaf resultaat Juweelen terecht Geen hooge verwachting van deel neming der Ned. industrie „VUURSLAG" EN „ZWART FRONT" Reorganistie van den A.N.F.B. DOODSLAG TE SCHIJNDEL TOEWIJZING VAN KALVEREN VOETBAL Rotterdamsch elftalChelsea 1-4 mannen VERLOFSTRACTEMENT Het geopend zijn van winkels in consumptie-artikelen R.K. Handelshoogeschool JÖOC a-lil uov^iüv/»0 waarvan er verschillende nog heden bestaan. Hille Het Prater maakt op den bezoeker een onvergetelijken indruk, of juis ter: het zijn tallooze fragmenten, oogenblikken en kleine gebeurlijk- Die 45-jarige. vrouw, aldus weet „Het Volk" mede te deelen, is dezer dagen, na de ontdek king van het feit, door de politie gearresteerd en gevankelijk naar Haarlem overgebracht en met haar is aangehouden een 40-jarige kost ganger, die er van verdacht wordt, samen met de vrouw het misdrijf te hebben beraamd. De bewoner van den Nieuwen Meerdijk, een man die een rijksbetrekking heeft, was den laatsten tijd onder behandeling van zijn medi cus, omdat hij zich niet goed gevoelde, zonder dat nochtans het ziektebeeld aanleiding gaf tot het stellen van een positieve diagnose. "Totdat nu enkele dagen geleden de medicus een ont dekking meende te hebben gedaan, hierop neer komende. dat de patiënt symptomen vertoonde van vergiftiging. Een door den arts met groote omzichtigheid ingesteld nader onderzoek deed hem concludeeren, dat het in het belang van den patiënt was, dat hij, zoo spoedig mogelijk uit zijn omgeving zou worden verwijderd, om dat indien de gerezen vermoedens inderdaad juist zouden blijken er alle reden was om aan te nemen, dat het leven van den patiënt in gevaar was en wel door toedoen van per sonen in zijn directe omgeving. De medicus zorgde er dan ook voor, ,dat zijn patiënt met den grootsten spoed ter verpleging werd opgenomen in de Luthersche ziekenver pleging te Amsterdam, waar hij nu sinds eenige dagen verblijf houdt. De toestand van den man kan bevredigend worden genoemd, maar het staat thans wel vast, dat, dank zij het ontdek ken van een bepaald spoor door den behande- lenden arts, hij op het nippertje aan een groot gevaar ontkomen is. Dadelijk nadat de patiënt uit de voor hem klaarblijkelijk levensgevaarlijke omgeving ver wijderd was, heeft de burgemeester van Hoofd dorp, in zijn kwaliteit van hulpofficier van justitie, met een en ander in kennis gesteld, de zaak met voortvarendheid bij het Haarlem- sche parket aanhanging gemaakt. HIILE'S 24 April, tijdens het défilé voor den Amhem- schen burgemeester bij diens 12^-jarig ambts jubileum, werd er te Arnhem ingebroken bij den heer Preund aan den Sonsbeekweg, en voor een waarde van f 7000 aan juweelen gestolen. Twee dagen later werd een poging tot inbraak gedaan aan de Isaac. Evertslaan bij den heer Baart de la Faille. Deze brutaliteit was een oorlogsverklaring aan de Arnhemsche politie. De inspecteurs Van der Kroft en Magendans, met een versterkt korps Van rechercheurs, speurden dag en nacht on vermoeid als jachthonden op het wild. Er waren eenige kleine sporen. Vooreerst was uit de op gegeven persoonsbeschrijvingen gebleken, dat bfj beide inbraken een der daders zeer lang Was. Bij de eerste inbraak was bovendien een electrische zaklantaarn gevonden. De dieven hadden hun oude lantaarn ingeruild tegen die van den heer Preund. Nagegaan werd waar het lampje en de bat terij waren gekocht. Dit spoor leverde niets op, daar de dieven blijkbaar derden op deze bood schap hadden uitgestuurd. In. de lantaarn zat een stukje krant. Nog eenige van dergelijke kleinigheden waren er, die, gecombineerd, leid den tot de verdenking van een zekeren P., een broer van een goeden bekende van de politie. De verdachte persoon was van groot postuur. Voor de afd. West Azië en Egypte der Allard Pierson Stichting hield prof. dr. H. Frankfort Dinsdagavond een lezing met lichtbeelden over de resultaten van de onder zijn leiding staande opgravingen in Mesopotamië, bereikt in de campagne 1933—'34. Teil Asmar, een ruïneheuvel 75 K.M. ten N.O. Van Bagdad, ontdekt, doordat bedouïnen er anti quiteiten vonden, werd door spreker gekozen voor de opgravingen van het Oriental Institute Van de Universiteit te Chicago, omdat bijzon dere omstandigheden het onderzoeken van zeer oude lagen over een zóó groot oppervlak moge lijk maakten, dat conclusies niet gevaar liepen worden gebaseerd op toevalligheden. Het deel Van de opgravingen, dat besproken werd, had betrekking op de periode, die onmiddellijk voor afgaat aan de komst van de Dynastie van Sargon Van Akkad omstreeks 2550. Daarvoor beheersch- ten de Sumeriers het land, de uitvinders van schrift, wiskunde en sterrekunde. Ben stad dateerende uit den tijd om streeks 3000 v. Chr. en die bewoond was gebleven tot het einde van de Dynastie van Akkad om streeks 2300, was zeer zorgvuldig door de expe ditie uitgegraven. Woonhuizen van particulieren, ^n tempel en een paleis waren onderzocht en talrijke details die het leven in dien tijd illus- treeren, waren ontdekt en werden in de licht beelden vertoond: winkels, een smidse, een huis kapel in de woonhuizen en de inrichting van allerlei vertrekken in het paleis, dat van een rioleeringssysteem voorzien was, zooals het mo derne Baghdad niet bezit. Veel materiaal had betrekking op den gods dienst, waarin de levenskracht in de natuur, zoo als die zich in de vruchtbaarheid van planten en dieren manifesteert, als de voornaamste macht vereerd werd. In een tempel, welks be staan men door minstens zeven eeuwen heen kon volgen, werd in de diepste laag een groep van twaalf bijna gaaf bewaarde polychrome beelden ontdekt, waarbij de eerste in den cultus ge bruikte beelden van goden, die in Babylonië ge vonden zijn. Blijkens een statistiek in „St. Bavo" zijn in het Bisdom Haarlem in 1932 uitgereikt 28.678.059 H. H. Communiën; in 1933 was dit aantal 29.248.955. Het aantal bekeerlingen bedroeg in 1932 en 1933 resp. 1502 en 1604. Hiervan waren er in eerstgenoemd jaar 331 onder en 1171 boven den 7 jaar; in 1933 waren deze cijfers respectieve lijk 412 en 1192. In 1932 werd aan 22.254 personen het H. Doopsel toegediend en in 1933 aan 21.635. Er werden in deze twee jaren resp. 4295 en 4448 katholieke huwelijken gesloten. Het totaal aantal katholieke huwelijken bedroeg deze laat ste twee jaren resp. 142.896 en 140.152. Op vragen van den heer Vervoorn betreffen de de toewijzing van kalveren door de Crisis- Rundvee-Centrale heeft minister Colijn. Mi nister van Staat, Minister van Economische Zaken a.i. geantwoord, dat uiteraard naar aan leiding van de toewijzing der kalveren verschil lende klachten van veehouders aan de Gewes telijke Rundveecentralen en de Crisis-Rundvee centrale ter oore zijn gekomen, aangezien een ingrijpende beperking van het aantal per be. drijf te houden kalveren, vooral bij de eerste toepassing van een teeltregeling, al naar den aard van het betrokken bedrijf verschillende moeilijkheden en bezwaren in de bedrijfsvoering medebrengt. Bij de toewijzing der kalveren is rekening gehouden met de toestanden op de bedrijven, zooals die tot op het oogenblik der toewijzing werden gevoerd, aangezien de bedrijfsomstan digheden konden noodig maken in meer of min. der sterke mate af te wijken van een toewij zing uitsluitend op grond van de resultaten der veetellingen 1933 en 1934, rekening houdend met de toe te passen beperking van den vee stapel. Daarbij werd overigens gebruik gemaakt van de bij de telling 1934 verkregen gegevens omtrent de aantallen in het najaar 1933 ge kalfd hebbende en in het voorjaar 1934 kal vende koeien. Het is niet gebleken, dat de grootte der be drijven een redelijken maatstaf kon vormen voor de bepaling van het aantal kalveren, het welk per bedrijf mag worden gehouden. Uit gegaan werd van de gedachte het karakter der bedrijven en den bedrijfsvorm zooveel doenlijk ongewijzigd te laten; in de verschillende dee len des lands en in de onderscheidene bedrijfs vormen zijn als regel zeer uiteenloopende aan tallen kalveren per zelfde grondoppervlakte gehouden. Met de grootte der bedrijven werd rekening gehouden, doch deze kon bezwaarlijk worden aanvaard als uitsluitende maatstaf voor de toewijzing der kalveren. B. en W. van Zaandam hebben zich met een schrijven tot den gemeenteraad gewend, waarin zij mededeelen achtereenvolgens vier missiven te hebben ontvangen van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, die ten doel hadden het ge meentebestuur in kennis te stellen met het verlangen van den Minister van Binnenland- sche Zaken om in het Gemeentelijk Ambtena renreglement de bekende bepalingen op te ne men betreffende de politieke gezindheid. Ten opzichte van deze bepalingen werd mede gedeeld, dat wanneer het Gemeentelijk Ambte narenreglement niet binnen drie maanden con form was gewijzigd, de regeering genoodzaakt zou zijn zelf over te gaan tot het aanbrengen van die wijzigingen. Het college van B. en W. deelde den Raad echter mede deze wijzigingen voor de gemeen te Zaandam niet noodig te achten. Inmiddels heeft de Commissaris der Koningin in Noord-Holland aan B. en W. de vraag ge steld den Raad in de gelegenheid te stellen het Ambtenarenreglement aan te vullen over eenkomstig de door Gedeputeerden gegeven aan wijzingen. B. en W- willen thans den Raad hiertoe wel in de gelegenheid stellen, doch kunnen niet ad- viseeren de bedoelde wijzigingen aan te bren gen. Het K. L. M.-vliegtuig de „Pelikaan" is Woensdagmiddag om 17.55 uur op Schiphol ge land. De „Pelikaan", die vorige week Woensdag is vertrokken van Batavia, heeft de reis dus in zeven dagen volbracht. Dit is twee dagen vlug ger dan gewoonlijk, hetgeen verband houdt met de nieuwe zomerdienst-regeling. De offïcieele Deensche botemoteering bedroeg Woensdag 128 kronen, is 43 cent per K.G. Woensdagavond heeft op het Spartaterrein te Rotterdam, het Rotterdamsche elftal van den Engelschen Je klasser Chelsea met 41 verlo ren. De Rotterdammers hadden slechts een zwak ke ploeg in het veld, daar verscheidenen ver hinderd waren, in verband met den voetbal wedstrijd NederlandFrankrijk en den wedstrijd Frankrijk BNederland B. Chelsea verscheen met nagenoeg haar volle dig eerste klasse-elftal. Reeds na twee minuten maakte Mills het eerste doelpunt voor de gas ten. Na tien minuten vergrootte Oakton den voorsprong door een strafschop wegens hands en na een half uur maakte dezelfde speler er 3—0 van. Vijf minuten later gaf Mills Cohen voor de vierde maal het nakijken. Met dezen stand ging de rust in. Na de rust deed Chelsea het kalmer. Zij maak ten er exhibition-voetbal van. Af en toe kregen de Rotterdammers gelegenheid een aanval te ondernemen, maar vooral hun middenvoor Van Oort speelde een zwakke partij. Niettemin slaagde hij er vijf minuten voor het einde in, bij een algemeenen aanval een tegenpunt te scoren. Het einde kwam dus met een 41 overwinning voor de gasten. Daarvan was de aanhouding van de echtge- noote van den patiënt alsook van den kost ganger het gevolg. Beiden zijn, door den subst. officier van justitie aan een verhoor onder worpen, maar ontkennen ten stelligste dat zij den man vergif zouden hebben toegediend. Het onderzoek in deze ernstige zaak, die In de landelijke omgeving van Sloten groote con sternatie heeft gewekt, duurt nog voort. Achter hem klonken eensklaps de geluiden van snelle voetstappen en Freddie stapte een beetje aan. Het plotseling klikken van een revolver deed hem vooroverbuigen en in 't wilde weg begon hij te laveeren over den weg. De Squid speelde hoog spel, gebruik makend van het feit, dat er bijna niemand op den weg was. Een tweede schot weerklonk en tegelijkertijd hoorde Freddie het vriendelijke, vertrouwde ge luid, van een autobus. Nog steeds hard rennnend en zig-zag-end over den weg zag hij een bus uit een linkerzijstraat komen, geen tien meter van hem vandaan. Met een geweldige krachtsinspanning haalde hij ze in en sprong erop. Hij liet zich in een hoek neervallen en keek door het raampje naar zijn achtervolgers. De Squid en de knecht waren onder een lan taarnpaal blijven staan en terwijl Freddie nog keek, wendden zij zich om, en keerden snel op hun schreden terug. Freddie keek toen weer voor zich, recht in het nieuwsgierige gezicht van den conducteur. „Zeg 'ris, waar zijn we hier eigenlijk, m'n beste ouwe kaartjeswolf?" vroeg hij, met een in- nemenden glimlach. De conducteur keek wanhopig en niets begrij pend naar Freddie's dwaas costuum. „Bolingbroke Grove, Wandsworth," verwaar digde hij zich koeltjes op te merken. „Waar gaat u naar toe?" „Dit," zei Freddie, „is de kwestie die eeuwig mijn hersenkas kwelt, mijn bovenste beste. Maar pm ter zake te komen, zonder nutteloos erom- diging; 80 pet. van de volgende ƒ100; 60 pet. van de volgende 300 en 40 pet. van elk volgend bedrag. Dit besluit heeft terugwerkende kracht tot 1 April 1934, doch is niet van toepassing op de verloven, welke vóór dien datum zijn ingegaan. heen te draaien, waar is hier het meest dichtbij- zijnde rijk der koperen knoopen?" „Koperen knoopen?" vroeg de conducteur, zijn passagier wantrouwend aankijkend. „Nor," verduidelijkte Freddie, „of, wat men ook zou kunnen zeggen, politie-bureau?" „Trinity Road is 't dichtst bij," antwoorde de ander, „stap uit bij de Korenschoof en loop te rug." „En waar," vroeg Freddie geduldig, „vind ik die aardige korenschoof?" „Dat zal ik u zeggen," gromde de conducteur. Freddie betaalde met een halve kroon, het eigendom van John en leunde met een tevreden glimlachje achterover. Een klok in de nabijheid sloeg elf uur. ZES EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK Voorwaarden De sombere stilte in de bibliotheek van Loseley House werd door niets onderbroken, sir Marcus en zijn gasten zaten er elk hunner bezig met zijn eigen gedachten. Voor de derde maal, dien avond, nam de ba ronet het stukje papier op, dat naast zijn wijn glas lag, en bleef er met een afwezigen blik naar staren. HU hoefde het niet meer te lezen: de in houd ervan was voorgoed in zijn geheugen ge grift. HU liet het weer op de tafel vallen en Jimmy Craven, met een vermoeid en ontdaan gelaat, nam bet op zijn beurt machinaal op, en las het Gemeld wordt: In de Zaterdag 5 Mei te Utrecht gehouden vergadering van de Ned. Vereeniging voor Ar menzorg en Weldadigheid vroeg de heer A. J. da Costa of de Nederlandsche Vereeniging een commissie zou willen benoemen, eventueel iu samenwerking met andere centrale Nederland sche organ'saties ter bestudeering van de vraag of het onder alle omstandigheden als een mis bruik moet worden beschouwd, indien bezol digde functionarissen eener instelling zitting hebben in het bestuur. Spr. wees er op, dat reeds een aanschrijving in dezen was uitgegaan van het Departement van Sociale Zaken, doch dat deze zaak evenzeer Justitie en Binnenland- sche Zaken aangaat. De voorzitter, mr. A. J. A. A. Baron v. Heem stra, deelde in antwoord op deze vraag mede, dat het bestuur der Nederlandsche Vereeniging reeds besloten heeft, deze zaak in studie ta nemen en eventueel ter zake ook die inlich tingen in te winnen, welke noodzakelijk moch ten blijken. De KJiM., die in vorige jaren geen eigen vertegenwoordiger op het vliegveld Noord-Ne derland had, benoemde onlangs een Groninger, den heer P. J. J. Vogelzang, tot assistent-sta tionschef te Eelde. Deze heeft zijn opleiding ontvangen op de vliegvelden en de verschillende kantoren der K. L. M. Begin Mei is hij te Eelde in functie getre den. Als stationschef treedt voorloopig op de heer A. P. Dekker, havenmeester in dienst der N. V. Luchtvaartterrein Noord-Nederland. voor den derden keer, sinds het maal begonnen was. „De vrijheid van mejuffrouw Richmond zal u tachtig duizend pond kosten. Bericht uw toezegging in de advertentiekolom betreffende personen, wier opsporing verzocht wordt, van de „Avondpost", op een dag van deze week. Daarna is het te laat. Zoodra ik uw accoord- bevinding gezien heb, zullen u plaats van sa menkomst en meer andere details worden be kend gemaakt. Mogelijke pogingen tot geweld dadige oplossing uwerzijds zijn noodlottig voor juffrouw Richmond. DE SQUID." Woest het papiertje verfrommelend, wierp de reporter het midden op de tafel en keek weer somber voor zich uit. Zijne Genade was vermoeid. Jimmy verbrak eindelijk de stilte. „U stemt natuurlijk toe?" vroeg hij. „Natuurlijk," antwoordde sir Marcus. „Die duivel heeft alle troeven in handen!" Hij begon met zijn vingers op de tafel te trom melen. Fenton kwam met koffie binnen en ging van den een naar den ander met zijn blaadje. Maar allemaal sloegen ze geïrriteerd af en met een verontwaardigd gezicht ging de butler met zijn koffie weer heen. Nu moest hij ze zelf maar op drinken met den eersten knecht en dat satans kind: Alfred, den laarzen jongen. «4 Korte inhoud van het voorafgaande: John Richmond, agent van den Britschen Geheimen Dienst, wordt vermoord door den „Squid", die hem door geheel Europa is gevolgd, in het huis van Sir Marcus Losely. die zelf ook gewond wordt. De Squid kan echter de geheime mededeelingen, die Rich mond veroverde, bemachtigen. De politie slaagde er niet in de daders op te sporen. Jaren later wordt bij Sir Marcus ingebroken en de Losely-tiara, een kostbaar famiie- stuk gestolen. De dief heeft echter niet het echte, maar een imitatie van het erf stuk meegenomen. Voor zijn dood heeft Richmond nog enkele woorden in geheim schrift op een papiertje geschreven dat Sir Marcus, kort voor de Inbraak in han den van Scotland Yard geeft. Dit papier wordt ontcijferd en deelt mede, dat er een geheim document in de tiara was verborgen De daders van den diefstal, die werk van Squid is, kan Inspecteur Eleden echter niet te pakken krijgen. Wel koestert hij ver denking tegen Freddie Leicester, een neef van Sir Marcus, die kort na den diefstal in de kamer van Sir Marcus wordt aange troffen. Een en ander schijnt echter op een misverstand te berusten en Freddy wordt weer vrijgelaten. Heel toevallig is Freddy dan aanwezig bij een bijeenkomst van den Squid en zijn handlangers), „Je zult er ongetwijfeld prijs op stellen, dit zelf even op te knappen, Jonn," zei hij. „Dank u wel, mijnheer,'' antwoordde John. „Ik hoop deze zaak op een gelegener tijd zelf nog eens met mijnheer Leicester te bespreken." Hij nam het touw en trad naar voren. Het was Freddie's laatste kans. Hij deed een stap, waardoor de butler tusschen hem en 't pistool van den Squid kwam te staan en wierp zich toen naar voren. De butler snakte naar adem en viel achterover tegen z'n meester aan, terwijl Freddie, den sprong van den knecht afwerend, de deur uit liep en deze achter zich dichttrok. Hij haastte zich de hall door, stormde de bi bliotheek binnen. De sleutel stak daar gelukkig aan den binnenkant, dien hij juist kon om draaien voor de Squid en de anderen voor de deur stonden. Vlug liep Freddie op de boekenplanken toe, zocht den verborgen knop en trok de planken weg. Buiten klonk de snauwende stem van den Squid: „Sla de deur maar in nee, ga even opzij." Bliksemsnel besefte Freddie, dat de Squid op het slot zou vuren. Even aarzelde hy en toen glimlachend, verdween hy achter den divan, waar hy zoo vaak op gelegen had. Het was een waagstuk. Het volgende oogenblik werd het slot door een kogel vernield en John en de huisknecht storm den de bibliotheek binnen, gevolgd door den Squid, met de nog roolcende revolver in z'n hand. De Squid bleef even staan en schrok toen, by het zien van de naar voren gezwaaide boeken planken. „Verduiveld," zei hy. „De geheime uitgang, heeft hü dien ontdekt? Vlug, John, het heester- boschje. Je moet hem krijgen!" zy keerden zich om en stormden het vertrek uit, beenden wat ze konden de hall door, rukten de voordeur open en renden naar de heester- boschjes. Met een genoegiyken glimlach kwam Freddie weer achter den divan uit, en wandelde slente rend in het spoor van zijn achtervolgers. De list was gelukt. Hij kwam juist aan de voordeur, toen de an deren, verder langs het huis af, in de dichte heesterboschjes verdwenen. Freddie ging de stoep af en wandelde de laan door, die naar het ijzeren hek voerde aan den weg. Toen hy bij de poort gekomen was, keerde hü zich om zette zijn handen voor zijn mond, bij wyze van roeper, en schreeuwde luidop: „Ho-la-hei!" Drie gedaanten sprongen ineens, als bij too- verslag, uit het struikgewas. „Hy is d'r uit!" ontdekte de Squid. „Vooruit jongens." zy begonnen weer te rennen <m Freddie, vaar wel wenkend met zijn hand, keerde zich om en stapte den weg op. Er waren nog maar weinig menschen in de buurt. Aan een kant stonden groote, hooge hui een grimmig op hem neer te zien. Aan den an deren kant verloor een groote, open vlakte zich in de duisternis, /- Ziondagavond werd een lange man betrapt op een poging tot inbraak aan de Bronbeeklaan. Hy ontkwam, met achterlating van een hoed. De hoed was alweer geen aanwüzing, want let ters en merk waren er uit verwijderd. Bij on derzoek bleek echter, dat P. bekend kon zijn hi et de inrichting van het huis en hy dus de lange inbreker kon zijn. Toen tastte de politie toe. Zij arresteerde P. Maandag en op hem werd gevonden. de zak lantaarn van den heer Freund. De vogel was geknipt. By huiszoeking bleek P. in relatie te staan hiet een meisje uit Bergen-op-Zoom, schoon zuster van den kaashandelaar H. uit Klarendal. Een huiszoeking by het meisje bracht voorwer pen te voorschijn, afkomstig van de tweede in braak. Tevens werden goederen gevonden, ge stolen by een inbraak in Januari, die daarmee dus ook is opgehelderd. De a.s. zwager H. werd aan den tand gevoeld en bekende de inbraak aan de Isaac Everts laan, doch ontkende die aan de Sonsbeekweg. Thans heeft de politie by den kaashandelaar een fortuintje gehad: onder een vloer vond hien een touwtje, dat weerstand bood als men er aan trok, en ergens aan scheen te zqn vast gebonden. Voorzichtig werd de hengel opgehaald, en de Visch was een dikke goudvisch: aan het touwtje ®at een gbtiden taschje, met al de juweelen van <Jën heer Freund. Zoo heeft de Arnhemsche politie door een haarstig en scherpzinnig onderzoek vier geval len van inbraak opgehelderd. „Donker Am- hem" weet weer eens, dat het een geduchten tegenstander heeft, en niet ten onrechte ver- heerden de rechercheurs, waarvan er eenigen in geen drie dagen naar bed waren geweest, gis terenmiddag in een ware overwinningsroes. Nu de Regeering besloten heeft, met een klein officieel paviljoen deel te nemen aan de in 1935 te Brussel te houden Internationale Tentoonstelling, heeft de Nijverheidsraad de mogelijkheid van een deelneming der Neder landsche industrie aan die expositie nader on der oogen gezien. De Nederlandsche Vereeni ging voor Tentoonstellingsbelangen, met wie de Raad overleg pleegt, is bereid hare medewer king te verleenen aan het tot stand brengen van een gemeenschappelijke Nederlandsche af- deeling op genoemde tentoonstelling. Door mid del van de werkgeversorganisaties wordt een onderzoek ingesteld, of er bij de Nederlandsche Industrie voor deze expositie belangstelling be staat. Tot nu toe heeft de Raad den indruk gekre gen, dat ten aanzien van een deelneming van de Nederlandsche industrie aan de Brussel- sche Tentoonstelling geen hooge verwachtingen mogen worden gekoesterd. In den A.N.F.B. heeft zich een ingrijpende reorganisatie voltrokken. De bond heeft zich hergroepëerd in twee gefedereerde stichtingen: Het Fascistisch Verbond „De Vuurslag-' onder leiding van Jhr. R. Groeninx van ZOeien en Het Fascistisch Verbond „Zwart Front" onder leiding van den heer Arnold Meyer. Deze stich tingen, wier hoofdkwartier respectievelijk in Holland en Brabant wordt gevestigd, zullen or ganisatorisch onafhankelijk van elkaar werken, op grond van een gemeenschappelijk beginsel program. Beide vereenigingen zijn toegetreden tot een kopstichting, genaamd „Nederlandsch Volksfascisme". De Bossche rechtbank deed uitspraak in de strafzaak tegen den logementhouder G. J v. H., 34 jaar, te Oosterhout (N.-Br.), die in den vroegen morgen van 28 Augustus 1933 te Schy'n- del den rondtrekkenden koopman J. S., uit Tilburg, doodde door een revolverschot Verdachte beriep zich op noodweer. Hy werd inmiddels uit zijn voorarrest ontslagen. Het O. M. eischte 6 jaar gevangenisstraf. De uitspraak was 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de Geneeskunde op proefschrift: „Standaardisatie van Cortine" de heer R. Kooy, geb. te Noord- Scharwoude en tot doctor in de Rechtsgeleerd heid op proefschrift: „Drinkwatervoorziening in Nederland" de heer A. H. Günther, geboren te Haarlem. Geslaagd cand. ex. wis- en natuurkunde de heer H. W. Bakker. Mevrouw Bakker—Nort heeft aan den Mi nister van Binnenlandsche Zaken gevraagd naar aanleiding van de circulaire, die 19 Maart 1934 van den minister is uitgegaan aan Ge deputeerde Staten, of de minister den aandrang tot stelselmatige vervanging ook van de on gehuwde vrouwen in overheidsdienst door man nen, niet in strijd acht: a. met de autonomie der lagere bestuurs organen, medebrengend het recht op vrije keuze van herbenoeming van ambtenaren, voor zoover deze bevoegdheid niet door eenig wette- iyk voorschrift is beperkt; b. met het recht der vrouwen om op gelijken voet als mannen in aanmerking te komen voor benoeming tot ambten, waarvoor niet in het bijzonder manneiyke arbeidskrachten voorge schreven zqn? In het Staatsblad is afgekondigd een Kon. Besluit tot nadere wijziging van het Reglement op het verleenen van verlof, na opzending naar Nederland, aan militairen beneden den rang van onderluitenant, behoorende tot of gedeta cheerd by de troepen in Suriname en Curagao. In dat Reglement was bepaald, dat het nor maal maandeiyksch verloftraktement der on derofficieren beneden den rang van onderluite nant berekend wordt naar den volgenden maat staf: 100 pet. van de eerste ƒ125 der maande- lyksche bezoldiging; 80 pet. van de tweede ƒ125; 60 pet. van de volgende ƒ250 en 40 pet. van de volgende ƒ500. In het thans afgekondigde Kon. Besluit is deze berekening nu als volgt geregeld: 100 pet. van de eerste ƒ100 der maandeiyksche bezol- De heer Vos heeft voorgesteld in bovenge noemd ontwerp Art. 1, IV, 1 sub c te laten vervallen. Voorts heeft hy voorgesteld om art. 1, IV. 1, sub d als volgt te lezen: „winkels, waar uit sluitend of in hoofdzaak hetzij visch, hetzij fruit, hetzij een of meer der navolgende waren: brood, banket, suikerwerk, chocolade, consump- tle.ys, hetzy een of meer der navolgende waren: melk, zuivelproducten, consumptie.ys, ten ver koop in voorraad zqn, alsmede winkels, waar voor een siytvergunning geldt, gedurende ten hoogste acht achtereenvolgende uren, liggende tusschen 8 uur des voormiddags en acht uur des namiddags, doch uitsluitend voor den ver koop onderscheideniyk van visch, van fruit, van brood, banket, suikerwerk, chocolade en consumptie-ijs en van melk, room en con sumptie-ijs, en onder voorwaarde, dat in den winkel, zoodanig, dat daarvan te allen tijde van buitenaf gemakkeiyk kan worden kennis genomen, is bevestigd een door of vanwege den burgemeester gewaarmerkt geschrift of druk werk, waarop duidelqk is kennis gegeven van de uren, gedurende welke de winkel op Zondag voor het publiek is geopend en waarop tevens duideiyk is aangegeven, op welken winkel het geschrift of drukwerk betrekking heeft." TILBURG. Geslaagd voor het candidaats- examen in de handelswetenschappen aan de R. K. Handelshoogeschool, Hoogeschool voor Economische en Sociale Wetenschappen, de heer H. J. M. Hanlo te Arnhem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3