I Zoekt gij betrouwbaar Personeel Plaats dan 'n voor 75.000 gezinnen STA DSNIEUWS Man teMijft ani: Laatste Nieuws SPECIAAL PERMANENT f 5- Wat de tonq streelt bij BOS VAN DEN ENDEN Vleeschhouwerij F. A. Piët Bloememlaalscheweg 27, Bluemendaal, Telef. 22386 auiHHiiimiiimHBHBwiwiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiimiiimiiiiniiinniiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïïniinTiniiig DONDERDAG 10 MEI 1934 GEMODERNISEERDE BUNKERT Uitzichttoren en houten trappen „Wij Rome" naar gaan HET SLOT HEEMSKERK Gevonden en verloren voorwerpen Weldadigheid naar Vermogen „Janskamer" Jansstraat 38 rood DAMMEN Clubkampioenschappen Damclub „Haarlem" DUIVENSPORT P. V. „de Bonte Duif" Over een collecte ten bate van het Reclasseeringswerk Boottochten „Snelverband" Een historisch uurwerk uit de nalaten-- schap van Philips van Bourgondië. Postduivenver. „De Luchtgids" Postduiven Columba TRUDE BERLINER Staking te Saragossa beëindigd De V.S. en de schulden Fransche gezant vraagt inlichtingen Costuums naar maat vanaf 25. WED. H. VAN ALPHEN - BREESTRAAT 9 - HAARLEM DE OLYMPISCHE DAG 1934 Een belangrijk programma DAUWTRAPPEN P. H. GALLé OVERLEDEN Bekend weerkundige Nat. Tentoonstelling „Nederland Vooruit" 's Hertogenbosch' Muziekkorps 0. J. DE J0NC - Oostvest 34 RUND-, KALFS- EN VARKENSSLACERIJ ONDERHANDELINGEN MET ENGELAND VRIJGESTELDEN UIT DE BESTUURSCOLLEGES Notaris staat terecht E. Baron van Zuylen van Nyevelt van de Haar "j* VOETBAL DE FRANSCHEN Elftal vermoedelijk ongewijzigd De Matthiaskerk te Berlijn werd door den bliksem getroffen. De torenspits kwam omlaag te hangen en kon tot dusver nog niet verwijderd worden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT |iiiiiniiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiniiiiitiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiniinniiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiii!iiiii üllllllillllllllllllllllllllllllllllillllllll!llllllllllllllllllllll|||||||||||||||||||||||||||||l|||i|||||||llllllllllll|l||||||||||l!ll1ll^ Vandaag wordt de nieuwe uitzichttoren op de Biinkert in gebruik genomen. Er is heel wat te doen geweest over de zandafgraving rondom Kraantje Lek. Booze tongen beweerden, dat er een mooi stukje natuur door ruwe handen ver knoeid werd en anderen namen zich reeds voor geen kogelfleschje meer te drinken of pannekoek te eten bij den natuurvermoorden den eigenaar van de aloude uitspanning. Nu moet men weten, dat deze eigenaar een enthousiast beschermer der Hollandsche duinen is. Dat is ook logisch, want zijn zaak is door en met behulp van de natuur grooter gewor den. Er is dan ook geen enkele aanslag op de duinen gedaan en de afgraving was alleen noo- dig, om het huis voor algeheele verzinking in zand te sparen. Van deze noodzakelijkheid is zelfs een deugd gemaakt, want er zijn verras sende veranderingen aangebracht. De uitzicht toren op den top van het historische duin van Witte van Haemstede stelt ieder in de gele genheid op bijzondere wijze te genieten van het schitterende panorama. Bij helder weer reikt het oog tot aan Zandvoort, IJmuiden, Haarlem en een groot deel van Kennemerland. Ongetwijfeld zal deze nieuwigheid dan ook op grooten prijs gesteld worden door stad-, land- genooten en vreemdelingen. Er is een Zwitsersch huisje, dat door middel van een ruw houten trap voor iedereen te be reiken is. Ook vandaar uit is het uitzicht on vergetelijk. Het erf is vergroot en de auto garage is flink uitgebreid. De kinderen zullen zich wellicht afvragen of de holle boom, die al zoo oud is, niet ten offer is gevallen aan deze modemiseering. Ze kunnen gerust zijn, de holle boom staat er nog als vroeger, evenals de fotograaf, die daar onafscheidelijk bij behoort. En nu wacht de eigenaar op zijn gasten. Ze zullen te voet, per fiets, per auto en per tou ringcar komen, maar het is lang niet uitgeslo ten, dat de aloude Jan Plezier (deftiger: Jo hannes van Genoegen) een plaatsje zal vragen op het parkeerterrein. Kraantje Lek, pannekoeken, holle boom en Jan Plezierze hooren bij elkaar en er zijn voor velen tè aangename herinneringen aan verbonden. Zoolang de voorraad strekt de groote schlager Prijs 50 cent W. ALPHENAAR - KRUISWEG 49 eigen volk waren die meestal te hoog gericht. Nu kwam de tweede legerafdeeling m even „cil dichte drommen aanmarcheeren en weer be- Dg eergte grQep omyat den landbouw met Qe gon de stormloop met evenveel krac daarvan afhankelijke economische en commer- Wouter van Egmond had einde 1 e cieele bedreven, de tweede groep de industrie abdijmolen en de grafelijke stallen te^E0i en baar verschillende branches, de derde groep de z.g. diensttakken, w.o. vallen het assuran tie- en bankwezen, de vrije beroepen en de kunst, de scheep- en luchtvaart, hotelwezen e.d. De raad der corporaties bestaat voor iedere corporatie afzonderlijk uit vertegenwoordigers de onderafaeelingen. Voorts behooren tot iede- ren corporatieraad drie leden van de Fascisti- We hebben voor eenige weken vermeld ineen communiqué, dat het Slot te Heemskerk, meer bekend als het Huis Marquette als een soort museum voor het publiek wordt geopend. Daar we thans geen ruimte hebben voor eenigzins uitvoerige historische mededeelingen, nemen we het verhaal op van het beleg in den winter van 1358 door Jan van Polanen dus tijdens de Hoeksche en Kabeljauwsche twisten. Het was toen nog voorzien van arkel- of hoek torens: kleine torens aan de hoeken geplaatst, gewoonlijk boven aan het gebouw, steeds voor den gevel uitspringende en door draagsteenen ondersteund. Polanen liet bij het sterk rondsel een groot aantal stormladders plaatsen en wel zoo dicht, dat men van buiten af geen steen meer van den dikken muur kon zien. Den roem der Hoekschen kan dat niet ver nederen. Buien van keien mochten neerstorten van den wal, een regen van pijlen mocht om laag storten. Het getal der Hoeken mocht daardoor ontzettend gedund worden, toch klom men ze rustig de stormladders op. De ontvangst was verre van vriendelijk. Fel brandende teer- hoepels hechtten zich sissend om hun leden en schroeiden en braadden hun leden. Toch spaar den ze hun leven niet. Het scheen of slangen, overal met stalen schilden geschubd het ont zaglijke reuzenlijf langs de brug en over den rijsdam in de gracht voortkronkelden als op bloed en moord verhit. De krijgskreet leek wel een gehuil en galmde door de lucht, dat de uilen in de torens op schrikten van hun stoppelig nest. Snorrend spreidden ze de vlugge wieken uit om te vluch ten. Voortdurend klonk hun weergalm; gestadig hoorde men hun krijschen in de lucht boven het Hoeksche leger. Binnen het Slot waren de Kabeljauwen. Dat spook wakkerde hun moed aan en verflauwde den moed der Hoeken. Binnen korten tijd wer den vier, vijf ladders ontvolkt. Die trokken ze dan op den wal en smeten ze den bestormers zoo duchtig op het lijf, dat zij er leden en lendenen bij braken. De Kabeljauwen hoorden nog onder het rammelend staal der borst- en rugplaten het gekraak der beenderen. Voor een oogenblik gaf dat rust. De moed der Hoeken scheen wat bekoeld. Zij stonden op uit de sneeuw, die tot bloedig slijk was vertrapt. Half verpletterden en vermink ten bezweken van de pijn, die wilder en on- liidelijker was dan de dood en de doodstrijd zelf. Evenwel scheen het vuur van Polanen's moed door dien eenen storm niet te blusschen. Op het schallen der klaroenen bracht men nieuwe stormers aan. Blijden en vestelen hadden niet stil gestaan; de Kabeljauwen hadden den heelen wapenstrijd te midden van een bui van steenen en zware pijlen moeten voeren. Uit vrees voor op kloostergrond gebouwd, verbrand. Dat ver- toomde Graaf Willem I en hij deed den weer- spannigen Egmonder op Oudejaarsdag van 1205 onverwacht oplichten en in den toren van Heemskerk gevangen zetten. Maar de Heer van Egmond werd door zijn getrouwe Egmonders niet vergeten. Het laatste loof der boomen was op het bla zen van den noordenwind verdwenen. Alleen in den kooltuin stond nog het groen in frissche kleuren. Egmonds burchtslot stond daar dor als de eiken in het woud. Het was toch door de bende geplunderd en door het oorlogsvuur geblakerd. In den toren van Heemskerk lag in zwaar bemuurd gewelf de Heer van Egmond, beroofd van slot en land. Zijn gade met zijn zoon, verjaagd van het Slot te Egmond, zat op het Huis te Riet wijk te treuren. Wat zouden zijn soldaten nu doen? Zouden ze voor Graaf Willem of voor den Graaf van Loon het zwaard trekken? Alleen zijnblondelijfknaap.de dappere Jan van 't Riet met zijn drie wakkere broeders bleef den meester trouw. De vier gebroeders peinsden dag en nacht door welke stoute daad met kloek beleid uitgevoerd, ze hun meester redding zouden kunnen brengen. Op den avond van Driekoningen trad Jan van 't Riet bij zijn broers binnen. „Heeren!" sprak hij met een lachje: „Daar is een goed begin". Ik zie een schemering van licht, de lucht begint te klaren. Mijn Ite dient de Vrouwe van Heemskerk als kamermeisje. Wel is mij als vreemde het huis ontzegd, maar ais de donkere nacht daar is overtreed ik dat verbod en wandel over de hard bevroren slotgracht. De halfverholen lamp schemert aan haar vensternis en langs koord en touwladder stijg ik vroolijk omhoog. Toen werden de hoofden bij mekaar gestoken en de grondslag gelegd van een wapenfeit, waaruit moed en list sprak, t Was den nacht van Pontiaan (15 Januari), een mist belette het zien van maan en sterren. Een dik pak sneeuw lag er, zou geen enkele tred verraden, zelfs al drukte er een paardenhoef in. Egmond lag dien Pontiaannacht te sluime ren en hoorde zijn celdeur opengaan, eer hij van zijn strooleger kon opstaan. Dan sprak een fluisterstem: Edele Heer, waak op! Strek uw armen uit! Hier is uw zijdgeweer! „Dat is uw stem, Jan van 't Riet" is het antwoord. Ik wist wel, dat als er hulp van God kwam,, gij het werktuig zijn zoude." Daar klonk geroep in het veld, hoomgetoeter aan den burchtwal en reeds onder de hamei. Uit den dommel ge wekt, sprong nu de slotwacht op. „Op! riep hij uit. Er is een leger dat de slotpoort omsluit! Te wapen! Die vermaledijde mist! Ik kan geen voet voor mij uit zien!" Daar kwamen reeds de manschappen met hun wapentuig onder fakkellicht aangestoven. In verwarring renden ze rond en wisten niet waar heen zich te richten. Plotseling maaide er een dubbel zwaard te midden van den verwarden hoop. Forsch weerklonk het „Hier! kwade Wou ter met zijn kans". En rondom was er een kreet van „Verraad! verraad! De stier brak uit!" Die kreet bracht nieuwen schrik in 't hart van de aangerukte krijgsbende. Eensklaps klonk daar van de andere zijde het gevreesde sein en nog een tweede, en derde, een vierde kwam er bij. En hier en ginds en overal werd die kreet met een houw beantwoord, waarmee de moed van hen, die nog blindelings streden, verdween. De bewoners van het Slot vloden heen en het overwinnende leger brak de poort op en schoof de grendels weg. Toen ging het onder triomfge roep weer naar buiten, waar de paarden klaar stonden. In den morgen kwam er een scherpe wind op, die de mis verdreef. De burchtbewoners, die in een hoekje over hun smaad zaten te pein zen, kwamen bij het daglicht te voorschijn en vonden tot hun onverholen spijt in de sneeuw slechts de sporen van een vijftal paarden. Waar heen zouden die wezen? Wel in den vroegen morgen kwam Wouter van Egmond op huize Rietwijk (aan de Haarlemmermeer) aan. Dat de moed en het bewijs van trouw van Jan van 't Riet en zijn drie broeders beloond werd, is te begrijpen. Egmond gaf ze elk een geslachts naam en wel Jacob, die het eerst het slot Heemskerk binnen drong die van Van der Ca- mere; Jan, die met een bijl had gestreden, Bijl; Pieter, die een knots voerde, die van Van der Codde, terwijl Comelis, die er wakker op losgeslagen had, voortaan de dopper heette. De Koning, Crayenesterlaan 126, beurs m.i.; Bureau van politie, Smedestraat, ceintuur; Post, Hoogerwoerddwarsstraat 10, duif; Bos veld, Zuiderstraat 11, handschoen; Bosch, Zijl- weg 261, mes; Valkenier, Dorreboomstraat 12, knijptang; Keestra, Maarten v. Heemskerkstr. 75, lorgnet; Pauw, Drossestraat 14e, gereed schap; Ansbach, Slachthuisstraat 30, porte feuille m.i.; V. Liemt, Hasselaersplein 32, mes; Spruit, Krocht 6, rozenkrans; Kiekens, Bree- straat 24, rijwielbelastingplaatje E. A. Holz. apfel, Gasthuislaan 127, riemen voor bagage; J. Verspuij, Bolwerkslaan 25, rijwielbelasting plaatje; F. Scheffers, Amsterdamschevaart 18 rd, sigarenpijpje; V. Galen, Kerkhofstraat 31, tasch m.i.; Spanjer, Rijnstraat 107, touw; Verkerk, Acaciastraat 9, vulpen. Al is Uw gave nog zoo klein, Steeds zal ze bij ons welkom zijn. Helpt allen het saldo te verhoogen. Van Weldadigheid naar Vermogen. Postgiro 212793, telefoon 13235 of 15445. Hieronder publiceeren wij den stand van den wedstrijd om het tweede klasse clubkampioen schap 1933-1934 der Damclub „Haarlem". Deze luidt nu als volgt: gesp. gew. rem. verL pnt. C. Dikkeboom 10 7 2 1 16 P. G. M. Ottolini Sr. 11 8 0 3 16 C. v. d. Werff 11 6 4 1 16 G. Elzing 11 6 3 2 15 M. van Leeuwen 11 4 5 2 13 B. Gabriël 11 5 2 4 12 J. P. Exel Sr. 11 3 5 3 11 H. Kroon 11 3 2 6 8 A. Russ 11 2 3 6 7 R. Groos 11 1 4 6 6 A. Elzing 10 1 3 6 5 L. P. Huges 11 0 5 6 5 Thans resteert nog slechts één partij (Dikke- boomA. Elzing). Dikkeboom heeft nog slechts één punt noodig om definitief beslag te leggen op het tweede klasse clubkampioenschap. Zondag hield bovengenoemde vereenigmg een wedvlucht van af Vilvoorden. Los om 8 uur met Z.O.-wind. De prijzen wer den als volgt behaald: F. W. J. Kuijken 1, 7, 9; P. H. Brakel 2, 10; P. Steenstra 3; W. J. der Kinderen 4, 17, 18, 20, 22; F. M. Heerkens Thijs- sen 5, 6, 12, 13, 14; Joh. L. Heemskerk 8, 15, 26; A. v. d. Linden 11; J. J. Kan 16, 19. Over den Lipleeswedstrijd van de Ver- eeniging tot bevordering der belangen van Slecht-Hoorenden. Het volgende is niet alleen geschreven voor de genen, die reeds op de hoogte zijn van boven genoemde vereenigmg, maar ook voor diegenen, die er het bestaan niet van kenden. Hebt u u wel eens afgevraagd, wat het betéékent, door te zijn? Onttrokken te zijn aan het algemeen ver band? Geen concert of voordracht te kunnen bijwonen? Soms zelfs niet van de radio te kun nen genieten? Kosten buitengesloten te zijn van die dingen, waarbij het gehoororgaan te pas komt? En hoe daaraan 'n mouw gepaat kan worden? Neen? Dat doet men op de volgende wijze: Wat uwe ooren niet kunnen doen, laat dat uwe oogen doen:" en zoo kwam men tot het z.g. lip- lezen, het afkijken van den rnonu. r i lezen nu had Zaterdagmiddag in Restaurant ..Bolwerk" een wedstrijd plaats, die bezocht werd door afgevaarigen van Amsterdam, Leiden, de Zaanstreek en Haarlem. In het heele land werden plaatselijke wedstrijden gehouden, in Haarlem o.a. Woensdag 2 Mei 1.1. en onze plaats Haarlem genoot de eer, als districtsplaats te worden aangewezen en den districtswedstrijd te mogen leiden. Zoo dra de zes districts wedstrijden hun beslag hebben gekregen, noodigt de Propaganda-Commissie hier door de nummers 1 en 2 dier districtswedstrijden uit tot den „Eindwedstrijd" in „Ons Eigen Huis" te Amsterdam op 12 Mei a.s. 3 uur 's middags. Bovendien biedt de P.C. dan de nummers 1 en 2 ten koffie-maaltijd aan in O.E.H. als gezellig slot van den middag. De nummers 1 en 2 van den eindwedstrijd zullen het „Diploma" der Vereeni gmg ontvangen. Er heerschte Zaterdagmiddag een geest van gezellig opgewekt vereenigingsleven, waardoor ook de andere bijeenkomsten zich kenmerken. Ik wed dat er in Haarlem nog genoeg „slechthoorenden" zijn, die zoo'n bijeenkomst nooit hebben bijge woond. Dan raad ik u aan: Komt u eens kijken, u bent dan met gelijkgestemden, die allen het zelfde doel hebben: hun doefheid te vergeten, want bedenkt u het Eendracht maakt macht en geeft kracht, om uw lot blijmoedig te dragen. Wend u tot de dames Sanders van Loo, Aelbert- bergstr. 1, alwaar de gehoorinstrumenten te be- zichtgien en te verkrijgen zijn. Namens het comité v. d. lipleeswedstrijd voor S. H. De Secretaresse: SARAH C. VAN ALPHEN. Het hoofdbestuur van het Nederlandsch Ge nootschap tot Zedelijke Verbetering der Ge vangenen stelt zich voor om te Bloemendaal, Aerdenhout, Overveen, Santpoort en Vogelen zang een huis- en straatcollecte met speldjes verkoop te houden, ten bate van het reclassee ringswerk, dat door subsidievermindering ern stig wordt bedreigd. Het comité van uitvoering heeft van B. en W. van Bloemendaal vergunning verkregen deze collecte te houden op Zaterdag 19 Mei a.s.. In het Comité van Aanbeveling hebben zit ting: mevr. C. Cohen TervaartKoeh, mevr. Bsse A. G. H. v. DedemZubli, mevr. N. Dyse- rinckvan Gilse v. d. Paltz, mevr. B. C. van Gelukv. Dooren, mevr. Douarière P. Gravin van Heerdt tot EversbergQuarles van Ufford, mevr. A. M. NienhuysVersteegh, mevr. M. van OldenburgliIJssel de Schepper, mevr. Doua rière jhr. A. W. G. van Riemsdijkde la Bas- secour Caen, mevr. D. Roosegaarde Bisschop Kuyck, mevr. V. Schenck de JongBruynings Ingenhoes, mevr. S. W. C. J. Teding van Berk houtCamerling Helmolt, mevr. A. C. den Tex Bss Bentinck, mevr. G. M. R. Thöne—de Vries van Doesburg, mevr. E. VeltmanNien huys. In het Comité van Uitvoering hebben zitting: voor Aerdenhout: mevr. J. Ch. Sanders Knottenbelt, Leeuwerikenlaan 14; mevr. E. Schultz van HaegenYpey, Zandvoortscheweg; mevr. N. Posthumus MeyjesMuysken, Rijne- gomlaan 21; voor Bloemendaal: mevr. D. v. Blommestein van Lutterveld, Midden Duin- en Daalsche- weg 20; voor Overveen: mevr. A. J. Beunders Vroesom de Haan, Julianalaan 93; mevr. A. Biihrmannle Gras, Terhofstedeweg 9. voor Santpoort: mevr. T. Hymans—Romberg, Joh. Verhulstweg 48; mevr. N. SnoepBinger, Zandhoeve, Vinkenbaan, Santp. Station; voor Vogelenzang; mevr. J. Koning—Hoek, Koekoeksduin; mevr. L. MeineszBaronesse v. Ittersum, Casa Nuova. Personen, die zich als collectant (e) voor dien dag willen beschikbaar stellen, worden verzocht zich bij een van de leden van het Comité van Uitvoering te willen opgeven. (INGEZONDEN) De eerste verantwoording van binnengekomen gelden voor de boottochten voor lichamelijk gebrekkigen geeft de volgende bedragen: Lijst No. 58 Mej. L. W. 2— 99 15 mej. A. v. D. 99 11.— 99 75 heer W. E. E. 5— 99 152 mej. V. 4.78% M 142 heer J. de W. 6— 99 120 heer F. W. v. R. I» 24.50 99 99 24 mej. P. C. A. G. 99 5.15 n 99 23 mej. D. de G. 99 1.25 57 mej. A. A. W 16.15 99 41 mej. G. H. P. O. 30— 99 99 81 mej. H. v. d. G. 4.25 99 138 heer W. W. 3— 99 99 1?P heer T. V. 7.75 99 62 heer G. J. A. 8.25 Dr. C. L. W. R. 10— ■Rloemboii er.marsch 4.75 Familie K. 3.75 Lijst Tneassodienst 23— Waterleiding 99 9.80 No. 78 heer C. P. G. 99 7— 99 61 heer M. J. A. 11.05 83 heer H. H. 23.72 99 114 heer L. A. O. 1520 99 133 heer A. J. S. 24.87% 99 125 heer w. n. S. 0 75 99 144 heer W. F. W. 15 45 99 145 heer J. H. v. Z. 13.75 99 93 heer A. J. I. 99 5.15 Wedvlucht vanaf Roosendaal, gehouden op Zondag 29 April 1934. Eerstgetoonde duif 9.22.44 uur. J. F. van.Duijn 1, 13, 18, 43; W. H. Spoor 2, 7, 8, 14, 15, 23, 28, 37; P. M. Kok 3, 12, 25, 27, 46; J. Zwart 4, 24, 57, 66; L. van Bragt 5, 20, 22, 35, 40, 52, 56, 64, 65; J. F. Harmsen 6, 44; A. J. Leurs 9, 10, 11, 31, 38, 51; H. Philippo 16, 33, 62; G. Kors 17, 19, 34, 39, 41; Joh. v. d. Pol 21, 26, 29, 59; P. J. Verputten 30, 49; J. M. K. Göbel 32, 61; W. G. Hertog 36, 58, 60; Ed. van Bree 42, 50; Th. Cornet 45, 63; J. P. Krufjer 47, 48, 53; J. W. v. d. Horst 54; W. Dernison 55. In concours stonden 328 duiven. Wedvlucht vanaf Vilvoorden (België) gehouden op Zondag 6 Mei 1934. Eerstgetoonde duif 8.36.42 uur. W. H. Spoor 1, 2, 3, 14, 16, 19, 26; P. M. Kok 4, 9; A. J. Leurs 5, 24, 25, 27, 28; J. van Duijn 6, 10, 32, 46; L. van Bragt 7, 11, 30, 35; G. Kors 8, 13, 17, 34; P. J. Verputten 12, 15, 18, 20, 41, 44; Th. Cornet 21, 36, 40; Joh. v. d. Pol 22, 31; Ed. van Bree 23, 37; K. Wits 29; J. Zwart 33, 38, 45; C. v. d. Lee 39; H. Philippo 42, 43. In concours stonden 229 duiven. Lan<*<; dezen weg mogen wii de gevers wei harteliik bedanken voor hun milde s-a.ven voor hen, die in de meeste gevallen slechts eenmaal n»r iaar van de frissche lucht genieten en dat is ais Pr.plverband hen komt halen. Gegadigden voor de boot. die in het afee- iooDen iaar verhuisd zijn. gelieven dit nog ten enoedieste bii een der bootcommissieleden on te geven, oodat zij niet vergeten worden, door dat hun nieuwe adres niet te vinden is. Het beste geeft u dit on aan den secretaris, den heer R. Blok Jr., Rozenstraat 5. Dames en heeren, leden van Snelverband, die nog inteekenlijsten in hun bezit hebben, gelie ven deze spoedig af te rekenen by de penning meesteres mej. A. van Donselaar, SDijkermans- laan 2A bij den K. Houtweg, of by den tweeden penningmeester den heer A. J. Spoor, Brouwers straat 86. Uitslag van de wedvlucht gehouden van Vil- vorde 162 K.M. Deelname 116 duiven. L. Gim- brère 1 4 7 8 10 12 13 14 16 18 24, Th. Doncker- wolcke 2 6 9 11 21 22 23, F. Neuman 3 5, G. Molle ma 15, M. C. Fehres 17 19 20. Hedenochtend arriveert de filmster Trude Berliner aan het station te Arnhem om 10.17. en zal daar door de directie van het Rem- brandttheater worden verwelkomd. SARAGOSSA, 9 Mei. (United Press.) De gou verneur heeft bekend gemaakt, dat de alge- meene staking, na 6 weken geduurd te nebben, thans geëindigd is met een accoord tusschen de werkgevers en de stakers. De theaters zijn geopend en de kranten verschynen weer. WASHINGTON, 9 Mei. (Reuter.) De Fran sche gezant te Washington had Woensdag een onderhoud met Phillips over de kwestie der oorlogsschulden. De gezant deed geen enkel aanbod, doch stelde slechts enkele vragen om trent de houding der V. S. De gezant verklaar de, dat eenige leden van het Fransche kabinet, indien eenigszins mogeiyk een oplossmg wil len vinden voor dit vraagstuk en daarom eeni ge inlichtingen noodig hadden. Huil keurde het plan goed om een commis sie uit het Congres te benoemen, wier taak het zal zijn te onderzoeken of het gewenscnt is de oorlogsschulden ten deele te laten voldoen door middel van tinleveranties. FLANELLEN COSTUUMS NAAR MAAT 16.50, volg. 't nieuwste model ZIJLSTRAAT 75 TEL. 12365 blijft steeds doorgaan met het leveren van zijn prima kwaliteit RUND- EN VARKENSVLEESCH TEGEN SCHERP CONCURREERENDE PRIJZEN Te 's Gravenhage vergaderde de Commissie van Voorbereiding van den op 17 Juli a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam te organisee- ren Olympischen Dag. Ter vergadering, die werd gehouden onder voorzitterschap van den heer K. J. J. Lotsy, waren aqnwezig de heeren J. J. van den Berg voor het Nederlandsche Sport park, A. J. Couvée voor den Nederlandsch-Hip- pischen Sportbond, G. A. Burger voor de K. N. R I. en B. Swaap de Beer voor de N. W. U. Het programma voor de Hippische Sport zal, evenals het vorig jaar, bestaan uit een spring concours, waaraan vermoedelijk tien ruiters en twee amazones zullen deelnemen. Deze zullen zooveel mogelijk gekozen worden uit diegenen, die reeds op buitenlandsche wedstrijden zijn uit gekomen. Het program voor de Athletiek zal gevormd worden door de nummers 100 M. hardloopen en 4 x 100 M. estafette, zoowel voor dames als voor heeren, benevens het nummer 110 M. hordenloop of 800 M. hardloopen. Het wielerprogramma zal omvatten een sprint over 1000 M. en een inhaalwedstrijd over 2000 M. door tweemaal twee ploegen van vier rijders, een en ander volgens Olympisch model. Dit laatste nummer vervangt de vorig jaar gehouden tan demrace. Tenslotte vindt als hoofdschotel van den mid dag een wedstrijd plaats tusschen het uit Italië teruggekeerd elftal en een der buitenlandsche ploegen, die aan de wereldkampioenschappen deelnemen, waarvoor de heer Lotsy ter plaatse de noodige onderhandelingen zal voeren. Vandaag is het de dag waarop men vooral in Brabant weer gaat dauwtrappen. Iedere Bredanaar kent dit oude gebruik, ja verschil lende Bredasche harmonie-vereenigingen enz. trekken er zelf op uit. Dit zonderlinge gebruik is niet, zooals velen meenen, een oud-middei- eeuwsch christelijk gebruik, het dauwtrappen is van heiöenschen oorsprong, van oud-Ger- maansche afkomst. Het herinnerde aan de sa menkomst van de geesten der voorvaderen om den feestdag van een of andere godheid te vieren. Dit gebruik is later gekerstend en bleef voortbestaan tot in onze dagen waarin het helaas in vele plaatsen van ons land wederom ontkerstend is. Vroeger trok men er in den prillen morgen buiten de stadspoorten „met een cruycxken goed nats, en deel koecx, razijnen, vijghen ende craeckeünger". Buiten werd dan veel jolijt ge maakt en dan ging men naar de H. Mis om onder de preek in te duttenLater wer den de „craeckelinghen en deelen Koecx"' fleschjes brandewyn of jenever; hoe het thans gevierd woidt weet iedere plaats het beste voor zichzelf Te Hilversum is in den leeftijd van büna 61 jaar, overleden den heer P. H. Gallé, directeur van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te Amsterdam. De Heer Gallé die 18 Juni 1973 te Kampen werd geboren, was eerst marine-of ficier, kwam daarna als adjunct-directeur bij de afdeeling oceanografie en maritieme meteo rologie van het meteorologisch instituut te De Bilt. In 1919 werd de heer Gallé als opvolger van wyien den heer Roosenburg benoemd tot direc- wijlen den heer L. Roosenourg benoemd tot di recteur van de Amsterdamsche filiaalinrichting By de viering van het 50-jarig bestaan der filiaalinrichting kreeg de heer Gallé de zilveren medaille der Stad Amsterdam. Hij is ridder in de orde van den Nederl Leeuw en ontving in 1932 de zeldzame De Ruytermedaille ter be looning voor al hetgeen hij deed in het belang van de veilige scheepvaart. De Nijverheidsraad heeft van gedachten ge wisseld over de plannen, om in 1935 te Arnhem een Nationale Tentoonstelling „Nederland Voor uit" te houden. Daarby is gebleken, dat een demonstratie, om te toonen wat Nederland op verschillend gebied vermag tot stand te bren gen, den Raad sympathiek is, te meer, waar zij er toe kan bydragen, de nationale eenheids gedachte te versterken. Teneinde aan het 's-Hertogenbosch' Muziek korps, dat 1 Juli zijn zilveren jubileum viert, als biyk van dank en waardeering een geschenk te kunnen aanbieden, heeft zich uit ae bur- gerü een comité gevormd, bestaande uit de heeren: F. Meuwese, voorzitter, Rob. Gevers, P. Jean Kobben, A. Marijnen, A. Tervoost, C. Brekelmans, F. Klaassen, mr. P. van Meer wijk, F. van Valderen, A. Stokvis, M. v. d. Last, M. Ogier Jr., J. Feldjes, L. van Bunge, N. de Rooy Jr. en A van Balkom. Het feestgeschenk zal bestaan uit nieuwe costuums voor de leden. Prima kwaliteit - Lage prijzen Op Dillinger's hoofd COLUMBUS (Ohio), 9 Mei. (Reuter). Nu reeds vyf staten een belooning van 1000 dollar heb ben uitgeloofd voor het arresteeren van Dil- linger, heeft ook de gouverneur van Illinois een gelijke som uitgeloofd voor dengene, die Dil- linger dood of levend grypt. Naar verluidt zullen de onderhandelingen met Engeland inzake het handelsverke®** naar alle waarschijnlijkheid eerst tegen het einde dezer maand beginnen. De voorbesprekingen, welke gevoerd zyn met betrekking tot de on derhandelingsbasis, zyn nog steeds niet ten einde. De indiening van een wetsontwerp waarby bezoldigde bestuurders van vakvereenigingen van perscneel in overheidsdienst niet verkies baar voor gemeenteraden en provinciale staten worden verklaard, is, volgens de „Telegraaf", spoedig te verwachten. Het ligt in de bedoeling het nog voor het zo merreces der Tweede Kamer by de Staten-Ge- neraal aanhangig te maken. Het zal dan natuur lek van de Kamer afhangen of het ontwerp nog voor het zomerreces afgedaan wordt, doch in elk geval is het zeker, dat het ontwerp, zoo de Staten-Generaal er zich mede vereenigen, in werking zal treden vóór de gemeenteraadsver kiezingen van 1935, zoodat het volgend jaar als het ontwerp wet wordt de vrijgestelden van het overheidspersoneel niet meer in de ge noemde bestuurscolleges zullen terugkeeren. Naar wy vernemen zal de zaak tegen den Haagschen notaris P., die is gearresteerd en ingesloten als verdacht van verduistering van aan hem toevertrouwde gelden, door de Haag- sche rechtbank worden behandeld op Dinsdag 5 Juni. Als raadsman van den verdachte zal optreden mr. E. G. S. Bourlier. Naar wij vernemen is te Nice in den ouderdom van 74 jaar overleden E. Baron v. Zuylen van Nyevelt van de Haar, eere-voorzitter van de Koninklijke Nederlandsche Automobielclub. Het stoffeiyk overschot zal worden bygezet in het familiegraf van het kasteel Haarzuylens nabij Vleuten. Met den Pulmann-trein, welke te 5.50 uur aan het C. S. te Amsterdam arriveert, is gis teren het Fransche elftal, dat heden tegen ons nationale team in het veld komt, aange komen. Van het C. S., waar van Nederlandsche zijde o.a. de heeren Lotsy en Boeljon ter begroeting aanwezig waren, vertrokken de Franschen naar het Stadion, om daar eens poolshoogte te nemen. Toen trokken zü zich terug in het hotel, waar zy logeeren. Wij vernamen dat in de samenstelling van hun ploeg zeer vermoedeiyk geen verandering zal komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4